PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dwangbevelen voor Antwerpse stakers PZC Nipkowschijf Libanees leger breekt omsingeling Druzen MEP oneens over motie tegen gezaghebber Aruba INGREEP NA DREIGING MISLOPEN CONTRACT Nationale Woningraad vindt huurverhoging van 1,5" pet voldoende ïrc itké •J Wisselend bewolkt en enkele buien. V I Middagtemperatuur ongeveer zestien graden. Tot matig aan de kust tot vrij krachtig afnemende wind, draaiend tan zuidwest naar west. Enkele buien 226e jaargang no. 218 Zaterdag 17 september 1983 VOLVO- en MAZDA-SHOW ANJELIERSTRAAT 5 7 Teletoon 01100 -16810 ORANJESTAD/DEN HAAG (ANP) In de Arubaanse meerderheidspartij MEP van Bettico Croes is onenigheid ontstaan rond een motie van wan trouwen die de partij wil indienen tegen de gezaghebber van Aruba, Pedro Bislip. MEP-leider Croes wenst een motie van wantrouwen tegen Bislip in te dienen in de Eilandenraad. waarin njn beleid wordt afgekeurd inzake de schietpartij van 24 april. Betico Croes werd toen tijdens een verkiezingspa rade door een politiekogel in de buik getroffen. Enkele MEP-vertegenwoordigers in de Eilandsraad, Pedro Kelly (tevens vice-voorzitter onder Croes) en Felix Flanegin, hebben laten weten dat zij een motie van wantrouwen niet kun nen steunen, omdat enige schuld van Bislip in de schietaffaire niet is bewe zen. Afgelopen donderdag bleven bei de MEP-vertegenwoordigers weg uit de Eilandsraad. Aangezien een ander MEP-lid op vakantie was. kon niet het quorum worden bereikt, zodat niet over de motie kon worden gestemd. De spanning in de MEP rond de kwestie is inmiddels hoog opgelopen. Betico Croes heeft verklaard dat de twee zich „voor het volk'' zullen moe ten verantwoorden voor hun wegblij ven. Afgelopen woensdag stuurde Croes zijn partijgenoot Kelly weg van een partijraadsvergadering. Kelly heeft deze „vernedering" onaanvaard baar genoemd. MEP-lid Flanegin heeft gezegd dat hij ook bij een vol gende Eilandraadvergadering zal wegblijven. Een actiegroep uit de MEP heeft steun betuigd aan Kelly en Flanegin Minister De Koning van Antilliaanse zaken raadde afgelopen week gezaghebber Bislip aan een eventuele motie van wantrouwen naast zich neer te leggen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering heeft vrijdag de staking in de haven van Antwerpen tijdelijk gebroken. Vrees voor de concurrentie vanuit de haven van Rotterdam heeft hierbij een belangrijke rol gespeeld. De gemeentelijke sluiswachters ontvingen vrijdagmiddag via de politie dwangbevelen om weer aan het werk te gaan en de sluizen te bedienen. De regering in Brussel besloot hiertoe omdat de staking van de overheidsdiensten in België, met name voor Antwerpen dramatische gevolgen dreigde te krijgen. Vanmorgen vroeg was nog onduidelijk wat het effect van de dwangbevelen was en of de sluizen inderdaad bediend zouden worden. Een woordvoerder van de Antwerpse havendienst zei gisteravond laat dat de sluiswachters gevolg gaven aan het dwangbevel en op hun werk versche- In de Vlissingse loodsensociéteit verklaarde een Belgische vakbonds- gisteravond echter dat de sluis wachters de dwangbevelen niet in ontvangst hadden kunnen nemen, omdat ze 'niet thuis' waren. Opvolgen het dwangbevel zou trouwens weig effect hebben op het scheep vaartverkeer omdat de Belgische ri- vierloodsen, die op de rede van Vlis- slngen de taak van de zeeloodsen overnemen, zich solidair hebben ver- i met de stakers. Ook het perso neel van de loodskotters, die buiten gaats de loodsen van en naar de schepen brengen, is in staking. De verwachting was, dat hooguit kleine tanenischepen. waarvoor geen loods verplicht is de haven zouden kunnen verlaten of binnenkomen. Antwerpen dreigt door de stakingen (en nieuw contract met een groot contalnerbedrijf, Sealand