PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IMF ziet tekenen van economisch herstel Honderden slachtoffers bij opmars van druzen Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Dertig boten omgeslagen bij zeilwedstrijd WERKLOOSHEID BLIJFT SCHADUWZIJDE Demonstratie tegen Pinochet POGING OM BEIROET AF TE SNIJDEN Nederlandse slachtoffers noodweer Italië s ROKEN Connors wint Flushing Meadow Buien Veel bewolking en buien Middag tem peratuur ongeveer 14 graden Vrij krachtige wind uit zuidwest tot west, aan de kust en op het IJsselmeer hard. 226e jaargang no. 213 Maandag 12 september 1983 HARDERWIJK IANP) Een hevig noodweer heeft zaterdagmiddag omstreeks rijf uur een abrupt einde gemaakt aan een zeilwedstrijd op het Veluwemeer. zo heeft de rijkspolitie meegedeeld Daarbij zijn 30 boten omgeslagen en 60 mensen in hel water beland Dankzij een gezamenlijke reddingsactie van de reddingsbrigades uit Elburg Harderwijk, de rijkspolitie te ivater en rijkswaterstaat waren omstreeks half acht alle drenkelingen uit het water opgepikt. Ook een helikopter van de marineluchtvaartdienst nam deel aan de zoekactie Geen van de deelnemers heeft ernstige gevolgen overgehouden aan het avontuur Zij konden allen, na in het clubhuis van de plaatselijke watersportvereniging weer op temperatuur te zijn gebracht, naar huis De omgeslagen vaartuigen werden naar een jachthaven in Hardencijk gesleept. (Van onze redactie economie) WASHINGTON Het vertrouwen dat de wereldeconomie zich herstelt, neemt toe. Dat constateert het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in het jaarverslag 1983. Met name in de Verenigde Staten groeien de produktie en de handel. Het IMF ziet verschillende ontwikkelin gen met een duidelijk bemoedigend karakter. Allereerst is er het teruglopen van de beleid in de betreffende landen effec- 0 Inflatie. In de industrielanden was de tief was. Ook de daling van de oliepnj- nationaal monetair en economisch 100-3 verwachtingen van de rente in de VS weer opwaarts worden herzien. De ministers van financiën van de tien EG-landen zijn het er over eens dat er nieuwe wegen dienen te worden gezocht voor het stabiliseren van de wereldeconomie, maar wijzen het idee van een ingrijpende hervorming van stelt gedragslijnen vast voor het inter- het internationale financieel stelsel af. geldontwaarding in het eerste kwar- zen werkt gunstig, laai van dit jaar gemiddeld 5 procent Maar er zijn ook schaduwzijden. 13 procent in de eerste drie Voor het eerst sinds 1975 daalde het maanden van 1982. Overigens schuwt het fonds dat de inflatie nog is overwonnen en dat de overhe- ervoor moeten waken dat een herstelde economische groei de infla tie niet aanwakkert. Bemoedigend is ook dat de rentetarie- wezenlijk gedaald zijn. Voor een deel laat dit zien dat het economisch afgelopen jaar de totale produktie van de industrielanden. De werkloos heid nam toe tot naoorlogse records. Dit is de donkerste zijde van de hele economische situatie. Voorts liep de wereldhandel in hoeveelheden geme ten met 2,5 procent terug. Want toenemen van de werkloosheid is niet alleen het gevolg van de econo- handelen, geeft beleidsadviezen en verstrekt tijdelijk en onder bepaalde voorwaarden leningen aan landen met externe betalingsmoeilijkheden. Olie Ontwikkelingslanden die geen olie uitvoeren worden in het bijzonder getroffen door de wereldwijde econo mische teruggang en door het veel voorzichtiger handelen van interna tionale leningverstrekkers banken i Dit is de voornaamste conclusie van hun informele beraad in het Griekse Kephalonia in het weekeinde. Hoofdpunten van bespreking vorm den de koersstijging van de dollar, het hoge rentepeil in de VS en de acute schuldproblemen van minder bedeelde landen. AMSTERDAM ANPi