pelukkige kopbal Molenaar Cruijff: aang maar niet verslagen pent weg naar monsterscore Roda knalde raak tegen PEC: 7-3 zege les 1 Rijkaard zeventiende man in oranje-selectie Roep om een spits bij Sparta is verstomd Berkdijk-speler aan hartaanval overleden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iJAX DEMONSTREERT TEGEN FEYENOORD INDIVIDUELE KLASSE: 8-2 VANA VOND TEGEN I Zes arrestaties ZEEUWS ELFTAL Revanche MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 PAGINA 9 PORT toen de prijzen werden verdeeld. Juist Cruijff had Feyenoord langs Ajax kunnen werken, omdat de Amster dammers nog lang niet zover zijn als de monsterscore doet vermoeden. Zij kregen echter in de beginfase vrij spel, omdat het te traag afgestelde Feye noord bijna een halfuur achter de feiten aan liep. De Ajacieden mochten zich uitleven toen de Rotterdammers alleen nog maar aan aanvallen dach ten en Cruijff zwaaide naar spelers die hem niet zagen, of niet wilden begrij pen. Tussen de 27e minuut voor rust en de 17e minuut erna dreigde het Ajax op te breken dat het niemand in zijn midden had die voor rust kon zorgen. In die periode ook dreigde de als nieuwe leider binnengehaalde Koe man met Silooy en de teruggekeerde Rijkaard onder het aanvalsgeweld van Feyenoord door te gaan. Na de bevrijdende treffer van Molenaar leek het daarentegen voor Ajax juist een voordeel dat het geen centrale figuur had, maar dat meerdere spe lers tot hogeschoolvoetbal op de vier kante meter in staat zijn. Toen ook werd duidelijk dat Ajax vooral in zijn element is als het de ruimte krijgt. Tegen Olympiakos Pi raeus ontbrak die bewegingsvrijheid, omdat naast doelman Sarganis nog eens acht veldspeiers met het voorko men van doelpunten werden belast. Feyenoord vond zich echter te groot om ook een dergelijke behoudende tactiek te volgen. Tot grote voldoe ning vooral van spelers als Van Bas ten en Olsen. De kleine Deen speelde voor het eerst sinds hij op 28 augustus gedeeltelijk zijn enkelbanden scheurde, een volle dige wedstrijd. Alsof hij geen enkel duel had gemist, flitste Olsen van meet af aan langs zijn tegenstanders, en in die gevallen dat die opponenten (onder wie Wijnstekers en Troost) zich niet wensten neer te leggen bij die vernederende behandeling, incasseer de Olsen de aanslagen op zijn ledema ten met dezelfde grandeur als waar mee hij speelde. Olsen had daarbij de taak gekregen om voor de nodige verwarring te zorgen. De Mos had hem in principe in de punt van de aanval geposteerd, zodat de Feyenoorders niet zouden weten waar zij aan toe zouden zijn. De Rotterdamse defensie was inder daad vaak in vertwijfeling, maar dat kwam niet zozeer door de opstelling van Olsen in het centrum van de voorhoede, maar door het feit dat hij een verrassende variant op het door De Mos gekozen thema bedacht. Hij wisselde regelmatig van plaats met Van Basten, die zijn reputatie van veelzijdige spits ook in dit topduel waar maakte. Olsen en Van Basten voorzagen de flitsende start van Ajax ook van doel punten. die tegelijkertijd de noncha lance (Cruijff) en het gebrek aan con centratie (Van de Korput) aantoon den. Toen Boeve vervolgens al in de 24e minuut voor 3-0 zorgde, omdat ook hij van de vrijheid-blijheid-ge- dachte van Feyenoord profiteerde, leek Ajax op weg naar zijn simpelste overwinning van dit seizoen. Op zijn hoogtepunt toonde Ajax ver- 'meester' niet kon ontkennen, was dat hij gisteren in Ajacied Jesper Olsen zijn meester vond. Wat zijn wedstrijd had moeten wor/Yn, werd een opvoering die vooral werd geregisseerd