Gs moet uitspraak over Grevelingen uitstellen Opwinding in Sluiskil rond moord 'Studio omroep Zeeland in een oude veerboot' Bouw hotel volgens schema Kritiek instellingen op sociaal-cultureel beleid ADVIES VAN PLANOLOGISCHE COMMISSIE: Onbegrip gemeenten over personeelsbestand RPCZ Oud-huisarts Krabbendijke 0. Noome (68) overleden SUGGESTIE IN AD VIESRAAD: VERMOEDELIJKE DADER WAS BEKENDE VAN POLITIE 1933 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 PZC/ provincie 17 MIDDELBURG Hel dagelijks besluur van de provincie voert een rillekeurig sociaal cultureel beleid. Er wordt bezuinigd, zonder dat daarvoor criteria worden aangegeven. Dat schrijven de vier instellingen tour maatschappelijk activeringswerk in Zeeland aan de statencommissie nelzijn. De instellingen merken op, dat terwijl nog overleg gevoerd wordt nel de organisaties, gedeputeerde staten al keuzen maken voor bezuinigin- jtn. De rijksbijdrage voor het sociaal cultureel werk is met 20 procent verminderd. De instellingen voor activeringswerk betwijfelen of daardoor de provincie ook genoodzaakt is bezuinigingen door te voeren, maar als dat moet. dient dat op basis van beleidsuitgangspunten te gebeuren Nu is. zo constateren zij, 15 000.- gekort op het activeringswerk en ƒ50 000,- op jeugd- en jongeren werk. terwijl bijdragen voor kadervorming en vrijwilligerswerk en emancipatie met 50.000,- en 20 000,- omhoog gaan De instellingen menen, dat keuzen zijn gemaakt terwijl het overleg nog gaande is en zonder dat argumenten en criteria aanwezig zijn. MIDDELBURG De provin ciale planologische commis sie vindt, dat gedeputeerde staten van Zeeland zich nog niet moeten uitspreken over de keuze voor een zoete of loute Grevelingen of een zou te Grevelingen met zoetwa- leraanvoer van elders. Het is niet mogelijk - meent de com missie - over het door rijks waterstaat aangeduide alter natief van een pijpleiding voor zoet water een stand punt in te nemen, „zolang niet duidelijk is of die pinp er kan komen en wie hem betaalt". Die samenvatting vafi het besprokene door PPD-directeur ir R. Adriaans- sens werd woensdag in de planologi- !tche commissie aanvaard als het ad- an gedeputeerden Daarbij werd gedeputeerde staten aok aanbevolen een kritische kantte- lemng te maken bij het uitgangspunt tan de analyse over en zoete of zoute Grevelingen (al dan niet met pijplei ding) Bij die beleidsanalyse - zo licht je drs J. van Werkum toe - is uitge gaan van de bestaande situatie. De planologische commissie stelde roensdag, dat - 'gezien de hele be- ituurlijke voorgeschiedenis' - het ver trekpunt bij een keuze in feite dient te :egen bij een zoete Grevelingen; daar «ouden de alternatieven tegenover gtzet moeten worden. Die uitspraak werd vooral ook geïn spireerd door de Inbreng van land- bouwzijde in de discussie Van beteke niswas in dat geheel de beschouwing, die via het landbouwschap (geweste lijke raad) over de voorgeschiedenis vas geleverd als reactie op de project- oota Grevelingen zout/zoet van rijks- taterstaat; daarin werd aan de hand van citaten aangeduid, dat er in het verleden en ook nog in de recente landelijke nota over de waterhuishou ding wordt uitgegaan van een zoet Grevelingen. In relatie daarmee wees ook mr D. F. Vos erop, dat ook de commissie-Klaasesz indertijd uitging van een verandering, die tot een zoute Oosterschelde, maar een zoet Greve lingen zou leiden. Vrij algemeen keerde de planologi sche commissie zich tegen de door drs Van Werkum verdedigde opvat ting, dat de kosten van de verschil lende mogelijkheden voor de Greve lingen in de bespreking niet aan de orde dienden te komen: het gaat daarbij niet om de vraag of' de analy se van waterstaat voldoende handva ten voor een keuze biedt, maar om ILISSINGEN - In zijn woonplaats Amstelveen is op 16 september de «ftsG. J. Noome op 68-jarige leegtijd •verleden. Dokter Noome was 21 jaar huisarts in Krabbendijke. Daarnaast hielp hij bij bet opzetten en leiden van de Rode Kruis-collonne Zuid-Beveland-oost Bij zijn