Werkloze meisjes niet langer in gezinsverzorging Voorwaardelijke straf vooi weigeren 'dienstkeuring' Doqt SCHIJF '83: Huurders in actie voor na-isolatie woningen Historische stenen pomp Goes weer op zijn plaats Voor het eerst sjoelen Zeeuwen in teamverband PZC/ provincie HARDERE OPSTELLING MINISTERIE POLITIERECHTER MIDDELBURG WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 MIDDELBURG De gezinsverzorging op Walcheren kan niet langer werkloze meisjes aan werk helpen zoals sinds 1981 op flinke schaal gebeurde. Acht meisjes die op basis van een driemaandelijks arbeidscontract voor de zorg actief waren staan eind oktober op straat. Oorzaak van dit alles is de weigering van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid om verder mee te werken aan een arbeidsproject voor jeugdig werklozen van de drie instellingen die zich op Walcheren met gezinsverzorging bezig houden. Dit deelde de heer J. F. M. J. Scheffers. directeur van de Stichting Maatschappelijk Dienstverlening Walcheren dinsdagmorgen mee. De heer Scheffers toonde zich gisteren bijzonder teleurgesteld over de opstel ling van het ministerie dat de werkge- legenheidszaken behartigt. Volgens Scheffers kan de gezinsverzorging op Walcheren meisjes zonder baan niet langer helpen omdat het departement van sociale zaken en werkgelegenheid zich hard en zakelijk opstelt. Boven dien verwijt hij het ministerie dat daar alleen gekeken wordt naar de letter van de wet Zou naar de geest gehandeld worden dan kon de gezins verzorging op Walcheren doorgaan met het bieden van perspectief aan meisjes die geen werk hebben In 1980 kwam het betreffende ministe rie met het 'Experimenteel Arbeids project voor Jeugdige Werklozen', kortweg EAJ-project. Op grond daar van konden bedrijven en instellingen aanspraak gaan maken op subsidies zodra ze erin slaagden jonge mensen aan het werk te helpen. Bijkomende voorwaarde was dat het om nieuwe banen moest gaan. De Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren diende een aanvraag in om mee te doen aan het EAJ-project. Dat gebeurde mede namens de Stichting voor gezinsverzorging in Vlissingen en de Stichting voor maatschappelijk welzijn op het platteland van Walche ren. Sociale Zaken oordeelde positiel over bet Walcherse initiatief met als resultaat dat sinds 1981 jaarlijks on geveer twintig meisjes aan werk ge holpep werden. „Direct toen we de aanvraag indien den hebben we al gezegd dat er van het scheppen van nieuwe banen geen sprake kon zijn. We namen de meisjes, in overleg met het arbeidsbureau, aan op arbeidscontract. Bevielen ze goed dan kwamen ze als eerste in aanmer king voor het vervullen van vacatures zodra die zich voordeden. Sinds begin 1981 hebben we zo niet minder dan twintig meisjes aan een vaste baan kunnen helpen Van extra banen kon echter niets komen omdat wij geen bedrijfsleven zijn. We zijn nu eenmaal aan een vast aantal arbeidsuren ge bonden en dat mogen we met over schrijden1' aldus de heer Scheffers dinsdag Het ministerie van sociale zaken heeft het altijd geaccepteerd dat er geen nieuwe banen bijkwamen en dat de meisjes tijdelijk aangenomen werden om. na gebleken geschiktheid, in aan merking te komen voor een vaste aanstelling. „Sinds eind verleden jaar kregen we echter signalen dat het er lelijk uit begon te zien. Juli dit jaar kregen we een brief van het ministerie waarin duidelijk werd aangegeven dat het afgelopen was. Voortaan werd het EAJ-verhaal alleen nog toegepast wanneer er echt sprake was van-nieu we banen" aldus Scheffers in de volwaardige gezinsverzorging goed mee te kunnen draaien. De '20 meisjes, plus twee begeleidsters, kost ten het ministerie per jaar een half miljoen gulden en dat vindt Scheffers met veel geld wanneer je ziet hoeveel mensen daardoor van de werklozen- lijst geschrapt konden worden In een gesprek met het ministerie is geprobeerd nog wat aan de situatie te doen maar sociale zaken bleet' on voorwaardelijk nee zeggen. „Je vraagt je wel af waar we mee