PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gromyko niet naar de Verenigde Staten c\ ip Libanees in Shouf offensief loopt vast Belgen staken door Cl J Prins, prinses en Piper met de Walesa ontkent pleidooi opsplitsen Solidariteit IE AG AN: 'LANGE SCHEMERACHTIGE STRIJD' KANS SYRISCHAMERIKAANS TREFFEN Nepbom bij Koninklijke Stallen Massale vlucht gevangenen leVZC vandaag R li Perioden met zon Perioden met zon en in de middag een enkele bui. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Vrij krachtige en aan de kust en op het IJsselmeer harde zuidwestelijke wind >26e jaargang no. 219 Maandag 19 september 1983 Mm Middelburg 8 oktober verenigde spaarbank s FARSCHAU (AFP) Lech Walesa ceft zondag berichten tegengespro- als zou hij onlangs hebben ge- leil voor een opgeven van de naam Solidariteit' en de oprichting van regionale vakorganisaties. In «ntelefoongesprek ontkende hij met km dat hij zich in een vraaggesprek pel een ondergronds blad van Soli diteit in Warschau in die zin zou iben uitgelaten. verzekerde dat hij aan het hoofd de inmiddels buiten de wet gestel de onafhankelijke vakbeweging zou blijven staan, zolang er niet aan be paalde eisen van Solidariteit is vol- Walesa zei dat hij de betrokken publi- katie zelf niet had gezien Op grond van hetgeen hij erover had gehoord, meende hij dat het „in het beste geval'' zou kunnen gaan om een sa menvoeging van uitspraken in ver scheidene gesprekken binnen de vak beweging. „In elk geval gaat het niet om een vraaggesprek dal ik heb toe gestaan" Tijdens een godsdienstige bijeen komst in het bedevaartsoord Czes- tochva betuigenden zondag de circa 10.000 deelnemers hun steun aan Soli dariteit. Aan het slot van de mis zong de menigte het verboden lied van de onafhankelijke vakbeweging Een monnik van het klooster Jasna Gora riep de aanwezigen op de idealen van Solidariteit na te leven. Ti"oo Poolse gezinnen, in totaal negen mensen, zijn er zaterdag in geslaagd met een vliegtuigje van het type Anto- nov-2 naar West-Berlijn te vluchten. Het toestel met de vluchtelingen werd op een bepaald moment begeleid door een Russisch gevechtsvliegtuig, dat echter niet heeft geprobeerd de Polen te onderscheppen, zo deelde de West- berlijnse politie mee De vluchtelin gen hebben te kennen gegeven naar Australië te willen, waar zij familie hebben. lopen bij de eventuele weigering van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, zijn Sowjet-collega in New York te ont moeten. President Reagan, die nog moest beslissen of hij deze ontmoe- N'EW YORK (AFP/UPI) Het is niet de schuld van de Verenigde Staten dat de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, niet naar New York komt voor de lining van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zaterdag verklaard. Een woordvoerder van het ministerie dat de VS geen enkele reden zien voor de beslising van de Sowjets. De beschuldiging van het officiële Sowjet-persbureau Tass dat de VS geen veiligheidsgaran ties geven werd door Washington van de hand gewezen. „Wij zijn al begonnen met de voorbereidingen voor de veiligheidsmaatregelen", zo stelde een Amerikaans diplomaat. F.i] ontkende dat de overeenkomst üisen de VN en de Verenigde Staten 3 geschonden door het sluiten van de burgervliegvelden in New York en New Jersey voor de Russische delega- ue De diplomaat wees erop dat de VS sog altijd toestaan dat de rest van de Sowjet-delegatie met een speciaal aestel naar een militaire luchthaven komt. Hei afzeggen van Gromyko's reis was