Duitse auto-industrie ziet opleving vraag Convectron zoekt goklustig publiek Ü5' Unilever vast UKUNTER IEDERE MAAND OPREKENEN. oo hoge verwachtingen tentoonstelling frankfort PZC/financiën en economie Goedkope boter met kerst nog niet zeker says? is Waterschapsbank komt met 8,75 pet lening VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 ADVERTENTIEi FRANKFORT (RTR) - De vijftigste internationale autotentoonstelling in Frankfort die gisteren haar poorten opende rekent op niet minder dan een miljoen bezoekers, zo hebben de organisatoren meegedeeld. Er is, vooral in West-Duitsland, duidelijk sprake van een opleving van de vraag naar nieuwe auto's en de automobielfabrieken in de Bondsrepubliek hebben hoge verwachtingen van de resultaten van de tentoonstelling. De bond van autofabrikanten in West- Duitsland schat dat er dit jaar in de Bondsrepubliek 2,4 miljoen nieuwe personenauto's aan de man gebracht rullen worden, negen procent meer dan verleden jaar. De produktie zal Ttrmoedelijk toenemen tot een om- tang die voor het laatst is voorgeko men in de jaren van hoogconjunctuur j978 en 1979. I&zijn dit jaar ruim 1500 inzendingen uit 34 landen. Zoals gebruikelijk zijn r diverse supersnelle en peper dure produkten van de internationale automobielindustrie te zien. maar daarnaast zal er ongetwijfeld ook veel belangstelling zijn voor nagenoeg de enige volledig vernieuwde Westduitse auto, de Volkswagen Golf Mark II. Volkswagen, die verleden jaar een verlies van 300 miljoen mark heeft geleden en ook dit jaar nog lang niet uit de rode cijfers zal komen, ver wacht dat de nieuwe Golf voor een herstel van het rendement zal zorgen, haar president, Carl Hahn, op ten persconferentie. De auto staat nog maar pas een week bij de dealers. Zijn ontwikkeling heeft twee miljard mark gekost, inbe grepen de prijs van een nieuwe mon tagehal met 250 robots. De eerste generatie Golfs kwam in 1374 op de markt. Sindsdien zijn er over de hele wereld 6,5 miljoen van verkocht. Het nieuwe model heeft geen al te gunstig onthaal in de vakpers en de dagbladen gekregen. Velen vinden het een saai model dat teveel op de oude Golf lijkt. Hahn houdt echter vol dat de auto volledig nieuw ontworpen is. Verbeteringen De andere autofabrieken in de Bonds republiek leggen de nadruk op de verbeteringen die ze aan bestaande modellen hebben aangebracht. BMW drukt de bezoekers van de tentoon stelling in Frankfort ook weer met de neus op de hoge snelheid van haar luxe modellen, een factor die in de afgelopen jaren ondergeschikt was aan zuinigheid en comfort. BMW heeft al laten weten hoogst tevreden te zijn over omzet en winst in 1983. Mercedes, die in de eerste helft van 1983 dertien procent meer heeft ver kocht dan in de eerste helft van 1982, maakt op de tentoonstelling de mees te ophef over een sportieve uitvoering van haar nieuwe model 190, dat voor en achter is voorzien van 'blitse' spoi lers en is uitgerust met een opgevoer de motor van 2,3 liter die 185 pk kan leveren. Bij Opel en Ford is er weinig nieuws. Ook de Westduitse dochteronderne mingen van deze Amerikaanse fabrie ken leggen de nadruk op de vernieu wing van bestaande modellen. Ford heeft wel gezorgd voor een uiterlijke wijziging van haar Fiesta, die de voor naamste concurrent van de Volkswa gen Polo en de Opel Corsa is. De vernieuwde Fiesta lijkt meer op de Ford Sierra. Interimdividend Kon. Olie