Kamer wil spoed met wet voor patiëntenrechten r f Ernstige verontreinigers van de Rijn opgespoord Boetes geëist voor knoeien met leerlingenaantallen m Ambassade VS geblokkeerd Nu bi] Shell: anti-roestset voor slechts f6,50 PZC/binnen-buitenland NIPO; Helft van de mensen kan goed rond komen GEEN TIJDVERLIES MET VOORONTWERP Kamer: meer informatie over ingreep bij onderzoek onderwijs 4 Hoekzema presenteert varianten voor regeling ziektekosten militairen Verkeersleiders leggen Schiphol plat Shell helpt, ook met lage prijzen VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 den haag - Bijna de helft van alle mensen kan goed rondkomen of houdt inkomen rond kunnen komen sinds 1980 behoorlijk gestegen toen had 45 lelfs over van zijn inkomen. Zeven procent komt echt tekort en 44 procent procent daar moeite mee, nu 51. Minder mensen dan toen zijn tegenwoordig komt netaan rond. Dit blijkt uit een in juni door het NIPO gehouden enquête nog tevreden met hun inkomen: 72 procent nu tegenover 80 procent toen. onder 866 personen. Onder de mensen met een laag inkomen komen meer ontevredenen voor dan Volgens de enquête is het aantal mensen dat niet of met moeite van hun onder degenen met een hoger inkomen. tv an onze redactie volksgezondheid DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Van der Reijden nu spoed maakt met een wetsontwerp voor patiëntenrechten. De bewindsman wil eigenlijk eerst met een voorontwerp komen, maar hij beloofde donderdag te zullen proberen de „directe weg" te bewandelen. Deze discussie speelde zich af bij de verdere behandeling van het wetsontwerp Bijzondere Opneming Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ). Uit de antwoorden van de bewindslie den Van der Reijden en minister Korthals Altes (justitie) bleek dat zij opneming van patiënten. Moet het gevaar zich al hebben „ge manifesteerd" (zowel voor de betrok kenen zelf als voor anderen) of kan men daarop niet altijd wachten om „dwang" toe te passen? Dat laatste is volgens de staatssecretaris soms het geval. Wat de kwestie opneming betreft, erkende hij proble men. Zo moet bijvoorbeeld voor jeug- Korthals Altes in grote lijnen vinden dat de voorge stelde regeling voldoende waarborgen voor de rechtspositie van op te nemen patiënten geeft. De Kamer kwam des ondanks vorige week met meer dan 80 amendementen op het wetsvoorstel dat de bijna 100 jaar oude Krankzin- ningenwet moet vervangen. Tenminste eenmaal, maar vermoede lijk wel tweemaal, zal de bijzondere Kamercommissie met beide bewinds lieden een speciale vergadering hou den om de ingewikkelde kwestie nog eens geheel door te nemen. Van der Reijden en Korthals Altes bepaalden zich daarom donderdag tot enkele hoofdzaken, Opnieuw bleek dat de Indieners van mening verschil len met een deel van de Kamer (vooral PvdA en PPR) over de uitleg van de digen het mentorschap nog wettelijk maatstaf „gevaar" bij onvrijwillige worden geregeld. De positie van de zogenaamde patien- tenvertrouwenspersonen is hoewel belangrijk nog niet geheel uitge kristalliseerd. Daarom kan deze nog niet in dit wetsontwerp worden opge nomen, meent Van der Reijden, maar DEN HAAG Staatssecretaris Van de machtiging tot der Reijden van wvc beantwoordt vragen van e j(arner Rechts minister justitie. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Van Leijenhorst van onderwijs heeft donderdag in de tweede kamer {een duidelijk antwoord kunnen ge ven op de vraag, waarom hij van plan is met een bezuiniging van in ieder geval meer dan zes miljoen gulden voor '84 fors in te grijpen bij de Stichting Voor onderzoek van het Onderwijs (SVO) in Den Haag. De onderwijscommissie uit de volksver tegenwoordiging wacht nu op nadere informatie. De bewindsman stelde, dat hij moet bezuinigen en dat hij tevens goed en onafhankelijk onderwijsonderzoek wil waarborgen. Voor het