Minderheden zijn niet tevreden over nota De Vries: uitstel besluit kernraketten mogelijk Verzet Vegin tegen verhoging gasprijs REGERING WIL ALGEMENER BELEID Plan om vervuiling bodem tegen te gaan IS! Weggefloten t Stijging aantal verkeersdoden meerjarenprogramma Bewolkt Wisselend bewolkt en buien. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Vrij krachtige zuidwesten wind, kracht 5. aan de kust en op het IJsselmeer I APELDOORN (ANP) Het hoofdbe- I stuur van de vereniging van exploi- I tantcn van gasbedrijven in Neder- I land (Vegin) is tegen de door minister I Van Aardenne van economische za- I ken gewenste netto gasprijsverho- I ging van drie cent per kubieke meter I perl januari 1984. Het bestuur zal de I leden adviseren zich „met alle ter I beschikking staande middelen" te- I {en die prijsvoorstellen te verzetten, 1 aldus Vegin-voorzitter A. Kaland I donderdag tijdens een persconferen- (ie in Apeldoorn. Overwogen wordt om een eventueel ingrijpen van de minister in de gasta- rieven juridisch te laten toetsen via een civiele procedure, een beroep op de raad van state of het hof van justitie in Luxemburg. Een verhoging van de huidige gasprijs (voor kleinver bruikers nu ongeveer 49,5 cent exclu sief btw) is volgens de Vegin onaan vaardbaar. Vegin-voorzitter Kaland ziet, gezien de huidige gasprijs ook geen aanleiding tot een verhoging. Minister Van Aardenne wil de prijs per kubieke meter aardgas voor klein verbruikers, meer dan tot nu toe het geval is, laten bepalen door de prijs die moet worden betaald voor de hoeveelheid huisbrandolie, die nodig zou zijn om aan dezelfde hoeveelheid warmte te komen. Dat prijsverschil bedraagt volgens Kaland momenteel ongeveer 18 cent. De kleinverbruikers nemen jaarlijks ongeveer vijftien mil jard kubieke meter aardgas af. De Vegin vindt echter dat de inkoopprijs, die de Gasunie aan de Nederlandse -u-.^hntipbpdriiven berekent, gelijk moet zijn aan de prijs die de Gasunie vraagt aan binnenlandse grootver bruikers en buitenlandse gasbedrij ven. Die prijs gekoppeld aan stook olie, goedkoper dan huisbrandolie. Minister Van Aardenne kan, met de bevoegdheden die de wet aardgas- prijzen hem biedt, ook zonder over eenstemming met de Vegin een prijs verhoging doorvoeren. Hij zal dat dan doen door de prijs, die de distri butiebedrijven bij de Gasunie moe ten betalen, te verhogen. n' een aantal gemeenten om eventuele problemen te verlichten in achter- DEN HAAG (GPD) Organisaties van minderheidsgroeperingen hebben kritiek geleverd op de minderhedennota die de regering donderdag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Inde nota die op een persconferentie werd toegelicht door minister van binnenlandse zaken Rietkerk stelt het kabinet dat het in de komende jaren een beleid wil voeren waarbij het accent zal liggen op het algemene beleid. Dit beleid, zo staat in de nota, moet zo worden ingericht dat minderheden daarin als ingezetenen van Nederland op gelijke wijze aan bod komen. Zeven minderhedenorganisaties, beiders zitten, noemen de nota „te- waarin Molukkers, Surinamers, woon- leurstellend" en een „mislukking" sagenbewoners en buitenlandse ar- Kritiek had men op het algemene karakter van het beleid. Daardoor is er geen ruimte voor initiatieven van de minderheden zelf Ook had men kritiek op het remigratiebeleid en de in te stellen adviesraad voor de min derheden. De organisaties spreken van een „oprotpremie" waar het gaat om de plannen van de regering om het terugkeerprojectprogramma te ver vangen door een algemene remigra tieregeling. Zij wijzen remigratie op basis van vrijwilligheid niet af, maar dan moet er wel sprake zijn van een meer omvattend remigratiebeleid speciale aandacht voor vrouwen en jeugdigen uit minderheidsgroepen; aandacht voor de vormgeving en beleving van de eigen cultuur en 'godsdienst van de minderheidsgroe pen. In de nota wordt verder opgemerkt dat het zogenoemde minderheden- budget tot op heden buiten de bezui nigingen is gehouden en ook in de beleid van de rijksoverheid en dat van toekomst