ezettingsactie bij elgisch loodswezen Axel herdacht Poolse bevrijders Gratis huisconcert almanak Suffers gejaagd door de wind Politie bemiddélde bij rituele slachting ÏEDEDIENST VLISSINGEN STAAKT DOOR Autokraker betrapt door eigenaar ZEEUWSE Toilet Hel dochtertje van dal Middel hrgse echtpaar dat onlangs ffi sanitair winkel bezocht. treeg tijdens dat bezoek plot teling hoge nood. omdat vader en moeder luist van de winkelier uitleg kregen over enige sanitaire voorzieningen die ze zich Nome wensten aan te schaj 'en, werd haar toegeroepen 9Q maar gauw even naar de wc! toen het meisje na enkele mi jten terugkeerde bij de toon- Nnk, waar ze haar ouders 8°9 steeds in gesprek met de Mnkelier aantrof, sprak ze Verbaasd: Mot een gekke 10c, er zit helemaal geen trekker aan!" Het raadsel kon snel worden opgelost. Ze had van een toi- wpot in de toonzaal gebruik naakt. J W'Wim-. Ook kamerlid Beinema in Middelburg i links i ontving zaterdagmorgen een petitie van Zeeuwse Muziekschool en hel Z1KV. Naast Beinema directeur M Meys van de muziekschool en mevrouw Soet-de Moor van het ZIKV Rechts VVD-kamerlid Te Veldhuis i VVDi. die te elfder ure Ihij was eerst vergeten) ook was uitgenodigd bij de heer Beinema. Op de achtergrond de muzikanten die een gekortconcert gaven MIDDELBURG - Docenten, leerlin gen en oud-leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool en van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinni ge Vorming bezochten zaterdag morgen de vier Zeeuwse kamerle den. Bij drie van hen werd een gratis huisconcert gegeven uit pro test tegen de voorgenomen plannen van minister Brinkman (WVC) om in 1984 de rijksbijdrage voor deze instellingen met twintig procent te korten. De concerten vonden plaats bij de kamerleden H EversdykiCDAi, J. van der Doef (PvdA) en M. Beinema (CDAi. Bij de laatste was ook het vierde kamerlid. A. te Veldhuis iVVDi, uitgenodigd. Bij hem werd geen concert thuis gegeven omdat de organisatoren hem per ongeluk over het hoofd hadden gezien en er geen tijd meer was om een vierde huisconcert te organiseren. Voordat de concerten begonnen werd een petitie overhandigd waar in de kamerleden wordt gevraagd de minister ervan te overtuigen dat de hoge korting met twintig procent niet door de beugel kan In de petitie staat verder ,De korting is funest voor de ongeveer achtdui zend leerlingen en cursisten van Muziekschool en ZIKV Het moet voor iedereen te begrijpen zijn dat juist nü deze instituten steeds be langrijker worden. Juist in een tijd van werkloosheid en dus meer vrije tijd. Onze instellingen zijn tevens een remedie tegen de problemen van deze tijd die ontstaan uit verve ling, zoals vernielingen, drugsge bruik en criminaliteit. De kunstzin nige vorming werkt preventief De petitie werd ondertekend door de directeuren van de Zeeuwse Mu ziekschool en het £ÏKV, respectie velijk M. Meys en A. Soet-de Moor. De concerten van de mensen van de Muziekschool sloegen goed aan. on danks het feit dat ook de muziek stukken waren gekort met twintig procent. Verder waren van enkele instrumenten onderdelen (ook zo'n twintig procent) weggelaten. De grootste groep muzikanten concer teerde bij de heer Beinema in Mid delburg, daarbij waren ook beide directeuren aanwezig. Beinema zei na afloop .Het is erg moeilijk om binnen de begroting van WVC nog te schuiven. Maar ik zal er zeker voor pleiten dat de subsidie voor deze instituten niet meer beschik baar wordt gesteld uit de Rijksbij drage Regeling Sociaal-Cultureel Werk Er moet naar gestreefd wor den dat deze groepen een zoge naamde doeluitkering krijgen, een aparte subsidiepot dus voor deze uitingen van kunstzinnige vorming. Verder vind ik dat deze mensen met zeer goede argumenten voor de dag komen, tégen de voorgenomen kor ting. Ik moet er bij zeggen dat ze moeten oppassen dat dit soort con certen min twintig procent van het originele stuk. niet te veel in de smaak vallen Ik persoonlijk vond het namelijk erg leuk om te horen, door het verrassingseffect dat er in zat" Vrijwilligerswerk De heer Te Veldhuis zei na afloop dat ook met name gemeenten en provincies zullen moeten bekijken waar ze wel en niet de bezuiniging doorvoeren, in verband met de de centralisatie. Dit houdt in dat de Rijksbijdrage aan gemeenten en provincies wordt verstrekt. Die