komende jaar moet het instituut het als Van Leijen- ALMELO (ANP) De officier i horst zijn zin krijgt, met minder dan tweederde van de benodigde gelden doen, Het onderzoek moet wel zo doelmatig mogelijk worden georgani seerd. Een commissie moet bekijken hoe dat precies moet. Van de kant van alle partijen werd gehengeld naar de overwegingen en argumenten van Van Leijenhorst. Ze kregen ze niet of niet in voldoende mate te horen. Franssen (VVD) en Van Kemenade (PvdA) verlangden, dat de staatsse- wel in de erkenningsregeling voor de psychiatrische ziekenhuizen. Het voorstel van de PvdA om een besluit tot dwangbehandeling aan het oor deel van een onafhankelijke commis sie te onderwerpen viel bij hem niet in goede aard. Dit is een taak voor de inspectie van de geestelijke volksgezondheid. Van der Reijden denkt dat dit toezicht houdend orgaan de straks toenemen de taken aan kan wanneer voorrang wordt gegeven aan de versterking van de inspectie. Met behulp eventueel van minister Korthals Altes denkt hij bij het kabinet daarvoor extra geld te vragen. Inmiddels voldoen 50 van de 60 instel lingen aan de eis van de permanente bereikbaarheid voor ambulante geestelijke gezondheidszorg icrisis-in terventie), waarop uit de Kamer sterk was aangedrongen. Bij de overige moet de volledige bereikbaarheid voor 1 januari 1984 een feit zijn, deelde Van der Reijden mee. Waarborgen Volgens minister Korthals Altes leidt het inbouwen van meer waarborgen tot langduriger procedures, meer werk voor rechters en tot meer kos ten. Hij vindt het ook niet nodig psychia trische patiënten die op last van de burgemeester met spoed worden op genomen directe rechtsbijstand te verlenen. Voor een dergelijke uitbrei ding van de juridische hulp is ook geen geld. Hiermee gaat Korthals Altes in tegen een Kamermeerderheid die onmid dellijke toevoeging van een advocaat wil. Het wetsontwerp regelt nu dat er een advocaat aan te pas komt als de rechter (na vier weken) moet beslis sen of het verblijft dient te worden verlengd. DEN HAAG Om hun afkeuring van de Amerikaanse politiek in Midden-Amerika te uiten, hebben donderdag ongeveer 300 actievoerders een uur lang de Amerikaanse ambassade in Den Haag geblokkeerd met een menselijk tapijt. Op de foto helpen politiemensen een bezoeker van de ambassade naar binnen. DEN HAAG (GPD) Ongeveer 300 demonstranten hebben donderdag middag de drie ingangen van de Amerikaanse ambassade in Den Haag een uur lang geblokkeerd. De actie, waaraan werd deelgenomen door mensen uit diverse kerkelijke, vredes- en basisgroepen, was be doeld als protest tegen de politiek van de VS ten aanzien van Midden- Amerika. Zowel de trappen naar de hoofdin gang als de overige toegangen tot ambassadegebouw aan het Lan ge Voorhout werden geblokkeerd door liggende en hand-in-hand staande actievoerders. De actie droeg een vreedzaam karakter. De politie greep niet in. Even dreigden er problemen toen enkele Ameri kaanse mariniers de ambassade toch binnen wilden gaan. Enkele demonstranten werden later in de ambassade toegelaten om een peti tie af te leveren waarin tegen de Amerikaanse politiek in Midden- Amerika werd geprotesteerd. Na afloop werden kleine houten krui sen in een grasperk naast de ambas sade geplaatst. De blokkade was symbolisch geor ganiseerd op de 15e september om dat op die dag in de Middenameri- kaanse republieken de onafhanke lijkheid in 1821 van de Spaanse kolonisatoren wordt herdacht. De actie in Den Haag sloot tevens aan bij acties die op dezelfde dag in veel Amerikaanse staten werden ge voerd en die zich eveneens richten op de situatie in Midden-Amerika. ALMELO (ANP) De officier van kwam. Dat zou betekenen dat een 1982 bleken in 60 procent van de justitie in Almelo mr. J. de Haas heeft kleuterleidster niet hoefde te worden opgaven foute aantallen voor te ko- Staatssecretaris