zoveel mogelijk zal worden ontzien. Het budget bedraagt voor 1984 683 miljoen gulden, exclusief de standswijken met een multiculturele conjuncturele gelden van sociale za- bevolking: ken en werkgelegenheid. een restrictief toelatingsbeleid en versterking van de rechtspositie van de vreemdelingen die legaal in Neder land verblijven; faciliteiten voor vrijwillige remigra- Accent Staatssecretaris De Graaf is 'weggefloten' bij een BKR-ma- nfestatie in Amsterdam. De bewindsman ontsnapte aan een 'aanval' met een spuitbus met verf. (PAGINA 2) Rente De steekproef naar het al dan niet verzwijgen van ontvangen rente aan de fiscus, zal niet worden uitgebreid tot een on derzoek naar zwart geld. (PAGINA 3) Vervuiling België moet eerst de vervuiling van de Westerschelde aanpak ken. Dan pas kan een verbete ring van de bevaarbaarheid van deze rivier tussen de Bel gische en de Nederlandse overheid bespreekbaar wor den. (PAGINA 13) Bemiddeling Ra bemiddeling van wereld kampioen Karpov lijkt Kortsj- noj alsnog bereid de wk-halve finale-wedstrijd tegen Kasna- vov te spelen. (PAGINA 21) KTV, kunst: 2. Binn.- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9. Prov.: 13, 15, 16, 17 en 19. Sport: 21 en 23. In de nota wordt het accent van het minderhedenbeleid verlegd van een op zichzelf staand bijzonder beleid naar bijzondere aandacht voor min derheden in het algemene beleid. Minister Rietkerk zei in zijn toelich ting op de nota dat het minderheden beleid dat de regering voorstaat zich in het bijzonder richt op de volgende punten: het verminderen van de achter stand van minderheden het bestrijden en voorkomen van achterstelling en discriminatie; het versterken van de invloed van de minderheidsgroepen door het vor men van een adviesraad voor het minderhedenbeleid bestaande uit ver tegenwoordigers van minderheids groepen. Deze raad zal een wettelijke basis krijgen en worden voorzien van onderraden per minderheidsgroep, het op elkaar afstemmen van het DEN HAAG (ANP) Voor het eerst sinds jaren is er weer sprake van een stijging van het aantal verkeersdo den. De stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) berekent in zijn jongste uit gave, dat het aantal in het eerste kwartaal van dit jaar met zeven procent is toegenomen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. In de eerste drie maanden van 1983 kwamen 395 mensen om in het ver keer. Het aantal gewonden daalde echter met twee procent tot 10.720. Voorts wordt gezegd dat om op de gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid voor de bestrijding van dis criminatie de nadruk te leggen de regering op korte termijn de oprich ting mogelijk wil maken van een onafhankelijke, landelijke, particu liere instelling, die discriminatie moet signaleren en de bestrijding ervan moet ondersteunen. Lof CDA, WD en PvdA noemen de min derhedennota evenwichting en sa menhangend. De VVD juicht het re migratieplan van de regenng toe. maar betreurt het dat voor al degenen die vrijwillig terug willen nog steeds geen regeling wordt voorgesteld om eventueel met behoud van uitkering terug te gaan.De PvdA vindt dat. hoewel hier in een evenwichtige en samenhangende beleidsvisie wordt gepresenteerd, de nota niet meer dan enige vage contouren van beleid schetst. De nota beperkt zich daar door niet meer dan tot een aankondi ging van beleid: concrete maatregelen ontbreken. De fractie vindt het remi gratiebeleid beneden de maat De FNV kan zich in grote lijnen vinden in de nota, maar vindt wel dat de regering nu snel met daadwerke lijke invulling van de beleidsvoorne mens moet beginnen. BEIROET Franse troepen van de multinationale vredesmacht in Libanon rouleren inmiddels over posities in het land. Een majoor van een medisch team benutte een rustpauze in de haven van Beiroet om zich mei behulp van een waaier wat koelte te verschaffen BEIROET (RTR'AFP/UPI) De Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Robert McFarlane, de adviseur van Gemayel. Wadih Haddad, en de Saoedische afgezant prins Bandar bin Sultan zijn don