o PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directe inmenging VS strijd om Beiroet fePZC 'ty Thatcher houdt pleidooi voor plaatsen raketten Bedrijven Stakingen België breiden zich uit van zes jaar STEUN AAN LIBANESE LEGER Ajacieden schitteren in Nederlands elftal tegen Zeeuwse ploeg vandaag ANDIJVIE EN GEHAKT zie pagina 6 PRUDHOE BAY (UPIi De Britse avonturier George Meegan kan zijn tranen niet bedioingen als hij aan het einde van zijn voettocht van 30.434 kilometer de Britse vlag meevoert naar de noordelijkste punt van Alaska Meegan voltooide zondag een voetreis van de punt van Zuid-Amerika tot de poolwateren van Alaska Hij ging op weg op 26 januari 1977. De 30-jarige Meegan uit Rainham in Engeland was op de laatste etappe vergezeld van zijn Japanse vrouw Yoshiko, die aanvankelijk was gaan meelopen maar in verwachting raakte. Het echtpaar werd opgeivacht door hun twee kinderen. Ayumi ("Wandeling'i van 5 en Geoffrey Susumu ('Hou vol') van 3 „Deze wandeling was een viering van de vrijheid. Ze werd gemaakt zonder geld en zonder sponsor. Ze werd mogelijk door de 10.000 vriendelijkheden van de mensen van deze wereld", zei Meegan. Hij zei dat hij de wandeling had gemaakt omdat niemand het ooit eerder had gedaan. Meegan zou het record hebben verbeterd dat ene David Chang vestigde toen hij in 195S van Singapore naar Londen liep. een afstand van 29.600 kilometer. Van onze correspondent) BEIROET Amerikaanse oorlogsschepen hebben maandag artillerie- en raketstellingen inschoten van Druzen en hun Palestijnse bondgenoten in de bergen nabij de Libanese hoofdstad Beiroet. De aanval volgde nadat Libanese regeringstroepen waren slaags geraakt net door Syrië gesteunde eenheden nabij Souk el Gharb. waren de Druzen en de Palestijnse algehele omsingeling van de legerstel- guerrillastrijders erin geslaagd de li- lingen rond Souk el Gharb te doorbre- nies van het leger in het strategisch ken, en dat in eerste instantie enig uiterst belangrijke plaatsje Souk el succes had geboekt, werd dit weekein- Gharb te doorbreken Volgens militai- de al tot stilstand gebracht, re bronnen in de hoofdstad kon het leger uiteindelijk elke keer de Druzen Behalve de grotere Amerikaanse be- terugdrijven trokkenheid bij de strijd m de bergen boven Beiroet, heeft de escalatie van Het offensief dat het leger vorige week het conflict in Libanon gisteren ook vrijdag had ingezet om de vrijwel tot gevolg gehad dat artillerie-eenhc- ittwas voor het eerst dat de Ameri- anen zich in de strijd in de bergen 1 oosten van Beiroet mengden om ihtstreeks het Libanese leger bij te taan. In het verleden schoten de Amerikanen, die 1200 mariniers in Beiroet gelegerd hebben als deel van multinationale troepenmacht, slechts terug indien de eigen gelede ren beschoten werden. De Amerikaanse actie was een direct Rolg van de hevige aanvallen die Set Libanese leger maandagochtend tide bergen vlakbij Beiroet te verdu- kreeg. Tot zeker driemaal toe - ïweekplan mkloze academici [J\'an onze redactie economie) g V,j N HAAG De Organisatie voor Iver Wetenschappelijk Onderzoek BEIROET (AP) In een poging om het doorlopend artillerievuur van Druzen jtZWO) begint volgend jaar een spe- op posities van Amerikaanse mariniers in Beiroet het zwijgen op te leggen il Tcweekprogramma' voor veel- bestookt het Amerikaanse 'USS John Rodgers' de versterkingen van de door «lovende (maar werkloze) weten- Syrië gesteunde Druzen in de bergen. tappers. Gemikt wordt op talenten U« anders mogelijk voor de weten- tap verloren zouden gaan. programma loopt een aantal ja- t in 1984 