Containers over het vervoer van 75.000 containers tar. kwijt te raken omdat de naven met al die stakingen met kon garanderen dat het contract zou wor den uitgevoerd. Sealand dreigde om het werk. waar 300 nieuwe banen mee gemoeid zouden zijn, naar Rotterdam over te plaatsen. De overheidsvakbonden die vrijdag- -iJJ ig net een eerste onderhande- inde met de regering waren ingegaan om aan de stakingsacties *an deze week een einde te maken, braken de besprekingen direct af toen het nieuws uit Antwerpen bekend werd. „Dit is een ernstige provocatie, de onderhandelingen zijn op de hel ling gezet", zei onder-voorzitter Rou- Uitstel Premier Lubbers (foto) ziet weinig in de gedachte van CDA-fractieleider De Vnes om de beslissing over het al dan niet plaatsen van raketten uit te stellen. De premier meent dat de onderhandelingen in Genéve - indien nodig - in het voorjaar zullen worden voort doet. (PAGINA 3) Grieken staan naakt zonnen toe ATHENE (DPA) - Het Griekse parlement heeft vrijdag de weg vrijgemaakt voor de inrichting van stukken strand voor mensen die bloot willen zonnen. Jaren lang is nudisme in Griekenland verboden geweest, het werd ook strafrechterlijk vervolgd. Alle partijen stemden in met een wetsontwerp. Gezond ses van de socialistische overheids vakbond ACOD. De bonden verklaarden zich echter bereid vandaag verder te praten met de regering na de toezegging van vice-premier Gol dat de dwangbeve len voor Antwerpen dan weer inge trokken zouden worden. De staking loopt dus in ieder geval tot vandaag door. Sommige bedrijven in Belgie beginnen grote last van het gebrek aan transportmiddelen te on dervinden. De Waalse staalindustrie draait op sommige plaatsen op halve kracht omdat er onvoldoende grond stoffen aangevoerd worden. Meningsverschillen De kans op succes van de onderhan delingen vandaag is door het incident in Antwerpen niet veel groter gewor den En er bestaan toch al grote meningsverschillen tussen de rege ring en de overheidsbonden. De bon den weigeren ermee akkoord te gaan dat de ambtenaren boven de algeme ne inlevering voor alle burgers in Belgiè, nog eens samen 500 miljoen gulden gekort zouden worden. Vice- premier Gol, die de onderhandelingen leidt bij afwezigheid van de zieke premier Martens, zei tot een „open en eerlijk overleg" bereid te zijn. Hij benadrukte echter ook de noodzaak om het overheidstekort binnen de afgesproken perken te houden. Ook vrijdag weer was de staking bij de spoorwegen, het stads- en streek vervoer, de posterijen en andere over heidsdiensten duidelijk te merken. De omroepen beperken zich tot korte journaals en verder alleen muziek- of filmprogramma's. De staking is ook doorgedrongen in de Belgische gevan genissen. Rijkswachters vervangen daar de stakende cipiers. Om de agressie van de gevangenen tegen de rijkswacht niet extra uit te lokken. dragen de rijkswachters hun uniform pet en -jasjes niet. De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten dit weekeinde geen door gaande treinen via Belgié te laten rijden. Ook gaan er geen treinen van Roosendaal naar Oostende, terwijl de treinen uit Maastricht met be stemming Luik in de grensplaats Eijsden terugkeren. Mocht er echter alsnog een einde komen aan de staking, dan zullen de spoorwegen hun schema hiermee in overeenstemming brengen, aldus vrijdag een woordvoerder van NS. HILVERSUM In Hilversum zijn vrijdag de Zilveren Reissmicrofoon en de Zilveren Nipkoivschijf uitgereikt. Op de foto links Burny Bos. van de afdeling jeugdprogramma's van de AVRO. die de Reissmicrofoon kreeg uitgereikt en rechts Stefan Felsenthal. hoofd van de afdeling culturele programma's van de NOS. die namens die afdeling de Nipkowschijf in ontvangst nam. (Zie ook pagina 25). AFLEIDINGSA CTIES VAN L UCHTMA CHT (van