bezig zijn. Gaat het nu echt alleen om die extra arbeidsplaatsen of vindt het ministerie het ook nog zinvol dat wij een groot aantal meisjes uit een dal geholpen hebben door ze werk te bieden waardoor ze weer zicht op de maatschappij kregen?" zo vroeg de heer Scheffers zich dinsdag vertwij feld af. GOES Na een afwezigheid van bijna tweeënhalf jaar staat de histo rische stenen pomp in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat in Goes weer op zijn plaats. Het stenen ge vaarte heeft een restauratie achter de rug. Enkele stenen onderdelen zijn vernieuwd, zoals het bovenstuk van de pomp (kenners hebben het over de 'muts'), en de zoekgeraakte slinger en het mondstuk zijn aan de hand van oude afbeeldingen opnieuw gemaakt. Deze laatste onderdelen zullen bin nenkort worden aangebracht. De mo numentale pomp is teruggezet op zijn oude plekje bij de voormalige slage rij van Nico Pik aan de noordkant van de 's-Hcer Hendrikskinderen straat. De pomp fungeert thans al leen maar als een fraai, beeldbepa lend element in de straal. Hij is niet aangesloten op een welput, zodat hij geen water kan geven. Met de terugplaatsing van de oude pomp Is een begin gemaakt met de woonbuurtverbetering in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat De herin richting van de straat volgt op de zogenaamde rehabilitatie van de hui zen die de oostwand vormen Die is weliswaar nog niet helemaal voltooid, maar de pomp moest vóór l oktober weer worden neergezet om de subsidie van het rijk in de restauratiekosten niet in gevaar te brengen Met het opknappen van de uit het laatste kwart van de zeventiende eeuw date rende pomp is 31.000 gulden gemoeid, waarvan 25.000 gulden door subsidie wordt gedekt Dc noordelijke kop van de 's-Heer Hendrikskinderenstraat zal zodanig worden ingericht dat het verkeer vanuit de Ossenhoofdstraat om de pomp heen de Rozemarijnstraat (de ontsluiting van de wijk Nivo's) in kan draaien. Vier hardstenen palen moeten de pomp vrijwaren van even tuele aanrijdingen. in op de inventaristie van het energie gebruik van gemeentelijke gebouwen en op de adviezen die de PZEM en de Centrale Dienst Gemeentewerken hebben uitgebracht om het energie verbruik te matigen. Het publick kan vandaag (woensdag) en morgen (donderdag) nog van 15.00 tot 17.30 en van 19,00 tot 21.00 uur in het energie-informatiecentrum in De Halve .Maan in Oostkapelle terecht. "przekennSsadV,eS A Z° we\ noemen- nv£T* y 00De N VA is uw verzekering De KVA is Je Nederlandse Vereniging van Makelaars m Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zi/n, die zijn toegelaten op hun kwaliteit begeleiding. voor het beste advies. MIDDELBURG De politierechter heeft dinsdag een 19-jarige jongeman uit Goes veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf voor het niet verschijnen op de keu ring voor militaire dienstplicht. De jongeman E. H. had tot twee keer toe een oproep genegeerd om op 18 no vember en 9 december vorig jaar op de keuring in Breda te verschijnen. De jongeman werd bij verstek hij was niet op de zitting verschenen conform de eis veroordeeld. Uit de stukken bleek, dat hij aan d'e politic had verklaard dat hij 'Op geen ma nier medewerking wilde verlenen aan het militaire machtsapparaat. 'En daarom', zo had verklaard, 'wei ger ik aan keuringen mee te doen'. Een inwoner van Sluiskil. M van L „uu ,wi twee weken door politie rechter mr Every naar de gevangenis verwezen omdat hij inkomsten had verzwegen, terwijl hij in het genot was een uitkering ingevolge de bijstands wet, Het ging om bedragen van 6300.- en 4200.