zeeland: Bevolking Zeeland mag niet afnemen Wellicht jaar uitstel scholenfusie Oostburg Groeiend verzet tegen 'halve' zuivering van rookgassen kolencentrale PZEM L - W PRINCIPE-AKKOORD BEREIKT Vlissingse student (23) vermist PAGINA 7 \ZEEUWSCH VLAANDEREN OPEN GEBIED' i Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het kabinet streeft ernaar vertrekoverschot- ten vanuit Zeeland te voorkomen. West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zal een aparte status krijgen als 'open gebied' en planologisch gezien onderdeel gaan uitmaken van de Noord west-Belgische open ruimte. I Dat zijn twee van de belangrijkste conclusies die het kabinet ten aanzien I van Zeeland getrokken heeft in het kader van de Structuurschets voor de Stedelijke gebieden, die vrijdag is verschenen. Grof weergegeven wordt m de nota gekozen voor concentratie van woningbouw in de grote steden en de al aangewezen groeikernen en -ste den. In dit verband zal in Zeeland alleen voor de eigen bevolking ge bouw moeten worden. De provincie Zeeland zal in geen enkel opzicht, zo blijkt uit de nota, een rol kunnen spelen bij de opvang I van mensen uit bijvoorbeeld de Rand- II stad. Immers, de westelijke provincies krijgen prioriteit wat woningbouw be treft en zullen moeten proberen hun j; eigen mensen binnen de grenzen te Lhouden. rOnderverdeeld naar regio's krijgen Walcheren, met Middelburg en Vlis- singen, en Zuid-Beveland met Goes de nadruk als het om de bouw van J nieuwe woningen gaat Dat kan wor- J den afgeleid aan het beleid dat het L_kabinet ten aanzien van de andere jo's heeft, ontwikkeld. Voor Schou- en-Duiveland zowel als Noord-Beve- land. Tholen. Sint-Philipsland en leeuwsch-Vlaanderen is immers een ikoverschot aanvaardbaar, al- r V. f dus het kabinet. In principe wordt ovengens uitgegaan van een zeker •enwicht tussen de aantallen men sen die zich vestigen en vertrekken, een licht vertrekoverschot word getolereerd. In absolute aantallen zal de bevolking overigens met mogen afnemen. saldo betekent dat als het migratiesaldo voor heel Zeeland ten minste nul moet blijven groei voor Walcheren en Zuid-Beveland, waarbij nadruk op de steden valt. „Hier staat de regering vooral het in stand houden van een voldoende bevol- kmgsrdaagvlak voor voorzieningen en een zorgvuldige spreiding van re gionale en bovenregionale voorzienin gen voor ogen", zegt minister Winse- mius van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer in de tructuurschets. Overigens heeft Zeeland in '82 voor iet eerst sinds lange tijd met een vertrekoverschot te maken gekregen. JDat past dus niet in het huidige ide* beleid, dat de periode tot het jaar at, alhoewel over de jaren na 1990 in wat vagere termen wordt [eschreven dan over die daarvoor. Jlet kabinet constateert dat Zeeland een weinig verstedelijkte provincie is. ilobaal wordt Zeeland verdeeld in wee soorten gebieden: enerzijds het fgM noordelijk deel (Schouwen-Duive- and, Tholen, Sint-Philipsland en foord-Beveland) dat tot de Midden- lelta wordt gerangschikt en samen net West-Zeeuwsch-Vlaanderen als open ruimte wordt gekenschetst, an derzijds het resterend deel waar zich de grote steden bevinden. Oost- Paard doodgestoken bij Aagtekerke AAGTEKERKE - Onbekenden heb ben in de nacht van donderdag op vrijdag een paard van de heer De Visser uit Aagtekerke doodgestoken. Het paard liep met een soortgenoot in een weiland bij Aagtekerke. Vrijdagochtend vroeg werd het dode dier in het weiland aangetroffen met een snee van 15 centimeter diep in de borst. Onderzoek door dierenarts Van Dijke uit