iBelgië moet vervuiling Westerschelde aanpakken Akkoord winstuitkering KMS niet uitvoerbaar Enquêteformulieren blijven binnenstromen almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koffer met documenten over kerncentrale zoek Terneuzenaar bekent serie inbraken Smalstads Mannenkoor op de plaat Lourdesgangers hebben vijf uur minder vertraging Redepersoneel Belgisch loodswezen staakt door MINISTER BIJ OPENING ZUIVERING BATH: PZC A I-BATH Zonder afspraken over het aanpakken van de vervuiling van de Westerschelde door Belgié, zal er niet gepraat worden tussen de Nederlandse en de Belgische overheid over de verbetering van de bevaarbaarheid van die zeearm. Tot die uitspraak kwam de minister van yerkeer en waterstaat, drs N. Smit-Kroes, donderdagmiddag bij de officiële ingebruikname van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Bath. De minister wees er op dat de Westerschelde alleen de gewenste waterkwaliteit kan verkrijgen als de Belgen ook op hun gebied een sanering van het afvalwater realiseren. Daarover moet zonder meer overleg komen met de Belgische autoriteiten, aldus mevrouw Smit. Zij wees erop dat al vijf jaar geleden verdragen tussen Nederland en België opgesteld waarin onder meer werd voorzien in het verbeteren van j de waterkwaliteit van de Westerschel- de. „Zoals u weet zijn de ontwerpver- dragen tot op heden nog niet van kracht geworden. Dit is te betreuren, niet alleen voor wat de Westerschelde betreft, maar ook pmdat met betrek king tot vele andere in de ontwerp verdragen geregelde kwesties met of nauwelijks voortgang is gemaakt", zei ze De minister voegde er aan toe dat Één zaak wel met voortvarendheid door de Belgen was aangepakt, name ly lijk de bevaarbaarheid van de Wester schelde Maar dat Is duidelijk iets. zo Biet ze weten, waar België zelf veel ■kaarde aan hecht. bewindsvrouwe ging in haar toe- ■spraak ook in op het spanningsveld ■tussen het zo veel mogelijk zuiveren van afvalwater en de daaraan verbon- ïn kosten. „Het is mijn stellige over tuiging dat de uiteindelijke oplossing gelegen is in een zorgvuldige afweging van alle belangen; naast de milieuhy giënische belangen mogen ook de financieel-economische niet uit het oog worden verloren", aldus mevrouw Smit. Ze bracht naar voren dat de bouw van collectieve zuiveringsinstal laties een goede zaak is. Maar ze tekende daarbij aan dat men niet 'te perfectionistisch' te werk mag gaan. „Soms kunnen lozingseisen soepeler 'worden gesteld en is het ook denk baar dat relatief kleine lozingen bui tan het saneringsprogramma blijven", verkondigde mevrouw Smit. Kosten Vertaald naar de Westerschelde bete kent het volgens haar overigens dat de paar omvangrijke lozingen op dat water in ieder geval wél moeten worden gezuiverd. Daarbij gaf ze nog ittn schot voor de boeg ten aanzien van de kosten: „Naar aanleiding van de hoge heffingstarieven in Zeeland speelt achter de vraag in hoeverre de tbruikelijke rendementseisen voor ings de Westerschelde te bouwen miiveringsinstallaties moeten wor den gehandhaafd". In dit verband stelde ze dat iedere lozing kritisch moet worden bekeken. jAls het gaat om kleine lozingen moet de vraag - volgens haar - gesteld worden of wel of niet gesaneerd moet worden. De openingshandeling die ze na haar toespraak verrichtte bestond uit het doorsnijden van een lijntje, waarna jden gordijn aan de gevel van een van de gebouwen van de installatie weg- zijn toespraak uitvoerig in op de ge- schoof. Hierdoor werden de naam schiedems van de installatie. Hij leg- 'RWZI Bath' en het wapen van het de uit dat er 21 west-Brabantse dor- Hoogheemraadschap west-Brabant pen en stadjes op een leiding zijn leesbaar. aangesloten die het vervuilde water De dijkgraaf van dat Brabantse wa- van die kernen en de omliggende terschap, ïr P. van der Burgh ging in industrieën naar Bath voert. Die lei ding begint bij Moerdijk. De totale investering bedroeg 110 miljoen gul den. Van der Burgh vertelde dat op de mvestenng van de centrale zuive ringsinstallatie een uitkering van 44 procent uit het rijksheffingenfonds is verstrekt en 41 procent op grond van de Deltawet-als bijdrage voor het aansluiten van de 2i kernen. De directeur van de algemene techni sche dienst, ir P. Bon, ging uitgebreid in op de technische aspecten. Daarbij vertelde hij onder meer dat de stank van de installatie zich verder ver spreidt dan de bedoeling is. De