een antwoord op het besluit van de gouverneurs van de staten New York ta New Jersey om de luchtvaartmaat schappij Aeroflot geen toestemming te geven op burgervliegvelden te lan- cen. In een korte verklaring stelde Tass dat van reis was afgezien omdat u VS weigerden de veiligheid van Gromyko te garanderen. Tass voegde n toe dat de vraag opkomt of en land dat zijn plichten niet vervult in niet de voorwaarden schept die «lig zijn voor het functioneren van mitenlandse vertegenwoordigers in ce VN wel geschikt is als zetel van c«e volkerenorganisatie. Amerikaanse ministerie van bui- landse zaken reageerde daarop Jiet de verklanng dat „de VS zeer goed doordrongen zijn van hun inter- üüonale verplichtingen". „Wij heb- itr, met de bedoeling de komst van Gromyko naar de VN te verhinderen" -Het is onjuist, zoals Tass deed, voor fe stellen dat wij Gromyko geen vei ligheidsgaranties hebben gegeven," to zei een woordvoerder. In diplomatieke kring in Washington *erd gezegd dat de Sow jet-Unie niet fu plan was gezichtsverlies op te ting zou goedkeuren, is door het afzeggen van Gromyko's reis van een moeilijke keuze verlost, zo werd ge zegd. De gouverneur van New Jersey, die samen met zijn ambtgenoot in New- York verbood dat de Sowjet-delegatie een burgervliegveld zou gebruiken, zag de annulering van Gromyko's reis als een persoonlijke overwinning. „Wij hebben bereikt wat wij wilden berei ken". zo verklaarde hij. MAASTRICHT Prinses Juliana en prins Bemhard hebben zaterdag een bezoek gebracht aa?i de luchtvaartshow op het vliegveld van Maastricht. Op de foto bekijken zij, in gezelschap van Martin Schreuder en diens echtgenote, een Piper. Keerpunt Het neerhalen van de Zuidkoreaanse Boeing 747 door de Russische lucht macht zou een 'keerpunt' in de we reldgeschiedenis kunnen worden, zo heeft de Amerikaanse president Ro nald Reagan zaterdag verklaard In zijn wekelijkse radiopraatje nep hij de Amerikanen op zich voor te bereiden op een 'lange schemerachtige strijd' tegen de Sowjet-Unie Het beste ant woord op het neerschieten van het passagierstoestel is doorgaan met de plannen voor versterking van de de fensie. zo zei de president. Reagan wees de oproep van conserva tieve zijde om harde economische strafmaatregelen te nemen van de hand „De meest effectieve en duurza me actie tegen hun geweld en intimi- 'Van onze correspondent i SOUK EL GHARB Het offensief van het Libanese leger in de bergen boven Beiroet is geclurendc dit weekeinde tot stilstand gebracht. Felle tegenaan- datie is het"doorgaan met Amerika's vallen van de Druzcn en hun Palestijnse bondgenoten hebben zelfs het leger programma om sterk te blijven", al- <>P enkele posities weer een paar honderd meter teruggedreven de dorpen dus Reagan. „Wij kunnen beginnen Kaifoun en Aitat, die het leger vrijdag op de Druzen veroverde, staan nu nog met ons voor te bereiden op wat John slechts gedeeltelijk onder de controle van het leger. F Kennedy een lange schemerachtige Daarnaast zijn de legereenheden in de onmiddellijk het vuur zullen beant- stryd noemde. Hij zal niet snel gaan. bergen in totaal gaat het om een kleine drieduizend soldaten, zaterdag en zondag zwaar gebombardeerd. Ter wijl er van een militaire doorbraak van het leger zoals dat vrijdag nog waarschijnlijk leek geen sprake meer is, is de algehele crisis in Liba non dit weekeinde wederom geësca leerd Twee Amerikaanse marinesche- hij zal met zorgen voor grote koppen in de kranten en hij zal zeker niet gemakkelijk zijn. Maar dat is wat wij noeten