Oostkapelle heeft aange toond dat het paard rond midder nacht moet zijn doodgestoken. Vol gens de politie moet er een 'deskundi ge' aan het werk zijn geweest want het paard was met één snede precies in de halsslagader geraakt. Over de motie ven van de dader tast de rijkspolitie in Valkenisse in het duister, Zec-uwsch-Vlaanderen valt een beetje buiten de bopt. Nieuw is dat West-Zeeuwsch-Vlaande ren een aparte status als 'open ruimte' zal krijgen, iets waarmee in het plano logisch beleid rekening zal moeten worden gehouden. Dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen sluit aan op de Noordwestbelgische open ruimte, die in de na lange jaren van onderhande len verschenen Structuurschets voor het Westerscheldebekken is opgeno men. Het zal duidelijk zijn dat Zeeland op niet al te grote contingenten wonin gen zal hoeven rekenen in de komen de jaren, nu prioriteit wordt gegeven aan de vier grote steden en de groei steden en -kernen, zeker nu de totale woningbouw per jaar zal afnemen, zoals het kabinet heeft bepaald. Vol gens een raming van volkshuisvesting zal de woningproductie in de jaren '85 tot '90 12.000 bedragen, in uitzonder lijke gevallen uitlopend tot 16.000. Er wordt met een geringe bevolkings groei (zevenduizend tot 1990) reke ning gehouden- Voornemen De Structuuschets voor de Stedelijke Gebieden heeft de status van een planologische kernbeslissing. Het gaat nu om het beleidsvoornemen van de regering, dat aan een uitge breide inspraakronde zal worden on derworpen. Daarna formuleert de re gering haar definitieve voorkeuren, waarna het parlement de nota vast stelt. bezh ADVERTENTIE Maandag 12 september houden wij weer een KINDERMODESHOW l.v.m. deze show is de zaak MAANDAGMIDDAG GESLOTEN. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Gaar ne even reserveren. Aanvang 19.00 uur Plaats, Lange Delft 19-23, tel. 01180-13481. ♦-•- De zinkende zandzuiger 'Sliedrecht 23' omgeven door sleepboten bij het Konijneschor. TERNEUZEN De zandzuiger 'Sliedrecht 23' van Volker-Stevln is vrijdagmorgen rond tien uur omge slagen en gezonken in de Wester- scheldc ter hoogte van Kruispolder haven, op ongeveer tweehonderd meter van de Zeeuws-Vlaamse kust. De acht bemanningsleden zijn ge red door een vlet van het Slie- drechtse bedrijf dat toevallig vlak bij was om de werknemers aan wal te brengen. Eén van hen is in shocktoestand naar huis gebracht. Vijf sleepboten bleven enkele uren bij het omgeslagen gevaarte van 58 meter lang. 11.4 meter breed en 2.60 meter diep bij het Konijneschor, iets noordelijk van het vaarwater. De zuiger kapseisde nadat een afge broken zuigbuis een gat van ander halve bij een halve meter in de holle 'beun' aan stuurboord had geslagen De luchtkast met een inhoud van honderd kubieke meter, bedoeld om de zuiger drijvend te houden, liep toen vol water. Dat gebeurde zeer snel. Twee bemanningsleden vielen overboord maar werden meteen op gepikt door de vlet. De overige werknemers kropen via de scheepshuid op het bodemvlak. waar ze eveneens door de vlet wer den opgepikt en overgebracht naar de zandzuiger 'Sliedrecht 26' die op enkele honderden meters afstand ligt. De snelle aanwezigheid van de vlet was volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water 'een gelukkig toeval' Op het moment van het ongeluk was de bemanning al bezig om de zuiger op te ruimen voor het weekeinde. De werknemers zouden het weekeinde aan wal doorbrengen. De rijkspolitie te water van Hans- weert. was snel ter plaatse met de 'rp 17' bijgestaan door de 'rhd 87' van de Hansweertse njkshavendienst. Na