- die hij had getou cheerd door in de periode tussen oktober 1982 en maart 1983 voor een uitzendbureau te werken. Die inkom sten had hij verzwegen op formulie ren. die hij bij de gemeentelijke socia le dienst van Terneuzen moest inleve ren. In deze zaak had officier van justitie mr. Stem zes weken gevange nis geeist. waarvan drie voorwaarde lijk De politierechter verzachtte die eis enigszins door zes weken gevange nisstraf op te leggen, waarvan echter vier weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd De Goese mevrouw J. van der P. moest zich verantwoorden voor dief stal van elektriciteit, ten nadele van de PZEM. Dat gebeurde in de periode november 1982 tot april 1983, maar mogelijk alleen in april 1983. dat was niet boven water gekomen. In haar woning was de stroom afgesloten in een periode, toen zij zelf niet in het huis woonde, maar dat aan een kennis had toevertrouwd. Toen die kennis niet aan de betalingsverplichtingen voldeed, werd de boel afgesloten en bij haar terugkeer eiste de PZEM eerst een garantiebedrag van vijfhon derd gulden Daaraan kon zij met voldoen. In die situatie werd via een dakkapel een draadje gelegd naar een aangrenzende woning, die op dat mo ment onbewoond was. Overigens maakte mevrouw Van der P bescheiden gebruik van dit il# p0? draadje door er alleen haar gei'^ "u stallatie op te laten functioneren «Jats moest men althans aannemen uit' Jfcci opmerking van de politierechte1' o\ deed het met kaarsen. Dat Is romantisch zo. het licht van en de pick-up' Haar advocaat^'».. Olie uit Goes, wees er op cliente de schuld aan de PZEMJj een ander had betaald en dat f wezen eerst een discrepantie stond, toen de PZEM een t#1? topoi van vijfhonderd gulden eisten tr.a het aan haar had gelegen j®t helemaal niet gebeurd, die dies' wnei aldus de advocaat. De politiere® «erdi liet het (er was 300 boete geëist'1 -gis een boete van tweehonderd gu»5 og in Min Brr Kaartenbak In de praktijk betekent de brief dat sociale zaken een definitieve streep heeft gehaald door de manier w aarop de instellingen voor maatschappelijk werk op Walcheren jonge mensen aan een baan hielpen. „Ze gaan weer terug naar dc kaartenbak" zo ver zuchtte directeur Scheffers dinsdag morgen. Het ministerie heeft laten weten dat de meisjes die na 1 juli een arbeidscontract hadden gekregen di rect na afloop ervan ontslagen moes ten worden. Daarbij gaat het om acht mensen die allen eind oktober op straat staan. Elf meisjes die een con tract hadden dat voor 1 juli was ingegaan mochten blijven, dat zijn er elf. Zij krijgen een baan aangeboden zodra zich een vacature voordoet. Directeur Scheffers wijst erop dat sociale zaken naar de letter gelijk heeft nu het project beëindigd wordt „Indien er naar de geest van de rege ling van de EAJ-projecten gehldeld zou worden hadden we toch meer mogen verwachten" zo vindt hij ech ter ook. Jaarlijks werden twintig meisjes bezig gehouden. Ze kregen geen werk in drukke gezinnen maar in gevallen waar gezinshulp niet per sé noodzakelijk was In zulke situaties konden ze ervaring opdoen om later Twee gewonden bij ongeval in Kats KATS - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising provinciale weg 17 en de Noordlangc- weg in Kats werden maandagmiddag twee personen gewond. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. De gewonden, bestuurder H P de J uit Kats en de bestuurder van de andere auto, G B uit De Bilt. werden beide met verwondingen aan hoofd en handen overgebracht naar een zieken huis in Goes. Het ongeval was een gevolg van een misverstand over een voorrangskwestie In zaaltje vijf van gebouw De Middenhof in Oost-Souburg was het vorige week een kabaal van jewelste. Een argeloze voorbijganger zou wellicht gedacht hebben dat er schietoefeningen werden gehouden, maar niets w as minder waar: het lawaai werd veroorzaakt door het gekletter van 180 sjoelstenen en de kreten van ruim dertig mensen. Het was de eerste bijeenkomst van de onlangs opgerichte Zeeuwse sjoelvereniging 'Schijf '83'. De eer ste in haar soort in deze provincie. Waarom nu pas zo'n vereniging? De nieuwe voorzitter Peter Klop ..Ja, iemand moet maar op het idee komen. En dat was ik toevallig. Er werd hief in Souburg al wel enkele jaren een sjoeldag gehouden, geor ganiseerd door een plaatselijke speelgoedwinkeüer in samenwer king met 'Souburgs Burgerzin'. Maar ja. dan was zo'n dag voorbij en de liefhebbers