Middenzeeuwse steden in voor vestiging van omroep Realisering van rondweg Zaamslag duurt 10 jaar Sobere 'opening' van vernieuwd Huis van Bewaring Middelburg opzet 'nieu we muziek' in KEUZE VOOR GOES, MIDDELBURG OF VLISSINGEN Nieuwe filmcircuit in Midden-Zeeland steunen \cA A-P INGEBRUIKNAME OP 3 OKTOBER VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 PZC/ provincie 15 B en w Hulst willen grond voor 70 mille minder verkopen HULST Het Hulster college van burgemeester en wethouders wil de grond op de hoek van de Lange en De verkeerssituatie in Zaamslag. MA A TREGELEN NU NODIG De werkgroep zal na het weekeinde contact opnemen met de gemeente Temeuzen om over de situatie te praten „We moeten op twee sporen verder", zegt Veraart. „Een blijvende oplossing zoeken, zoals een rondweg om Zaamslag heen. En tegelijkertijd snel maatregelen nemen die de huidi ge traverse veiliger zullen maken" De tweede Zaamslagse actiegroep "Snel en Veilig Zaamslag', die zich met deze zaak bezighoudt werkt nog aan een standpunt na de uitspraak van de raad van state. Consequenties Gedeputeerde De Voogd (VVD) stelde vast dat de „oplossing van de ver keersproblematiek in Zaamslag" met het schrappen van het nieuwe tracé Driewegen-Terhole „zeker niet dich terbij is gekomen". Volgende week zal de staf van de provinciale water staat zich hierover beraden. De Voogd: „Door de uitspraak zullen op korte termijn alternatieven uitge werkt moeten worden, in overleg met de gemeente Terneuzen. De precieze consequenties zijn nog niet te over zien". De provincie had de benodigde grond voor het nieuwe tracé al aangekocht. Daar was eqn bedrag van ruim 7 miljoen gulden mee gemoeid. Wat er met de landbouwgrond gaat gebeu ren wist De Voogd nog niet. „We zullen op zoek moeten naar een ko per. Maar ook die gesprekken moeten nog beginnen". De Temeuzense wethouder A Door- duijn reageerde eveneens teleurge steld „Het nieuwe tracé zou een op lossing hebben gebracht voor de ver keersproblemen, niet alleen in Zaam slag maar ook op enkele andere ge vaarlijke punten, zoals Zaamslagveer. Dit is erg vervelend Volgende week zullen we met de ambtenaren en het college de mogelijkheden eens op een rijtje zetten. Een rondweg bij Zaam slag zal in ieder geval veel tijd kos ten". Een zegsman van het coördinaticor- gaan was „heel gelukkig" met het schrappen van het tracé Driewegen- Terhole „Ook inhoudelijk hebben we gelijk gekregen dit was een overbodig project. Het verkeer bij Zaamslag ls een lokaal probleem dat lokaal opge lost moet worden". Auto uit de bocht OOSTBURG - Door nog onbekende oorzaak is de automobilist F. J. L D. uit Oostburg donderdagmorgen vroeg met zijn auto uit een bocht gevlogen Het voertuig en diens bestuurder kwamen terecht op een akker. Het ongeval gebeurde op de Cathalijne- schans in Oostburg. De bestuurder bleef ongedeerd. De auto moest wor den weggesleept. MIDDELBURG - De steden Go de meest voor de hand liggen Ook kan een vestigingsplaats uitstekend gebouw" zou sta beschikbaarheid van een getn daarvoor beschikbare budget Dat staat in een notitie over de vesti gingsplaats van een toekomstige om roep Zeeland, die aan de orde komt in de vergadering van de adviesraad voor die omroep, op 21 september te houden in het Vlissingse stadhuis. Er ojn - zo blijkt uit het stuk - inmiddels al gesprekken gevoerd met de ge meentebesturen van Goes, Middel burg en Vlissingen. De gemeenten hebben al enkele gebouwen onder de aandacht gebracht. „In deze fase van de ontwikkeling is het echter onmoge lijk om op te aanbiedingen in te gaan. laat staan zaken te doen," aldus de notitie aan de adviesraad. Van belang bij de keuze van een studio is. dat gebouw en de provincie goed voor elkaar bereikbaar zijn. Nieuwe activiteiten van Fiom-Zeeland