dat de opvarenden waren gehoord aan boord van de 'Sliedrecht 26' mochten ze naar huis. Twee sleepboten van Muller in Ter- neuzen waren het eerst bij de omge slagen zuiger aanwezig. Ze waren onderweg met een duwboot, maar gooiden meteen los toen de zuiger omsloeg. Later arriveerden ook een sleepboot van de Union en twee slepers van Polderman. In de loop van de dag kwamen vertegenwoor digers van Volker-Stevin ter plaat se polshoogte nemen. Waarschijn lijk wordt zaterdag (vandaag) een besluit genomen over de berging. MJeugdbrand weer dag in Hoedekenskerke I0EDEKENSKERKE- De vrijwilli- [e brandweer van Baarland houdt randaag - zaterdag - een brandweer- lag voor de drie hoogste klassen van Ie lagere scholen van Baarland, Hoe- lekenskerke en Oudelande. )it gebeurt bij de Kasteelhoekstraat lanvang 13.30 uur. In een gevarieerd pelprogramma. 'Vuur. vlammen, ook', strijdt de jeugd om de Gouden kandweerhelm N l'lj DEN HAAG Onder de noemer De meest opmerkelijke boekbanden uit eigen bezit wordt van 14 september tot en met 20 oktober een tentoonstelling gehouden in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Een van de tweehonderd unieke voonverpen die te zien zijn is deze holle band waarin miniatuurboekjes in een uitdraaibaar boekenkastje zijn geplaatst. Het werd in 1757 door SUenonius Mandélgreen in Middelburg vervaardigd OOSTBURG De fusie van twee scholengemeenschappen in Oostburg wordt zeer waarschijnlijk één jaar opgeschoven. 'St.-Eloy, (r.-k.) en 'Koningin Wilhelmina' (openbaar) zouden eigenlijk met ingang van augustus 1983 moeten samensmelten. Maar volgens inspecteur A. Croussen van het voortgezet onderwijs is de kans klein dat de fusie dan een feit is. ..Er moet nog veel gebeuren", onder streepte de inspecteur vrijdag Deze week bereikten de schoolbesturen een principe-akkoord over de statuten van de nieuwe stichting waarin de twee scholengemeenschappen wor den ondergebracht. Afgesproken is dat de twee 'bloedgroepen' elk vijftig procent van de bestuurszetels krijgen De voorzitter zal echter uit de kring van het openbaar onderwijs komen. Bij een patstelling zal hij de beslissen de stem hebben De signatuur van de bestuursvoorzitter was in de fusiebe sprekingen een heet hangijzer Het bereikte akkoord zal waarschijn lijk nog deze maand worden voorge legd aan de medezeggenschapsraden, waarin het schoolpersoneel en ouders zitting hebben. Ook op het notariële vlak moet er volgens Croussen nog veel gebeuren. ..Als de scholen met ingang van het schooljaar 1984 willen samengaan, moet de fusie feitelijk al 1 januari van het volgend jaar een feit zijn.'" zei de onderwijsinspecteur „Ik Schenking aan museum Vlissingen VLISSINGEN - Donderdagavond 15 september wordt door de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk Mu seum Vlissingen een lezing gehouden over Chinees exportporcelein. Tevens zal die avond een officiële schenking van de vereniging aan het museum worden overhandigd Het gaat om een Frans muntweegdoosje. Ook zal de overdracht plaatsvinden van een geldbedrag, dat eerder dit jaar beschikbaar was gesteld door de NMB in verband met de opening van haar nieuw? vestiging aan de Coosje Buskenstraat. twijfel er ernstig aan of dat wel haal baar is. Op het onderwijsvlak moet de samenvoeging nog worden uitge werkt. Bovendien moeten we met de betrokken vakbonden nog onderhan delen over een sociaal plan." Volgens Croussen is de kans klein dat St.