kropen weer thuis achter hun sjoelbak. En toch hoor de je steeds geluiden van 'was er maar een sjoelvereniging'. Zodoen de". Dat Klop dat initiatief niet voor mets na bleek vorige week al snel. Druppelsgewijs kwamen de sjoelers en sjoelsters binnen. Om acht uur waren er ruim dertig aanwezig. Twintig hadden zich al bij de op richtingsvergadering als lid opgege ven. op de eerste bijeenkomst kwa men er daar nog eens negen bij, de overigen wilden eerst eens een kijk je nemen. Een kwartier later nep wedstrijd leidster Sonja Provoost al bijna hulpeloos uit ..Ik kom bakken te kort1" De vereniging had deze avond de beschikking over zes ge leende sjoelbakken, en dat beteken de al gauw zo'n vijf deelnemers per bak. „En dat is eigenlijk teveel, want dan moet iedereen zo lang op zijn beurt wachten", vertelt zij on dertussen druk in de weer met een meubelspray om de bakken glad te houden. Op de spuitbus staat 'Voor een prachtig resultaat, telkens ais u afstoft'. En dat blijkt: enkele deel nemers gooien zonder blikken of blozen hun dertig sjoelschijven achtereenvolgens in de hokjes met de cijfers een, twee, drie en vier. Een steen in ieder hokje betekent twin tig punten, twee stenen veertig en zo verder Het maximum aantal punten bedraagt 148 Sommigen halen in één beurt, die bestaat uit drie keer gooien, achteloos 140 of 144 punten. En dan nog hoor je geluiden als 'oh, verdorie als ik nou die ene schijf in dat andere hokje had gegooid...' Maar de minder geoefende sjoelers met puntenaan- tallen tussen de 50 en 80, staan er stomverbaasd naar te kijken. Zoals die wat oudere mevrouw die zelf net heeft gegooid: Ik heb ze een beetje ongelijk verdeeld, maar ik zal het wel leren hoor. Hoeveel heb ik. 58? Gh ik ga vooruiit". En dan de secretaris van 'Schijf '83', Ans Schilperoort: „Ahhh, heb ik maar 120, da's niet veel, thuis gooi ik ze er meestal allemaal in, ik sjoel echt als een halve gek. Ik heb al drie bakken versleten en pas heb ik weer een nieuwe set sjoelschijven moeten aanschaffen, want de stukjes vlogen eraf'. Ans is dolblij met dc vereniging: „Het wedstrijdelement lokt mij heel erg aan. We houden hier een onderlinge competitie. Na hon derd 'bakken' (beurten) wordt je gemiddelde op een kaart ingevuld en dan wordt bekeken wie er 'rijp' is voor deelname aan de regionale competitie. Die is er al, want dat betreft de regio Zuid en daar hoort ook Brabant bij waar ze al veel langer in verenigingsverband sjoe len. Ben je erg goed, dan is er nog de landelijke competitie. Dat is nog ver weg, maar stel je eens voor..." mijmert ze al bij voorbaat. Ook penningmeester Wilma de Rid der is een enthousiast sjoelster „Ik vind het vooral leuk om jn teamver band te spelen Daarbij komt ook dat ik denk dat mensen die een beetje eenzaam zijn, zich bij onze vereniging goed thuis zullen voelen. Het is gewoon een gezellige sport en ontspannend is het ook". „Maar je kunt je ook behoorlijk kwaad maken", vult Peter Klop aan. „Laatst nog sjoelde ik thuis met mijn vrouw, die overigens meestal van mij wint. Zij stond weer voor en ik werd nijdig... Ik ging naar het toilet en smeet de deur zó hard dicht, dat de glazen onlangs gegra veerde ruit, langzaam maar zeker veranderde in één en al barst". Tussen het sjoelgewoel door vertel den de bestuursleden dat zij ooi officieel al aan de weg timmeren: Klop: „De aanmeldingsformulieren voor aansluiting bij de ANS (Alge mene Nederlandse Sjoelbond) zijn de deur uit. Ook gaan we een eigen clubblad uitgeven, streefdatum is 1 november. Daarin komen de uitsla gen van onze onderlinge competitie, namen van de leden, wat landelijk sjoelnieuws, verjaardagen, ccn puz zeltje en een grapje op z'n tijd. Iedere twee maanden moet het uit komen, althans dat is onze bedoe ling". Secretaris Ans Schilperoort: „De apparatuur is al in huis". Met ande re woorden: de tik- en de stencilma chine staan klaar. 