PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Arrestaties bij rel rond NAVO-oefening 4 g Nederlandse pater gekozen tot hoofd Jezuïeten-orde Ambtenaren moeten nog 10 tot 23 pet inleveren pta gnes Jesse Jackson: Beatrix wil liever geen kernraketten FOTOREGISTRATIE IN OPENBAAR - 3, Bedrag nieuwe staatslening vier miljard Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Itiddagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Matige zuidwestelijke wind. kracht 4. aan de kust af en toe krachtig 6. 226e jaargang no. 215 Woensdag 14 september 1983 PZC westhavendijk 148 4463 AE goes 01100 20620 OEN HAAG (GPD) Koningin Beatrix zou de plaatsing V£ Amerikaanse raketten op Nederlandse bodem uitgesteld willen zien wanneer de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in Genêve niet mochten slagen. Dat heeft volgens het Amerikaanse persbureau Associated Press de Ameri kaanse dominee en mogelijke Democratisch presidentskandidaat Jesse ipj Jackson gezegd na een gesprek van ruim een uur met de vorstin op Huis ten Bosch, dinsdagmiddag „Ze wil dat de onderhandelingen slagen of anders de plaatsing uitstellen", aldus Jackson in het interview. Tegenover het NOS-radioprogramma Met het Oog op Morgen heeft Jackson inmiddels verklaard in het interview verkeerd geciteerd te zijn. Volgens de NOS heeft Jackson verklaard dat de vorstin heeft gezegd „aan onderhandelin- gen verre de voorkeur te geven boven de confrontatie die besloten ligt in het j plaatsen van kernwapens". Ook zou de koningin met Jackson gesproken hebben over „het gevoel van hulploosheid" van de Nederlandse situatie, overgeleverd aan de genade van de twee supermachten wanneer de onderhandelingen in Genêve mislukken, aldus Jackson Ook zou de koningin een dialoog met het Russische volk ..gezond" vinden. De Amerikaanse leider van de burgerrechtenbeweging voor zwarte Amerikanen zei tenslotte dat de koningin een tegenstander is van het Zuidafrikaanse apartheidssysteem. Het is vrij uniek dat een dergelijk openhartig gesprek tussen koningin en gast naar buiten wordt gebracht. De directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst verklaarde gisteravond dat tijdens het onderhoud de grote verantwoordelijk heid van de VS in algemene termen is besproken. Wat er zou moeten gebeuren na eventueel mislukken van de Geneefse onderhandelingen, is niet aan de orde geweest, aldus Van der Voet. De regeringswoordvoerder verwees daarom ook naar het publiek waarvoor de mededelingen van Jackson bedoeld zijn. de Amerikaanse kiezers. ROTTERDAM (GPD) De negentien gearresteerde leden van de antimilitaristische groep Onkruit, die uit protest tegen de betrokkenheid van het overslagbedrijf Quick Dispatch bij de NAVO-oefening „Reforger '83" gistermorgen de spoorrails bezet hielden, Zijn gisteravond weer op vrije voeten gesteld. Zij maakten deel uit van een groep van ongeveer tachtig demonstranten. litiefotograaf van 19 gearresteerde ac tievoerders. De arrestanten werden door twee agenten vastgehouden, ge fotografeerd en vervolgens afgevoerd naar het bureau. Volgens de politie gebeurde dat om te weten van welke arrestant bepaalde persoonlijke bezit- Later op de dag zijn nog vier antimili- ges uit, waarbij een meisje werd taiisten gearresteerd, van wie er gis- gewond. Zij werd door mede-actie- teravond nog drie vastzaten in het voerders naar het Dijkzigt-zieken- bureau aan het Rotterdamse Haagse- huis gebracht, waar bleek dat ze een veer De vier werden opgepakt uit van lichte hersenschudding en wat kneu een groep van 30 vechtlustige demon- zingen had opgelopen. Kranten die legerwagens welke het De actiegroep „Stop Reforger". die terrein van het overslagbedrijf aan de Waalhaven wilden verlaten, met ste nen hadden bekogeld. Ook probeer- zij op de legervoertuigen te klim- .Jwen waaraan zij vernielingen toe- brachten. J- De politie voerde daarop enige char- onder meer is samengesteld uit leden van Onkruit, het IKV en Vrouwen tïngen waren Rond negen uur gistermorgen kwam voor vrede, is woedend over het harde het eerste militaire transport op gang. politieoptreden. De Rotterdamse po litie