-EIoy en het KWL in augustus 1984 met één gezamenlijke brugklas kun nen beginnen. Maar beide rectoren. F. P. Baarends (KWL) én Th. J. J. Boog aard <St -Eloy) hebben al laten weten dat ze dat ene jaar nog wel zelfstandig kunnen blijven funktioneren. Aan de 'onderwijskundige' invulling van de fusie wordt al gewerkt door speciaal daarvoor ingestelde werk groepen. Croussen verwacht dat dit aspect van de fusie niet meer zoveel tijd in beslag zal nemen. Petieterig De voorpagina behoort de voorgevel van de krant te zijn, 20 ongeveer schreef columnist Nico Scheepmaker een dag of wal terug in zijn rubriek 'Trij- fel'. Hoe aardig nu - onze collega's van de Gazet van Antwerpen hebben het stukje vermoede lijk ook gelezen. En ze hebben Scheepmakers lesje ongetwij feld goed in hun oren ge knoopt. Frites en pinten; het zijn zaken die de Belgische lezers zeer oan het hart gaan. En dus besloot de redactie van de Gazet op de voorpagina een flinke lap ruimte le reserveren voor het bericht dat het Neder landse Bedrijfsschap Horeca ven eind wil maken aan hel 'kleintje pilszoals dat in som mige Nederlandse etablisse menten getapt wordt. Onze Antwerpse collega's moeten in een ware hoera- stemming geraakt zijn, toen zij het bericht van de telex scheurden. „Belgen die in Ne derland van een pilsje willen Qenieten", zo riep de redactie haar lezers vanaf de voorpagi na juichend toe. zullen zich voortaan niet meer hoeven te ergeren over het feit dat onze noorderburen het bier plegen op te dienen in een soort petie- terige fhiitsapglaasjes". HEINKENSZAND Tegen het plan om bij Borssele een kolencentrale te bouwen waarvan de rookgassen slechts voor de helft worden gezui verd, ontstaat een groeiend maat schappelijk verzet. Nadat al eerder de particuliere milieubescherming en de georganiseerde landbouw krachtig protest hadden aangete kend, heeft ook burgemeester C. van den Heuvel namens de Borsselse ge meenschap kritische kanttekeningen geplaatst en zijn diepe teleurstelling uitgesproken over de voorgenomen 50 '«-ontzwaveling. Hij deed dal vrij dag in een zitting van het provinciaal bestuur (gehouden in het gemeente huis van Borsele in Hcinkenszand). Van den Heuvel daagde de NV Pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij, bouwer en exploitant van de centrale, uit om met de gemeente een 'heren-contract' aan te gaan: „Mocht na realisering van de centra le blijken dal er een niet tc aanvaar den milieubelasting optreedt, dan gaan wij ervan uit dat die nadelen worden opgeheven". De burgemeester van Borsele kaartte de zwarte Piet in het bijzonder toe aan ex-bewmdslieden van D'66 J. Ter louw. H Zeevalking en I. Lamberts- Hacquebart. Door hun toedoen werd de regeringsbeslissing om in alle nieu we koolwaterstoffen (kolen olie) verbrandende installaties voor 100 te ontzwavelen, teruggedraaid. In het bijzonder voor de PZEM-centrale bij Borssele werd liet percentage lol 30 teruggeschroefd. Drs. Van den Heuvel toonde zich over deze gang van zaken bedroefd; hij erkende dat de gemeen te zich, evenals de provincie, noodge dwongen bij het regeringsbesluit neer moesten leggen .En 50 ontzwavel de kolen in Borssele. is beter dan niet ontzwavelde oliestook bij andere cen trales elders in het land", aldus de burgemeester Van den Heuvel beklemtoonde dat de gemeente eraan hecht dat de moge lijkheid tot 100 C<-ontzwaveling open blijft en dat met het gegeven ook rekening wordt gehouden bij de in richting van de centrale. Hij vond voorts dat wanneer m de toekomst overal toch de 100 '7 -norm wordt ge hanteerd. de centrale bij Borssele alsnog op 100 'i rookgasontzwaveling moet worden aTgesteld De burge meester had weinig lof voor de hou ding van de Samenwerkende Elektn- citeits Producenten (SEP), deze club heeft de PZEM zodanig scherpe renta- biliteitseisen voor de nieuwe centrale opgelegd, dat het Zeeuwse nutsbedrijl uit eigen zak de kosten van 100'.