MIDDELBURG - Fiom-Zeeland. de stichting tot hulpverlening bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap, heeft vier nieuwe activiteiten opstapel staan. Het gaat om bijeen komsten voor weduwen en weduw naars, een gespreksgroep voor vrou wen die een kind ter adoptie hebben afgestaan, gespreksgroepen voor een oudergezinnen en een discussiegroep voor vrouwen die een abortus heb ben ondergaan. Dinsdag 20 september staat een ken nismakingsavond voor deelnemers aan de bijeenkomsten voor weduwen en weduwnaars op het programma. De bijeenkomst begint om half acht in het gebouw van Jeugd en Gezin aan de Londensekaai 39 in Middelburg. Er wordt gepraat over thema's, maar ook aandacht besteed aan ontspanning. De gespreksgroepen voor één-ouder gezinnen beginnen woensdag 21 sep tember in Middelburg (Fiom-gebouw aan de Loskade 17> en woensdag 28 september in Vlissingen (gebouw Breehof in de Breestraat 8). Alleen staande ouders kunnen hier met lot genoten praten en ervaringen uitwis selen De bijeenkomsten beginnen om acht uur. De gespreksgroep voor vrouwen die een abortus hebben ondergaan begint dinsdag 27 september om acht uur in het Fiom-gebouw in Middelburg. „Praten over een abortuservaring is moeilijker dan de meeste mensen den ken. Op verzoek van vrouwen die over hun abortuservaring willen praten be gint Fiom deze groep", aldus Fiom- Zeeland. Over alle emoties en ervaringen die een rol spelt.» bij het ter adoptie afstaan van een kind, gaat de ge spreksgroep die dinsdag 4 oktober begint In het Middelburgse Fiom- gebouw, Deze gespreksgroep begint om acht uur. Diefstal schapen en video-recorder Z1ERIKZEE Een inwoner van Zie- rikzec. S. U. heeft donderdagmorgen bij de rijkspolitie in Zierikzee aangif te gedaan van diefstal van dertig schapen. De dieren liepen in een weilaand langs de Stolpweg in Haamstede. De man ontdekte de dief stal die vermoedelijk in de nacht tan woensdag op donderdag is ge pleegd, donderdagmorgen vroeg. 3ij de rijkspolitie kwam donderdag morgen tevens een aangifte van P. L uit Moordrecht, van diefstal van een video-recorder. Het apparaat, met een waarde van ongeveer 5500 gulden, stond in het appartement waarin L, verbleef in Aqua Delta in Bruinisse. Ook deze diefstal werd vermoedelijk fspleegd in de nacht van woensdag op donderdag. De bewoners van het appartement waren ten tijde van de tabraak thuis. Hoe de daders het pand «Jn binnen gekomen is niet bekend. ;s, Middelburg of Vlissingen zij: le plaatsen om een regionale o ussenin' tot de mogelijkheden b in. „De uiteindelijke keuze 2 •uw, dat aan alle te stellen eis kan worden verworven en gec „Gezien de geografische situatie ligt een keuze ergens op Midden-Zeeland voor de hand", aldus de notitie. Voor OPMERKING IN MIDDELBURG - In de Zeeuwse cul turele raad is donderdag uiting gege ven aan de vrees, dat een nieuwe organisatie voor eigentijds gerichte muziek .concurrentie' zou kunnen on dervinden van initiatieven, die uit gaan vanuit de ,oude' stichting Jeugd en Muziek Zeeland. „Is het denkbaar, dat twee groepen lijnrecht tegenover elkaar komen te staan?" vroeg de heer G. de Man zich af bij de bespre king van een nieuwe opzet voor een organisatie, waarmee festivals van nieuwe muziek voor Zeeland behou den kunnen blijven. Voorzitter drs. H.J. Vader van de raad meende, dat initiatieven vanuit Jeugd en Muziek „niet zoveel kans" maken politiek te worden gehonoreerd. Hij wees erop. dat de culturele raad eer der heeft gezegd: we moeten proberen het festival te houden. „Dat lijkt mogelijk, als je bij een nieuwe organi satie goede voorwaarden inbouwt voor controle", aldus de heer Vader. MIDDELBURG - Het ingrijpend ver bouwde Huis van Bewaring aan de Kousteensedijk in Middelburg zal maandag 3 oktober weer in gebruik worden