onze correspondenti BEIROET Het Libanese leger heeft gisteren via een grootscheeps offen sief een vrijwel algehele omsingeling van het strategisch uiterst belangrij ke plaatsje Souk el Gharb door de Druzenmilitie weten te doorbreken. Compleet onverwacht besloot het le ger in de vroege ochtend gisteren tot de aanval over te gaan, nadat geble ken was dat de Amerikaanse en Saoe- di-Arabische bemiddelingspogingen om tot het staakt-het-vuren in de Shoufbergen ten zuidoosten van Bei roet te komen, nog dagen en mogelijk zelfs weken zouden kunnen duren. Na de Israëlische terugtrekking uit de Shouf, twee weken geleden, had het leger Souk el Gharb bezet om te voorkomen dat de militie van de Druzen, die zich verzet tegen de rege ring in Beiroet, de kans zou hebben door te stoten tot de zuidelijke, over wegend sjiietische wijken van Beiroet. De radicale sji'itische Amal-beweging zou zich in dat geval vrijwel bij de strijdgroepen van de Druzen tegen de regering aangesloten hebben en had daarmee (de sjiieten vormen in Liba non de grootste, afzonderlijke ge Afinder palingvissers op de. Oosterschelde om deze be drijfstak zo gezond mogelijk te krijgen Een dergelijk beleid staan het ministerie van land bouw en vsserij en de vissers voor ogen. (PAGINA 7) Binn.- en buitenl.: 2 en 3. Financiën, economie: 4. Provincie: 5, 7, 9, 11 en 13. Sport: 15. Weekendkrant: 17, 18, 19, 20, 21, 23, 25, 27 en 29. meenschap) het land wederom in een algehele burgeroorlog gestort. Luchtmacht De aanval van het Libanese leger begon in de ochtenduren toen voor het eerst sinds het begin van de burgeroorlog acht jaar geleden de Libanese luchtmacht weer in de strijd geworpen werd. De vijf sterk verouderde Hawker Hunter-slraalja- gers van dc luchtmacht voerden ra- Ministers willen aftreden van Argentijns kabinet BUENOS AIRES (AFP/DPA) Een groep ministers heeft het aftreden voorgesteld van het Argentijnse ka binet om uit de sociale impasse te geraken waarin Argentinië is ge raakt, zo is vrijdag vernomen in de hoofdstad, Buenos Aires. President Bignone heeft geweigerd op het voorstel in te gaan. ASSEN (ANP) De algemeen dircc- kur van de nationale woningraad B. G. A. Kempen, vindt dat «Mtssecretaris Brokx van volks huisvesting de huurverhoging vol- Rud jaar 1 juli op hooguit 1,5 procent vaststellen. JjU heeft dat vrijdag betoogd bij de sttchting woningbeheer Assen, die 75 «staat. Kempen vindt een der- wujlce huurverhoging de maximaal «fclaatbare, gezien de ontwikkeling hn de woonlasten en gezien het feit u*1 de bouw van een nieuw huis goedkoper wordt. „Als we °orts aftrek van 1,5 procent wegens jroudering van de woningen meetel- zou zelfs een huurbevriezing te ledigen zijn", zei de directeur van deze centrale van woningcorporaties. Als de regering besluit om de huurver hoging van volgend jaar op 1.5 pro cent te houden, dan kan de verhoging in het kader van de huurharmonisatie op hooguit vier procent worden vast gesteld. meent drs. Kempen Huur harmonisatie is een extra huurverho ging, die niet iedereen hoeft te beta len. Brokx heeft eerder dit jaar al laten weten dat hij in 1984 een huurverho ging van vier procent wil. Dit jaar bedroeg de huurverhoging vijf pro cent evenals de huurharmonisatie. Huurders van een oudere woning met een betrekkelijk lage huur hebben op 1 juli van dit jaar dus een verhoging van tien procent gehad. D i c c jk\ BERLIJN iAPi Dominee Jesse Jackson - onlangs in Nederland voor een kort bezoek - heeft vrijdag een kijkje genomen bij de Berlijnse muur De Amerikaanse negerleider bezocht de ivijk Kreutzberg ivaar veel buitenlanders wonen. Jackson ovenceegt zich kandidaat te stellen voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Op zijn reis probeert hij m het buitenland wonende Amerikaanse negers ertoe