Bram Vermeulen ANGSTEN ONZEKERHEID Strijdbijl begraven Stichting zoekt countrytalent - Marjol Flore Alternatief Filmcircuit Meike vindt een ...eike Filmfestival Terneuzen Theater Film Concert Bryan Adams in Paradiso QNDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 7 PZC/ ku nst/cultuur 11 Door Dolf Ruesink) rrijftien jaar geleden was er ineens hoop voor de liefhebbers van keihard cynisch V engagementscabaret. Neerlands Hoop, wel te verstaan. Bange Dagen, Panama, Planken- oorts. Express, Kanibaal en Interieur liggen nog vers in het geheugen. De actie tegen de WK oetbal in Argentinië ligt inmiddels vijf jaar achter ons. Het duo ging kort nadien uiteen, lomineeszoon Freek de Jonge is vanaf dat moment de man van de solo (Tragiek, Komiek, Mystiek) geworden. Partner Bram Vermeulen, toetsenist en volley-international uit een laags ambtenarengezin, ging ook zijn eigen weg. luider opvallend, minder succesvol Kit Vermeulen is in de volksmond og altijd „die ene helft van Neerlands loop". De onderschatting van een emkant die van zichzelf zegt, dat hij o publiek tegenwoordig niets meer pdringt. „Mijn teksten gaan nu over n onzekerheid, over mezelf Vroeger vond ik het heel erg belang- dat mensen zo moesten zijn, als dat wilde. Dat is er nu helemaal af. :!aat iedereen zijn wat 'ie is. Op mijn Biwste plaat staat voor het eerst in Bin leven geen enkele belerende dist meer". Openhartig is 'ie, die ene ilft Als ontmoetingsplaats voor ons sprek was een eersteklas Amster- ims hotel uitgekozen. Ter plekke gekomen, geeft Vermeulen er de voor keur aan, uit te wijken naar een doodgewone broodjesbar. annex kof fieshop. „Meer geschikt voor ons volk". Druk gebarend en ondertussen won derwel nog een uitsmijter verorberend vertelt hij over een nieuwe episode in Vnjdag 23 september De vijfmansformatie Backsli der treedt op in bar American in Middelburg. Het orkest bestaat naast zanger Paul Syniawsky uit Jan Sagon (gitaar). Michael de Vlaminck (drums), Peter van Herck (bas) en Mare Herremans (gitaar). Backslider speelt hard rock. Aanvang 21.00 uur. Zaterdag 24 september Peter Koelewijn en zijn Roc kets treden op in de feesttent op het Marijkeplein in Kloosterzan- de. Aanvang 20.00 uur. De Nederlandse groep The Sits treedt op m het sport- en gemeenschapscentrum Meul- vliet in Tholen. Het concert be gint om 21.00 uur. zijn leven: Bram's. Geen woordspe ling op Brahms, maar de titel van een binnenkort te verschijnen elpee en een tournee met een percussionist door Nederland. Vermeulen is er en thousiast over. gelooft erin. Zijn ge loof en zekerheid in de muziek die over onzekerheid gaat. „Ik ben nu in een stadium, waarin ik heel persoon lijke dingen zo kan brengen dat ze overdrachtelijk worden" verzekert hij met een handgebaar, dat het midden houdt tussen een keiharde smash uit zijn volley-periode en een afscheids groet op het podium. Kick Vermeulen heeft vanaf 1980 zijn heil gezocht in de popmuziek. Neder landstalige composities, ontstaan achter de onafscheidelijke piano, die hem nog op ieder moment van de dag de kick geeft om iets geks te doen. „Mijn handen jeuken als ik ergens een piano zie Als ik in mijn eentje op treedt is het steevast de blues. Ik kan dan zo een uur ellende over mijn publiek uitstorten. Het gekke is. dat het mezelf zo oplucht Terwijl ieder een na afloop treurig voor zich uit kijkt. sta ik als enige vrolijk bij de tapkast. Jullie hebben de pech, dat je er naar moest luisteren, hou ik ze maar voor". Vermeulens nieuwe langspeelplaat zou aanvankelijk „Mijn Vriend" he ten. Die titel werd echter afgevoerd en ingewisseld door Bram's Homofilie en verwarring' ..Merkwaardig dat je dat vraagt", reageert de nog altijd druk gebarende tekstschrijver, „mijn vrouw Titia