'Schijf '83' is ook verder actief. Zaterdag bijvoorbeeld stond de vereniging met drie sjoel bakken op de Souburgse jaarmarkt Voorbijgangers konden voor één gulden drie keer gooien. Mensen die lid willen wordu van 'Schijf '83' betalen tientje inschrijfgeld en vijf gulden contributie per maand. Klop: „Daarvan betalen we onder andere de bondscontributie, onze onkos ten en natuurlijk de zaalhuur". De nieuwe sjoelvereniging beginnen om de twee weken, op de donderdagavond van half acht tot tien uur, sjoelen in De Middcnhot Klop: „Maar ik verwacht dat we al snel zullen komen tot wekelijks sjoelen. Want je krijgt gauw dat er mensen uitspringen en deelnemers die een beetje, wat hun score be treft, onderaan blijven hangen Das zal je ze in groepen moeten gaar. verdelen. Want het is natuurlijk niet leuk als de besten steeds tegen de slechtsten spelen". Verder denken de bestuursleden dat het ledental zich snel zal uitbreiden en dat zaal tje vijf in De Middenhof dan te klem zal zjjn. „Maar dat is een kwestie •van afwachten", zegt Klop. Terug bij de sjoelbakken, blijktdat de deelnemers na een uurtje schij ven gooien al de beste maatjes zijn Wildvreemde mensen gaan met el kaar om, alsof ze elkaar al jaren kennen. „En dat is nu ook precies de bedoeling van 'Schijf "83", mel den de enthousiaste bestuursledes Ingrid Rwsd Weer op zijn plaats De historische pomp in de Goese 's-Heer Hendrikskinderenstraat. OPROEP CEZ- VOORZITTER IN OOSTKAPELLE: OOSTKAPELLE - „Als verhuurders van woningen weigeren om hun hui- zenbezit te isoleren, dan moeten huurders zelf hun belangen gaan ver dedigen en tot actie komen. De huur ders kunnen dan bijvoorbeeld door middel van een belangengroep een plan opstellen. Om dit te stimuleren geeft de overheid een subsidje. De helft van de kosten van zo'n liuur- dersplan wordt vergoed met een ma ximum van achthonderd gulden". Deze oproep tot de huurders van niet gisoleerde woningen deed de heer J. Tevel uit Middelburg dinsdagmid dag in Oostkapelle, In De Halve Maan in die plaats heeft dc Coördina tiegroep Energiebesparing Zeeland (CEZ), waarvan de heer Tevel voor zitter is, het nieuwe seizoen geopend met het opstellen van een energie- informatiecentrum. De heer Tevel zette nog eens uiteen, wat cie CEZ precies is en doet De organisatie geeft zo breed mogelijke informatie over allerlei mogelijke ma nieren van energiebesparing De be langrijkste actiepunten van de CEZ zijn het isoleren van alle nieuwbouw huizen en het na-isoleren van oudere woningen Met dat eerste gaat het goed. De CEZ heeft zelfs cursussen georganiseerd voor bouwvakkers die met de dLrecte verwerking van isola tiematerialen hebben te maken. Met de na-isolatie verloopt het minder voorspoedig Vooral de grote verhuur ders van woningen laten het de laat ste tijd afweten. De heer Tevel ver klaarde nogmaals plechtig dat het isoleren van huurwoningen weliswaar een huurverhoging voor de huurder teweeg brengt, maar dat de besparing op energiekosten op termijn veel gro ter is. De huurder is dus per saldo altijd voordeliger uit Vijf redenen noemde de heer Tevel om tot na-isolatie over te gaan. De gasprijzen stijgen binnenkort met w ellicht vier cent per kubieke meter, de overheidssubsidies blijven hoog, de rente is nog steeds zeer redelijk, de concurrentie tussen isolatiebedrij ven is groot, w aardoor een voor de consument lagere prijs uit de bus rolt en, zo meende de heer Tevel, de werkgelegenheid is met het aanbren gen van na-isolatie gediend. „Niet isoleren is net zo dwaas als het nu in de koude herfst rondlopen met een zomerse bloes", stelde de CEZ-voor- zitter tot slot. De ingebruikname van het tijdelijke energie-informatiecentrum in Oostka pelle werd bijgewoond door burge meester ing P A. D H Diepenhorst van Domburg. In een toespraak zei hij verheugd le zijn. dat de CEZ juist in Oostkapelle het nieuwe seizoen is begonnen, De heer Diepenhorst ging Hel dagelijks bestuur van Schijf '83 aan de bak. Van links naar rechts, voorzitter P. Klop, secretaris 1 Schilperoort en penningmeester W. de Ridder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16