twee miljoen. Dat Irag loopt op tot tien miljoen in 188; het aantal te steunen onderzoe- ïskan achtereenvolgens van 15 tot pstjjgen. den van het Libanese leger het vuur openden op de Syrische artillerie ten noorden van Beiroet, bij de stad Batroun. Volgens een communiqué van het leger is hiertoe besloten nadat de Syriers de nieuwe, geïmproviseerde landingsbaan van de Libanese lucht macht bij het plaatsje Byblos gebom bardeerd hadden. De landingsbaan wordt gebruikt door de drie Hawker Hunter-toestellen die de Libanezen nog in de lucht kunnen brengen De luchtmacht heeft de uiterst simpele landingsbaan gebouwd op de hoofd weg tussen Beiroet en de noordelijke havenstad Tripoli, omdat geen verder gebruik gemaakt kan worden van de internationale luchthaven bij Beiroet, die gedurende de afgelopen drie we ken herhaaldelijk onder vuur is ko men te liggen Ondanks het feit dal de gevechten steeds heviger zijn geworden, is alle hoop voor een politieke oplossing van het conflict nog niet verdwenen. Een speciale Saoedi-Arabischc afge zant, prins Bandar bin Sultan, is maandag naar de Syrische hoofdstad Damascus teruggekeerd om zijn po gingen een bestand tussen de twee partijen te regelen, voort te zetten. Bij aankomst in Damascus verklaar de de prins dat een politieke door braak binnen een paar dagen niet ondenkbaar is. MIDDELBURG Doelpunten van wereldklasse kregen de om en nabij vierduizend toeschouwers in Middelburg gisteravond te zien tijdens de sprankelende oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen het Zeeuws team. Het was niet toevallig, dat de schitterendste treffers gerealiseerd werden door drie jeugdige Ajacieden: Marco van Basten, Gerald Vanenhurg en Ronald Koeman. Pas na rust kwam dit dartele drietal in het veld en onmiddellijk was de aanvalskracht van het ontketende oranjeteam onstuitbaar. „Slechts" 2-0 was de score bij rust, maar direkt bewees Marco van Basten zijn enorme klasse met een pure hattrick (drie doelpunten in één speelhelft). Voor.het eerst in de g eschiedenis speelde het Nederlands elftal op Zeeuwse bodem en nog nimmer was er voetbal van zo'n topklasse in deze provincie te zien geweest als in een periode van acht minuten na rust. Met een verbluffende vindingrijkheid en een opmerkelijke schotkracht produceerden de drie Amsterdamse talenten en Michel Valcke binnen die acht minuten vijf voltreffers: 27e minuut Van Basten 5-0, 30e minuut Van Basten 6-0, 31e minuut Vanenburg 7-0, 32e minuut Valcke 8-0 en 34e minuut Koeman 9-0. Dat was ook in eindstand van een wedstrijd, waarin het Zeeuws elftal toch niet het gevoel kreeg te zijn afgegaan. Op de foto een kopduel tussen de voortreffelijke voorstopper van Breskens Willy de Jaeger ilinks) en Peter Houtman van Feyenoord. die overigens niet scoorde in deze wedstrijd. Johan le Conté van Middelburg, een van de uitblinkers in het Zeeuws team, kijkt toe. (Zie pagina 13) EG De landen van de EG zullen het waarschijnlijk niet snel eens worden over de financie ring van de gemeenschappelij ke regelingen. Nieuwe Britse eisen zijn afgewezen. (PAGINA 3) Dioxine TNO heeft aangetoond dat er verband bestaat tussen het gij dioxine en de huidziekte chlooracné. TNO onderzocht achttien ex-werknemers van Philips Duphar in Amsterdam, die met het gif in aanraking kwamen. (PAGINA 5) 'Belediging' Burgemeester Wolters kreeg massaal verzet van de Middel burgse gemeenteraad nadat hij een 'belediging' aan het adres van raadslid Kamer mans niet wilde herroepen. (PAGINA 7) Aage Kamermans Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl: 3en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9. 