Hoekzema donderdag op de zitting van de Alme- Itl LAUWE REACTIE ORGANISATIES DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Hoekzema van defensie heeft don derdag in het centraal georganiseerd overleg militairen twee varianten voor een andere regeling van de voor 61 procent aan de kosten tege moetgekomen voor 21.000 gehuwde militairen met een inkomen boven de loongrens en 100 procent voor de gezinnen van het personeel beneden ontslagen, wat later overigens toch is men, bij een tweede controle lose politierechter tegen drie be- gebeurd. De verdachten zeiden met 40 procent en in januari 1983, nadat stuurders en twee hoofdleidsters van hun handelwijze niemand te hebben bekend werd dat bij gebleken fraude twee kleuterscholen in Tubbergen willen benadelen en te hebben gehan- aangifte bij de politie zou volgen, deld in het belang van de kinderen en bleek nog 16 tot 18 procent van de de ouders. De officier betwijfelde deze opgaven niet te kloppen. De officier ziektekosten voor militairen gepre- de loongrens. De militair die valt senteerd. Beide alternatieven moe- onder de nieuwe tegemoetkomlngsre- ten 22 miljoen gulden bezuiniging geling, zal voor zijn gezin een aanvul- opleveren, evenals het oorspronkelij- lende verzekering moeten sluiten bij ke voorstel. Daarin moeten de mili- een particuliere verzekeringsmaat- tairen zelf gaan betalen voor de ziek- schappij, tekosten van hun gezinsleden. Het eerste alternatief komt overeen met de regeling geneeskundige ver zorging politie. Dit is een ziektekos- De staatssecretaris zei na het overleg tenvoorziening op restitutiebasis. De tegenvoorstellen van de kant van de kosten worden voor de helft door de militaire belangenorganisaties op overheid en voor de andere helft door prijs te stellen, waarna misschien Tegen voorstellen boetes van duizend gulden of 20 da gen hechtenis geëist wegens het on juist opgeven van leerlingenaantal len aan de onderwijsinspectie. Volgens de officier was dit de eerste keer dat een dergelijke zaak voor de rechter is gebracht. De voorzitter, de cretaris voor komende dinsdag zegt of secretaris en de penningmeester van hij ook advies vraagt van de Raad van het schoolbestuur, alsmede twee vrijheidsstraffen. Advies voor het Wetenschapsbeleid hoofdleidsters hadden de leerlingen (RAWB). Zij oordeelden dat SVO niet administratief overgeboekt van de alleen een zaak van onderwijsverzor- ene school die met een overschot zat, lager onderwijs wordt gehouden, Öng is, maar ook van wetenschap, naar de andere die leerlingen tekort Hermes (CDA) betoogde, dat onalhan- beweegreden. Mr. De Haas kondigde Wil met zijn eis bereiken dat iedereen aan dat bij frauderen met leerlingen- - Alimentaties worden bevroren DEN HAAG (ANP) Over 1984 zullen gemoetkomingsregeling. Alle tege- genorganisaties blijven verder bij hun het politiepersoneel betaald. De rege ling wordt uitgevoerd door de dienst geneeskundige verzorging politie. De tweede variant is de zogenaamde te- aantallen in het vervolg hogere boetes wat de gevolgen zijn van het doen van zullen worden gevraagd. Ook wordt onjuiste opgaven, gedacht aan het vorderen van voor- De advocaat van de vijf verdachten waardelijke en onvoorwaardelijke mr. A. Spoor, wees erop dat bij 'eroordeling van de verdachten zij Hij kondigde aan dat er op 16 oktober een strafblad hebben wat bij sollici- weer een teldatum in het kleuter- en taties doorslaggevend kan zijn. De .derwijs wordt gehouden, politierechter zal 29 september eerste landelijke controle ln schriftelijk vonnis wijzen. in het onderwijs in Nederland weet de alimentatiebedragen worden 'be- moetkomingen worden hierin terug- vroren'. Tot het achterwege laten van gebracht tot de helft. Werkgevers en de jaarlijkse aanpassing van deze be- werknemers dragen dan ieder de helft dragen is door het ministerie van van de ziektekosten