door de Deen. Zelf zou de kleine nummer zeven dat na de tweekamp tegen PEC Zwolle nooit hebben be vroed. In die wedstrijd scheurde hij een enkel band. Gevreesd werd destijds voor een maanden lang verblijf in de ziekenboeg, nadat hij door Piet Schrijvers naar de kleedkamer was gedragen. Olsen werd inzet van een medische discussie In het Amsterdamse Lucasziekenhuis hoorde de 'vlo' dat een operatie het enige redmiddel was. zelf consulteerde hij nog het Academisch Medisch Centrum waar hij een gelijkluidende diagnose vernam. Ajax' dokter Groot zag het evenwel anders „Laten wij die enkel maar eens gaan intapensprak hij eigenzinnig. Zodat Olsen giste ren niet bewegingloos zijn tijd lag te verdoen in een of ander ziekenhuisbed, maar als een wervelwind huishield in het Olympisch Stadion. „Ik ben blij dat ik me niet heb laten opereren", liet Olsen na zijn weergaloze show weten, „al geef ik toe dat hel een beslissing is geweest die wel veel kritiek had kunnen ontmoeten. Nu we heb ben gewonnen, zal iedereen wel roepen dat het AMSTERDAM (GPD) Ajax heeft zijn grootste overwinning in acht jaar op Feyenoord voor belangrijk deel te danken gehad aan het feit dat invaller Keje Molenaar in de 62e minuut net een fortuinlijke kopbal een treffend antwoord heeft weten te bedenken op de overlast waarvoor de Rotterdammers tot dan toe hadden gezorgd. De invaller bracht zijn ploeg daarmee in een roes, waarin Ajax boven zichzelf en vooral ook boven het vooraf hoger igeslagen Feyenoord uitsteeg. Zoals Ruud Geels de klassieke tweekamp op 1 november 19*5 aangreep voor een one-man-show en vijf van de zes goals scoorde, zo dansten met name Olsen en Van Basten naar een voor onmogelijk gehouden overwinning van 8-2. Tijdens die trip was trainer De Mos bij vlagen even 'high' als zijn spelers en ride hij meerdere malen het veld op rennen Na de demonstratie van ïndi- nduele klasse stond De Mos evenwel j!s een der eersten met beide benen op de grond en wilde hij er in zijn •nalyse niet omheen draaien dat er sprake was geweest van een geflat- leerde overwinning. „We mogen zelfs ®jj~ büj zijn dat het op een gegeven mo ment niet 3-3 of zelfs 4-3 voor Feye- roord is geworden. We hebben het best moeilijk gehad. Die gelukkige treffer van Molenaar heeft de wed strijd echter voor ons opengebroken". 10.00a Tegelijkertijd werd het duel daarmee afgesloten voor Feyenoord, dat op de eerste demarrage van Ajax (3-0 in 24 minuten) nog wel wist te reageren, aar op de tweede uitlooppoging lansloos was. Feyenoord. dat eerst cog kön profiteren van de nervositeit en het gebrek aan organisatie van de Amsterdamse verdedigers, wer^later ban ook geconfronteerd met een heel vat consequentere mandekking, faarvan onder anderen Johan Cruijff be dupe werd. Hij had het duel willen aangrijpen om revanche te nemen op het bestuur tan Ajax, dat hem aan het eind van hel vorige seizoen ten onrechte zou hebben afgedankt. Cruijff verloor, «aarmee hij de Amsterdamse club leiding onbewust gelijk gaf. Ajax liet Cruijff afvloeien omdat hij te duur geworden en te weinig rende ment opleverde. „Met Cruijff hebben *ij geen enkel topduel gewonnen; niet in de competitie en ook niet in het Europa-Cuptoernooi", zo lichtte voorzitter Harmsen een halfjaar gele ben het bestuursstandpunt toe. Jff leidde het doelpuntenfestijn ïteen fout in, herstelde zich daarna iterlijk, maar verdween in de ihaduw van zijn tegenspeler Ophof AMSTERDAM (ANP) Na af loop van de voetbalwedstrijd Ajax - Feyenoord in het Olym pisch stadion in Amsterdam heeft de Amsterdamse