ontkent echter de beschuldiging van de actievoerders dat er „waanzin nig is gemept". Gisteravond kon het laatste treintransport van legermaterieel naar West-Duitsland ongehinderd de poort van het overslagbedrijf uit. Het militaire transport gaat echter ook vandaag nog door. Opzien baarde in Rotterdam de pu bliekelijke fotoregistratie door een po- Bij de uitgang van hef haventerrein ging een groep demonstranten op de treinrails liggen en probeerde de eer ste trein met tanks en andere leger voertuigen tegen te houden. De poli tie sleepte de demonstranten voor de trein weg, waarbij zich enkele scher mutselingen voordeden. Ook voerde de politie enkele charges met paarden uit om een groep demonstranten uit elkaar te drijven. Ruim vijftig actievoerders hebben gis termiddag de belangrijkste toegangs poort van het militaire Peter Zuid kamp in het Brabantse Veldhoven geblokkeerd. In dit kamp zijn Ameri kaanse manschappen ondergebracht in het kader van de militaire oefening Brandy Station. Zij vertrekken bin nenkort over Maas en Ri)n naar West- Duitsland om zich bij de NAVO-troe- pen te voegen. De demonstranten beletten dat voer tuigen het kamp konden in en uit rijden. Na ruim twee uur maakte de Veldhovense gemeentepolitie de toe gangspoort vrij, waarbij zij drie ac tievoerders arresteerden. Later werd een vierde verdachte gearresteerd, die echter niet bij het complex werd aangehouden maar elders in Veldho ven. De vier zal openlijke geweldple ging ten laste worden gelegd. Ook in Vlissingen werd dinsdagoch tend materieel voor de NAVO-oefe ning ontscheept uit een Amerikaans manneschip. De Vlissingse Sloehaven werd herschapen in een zwaar be waakte vesting. Incidenten hebben zich hier echter niet voorgedaan. (Zie pagina 13). AMSTERDAM Jackson legt bloemen op het graf van de Antilliaanse jongen Kerwin Dummeyer, die op 22 augustus in Amsterdam werd dodgestoken. AMSTERDAM (GPD) De promi nente Amerikaanse zwarte leider dominee Jesse L. Jackson heeft dinsdagmiddag in Amsterdam het startsein gegeven voor een interna tionale actie tegen het Zuidafri kaanse apartheidsbeleid. In de au la van de Vrije Universiteit kondig de hij een wereldwijde campagne aan die zoveel mogelijk handteke ningen moet opbrengen onder een petitie, die Zuid-Afrika oproept haar burgers gelijkelijk te behan delen. De Amerikaanse negerpredikant, die in de jaren zestig nauw heeft samengewerkt met Martin Luther King, toonde zich gisteren blij ver rast met de warme ontvangst die hem in Nederland als onderdeel van zijn Europese rondreis ten deel was gevallen Jackson zette in zijn speech tot de ongeveer 700 toehoorders in een vlammend betoog zijn politieke ideeen uiteen; denkbeelden die hij in beleid wil omzetten. Want als strijder voor de burgerrechten is Jackson van plan de Democrati sche nominatie voor het president schap te verwerven. Van het door de regenng-Reagan gevoerde beleid liet Jackson in zijn toespraak geen spaan heel Hij ver weet de huidige Amerikaanse presi dent een levensgevaarlijke confron- tatiekoers te varen op het gebied van de buitenlandse politiek. „Het plaatsen van nieuwe Pershing-ra- ketten in West-Duitsland zorgt er voor dat de nachtmerrie van een nucleaire holocaust slechts zes mi nuten weg komt te liggen" Dat is de tijd. die een Pershing-raket no dig heeft om doelen in de Sowjet Unie te bereiken vanuit de Bondsre publiek. ..En binnen zes minuten brengt de Nationale Veiligheids raad geen uitkomst meer. noch de hot line" Jackson pleitte aanslui tend voor bevriezing van alle kern- wapenarsenalen ter wereld en voor controleerbare reducties daarna Stemmen De meerderheid van de Kamer wil dat de mogelijkheden om per brief te stemmen worden uitgebreid. Voorlopig blijft die uitbreiding nog beperkt tot in hel buitenland verblijvende Nederlanders. (PAGINA 3) Premies De rijkspremies voor koopwo ningen zullen voortaan jaar lijks gelijk blijven Het kabinet tril onder meer met deze maat regel het eigen-woningbezit stimuleren. (PAGINA 5) Zwaartepunt Minister Van Aardenne houdt vast aan het zwaartepuntbe- leid voor de ketelbouw. De activiteiten komen in eerste