10 en 11 Sport: 13 en 15 lederlandse soldaat omgekomen bij NAVO-oefening NBUENKIRCHEN (ANP) De 25- luige korporaal Dutten uit Warns- kld is maandag door een verkeers- •ngeval in het Westduitse Neuenkir- tanom het leven gekomen. De mili- hirwas met een takelwagen op weg tar het Westduitse Rheine om deel nemen aan de legerkorpsoefening Atlantic Lion'. k oorzaak van het ongeval is volgens «i woordvoerder van het ministerie hit defensie nog onbekend De bijrij- e\? Sf van het slachtoffer is met verwon- TCï ragen in het ziekenhuis in Rheine je* jPgenomen. ^verband met de NAVO-oefeningen jj® de Westduitse overheid uit vei- "pKidsoverwegingen scholieren van Ï>S w? de Neder-R'Jn gelegen plaatsen aonderdae vriiaf eeaeven af ui LUBBERS: VERDER ONDERHANDELEN BLIJET NODIG donderdag vrijaf gegeven. (Zie ook pagina 3i Koningin Beatrix ontving gisteren in paleis Huis ten Bosch de Bnlse premier Thatcher. DEN HAAG (GPD) De Britse pre mier Margareth Thatcher heeft giste ren in Den Haag, na langdurige be sprekingen met premier Lubbers, een pleidooi gehouden voor de plaatsing van nucleaire middcllangc-afslands- raketten in Europa. Gisteren, tijdens een persconferentie in Den Haag, bleek dat de beide regeringsleiders niet van mening verschilden over de vraag welk antwoord er op de „mas sieve opstelling" van Russische SS- 20's door de NAVO moet worden gegeven. Thatcher legde het accent vooral op plaatsing van Pershing 2 en kruisra ketten: Lubbers benadrukte echter dat zo'n besluit tot plaatsing één uiting van bondgenootschappelijke solidariteit is. maar verder onderhan delen over wapenvermindering daar direct bij hoort. Volgens de Britse premier zal, wan neer de Amerikaanse en Russische onderhandelaars het in Genève niet eens worden over de zgn. nul-optie, de plaatsing van de Pershing 2- en kruis raketten. ..zonder uitstel" moeten plaatsvinden Om welk aantal het gaat valt nu nog niet te zeggen, dat hangt van een mogelijk tussenak- koord over beperkte stationering in West-Europa in ruil voor verminde ring van Russische zijde af. Zowel Lubbers als Thatcher meenden dat de nul-optie (geen plaatsing aan NAVO- kant tegenover vernietiging van het Russische arsenaal aan middellange- afstandswapens) voorlopig niet haal baar is Beide regeringsleiders meenden dat plaatsing van de nieuwe wapens „on vermijdelijk is wanneer de Sowjet- Ume in Genève geen concessies doet". Maar waar Thatcher benadrukte dat de bondgenootschappelijke solidari teit dan een eensluidende beslissing vereist, meende Lubbers dat Neder land vooralsnog niet verder kan gaan dan „voorbereiding tot plaatsing" Daarbij doelde hij op de aanwijzing van Woensdrecht als locatie van de 48 kruisraketten die m Nederland wor den opgesteld. Lubbers liet uitdrukkelijk ruimte open voor hoop op een onderhande lingsresultaat na december dat de kruisraketten uit Nederland kan hou den. In West-Duitsland. Engeland en Italiè zijn de nieuwe wapens dan geplaatst Premier Thatcher wees de Russische eis, dat de Franse en Engelse kern macht bij de Geneefse onderhande lingen moeten worden betrokken, op nieuw van de hand. 'Zie ook pagina 10) (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. k"oJiv,e' 1.50 Gehakt, 500 g5r48 3.98 C QQ kilo 9Stt Ö.