doen om Amerika sterk en vrij te houden en om de vrede te bewaren. Dat is de duurzaamste les van het bloedbad bij Korean Airlineszo zei de Amerikaanse president "EN HAAG (GPD) Dc Explosieven Gpruimings Dienst (EOD) heeft zon avond een pakje „onschadelijk [(maakt", dat in een urinoir voor de Koninklijke Stallen in Den Haag was Pksd. In een telefoontje aan de Haagse politie deelde een onbekende 'fouw mee dat het pakje een bom wvatte, die tussen negen uur en tien 'tor halftien zou ontploffen. Pt Haagse poltie trof inderdaad een Pakje aan, dat gewikkeld in een 'flauwe plastic zak. De EOD heeft het Wfle. na de constatering dat het met ton exploderen, meegenomen. Wat de ■ahoud van het pakje was. moest nog •orden onderzocht. De vrouw die de fielding deed, sprak niet namens een of andere organisatie. Doden bij treffen Britse Hells Angels EONDEN (DPA) Bij een treffen '"ssen leden van de 'Heli's Angels' "it het gehele Verenigd Koninkrijk "jn in de nacht van zaterdag op '""lag in het Middenengelse Cook- iun 'graafschap Berkshire) twee ®éisen gedood en vier levensgevaar- I nLSewonc1 Keraakt. De gevechten ontstonden na een rounie' in het open veld. De politie teeft 53 jongemannen en vrouwen j^steerd. Het is de politie ondui- hoe de gevechten ontstaan zijn. METTMANN Klaus Beckmann, directeur van het 'Neandertaler Museum' in Mettmann bij Dusseldorf. heeft een pop gelijkend op de 600 000 jaar geleden levende voorganger van de mens een modem kostuum, hemd en stropdas aangetrokken. Beckmann wil daarmee tonen dat de voorganger van de homo sapiens op deze manier gekleed, in het moderne straatbeeld nauwelijks de aandacht zou trekken. Hij kondigde verder aan dat de Ver- pen. die net buiten Beiroet voor anker emgde Staten „Nieuwe gebieden van liggen, hebben vrijdagnacht en zater- samenwerking" zullen zoeken met dagochtend het vuur geopend op Sy- niet-gebonden landen, die verbitterd rische artilleriestellingen, nadat voor zijn door het vliegtuigincident. de zoveelste keer het kamp van de Groot-Britannié heeft een voorgeno- Amerikaanse mariniers in Beiroet en men bezoek van de Russische onder- het Libanese ministerie van defensie minister van buitenlandse zaken beschoten waren. Georgy Kornienko opgeschort naar De Syrische regering heeft direct Was- aanleiding van het neerschieten van hington gewaarschuwd dat van nu af de Koreaanse Boeing. aan de Syrische troepen in Libanon 'Van onze correspondent BRUSSEL De stakingen van de openbare diensten in België zullen in ieder geval tot morgenavond, dins dag, voortduren. De overheidsvak bonden hebben daartoe zondag beslo ten omdat zij de nieuwe voorstellen die de regering in Brussel tijdens het weekeinde heeft gedaan om het con flict met de ambtenaren op te lossen, niet aanvaardbaar vonden. Totdat dinsdag de verschillende bon den weer bijeenkomen voor nieuw beraad, zullen onder meer de Belgi sche spoorwegen, het stads- en streek vervoer, de posterijen, de ambtenaren op de ministeries en gemeentehuizen, de havendiensten in Antwerpen en deels ook het onderwijs niet aan de slag gaan. Binnen de bonden worden inmiddels een speciale persconferentie beleggen ook stemmen gehoord om de stakin gen naar de particuliere sector uit te breiden Ook de grote overkoepelende christelijke en socialistische vakcen trales zijn weinig tevreden over het beleid van de regering-Martens en beraden zich dezer dagen over verdere standpuntbepaling. De regering in Brussel had tijdens het weekeinde gehoopt het verzet van de bonden tegen