afscheid van Krabbendijke, Men hij in 1962 geneesheer-directeur tan het Johannesziekenhuis in Zaad- w werd, kreeg dokter Noome de alveren Rode Kruis-medaille van ver slenste. Later werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Dokter Noome leidde tijdens de wa tersnoodramp in 1953 een noodzie kenhuis in Krabbendijke. Ook beij verde hij zich voor het zwemonder- ncht aan gehandicapte kinderen. G J. Noome is in alle stilte gecre ëerd, 'Vredesbeweging moet ach meer tot Je jeugd richten' MIDDELBURG - „De strijd tegen de kernbewapening is een zaak van lan- k adem. De jeugd kan daarbij niet *ordcn gemist. Daarom moet de vre desbeweging zich, nog meer dan tot 'o? toe het geval was, richten tot de kuSd. Dat moet dan niet gebeuren ®et sombere en uitzichtsloze verha len over de ernst van de bewape- mngswedloop, maar met een bood- Knap, waarin hoop en vertrouwen doorklinkt. Jong en oud moeten de tonden ineen slaan om te strijden voor een leefbare toekomst. Ik hoop, dat dat ook tot uitdrukking komt in de demonstratie op 29 oktober in Den Haag". Hans de Kuijper. een van de organisa- Mre zei dit in zijn openingstoespraak si] de opening van de expositie 'Te ken voor de vrede' in de Ontmoetings- kerk in Middelburg, paar waren zaterdag ongeveer zestig tekeningen te zien die leerlingen van middelbare scholen over het onder werp 'vrede' hadden gemaakt De «menwedstrijd was een initiatief van de kerngroepen Vlissingen en Middel- "drg van het Interkerkelijk Vredesbe raad. De jury. die niet op technische volmaaktheid maar op originaliteit en ^Kgingskracht lette, wees uit hon derdinzenders drie prijswinnaars aan. heerste prijs ging naar Jean Vitalis 'n Els Rozemond van de Christelijke %erheidsschool 'De Waayenburgh de tweede prijs was voor Menno «ansdorp van de Toorenvliedtschool de derde prijs voor Gabor Timmer man van de Sint-Paulus-MAVO. GOES Bij een aantal Zeeuwse gemeenten bestaat veel onbegrip over het feit dat het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland bij het te ruglopen van het aantal leerlingen op de Zeeuwse scholen toch evenveel medewerkers nodig blijft hebben. „Ik krijg dat in de gemeenteraad niet verkocht", liet de Borselse onder wijswethouder G. Eijssens woens dagmiddag weten tijdens een verga dering van het overlegorgaan voor de financiering van de schoolbegelei dingsdienst. RPCZ-directeur D. Kopmels erkende dat het leerlmgental op de lagere scholen aan een flinke daling onder hevig is Hij noemde een percentage van 6 a 7. Maar het opmerkelijke feit doel zich voor dat het aantal kinderen dat door medewerkers van het RPCZ onderzocht dient te worden of voor wie een behandelingsplan moet wor den opgesteld met vermindert Kopmels: „Er is sprake van toene mende problemen, zowel in de leer- sfeer als in de medische en de sociaal maatschappelijke hoek". Hij vertelde dat ook bij het RPCZ aanvankelijk was uitgegaan van een geleidelijke vermindering van het aantal te be handelen kinderen. Maar de feiten logenstraften deze verwachting. De directeur Verzekerde dat het niet zo is dat het RPCZ nu ook zogenaamde lichte gevallen onder zijn hoede neemt. Eijssens bleef er het zijne van denken. „Als het waar is wat de directeur zegt, dan betekent dit dat de samenleving aan het degenereren is. En dat weiger ik te erkennen", was zijn reactie. Bezwaren Met de stemmen van de vertegen woordigers van de gemeenten Bors- sele, Kapelle. Oostburg, Sluis en Ter- neuzen tegen stelde het algemeen bestuur van het overlegorgaan RPCZ de begroting voor 1984 vast. Bij de tegenstemmende gemeenten beston den nogal wat bezwaren tegen het feit dat de medewerkers van het RPCZ die zich thans met bijzondere projecten bezighouden onder de ge wone getalssterkte van de schoolbe geleidingsdienst worden gerekend. Dat kost de gemeenten weliswaar geen cent extra omdat het rijk de bekostiging daarvan voor zijn reke ning neemt. Een steeds weer terugkerend begrip in de vergaderingen van het overleg orgaan is 'sobere dienstverlening'. Vanuit de gemeenten