r ZEELAND Landbouwschuren gaan in vlammen op PTT bouwt straalverbindingen voor Zeeuws telefoonverkeer Verbolgen huiseigenaar zet huurders Oostkapelle eigenhandig op straat Nieuwe burgemeester Kortgene vrouwelijke PvdA-wethouder Motorrijder overleden aan gevolgen van ngeluk Goes IN VERBAND MET MODERNISERING CENTRALES PZC PAGINA 15 hete mor maarlozen lieke schapen MIDDELBURG - De in Nieuwdorp sonende B. M. werd door de kanton rechter veroordeeld tot een boete van MO gulden, omdat hij verzuimde aan- fifte te doen van het feit dat zijn sohapen aan rotkreupel leden. Deze «smettelijke ziekte moet gemeld «orden bij de burgemeester van de {«neente waar de ziekte is geconsta- l«rd. Twee weken geleden eiste de officier dezelfde straf tegen M. De lilspraak vond pas woensdag plaats, omdat er een schriftelijk vonnis was pvraagd. M. had vorige zomer al geruime tijd genen dat zijn schapen kreupel He ien, maar had nooit een dierenarts ïten komen. Toen de ziekte al zes •eken heerste trof de inspecteur van Ie dierenbescherming zelfs enkele do- dieren op zijn erf aan en er werd iroces-verbaal tegen M. opgemaakt, lis verweer was aangevoerd dat M. leek de ziekte niet kon vaststellen, fontonrechter mr B. J. R. P. Verhoe- en stelde daar in zijn vonnis tegen- ner dat M. een dierenarts had horen te waarschuwen, die zonder meer de •mste diagnose gesteld zou hebben en snens hem aangifte van de ziekte w hebben gedaan. SOES - De 21-jarige Jacob de Bruine 'it Goes is dinsdagavond in het zie- itnhuis Dijkzigt in Rotterdam 'verleden aan de verwondingen die «j opliep bij een aanrijding maan- Ufavond in Goes. Iicob de Bruine bestuurde een motor •ver de Troelstralaan in Goes en jerleende geen voorrang aan het bus- It bestuurd door R. de W. uit Goes, «'slachtoffer werd in eerste instan- je naar het ziekenhuis Bergzicht in "^gebracht. Dezelfde avond werd "i. vanwege zijn snel verslechtercn- 'oestand, naar Rotterdam gc- tettht. ZEEUWSE Geduld De besprekingen waren wal uitgelopen en dat leverde die ian in Middelburg van de week een parkeerbon op. ..Kom", dacht hij, „laat ik met een maar even op het politie bureau gaan betalen. Dan ben ik van het gedoe af' En toen merkte hij. dat hij niet genoeg geld bij zich had om de behoeders van recht en orde tevreden te stellen. Tevens constateerde hijdat het al iaat in de middag was en dat bij zich moest haasten, wilde bij op het postkantoor nog een cheque kunnen verzilveren. Hij zette er daarom flink vaart achter en pakte en passant een rood stoplichtje. De agent achter het verkeers- baht hield hem aan en trok njn boekje. Kort daarna vond de man het Postkantoor gesloten. Dp het politiebureau in Mid delburg zullen ze nu even ge duld moeten hebben. Mevrouw Edith Jeanne Hoogendijk-Van Duijn. (Van ome verslaggeveri BREDA Het PTT telefoondistricl Breda is momenteel bezig met de aanleg van een straalverbindingen nel ten behoeve van het telefoonver keer. Daartoe verrijzen er op ver schillende plaatsen in Zeeland hoge zendmasten waarmee de straalver bindingen tot stand worden ge bracht. Het centrale punt in dit net is de televisietoren in Goes, die ook voor PTT doeleinden wordt gebruikt. Het opzetten van dit net heeft te maken met het moderniseren van de telefooncentrales in Zeeland en de daarmee gepaard gaande invoering van de toondrukkeuzetocstellen, ook wel de druktoestellen genoemd. Het telefoonnet zal in de toekomst niet alleen bestaan uit straalverbin dingen, maar tevens uit verbindingen via zogenaamde Coax-kabels en glas vezelkabels Deze laatste kabelsoort wordt momenteel alleen nog maar bij wijze van proef gebruikt. Het doel van dit alles is het verbeteren van het telefoonverkeer Niet alleen kunnen dan gesprekken sneller tot stand ko men, maar ook kan de telefoon meer functies krijgen Een belangrijke plaats in de PTT- plannen nemen de centrales in. Als een oude centrale na gemiddeld veer tig jaar vervangen moet worden, dan KORTGENE De gemeente Kortge ne hoeft niet lang meer op een nieuwe burgemeester te wachten. Bij ko ninklijk besluit is woensdag de 36- jarige E. J. Hoogendijk-Van Duijn benoemd. Het is de bedoeling dat ze 1 oktober geïnstalleerd wordt. De in Hardinxveld-Giessendam wonende