ZEELAND Overname veerdiensten door het rijk lijkt van de baan Nieuwe HBO-normen nopen tot verder samenwerken PZC-enquête over inkomenal ruim 1000 inzendingen Zwaarbewaakte vesting Terneuzense joy rider maakt brokken REACTIES OP PLANNEN MINISTER DEETMAN: WOENSDAG DEN HAAG/GOES Een groot aantal scholen voor hoger beroepsonderwijs moet fuseren of zelfstandig sterk groeien om te voldoen aan de nieuwe eis van minimaal 600 leerlingen. Dat aantal moet voor het seizoen 1986-1987 bereikt zijn. Wie niet minimaal 600 leerlingen heeft, moet sluiten. Dat voornemen heeft minister drs W. Deetman van onderwijs dinsdag in eep brief aan alle HBO-scholen en aan de HBO-raad bekendgemaakt. Er zijn 171 scholen voor hoger be- Twee scholen voor hbo in Zeeland opleiding en 174 voor de hbo-verpleeg- roepsonderwijs die op dit moment zitten zonder meer boven Deetmans kunde. Bij de lerarenopleiding voor minder dan 600 leerlingen hebben, toekomstige norm van 600 leerlingen. Die moeten allemaal gaan voldoen Dat zijn het instituut voor hoger jan de nieuwe minimale eisen. Er zijn beroepsonderwijs in Vlissingen met ongeveer 1150 leerlingen (circa 550 hts'ers, 373 heao-studenten en 196 De academie voor chemie en gezond- studenten aan dc school voor fysio heidszorg in Goes is naar het zich laat therapie) en het maritiem instituut aanzien de enige school voor hoger De Ruyter. waar meer dan 800 leerlin- dependance. Zo'n nevenvestiging in beroepsonderwijs in Zeeland die in bet schooljaar 1986-1987 niet zal kun nen voldoen aan de nieuwe normen Het toekomstige leerlingental van de ze academie, waar laboratoriumoplei dingen en een hogere beroepsoplei ding verpleegkunde worden gegeven, zal weliswaar 700 bedragen, maar daarvan volgen ongeveer 200 leerlin gen een middelbare opleiding. Directeur dr P. de Koe van de acade- chemie en gezondheidszorg het technisch beroepsonderwijs in Goes zijn 250 studenten ingeschreven. Het is de bedoeling dat deze leraren opleiding in de loop van dit schooljaar samengaat met die in Rotterdam, zodat een instituut ontstaat met 900 a 1000 leerlingen. In Goes is dan een gen op hbo-niveau studeren. Academies Dc christelijke pedagogische acade mie in Middelburg heeft 255 leerlin gen en de rijks pedagogische acade mie ongeveer 200. Deze beide acade mies vallen in ieder geval voorlopig in eerste aanleg buiten de bezuini gingsoperatie. Zij krijgen tot 1988 en mogelijk lot 1990 de gelegenheid toonde zich evenwel niet bevreesd te groeien tot volwaardige pabo's, toekomst van de school. Hij dat wil zeggen pedagogische acade- rde eraan dat de laborato- m'e basisonderwijs, filmopleiding en de hbo-verpleeg- De academie voor chemie en gezond- fcuóe met de nodige moeite in Zee- heidszorg in Goes heeft momenteel fcnd van de grond zijn getild „Het 367 leerlingen voor de laboratorium- ijkt me dan ook ondenkbaar dat dit onderwijs zonder meer uit de provin cie zal verdwijnen", verklaarde hij. Volgens De Koe zijn de plannen van !e minister een uitnodiging om bin- an het samenwerkingsverband ho- sr beroepsonderwijs in Zeeland ver ier te praten over de mogelijkheden m alle huidige opleidingen te behou den. eeland telt momenteel tien hogere eroepsopleidingen. In Vlissingen de flgere technische school, de school loor hoger economisch en admini- tratief onderwijs, de school voor fy- kitherapie (deze drie staan onder het «stuur van de stichting instituut 'tor hoger beroepsonderwijs in Zee na te Vlissingen) en het maritiem istltuut De Ruyter. In Middelburg de Listelijke pedagogische academie, ienjks pedagogische academie en de tweede-graads lerarenopleiding aan ie Zeeuwse dependance van de Nuts- tcademie in Rotterdam. En in Goes ie laboratoriumopleiding, de hogere eroepsopleiding verpleegkunde en ederde-graads lerarenopleiding voor technisch beroepsonderwijs. Zeeland heeft ook de Nutsacademie te Rotterdam Die telt in totaal onge veer 2500 leerlingen. De opleidingen in Middelburg worden door 250 a 300 cursisten gevolgd. Bestuurslid dr A. Sepers van het samenwerkingsverband hoger be roepsonderwijs Zeeland liet weten dat alle inspanningen erop zullen moeten worden gericht om de bestaande ho gere beroepsopleidingen in Zeeland te houden. Dat doel kan naar zijn idee via twee wegen worden