Kapelle. Oost burg en Temeuzen werd naar voren gebracht dat de huidige zogenaamde reguliere sterkte (41,5 arbeidsplaat sen) voldoende moet zijn om inhoud te geven aan deze dienstverlening. Daar hoeven, zo betoogden hun verte genwoordigers de 7 arbeidsplaatsen die nu in de projecten zitten niet bij. Voorzitter G. Adan en directeur Kop mels bestreden deze opvatting. Ze wezen erop dat het gewone werk en de projecten samen de sobere dienstver lening van het RPCZ opleveren Adan vestigde er de aandacht op dat mo menteel sprake is van een wachtlijst bij het RCPZ. De scholen doen een groter beroep op het centrum dan de personeelssterkte toelaat. Daar komt dan nog bij dat de scholen steeds meer van de begeleidingsdienst wil len. Dc voorzitter van het RPCZ erkende dat dit een probleem is: de'gemeen ten willen uit het oogpunt van bezui nigingen de kosten van het RPCZ zoveel mogelijk terugschroeven en de scholen stellen steeds hogere ei sen. De gemeenten kunnen de scholen voor openbaar onderwijs (daarvan zijn ze het bevoegd gezag) wel voor schrijven dat ze het RPCZ minder vaak in de arm nemen, maar dat zou een bevoorrechting van het bijzonder onderwijs betekenen, omdat de ge meenten daar niets over te zeggen hebben. 'een politieke keuze', stelde Van Werkum. De commissie meende ech ter, dal het gaat om een samenhan gend geheel en dat als gevolg daar van de discussie ook niet beperkt kon blijven tot de puur planologische kanten van de zaak. Mr J, Oggel (landbouw): „Je kunt wel zeggen: de kosten zijn niet aan de orde; maar iedereen met een beetje gezond boe renverstand wil weten waarvoor-ie kiest". Ook gedeputeerde mevrouw E. Mans- Koster stelde in dit opzicht: „Er moet meer duidelijkheid komen over de vraag hoe het met de kosten voor dc pijpleiding zit. Zolang die er niet is moeten wij als gedeputeerden eigen lijk ook zeggen: de pijpleiding is be stuurlijk geen alternatief'. Van ir W. Z. van der Meer (hid van de landin richting Zeeland) kwam de opvatting, dat het alternatief pijpleiding pas volwaardig is als die wordt be schouwd als onderdeel van de lande lijke hoofdstructuur en voor 100 pro cent door het rijk wordt betaald. Van de kant van provinciale waterstaat werd gesteld, dat bij de aanleg van een pijpleiding er ook de mogelijkheid is Si -Philipsland voor zoet water te ontsluiten, 'een element dat in de analyse buiten beschouwing is geble- Voorzitter dr C Boertien stelde vast, dat in de planologische commissie „allerlei disciplines" vertegenwoor digd zijn „en dat het dus niet buiten de orde is hier de vraag naar de eeonomischp prfecten van een keuze te behandelen" Op wat dr Boertien 'de hamvraag' noemde „Is zoetwater- aanvoer door een pijpleiding in kwan titeit. kwaliteit en kosten een vol waardig alternatief voor een zoete Grevelingen? (mr Oggel) kwam van de kant van rijkswaterstaat geen ant woord Waarop dr. Boertien: „Zolang we daar geen antwoord op hebben, kunnen we ook geen keuze maken Nadat het advies van de planologi sche commissie - geen keuze maken zonder duidelijkheid over de positie van het alternatief 'pijpleiding' - was afgerond, liet hid Zeeland van rijks waterstaat. ir O. Boom. weten dat hij als vertegenwoordiger van rijkswater staat in de commissie geen deel wilde hebben aan de advisering; „wij zijn er als informant voor de commissie ge weest." stelde hij. De vergadering werd bezocht door enkele tientallen jongere en oudere landbouwers uit Schouwen-Duiveland, die in de loop van de discussie een spandoek ont vouwden met de tekst. 