Vrouwen voor Vrede 'Na het pletten van de sluis in schoon arduin.. ALLERARMSTEN WORDEN DUPE VAN BEWAPENING VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 BRESKENS 'De toestand dat er geen vijandelijkheid heerst en bepaald dat er niet («vochten wordt, het tegenovergestelde van oorlog of strijd'. 'De afwezigheid van twist, het ongestoord samenleven'. Twee definities die Van Dale geeft over het woord vrede. Steeds meer bewegingen en groeperingen, mannen en vrouwen, verdiepen zich in dit onderwerp en Tragen zich af wat je daar zelf aan kunt doen. Vooral vrouwen manifesteren zich de laatste jaren steds duidelijker. Ruim tien jaar geleden kwam een internationale beweging op gang "Vrouwen Voor Vrede'. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen heeft werkgroepen die onderdeel zijn van die internationale beweging. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen sedert anderhalf jaar en in ffest-Zeeuwsch-Vlaanderen sinds mei van dit jaar. Deze laatste werkgroep bestaat uit a;:'vrouwen: Nel Vermeulen, Corrie lubregtse. Els Verdurmen, Corrie van imimngen en Leonoor van der Hooft beweging 'Vrouwen Voor Vrede' is ontstaan uit verontrusting over de taanzinnige bewapeningswedloop en dt toenemende bedreiging door kern- eerpe. en uit verantwoordelijkheids besef, omdat vrouwen zich realiseren da: ze al té lang zaken betreffende en vrede, leven en dood, heb ben overgelaten aan mannen. Terwijl lij, de vrouwen, als de helft van de irereldbevolking mede verantwoorde- t's zijn „Waarom alleen vrouwen", is een veel gestelde vraag aan de leden m de werkgroep. „Omdat zij het [ren doorgeven", zegt Corrie van [ruiningen Vervolgt: „Maar ook om dat vrouwen het niet accepteren dat en kinderen, èn de hele schepping iet verminking en vernietiging wordt (dreigd. Vrouwen zijn erg betrokken i bewogen met het leven. Een vrou- ragroep ook omdat vrouwen zich icer elkaar makkelijker uiten en Ich samen sterk voelen. Mannen re- toeren maar verstandelijk en vrou- len meer vanuit hun gevoel. Het wil iet zeggen dat we niet met mannen Ëlen samenwerken". ffij willen met door die vreselijke mwapens verdedigd worden lengt Els naar voren. Alle vrouwen an de werkgroep zijn voor zichzelf al ten aantal jaren bezig met het vraag stuk vrede. Corrie van Kruinmgen: „Ik voelde me machteloos er iets aan te doen, totdat ik een affiche zag waarop stond 'Wie zwijgt stemt toe'. Toen besefte ik dat ook ik zweeg, maar niet toestemde" „Als alle vrouwen op de wereld zou den opstaan en zeggen 'dit kan niet', dan zou het ook niet gebeuren", is de mening van de werkgroep. Daarom roept zij iedereen op om te strijden tegen de bewapeningswedloop. Strijdbaar Dat vrouwen zich nu zo duidelijk manifesteren heeft volgens de werk groep te maken met het feit dat vrouwen van nu zelfbewuster en strijdbaarder zijn. „Vrouwen zijn niet meer zo achtergesteld, meer ge lijkwaardig. Ze hebben een eigen mening en uiten die ook". Het doel van de vrouwen is om zoveel moge lijk mensen bewust te maken van de toenemende bedreiging door kernwa pens en van de enorme geldbedragen die daaraan uitgegeven worden. „Mensen moeten erover nadenken". „Van de bedragen die in twee weken worden uitgegeven aan wapens, kun nen vijftig miljoen mensen, die van honger dreigen om te komen, een jaar leven", zo staat te lezen op een stencil van de vredesbeweging Dit stencil wordt uitgedeeld bij plaatselijke acti viteiten. Zo stond een stand van de 'Vrouwen Voor Vrede' op de Folkloris tische dag te IJzendijke .en op de Visserijfeesten te