Hoogendijk-van Duijn is een vrouw en lid van de PvdA. Ze behoort tot de Nederlands hervormde kerk, is ge trouwd en heeft twee kinderen. Ge durende twee zittingsperioden ',8 jaar) heeft Hoogendijk-van Duijn deel uitgemaakt van de gemeente raad van Hardinxveld-Giessendam; ruim zes jaar als wethouder. Hoogendijk-van Duijn is als het ware in de politiek gegroeid. Haar moeder was jarenlang raadslid en wethouder van de gemeente Vlaardingen. ..Ik ben er helemaal mee vergroeid", stelt ze. Het was daarom niet vreemd dat ze zich al snel aansloot bij het afde lingsbestuur van de PvdA in Gorin- chem. Daar volgde ze bovendien een cursus voor raadsleden. Toch besloot ze in die tijd zich nog niet kandidaat te stellen voor de gemeenteraad. Dit m verband met haar echtgenoot, die een bloemenzaak beheerde in Gorin- chem. Tegenstrijdige belangen deden haar besluiten van een raadslidmaat schap af te zien. Circa tien jaar geleden verhuisde het gezin Iloogendijk naar Hardinxveld- Giessendam Na ongeveer één jaar belandde ze daar in de gemeenteraad. Daarnaast vervulde ze nog een aantal andere bestuursfuncties. Ze werd voorzitter van een verzorgingstehuis voor bejaarden, nam zitting in een restauratiecommissie van het water schap Overwaard, en werd lid van de wethoudersorganisatie van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Hoogendijk-van Duijn interesseert zich met name in het watergeheuren: visserij, recreatie, de Oostcrschcldc- werken. Ze noemt zichzelf een mens van compromissen. Met viel haar daarom ook niet zo zwaar in het dagelijks bestuur van Hardinxveld- Giessendam met een SGP-wethouder samen te werken. „Ik wist dat ik in een overwegend zwaar christelijke gemeenschap terechtkwam", vertelt het PvdA-lid. „Ik moest me daaraan aanpassen". Ze rekent zich niet tot de Rooie Vrouwen van de PvdA. Het gezin Hoogendijk wil zo snel moge lijk de ambtswoning in Kortgene betrekken. .Met de verhuizing gaan de verkoop van de woning in Hardinx veld-Giessendam en de overdracht van de bloemenzaak van het gezin gepaard. De familie Hoogendijk voelt zich sterk aangetrokken tot de gemeente Kort gene Vooral de kinderen blijken en thousiast. Door enkele bezoeken aan Kortgene, raakte het gezin al een beetje gehecht aan de gemeente, maakt de nieuwe burgemeester dui delijk. Haar eerste belang nu is om zich in de situatie van de Kortgeense bevolking in te leven, vertelt ze. „Ik hoop dat ik straks kan waarmaken, wat er van me verwacht wordt", aldus Hoogendijk-van Duijn. „Het is alle maal heel leuk, maar er moet gewoon gewerkt worden". Voor een nadere kennismaking is het dagelijks bestuur van Kortgene woensdagavond op be zoek geweest bij de familie. De verschillende fractievoorzitters uit Kortgene tonen zich ingenomen met het feit dat er een nieuwe burgemees ter is benoemd. Over de persoon van Hoogendijk-van Duijn kon evenwel - wegens een gebrek aan informatie - weinig worden meegedeeld. De PvdA- er I. de Looff is blij dat er in ieder geval een PvdA-burgemeester is be noemd. „Het is al jaren zo dat de Kortgeense burgemeester uit de PvdA komt", stelt hij „Het zou jam mer zijn als daar een einde aan kwam". Het raadslid J. H. van Oeve- ren-de Rijke (vvd) betoogde dat de eerste burger van haar partij alle ruimte en vertrouwen krijgt. Vanuit de SGP en het CDA kon woensdag nog een commentaar worden gege- Nabij het gebouw van de telefooncentrale in Goes is onlangs een zendmast ven verrezen. Met de hoge zendmast wordt de straalverbinding tot stand gebracht. OOSTKAPELLE - De eigenaar van een bungalow in Oostkapelle heeft woensdagochtend vroeg de huurders uit zijn huis verdreven. De huisbezit ter ging eigenmachtig tot actie over, omdat de huurders al twee jaar geen huur meer hadden betaald. Daarom drong de eigenaar, de dertigjarige Adrie de V. uit Oostkapelle, om streeks twee uur zijn woning aan de Azelealaan 25 in Oostkapelle binnen. Na een korte schermutseling ver dreef hij de huurster M. J„ haar baby van ruim acht maanden en twee heren die zich toevallig in de woning bevonden. Deze repten zich naar de woning van een buurman, van waar uit de rijkspolitie werd gewaar schuwd. Als de huurster een aan klacht indient, wordt tegen De