'Zoet moet en zout fout'. Hel werd, nadat de commissieleden er kennis van hadden genomen, op verzoek van voorzitter Boertien weer opgerold. De luchtfoto geeft een indruk van de situering van het Westduin Budget Hotel in Koudekerke Op de foto zijn de fundaties van het hoofdgebouw trechtsboven/ en de vleugel aan de kant van de Galgeweg top de voorgrondt voltooid, terwijl men nog bezig is met de fundatie van de west vleugel. Het woonhuis bij de bouwketen zal over enkele weken worden gesloopt. LuchtfotoWim Riemensi KOUDEKERKE - De in augustus begonnen bouw van het Westduin Budget Hotel aan de Galgeweg in Koudekerke verloopt volgens schema. De overvloedi ge regen van vorige week zorgde weliswaar voor een kleine achterstand in de grondwerken, maar die is inmiddels weer ingelopen. De fundamenten zijn ge stort en volgens directeur E. J. P. Izeboud zal de bouwer, de firma P. Flipse uit Koudekerke. nog deze week beginnen met de aanleg van de vloeren. Het grondwerk is nu, op de aanleg van het zwembad na, voltooid. De firma Wisse uit Goes is thans bezig afvoeren en dergelijke aan te leggen en de firma Boone en Melse uit Koudekerke is begonnen met de eerste aanzet voor de elektrische installatie Het zwembad is een ingewikkeld karwei, aldus de heer Izeboud Het zwembad krijgt een plaats in het hoofdgebouw, maar; wordt door middel van schuifpuien verbonden met het- zonneterras, zodat het indien gewenst als buitenbad' fungeert. Het bad wordt voorzien van onderwaterver- lichtmg De heer Izeboud verwacht, dat het woonhuis van het voormalige restaurant Westduin, dat nog steeds intact is. over drie tot vier weken gesloopt zal worden Indien de winter een voor deze streken normaal verloop heeft zal het Westduin Budget Hotel in juli van het volgend jaar de eerste gasten kunnen ontvangen De heer Izeboud is inmiddels druk in de weer met de voorbereidingen van een advertentiecampagne, die behalve op Nederland ook gericht zal zijn op Duits land en Engeland. VLISSINGEN - „Zou niet een van de oude, af te stoten veerboten als stu dio voor een regionale omroep Zee land kunnen worden ingezet?" Die vraag van dc heer C. Slager bracht woensdagmiddag tijdens een verga dering van de adviesraad voor om roep Zeeland een nieuw alternatief onder de aandacht voor de huisves ting. Slager had - liet hij weten - van een NOS-technicus begrepen, dat een oude veerboot in technisch opzicht een uitstekende lokatic zou kunnen zijn; en wees erop. dat een veerboot bovendien de mogelijkheid zou kun nen bicden „bijvoorbeeld per maand" op een andere plaats in Zee land uitzendingen te verzorgen. Zijn suggestie om d een veerboot studio als mogelijkheid te bekijken, kreeg weinig bijval van de heer J Deïst, tijdens de vergadering tot voor zitter van de adviesraad gekozen. Hij vreesde, 'dat de exploitatiekosten niet op te brengen zijn'. Die staan - verklaarde hij - in geen verhouding tot de exploitatie van een permanent gebouw Wat dat laatste betreft de beschik baarheid van een als studio te gebrui ken pand in een van de Middenzeeuw se steden Middelburg. Vlissingen of Goes zal waarschijnlijk bepalend zijn voor de keuze van de vestigingsplaats van een Omroep Zeeland. Wel is daar bij de prijs van van belang Uit de vergadering werd geopperd, dat er wat dat betreft wel eens touw getrok ken zou kunnen worden in de komen de tijd, tussen de dne Middenzeeuwse steden „Als er gemeenten zijn, met een prachtig gebouw, dan is het best de moeite waard om touw te trekken", vond voorzitter Deïst. Drs D. van Dam van de NOS liet weten, dat de gedachte om tot een landelijk-regionale zender te komen, de totstandkoming van regionale om roepen kan helpen bevorderen. Wel moet over deze landelijk-regionale zender nog veel worden uitgewerkt. De heer H. Koch (initiatiefgroep) on derstreepte, dat de recente media nota voor regionale omroep de staten de mogelijkheid van een opslag op de omroepbijdrage biedt. Voor Zeeland zou een maximum-opslag van een tientje nodig zijn en dan nog zou men ongeveer 1,5 tot 2 miljoen tekort komen. Hij liet weten, dat in lande lijk verband op die 'onevenwichtig heden' zal worden geattendeerd, in een reactie. Daarbij zal ook de positie van provin ciale staten als toewijzer van zendtijd worden gesignaleerd in relatie tot de noodzaak van journalistieke onafhan kelijkheid Tijdens de vergadering in de Burger zaal van het Vlissingse stadhuis wer den mevrouw B. Gonlach uit Zoute- lande en de heer H. de Haas uit Vlissingen in het dagelijks bestuur van de