Ï70 s lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van onze correspondent) BRUSSEL De stakingen van de overheidsdiensten in Belgié dreigen zich verder uit le breiden nu de regering en de vakbonden het oneens blijven over de extra bezuinigingen op de ambtenarensalarissen. Van daag zullen de socialistische en christelijke honden beslissen wat er verder moet gebeuren en vervolgens zal de regering zich moeten beraden over al of niet ingrijpen. De socialistische vakbonden in de belangrijkste Waalse industriecentra Luik en Charleroi willen ook stakin gen beginnen in de particuliere sector In sommige Waalse bedrijven zijn al solidariteitsstakingen gehouden. Maandag hebben de Belgische lucht verkeersleiders zich bij de staking aangesloten en ook de Belgische Rijkswacht gaat bepaalde acties hou den. De Belgische regering deed maandag op een speciale persconferentie nog eens een dringend beroep op de bon den om de bezuinigingsvoorstellen van de regering te aanvaarden Vice- premier Gol, die de regeringsdelegatie aanvoerde bij afwezigheid van de zie ke premier Mariens, zei. „Deze stakin gen kosten onze economie enorm veel geld Deze kosten komen boven op de moeilijkheden van ons land. dat al zwaar door de crisis wordt geteisterd. Ze dreigen morgen, wie ook aan het bewind is. nieuwe offers te vergen om de schade te herstellen", aldus Gol. Volgens hem blijft het verzet van de vakbonden berusten op een misver stand Hij betoogde maandag uitge breid dat het regeringsvoorstel om de ambtenarensalarissen niet meer aan het begin, maar aan het eind van de maand uit le betalen, gunstig is voor de ambtenaren zelf Dit uitstel levert de regering flinke rentewinst op Het voordeel voor de ambtenaren zit hem in een extra overgangsregeling Dat voordeel wordt door de bonden echter betwist. Zij erkennen wel dat de ambtenaar over zijn hele carrière gezien er wat beter op wordt, maar voor 1984 concreet betekent het inle veringvan haast een maand inkomen. Alleen de liberale vakbond heeft zich tol nu toe bereid verklaard de sta kingsacties voorlopig op te schorten tot er nader overleg met de regering is geweest. Hoewel het stakingsparool maandag niet overal werd opgevolgd, bleven in principe de spoorwegen, het stads- en streekvervoer, de posterijen, de minis teries en gemeentehuizen staken Ook de haven van Antwerpen bleef plat en dat gaat de haven, volgens havenwet houder Huygebaert wellicht honder den miljoenen franken schade kosten Rotterdam krijgt nu al schepen te verwerken die anders Antwerpen zouden aandoen. Er liggen momen teel binnen en buiten Antwerpen zo'n 112 schepen te wachten op het einde van de staking. De meeste schepen wachten op de rede van Vlissingen op de ontwikke lingen. (Zie ook pagina 7) Arrestaties bij wapenvondst in Nieuwegein NIEUWEGEIN (ANP) De poli tie van Nieuwegein heeft in to taal vijftien mensen aangehou den. nadat zij zondag invallen had gedaan in vier woningen in die plaats, waarbij onder meer pistolen en munitie in beslag werden genomen. De politie trof in een van de huizen bovendien een 27-jarige Fransman aan. die op 8 septem ber werd ontvoerd uit Parijs. De politie ging tot de invallen over na een anonieme tip. In de vier woningen werden tien vrou wen en vier mannen gehouden, die in leeftijd variëren van 14 tot 65 jaar en tot diverse nationali teiten behoren. Later werd nog een vijfde man aangehouden Tijdens de inval werd in een van de woningen geroep gehoord vanuit een gangkast, waar de Fransman werd aangetroffen. Hij vertoonde tekenen van ern stige mishandeling en bleek uit gehongerd te zijn. De man is vermoedelijk meer dan een week opgesloten geweest. Hij is over gebracht naar een ziekenhuis. In de vier woningen werden voorts zes pistolen en een grote hoeveelheid munitie aangetrof fen. alsmede cheques en siera den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1