moeten dan zelf verder kijken hoe veel ze aan w ie of welke instelling 'doorgeven'. „Die twinitg procent vind ik een forse klap. er zal ook bekeken moeten worden of er wat meer gebruik van vrijwilligers werk gemaakt kan worden. Ik vond het overigens een hele ludieke ac tie". Het feit dat de actie landelijk werd gevoerd, by vrijwel alle tweedeka merleden werd thuis een concert gegeven, vond hij zeer verstandig ,,Op deze manier kan geen enkel kamerlid zeggen dat hij er niet van weet", aldus Te Veldhuis. Ook Van der Doef vond het een zeer orgineel protest En terecht, ik vind dat niet alle voorgenomen be zuinigingen ln het sociaal cultureel werk over één kam geschoren kun nen worden Met dit soort bezuini- giengen verhoog je alleen maar de drempel tot deze culturele instan ties". Geschenk P van Belzen. regiodirecteur van de Zeeuwse Muziekschool De Bevelan- den/Tholen overhandigde de petitie aan kamerlid Eversdijk in Hein- kenszand Van Belzen zei onder meer dat de bezuinigingen onaan vaardbare consequenties met zich meebrengen voor de amateuristi sche muziekbeoefening. De heer Eversdijk zegde de demonsterende muzikanten toe de zaak persoonlijk met minister Brinkman te zullen bespreken Verder zal hy nader con tact opnemen met de Zeeuwse Mu ziekschool. „want deze is gewoon niet meer weg te denken uit onze provincie" aldus Eversdyk. Hij kreeg ook nog een geschenk over handigd een platgewalste ingelyste bugel, bij wyze van symbolisch toe komstbeeld wat de amateuristische muziekbeoefening betreft De vier Zeeuwse Kamerleden zeg den toe de petitie m ieder geval in hun kamerfractie te zullen bespre ken. MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 - J Vfv» PAGINA 5 rSEKE - Twee sportvissersschepen 'Beatrix en 'Zeebaars', hebben middag rond drie uur twee Belgische surfers uit de Oosterschelde, ter (de van de Schaar van Yerseke, opgepikt. Het tweetal P. \V. en J. H. beiden SlEdegem, was in moelijkheden geraakt en zag geen kans meer aan wal te n. De rijkspolitieboot RP 30 heeft de twee surfers later overgenomen en Kin de Julianahaven in Yerseke aan wal gezet. De twee ondervonden geen lelige gevolgen van hun 'surfavontuur'. Je Belgen wilden rond 14.20 uur in de luwte van Yerseke gaan surfen Toen de eerste. PW. nabij de Yersekse haven te water ging werd hij gegrepen door de wind en vloog ervandoor. De tweede, J. H., zag dit vanaf de wal gebeuren en besloot achter zijn 'collega-surfer' aan te gaan. Ook hij kwam in de ban van de wind en schoot de eerste met volle snelheid voorbij. H. wist echter het sportvissersschip 'Beatrix' te bereiken en klom daar aan boord. Korte tijd daarop werd de tweede surfer door het sportvissersschip 'Zeebaars' opgepikt De inmiddels gwaarschuwde rijkspolitie te water kon vervolgens de beide heren aan boord nemen. IISSINGEN - Een bezetting van het gebouw van het Belgische loodswezen in Vlissingen zaterdag de reactie van de Belgische vakbonden ACOD en CVC op het dwangbevel van le Belgische regering aan het stakende sluispersoneel in Antwerpen om het werk te «rvatten. De zaterdagmorgen in alle vroegte begonnen bezetting werd zaterdagmiddag ipgeheven toen bleek dat de Belgische regering die sommatie had opgeschort. ju de zaterdag begonnen en zondag oortgezette onderhandelingen over Ie bezuinigingsoperatie van de rege- Èg geen resultaat hebben opgele- Bd.hebben de beide vakbonden, die kactie gezamenlijk voeren, besloten de Antwerpse haven, legde zaterdag morgen om streeks kwart over elf het werk weer neer Toen de bezetters om drie uur 's middags in een telefoonge sprek met de onderhandelaars in Brussel bevestigd kregen dat de op- e woensdag begonnen stakingsactie vordering van het sluispersoneel voor in.