genomen. Zoals eerder ge meld doet een deel van liet pand dienst als penitentiaire open inrich ting, waarin plaats is voor negen mensen. In de rest van het gebouw kunnen dertig personen worden on dergebracht. Voorafgaand aan de definitieve inge bruikname wordt vrijdag 30 septem ber een sobere bijeenkomst met een feestelijk tintje gehouden. Van een officiële opening is geen sprake Ad junct-directeur J. Poelmanr. „Een of ficieel gebeuren kost teveel geld Dan moet het gebouw namelijk worden geopend dooor bijvoorbeeld een staatssecretaris van justitie, met in zijn kielzog een aantal hoge ambtena ren. Dat is gewoon te duur. Daarom spreken we nu van een 'heringebruik- name". De bijeenkomst op 30 september be gint om half vier. De heer B van Tilborg, regionaal directeur gevange niswezen, houdt een toespraakje, er wordt afscheid genomen van de heer L. van Marle en de nieuwe directeur de heer J. Naus wordt geïnstalleerd. Van Marle is directeur van het Huis van Bewaring in Breda, waar t.ot voor kort ook het (toen nog) daghuis in Middelburg bijhoorde. Ook Naus zal een woordje spreken en adjunct Poel- - „in alfabetische volgorde" - nroep Zeeland te huisvesten, horen, als daar toevallig „een il bepaald worden door de •n voldoet en dat binnen het cploiteerd". Zeeuwsch-Vlaaiulcren, en wellicht voor Noord-Zeeland zou gedacht kunnen worden aan een vaste redac- RAAD ZCR-directeur H Koch heeft een mo gelijke 'blauwdruk' voor een nieuwe organisatie gemaakt, waarbij onder meer bemanning en controlemoge- lujkheden zijn aangeduid. Hij liet we ten, 'dat het niet is uitgesloten' dat door Jeugd en Muziek uit een benade ring wordt gekozen, die aansluit bij dat model. Hij sloot ook niet uit,-dat binnen een nieuw te vormen organisa tie de ervanng 'van de oude club. of leden daarvan een rol zou kunnen spelen', „Van belang is vooral, dat een vorm wordt gevonden voor een po dium voor nieuwe muziek, waarmee de fouten uit het verleden voorkomen kunnen worden". Vanuit provinciale griffie liet de heer W. de Meurichy weten, dat de organisatie-opzet zoals de heer Koch die heeft gepresenteerd, aansluit bij wat binnen het provin ciaal bestuur leeft. Er is nog deze week een gesprek over de mogelijkhe den om een dergelijke stichting „han den en voeten te geven". ter. Met de verbouwing van het Middel burgse HvB is een bedrag gemoeid van drie miljoen gulden. De werk zaamheden worden uitegevoerd door Leenhouts' Aannemingsbedrijven ln Sluis. Personeel Er zijn dertig bewaarders aange steld. De heer Poelman»: „Dat houdt niet in dat er werk is gecreëerd voor dertig mensen uit Zeeland. De be waarders komen uit andere inrich tingen. Het is wel zo. dat er veel Zeeuwen bij zijn. Zij vertrokken noodgedwongen uit deze provincie toen het HvB hier werd gesloten. Veel van hen wilden graag terugko men. De bewaarders komen uit de plaatsen Groningen, Zutphen, Alme lo. Utrecht. Amsterdam en Haarlem". Verder zijn aangenomen een sportin- structeur, een verpleger en een biblio thecaresse. De dertig bewaarders zijn al ruim een maand in dienst Poel- mann: „Dat is vrij uniek, Ze zijn in deze periode opgeleid en hebben zich alvast kunnen inwerken. Ze zijn bij zonder leuk opgevangen door het ge meentebestuur van Middelburg. Dat heeft onder meer bij het vinden van huisvesting goed geholpen. De meeste bewaarders wonen nu in de nieuwe wijk Reijershove" In de opleidingspenode kregen de teur of een vaste lijnverbinding in het gebied. Midden-Zeeland verdient als vestigingsplaats ook de voorkeur, omdat de afstand tussen studio en zender overbrugd moet kunnen wor den. De keuze voor een kleine plaats, waar weinig nieuws vandaan komt noemt men niet efficiënt. Nodig is de nabij heid van instanties en instellingen waar het nieuws vandaan komt. van betekenis