Thans wordt justitie besloten nu er sprake is van een negatieve inkomensontwikkeling. DOOR INTERNATIONALE WATERTRIBUNAAL DEN HAAG (ANP) Het internalio- chloroform, chloorkoolwaterstoffen nale watertribunaal, dat in de herfst en trichloorethyleen in het rivierwater van vorig jaar een uitgebreid onder- aan. De lozingen kleurden het water zoek verrichtte naar de afvallozing van de Rijn bruin, zo constateerden op de Rijn, heeft na een uitvoerige de onderzoekers, analyse van de meetgegevens de da ders bekendgemaakt. In een donder dag openbaar gemaakt rapport noemt de organisatie een groot aan tal industrieën langs de rivier, zowel in Duitsland en Frankrijk als in ons land. De ontdekking van zeer hoge concen- K--j i nci uuucnucK weru verncni mei nel lral.es chloornltrobenznn b„ de ld- h wal„tt,bu. stroom van de Main leidde vorig jaar itelljk kwalitatief goed onderzoek ook •tets waard mag zijn. Uit de voorne mens van de staatssecretaris leidde hij evenwel af dat naar het schijnt het doodvonnis over SVO is voltrokken en het lijk gratie mag vragen. Werd eerder de kritische grens voor hel onderzoek van het onderwijs in ons land op twintig miljoen gulden lesteld, Van Leijenhorst erkende, dat hij die grens wil verlagen. Dat was voor de kamerleden reden om aan te dringen op een notitie, die op korte termijn moet verschijnen. Van Leij- enhorst zal aan dit verzoek voldoen. Bouwbond: FNV twee miljard extra voor bedrijfstak DEN HAAG (ANP) Om de werk loosheid niet nog verder te laten oplopen is volgend jaar zeker twee miljard gulden extra nodig en moet de werktijd in de verdere toekomst meer worden bekort. Dat is de kern v»n de donderdag gepresenteerde no- „Werken aan herstel" van de Bouw- en houtbond FNV De eeloosde stoffen, die de stichting »«Bleken met de vorige nota uit heeft opgespoord. betretTen ™are me- hoeve 1981 van de bouwbond staan in talen en aUerlei chemische substan- mng. hcht,6" a? heretel geen nfeuwe g'e" KSeTtS-ï Bayer in Leverkusen verden ver- TOSWaanDom0arn°hetB™Lm fen' D" s">Ren' dle «evaar "Tj" co""nt,ratlas van een groot wieren aan om aan het volgens rinlpv„...n natuur en de volk-?- aantal verontreinigde stoffen m het "d?™rodmdê^Zla°„S BeJóndheid en daarom uit het milieu P'»ataa herkenbare fMeruo is om de grote financiële worden Er wordt roodachtig gekleurde water aange- Jerve» van de woningcorporaties nlïr Eestreefd de lozlne van deze troffen' Behalve ln Frankrijk en an te spreken. Het geld moet vooral stoffen Ulteindellik geheel ston te zet- Duitsland speurde het watertrlbunaal *«den gestopt in de stadsvernieu- f*ffen ^teindelijk geheel stop te zet- naar vuülozlngen in het R1Jnmondge. en in aanleg en onderhoud van tcu' bied. Aan de rechteroever van de «rf6?en "dergelijke infra- De meest opmerkelijke vondst van de Maas bij Wilton Feljenoord troffen de iructurele voorzieningen. onderzoekers is de hoge concentratie onderzoekers een verhoogde concen- i positieve effect van zo'n financië- van hexachloorbenzeen die ln de Rijn tratle van opgeloste peb's aan. Het- ihjectie bedraagt volgens de reken- bij de Duitse chemische industrie zelfde was het geval in de eerste 20Mn Van de bouwbond ongeveer BASF in Ludwigshafen werd aange- petroleumhaven bij Shell. Sterk ver- •wo arbeidsplaatsen. troffen. De chemisch ingenieur Jan' hoogde concentraties van magnesium «w net beschikbare werk anders te van der Sluis, die het rapport heeft en zink werden geregistreerd bij aeien over meer werknemers, kan samengesteld, spreekt van een schrik- Pennwalt, waar het water geelachtig fv»w j egenheid eveneens worden barend hoge concentratie. was gekleurd, Op de plaats waar de - iuiüf nieent de FNV. In dit ver- chemische fabriek Windmill is gele- y™ verklaarde de top van de bouw- Een lozer van een grote hoeveelheid gen waren de concentraties van mag- "iw. dat de vijf procent