derdagavond vanuit Cyprus terug gekeerd naar Beiroet. Direct na aankomst had prins Ban dar een ontmoeting met president Amin Gemayel en de belangrijkste Libanese ministers in het presiden- de Druzen en Syrië wordt afgewe- tiéle paleis Dit heeft de Libanese zen. staatsradio bekendgemaakt Bij een aanval van Palestijnse guer rilla's op het Libanese regeringsle- De Libanese televisie meldde dat er ger zijn in de buurt van Beiroet twee nog steeds obstakels zijn die een militairen gedood en drie gewond, staakt het-vuren in de weg staan Eerder op de dag voerde de Libane se luchtmacht voor het eerst sinds Volgens de televisie blijft Gemayel de Israëlische terugtrekking vluch- bij zijn standpunt dat het Libanese ten uit boven strijdtonelen in het leger moet worden gestationeerd in iand. Er werden geen doelen aange- het Chouf-gebergte. hetgeen door vallen. Van onze speciale verslaggeveri BONN CDA-fractieleider De Vries overweegt de regering voor te stellen een beslissing over het al dan niet plaatsen van kruisraketten langer op te houden dan tot juni volgend jaar. „Mijn indruk is, dat er nog wat ruimte zit in het tijdschema van de voorbereidingen voor de plaatsing", zei De Vries donderdag in Bonn. Hij is daar als lid van de parlementaire delegatie die na Washington nu de Westduitse hoofdstad bezoekt om over kernwapens te praten. JERUZALEM (GPD/RTR) De Is raëlische premier Menachem Be gin heeft donderdagmiddag het ontslag van zijn kabinet ingediend. Dat is door een regeringswoord voerder in Jeruzalem meegedeeld. De Israëlische premier heeft de ont slagbrief niet in eigen persoon bij de Volgens het gezaghebbende dag blad Haaretz verkeert Begin in een diepe depressie De laatste dagen is Begin niet meer naar zijn kantoor gegaan. Zijn naaste medewerkers volstaan met de mededeling dat president moet er in dit geval van Begin zich niet goed voelt en thuis werkt. Door omstandigheden kan president aangeboden, hij liet dat president Herzog met eerder dan ment - bezit. Shamir sloot onlangs tegen de parlementaire gebruiken zondag met de officiële consultaties een akkoord dat hem van een derge in over aan de kabinetssecretaris, voor de vorming van een nieuw lijke meerderheid moet verzekeren. ®N HAAG (ANP) ma loopt vooruit op de hebben bij een gezonde Minister Winsemius wet bodembescherming, bodem, zoals de land- volkshuisvesting, die naar verwachting in bouw. De minister wil de Mntelijke ordening en 1985 in werking treedt, overbelasting met mest- Hlicubeheer (vrom) stoffen terugdringen. In "tfi een meerjarenpro- Stoffen op de zwarte lijst een nieuwe meststoffen- Mmma opgesteld zijn: kwik, cadmium, ar- wet zullen kwaliteitsei- darmee hij bodem- seen. lood. benzeen, sen worden gesteld aan '«onlreiniging wil te- aardolie, pcb's en pct's. mest. Aan de Vereniging Saan. Criteria voor plaatsing van Nederlandse Ge- op de zwarte lijst noemt meenten (vng) zal de mi- voorlopig indica- de minister giftigheid, nister vragen een ont- meerjarenprogram- afbreekbaarheid en op- werp op te stellen voor ®a boden 1984-1988 (v- hoping in weefsels op en een gemeentelijk bo- dat hij donderdag in de bodem. Iets min- dembeschermingspro- tweede kamer der schadelijke stoffen gramma in verband met gestuurd, is een zijn vermeld op de grijze de nijverheid (industrie), en een grijze lijst lijst: nitraat, fosfaat, dat eind 1984 klaar moet -boffen opgenomen, zink en koper. Behalve zijn. De provincies moe- galleen onder strikte met deze lijsten wil de ten dan een bescher- vowaarden in of op de minister de bodem ook mings- en verordenings- beschermen in samen- plan klaar hebben voor werking met bepaalde gebieden die belangrijk doelgroepen die belang zijn voor het drinkwater. g 'Wem gebracht mogen borden. 