Ondanks een gestaag vallende regen hebben duizenden mensen zondagmiddag tn Amsterdam gedemonstreerd legen het regime van generaal Pinochet in Chili, dat precies tien jaar geleden na een bloedige staatsgreep tegen de wettig gekozen regering-Allende aan de macht kwam. FN V-voorzitter Wim Kok. die sprak namens de Chili- beweging Nederland zei in zijn rede op het Amstelveld dat de Nederlandse regering via haar ambassadeur in Santiago bij Pinochet duidelijk moet maken dat de terreur tegen demonstranten niet kan Op de manifes tatie werd ook het woord gevoerd door de ex-senator van Chili, Volodai Teitelboim, en de minister van cultuur van Nicaragua. Ernesto Cardenal. Een groot aantal muziekgroepen zorgde voor de omlijsting (Zie ook pagina 3 en 7\ Buikriem De Spaanse zanger Ju- neergang Ook het. toenemen Voigens het IMF is hel herstel van de Gr 1 Rn Tntacioc mao vniirpnrip wpcif niet van beroepsbevolking (waaronder Pnnnnmip in rlp industrielanden een r rn Kfsias meer vrouwen die zich op de arb^s- 'T; iptreden m Lissabon omdat de Portu- - - - gese regering geen deviezen wil zien afvloeien naar het buitenland. Een iefdadigheidsoptreden van de zanger ,rvw ip vrijdagavond in het casino van "fctoril mag van de regering doorgaan - grondstofTenprijzen lis aan bepaalde voorwaarden wordt veroo„akBen .„gele-landen moe,- voldaan. In Portugal is in verband met de slechte economische toestand "Tag ie buiknem aangehaald. markt melden) speelt een rol. Een gebrek aan scholing is eveneens vaak een factor waardoor men moeilijker aan het werk komt De genoemde negatieve zaken plus veroorzaken in enkele" landen moei lijkheden met de schulden aan het buitenland, met doorwerking in de particuliere financieringen binnen lands. De dreiging die voortvloeit uit een wanordelijk verminderen van de wereldhandel kan alleen worden afge wend door een gezamenlijke actie van de betrokken regeringen, het interna tionale bankwezen en de internatio nale instellingen, zoals het IMF. Het IMF. die 146 leden-landen telt. economie in de industrielanden een beslissende voorwaarde voor de per spectieven van alle ontwikkelingslan den. Het IMF benadrukt dat het even eens van levensbelang is in alle lan den een protectionistische handelspo litiek wordt voorkomen. In het bijzon der de landen met buitenlandse schul den moeten zowel op korte als op lange termijn hun export kunnen uit breiden. Gaat het protectionisme ver der. dan is er voor de ontwikkelings landen geen hoop meer. Waarom de koers van de dollar zo vast is, valt moeilijk uit te leggen, aldus het IMF. maar een reden is de telkens weer opduikende verwachting van een groot en blijvend tekort op de Amerikaanse begroting, waardoor <le BEIROET (DPA/UPI/AFP/ Amerikaanse. Franse zowel als Britse e partijen betrokken bij het kcmwapenoverleg in Genève lijken bereid tot enige toena dering. De Amerikaanse on derhandelaars zouden nieuwe concessies mogen doen. (PAGINA 3) Nieuwe muziek Directeur H. W A. Koch van de. Zeeuwse Culturele Raad net een 'verse' organisatie als beste middel om een podium voor nieuwe muziek in Zee land te behouden (PAGINA 5) Staking De voetbalclub Kloetinge (3e klas zaterdag) is dit weekein de geconfronteerd met een spelersstaking. Een groot deel van de selectie weigerde in het veld te komen, omdat het be stuur vrijdag middenvelder beo Slabbekoorn voor onbe paalde tijd een schorsing op legde. aanleiding voor die straf was de kritiek die de speler in een interview met de PZC had geleverd op het be stuur. (PAGINA 9) Vlissingen geklopt Voor de Zeeuwse amateur- clubs ging in het afgelopen Weekeinde de voetbalcompeti tie van start. Breskens begon het seizoen sensationeel de debutant in de tweede klas versloeg Vlissingen met 4-0 (PAGINA 11) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10. 