ver eiste maximumgrens van 500 meter wordt al overschreden, aldus Bon. Hij maakte daarbij wel duidelijk dat het Hoogheemraadschap het nodige in het werk zal stellen om de toege zegde beperking van de overlast na te komen. Minister Smit-Kroes stelde met het doorkappen van e zuiveringsinstallatie bij Bath officieel in gebruik. i koordje de nieuwe ZEEUWSE Doeken Hel was die lezer uit Vlissin gen, die ons deze week schreef, dus ook opgevallen. Datje als "d van het katholieke vrou wengilde in Vlissingen nog eens ergens komt. Zoals bleek uit het bericht onder het kopje 'katholieke vrouwen in Vlissingen naar sauna'. Met vervolgens in het bericht de mededeling, dat de eige naar van het complex, de gele genheid aangreep om de da mes 'uit de doeken te doen, waar het in een sauna om draait'. de eigenaar van hei stoom- oedrijf de dames ook weer 'in de doeken heeft gedaan', zo vraagt die lezer uit. Vlissingen ?c'< au af in zijn overbezorgde brief Want met dat zo plotseling omgeslagen weer is een koutje gevat. Waar wij mee zitten is een geheel andere vraag. Weet de bisschop daar wel van? MIDDELBURG - Begin maart is, naar pas nu is bekend geworden, een koffer gestolen, waarin docu menten zaten over de 'splijtstof boekhouding' van de Rorsselse kernenergiecentrale. De koffer werd gestolen uit de achterbak van de auto van twee inspecteurs van het International Atomic Energy Agency in Wenen. De poli tie is er niet in geslaagd de docu menten te achterhalen. Volgens een woordvoerder van de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) bevatte de koffer geen materiaal, waarmee onbe voegden kwaad kunnen. Het Internationale Bureau voor Atoomenergie in Wenen contro leert in Europese kerncentrales de hoeveelheden splijtstof die binnen komen en wat er met dat materiaal gebeurt De controles worden uit gevoerd om te voorkomen, dat ra dio-actief materiaal op de een of andere manier voor niet-vreedzame doeleinden wordt gebruikt. De functionarissen, die in februari maart van dit jaar. tijdens de splijt stofwisseling in de kerncentrale Borssele de controle uitvoerden, zijn de koffer met het cijfermate riaal begin maart kwijtgeraakt toen ze met hun auto langs de Walcherse kust reden en zich wat hebben vertreden. Ze zijn in Zoute- lande, Domburg. Veere en Middel burg geweest. Van de diefstal uit hun auto - met een Luxemburgse kentekenplaat - hebben ze pas op 5 juli telefonisch aangifte gedaan bij de Middelburgse gemeentepolitie Een dag later is proces verbaal opgemaakt. Volgens een woord voerder van de politie is het slot van de kofferbak geforceerd „zoals wel meer gebeurt, met name als Duitse auto's geparkeerd staan en daders vermoeden, dat er nog iets waardevols te halen valt". Camera In de auto van de inspecteurs lag ook een camera, die in de kerncen trale opgesteld geweest was om opnamen te maken van het reac- torbedrijf. De camera is ongemoeid gelaten De zegsman van de PZEM stelde donderdag, dat de diefstal niet van invloed is op de bedrijfs voering en dat de diefstal van de documenten geen risico's met zich brengt. „Als een leek ze te zien krijgt, zal hij er niets uit kunnen opmaken en als een deskundige ze onder ogen krijgt, zal die constateren, dat de PZEM netjes op z'n spullen heeft gepast", zei hij. „Overigens is de PZEM niet direct partij, want het is niet ons materiaal". TERNEUZEN De 24-jarige Terneu zenaar R. E. heeft bekend in de afgelopen weken minstens zeven in braken en twee pogingen daartoe te hebben gepleegd in zijn woonplaats. De opbrengsten, enkele duizenden guldens aan geld en sieraren, be steedde E. aan de aankoop van drugs. De Terneuzense gemeentepolitie heeft met de arrestatie van E. ook de 23-jarige S. W.. de 20-jarige Z. G. en de 35-jarige J. B. uit Temeuzen aange houden op verdenking van heling van de gestolen goederen. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. E. heeft bekend te hebben ingebroken in woningen in de Oosterschelde- straat. de Schuberthof en in het Zel- denrustcollege en de lagere school De Zeemeeuw. Uit bergingen in de De- bussyhof en Berliozhof ontvreemdde hij vier fietsen. De rijwielen heeft de politie teruggevonden. Van de overige gestolen goederen is niets meer over. E. verklaarde de inbraken te hebben gepleegd om aan geld voor verdoven de middelen te komen. VLISSINGEN - Overweldigend is de belangstelling voor onze enquê te 'De bodem van het bestaan' over inkomen, uitgaven, werk en werk loosheid. Welgeteld 1.721 ingevulde lijsten zijn bij het PZC-kantoor in Vlissingen binnengekomen: 1.015 dinsdag, 362 woensdag en 344 don derdagmorgen. Lichtelijk verbijsterd hebben prof. dr. Bernard van Praag en drs. Aldi Hagenaars de eerste vracht enquê teformulieren in ontvangst geno men. niet alleen de door honderden PZC-lezers en lezeressen ingevulde formulieren, maar ook die van de overige bladen van de Gemeen schappelijke Pers Dienst. De inge vulde pagina's gaan naar de Univer siteit van Leiden, om precies te zijn naar het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Publieke Sector. Weken zijn er mee gemoeid om alles zodanig te coderen, dat de computer er weg mee weet en de uitwerking ook per regio kan beginnen. Begin december moeten de eerste resultaten voor publicatie, uiteraard ook in de PZC. gereed zijn. Prof. Van Praag en drs. Hage naars zijn de wetenschappelijk ver antwoordelijken voor de verwer king. De geweldige respons die de enquête heeft gekregen, heeft de verwachtingen van beide weten schappers op alle punten overtrof fen. Een snelle blik door een aantal pagina's heeft al duidelijk gemaakt, dat de lezers uiterst serieus en zorg vuldig aan het werk zijn geweest. Dat heeft de bewondering en waar dering van prof. Van Praag en drs. Hagenaars. Bijna iedereen lijkt ook gebruik te hebben gemaakt van de mogelijk heid om zijn of haar ideeën te spuien over 'de beste manier om uit de economische crisis te geraken'. In een aantal gevallen leverde dat complete adviezen aan de regering op. Maar ook: 'Revolutie' en 'Weg met dit kabinet', tegenover opmer kingen als 'Handen uit de mouwen', 'Schouders eronder' en 'Loon naar werken De lezers van de PZC en de andere GPD-bladen hebben uiterst boeiend materiaal aangedragen voor de wetenschap en naar mag worden gehoopt voor de politiek. Op de foto prof. Van Praag en drs. Hagenaars bij de eerste vracht en quêtelijsten. DIRECTIE LAAT BONDEN WETEN: VLISSINGEN Het principe-ak- door een winstuitkeringsregeling is over een nieuwe winstuitkpringsre- koord bij de Koninklijke Maatschap- van de baan. Begin deze maand be- geling. De KMS-dïrectie heeft de bon pij De Schelde in Vlissingen over de reikten de vakbonden en de KMS- den echter laten weten dat akkoord vervanging van de eindejaarsbonus directie een principe-overeenkomst niet te kunnen nakomen. SINT-MAARTENSDIJK In een de burgerzaal van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk is donderdagmid dag de eerste grammofoonplaat van het 'Smalstads Mannenkoor' gepre senteerd. Burgemeester E. Baerends van Tholen stelde een platenspeler in werking, waarna het nummer 'Le Rossignol' was te horen. Deze wellui dende klanken werden begeleid met een plav-back optreden van de zan gers. Vervolgens ontving de eerste burger het eerste exemplaar uit han den van Smalstad-voorzitter A. P. M. van Gurp. Baerends vond dat het koor waarde ring verdient omdat in de afgelopen jaren een hoog niveau is bereikt, en hij zag het gezelschap bovendien als een 'ambassadeur' van de gemeente tot ver buiten de provincie. Voorzitter Van Gurp vertelde over de aanloop naar de opnamen die in juni plaatsvonden in De Ark van het zie kenhuis Vrederust in Halsteren. Des tijds was er wat aarzeling wegens het onzekere financiële aspect van een dergelijk project. Maar op aandrang van de donateurs ging men toch ver der met de voorbereidingen. „Met 75 van die trouwe supporters zullen goe de verkoopresultaten zeker haalbaar zijn", zo liet de voorzitter weten Behalve de koorleden werkten aan de plaatopnamen mee van R. van der Klugt, (hoes- en embleemproduktie) C. Poot (fotografie) en J. Hage (assis tent-organist). Eurosound uit Herveld produceerde 500 lp's en 125 cassettes. Deze worden in eerste instantie door de koorleden zelf verkocht en daarna via de regionale boekhandel. Op de schijf staan 17 nummers met religieu ze en lichte muziek. Volgens de bege leidende tekst op de hoes een afspie geling van het uitgebreide aanbod Het koor bestaat uit elf zangers, diri gent J Wesdorp en organist A, van Gurp. Op zaterdag 1 oktober is het eerstvol gende live-optreden in de gerefor meerde kerk in Anna-Jacobapolder vanaf acht uur. Burgemeester Baerends van Tholen ontvangt het eerste exeamplaar van de lp van hel Smalstads Mannenkoor ff yp fh p i/j uit handen van Smalstad-voorzitter A.P.M. van Gurp Volgens de directie