instantie bij de MESK in Hen- oelo, de 'Schelde' in Vlissingen behoudt een 'overloop-func tie' (PAGINA 15) KOL VENBACH NIEUWE GENERAAEOVERSTE <Van onze correspondent' ROME De verkiezing van de Ne derlander Peter-Hans Kolvenbach (54) tot Generaal-Overste der Jezuie- ten kwam in Rome als een totale verrassing. Er was slechts één stem ming nodig. Toch wisten alleen inge wijden dat zijn naam circuleerde als die van een van de serieuze kandida ten voor de hoogste functie in de Jezuietenorde. Als rector van het Pauselijk Instituut voor Oosterse Studies in Rome had pater Kolven bach zich een prestige verworven dat tot ver buiten zijn eigen orde reikte. ROTTERDAM - Nadat bedrijf Quick Dispatch in aktievoerders ivaren gearresteerd wegens het blokkeren van een goederentrein bij het de Waalhaven, werden zij, al dan niet vrijwillig gefotografeerd door de politie Aan de algemene verwachting is in zoverre voldaan, dat de vergadering van 211 afgevaardigden van de 400 jaar oude orde uit alle landen waar Jezuïeten werkzaam zijn. niet door de Met de verkiezing Van pater Kolven- liekc kerk met 26.P00 leden. Hij volgt terst invloedrijke stem binnen de de al geruime tijd zieke Spanjaard Unie van Generale Oversten in Rome Pedro Aruppe op. Kolvenbachs per- De situatie van de Unie was de laatste soonlijke invloed in de kerk is zo jaren sterk veranderd: terwijl tot voor groot, dat hij in Rome wel schertsend enkele jaren een onevenredig groot als de 'zwarte paus' wordt betiteld, aantal religieuze orden en congrega- Het ls juist de invloed van de 'Socië- ties door Nederlanders werd geleid, telt van Jezus'op de rest van de kerk. kwamen opvolgers allen uit andere die de laatste drie pausen zo bezorgd landen. maakte over de progressieve tenden- Hoewel de directe banden van pater zen de politieke inmenging, met na- Kolvenbach waarschijnlijk minder me m Latijns-Amenka. en wat zij sterk zijn en door zijn internationale zagen als de algemene verslapping functie nog zullen worden verzwakt, van de tucht en de religieuze levens- kan het Nederlandse katholieken tot stijl binnen de Jezuietenorde. Het is voldoening stemmen dat juist de pater Kolvenbachs taak de orde terug zwarte paus voor de tweede maal in te leiden in de door de paus gewenste de geschiedenis uit hun midden voort- banen en men is er algemeen van komt De eerste Nederlander die deze overtuigd, dat deze taak verre van functie bekleedde was Johannes Phi- gemakkelljk zal zijn iippUS Rothaan (1829-1853. Selectie n knieèn ls gegaan voor de zware Vati caanse druk om hun stem uit te brengen op de Italiaan Giuseppe Pit- tau Deze was door de paus benoemd als assistent van zijn persoonlijke vertegenwoordiger Paolo Dezza Van de andere kant hebben de afgevaar digden niet gestemd op kandidaten van de uitgesproken progressieve vleugel, waarmee ze lijnrecht tegen de wensen van de paus zouden zijn inge gaan. bach krijgt Nederland weer een ui- Bondscoach Kees Rijvers zal maandag na het duel van Oranje tegen het Zeeuws elftal la Middelburg de definitieve Ploeg voor de interland tegen België bekend maken. Hij is overigens niet van plan grote Mfcigingen aan te brengen in bet team dat in Groningen m bet veld stond. (PAGINA 21) jtodio, telev., kunst: 2. Bin.- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. financiën, economie: 7. ^ov.: 13, 15, 16, 17 en 19. «Port: 21 en 23. DEN HAAG (ANP) Ambtenaren en trendvolgers (gezondheidszorg, wel zijn), zullen de komende jaren reke ning moeten houden met een forse achteruitgang van de bruto-lonen. Nu al lopen zij gemiddeld 9,9 procent in reéel loon achter op de werkne mers bij het particuliere bedrijfsle ven. Dat staat in een rapport van de ambtelijke werkgroep inventarisatie besparingen arbeidsvoorwaarden col lectieve sectoren iWibacsi. waarin aanbevelingen worden gedaan over de arbeidsvoorwaarden in de jaren 1984 tot 1986 Een woordvoerder van de FNV-centrale ACOP voor ambte naren en trendvolgers heeft dat dins dag desgevraagd bevestigd De besparingen die het kabinet in de periode 1984 tot 1986 wil doorvoeren op de inkomens van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers komen neer op dertig miljard gulden in 1986. Daarvan zullen ambtenaren en trendvolgers 10.5 miljard gulden moeten opbrengen. Als er in het particuliere bedrijfsleven niet wordt gematigd, wordt in 1984. aldus het rapport, 3,5 tot 4 procent ingeleverd, in 1985 8 procent en in Invloed 1986 11,5 procent. In totaal zou dat procent in 1985 en 4,5 procent in 1986 dus een inleveroperatle betekenen De woordvoerder van de ACOP voor van ongeveer 23 procent. Als ook het spelde dinsdag dat met dergelijke particuliere bedrijfsleven de lonen maatregelen veel ambtenaren onder matigt zou dit beperkt, kunnen blijven het huidige bestaansminimum te- tot 9.5 procent: 1.5 procent in 1984.3.5 recht zullen komen Pater Kolvenbach, afkomstig uit het Gelderse ürutcn, komt door zijn ver kiezing voor de duur van zijn leven aan het hoofd te staan Van de groot ste en meest invloedrijke en grootste religieuze orde van de rooms-katho- iVan onze correspondent WENEN-MARIAZELL Paus Johannes Paulus II is uit Oostenrijk vertrokken met de wens dat het land na zijn herstel van de Tweede Wereldoorlog een bron van vrede binnen Eu ropa blijft. De paus had hel duidelijk naar zijn zin ge had, in het bijzonder op dc laatste dag van zijn vier daags bezoek, die hij voor het grootste deel onder geestelijken doorbracht in .aucüei aartsoord Mariazell. Ongeveer 15.000 paters, monniken en nonnen waren naar de bedevaartsplaats toe gestroomd Een aantal van hen heeft vele jaren achter de muren van kloos ters geleefd en keek wat vreemd tegen de buitenwe reld aan. Ér waren ontroe rende scènes in de basiliek van Mariazell, waar na een mis. die voor een deel in het Latijn werd gevierd, de paus rondliep tussen oude geestelijken, die de dienst in de open lucht niet konden bijwonen Maar de 40 000 of meer be zoekers die Mariazell had verwacht, zijn op ongeveer 10 000 na niet komen opda gen De 18 speciale treinen die waren ingezet, hebben totaal 600 passagiers ver voerd. De grote nieuwe par keerplaatsen, waarvoor et telijke volkstuintjes zijn ge sneuveld. bleven half leeg De betrekkelijk geringe be langstelling is mogelijk te wijten aan het feit dat de organisatoren zoveel moei lijkheden hebben gemaakt over de vervoersmogelijk heden en het risico om met 'een eigen auto te komen, waardoor velen van de reis hebben afgezien en het pau selijk gebeuren maar via de televisie hebben gevolgd. Wellicht heeft ook de televi- sieruitzending zondag van uit Wenen, die de mensen in kou en regen heeft laten zien, velen op andere ge dachten gebracht Peter-Hans Kolvenbach Cambodjaanse vluchtelingen Nederland heeft het hoge commissa riaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties meegedeeld dat het nu bereid is om Cambodjaanse vluch telingen toe te laten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag meege deeld Het aantal toe te laten vluchte lingen zal in overleg met het hoge commissariaat worden vastgesteld. DEN HAAG (ANP) Het bedrag van de 9 procents staatslening 1983 met aHossing per 1989 tot 1993 is vastge steld op 4 miljard gulden. De koers van uitgifte is vastgesteld op 101 procent. Het effectief rendement is dus 8,82 procent. Dit heeft het minis terie van financiën dinsdagavond be kendgemaakt. De inschrijvingen tegen een hogere koers dan 101 procent worden ten volle toegewezen. Van het bedrag waarop is ingeschreven tegen de vast gestelde koers van 101 procent wordt 20 procent toegewezen. Op de in schrijvingen tegen een lagere koers dan 101 procent vindt geen toewijzing plaats Dit is de zevende lening met storting in 1983. Door de zeven leningen samen is een bedrag van 22,5 miljard gulden uit openbare inschrijvingen ter be schikking gekomen voor de financie ring in 1983 Op de onderhandse markt is tol nu toe voor 1983 ruim 11.5 miljard gulden geleend. Het financieringstekort voor 1983 wordt geraamd op 33 miljard gulden. De financieringsbehoefte (financie ringstekort plus het bedrag aan af te lossen staatsleningen in een jaar) wordt voor 1983 geraamd op ongeveer 37 miljard gulden, aldus het ministe rie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1