bereikt. Aller eerst kan het ministerie erop worden gewezen dat op een provincie ais Zeeland algemene landelijke normen niet zomaar kunnen worden toege- ZEEUWSE Om wat meer orde in het bekje van dat jonge Goesenaartje te krijgen oordeelden de ouders dat een gang naar de tandarts zeer gewenst was. Daar zou het knaapje dan een beugel aangemeten kunnen krijgen. Haar hoe vertel je zoiets nu zo' diplomatiek mogelijk aan een kind? Bij het serveren van het tot aen milde stemming bijdra gend toetje na de warme maal- tyd, moest het er maar eens van komen. Je zult een poosje met een heugel moeten lopen om je landjes iveer in de rij te krij gen"formuleerde een van de ouders meedogeloos. zich met een schrap zettend voor de reactie. Bie kwam onmiddellijk daar- w. Jippie, hoi, hoi", riep de kme enthousiast, want het schijnt toch interessant te zijn om er op school wat buitennis- hij te lopen. °at enthousiasme is intussen 'vel wat getemperd, nu het knaapje heeft vastgesteld dat het dragen van een beugel verhindert om uitbundig drop v kauwgom te blijven snoe pen. Glunderend kwam het ventje Mn ook deze week vertellen. de constructie in zijn mondje niet meer past omdat M beugel lelijk is komen te men. Bónd zgn mondhoeken zag het aar zwart van de dropson- cumptie. f" te tandarts heeft volgende wak pas weer tijd. at worden dus weer dagen ™n beugeliaanse' smulpartij- VLISSINGEN - De PZC enquête over inkomen, uitgaven, werk en werkloosheid blijkt een schot in de roos: dinsdagmorgen leverde de PTT niet minder dan éen duizend vijftien 1.015) ingevulde dubbele pagina's bij ons kantoor in Vlissin gen af. Dit aantal overtreft alle verwachtingen. Bij de samenstel ling van de enquête was uitgegaan van eer procent Voor de PZC kwam dat op onge veer driehonderd ingevulde for mulieren. Dit aantal was gisteren al ruim driemaal zo hoog. De en quêtelijsten kunnen tot en met aanstaande zaterdag worden inge zonden naar antwoordnummer 104, postcode 4380 VB Vlissingen. Het blijkt, dat alles wat met inko men en uitgaven te maken heeft, zeer sterk leeft onder de Zeeuwse bevolking. Vele PZC-abonnees heb ben de kans gegrepen om door middel van deze unieke enquête de Rijksuniversiteit van Leiden en elf van de veertien bij de Gemeen schappelijke Pers Dienst aangeslo ten regionale dagbladen mede invloed te kunnen uitoefenen op het beleid van regering en parle ment. Ook de negen andere aan de enquê te deelnemende bladen meldden een grote deelname De tussen- respons' van een half stand van het aantal ingestuurde an het aantal abonnees, enquêteformulieren had gistermid dag de tienduizend al overschre den, aldus de GPD- centrale in Den Haag. De enorme vloed van enquê teformulieren zal zo snel mogelijk worden verwerkt door professor dr. B. M S. van Praag van de Rijksuni versiteit van Leiden en zijn staf. De resultaten van het onderzoek zul len over enige weken in de,PZC worden gepubliceerd. Op de foto: PZC-secretaresse me vrouw Boersma sorteert de vele een samenwerkingsproject tussen honderden brieven. past. En in de tweede plaats noemde Sepers nader overleg over de structu ren binnen het Zeeuwse hbo. Koppen bij elkaar Voor de directeuren van dc beide pedagogische academies is het zonne klaar dat, zoals C. de Graaff irps) het uitdrukte 'dc koppen bij elkaar moe ten worden gestoken'. Hij zag één Zeeuws hbo-instituut met afzonder lijke faculteiten als een mogelijkheid om de huidige opleidingen veilig te stellen. Zijn college M. Haak (cpa) zei zich ervan bewust te zijn dat het voor de twee pedagogische academies on mogelijk zal zijn om de norm van 600 leerlingen te halen. Haak is ook voorzitter van de afdeling hoger onderwijs uit de provinciale onderwijsraad. „Met die pet op zeg ik dat een concentratie van de beide academies hoogst wenselijk isver telde hij. „Maar als directeur van de cpa heb ik me sterk te maken voor de identiteit van onze school. Dat zal voor de rps net zo liggen We zullen ons dus moeten bezinnen op oplossin gen die het pedagogisch onderwijs in Zeeland behouden en tevens de iden titeit van de huidige scholen". De plannen van Deetman hebben inmiddels al een stroom van afwijzen de reacties opgeroepen. Zo heeft de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel zijn 