politie res jongelui gearresteerd we gens openlijke geweldpleging en bezit van verboden wapens. Drie van de arrestanten zijn la ter heengezonden De andere ar restanten zijn twee Amsterdam mers van 18 en 20 jaar en een je inwoner van Purme- rend Zij zouden met stenen en stukken hout naar de politie hebben gegooid. De groepen supporters zijn na de wedstrijd door de politie naar het NS-station Zuid begeleid. Onderweg vernielden zij spiegels en antennes van auto's, maar tot ernstiger ongeregeldheden is het niet gekomen. Om op alles voorbereid te zijn had de politie een aantal pelo tons mobiele eenheid achter de hand, aldus een politiewoord voerder. volgens echter zijn zwakheden. Het raakte onzeker door de onverwachte weelde en kon de rust niet opbrengen om het alles-of-niets-spelende Feye noord op te vangen. De Rotterdam mers konden tot 3-2 inlopen (Hout man en Duut) en kregen zelfs de kans om over Ajax heen te lopen, Jeliazkov en Gullit met name lieten het evenwel afweten, waarna Molenaar definitief de winnaar mocht aanwijzen. Geruïneerd Vanaf dat moment was er niets meer te merken van de overbelasting waar over De Mos het nauwelijks een week geleden nog had Alsof Feyenoord de eerste de beste ploeg was, zo smeekte het publiek om 'tien, tien', toen achtereenvolgens Koeman (hij benut te een strafschop nadat Olsen door Van de Korput was neergelegd). Van Basten (hij draaide sierlijk langs doel man Hiele), Olsen (lob) en opnieuw Van Basten (lob) de score tot 8-2 lieten oplopen. Feyenoord was daarmee ge ruïneerd, zoals een deel van zijn 'sup- AMSTERDAM Met een harde kopbal brengt Keje Molenaar hel vierde porters' eerder een vak in het Olym- Ajaxdoelpunt op het scorebord. Duut en Van de Korput komen te laat. Zijn pisch Stadion aan een sloopbeurt wat fortuinlijke kopstoot opende de weg naar de monsterzege .van de hadden onderworpen. Amsterdammers AMSTERDAM Dolle taferelen na de vierde Ajaxtreffer Molenaar wordt uitbundig gelukgewenst door iv.l.n.r. van Basten, Gerald Vanenburg en Sonny Silooy. V - Frank Rijkaard ZEIST (ANP) Kees Rijvers heeft Ajacied Frank Rijkaard als zeventiende man toegevoegd aan de selectie voor het Nederlands elftal, dat vanavond (maandag) om 18.30 uur in Middelburg aantreedt tegen het Zeeuws amateurelftal en woensdag in Brussel een vriendschappelijke wedstrijd tegen België speelt. Erwin Koeman (Groningen), die na de UEFA-bekerwedstrijd van Groningen bij Atletico de Madrid een rustperiode van tien dagen kreeg voorgeschreven om zijn blessure te laten genezen, is wel bij de groep gebleven. Rijvers namelijk wil de ploeg die tegen IJsland naar zijn mening voldaan heeft, intact houden. Zijn keuze van Rijkaard als aanvulling past in het beeld dat de bondscoach voor de toekomst in gedachten heeft. Ondanks de vele regenval van de afgelopen dagen is het zeker, dat de wedstrijd van het Zeeuws elftal vanavond tegen het Nederlands elftal doorgaat Zaterdag werd in Middelburg nog alles afgelast, zondag kon er wel gespeeld worden en zelfs Zeelandia speelde op het hoofdveld aan de Nadorst De Zeeuwse spelers zijn het afgelopen weekeinde goed doorgekomen. Geen ernstige blessures, dus een volledige selectie voor coach Wies van Avermaete. Zijn opstelling was echter nog niet bekend. Die wordt vanavond pas vrijgegeven. In de voorverkoop voor de wedstrijd werden ruim duizend kaarten verkocht Zondagavond was bekend, dat er nog slechts enkele tribuneplaatsen beschik baar zullen zijn aan de loketten, die om half zes opengaan. KERKRADE (ANP) De supporters van Roda JC hebben lang