acht de nota voorts het gemakkelijk kunnen onderhouden van contacten met collega's van de pers en het feit. dat het vaste perso neel niet te ver van de studio moet wonen met het oog op vroege en late diensten. Een stad verdient in dit opzicht de voorkeur boven het platte land, wordt gezegd. Er moet in de vestigingsplaats een gebouw beschik baar zijn. dat tot studio kan worden verbouwd; nieuwbouw wordt uitge sloten. Men denkt minimaal aan een oppervlakte van 700 vierkante meter, en een situering „op enige afstand van lawaai-bronnen De middelen van een regionale om roep - zo stelt de notitie vast - 'zijn verre van onbeperkt'. Daarom ook zal een rol spelen welke bedragen ge moeid zijn met verwerving, verbou wing. inrichting en exploitatie van de studio. „In de praktijk kan dit aspect weleens een overwegende rol gaan spelen omdat principiële keuzen niet geeffectueerd kunnen worden, wan neer de financiële middelen ontbre ken", zo wordt de adviesraad gemeld. Aan de prde tijdens de vergadering van 21 september komt ook de benoe ming van een voorzitter voor de ad viesgroep. Voorgesteld wordt de be noeming van de heer J. Deïst. Ook bespreekt men een werk-statuut. Daarin worden allerlei werkafspraken gemaakt en wordt onder meer vastge legd, dat de initiatiefgroep terug treedt als een regionale programma raad (het programma-beleid bepalen de orgaan) wordt geïnstalleerd. bewaarders ook voorlichting van het Zeeuwse Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs en ze werken ook mee aan de inrichting van het gebouw. Tijdens de opleiding die werd gegeven door de directie van het HvB in samenwerking met het Opleidings centrum in Den Haag waren de be waarders ondergebracht in de kamers van de open inrichting Zo'n open inrichting houdt in dat de mensen die daarin worden onderge bracht al minimaal negen maanden gevangenisstraf achter de rug hebben. Poelmann .Ze Worden eerst streng geselecteerd voordat ze kans maken op plaatsing in een-open inrichting. De bedoeling is dat ze hier langzaam wennen aan de maatschappij van alle dag en aan de vnjheid" De gedetineerden in de open inrich ting krijgen ieder een eigen kamertje met een eigen sleutel 's Morgens tussen zes en acht vertrekken ze naar hun werk en ze worden 's avonds weer terug verwacht. Verder kunnen ze deelnemen aan sport- en culturele activiteiten. Enkele maanden geleden heeft de directie van het HvB vijftien honderd kleine bedrijven op Walche ren en Zuid-Beveland benaderd, met de vraag of ze wellicht werk hadden voor de (komende) negen personen. Werk Poelmann: „Wij hebben tweehonderd reacties gekregen en dat was veel TERNEUZEN - Zaamslag zal het nog zeker tien jaar moeten stellen met een grote verkeersader dwars door het dorp. Een nieuwe weg van Drie wegen naar Terhole is van de baan nu de raad van state de bezwaren tegen deze plannen heeft onder steund. Het ontwikkelen van een alternatieve oplossing aanleg van een rondweg bij Zaamslag zal volgens gedeputeerde J. D. de Voogd zeker tien jaar in beslag nemen. „Pla nologische voorbereidingen, proce dures, grondaankopen, alles moet nog gebeuren", zei hij donderdag in een eerste reactie op de uitspraak van de raad van state. Maandag zal de provincie zich gaan bezinnen op de ontwikkeling van alternatieve op lossingen van het verkeersprobleem. De actiegroep 'Veilig Zaamslag' had donderdagmiddag al een voorlopige reactie. „We moeten nu als de bliksem zorgen dat er maatregelen worden genomen om op korte termijn de verkeersveiligheid te verbeteren", zei woordvoerder T. Veraart „We zullen er langer mee moeten leven dan ge hoopt. Nieuwe voorzieningen die het rijgedrag op de traverse door Zaam slag beïnvloeden zijn nti van nóg groter belang". De werkgroep Veilig Zaamslag' denkt daarbij aan