maakte diezelfde opmer king. Is dat nodig, zou het niet verwar rend zijn. vroeg ze me. Ik had er niet by nagedacht. Mijn vriend ben ik namelijk zelf. de plaat gaat over mijn persoon, iemand die op twee benen hinkt. Eigenlijk is persoonlijke angst het centrale thema" Nicaragua AMSTERDAM De Stichting Pop muziek Nederland heeft een initiatief genomen om de zogenaamde country- muziek meer in de belangstelling te plaatsen. Daartoe worden musici, bands, liedjesschrijvers en anderen die met deze muziekvorm bezig zijn opgeroepen een compositie te schrij ven in het genre countryrock, rock-a- billy, folkrock of country-new wave. Het gaat om instrumentals of vocale nummers, al dan niet in de Engelse taal. Van de ingestuurde cassettes en tapes zal door de stichting in samenwerking met VARA-medewerkers Emile den Tex en Wim Bloemendaal een selectie worden gemaakt waarvan eventueel radio-opnamen worden gemaakt Voorts ligt het in de bedoeling de nummers tijdens manifestaties ten gehore te laten brengen en uiteinde lijk een plaat uit te brengen met geselecteerde country nummers. De Stichting Popmuziek Nederland is met het initiatief gekomen om de countrymuziek. in de jaren zeventig bekend als countryrock en folkrock eens wat meer aandacht te geven boven de „gladde, commerciële coun try 'n western, die zoals gewoonlijk sterk is oververtegenwoordigd in de media". De inzendingen (cassettes of tapes mèt tekstvel) moeten voor half no vember binnen zijn bij de Stichting Popmuziek Nederland in Amsterdam. De teksten spreken duidelijke taal. „Niemand houdt mijn hand vast als ik bang ben, niemand kan zien, dat ik --n h'«-» ronken ben". Tegenover onze kerheid gebruikt Vermeulen gebor genheid, geluk en liefde. Hij relati veert echter het veelvuldig gebruik van die begrippen in de popmuziek. „Wat voor inhoud heeft hel, als wij hier over liefde zingen. Ik ben in verband met een recent IKON-pro- gramma in Nicaragua geweesl. Daar kun je pas over liefde praten, liefde is er overleven, overwinnen en echt daarover kunnen zingen". Doodlopende straat is een ander the ma op de elpee „Over de heroine- hoer. die koopt wal ze nodig heeft voor één nacht geluk In mijn eigen omgeving heb ik het probleem van die drugsverslaving meegemaakt Goede vrienden die zo hard het geld voor hun shot nodig hebben, dat ze de chèques bij je uit de woning weghalen, als ze op visite zijn". Waar Vermeulen vroeger in Neer lands Hoop het vingertje zou opste ken tegen de kernbewapening, pakt hij nu anders uit. In „Geen geouwe hoer, benen van de vloer" hekelt hij iedereen, die uilgaal van oorlogsdrei ging en de kans op het inzetten van nucleaire wapens. „De bom is al gevallen, niemand heeft in de gaten dat we zinken met z'n allen" zingt Bram, om er in de Amsterdamse broodjesbar vervolgens nog een ding aan toe te voegen. „We moeten niet in een schijnwerkelijkheid leven. Het atoomwapentijdperk is er en we zit ten er middenin. De bom op Hirosji- ma is immers toch al gevallen?" (Door Herbert Kats) Ie Zeeuwse popgroep The Serial zal voorlopig niet meer optreden zangeres Karin de Kok en bassist Hem Catshoek besloten hebben de «P te verlaten. The Serial bevond in een soort overgangsfase en het zs de bedoeling het bestaande re- doire te moderniseren. Volgens trman de Haas (toetsen), die na- de overgebleven leden het wdl voert, was iedereen het wel («eer met dat idee eens, maar de hei uiteindelijk niet gezanien- k een nieuwe richting te kiezen. "in de Kok beaamt dit ze zag de 'aek 'niet meer zo zitten' maar tenslotte tot de conclusie dat ooknietmeer met The Serial verder Van Willem Catshoek was al BÓ fiiend dat hij een wat ingrijpender ^wijziging voorstond, zodat zijn "it minder als een verrassing Ieder had dus zijn eigen