Breskens. Verder proberen ze dat doel te bereiken door het voeren van acties, het geven van voorlichtingsavonden en het uitdra gen van de vredesgedachte in eigen kring. De werkgroep heeft alle vrou wenverenigingen aangeboden om spreekbeurten over dit onderwerp te houden en de kerkeraden zijn bena derd voor activiteiten tijdens de lan delijke vredesweek die duurt van 18 tot 25 september. „We zijn met een landelijke actie gestart om zoveel mogelijk kaarten te sturen aan pre mier Lubbers om kenbaar te ma(cen dat men tegen kernbewapening is. Voor deze actie zijn kaarten gedrukt, waarop een vredesduif staat die ge vangen is in een afrastering. Maar er mogen ook gewone kaarten verstuurd worden", deelt Nel Vermeulen mee. Bij haar zijn de kaarten verkrijgbaar. Emanciapatiedag Aan de vooravond van de vredes week staat de werkgroep met een stand op de emancipatiedag op 17 september in Oostburg. Daar eiken ze stencils uit en verkopen onder meer buttons, tassen, kaarten en boekjes. Dit om de onkosten (zij werken nog zonder subsidie) te bestrijden. Weerstand ondervinden de vrouwen wel. „Wanneer je naar een schrijf- avond gaat van Amnesty Internatio nal, dan kan je omgeving dat wel waarderen maar als je de regering regelrecht aanvalt, ga je volgens ve len te ver", stelt de werkgroep. „Je lijkt wel gek", „Zo staan de Russen zeker snel aan de deur" en „Luns zal het wel beter weten", zijn uitspraken die de vrouwen niet vreemd meer zijn. „Zo lang het ver van je bed is, is het voor velen geen probleem", vult Corrie Hubregste aan. Het ontbreekt, volgens de vrouwen, aan vertrouwen en saamhorigheid in de wereld. „Het is allemaal gestoeld op machtsoverwicht. Een systeem te gen een systeem, waar vooral de aller armsten de dupe van worden. Er zijn landen die zich kunnen 'beschermen' tegen een eventuele vijand maar een waterput hebben ze niet", vertelt Cor rie Hubregtse. Els noemt het pro bleem. dat er zoveel mensen werk zaam zijn m de wapenindustrie Vol gens haar zijn er zoveel betere dingen te doen in de wereld, onder meer op wetenchappelijk gebied. Op 29 okto ber gaan de vrouwen naar de grote demonstratie in Den Haag, hopelijk met een heleboel andere Zeeuwen. De werkgroep onderhoudt contacten met andere groeperingen, waaronder het Vredesplatform. Bij Nel Vermeulen aan de Derde Zandstraat te Breskens hangt een handtekeningenlijst van het Vredesplatform met de tekst 'Zee land zegt 'nee' tegen de kruisraket'. Voor alle overige informatie kunnen belangstellenden eveneens bij Nel te recht. Leden van de beweging 'Vrou wen Voor Vrede' ontvangen maande lijks een nieuwsbrief, met daann aller hande informatie. De vrouwen doen een beroep op die genen die de vredesbeweging een warm hart toedragen en met hen van mening zijn, dat het zo niet langer kan en dat de weg van het geweld moet worden afgewezen om zich bij hen aan te sluiten. Sary Pieters. ar Foto'S Canisvliet SAS VAN GENT Met weemoed maar grimmig denkt voorzitter Frank Puylaert van de Heemkundige Kring Sas van Gent nog vaak terug aan de acties rond Canisvliet, natuurgebied zuidoostelijk van Sas van Gent. Verbaasd desondanks stelt hij vast dat het alweer elf jaar geleden is dat de Kring een daad stelde om Canisvliet te vrijwaren van het ongezuiver de rioolwater van de Belgische buurgemeente Zelzate. Bij het vijftienjarig bestaan van de van Gent in schoon arduin werd Heemkundige Kring Sas van Gent geplet". neemt Canisvliet steeds een voorna- Niet lang daarna werd vorm gege- me plaats in. De actie in 1972 Ven aan de Heemkundige Kring. In