--; i_ lopjg was 0pgeschort, besloot men hetzelfde te doen met de bezettingsac- m het in Vlissingen gestationeerde Mepersoneel van het Belgische odswezen voort te zetten. Aanvan- filik zou het redepersoneel het werk De onderhandelingen werden zon- gf'? mdagavond om tien uur hervatten, dagmiddag om drie uur hervat. Zoals a nu is besloten de actie tot semeid richten de vakbondsacties idag middernacht voort te zetten e?r- bezetting van het gebouw van het zich tegen het voornemen van de regering 8,5 miljard Bfr te bezuinigen «wftlsch loodswezen "aan de Boule- op de overheidsdiensten. De vakbon- cdDe Ruyter werd zaterdag in alle uitgevoerd. Vakbondsverte- -l'fi awoordlgers, onder wie J. Frangois mdelijk secretaris ACOD) en E. iü(algemeen secretaris CVC). dron- ier^ in omstreeks half zes het gebouw a "finnen en bezetten de telefooncentra- waardoor coördinatie van het Bel- sche redeverkeer onmogelijk werd 'rfra maakt. De bezetting, die werd uit- iroerd door vakbondsleden uit Oos- Bde om maatregelen tegen het in le Ussingen gestationeerde personeel rads voorkomen, had tot doel scheep- urt van cn naar de Belgische ha- onmogelijk te maken. De rege lt ng in Brussel had het personeel van Antwerpse sluizen gesommeerd ir aan het werk te gaan in verband de economische betekenis van de iven. Hierdoor, en doordat Belgi- irapti die loodsen zich met sleepboten van tol d naar de schepen lieten brengen, ras scheepvaartverkeer vanaf half 's morgens weer mogelijk. De rzcttrngsactie maakte daar een uur iter een einde aan. 'j het Vlissingse politiebureau werd ibete iterdagmorgen druk overleg gevoerd nziK -isen commissaris L. E. Schuller, De J Scier van justitie mr J. van Marion üena li Belgische autoriteiten over een idedygelijke ontruiming van het gebouw de politie. Volgens commissaris cbuller bleef een verzoek daartoe de Belgische regering echter ach- ifnwege. Omdat de bezettingsactie k.'ider incidenten verliep was er voor Vlissingse politie geen aanleiding fc grijpen. idda ''personeel van de Zandvlietsluis. )rgq grootste sluis die toegang biedt tot den menen dat dat bedrag elders gevonden moet worden en opge bracht dient te worden door alle lagen van de bevolking. Een voorstel van regeringszijde om de salarissen van overheidspersoneel voortaan aan het einde van de maand uit te betalen, werd door de bonden afge wezen. Het voorstel is voor de bon den onaanvaardbaar omdat daar door de rechtspositieregeling van het overheidspersoneel kan worden aan getast. „Bovendien", zo zei vakbondsverte genwoordiger F. Wellecomme. die op treedt namens zowel de ACOD als de De bezetters verlaten het gebouw van het Belgisch loodswezen in Vlissingen. Links vakbondssecretaris J. Francois iACODi en rechts op de voorgrond met zwarte regenjas zijn collega van de CVC, de heer E. Jans. Op de achtergrond in Vlissingen gestationeerd personeel dat door de bezetting werd buitengesloten. Inweer verhinderde 2 laatsing vierde losterscheldepijler VRGHSLUIS De plaatsing van 'vierde pijler in de monding van de taterschelde is niet doorgegaan, «n het hefschip Ostrea vrijdag on- m'eg was met de pijler van het ttwdok op het werkeiland Neeltje ins naar het sluitgat Hammen, za- w de weerskundigen van de Zierik- iKe KNMI-vestigingen de onweers- jüdie Zeeland vrijdagavond bereikte aankomen In verband met dit 'w weer werd besloten de Ostrea •ar het bouwdok te laten terugke- Waarschijnlijk in de loop van week zal nu de pyler worden matst De bezetters van het Belgisch loodswezen in Vlissingen luisteren ingespannen naar een telefoongesprek met Brussel waarin de opschorting van de sommatie aan het sluispersoneel om weer bevestigd. Tweede van links vakbondsbestuur der J Francois iACODi YERSEKE - Een inwoner Van Rei- merswaal heeft zaterdagnacht rond kwart over één in Yerseke een 'auto kraker' betrapt. De inbreker was be zig de autoradio te monteren uit de personenauto van de Reimerswale- naar. Deze had zijn voertuig gepar keerd op een parkeerterrein aan de Breedschcndijk in Yerseke. Bij terugkomst ontdekte de autobe zitter dat iemand bezig was de radio uit zyn auto te halen De Reimerswa- lenaar wist de 'kraker' de 19-jarige Goesenaar J. V A. in de kraag te vatten en leverde hem over aan de groep Reimerswaal van de rijkspoli tie De Goesenaar werd ingesloten voor nader verhoor Ondeugdelijke tanker leeg naar Antwerpen VLISSINGEN - De Vlis singse gemeentepolitie heeft zaterdagmiddag moeten bemiddelen in een conflict tussen en kele Turkse inwoners van Walcheren en per soneel van het slacht huis in Vlissingen. De Turken wilden drie run deren op rituele wijze slachten, hetgeen niet werd toegestaan door het slachthuispersoneel omdat enkele, voor een dergelijke slachting voorgeschreven, attri buten niet aanwezig waren. De Turken wilden de drie runderen op de door de Islam voorgeschre ven wijze slachten, dat wil zeggen door de die ren te laten doodbloe den Omdat