rede- nom te vertrekken, maar er is geen rake van ruzie. Het is de bedoeling de groep in de 'oude samenstel- )g' nog één keer te zien is in De fnge in Heinkenszand. Dat optre- D waarschijnlijk in november bedoeld als een soort afscheid van (aar en het publiek. Daarna gaan de trgebleven leden onder de naam J®6 Serial verder. De vertrekkende «en hadden hier geen bezwaar te- W. Herman de Haas: „Het geluid de groep zal wel veranderen, maar «ter(Wessel, gitaar) en Martin (Kos- drums) blijven e ook een belang- wdeel van het oude repertoire zal «gelijk in een nieuw jasje weer te »ren ajn" Hetis de bedoeling dat de JjJWe Serial tegen het eind van het toweermet optreden gaat beginnen Jp dit moment is nog niet duidelijk J6 de plaats van Karin de Kok zal ®emen Herman de Haas „We heb- wel mensen op het oog, maar het feite nog een open vacature. Er *Oéér mensen in de regio met een pde stem dan wij op dit moment Er is geen uitgesproken voor keur voor een zangeres. Wie onze manager belt heeft een kans: het is belangrijk dat we weer iemand met een goede stem krijgen. Wat betreft de 'opvolging' van Willem Catshoek ligt de zaak anders. Pas wanneer blijkt dat The Serial in de nieuwe bezetting behoefte heeft aan een extra muzi kant op het toneel, zal men naar een geschikte kandidaat gaan zoeken. Voorlopig probeert de kern van de groep de opengevallen plaats op te vullen door interne verschuivingen waarbij de rol van de synthesizer mogelijk wat groter wordt en Peter Wesel af en toe bas zal spelen Nieuw materiaal Er wordt hard gewerkt aan nieuw materiaal. Herman de Haas: „Waar schijnlijk moeten we weer van de grond af opbouwen, omdat velen ons toch herkenden aan de stem van Karin. Omdat we al met het grootste deel van The Serial doorgaan ook de geluidsman blijft leek het ons redelijk de zelfde naam te houden". Daarbij heeft meegespeeld dat de groep intussen buiten de regio ook een zekere reputatie opgebouwd heeft en dat zou met een nieuwe naam mogelijk weer verloren gaan Een vluchtige rekensom leert dat onge veer 15.ÜDU mensen de groepn tijdens ruim zestig optreden in de laatste twee jaar zagen Met name de laatste tijd timmerde de groep nadrukkelijk aan de weg Herman de Haas hier over „Die optredens zorgden toch voor bepalde ambities en die zijn ondanks het vertrek van Karin en Willem niet minder gewórden. Beiden blijken hun vertrek goed over wogen te hebben Toen het besluit, eenmaal genomen was, hebben de overgebleven leden geen bijzondere druk uitgeoefend toch te blijven Ka rin de Kok zegt dat ze wel blijft zingen, maar nog niet weet welke vorm dat gaat knjgen Willem Cats hoek zoekt ook nog naar 'een nieuwe vorm'. Hij ziet de komende tijd als een 'probeertijd' en wil met andere men sen aan de project gaan werken. Dat betekent waarschijnlijk wat meer experimentele muziek. Hij sluit zelfs niet uit dat hij op langere termijn weer mensen uit The Serial hij zijn projecten tegenkomt. The Serial tijdens een van de laatste optredens, in het KRO-tv-programma 'n Maandag in Middelburg, afgelopen zomer Marjol Flore treedt vrijdagavond in het Vestzakthea ter in Vlissingen op met haar nieuwe café-chantant 'Humor Hartstocht' (20.30 uur). Zangeres Marjol Flore. geboren uit een Franse moeder en een Marokkaanse vader, heeft in de afgelopen tien jaar al vele successen geboekt in Nederland, maar ook in het buitenland Haar nieuwe programma 'Humor en Hartstocht' ging na een jaar van voorbereiding in februari in Amstelveen in première. Het grootste deel van het programma bestaat uit nieuw Nederlands repertoire, speciaal voor haar geschreven en vertaald. Deze liedjes wisselt zij af met dwaze en ontroerende monologen, sketches en gedichtjes. Het tweede deel van de show is internationaal gericht