te bewegen zich te laten registreren als kiezer ketaanvallen uit op artillerie- en mortierstellingen van de Druzen en Palestijnse guerrillastrijders bij de stad Aley. Deze aanval, bleef niet zonder conse quenties en erna volgende beschietin gen van de Druzen. Een vliegtuig is in zee neergestort, de piloot kon zich redden met zijn schietstoel, en werd opgepikt door de Amerikaanse mari ne. Twee anderen moesten en nood landing maken op Cyprus De actie van de luchtmacht bleek uiteindelijk een afleidingsactie te zijn Het voornaamste doel was de Druzen bezit te houden terwijl twee bataljons in de sector ten zuiden (Aley ligt ten noorden) van Souk el Gharb de Dru zen aanvielen. De tactiek werkte ge smeerd. In de late namiddag had het leger twee belangrijke Druzendorpen onder controle Kayfoun en Aitat Daarmee controleert nu opeens het leger, en niet de Druzen. het grootste gedeelte van de eerste bergrij ten oosten en zuidoosten van de Libanese hoofdstad Beiroet zelf kwam gisteren wederom onder artillerie- en raketvuur te leg gen als direct resultaat van de actie van het leger maar voor de verande ring was de schade miniem I)e terugtrekking van de Nederlandse Unifll-militairen uit'Libanon per 1 oktober gaat gewoon door. Premier Lubbers zei dit vrijdag na afloop van de ministerraad. Het kabinet blijft ook nu de burgeroorlog in Libanon is verhevigd van oordeel dat de rol vanhet Nederlandse l'nifil-detache- ment is uitgespeeld. Lubbers wees erop dat de Nederlandse militairen gelegerd zijn ten zuiden van de lijn waarop het Israëlische leger zit. Er zijn volgens Lubbers geen concrete verzoeken aan ons land gedaan een bijdrage te leveren aan de internatio- Binnenvaartmuseum in Rotterdam officieel geopend ROTTERDAM (GPD) Burgemees ter Peper van Rotterdam heeft gister middag. door het in werking stellen van hellingwagens die de klipper Anna op het droge moesten brengen, de zogenoemde oude haven bij het witte huis officieel opengesteld voor historische bedrijfszeilvaartuigen. De plannen voor het haventje z\jn ontworpen door de stichting Open lucht Binnenvaartmuseum. Oude schepen kunnen het haventje binnen lopen en door de schippers zelf op een oude scheepshelling gerepareerd wor den. Honderdveertig bedrijven heb ben het financieel mogelijk gemaakt dat die plannen ook werkelijk konden worden uitgevoerd Rotterdam heeft er met de oude ha ven en zijn historische schepen een toeristische trekpleister bij. Beleid voor minderheden T Tei uitgangspunt in de Vji 1 XiMinderhedennota van I minister Rietkerk: 'Minder- heden zullen een blijvend deel uitmaken van de Ne derlandse samenleving Is niet nieuw, maar het getuigt wel van een gezonde, op de werkelijkheid afgestemde visie In Nederland bevinden zich. soms al tientallen jaren, enkele honderddui zenden leden van minderheden. Het zou absurd zijn te veronderstellen, dat Nederland over tien of twintig jaar geen minderheidsgroepen meer telt. Aan dat gegeven kan als beleidsuit gangspunt niet worden voorbijge gaan. In het verlengde daarvan moet een zodanig overheidsbeleid worden gevoerd, dat de minderheidsgroepe ringen ook daadwerkelijk het gevoel wordt gegeven 'er bij' te horen, on danks een volstrekt andere sociale, culturele en maatschappelijke achter grond. Eenvoudig "is het niet, want theorie en praktijk staan wat het 'vreemdelingenbeleid' betreft mijlen ver van elkaar vandaan In de ont- werp-nota van 1981 is het ook alle maal gezegd er waren zelfs driehon derd bladzijden voor nodig maar tussen dat moment en september 1983 is er beleidsmatig weinig veran derd. Onderscheid maken tussen autoch tone Nederlanders en zij die zich om uiteenlopende redenen vanuit het buitenland in ons land vestigen, leidt tot een blijvende scheiding der gees ten. waarin slechts ruimte