de bij een rituele slachting voorge schreven kluisters, waarmee de poten aan elkaar worden gebon den, en rubbermatten niet aanwezig waren gaf het slachthuispersoneel geen toestemming voor de slachting De tussen komst van de Vlissingse politie leidde er uitein delijk toe dat de dieren met behulp van een schietpistool werden af gemaakt. GOES De Belgische binnenvaart- tanken Malou, die in verband met een reeks technische gebreken een vaar- verbod had gekregen en was gedwon gen in de werkhaven by de Kreekrak- sluizen af te meren, is zaterdagmid dag naar Antwerpen vertrokken Dat gebeurde nadat de lading i850 ton gasolie) was overgepompt in de Pen- plus. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat dit vrijdag al gebeurd zou zyn, maar als gevolg van de stakingen in Belgié kon de Periplus niet uitva ren. Het overslaan van de lading is zonder problemen verlopen Burgemeester A Hack van Axel ontsteekt het bevrijdingsvuur CVC, „betekent deze maatregel dat we een maand zonder wedde zitten. Die periode wordt weliswaar over brugd, maar dat wordt dan gefinan cierd uit toekomstige door het perso neel te ontvangen uitkeringen, zoals het vakantiegeld en eindejaarsuitke ring". Vakbondsbestuurder Wellecomme sloot zondagavond niet uit dat ook het redepersoneel gesommeerd zal worden het werk te hervatten. „Wij zullen daar om moeilijkheden te voor komen gehoor aan geven", zo zei hy. Op de Vlissingse rede lagen zondag avond ongeveer vijftig schepen ten anker. Buitengaats wachtten toen nog eens zes schepen, die in verband met hun grootte een opvaarverbod hebben gekregen. Volgens een woord voerder van de verkeersleiding van DGSM hebben zich gedurende het weekeinde geen moeilijkheden voor gedaan ten gevolge van de drukte. beschadiging van huizen en gebou wen en om de levens van onze burgers zoveel mogelijk te sparen Helaas wa ren er slachtoffers te betreuren Dank baar en met eerbied gedenken we de gevallen Poolse militairen en burger slachtoffers" Tijdens de bijeenkomst in het stad huis maakte de leider van de Poolse delegatie uit Belgie bekend dat nu eindelijk een goede pensioenregeling is bereikt voor de Poolse oud-stryders in dat land „Hopelyk laat Nederland nu niet lang meer op zich wachten", aldus de heer Luczak De Poolse delegatie uit Engeland moest verstek laten gaan. Door de stakingen in Belgie bleven zij steken in Dover. Na de ontvangst in het stadhuis wer den op de algemene begraafplaats bloemen gelegd op de graven van de Poolse gevallenen Direct daarna volgde de herdenking bij het monu ment in de Oranjestraat Van tien tot twee uur werd zaterdag in Axel een Internationale Bevrijdings- wandeltocht gelopen. Daaraan na men vele tientallen liefhebbers deel De Poolse gasten werden later op de dag nogmaals in hel stadhuis ontvan gen. nu door de vereniging 'Axel- Polen', die jaarlijks de doden- en bevrijdingsherdenking organiseert. Zaterdagavond verzorgden de muziek vereniging 'Hosanna'. Thalia en de Showband Axel tenslotte nog een taptoe Volgend jaar wordt de herdenking groots aangepakt Dat. ter gelegen heid van de 40ste verjaardag van de bevrijding AXEL In Axel is zaterdag de bevrijding door de First Armoured Polish Division herdacht. Dat ge beurde voor de 39ste maal. Een groep van zeventig oud-strijders, waaron der vele Polen, en andere belangstel lenden nam onder meer deel aan de gebruikelijke kranslegging bij het Poolse Monument aan de Oranje straat. Daar ontstak burgemeester A. Hack ook het bevrijdingsvuur. Niet lang daarna volgde bij het Poolse Kruis aan de Hulsterseweg een bloemlegging. Na een eucharistieviering, met pater R Sztylka uit Capelle aan de IJssel en pastoor W. R. Vervaet uit Axel als voorgangers, werden de Poolse gasten en andere genodigden door het ge meentebestuur van Axel ontvangen. Burgemeester Hack verwelkomde on der anderen Colonel Wasilewski, pre sident van de 1st Polish Armoured Division, en drs Nikerk. vertegen woordiger van de Poolse regermg in ballingschap. Axel's burgemeester zei tijdens de ontvangst onder meer: ..Dankzij de heldhaftige moed en het doorzettingsvermogen van de Poolse militairen werd onze gemeente 39 jaar geleden van de bezetter bevrijd. Daar bij werd zo omzichtig mogelijk gestre den ter voorkoming van onnodige

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19