met onder anderen Franse chansons en Duitse liederen uit het decadente Berlijn. Marjol Flore wordt begeleid door pianist Thom Jansen, die haar ook met andere instru menten steunt, zoals het buikorgeltje, dat speciaal voor deze produktie werd gebouwd. De regie is van Wouter Stips. Imamura iaat m deze film het leven van een vrouw. Tome, zien vanaf haar geboorte in het landelijke primitieve Tohokoe in 1919 tot en met haar opkomst en ondergang als een nietsontziende hoerenmadam in Tokio en tenslotte haar terugkeer in 1963 naar Toho koe, waar ze samen met haar dochter een beter leven zoekt in een boerengemeenschap. De hoofdrollen wor den vertolkt door Sachiko Hadan, Kazua Katmura en Jitsuko Yoshimura. Als tweede film staat zaterdag avond 'Tales of Ordinary Madness' van Marco Ferreri op het programma (22 45 uur) De film gaat over mensen die de modelsituatie waarin ze beklemd zitten, willen veranderen De crisis van de hoofdpersoon, gespeeld door Ben Gazarra. de New Yorker met Siciliaanse trekjes, ontlaadt zich in poëzie, drank en vrouwen. Zondag wordt het festival besloten met 'Salto Nel Vueto' van Marco Bellocchio (20.00 uuri. Bellocchio is de filmer van de waanzin en de neurose, een thema dat steeds weer terugkeert in zijn werk In deze film gaat het over een rechter van instructie, die een verhouding met zijn zuster heeft die balanceert op het randje van incest. Hij vreest dat zijn zus. evenals hun beider broer, krankzinnig zal worden en hij wil van haar af. De man die haar moet ombrengen begint echter een verhouding met haar, waardoor de zuster van haar frustraties wordt genezen. Juist vanwege die genezing pleegt haar broer, de rechter zelfmoord. Michel Piccoli en Anouk Aimee spelen de hoofdrollen in deze aangrijpende film. Filmhuis Vlissingen. filmhuis Midgard Middelburgj, filmhuis Palma (Goes), filmhuis Reimerswaal. De Sten- ge Heinkenszand i en jeugdsociëteit De Klomp Ove- zandei zullen dit seizoen gaan samenwerken. Met ingang van 6 oktober heeft Zeeland dan weer een filmcircuit. Dat houdt in dat wekelijks op vier plaatsen in Zeeland een film uit het alternatieve circuit vertoond zal worden. Zaterdag houdt De Stenge in Heinkenszand haar maandelijkse filmdag. De eerste film die vertoond wordt is de kindermusical 'Annie' 15.00 uuri; gevolgd door Big Bomber' met Bud Spencer (19.00 uuri De filmdag wordt besloten met de vertoning van 'De Lift' met Huub Stapel en Willeke van Ammelrooy (21 30 uur. 16 jaar). Ook het Goese filmhuis Palma houdt van donderdag tot en met zondag een mini-filmfestival, waar films als 'Jour de Fête'; Fearless vampire killers'. Fata Morga na'. 'Irezuma'. 'Decamerone', en 'Itecate' vertoond zullen worden. Voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar is er woensdag middag in het Zuidlandtheater te Terneuzen een voorstelling van het marionettenspel 'Meike vindt een... eike'. (15.00 uur). Het verhaal gaat over Pepijn, die door een vreemd wezen tot leven gebracht wordt Hij leest in een groot boek over het meisje Meike en gaat terug met het ei dat Meike heeft gevonden; er wordt veel gezongen, gela chen en gegriezeld en Pepijn en Meike ontmoeten allerlei ondeugende popfiguren zoals Spannetje Spin. de Reuzespin en de gebroeders Vogel. En natuurlijk ontbreekt de heks niet in het verhaal. Foto' Marjol Flore Dit weekeinde begint filmhuis Zuidland in het Zuid landtheater te Terneuzen het nieuwe seizoen met een mini-filmfestival. Er zullen op vrijdag, zaterdag en zondag vier films worden vertoond. Vrijdagavond is de film Yol' van Yilmaz Guney te zien (20.00 uur). In 'Yol' toont Guney de moeilijke situatie in Turkije. Hij combineerde de verhalen van vijf mannen die een week vrijaf krijgen uit de strafgevangenis van Imrali. Een van