-- zuivering niet kan betalen. De Borselse burgemeester vroeg ver der opheldering over de toepassing van filters voor het opvangen van stol (waarom kiest de PZEM voor elek trostatische filters, in plaats van doe kenfilters. die in de USA pnma vol doen i. het doordraaien van de centra le als de rookgasontzwaveling of de stoffilters in het ongerede -zijn ge raakt, de opslag en afvoer van het vliegas. Drs Van den Heuvel onder streepte ten slotte dat het gemeente bestuur de bouw van de kolencentrale als zodanig waardevol vindt, alleen al vanwege de werkgelegenheid die er ivooral bij de Schelde in Vlissingeni mee gemoeid is. Tijdens de zitting, gehouden in het kader van de milieu wetgeving, stelde ook F. Mol uit Hein- kenszand vragen over-onder meer de opslag van vliegas en geluidshinder Omschakeling Namens de PZEM liet ir. J. Schoon- derwoerd weten dat bij storingen in de rookgasontzwaveling, omschake ling op aardgas mogelijk is. G. van Overloop van provinciale waterstaat tekende daarbij aan dat bij té hoge concentraties van zwavèldioxyde (SO-2) de kolencentrale zonder meer moet overschakelen op aardgas: daarvoor moeten regelingen getrof fen worden. Voor het kwijtraken van vliegas zag ir. Schoonderwocrd goe de mogelijkheden. Hij herinnerde aan de oprichting van de Vliegasunie door elektriciteitsbedrijven (waar onder de PZEM). „We zijn ervan overtuigd dat we de vliegas die we produceren ook kunnen afzetten", be toogde Schoonderwocrd. Hij meende dat de keuze voor elek trostatische filters een juiste is, gelet op de goede ervaringen elders. De PZEM-vertegenwoordiger merkte op dat de nieuwe centrale, in tegenstel ling tot de huidige, voorzien wordt van moderne geiuidbeperkende voor zieningen. waardoor het geluid niet zal toenemen. Het maken van een opslagplaats voor vliegas, minder dicht bij hei dorp Borssele. achtte Schoonderwocrd onnodig en trou wens ook kostenverhogend Burge meester Van den Heuvei informeerde of het aankoopbeleid van kolen erop gericht is de kolen met een zo laag mogelijk zwavelgehalte aan te schaf fen. Schoondenvoerd: „Inkoop van kolen ls een kwestie van prijzen. We streven naar een gemiddelde van l.l r'< zwavelgehalte' Overigens werd ter zitting duidelijk dat hel verzet tegen de geringe rook gasontzwaveling op voorhand tever- geefse moeite is Voorzitter mr J. Boersma (in het college van gedepu teerde staten als enige voor 100 - zuivering) liet doorschemeren dat in alle vooroverleg uitgegaan wordt van 50''-ontzwaveling Tot en met 26 september kunnen bij het provinciale bestuur op grond van diverse wetten, bezwaren tegen het project worden ingediend. VLISSINGEN - De '23-jarige Ja kob Caljouw uit Vlissingen wordt sinds verleden week don derdag (1 septemberi vermist. Op die dag verliet hij de ouder lijke woning om naar Tilburg af te reizen, waar hij studeert en woont. Hij is daar echter nooit aangekomen. Zijn signalement. 176 meter lang. flink postuur, licht blond haar. blauwe ogen en momenteel geen snor Hij was gekleed in een marineblauw jack. grijze rib broek en bruine schoenen. Hij is in het bezit van een reistas met wat kleding. Iedereen die inlich tingen kan verschaffen omtrent de verblijfplaats van Jakob Cal jouw. wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de politie in de eigen woonplaats, of met de politie in Vlissingen, telefoon 01184 - 15050.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7