V. proces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk. „Eén keer heb ik 800 gulden huur gekregen. De huurder, H. E wilde mij wel met gestolen goederen betalen, maar dat wilde ik niet. Daarom moest ik wel toeslaan in m n eigen huis", zegt De V De V. heeft al twee keer eerder geprobeerd om door een inval in zijn huis zijn geld te krijgen Dat mislukté Volgens de eigenaar was hij gedwongen om 'eigen rechter te spe len' omdat hij op geen enkele andere wijze zijn huurpenningen in de wacht kon slepen ..Ik sta dus in m'n recht", meent De V. Zes leden van de groep Veere van de rijkspolitie hebben woensdagochtend vroeg bemiddeld Zij hebben de vrouw en haar kind onderdak aangeboden in het groepsbureau in Serooskerke. Vandaar wordt het tweetal overge bracht naar een ander adres. Volgens adjudant G. M Brasser van de groep Veere zouden de vrouw en het kind toch al van plan zijn geweest om één dezer dagen te vertrekken uit Oostka pelle. Haar partner E. verblijft mo menteel in een gevangenis in Oosten rijk Of De V nu naar zijn huuropbrengst kan Guiten, is nog onduidelijk Vol gens de heer Brasser wordt dat gere geld in een civiele procedure Datzelfde geldt met betrekking tot die goederen in het huis. waar zowel De V. als mevrouw J aanspraak op maken. De spullen waarvan De V. erkende dat ze van mevrouw J. zijn, heeft de politie uit de woning wegge haald. De eigendommen van De V en de zaken waarover onduidelijkheid bestaat, zijn daar achtergebleven Me vrouw J. kan haar bezittingen dan via een civiele procedure opeisen. Toen de politie de goederen van me vrouw J kwam ophalen, was De V nog in het huis Dat leverde geen problemen op. Adjudant Brasser: „Eén van onze mensen, die hem zeer goed kent. heeft een poosje met De V. gepraat. Dat is veel beter dan te proberen om hem met zes man met geweld uit het huis te krijgen Onenigheid „Je vraagt je misschien af waarom mijn cliënt De V. niet via een proce dure bij de kantonrechter probeerde de huur op te strijken", zegt mr J. M. E. Schieinann. Hij is advocaat van De V. „Dat komt, douni.it „i. L. eens heeft laten blijken dal hij de woning wilde kopen. Vervolgens ont stond onenigheid over de koopprijs. Dat leverde een procedure op bij de kantonrechter. Omdat het niet moge lijk is om twee procedures tegelijk te voeren, was deze weg voor mijn cliënt afgesloten." Uit het feit. dat mevrouw J woens dagavond nog geen aanklacht tegen De V. had ingediend, maakte de heer Schiemann op. dat zij zich bij de huisuitzettmg 'ook al gebeurde dat op een rare manier heeft neerge legd Hij sloot niet uit dat hij namens zijn cliént inderdaad een civiele pro cedure zal aanspannen legen me vrouw J., waardoor De V. zijn huur penningen toch nog zou kunnen ont vangen wordt dat gedaan met de beste appa ratuur die op dat moment voorhan den is. Tegenwoordig zijn dat de semi- elektronische en de elektronische cen trales. Die komen in de plaats voor de elektro-mechanische centrales. De eerste moderne centrale in Zee land was die in Vlissingen-Lammeren- burg, die in april 1977 in gebruik werd genomen. Sindsdien zijn er meer ge volgd en beschikken de volgende plaatsen isoms ten dele) over een semi-elektronische centrale: Tholen, Goes, Middelburg, Axel, Hulst, Oost- burg. Terneuzen en Zierikzee. Het duurt evenwel een poos eer heel Zee land van dergelijke centrales is voor zien, omdat in ieder dorp (alleen de allerkleinste gehuchten uitgesloten) een telefooncentrale staat. Medewer kers van het telefoondistrict schatten dat het nog vele jaren zal duren eer heel Nederland van de semi-elektroni sche of elektronische centrales is voorzien en dan pas kan het nieuwe systeem optimaal functioneren. Dat heeft allemaal te maken met het feit dat de oude centrales werken met een analoog systeem dat gebaseerd is op de cijfers 0 tot en met 9. In de moderne centrales wordt gewerkt met computers via een zogenaamd digi taal systeem dat gebaseerd is op impulsen. Nu is het in de praktijk zo dat een analoog systeem niet gekop peld kan worden aan een digitaal systeem. Een voorbeeld: een abonnee heeft een druktoestel dat is aangeslo ten op een moderne centrale. Dan moet die abonnee, wanneer iemand gebeld wordt die nog