NV Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij keert over 1983 een interimdividend uit van f 3,45 per aandeel van f 10 nominaal. Vorig jaar werd f 3,20 uitgekeerd, zo heeft de maatschappij bekendgemaakt Het netto-actief per 30 juni 1983 en het nettoresultaat over het eerste halfjaar van de vennootschap bedragen resp. f 175,50 en f 11,02 per aandeel. De overeenkomstige cijfers over dezelfde periode van 1982 zijn f 160,81 en f 8,66. De hele Westduitse automobielindus trie staat op haar achterste benen over het voornemen van de regering in Bonn om de toevoeging van lood aan benzine vanaf 1986 te verbieden. Gesteld wordt dat de regering de plannen doorkruist die de automo bielindustrie zelf heeft bedacht om een eind te maken aan de bevuiling van het milieu met giftige stoffen in uitlaatgassen. Als er vanaf 1986 in de Bondsrepu bliek geen loodhoudende bezine meer mag worden verkocht betekent dat in de praktijk dat alle auto's van kataly- tische apparatuur voor de afbraak van giftige stoffen in benzine moeten worden voorzien. Volkswagen-top man Hahn gelooft niet dat zijn bedrijf aan dat ultimatum zal kunnen vol doen. BMW denkt dat wel te kunnen maar vreest dat zij dan niet meer in staat zal zijn een zo grote verscheidenheid van modellen en uitvoeringen aan te bieden. De complete automobielindustrie is van mening dat een verbod op de verkoop van loodhoudende benzine alleen maar mogelijk is in Europees verband en stelt dat Bonn door alle aandacht op de verwijdering van lood uit het milieu te richten andere mogelijkheden voor bestrijding van de luchtverontreiniging uit het oog verliest. Vaste Termijn Deposito met maandrente. Vanaf f 25.000.-, 5 |aar vast. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan f25.000,- van uw spaargeld 5 jaar vast. Dan zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hpge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Wilt u een looptijd van 1 of 3 jaar en/of een inleg tussen f 10.000,- en f 25.000,-, dan gelden andere rentepercentages. Praat er eens over bij een NMB kantoor. N -B BANK DK NMB DENKT METl" MEE. REVOLUTIONAIR SYSTEEM ENERGIEWINNING n ome ■parlementaire redactie) STRAATSBURG Het Europese vindt dat de Europese Gtmetnschap dit jaar met Kerstmis tpnieuw goedkope boter in de win- Wsmoet aanbieden. Dit jaar zou bij unkoop van een kilogram boter een ?»nd gratis moeten worden vcr- Urekt. Het Parlement heeft de Euro- K Commissie gevraagd 250.000 tot 3W.Q00 ton boter hiervoor beschik bar le stellen. Het besluit van het Palement werd met grote meerder- '1 van stemmen aangenomen, ir tegen de wensen van de Euro pus Commissaris Andriessen in. Volgens Andriessen kost een dergelij- i te actie de Europese Gemeenschap ■(laveer 500 miljoen ecu (ongeveer ■KO miljoen gulden). Dit bedrag is Ifolgens hem niet uit de lopende be- Ipoting te financieren. Hij stelde het ■Siropese Parlement dan ook voor de Ifeus, indien zij de actie toch wil ■doorvoeren, om hiervoor aanvullende Ijiiddelen beschikbaar te stellen, of aders andere taken van de Gemeen- p te schrappen. Het Parlement 'Iks echter van mening dat de Euro- leaaen in ieder geval moeten kunnen foüteren van de met zijn eigen belas- icenten betaalde boteroverschot- Braks van landbouw en pBserij is ook gekant tegen een kerst- Wie met boter. De minister vindt kt de voordelen van vermindering •u de botervoorraad niet opwegen - ttsen de