is voor ongelijke behandeling, discriminatie en zelfs een volledig afwijzen. Van welke kleur of van welk ras een uit het buitenland afkomstige inwoner van Nederland ook moge zijn. hij zij is voor lange tijd misschien wel voor zijn haar gehele leven één van de 14.5 miljoen Nederlanders, met alle rechten en plichten die er bij horen. De accentverlegging in het minderhe denbeleid van een op zichzelf staand bijzonder beleid naar bijzondere aan dacht voor minderheden in het alge mene beleid is een eerste stap op de lange weg naar verbetering van de positie van al diegenen die als niet- Nederiander in ons land wonen In de studeerkamer klinkt zo'n uitspraak goed, maar de werkelijkheid van alle dag wijst nogal eens wat anders uit. In elk geval is er het duidelijke streven van de Nederlandse regering de min derheidsgroeperingen een gelijkwaar dige en volwaardige plaats te geven. Het moet duidelijk zijn. dat een ver schuiving van accenten nimmer tot gevolg mag hebben, dat de regering naar nieuwe middelen grijpt om haar verantwoordelijkheid ten opzichte van de minderheden te ontlopen. Want verantwoordelijk voor het wel en wee van deze groep burgers van ons land is de regering, wat mensen als Centrumpartijvoorzitter Janmaat er ook van zeggen De minderheden zelf hebben via hun organisaties al laten weten, dat zij nogal wat kritiek hebben op de nota. Kritiek die voortkomt uit teleur stelling waar blijven de concrete maatregelen 0 en die gericht is op een aantal onderdelen, zoals het om streden migratiebeleid en de instel ling van een adviesraad voor het minderhedenbeleid De terugkeer van leden van minderheidsgroepen naar hun land van herkomst is mede een kwestie van geld 'Oprotpremie' heet het bedrag, dat hiervoor beschikbaar wordt gesteld Een weinig vleiende benaming, die pijnlijk duidelijk maakt hoe de buitenlanders in dit opzicht over de Nederlandse overheid denken. In de Minderhedennota van minister Rietkerk wordt nu een veel breder opzet aan het terugkeerpro gramma gegeven, waardoor de indruk wordt weggenomen, dat sprake is van oprotten zonder meer. Men kan zich afvragen of de teleurstelling van de organisaties van minderheden ten de le ook niet is terug te voeren tot een te hoog verwachtingspatroon. Twee jaar geleden waren de problemen al keurig op een rijtje gezet in de ontwerp-nota. Misschien is toch iets te veel verwacht van het definitieve stuk. Speculaties over de inhoud hebben de afgelopen tijd tot een onjuiste beeldvorming geleid. Zoiets leidt onvermijdelijk tot teleurstellingen. Zo is de definitieve nota blijven steken tussen wat wenselijk moet worden geacht en wat redelijkerwijs mogelijk is Concrete maatregelen worden in de nota niet aangekondigd, zodat nog slechts gesproken kan wor den van aanzetten tot een samenhan gend en gericht beleid. Als de nota er echter toe kan bijdragen, dat de ach terstand van de minderheidsgroepe ringen op hun Nederlandse medebur gers wordt ingelopen, achterstelling wordt voorkomen en discriminatie, waar die zich manifesteert, wordt be streden en uitgebannen, dan is het doel al voor een belangrijk deel be reikt Ook de buitenlanders zelf zullen als zij als volwaardig burger deel willen uitmaken van de Nederlandse samenleving, bereid moeten zijn be paalde aspecten van die samenleving tc aanvaarden Zoals diezelfde samen leving respect en begrip moet hebben voor de wijze waarop de tot een minderheid behorende groepering haar eigen culturele waarden tot ui ting wil brengen Dim Homburg De leden van de voe dingsbond FNV hebben vrijdag „ui terst moeizaam" ingestemd met het principe-akkoord over het inleveren van loon dat de vakbonden hebben bereikt met de directie van Homburg en het moederconcern Lyons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1