de 500 miljoen extra bezuinigingen voor de ambtenaren, te breken met nieuwe voorstellen. Be- om die 'misverstanden' weg te nemen. De vice-premier wilde niet zeggen wat er gebeurt als de bonden dinsdag de regeringsvoorstellen wederom afwij zen. Verkeersminister De Croo, die verantwoordelijk is voor de spoorwe gen, dreigde met ingrijpen ..Ook de vakbonden zullen begrijpen dat, in dien men geen gehoor geeft aan onze redelijkheid, de regering haar verant woordelijkheid moet nemen De so cialistische overheidsvakbond ACOD reageerde zondag heftig op mogelijke langrijkste punt daaruit was uitstel vorderingsbevelen van de regering die Q Salvador Het Salvadoraanse kan op eigen kracht de guerrilla ?nnen. zo heeft de Amerikaanse mi- van defensie. Caspar Weinber- in een vraaggesprek met het wchrift U.S. News en World Re- w verklaard. (Van onze correspondent! BRUSSEL Achtendertig gestraften m de strengst bewaakte gevangenis van België. Doornik, hebben de staking van de Belgische cipiers zaterdag dankbaar aangegrepen om te ontvluchten Zaterdagavond ivisten zij via een al eerder gegraven tunnel in een der cellen er massaal vandoor te gaan De cipiers, die deelnamen aan de nationale stakingen van de overheidsdiensten, waren vervangen door onervaren rijkswachters Deze hebben kennelijk toegestaan dat de 38 gevangenen zich naar een en dezelfde cel konden begeven. Uren na de massale ontvluchting kreeg de rijksioacht pas doordat er iets mis ivas Omwonenden belden de politie omdat hun auto gestolen was. In de loop van het weekeinde werden negen ontvluchten weer opgepakt De rijkswacht hield met behulp van helikopters uitgebreide zoekacties in het Belgisch-Franse grensgebied Het is de grootste ontsnapping die ooit in België is voorgekomen. de maandelijkse uitbetaling van de ambtelijke weddes van het begin van de maand naar het eind van de maand, zoals in de particuliere sector allang gebeurt Die uitgestelde beta ling had alleen al aan rente zo n 200 miljoen gulden winst kunnen opleve ren voor de regering. De omslag in de betaling zou in juli gemaakt moeten worden en het gat dat er dan in de salarissen zou ontstaan, zou met ein dejaarspremies worden gevuld de ambtenaren zou dwingen weer a het werk te gaan „Het zou heel weinig uitmaken men kan de mensen de hand niet vasthouden zei een woord voerder die verder van een ernstige provocatie sprak Volgens de socialistische bond heb ben de vorderingsbevelen die de rege ring vrijdag uitvaardigde voor het Antwerpse havenpersoneel ook al niet veel geholpen Volgens havenwethou- bonden wezen dit voonttel af omdat dcr Huygebaert is dat onjuist Door- dit dc ambtenaren een maand wedde per jaar zou kosten Vice-premier Gol. die de regeringsdelegatie voorzat bij afwezigheid van de zieke premier Mar- dat de sluiswachters in Antwerpen vrijdagnacht gedwongen weer aan het werk gingen, hebben 28 schepen de Antwerpse haven kunnen verlaten en tens, bestreed dit echter Gol geeft de zlJn er 12 binnengekomen, volgens de bonden nu wat langer de tijd om er wethouder Dit ondanksjiet^fejt dat nog eens over na te denken Misverstanden De vice-premier wijt de harde botsing met de ambtenaren grotendeels aan wat hij „verkeerde informatie en mis verstanden" noemde Hij zal vandaag Enquête Het hoogtepunt van de PvdA lijkt voorbij, het CDA krabbelt weer uit de put. Dat blijkt uit de resultaten van twee 'politie- Een Syrisch-Amerikaanse confronta tie is nu niet meer ondenkbaar. Want de Verenigde Staten hebben herhaal delijk benadrukt dat zij geen