nadelen voor de EG-begro- i1 Nederlandse consument koopt ,7 ^liswaar normaal veel margarine, PS Braks, maar een kerstboterac- leidt niet tot een dusdanige ver- «cbuiving naar 'echte' boter, dat het Wl soelaas biedt. Volgens het Duitse socialistische EP- H «Emmerling is het misschien wel zo a'. de verkoop van kerstboter de -"koop van verse boter beperkt. :jfi kan de Europese Gemeenschap die manier in ieder geval haar "kwaden verversen. De Belg Vemim- •w 'socialist) verklaarde dat Euro peen niet geweigerd mag worden """de Gemeenschap via exportresti- AWw over de hele wereld uitzendt, j® deze reden stemde hij voor. kjvoorstel was ingebracht door de witse afgevaardigde Aigner en bc- «sde oorspronkelijk een hoeveel- "'d van ongeveer 150.000 ton. Via wijzigingsvoorstel werd de be- JMbaar te stellen hoeveelheid bo- ongeveer verdubbeld tot 300.000 De boter zal, als het aan het ;nt ligt, op 1 december in de moeten liggen. De Commis- *»n het plan echter tegenhouden. DEN HAAG (ANP) Het kan altijd gekker volgens defedei opmars. Niet alleen manchetknopen, sleutelhangers en geldclips maar ook nu tot de mogelijkheden. Uw juwelier heeft wel 6 maanden nodig om 4450 g herenschoenen. De meer gangbare accessoires kunt u evenwel volgens de J Pakweg 3 ton... dom te vlechten in ti SLIKKERVEER (ANP) - Goklustige beleggers kunnen inschrijven op een aandelenemissie van de in maart van dit jaar opgerichte Convectron NV. Deze gaat ten hoogste 50.000 aande len B uitgeven tegen een koers van f 50 per stuk. De aldus verkregen f 2,5 min zullen worden gebruikt voor een onderzoek naar de mogelijkheid goedkope ener gie te verkrijgen uit kunstmatige 'bol- bliksems'. De brandstof voor de reac tor is zo goedkoop dat indien het project slaagt elektriciteit uit de fusie reactor slechts 20 tot 40 pet van de huidige elektriciteitsprijs zal kosten, zo blijkt uit het emissieprospectus. Hoewel de beide oprichters van Con vectron, dr. ir. G.C.Dijkhuis en drs. K W.Wevers, overtuigd zijn van de haalbaarheid van hun plannen waar schuwen zij beleggers onomwonden voor de risico's. Indien minder dan 40.000 aandelen B worden geplaatst is er een risico dat ve bijeengebrachte middelen niet voldoende zijn om de haalbaarheid van de plannen te kun nen aantonen. Indien het fusiereactor-concept juist blijkt te zijn is het nog geenszins zeker en zal het in ieder geval nog geruime tijd duren voordat de beleg ging winstgevend wordt. Westerterp voorzitter vereniging optiebeurzen Convectron te zijner tijd geheel of gedeeltelijk zal moeten afschrijven Worden er echter resultaten bereikt dan zal een aanzienlijke stijging zo niet verveelvoudiging van de koers van het aandeel het gevolg kunnen zijn. Indien Convectron een klein schalige kernfusiereactor op de markt kan brengen heeft zij de mogelijk- heiod uit te groeien tot een zeer winstgevende onderneming. Rende ment en koers van het aandeel zullen dan een stormachtige ontwikkeling door kunnen maken waarvoor nauwe lijks grenzen zijn aan te geven. Hoewel Convectron geen bank ol commissionair heeft kunnen vinden die aan de emissie wil meewerken hebben verscheidene bedrijven al be langstelling voor de plannen ge toond. Zo heeft Holec gratis een geschikte bedrijfsruimte ter beschikking ge steld en kan van Holec's dochter Smit Slikkerveer stroom worden verkre gen. Samen met medewerkers van Smit wordt buiten de kantooruren gewerkt aan