11, 12,13, 15 en L. (ADVERTENTIE) HONGKONG (AP) - De orkaan 'Ellen' heeft de 5900 metende Cyprische vrachtvaarder 'City of Lobito' bij Hongkong op het strand gezet. Bewoners van nabijgelegen woningen hebben deze verlaten uit angst dat het schip zal omslaan. Enkele nieuwsgierigen zwommen nadat de storm was geluwd rond het schip. (ADVERTENTIE) DONDERDAG OPENT MODEHUIS ASPENS Een moeilijke of grote maat hoeft dan niet langer een probleem te zijn voor de vrouw die graag goed gekleed gaat Graag tot donderdag a s. aan de Nieuwe Burg 31 te Middelburg RTR) In Libanon zijn in het weekeinde veie doden geval len bij de strijd rond Beiroet. Vluchtelingen, moslems, zo wel als christenen, vluchtten bij duizenden naar het zuiden voor de opmars van de dru zen, een moslemsekte, die daarbij vele mensen om brachten. De moorden ge schiedden volgens de radio van de rechtse christenen door de druzen bij de verdere verovering van dorpen in het Shoufgebergte boven Beiroet en ten zuiden daarvan. Zij doodden zondag 150 mensen in El Bireh en 30 in het nabu rige Ras el Metn. Onafhanke lijke bevestiging van deze be richten was er niet. NOVARA (UPI) Twee Nederlandse toeristen in Italië, de 69-jarige J. Mcijnikmann uit Heiloo en de 71- jarige Th. Hoff uit Boxmeer zijn zaterdagavond in meer dan 4 meter hoog water verdronken dat door de eainping „Valle Romantica" in het noordwesten van de provincie Nova- ra bij Vcrbania stuwde tijdens nood weer. Volgens de politie probeerden de slachtoffers in afzonderlijke auto's het aanstromende water te onvluchten. maar werden de wagens omgespoeld Men vond de auto van de vrouw zondag met het stoffelijk overschot achter het stuur. De andere auto vond men 300 meter verder, half weggezakt in de modder Het stoffelijk overschot van de heer Hoff is niet gevonden. Nog minstens vijf andere mensen - Italianen - kwamen om het leven ol worden vermist. Er is omvangrijke schade aangericht. jagers raasden over het strijdtoneel. elf kilometer van Beiroet Een eenheid leger sloeg het offensief van de druzen van 2 000 man onder wie naar werd ten zuiden van de stad af in hevige gezegd ook Syners, Palestijnen en arttlleneduels, maar verder zuidelijk De druzen rukten op in het Shoufge- iranièrs had daar in de nacht van zouden zij al tot de enige kilometers bergte en ten zuiden van Beiroet om zaterdag op zondag een slulpaanval zijn genaderd van de rivier de Awali. de stad ook daar af te snijden en de uitgevoerd op een legercompagnie die Israël gebruikt als nieuwe verdedi- regering van président Gemayel eisen Met bijlen als wapens werden in ge- gingslirue voor zijn troepen in Liba- te kunnen stellen Het Libanese leger vechten van man tegen man 14 solda- non Het Israëlische kabinet zei zon en christelijke miütie poogden ver- ten gedood en raakten er 28 gewond, dag dat de druzen worden gesteund twijfeld hen tegen te houden. De strijd aldus westelijke militaire bronnen. door naar schatting duizend Pale- concentreerde zich om Soukh el Garb De militie werd teruggezonden, Het stijnse guerrillastrijders, maar dit werd opnieuw tegengesproken door druzenleider Walid Jumblatt. Israël besloot alleen in te grijpen over de Awali als de veiligheid van zijn troe pen in gevaar zou komen Stromen vluchtelingen passeerden hun linie en het ook door Israël bezette Sidon aan de kust leek wel een vJuchtelingen- kamp. Jumblatt gaf zijn militie zondag later opdracht een konvooi van het Rode Kruis door te laten maar Deir el Kamar in de Shouf waar vele tiendui zenden vluchtelingen uit de omge ving zijn ingesloten. WENEN - Paus Johannes Paulus is zaterdagmiddag in Wenen aangeko men voor een vierdaags bezoek aan Oostenrijk. De paus. die traditiege trouw de grond kuste, werd