moete.. wachten, maar ze werden uiteindelijk toch beloond. Op eigen veld had de formatie van Hans Evkenbroek dit seizoen nog niet kunnen overtuigen, maar zondagmiddag was het dan toch raak. Met maar liefst 7-3 werd PEC Zwolle, dat dit seizoen toch wel min of meer gerekend werd tot de subtoppers, op zijn nummer gezet. Daar komt bovendien nog bij dat de De grote man in Kerkrade was Roda- bepaald met overtuigend leidende spits John Eriksen, die maar liefst vier scheidsrechter Bakker gele kaarten doelpunten voor zijn rekening nam en uitdeelde aan Kamstra en Van Koo- bovendien ook nog Hofman in staat ten. De laatste wond zich echter over stelde te scoren Na de gelijkmaker die kaart zo op. dat hij achteraf büj van Van Roon bouwde Eriksen (24e en mocht zijn dat Bakker hem niet voor- 28e minuut) de voorsprond van Roda tijdig naar de kleedkamers verwees, uit tot 3-1 Gevaarlijk werd het nog even toen Van Roon de marge weer PEC Zwolle, dat aantrad zonder de tot een doelpunt verkleinde, maar grieperige Rep, kon lange tijd gelijke toen drie minuten later Van Geel voor tred houden met de thuisclub en tot 4-2 zorgde, was PEC verslagen. Hof- een kwartier na rust mocht men zelfs man. Eriksen en Van Geel zorgden hopen op een puntendeling Nadat binnen zes minuten (73e. 74e en 79e Eriksen in de vijfde minuut zijn ploeg minuut) voor een voorsprong van 7-2. aan de leiding had geholpen, kon Van Het publiek op de tnbunes vierde Roon zes minuten later vanaf de feest en ook de concentratie bij de elf-meterstlp de gelijkmaker scoren, ploeg liet na. Daardoor kon Visscher toen hij door Ehlen en Hanssen tegen twee minuten voor het einde de eind de grasmat was gelegd. stand op 7-3 bepalen. ROTTERDAM (ANPl De verbazing van Bert Jacobs, de oefenmeester van Sparta, is sinds de ruime overwinning (6-1) op FC Utrecht niet meer gericht op de eigen selectie, maar verplaatst naar de eredivisie in het algemeen. De roep van de uit Hong Kong in het Nederlandse voetbal teruggekeerde trainer om versterking in de persoon van een al dan niet Engelse spits, is na zeven wedstrijden in de competitie en een heroptreden op Europees niveau, verstomd. In de laatste drie wedstrjden, in acht ta af te dingen. „Dik verdiend, al zag dagen, schoten de Rotterdammers ik pal na rust geen strafschop in de liefst veertien maal raak. Jacobs. „Ik actie van Adelaar tegen Lengkeek". had echt niet verwacht, dat deze aldus Hughes, die zijn plaats op de jonge ploeg het er in het diepe zwem- bank nog niet eens had ingenomen bad zo vanaf zou brengen. Maar laten toen Olde Riekerink vanaf elf meter we eerlijk zijn. de eerste twee treffers de Utrechtse doelman Van Ede voor tegen Utrecht leen minuut vóór en de tweede keer kansloos liet. Ronald een minuut na rust) konden met op Lengkeek stond ook aan de basis van een gunstiger moment vallen". Sparta s eerste treffer. Hij leverde De grootste produktie in jaren van vlak voor de pauze na een lange solo Sparta op Spangen werd uitgerekend de bal af bij Holwerda. die beheerst verwezenlijkt tegen de nieuwe club voor de 1-0 ruststand zorgde. Na de van Barry Hughes, FC Utrecht. De strafschop stootte Sparta door via 'kasteelheer' van vorig seizoen was er treffers van Van de Berg (2x\ Holwer- ook in deze situatie de man niet maar da en nogmaals Olde Riekerink Riet- om iets aan de overwinning van Spar- veld bepaalde de eindstand op 6-1 IN RUST VAN DUEL MET MIDDELBURG KAATSHEUVEL - Zondagmid- regen Middelburg, die zeer sportief dag is tijdens de rust van de was verlopen zonder noemens- voet bal wedstrijd