van De Schelde is het - gezien de afwijzende opstelling van ambtenaren van het ministerie van economische zaken - onmogelijk de overeenkomst te 'oeki achtigen. Districtsbestuurder Wil Waumans van de Industriebond FNV in Zeeland toonde zich donderdag uitermate te leurgesteld. Volgens Waumans wor den de bonden 'voor de zoveelste keer voor joker gezet'. Waumans zei, dat de vakbonden zich tijdens de onderhan delingen 'niet positiever hadden kun nen opstellen'. „Nog even en ons geduld is helemaal op", aldus de FNV-bestuurder. Hij herinnerde aan de vele bittere pillen die de werknemers van De Schelde in het zeer recente verleden hebben moeten slikken als gevolg van het RSV-aebacle. En - zo meende Waumans - het incasseringsvermogen van de KMS-werknemers heeft zo langzamerhand de uiterste grens be reikt. Hij was overmate verbolgen over het feit dat 'de overheid zich zo nadrukke lijk blijft bezig houden met de actuele bedrijfsvoering van de KMS'. „Van het recht op vrije onderhandelingen blijft by dit 'staatsbedrijf op zo'n manier mets over". De vakbondsbe stuurder zei de afwijzing van de over eengekomen winstuitkeringsregeling niet zonder meer te accepteren. „Er zal hoe dan ook iets van een winstuit keringsregeling moeten komen" TERNEUZEN Het leed voor de kleine elf honderd Lourdesgan gers, die vrijdag (van daag) in Nederland te rugkeren, is nog te over zien. Leek het er aanvanke lijk op dat de pelgrims door de stakingen bij de Belgische spoorwegen minstens tien uur later dan aanvankelijk ge pland was zouden aan komen, donderdag is uitgerekend dat de ver traging niet meer dan 5 uur zal bedragen. De trein met gezonde Lourdesgangers wordt vrijdagmiddag tegen vier uur in Roosendaal verwacht, die met zie ken omstreeks kwart over vijf. Eerde deze week reisden elfhonderd pelgrims uit Zuid-Ne derland af naar het be devaartsoord. Onder hen een kleine 100 Zeeu wen. Het ging om een reis, grotendeels bekos tigd door de verschillen de ziekenfondsen (waar onder het AZWZ. het ziekenfonds voor West- Brabant en Zeeuwsch- Vlaandereni. Met steun van de fondsen worden jaarlijks twee van derge lijke reizen op touw ge zet. Direct nadat be kend werd dat de Belgi sche spoorwegbeamb ten zeker tot en met vrijdag zouden staken, werd een alternatief reisplan opgesteld. Het is vooral aan de Duitse autoriteiten te danken dat het oponthoud voor de Nederlandse pel grims beperkt blijft tot ongeveer vijf uur Auto tegen boom: bestuurder gewond OOSTBURG - De 31-jarige automobi list P. J. van de V. uit Oostburg is donderdagmorgen gewond geraakt toen hij met zijn auto tegen een boom reed in Oostburg. De man werd per ambulance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis in Oost- burg. met ondermeer een hersen schudding. De automobilist reed donderdagmor gen over de Kroonwijksingel en bot ste door nog onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom langs de singel. .n VLISSINGEN Het redepersoneel van het Belgische Loodswezen in Vlissingen heeft donderdagmiddag besloten tot vanavond (vrijdag) tien uur door te staken. Aanvankelijk was het de bedoeling de stakingsactie donderdagmiddag om vier uur te beëindigen, maar omdat de onderhandelin gen nog doorgaan en in een kritiek stadium zijn gekomen, wordt er doorgestaakt, zo zei districtsbestuurder F. Wellecomme van de Belgische vakbond ACOD. Hij zei verder dat de staking door alle vakbonden in België wordt gesteund. De staking begon in de nacht van woensdag op donderdag om twaalf uur. Daarmee werd ingehaakt op de stakingen die in Belgie worden gevoerd tegen de plannen van de Belgische overheid om gedurende twee jaar loonsverhogin gen achterwege te laten en te bezuinigen op vakantiegeld en eindejaarsuitke ringen. Volgens Wellecomme is de actie van het redepersoneel volledig geslaagd. Enkele tientallen schepen moesten als gevolg van de actie een ligplaats kiezen op de rede van Vlissingen of in de ankergebieden van de monding van de Westerschelde, aldus Wellecomme. Bij de actie waren zo'n 50 man betrokken Wellecomme maakte donderdag duidelijk niet uit te sluiten dat in de nabije toekomst opnieuw soortgelijke acties gevoerd zullen worden Een woordvoerder van de verkeersdienst Westerschelde verklaarde dat de actie van het redepersoneel niet geleid heeft tot al te grote problemen voor het scheepvaartverkeer op de Westerschelde. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13