hen valt snel af. omdat onderweg naar huis bij een militaire controle blijkt, dat zijn papieren niet in orde zijn. Voor de anderen blijkt in deze 'vrije' week dat er weinig overblijft van de illusies die ze koesteren over het vrij-zijn. Ze zijn gevangenen van een systeem, waarin militaire repressie en morele onder drukking hand in hand gaan. In de hoofdrollen zien we Tarik Akan. Senf Sezcr. Halil Ergun, Meral Orhonsoy en Necmettin Cobanoglu. De eerste film die zaterdag Vanavond, donderdag geeft Theater Dodd op de 3e etage van Vroom en Dreesman te Middelburg een voorstelling voor kinderen van 'Clowntje in het zieken huis'. (19.00 uur). Het poppentheater Willem Parcival speelt woens dagmiddag in Parcival te Middelburg 'De Chinese keizer en de nachtegaal'. (14.30 uur). Het Alhambratheater te Vlissingen vertoont woens dagavond de film 'Diva' van Jean-Jacques Beineix met in de hoofdrollen Wilhelmina Wiggins Fernandez en Frederic Andrei (20.00 uur). Het uit Nieuw-Zeeland afkomstige folkduo Marion en Robbie geeft zaterdag op de 3e etage van Vroom en Dreesman in Middelburg een folkconcert. (13.00 tot 16 00 uur) De groep Monsoon liet vorig jaar al van zich horen met de single Ever so lonely. Westerse popmuziek in een oosters jasje, dansbaar en melodieus. Met op de voorgrond de zuivere dromerige zang van de uit India afkomstige zangeres Sheila Chandra. Het trio bestaal voorts uit de Engelsen Steve Coe en Martin Smith, beiden multi-instrumenlalis- ten. Onlangs bracht Monsoon de langspe- ler Third eye uit. een verzameling oosters aandoende nummers, geken merkt door het veelvuldig gebruik van percussie-instrumenten Boven dien wordt gebruik gemaakt van In diase instrumenten als de sitar. Dit geeft een romantisch tintje aan het geheel Third Eye ligt makkelijk in het gehoor, maar is, wanneer de gehe le elpee wordt afgedraaid, enigszins langdradig Wat meer afwisseling zou gewenst zyn. R G Monsoon 'Third Eye' (Phonogram 812 897-1). J. J. Cale is een oude rot in het vak. Al jaren predikt de Amerikaan de blues. Op zijn eigen vertrouwde wij ze. zonder concessies te doen. Ook op zijn onlangs uitgekomen achtste el pee 'J.J. 8' gaat hij onverdroten met zijn eigen ontspannen muziekstijl door. Een bekend geluid dat bij elke uitga ve weer garant staat voot een goede plaatverkoop. Al lijkt de muziek van Cale losjes, de nummers zijn tot in de puntjes uitgewerkt en perfect uitge balanceerd. Om de voor het meren deel door hem zelf geschreven num mers goed op het vinyl te krijgen, heeft Cale een zestiental muzikanten op laten draven, die stuk voor stuk hun bescheiden bijdrage mogen leve ren Het gaat tenslotte om de meester zelf. Het eindprodukt is J.J.8. weinig verrassend, maar muzikaal gezien vakkundig in elkaar gezet R.G De hier nog betrekkelijk onbekende rock 'n roll-artiest Bryan Adams maakt zondagavond 25 september zijn concertdebuul in Paradiso in Amsterdam. Deze pas 23-jarige Canadese singer-songwriter staat thans in de Amerikaanse hitlijsten met de langspeelplaat 'Cuts like a knife', waarvan de ballad 'Straight from the heart' op single werd uitgebracht Na het verschijnen van zijn lp 'You want it you .got it' (1981) tourde hij als support act met onder meer The Kinks, Loverboy en Foreigner. Anno 1983 vult hij zelf zalen als hoofdact. De Everly Brothers, rock 'n roll-legenden uit de jaren vijftig, hebben maandag in Londen de strijdbijl begraven en daarmee een eind gemaakt aan een ruzie tussen het tweetal die tien jaar duurde. Don (links) en Phildie een aaneenschakeling tan hits scoorden in de jaren vijftig en zestig zullen samen optreden tijdens reunieconcerten in de Royal Albert Hall in Londen op 22 t vandaag i en 23 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11