'onaanvaardbaar' uit gesproken. de Centrale voor Middel bare en Hogere Ambtenaren betreurt met name het ontbreken van een sociaal plan voor het personeel De HBO-raad noemt de voorgenomen operatie onverantwoord: ze ziet er geen doelmatige samenwerking en onderwijskundige vernieuwing in. Expositie werken Barbara Jean ZKC Middelburg MIDDELBURG - De Amerikaanse, maar in Vlissingen woonachtige kun stenares Barbara Jean, exposeert een aantal van haar werken in het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Mid delburg. De werken op deze tentoon stelling zijn geïnspireerd door twee reizen, die Barbara Jean maakte naar dc prairies en woestijnen van Wyo ming en Montana (VS). De tentoon stelling wordt geopend zaterdag 17 september (om 16.00 uur) en duurt tot en met donderdag 6 oktober. Concert Grote Kerk Veere van Belgisch Klarinetten Kwartet VEERE - In de Grote Kerk van Veere wordt zaterdag 17 september een concert gegeven door hel Belgisch Klarinetten Kwartet onder leiding van Marcel Hanssens. leraar aan het Koninklijk Conservatorium in Brus sel. Het concert begint om 20.00 uur en staat onder auspiciën van de Stich ting Delta-Cultureel. Het kwartet, dat in 1960 werd opgericht heeft zes lang speelplaten uitgebracht. Generaal-majoor C E Cohen, die de leiding heeft over de oefeningen Reforger en Aqua Marine in Nederland, inspecteerde dinsdagochtend de voortgang van de werkzaamheden bij de ontscheping m Vlissingen-Oost. VLISSINGEN - De ontscheping van het materieel voor de Navo-oefe- ning Reforger, dinsdagochtend in de Vlissingse Sloehaven, is zonder incidenten verlopen. Er deden zich geen problemen voor met anti-mi- lilaristische actiegroepen, zoals in Rotterdam en Veldhoven. In Zee land beperkten die zich tot het bekladden van viaducten over rijksweg 58, tussen Goes en Bergen op Zoom, en het uitdelen van pam fletten aan treinreizigers in Mid delburg. Tegen de middag was al het materieel uit de .American Ra pid' geladen en op weg naar Gilze- Rijen. In Vlissingen-Oost werden 326 wiel voertuigen aan wal gebracht; daar onder bevonden zich jeeps, trucks met oplegger en andere vrachtwa gens Daarnaast had het Ameri kaanse marineschip 37 containers aan boord Het ovenge materieel bestond ondermeer uit brugonder- delen. Het gaat er dinsdagmorgen in Vlis singen vreedzaam aan toe. in zover re men daar bij dergelijke groot scheepse militaire oefeningen van kan spreken. De omgeving van de containerkade, waar de .American Rapid' dinsdagnacht afmeerde, is geheel afgezet met prikkeldraadver- sprerring. waarbij wachtposten zijn opgesteld. Met zandzakken zijn schuilplaatsen gemaakt, waarach ter de bewakers zich eventueel kun nen verbergen. De meeste van hen zijn leden van de nationale reserve (Natres). Zij trotseerden de gehele nacht een venijnige kou. nadat ze al enkele nachten wacht hadden moe ten lopen in de stromende regen Vriendelijk maar resoluut houden ze iedereen tegen die komt aanrij den. Inmiddels worden tientallen jeeps in een konvooi geplaatst, ge reed om te vertrekken. Een soldate loopt langs de auto's en controleert haar lijsten alles vertelt over de ontscheping. In de tenten snorren de straalkachel tjes krachtig. Men kan er zich aar dig aan verwarmen, maar de koude in de tent wordt er niet door verdre ven Overal op het terrein staan voertui gen opgesteld, vooral vrachtwagens en trucks met oplegger. De meeste jeeps zijn tegen 9.00 uur m de ochtend al vertrokken. De opleg gers worden met de grote kraan van de haven uit het schip getild en aan wal gebracht. Voor de andere voer tuigen en containers zijn enkele lichtere kranen ingeschakeld. Daar naast bezit het marineschip zelf aan de voorkant ook een kraan, waar mee de jeeps van boord worden gehaald. Er wordt «nd gewerkt. Zodra een oplegger in de lucht hangt maakt een truck zal al gereed om aan te haken. Wanneer de kop peling plaatsvindt schommelt al weer de volgende oplegger in de lucht. Generaal-majoor G. E. Cohen, na tionaal territoriaal commandant, kwam dinsdagochtend ook nog even de voortgang van de werk zaamheden in Vlissingen in ogen schouw nemen. Hij heeft de leiding van de oefeningen Reforger en de daarop volgende Aqua Marine, waarbij de Maas en de Rijn wordt overgestoken. De Nederlandse