spreekt immers méér dan alleen tot 0pzet bedoeld als oudheidkundige de verbeelding Met honderden zak- vereniging om 'bestaande histori- ken zand dichtten actievoerders de SChe gebouwen, voorwerpen en do- >--• i cumenten voor het nageslacht te behouden' Puylaert „Al vrij snel pijp waarmee het Belgische riool water vrijelijk het unieke natuurge bied instroomde Zeven jaar later bereikten we de honderd leden Bin- herhaalde de actie zich nadat on- nen twee. drie jaar was dat aantal danks toezeggingen van Belgische verdubbeld. Na de eerste actie om zijde afdoende oplossingen uitble ven. het behoud van Canisvliet kwamen er opnieuw honderd bij Nu hebben we er een kleine vijfhonderd". Gespierde taal is Frank Puylaert. huisarts te Sas van Gent. nooit Gebrek aan voortvarendheid vreemd geweest. In de hitte van de bestuur strijd rond Canisvliet verbasterde Kring, hij de naam van Zelzate's burge- het van de Heemkundige •aarin Frank Puylaert van den beginne af de voorzittershamer meester De Danschutter met verve hanteert, nooit verweten kunnen tot De Stankschutter. Het is hem worden. Ofschoon de historie, de door het slachtoffer nooit in dank leefbaarheid ook van Sas van Gent afgenomen. Maar succes in de strijd om Canisvliet niet te laten werwor- den tot poel des verderfs bleef niet uit. Allereerst waren er de pompin- steeds nauwlettend in de gaten werd gehouden, groeide de Kring anderzijds uit tot actie- en milieu vereniging Canisvliet i3 daarvan stallaties om het rioolwater af te het beroemdste voorbeeld, maar voeren naar het kanaal Gent-Ter- neuzen, kortelings nog maar kon de lang verbijde zuiveringsinstallatie in gebruik worden genomen. „Maar zegt Puylaert. „ik vraag me wel eens af of dat ding nu wel echt ook de stort van chemisch afval in Callemansputte bij Zelzate, de rioollozing op het Zwarte Water tussen Sas van Gent en Assenede èn de actie tegen de voortgaande vervuiling van het kanaal Gent- Terneuzen Sluis weg Leefbaarheid Het derde lustrum van de Heem kundige Kring Sas van Gent. Ge start in 1968 toen tot schrik en woede van alles en iedereen de sluis van Sas van Gent werd ge slecht. Of, zoals Puylaert nog met verontwaardiging zegt: „Toen de naamgevende sluispartij van Sas Het had gevolgen voor de indus trieën langs het kanaal. „Maar", zegt Puylaert. „onze strijd is altijd gericht geweest tegen de vervui ling van het milieu, nooit tegen de industrie op zich. Sas van Gent is nu eenmaal industriegemeente daar valt niets meer aan te veran deren. Maar dat betekent niet dat dat ten koste moet gaan van de leefbaarheid, We hebben nu echter sterk het gevoel dat de gemeente Sas van Gent tot inzicht is geko men dat stadsverfraaiing hard no dig is". in de bibliotheek van Sas van Gent rust de collectie Zeelandica. bijeen gebracht door dé Heemkundige Kring. Jaarlijks publiceert de Kring enveloppen over de geschiedenis van het plaatjse. De eerste, van de hand van dr J H R. de Smidt, handelt over de Waalse kerk van Sas van Gent tussen 1654 en 1794. Uiteraard ontbreekt ook Canisvliet. steeds terugkerende naam, niet in de serie Plannen voor de toekomst. De Heemkundige Kring ziet er de res tauratie van de achtkantige stenen molen op de Molenberg, de aanleg van het houten ophaalbruggetje uit 1824 over de kanaalarm en vcforal de geschiedschrijving van Sas van Gent. „Dat", zegt Puylaert, „is onze grootste wens". Maar vooralsnog wordt de blik ge richt op de viering van het vijftien jarig bestaan. Morgen (zaterdag) al, als om 14 30 uur in het cultureel centrum De Speije de