Berkdijk-Mid- waardige overtredingen, liet de dclburg de aanvoerder van Berk- laatste man van Berkdijk zich be dijk. Gerard Netten, in de kleed- handelen aan een pijnlijke knie kamer getroffen door een hartaan- Op het moment dat de verzorger val en overleden. Gerard Netten met de behandeling bezig was. was 36 jaar. De wedstrijd, die een zakte Gerard Netten in elkaar 0-0 ruststand had, werd na het Toen duidelijk was dat hij door een tragische voorval niet hervat. hartinfarct was getroffen, werd meteen een ambulance gewaar- Gerard Netten, die van beroep schuwd Middelburg-speler Rinus militair sportinstructeur was. be- Davidse. die als verpleegkundige hoorde tot de bekendste voetbai- werkzaam is op de medische Iers van de tweede klas van het dienst van de Koninklijke Maat- zondagvoetbal Hij speelde al ne- schappij De Schelde, paste nog gen jaar voor Berkdijk nadat hij hartmassage toe. maar dat mocht eerder bij NOAD actief was in het niet meer baten. De gewaarschuw- betaalde voetbal de arts kon slechts de dood consta- Na de eerste helft van de wedstrijd teren. AMSTERDAM (GPD) Aangeslagen, maar ken- "lijk niet verslagen ontdekte Johan Cruijff gis termiddag voor Feyenoord toch nog winst in de dreun, die 'zijn' Ajax hem in de vorm van een ^2-score had verkocht. „Natuurlijk doet deze uitslag pijn", bekende de met zoveel heisa van Ajax naar Feyenoord overgelopen maestro. „Maar lin de andere kant heb ik helemaal niet het Itvoel dat we zo'n grote nederlaag aan de broek bebben gekregen. Sterker nog, ik vind dat Feye- ïoord deze wedstrijd met 5-3 had kunnen winnen •P basis van de hoeveelheid scoringsmogelijkhe- ta), die we hebben gecreëerd", reen we op 3-2 waren gekomen, hebben we wel vier ikansen gehad om gelijk te komen. Feyenoord 'wkeerde na die 3-2 te veel in de roes van de Mbjkmaker. Op dat moment hadden we moeten Man voetballen alsof het 0-0 stond. We maakten de JW te gaan pingelen met zeven man voor de bal. «t mag niet als de boel openstaat. Nu kon Ajax. «jt na die 3-2 van Duut de kluts helemaal was {"Utgeraakt, doorstomen naar die 8-2. Of Ajax nu «repioen wordt? Ben je gek. er kan in dit seizoen Mg zoveel gebeuren... Ajax heeft nu twee punten Mpakt, niet meer en niet minder". '»r dat laatste viel veel te zeggen, maar wat de een goede beslissing is geweest. Maar wie weet wat er gezegd zou zijn, als we hadden verloren...'. Hij werd nogal eens neergesabeld gisteren. De Feyenoorders Duut. Wijnstekers en Troost kenden geen pardon met de kleine Deen. die zich nooit beschermd wist door scheidsrechter Geurds Uit zijn mond geen spoortje van rancune ten opzichte van zijn Rotterdamse collega's. „Ze hadden het niet op mijn enkels gemunt, ze zetten hun slidings gewoon te laat in. Die jongens hadden het moeilijk, omdat ze door onze tactiek waren verrast Ze hadden met verwacht dat Marco van Basten en ik zoveel zouden switchen" Voor Feyenoorder Sjaak Troost gingen de vond sten en invallen van Olsen veelal boven de pet De mandekker kreeg maar geen vat op de 'vlo', die voortdurend van hem wegsprong „Als je denkt hem te hebben, dan ïs-ie alweer van je wegge draaid". „Maar los daarvan haakte zijn doelman Joop Hiele in, „werd die 8-2 in hoofdzaak veroor zaakt omdat bij ons de afspraken met werden nagekomen. Als je toch zag hoe Van Basten bij die 2-0 die bal kon aannemen en hoe Molenaar die 4-2 mocht inkoppen van vier man. ja, dan ben je natuurlijk gauw uitgepraat. Op zo'n manier verlies je dan zelfs van Bal-op-dak-'49". Johan Cruijff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9