experimenten die al suc cessen hebben opgeleverd. De Transolgroep ondersteunt het pro ject eveneens. Transol zal voor een nog nader te bepalen bedrag inschrij ven op de aandelenemissie. De Neder- de orde van f300 min. Als Convectron over voldoende middelen zou be schikken om het project volgens plan in een normaal tempo af te werken zou de produktie over vijf jaar kun nen beginnen. Amsterdamse wisselmarkt 2.99975-00225 111.835-885 5.5395-5+45 137.595-6+5 122,61-2,71 37.960-8,010 18.675-725 31.155-205 +0.350 +00 2.43225-475 15,9150-9250 3,+990-5090 1.9650-9750 2,6575-6675 1,6600-6800 1,6675-6975 86.15-86.40 VSSTJSSt "S ÏÏïïSKiti! AMSTERDAM (ANP) - De markt stond donderdag in het algemeen wat onder druk, waaronder vooral de internationale aandelen, BosKalis en Ennia gebukt gingen. Bovendien lag Océ-van der Grinten zeer zwak in de markt. Uitzonderingen op de algeme ne regel waren Unilever, Elsevier en Ahold. Unilever bleef voor buitenlandse reke ning gevraagd, waarbij de notering een nieuw hoogtepunt voor dit jaar bereikte en waarschijnlijk is deze prijs nog nooit eerder betaald. Vlak na de officiële opening werden zaken ge daan op f 229 of f 2.50 meer dan woensdagmiddag. Later brokkelde de prijs f 1 af. Kon. Olie die later op de dag met het interimdividend zou ko men bleef even onder f 140 en Akzo moest 90 cent terug naar f76,10. KLM reageerde niet op de betere beladings graad in augustus en verloor zelfs een gulden op f 152. Hoogovens zakte 50 cent op f 34,70. Rond het middaguur nam het aanbod toe en daarmee de verliezen. In de financiële sector moest Ennia f3 terug naar f 158,50 en ook de andere verzekeraars brokkelden iets af De berichten uit de bouwsector zijn tot nu weinig bemoedigend geweest en Boskalis, die in de namiddag met cijfers over de brug zou komen ging hierop vooruitlopend maar alvast f 1,60 terug naar f 46,20. Van de uitge vers was Elsevier-NDU f 5 in herstel op f 376. VNU was e op f 104.50. Zwak lag Oc-van der houdend aanbod duwde d in de richting van de gre: en dit betekende een verli f 4. Daarentegen was Ahol Lichte hraag bracht de nc hoger op f 173,50. De lokale markt lag er b bij met een ongeveer beeld. Zwak lag Deli en o. gunstige halfjaarbericht 1 bod los. Op f 68 werd f 2 Vereenigde Glas was f 6 in reactie op f 276 en Holdoh verloor f 4 op f 168. Tusen de f 2 en f 3 Textielgroep Twenthe e Anderzijds boekte BOG ei f 3 op f 167, evenals IB" 140 en Breevast op f 217. nog f 1,30 duurder op f 7 De actieve markt leek tegen één uur wat rustiger te worden, al bleef de weerstand nog beperkt Hoogovens zag het verlies groeien tot f 1,20 op f34 en ook Ennia, Heinel zakten verder in. De c was onveranderd. Op de optiebeurs heers morgen een flauwe s tiefst verhandelde klas: lever en Koninklijke omzet bedroeg op het 2.339 contracten STERDAM (ANP) - Op 20 september kan worden af2nVen op een 20"iariSe 8>75 Pct obligatielening 200 min ten laste van de Nederlandse Waterschaps bei bekendgemaakt, aldus de ABN, de le emissiesyndicaat. De lening wordt afgelost in tien jaarlijkse lei 1994. Vervroegde aflossing is toegestaan vam D. 1993, uitsluitend op 1 november van elk jaar, e kor H X6 ers van len"nS> d'e wordt gegarandeerd met 1 november 1997 tegen de koers van 103 pc oe Nederlandse staat, wordt uiterlijk op 19 septem- tegen 102 pct. De storting is op 1 november

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7