maquettezaal in gebruik wordt genomen. Daar loopt dan ook een tentoonstelling van werken van de Westdorpse kunstschilder Fer Slock. Om klok slag vier biedt het bestuur van de Heemkundige Kring het gemeente bestuur een sierhek voor de Wilhel- minaboom aan. Dat wordt gevolgd door een omgang door de harmonie 'De Vereenigde Vrienden langs de Markt en de Schepentrekker (even eens op het conto van de Kring) naar het Oude Klooster Ook daar worden authentieke sierkettingen aangeboden. In de avonduren kan de Sasse bevolking terecht in De Speije voor het blijspel 'Spookhuis te koop' en de thriller 'De doos van Pandora' Spectrum is, vermeldt het 'Ordenboek, een kleurenbeeld van JJwd licht. Maar Miranda, Peter, «in, Fonny, Ronald en Patric aten enkele maanden geleden zc- "niet aan die betekenis toen ze hun ®"kaal samengaan bezegelden in formatie Spectrum. „Ach, hoe ont ken naam", zegt drummer Fon- Sponselee, „je kiest gewoon de rtilhV'1.Pen reeks. Nou en bij ons h j 1)41 "i elk geval in de kroeg". de drukinkt op het geboorte- Vol Van ®Pectrum n°8 nauwelijks V m B' k°uwt de Hulster groep u16110 aan een BedeBen bestaan nd£l lit« e Zeeuws-Vlaamse popwe- t een half jaar voor de start «J band zetten Sponselee en «1st Patric Lockefeer zich aan het fc^ven van muziek. De twee speel- ®j'n zeven jaar geleden in de l*H" Zeeland, maar waren elkaar na het uiteenvallen van die groep vrijwel uit het oog verloren De hereniging volgde na een telefoon tje van Sponselee, die inmiddels ook muzikale avonturen in de formaties Pelgrim en Phantom een vroege dood had zien sterven Lockefeer had Intus sen zijn studie piano en dwarsfluit aan het conservatorium met succes be kroond. De leden van Spectrum noe men hem dan ook uiterst bescheiden 'de muzikaal kunstenaar van de groep'. Met het schrijven van muziek begon ook het zoeken naar beschikbare èn geschikte musici. De basgitarist Petel Everaers, zangeres Miranda Koks. gi tarist Martin Fleurbaay en saxofonist Ronald Platjouw brachten Spectrum op volle oorlogssterkte. Behalve zangeres Miranda deden alle bandleden ervaring op in andere for maties. Peter Everaars speelde in The Fantastic Mohawk Band en in Par sons Green. Martin Fleurbaay en Ro nald Platjouw kenden elkaar al van Ad Fundum. Overigens is de laatste naast Spectrum ook nog lid van Draften Blues. Moeilijke muziek Spectrum bedient zich enkel van eigen composities. 'Medium-rock', zo typeert de groep liet genre. Of. zoals gitarist Martin Fleurbaay in één vol zin uitlegt. „Melodie gekoppeld aan ritme". Spectrum speelt voorname lijk. óók tijdens optredens, van pa pier. Fonny Sponselee: „Onze muziek is vrij gecompliceerd met veel wisse lingen en veel akkoordenwerk. Moei lijk van buiten te leren dus. Maar we hopen dat dat over zeg een jaar anders is. Nu betekent dat papier een flink steuntje in de rug". Twee maanden geleden trad Spec trum voor de eerste maal op in Axel Uit dat concert resulteerden enkele nieuwe contracten, waarvan er afgelo pen zondag één wer afgewerkt in Vogelwaarde tijdens de kermis. Maar de groep wil zich vooralsnog niet verliezen in teveel zaaloptredens. „De muziek staat voor ons op het eerste plan". Maar desondanks streeft de groep er naar nog dit jaar een 'demostudio' in te gaan om in elk geval een deel van het repertoire (nu zo n twintig num mers) op band vast te leggen De formatie Spectrum Basgitarist Pe ter Everaers en saxofonist Ronald Platjouw ontbreken op de foto Zij waren deze week geveld door de buik griep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33