automatische snelheids controle. verschuiving van de grens van de bebouwde kom zodat de auto mobilisten eerder tot vijftig kilometer per uur moeten afremmen, en 'aftel lende' snelheidsborden: eerst 70 km/u, dan 50 km/u. Veraart is bovendien voorstander van 'optische wegversmalling', zodat de automobilisten zich realiseren dat ze een woongebied binnenrijden. Over stoplichten heeft de Zaamslagse werkgroep de nodige twijfels. „Er zou den twee kruisingen in één verkeers lichtensysteem geregeld moeten wor den". legt Veraart uit .Daar zit ruim 60 meter tussen. Met voortdurend stoppen, stilstaan en weer optrekken van auto's en vrachtwagens wordt overlast alleen maar groter. De vraag ls of de verkeersveiligheid er wel mee is gediend". meer dan we hadden gedacht. Vijfen twintig daarvan waren positief, die hadden dus werk. Wij hebben deze bedrijven bezocht. Het bleek dat ze redelijk enthousiast waren over ons verzoek. Enkelen zeiden er eerlijk bij dat ze heel best een goedkope ar beidskracht konden gebruiken. Er waren er echter ook met ideële mo tieven, in de trant van „we zijn blij dat we zo'n gedetineerde uit de pena rie kunnen helpen". Ruim de helft van de positief reage rende bedrijven werkt in de bouw. Verder waren er bij, een glashandel. een verpakkingsmdustrie en een be drijf op het gebied van de electronica. Poelmann: „En voor één gedetineerde hebben we m ieder geval een baan. Deze man kan op 10 oktober aan de slag bij een glashandel". Het gedeelte van het gebouw dat als HvB dienst zal doen, zal snel 'volzit- ten'. verwacht Poelmann „Er zijn al reserveringsaanvragen binnen Die zijn afkomstig van Zeeuwen die in andere delen van het land gevangen zitten en die graag terug willen naar hun eigen streek In een HvB worden mensen gedeti neerd die een maximale straf uit moeten zitten van drie maanden of voor wie nog een straf van maximaal drie maanden resteert. De personen die in de open inrichting worden opgenomen, verblijven daar tot een maximum van zes maanden. MIDDELBURG - De plannen van verschillende filmhuizen en jonge rencentra in Midden-Zeeland een nieuw filmcircuit te beginnen, kunnen rekenen op de symphatie van de Zeeuwse culturele raad. De raad - donderdag in een schrale bezetting bijeen - vindt dat dit initiatief met een provinciebijdra- ge gestimuleerd dient te worden en heeft gs in die richting geadvi seerd. Opzet van de verschillende organisaties is, dat met een reeks filmvoorstellingen buiten de com merciële kanalen wordt begonnen. Wekelijks in Vlissingen, Middel burg en Goes en om de twee weken in Heinkenszand. Ovezande en de gemeente Reimerswaal. De culturele raad vindt een subsi diebedrag van ongeveer 9500 gul den verantwoord Met deze steun in de rug moet het mogelijk zijn de activiteiten, die onder meer Jeugd en Muziek Zeeland in het verleden veroorzaakte, weer op te pakken. in nuisi, u aar Hulster Woningbouwvereniging twintig woningen wil bouwen, voor ruim zeventig mille minder verkopen dan aanvankelijk door de gemeente raad is besloten. In de meivergadering van dit jaar besloot de raad de grond te verkopen voor 286 000 gulden. Bij het bekijken van het bouwplan bleek echter dat de stichtingskosten te hoog zullen uit vallen, En aangezien het hier om woningwetwoningen gaat is het de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting, die met betrekking tot de grondkosten het laatste woord heeft Bij dat bedrag van 286.000 gulden werd in mei de restrictie 'of zoveel meer of minder als dooj de HID Volkshuisvesting wordt goedgekeurd' gemaakt. Maar b en w vinden het verschil toch dusdanig dat er toch maar beter een nieuw besluit genomen kan worden. Voor het verschil tussen de 'nieuwe' en de eerder gewenste verkoopprijs van de grond kan bij de provinciale directie van de