1 meerjarenprogram- CDA) heeft eerder in de Tweede Ka- lange-alstandsraketten, om ook de mer verklaard dat uiterlijk in de zo- Franse en Britse arsenalen in de ge- mer van 1984 de aanbesteding moet sprekken te kunnen betrekken, dan beginnen van de bouwwerkzaamhe- zou een Nederlands uitstel van de den voor de plaatsing van 48 kruisra- beslissing de onderhandelaars wat ketten in Woensdrecht. Als dat werk lucht kunnen geven. In dat geval kan eenmaal is aanbesteed, valt volgens De Vries zich voorstellen dat hij op De Ruiter moeilijk meer vol te houden zulk uitstel zal aandringen.'Nu doet dat Nederland nog steeds een voorbe- hij dat nog niet. benadrukte hij don- houd heeft tegen de plaatsing van de derdag wapens op ons grondgebied. WD-ffactieleider Nijpels wilde in Daarom heeft de minister het parle- Bonn nog niet ingaan op de gedachte ment beloofd, dat uiterlijk in juni 1984 van zijn CDA-collega Nijpels wil eerst een principiële beslissing over de precies weten wat De Vries gezegd Minister De Ruiter (defensie, ook plaatsing in ons land aan de orde zal heeft en het debat afwachten dat komen. CDA-fractieleider De Vries ongetwijfeld in december in de Twee- speelt nu met de gedachte om die de Kamer wordt gehouden, als de termijn nog wat uit te stellen. In dat NAVO besluit de eerste nieuwe wa- geval zou het Nederlandse voorbe- pens in West-Europa neer te zetten houd tegen de plaatsing van de wa- In Bonn pleitte de leider van de pens langer kunnen functioneren als liberale FDP-fractie in de Bondsdag, druk op de ketel voor Washington om Mischnick. tegenover de Nederlandse ernst te maken met de onderhandelin- kamerleden voor steun aan een even-, gen in Genève. Dat zou volgens De tuele Duitse plaatsing van de kernra- Vries ook de visie van premier Lub- ketten in december. Hij vroeg om bers zijn. zoveel mogelijk instemming en navol- ging van andere NAVO-landen. om te Ut tflglfl^ vermijden dat alleen Duitsland de Volgens De Vries zou een eventueel nieuwe wapens krijgt. Het pleidooi Nederlands uitstel té rechtvaardigen van de FDP-leider komt neer op het zijn. omdat in december de plaatsing verzoek om in december in de NAVO van de eerste van de 572 nieuwe geen uitzonderingspositie in te ne- wapens begint in Wesl-Duitsland, men Engeland en Italië. De Russen zullen Door het missen van een vliegtuig in dan voldoende overtuigd zijn van de New York, kwam de Nederlandse ernst van de NAVO met de plaat- delegatie donderdag zes uur te laat singsdreiging en met concessies ko- vanuit de Amerikaanse hoofdstad men aan de onderhandelingstafel. Washington in Bonn aan. Door die Mocht er serieus worden gedacht aan vertraging vervielen de belangrijk- het combineren van de onderhande- ste ontmoetingen die voor donderdag lingen over de kernwapens voor de waren gepland: een gesprek met mi- middellange-afstand met die over de nister van buitenlandse zaken Gen- scher en een lunch met diens staats minister Merles, die zich speciaal met wapenbeheersing bezig houdt. De afspraken konden niet meer wor den verzet. kabinet beginnen. Die consultaties kunnen er toe leiden dat Yitzak Shamir - de opvolger van Begin als leider van het Likoed-blok-de nieu we premier van Israël wordt. De overtuigd zijn dat Shamir een meer derheid in de Knesseth - het parle- JERUZALEM De Israëlische president Chaim Herzon (ti ontvangt hier uit handen van Dan Meridor, kabinetchef van premier Begin, de brief waarin Begin zijn aftreden aankondigd. PRINCIPE AKKOORD BIJ HOMBURG UTRECHT (ANP) Het vleeswaren- bedrijf Homburg en de vakbonden hebben donderdagavond na twee da gen (17 uur) onderhandelen een prin cipe-akkoord bereikt dat voor alle partijen aanvaardbaar is. Aanvankelijk wilde Homburg de 775 werknemers in Cuijk en Olst 7 procent loon laten inleveren op straffe van ontslag. Nu is echter een loonsverla ging in fasen overeengekomen. Het akkoord houdt in. dat de werkne mers op 1 oktober 1983 vier procent inleveren en vervolgens twee procent op 1 oktober 1984 en nog eens een procent op 31 december 1984 De laatste twee verlagingen kunnen ge heel of gedeeltelijk vervallen als een eveneens overeengekomen verkorting van de betaalde pauzes met één en een kwart uur per week de daarmee beoogde besparingen oplevert. De bonden zullen het akkoord vandaag aan de leden voorleggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1