is aangesloten op een oude centrale, enige tijd op de verbinding wachten omdat als net ware nog steeds de 'kiesschijf doorlo pen moet worden. Wanneer echter twee abonnees die ieder zijn aangeslo ten op een moderne centrale via een druktoestel met elkaar telefoneren, dan is er meteen een verbinding. Voor hel invoeren van de digitaal techniek is echter een nieuw kabel net nodig. Daartoe wordt gebruik gemaakt van coaxiale kabels, in de toekomst van glasvezelkabels en van straalzenders. Het is de bedoeling deze drie 'verkeerswegen' gezamen lijk te gebruiken. Aan de aanleg van het slraalverbindingennet wordt vol op gewerkt. In Goes is enige tijd geleden een zendmast verrezen nabij het gebouw van de telefooncentrale aan de Van de Spiegelstraat. De schotel op deze mast is gericht op de Goese televisie toren en dat geldt ook voor de scho tels op de overige masten in Zeeland. Ook in Terneuzen is al een mast maar het ziet er naar uit dat die te laag is, omdat de straalverbinding waar schijnlijk gestoord wordt door contai nerschepen die langs varen. Daarom wordt bekeken of deze mast verhoogd kan worden. Dat kan alleen als het fundament van de bestaande mast sterk genoeg is. Zo niet dan zal er een nieuwe moeten komen. Verder komen er masten in Zierikzee, Middelburg, Hulst en Oostburg. Er was tussen Middelburg, Terneuzen. Goes en Domburg al een straalverbindingnet, maar dat was gericht op analoog telefoonverkeer Stille kring MIDDELBURG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en enkele andere vredesorganisaties in Middelburg, waaronder Vrouwen Voor Vrede, houden zaterdag 24 september een 'stille kring'. Deze demonstratie is bedoeld om te protesteren tegen de mogelijke plaat sing van kruisraketten in West-Euro- In Zoutelande gingen gisteren twee landbouwschuren in vlammen op. Hoewel de brandweer slechts enkele minuten na de melding ter plaatse wasviel er niets meer te redden. Beide schuren brandden vrijwel tot de grond toe af. ÏNKELE TONNEN SCHADE IN ZOUTELANDE De brandweer bestreed het vuur met vijftien stralen lage druk en zette in totaal vier voertuigen in. Omstreeks kwart over zes was men het vuur meester. Van de 55 manschappen die in totaal werden ingezet, bleven er gisteravond vijftien achter voor het nablussen en om een begin te maken met de opruimingswerkzaamheden. Later op de avond werd die ploeg gereduceerd tot tien man. die van morgen om zes uur werden afgelost. Burgemeester S Francke van Valke- nisse stelde zich. evenals comman dant J. M. W Beenhakker van de regionale brandweer, ter plaatse op de hoogte van het verloop van de brand. De rijkspolitie zal vandaag een on derzoek instellen naar de oorzaak van de brand. De eigenaar van de schuren, de heer K. de Witte, is tegen brand verzekerd. ZOUTELANDE - Een hevige brand heeft woensdagmiddag twee landbouwschuren aan Boudevvijnskerke in Zoutelande volledig in de as gelegd. De brand, die werd bestreden door de drie korpsen van Valkenisse en Westkapelle, veroorzaakte een schade van enkele tonnen. Het vuur vernietigde een voorraad in de schuren opgeslagen stro en enkele landbouw werktuigen. Volgens brandweercommandant P. Boogaard van het korps Valkenisse, zullen de nablussingswerkzaamhe- denook vanmorgen nog voortduren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brandweer van Zoutelande rukte roensdagmiddag even na half vijf als eerste korps uit. Toen de brandweer plaatse kwam stonden beide schu ren al in brand en sloegen de vlam den door de daken. Nadat groot ilarm was gegeven kreeg de brand- weer van Zoutelande assistentie van K korpsen van Biggekerke, Koude- krke en Westkapelle. De brand is. volgens commandant Boogaard door nog onbekende oor aak, ontstaan in de achterste schuur. Omdat in beide schuren stro was opgeslagen sloeg het vuur al snel over. Doordat de brandweer de op enkele :eters afstand van de schuren gele- gn berghokken en woning nathield, en doordat de windrichting zodanig was dat de vonken niet in de richting van het huis woeien, breidde de brand zich niet verder uit. Behalve het stro gingen een combine, een aardappelrooimachine en een aanhangwagen verloren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15