volkshuisvesting een subsidie worden aangevraagd. Dat zullen b en w ook doen. Het voorstel komt aan de orde in de vergadering van de financiële com missie. Deze vergadert maandag in het Hulster stadhuis, vanaf 19.00 uur. De verschillende organisaties zul len samenwerken in een program ma-commissie Die is erop uit om zoveel mogelijk actuele films te vertonen. De activiteiten konden rekenen op instemming van de sectie theater en letteren ZCR-directeur H. Koch stelde in een begeleidende notitie voor de culturele raad. dat de „po sitie van de film in Zeeland nog minder gunstig is dan in de rest van Nederland". De samenwerking tus sen de organisaties kan allerlei doublures voorkomen De culturele raad nam zijn opvatting over, dat .diet filmcircuit een belangrijke Im puls kan zijn voor het de laatste tijd toch wat inzakkende kunstkli maat m de provincie" Van beteke nis vond de raad het initiatief ook voor de cultuurspreiding: men juichte toe. dat de filmvertoningen niet alleen in de steden, maar ook in de gemeenten Borsele en Rei merswaal worden opgezet. ADVERTENTIEi Het Vaderlands Fietsweekend. Dat is de Brabantse vennen stuk voor stuk leren kennen. Wij nemen a.s. vrijdag vrij en gaan op Vaderlands Fietsweekend. In Brabant. We hebben we een pensionnetje geregeld in de buurt van Oisterwijk. De fietsen nemen we op de auto mee. We maken tochten naar de vennen, Goorven en Flaar. Door deDrunense duinen, bijna on Nederlands met die schaars begroeide stuifzandkoppen. In Tilburg bezoeken we het schrijfmachinemuseum en in Raams- donksveer zien we de antieke fietsen in het nationaal automobielmuseum. We wanen ons even in Rome bij het bekijken van de basiliek m Oudenbosch. Een grappige kopie van de echte Sint Piel er. De zondag fietsen we nog naar Baarle Hertog (een stukje België in Nederlanden Baarle Nassau (een stukje andersom). Na een rustig etentje vlakbij het pension, zetten we de fietsen weer op de auto en gaan naar huis. C~N( De fietsenvakman, - E-v kJ/ de boekhandel, de VVV's, aAAAAa I de ANWB en stichting: l\jv YV 1 fiets.', Postbus 7120, S L'Ty' y'W^TV 1007JC Amsterdam, -="* tel. 020-44 6993, hebben prima suggesties en leuke boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietweekenden. Een weekend op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. MIDDELBURG - Donderdag was het precies een eeuw geleden dat mevrouw M. T. L. Goethals- de Vos geboren werd. Dit heugelijke feit vierde zij, omringd door familiele den en belangstellenden, in het bejaardentehuis 'St. Willibrord' te Middelburg. Loco-burgemeester H. Gillissen kwam samen met zijn echtgenote de felicitaties namens het gemeentebestuur overbrengen. Mevrouw Boertien. echtgenote van de commissaris van de koningin in Zeeland was ook aanwezig. Mevrouw Goethals werd in 1883 m Terneuzen geboren, waar ze haar jeugd doorbracht. Ook toen ze een maal getrouwd was bleef ze daar wonen. Haar man. de heer C. E. Goethals. was controleur-magazijn meester bij een bedrijf in Terneu zen. Toen haar man in 1953 kwam te overlijden vertrok mevrouw Goet hals naar Middelburg, omdat er in de Temeuzense bejaardentehuizen geen plaats was. Samen met vier andere bewo(o)n(st)ers zit ze daar dus nu al 30 jaar. De honderdjarige was 80 toen ze voor het eerst in een vliegtuig stapte. Dat was in Rotter dam Ze mocht in de cockpit kijken en meevliegen naar Leeuwarden. Alhoewel mevrouw Goethals wat hardhorend is en aan een rolstoel gekluisterd, is ze nog heel goed bij. Ze heeft dne kinderen gekregen, waarvan nog twee in leven Acht kleinkinderen en 14 achterkleinkin deren maken het nakomelingschap compleet. (ADVERTENTIE I n VYUVLN IN SCOTLAND ÏMAYj'Al))| ^AN WESTEN MENSWEAR IANGEVORSTGOES Tel 01100-15755.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15