enkele aanval op Amerikaans personeel of op de drie andere eenheden van de multi nationale troepenmacht in Beiroet ztfflen dulden ,1"dle" „hl' 'bderdaad woorden indien de Amerikanen zich tot een Amenkaans-Synsch treilen wederom in de strijd in de bergen zou komen zal het conflict in Libanon mengen geheel buiten controle raken Syrië kent in de Sowjet-Unie een belangrij ke bondgenoot en ook Moskou zou bij de strijd in Libanon betrokken kun nen raken als de Amerikanen de Sy- riérs inderdaad opnieuw zouden aan vallen. Yasser Arafat, de voorzitter van de PLO. is dit weekeinde, zeer verras send, teruggekeerd naar Libanon. Per boot is de Palestijnse leider naar de noordelijke Libanese havenstad Tri poli gegaan, kennelijk met Syrische goedkeuring Drie maanden geleden werd Arafat door de Syriers uit Da mascus gezet nadat hij de regering van Syne ervan beschuldigd had te gen zijn organisatie te vechten De PLO-leider verklaarde gistermiddag dat Palestijnse commando's aan de zijde van de Druzen meevechten te gen het Libanese leger. De bemiddelingspogingen van de Amerikanen en Saoedi-Arabié om een einde te maken aan de gevechten in Libanon, lijken ook geheel mislukt te zijn. Dit weekeinde reisde de speciale Saoedische afgezant, prins Bandar bin Sultan, terug naar Saoedi-Arabië en het is niet waarschijnlijk dat hij direct zijn taak om een bestand in Libanon te bereiken weer op zich zal nemen Syric, dat de Druzen vanaf het begin van de gevechten tegen het Libanese leger gesteund heeft, heeft de Libane se voorstellen voor een bestand ge weigerd en daardoor duurt de pat stelling. en de gevechten in de ber gen. voort. Voor het Libanese leger, dat vrijdag middag aankondigde de twee dorpen ten zuiden van Souk el Gharb ver overd te hebben en daarmee de vrij wel algehele omsingeling van het strategisch zo belangrijke Souk el Gharb verbroken te hebben, zijn de afgelopen twee dagen een hel ge weest. Per dag w orden er tussen de 60 en 120 soldaten gewond of gedood en dezelfde eenheden moeten nu al drie weken lang het karwei opknappen. ke' enquêtes (PAGINA 31 de gebouwen van het Belgische loods wezen in Vlissingen door Belgische actievoerders bezet werden tot zater dagmiddag de bonden en de regering weer bij elkaar kwamen. Sinds dat tijdstip ligt het havenverkeer in Ant werpen ook weer stil tZie ook pagina 51 Gelukkig Een fortuinlijke kopbal van Ajacied Keje Molenaar bete kende in de topper tegen Feye- noord niet alleen de vierde treffer voor zijn club in dat duel. maar vooral de opening naar een monsterscore Ajcx won met 8-2. een uitslag die zowel de op meer dan een punt verliezende Johan Cruijff als de Amsterdamse trainer Aad de Mos geflatteerd noemde. (PAGINA 9) Dieptepunt De streekderby in het zater dagvoetbal tussen WHS en Ar- nemuiden kende meer diepte- dan hoogtepunten Twee spe lers werden uit het veld ge stuurd en de ontmoeting ein digde in 0-0 (PAGINA 11) Radio en televisie, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10, 11. 12.13 en 15. Honderden doden bij overstromingen India NEW DELHI (RTR) Door moesson regens zijn sinds begin deze maand in vijf Indiase staten bijna 400 mensen omgekomen en honderden dorpen on der water komen te slaan, zo heeft het Indiase persbureau PTI zondag meegedeeld. Met name in het district Ballia in de noordelijke staat Uttar Pradesh is de toestand ernstig. In de getroffen sta ten zijn bijna een miljoen mensen door het water van de buitenwereld afgesneden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1