adviesraad gekozen. De panden Veldstraat 27 (links) en 25. In het linkerpand woonde de vermoedelijke moordenaar van Raymonda. De achtertuin i r de stoffelijke resten werden gevonden Slot van pagina 1) dagen later werd het daar door een vriendin gevonden. Geconfronteerd met die informatie reisden rechercheurs van de gemeen tepolitie Temeuzen af naar het huis van bewaring in Gent om De D andermaal aan de tand te voelen over de verdwijning van Raymonda Dan- neels. Dat was al eerder gebeurd, in 1980 tijdens een uitgebreid buurton derzoek Toén had De D verklaard dat hij mets van de verdwijning van het meisje wist, maar wel in de loop van de avond een rode personenauto. voorzien van een Belgisch kenteken, had zien wegrijden Die verklaring herhaalde hij vorige week tegenover de Tcrncuzense re chercheurs. Voor alle zekerheid be sloot de staf van de politie Temeuzen de vroegere woning van De D. in de Sluiskilse Veldstraat, pal naast die van de familie Danneels. nog eens helemaal uil te kammen. Woensdag ochtend werd het leegstaande pand van onder tot boven uitgekamd. Vloeren werden opengebroken en de schoorsteen werd gesloopt Dat lever de geen resultaat op Inmiddels was in de achtertuin, onder de ogen van korpschef C. O Hindriks van de ge meentepolitie en rechter-commissaris mr Fibbe. een begm gemaakt, met het afgraven van de achtertuin Halver wege de tuin werden de kleding en de stoffelijke resten aangetroffen. Direct daarna werd het onderzoek gestaakt, in afwachting van de komst van des kundigen van het gerechtelijk labora torium in Rijswijk Die arriveerden woensdagavond in Sluiskil Vermoe delijk kunnen zij vandaag (donder dag) of vrijdag uitsluitsel geven over de herkomst van de stoffelijke resten Binnen enkele dagen zal de recherche ook De D weer aan de tand voelen Dat moet gebeuren via tussenkomst van de onderzoeksrechter in Gent. De geruchten over dc vondst zorgden woensdag in Sluiskil voor de nodige opwinding. Het kanaaldorp leefde, na het verdwijnen van Raymonda Danneels enorm mee met de ouders. Vele tienlallen Sluiskillenarcu na men trouwens, samen met politie agenten. deel aan de uitvoerige zoekacties. Die spitsten zich aanvan kelijk toe op het Kanaal Gcnl-Ter- neuzen, op een steenworp afstand van de ouderlijke woning van het meisje. De politie kreeg bij dat eerste onderzoek vele tientallen tips van paragnosten. Ook de helderziende Gerard Croiset hield zich met de zaak bezig. De D werd, direct na de ontdekking van de 'kleerkastmoord'. door de Bel gische recherche omschreven als een rustige man Hij was als zeeman gerui me tijd werkloos. Voor de politie was hij geen onbekende, nadat hij twee jaar geleden een overval had gepleegd op een ASLK-kantoor in Zelzate De D die iets meer dan twee meter lang is. ontkwam toen op de fiets In Sluiskil wordt De D omschreven als een 'kindervriend' De kinderen waren vooral dol op zijn hondje Flipper Raymonda Danneels werd enkele ma len achter op de fiets van De D gesignaleerd Thema-avond rond problemen motorisch gehandicapten VLISSINGEN Maandag 26 septem ber wordt in het verenigingsgebouw van de VOGG aan de Van Raalte- straat in Vlissingen ecu thema-avoDd gehouden rond de Bond van Moto risch Gehandicapten. Deze avond be gint om 20.00 uur. De inleidstcrs zijn F. de I.ange (namens de landelijke organisaticl en de heer Kaland (re giovertegenwoordiger). De avond is georganiseerd door de Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandi capten cn voor iedereen vrij toegan kelijk. De avond zal gebruikt worden om belangstellenden te informeren over alle activiteiten van de bond Dikwijls gaat het geestelijk gehandicapt zijn gepaard met een motorische hanfli cap, of is het omgekeerde het geval Het terrein van de Bond van Moto risch Gehandicapten omvat dus ook de belangenbehartiging van geeste lijk gehandicapten en hun ouders. De organisatie wil voorkomen dat oudefs en gehandicapten alleen komen te staan in hun belangenbehartiging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17