manschappen staan onder com mando van luitenant-generaal W. J. Roos. De toegang tot de containerhaven in Vlissingen-Oost ivas dinsdagochtend afgesloten met prikkeldraadversperring en met zandzakken waren wachtposten ingericht. Klimaat Via de veldtelefoon wordt het kam pement op de hoogte gebracht van elke bezoeker, die even later bij de toegang wordt opgehaald. Het kon vooi jeeps zet zich in beweging en vetrekt naar Gilze Rijen. De chauf feurs zijn het afgelopen weekeinde al met het, vliegtuig in Europa aan gekomen Zij hebben zich gekleed alsof ze zich opmaken voor een Poolreis. Toch lopen veel soldaten nog te koukleumen. Ze zijn afkom stig uit Texas, waar het vorige week 30 tot 35 graden was. Het klimaats verschil is overweldigend. Een an dere soldate loopt te'klappertan den, terwijl ze haar notitieboekje in haar bevende handen geklemd houdt en de officier volgt, die haai Met behulp van kranen wordt het rollend materieel voor de NAVO- oefening in Vlissingen-oost ontscheept GEEN WOORD IN DECENTRA USA TIENOTA tVan onze Haagse redacteur) DEN' HAAG - Het Rijk lijkt af te hebben gezien van dc plannen om de totale verantwoordelijkheid voor de Zeeuwse veerdiensten over te nemen van de provincie. I)al valt af le leiden uit de Decentralisatienota, die minis ter Rietkerk van binnenlandse zaken dinsdag heeft doen verschijnen. Een eerdere nota. die nog onder verant woordelijkheid van ex-minister Van Thijn werd ingediend, sprak een dui delijke voorkeur uit voor dc verhui zing van de Westerscheldeveren naar het rijk. Dat gaf in Zeeland grote problemen, aangezien men op de ei gen vingers kon natellen dat er vanaf dal iiioiii-. i meer moge lijk zou zijn op zaken als tariefstel ling. In de nieuwe Decentralisatienota wordt niet met zoveel woorden terug gekomen op het eerdere voornemen; het wordt gewoon genegeerd. Daar mee is het plan van Van Thijn echter achterhaald Rietkerk schrijft in z'n nieuwe nota „Een en ander houdt in dat de verantwoordelijkheid voor de veren die niet gelegen zijn in verbin dingen van het hoofdwegennet waar voor het rijk thans de zorg heeft per l-l-'85 wordt overgedragen aan de lagere overheden". Uit deze zin mag worden afgeleid dat de plannen ten aanzien van de overheveling van de verantwoordelijk! k se veerdiensten van de baan zijn Dat laatste is overigens niet onlo gisch. gezien de ideeen die minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat over de Zeeuwse veerdiensten heeft. Zij wil bijvoorbeeld de jaarlijke rijks bijdrage in de exploitatietekorten fi xeren op een vast bedrag van 36 miljoen Zou zij de totale verantwoor delijkheid voor de veerdiensten krij gen. dan zou zij het niet onaanneme-, lijke risico lopen dat zij in de loop der' tijd een veel groter bedrag kwijt zou zijn. Zeeuws verengedeputeerde J. de Voogd zegt altijd de indruk te hebben gehad da het ministerie van verkeer en waterstaat ook enigszins verrast werd door de plannen van de collega's van binnenlandse zaken. Er is vanuit de waterstaat-hoek ook nooit aange drongen op een daadwerkelijke uit voering van het voornemen. De Voogd vond de gedachte van Van Thijn ook in strijd met de ideeën van de Decen tralisatienota „Wij zeiden altijd: hoe is het in hemelsnaam mogelijk datje centraliseert in een Decentralisatie nota". In deze nota wordt overigens het uitgangspunt aanvaard dat veren moeten worden beschouwd als scha- tels in wegverbindingen. TERNEUZEN Een 25-jarige Temeuzenaar heeft maandagavond met een gestolen truck-met-oplegger een woonhuis aan de provinciale weg in Terhole geramd. De joy-rider, II. V., had de vrachtwagencombinatie gestolen bij de garage van de firma V. aan de Industrieweg in Terneuzen. Daar was de truck, eigendom van de firma S. uit Westdorpe, net gerepareerd V. doorkruiste met de gestolen combinatie heel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. In Terhole beschadigde hij een woning. Onder meer de dakgoot moest het ontgelden. Later op de avond, tegen middernacht, werd V. met zijn truck opgemerkt door surveillerende agenten aan de Oostkade in Sluiskil Die dwongen hem te stoppen De truck werd weer bij de garage afgeleverd en V. werd ingesloten. Hij bleek gedronken te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13