verwelkomd door de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Franz Koenig, en de Oostenrijkse Bondspresident, Rudolf Kirchschlaeger. Vanaf het vliegveld ging de paus in zinderende hitte, die Oostenrijk een speciale kogelvrije auto naar zaterdag nog in zijn greep hield, het centrum van Wenen Langs de flauw De paus onthulde zaterdag route stonden tienduizenden men- in de hoofdstad nog een negen sen met vlaggen Enkelen hadden meter hoog bronzen kruis. .We spandoeken van het Poolse vak- plaatsen Oostenrijk en Europa on- verbond Solidariteit bij zich Tij- der de hoede van dit kruis, want dens een gebedsdienst op de Hel- alleen in het kruis is hoop", zo zei denplatz. die door ongeveer de paus Zaterdagavond kreeg de 100.000 mensen werd bijgewoond, paus tijdens een dienst in een herinnerde de paus de Oostennj- Weens stadion van een aantal jon kers eraan dat de laatste werkelij- geren twee dikke boeken aangebo- ke grote katholiekendag in 1933 den met klachten over het katholi- aanleiding was voor een zeer kwa- cisme lijke rol die de katholieke politici Zondag heeft de paus tijdens een in Oostenrijk hebben gespeeld bij dienst m de stromende regen voor hun steun aan de nazi's 300 000 mensen het misbruik van Tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk de vrijheid een gevaar voor huwe- zal de paus met name deelnemen jjjj^ en gezm genoemd. Hij sprak aan de Oostennjkse katholieken- opnieuw zijn banvloek uit over daS- abortus. geboortenbeperking, Tijdens de dienst vielen zevenhon- scheiding en seks voor het huwe- derd mensen als gevolg van de jij^ in drie weken bent u ervan af ...voorgoed! he advertentie elders in dit blad HONGKONG 'UPI' De regering van Hongkong wil dat bestuurders op de weg en niets anders letten en heeft daartoe zaterdag regels bekendgemaakt waarbij televi sietoestelletjes op motoren worden verbonden. Het verbod, in het kader van een belangrijke wijziging van de verkeersregels, is genomen „in het belang van de veiligheid n dmcracr ue maatregel is genomen uit vrees aal motorrijders, mogelijk verveeld door de vaak voorkomende opstoppingen in de Britse kroonkolonie, gekluisterd raken aan het beeld scherm. Overtreders van het verbod kunnen een boete van 3.800 gulden en een halfjaar gevangenisstraf verwachten. Paus Johannes Paulus streelt een klein kind tijdens een bijeenkomst zondag in Wenen, waarbij veel gezinnen de gelegenheid namen om de paus te zien en zijn zegen te ontvangen. FLUSHING MEADOW (AFP RTR ANP) Een geweldig spelende Jim my Connors heeft zondag voor 20.000 toeschouwers net als vorig jaar Ivan LendI afgehouden van de open Ame rikaanse tennistitel. Ook deze keer zegevierde Connors op Flushing Mea dow in vier pakkende sets: 6-3 6-7 7-5 Toen eenmaal het derde speeluur aan brak was een furieus acterende Con nors niet meer te houden. Na in de derde set nog met 3-5 te hebben achter gestaan greep de 3l-jarige Amerikaan de volgende tien games achtereen. Het was niet alleen de vijfde keer dat Connors de open Amerikaanse titel voor zich opeiste ma 1974. 1976. 1978 en 19821. bovendien boekte hij zijn honderdste toernooizege als profes sional. De acht Jaar jongere Tsjecho- slowaak LendI won tot nu toe 35 keer. maar daarbij was geen enkel groot slemtoernooi In de halve finales had LendI afgerekend met het aanstor mende talent Jimmy Arias i6-2 7-6 6-1) en was Connors veel te sterk voor zijn landgenoot Bill Scanion (6-2 6-3 6-2). Flushing Meadow kreeg dit keer in Martina Navratilova en Jimmy Con nors iwee linkshandige winnaars Martina Navratilova had zaterdag Chris Lloyd-Evert in ruim een uur verslagen met 6-1 6-3 Het was de eerste keer dat zij de open Ameri kaanse titel veroverde. 'Zie ook pagina 13)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1