arbeidstijd- vervuilende stoffen is, zo blijkt uit het nesium, cadmium, lood, koper ijzer «Korting per 1 mei 1985 nog maar rapport, de Franse papierfabriek Cel- en chroom duidelijk hoger "n eerste stap dient te zijn. Mogelijk lulose de Strasbourg. Het watertribu- J40 ln 1986 tien procent arbeidstijd- naai trof vlak bij deze onderneming De stichting internationaal watertri- Wtorting worden gerealiseerd, hoge concentraties zink, magnesium, bunaal bood het rapport donderdag r^ptde bond. cadmium, lood, koper, ijzer, chroom, aan ir. W. van der Klelj van de hoofd- Voor dit jaar bedroeg de verhoging (*0611 OfficëlP van het alimentatiebedrag gemiddeld 4,8 procent. Het wetsvoorstel wordt binnenkort aan de Tweede Kamer aangeboden. directie van de waterstaat aan. Hij nam het rapport namens de minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat ln ontvangst. Hij zei bij deze gelegen heid grote waarde aan de resultaten van het onderzoek te hechten. Het onderzoek werd verricht met het opening zitting staten-generaal DEN HAAG (ANP) „Hierbij ver klaar ik de zitting van de staten- generaal voor geopend". Deze afslui tende zin van Koningin Beatrix na het uitspreken van de troonrede op Prinsjesdag was vorig jaar voor het laatst te horen. Dinsdag is hij er niet meer bij. Door een herziening van de grondwet is het jaarlijkse openen en sluiten van de zitting van de staten-generaal afge schaft. In plaats van het officieel openen en sluiten Is nu in de grondwet bepaald dat .jaarlijks op de derde dinsdag van september, of op een bij naai. dat van 2 tot en met 7 oktober in de wet te bepalen eerder tijdstip, door Rotterdam wordt gehouden. Milieu- of namens de koningin in een verenig- organisaties hebben in totaal 18 aan- de vergadering van de staten-gene- klachten tegen 45 bedrijven en over- raai een uiteenzetting wordt gegeven heden ingediend wegens „ontoelaat- van het beleid dat de regering in het bare verontreiniging van het water komende jaar denkt te voeren", aldus van zes rivieren". Deze zijn de Schel- een mededeling van het ministerie de, Maas, Rijn, Eems, Elbe en Weser. van binnenlandse zaken. een compromis bereikt kan worden. De militaire belangenorganisaties hebben de voorstellen voor kennisge ving in ontvangst genomen. De belan- standpunt dat eerst duidelijkheid moet komen over de rechtspositie van de militair alvorens te spreken over een herziening van het pakket ar beidsvoorwaarden. De bonden zullen de voorstellen van Hoekzema wel be studeren, maar in afwachting daarvan beschouwen ze de onderhandelingen over de financiële arbeidsvoorwaar den nog steeds als opgeschort. SCHIPHOL (GPD) Luchtverkeers leiders van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) op Schiphol hebben donder dagmorgen meer dan een uur het uitgaande vliegverkeer stilgelegd, met het argument dat zij in vergade ring moesten. Dertig vliegtuigen lie pen daardoor vertragingen op van een tot twee uur. Tegen tien uur werd het uitgaande verkeer hervat. De actie was gericht tegen het besluit om na 1988 al het luchtverkeer boven ons land door het Eurocontrolcen- trum in Beek te laten afhandelen Dit besluit betekent dat op Schiphol 295 banen van verkeersleiders en technici op de tocht komen te staan. tot acties van de Nederlandse en Duitse overheden en de tijdelijke stillegging van de inname van water uit de Lek door de watertransport- maatschappij Kenncmerland ten be an de drinkwatervoorzie- i ADVERTENTIE i Bij Shell bent u niet alleen aan het goede adres voor uitstekende benzine, maar ook voor allerlei andere arti kelen tegen lage prijzen. Tijdelijk kunt u er een anti-roestset kopen, voor slechts f 6,50 (vergelijkbare winkelwaarde f 13,-). De deelnemende stations herkent u aan het reklamemateriaal. Haast u want de voorraad is beperkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5