Homburg: ontslag bij weigering loonoffer Ruim helft Nederlanders eventueel vóór raketten Kamerlid Van der Doef ging op stage bij Internatio-Miiller Parlementaire delegatie vertrokken naar Washington Twee weken Gratis de PZC voor elke nieuwe abonnee. Rechter acht moord op Van Laar bewezen 'BOEKEN, DEUREN EN MONDEN OPEN' Wordt abonnee van de PZC. En pak meteen dat voordeel mee. INDIEN OVEREENSTEMMING IN GENEVE IZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 -!*1 PZC/binnen"buitenland Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Iets meer dan de helft van de Nederlanders (52 vindt plaatsing van kruisraketten in ons land aanvaardbaar, als in Genève overeenstemming wordt bereikt over beperkte aantallen nieuwe kernwapens in Oost en West. Dit blijkt uit een opinieonderzoek van het Nipo, in opdracht van de Nederlandse Atlantische Commissie. Van de ondervraagden is 82 procent den Broek vindt Nederlanders slecht ting ook door de overheid en in een vóór de onderhandelingen over beper- geïnformeerd over veiligheidsbeleid, breed kader omdat de veiligheidsdis- kingvan de middellange-afstandswa Vaak gaat volgens hem „de begrijpe- cussie te veel wordt gemonopoliseerd pens in Genève Voor 62 procent is een lijke vrees voor nucleaire w apens als door de nucleaire problematiek Vei- resuliaat aanvaardbaar waarbij de zodanig, boven de realiteit van de ligheid wordt volgens hem gevonden NAVO een deel van de voorgenomen informatie". in een actief, kritisch NAVO-lidmaai- 572 raketten plaatst in ruil voor de De bewindsman zei dit vrijdag in Den schap van Nederland en daarnaast ontmanteling van een deel van de 350 Haag tijdens de studiedag van de een ambitieus wapenbeheersingsbe- Russlsche SS-20's. Bij zo'n resultaat Atlantische Commissie ovei veilig- leid. zowel nucleair als conventioneel wil 52 procent van de ondervraagden heidsbeleid en publieke opinie" Van Minister Van den Broek meent dat een aantal wapens in Nederland den Broek bepleit een betere voorlich- het westen 'zich niet moet laten aflci- iffoensdrechti toelaten. Een groter percentage zegt zich neer te zullen leggen bij een democratisch genomen plaatsingsbesluit: 66 pro cent VVD-stemmers scoren het hoogst met 85 procent, gevolgd door CDA (83). SGP en RPF (77), D-66 (60). PvdA (49) en PSP. PPR. CPN en EVP (29 procent). Van de 34 procent die ook na een parlementaire plaatsingsbeslissing de komst van de kruisraketten onaan vaardbaar vindt, acht 80 procent (27 procent van alle ondervraagden) pro test gerechtvaardigd Slechts 41 pro cent van die groep is echter van plan zelf te gaan protesteren. Minister van buitenlandse zaken Van AMSTERDAM (ANP) „De moord op de Hilversumse platenproducent Barl van Laar is gepleegd door de 24-jarige Martien H. uit Baarn. De bewijzen daarvoor zijn wettig en overtuigend. Over de straf die H. moei krijgen kan, indien de recht bank H. schuldig acht. pas geoor deeld worden na het uitbrengen van het psychiatrisch rapport over de verdachte. Een eis kan ik nu dan ook nog niet geven." Dit heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. A E Broek-Blaawboer, vrijdag gezegd m de zaak rond de moord op Van Laar Deze werd op 10 november 1981 inzijn woning in Hilversum neergeschoten en overleed enkele dagen later aan ajn verwondingen. Begin dit jaar. op 17 januari, werd H als verdachte van die moord aange houden. Aanvankelijk bekende hij Van Laar te hebben neergechoten, maar later trok hij zijn verklaringen in. Ook vrijdag op de zitting bleef hij ontkennen. De gewoonte van het ophangen van sterke vehalen is naar de mening van de verdachte een ziekte die hem nu de das omdoet „In het Pieter Baanccn trum heb ik gemerkt dat dit een ernstige ziekte is waarvoor ik behan deld wil worden. Ik heb het allemaal verzonnen, maar nu gelooft niemand me meer. Ze denken dat ik de jaloerse, brute, meedogenloze moordenaar ben." aldus verdachte in tranen. De officier van Justitie achtte het echter met mogelijk dat zelfs een dermate grote fantast als H. een dergelijk ^constructief verhaal kon produceren als hij bij de verhoren deed. Zijn bekennende verklaring in eerste in stantie. de bijzonderheden die door H. daarbij genoemd werden en die pre cies klopten met wat gebeurd was. de reconstructie, de tegenstrijdige ver- klanngen die H. later ten beste gaf en het ontbreken van een goed alibi voor de ochtend van 10 november, waren voor de officier genoeg bewijs om H van moord te beschuldigen. Gezien de psychiatrische hulp die de verdachte meent nodig te hebben wilde zij nog geen straf eisen, maar doet dit pas na 23 september, wan- leer dc rechtbank het 'wel of niet schuldig' heeft uitgesproken. DEN HAAG (GPDl Wie om een of andere reden niet goed ter heen is. zit vaak aan huis vast. Gehandicapten, reumapatienlen. maar ook bejaarden, zijn soms erg geisoleerd van hun omgeving omdat ze niet (meer) in staat zijn om hele einden te lopen. Toch bestaat er juist voor deze groep mensen een zeer praktisch hulpmiddel: de loopfiets. De loopfiets kan binnenshuis gebruikt worden, omdat hij zeer wendbaar is en men makkelijk tussen alle meubels door kan rijden, maar ook buitenshuis is hij erg praktisch Het sturen van de fiets gebeurt door middel van het zadel zodat men de handen vrij heeft. De loopfiets kost ongeveer 600 gulden den' door 'dreigementen' van de Sow- jet-Unie dat zij op de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in West-Europa zal reaeren door zelf nieuwe raketten in het veld te bren gen. In een interview met het ICTO. het interkerkelijke comité voor tweezijdi ge ontwapening, verwijt hij tevens het IKV (interkerkelijk vredesberaad) niet in staat te zijn gewest een alter natief voor de plaatsing van de nieu we Amerikaanse raketten te ontwik kelen dat een redelijk uitzicht op wapenvermindering biedt. Reagans ideeen over wat doorgaans wordt aan geduid als het 'star wars concept' spreken hem niet aan en in feite verwijt hij de Amerikaanse president een akkoord over het volledig stopzet ten van alle proeven met kernwapens te blokkeren Motie kernmachten De uitspraak dinsdag van de Tweede Kamer dat de Franse en Engelse kernmehten moeten worden betrok ken bij het wapenbeheersingsoverleg met de Sow jet-Unie en naar mag worden aangenomen ook het com mentaar daarop van minister Van den Broek heeft in Parijs en Lon den officiële afwijzende reacties uit gelokt. In een persverklaring van de Franse ambassade in Den Haag wordt ge zegd, dat het rekening houden met de Franse kernmacht „in de onderhan delingen over de kernwapens voor middellange afstand t onaanvaard baar is De Engelse ambassade heeft een ver klaring van de woordvoerder van het foreign office in Londen verspreid, waarin het 'onaanvaardbaar' wordt genoemd dat 'de Sowjet-Unie pro beert de kwestie van de Engelse en Franse systemen te gebruiken als middel om een volstrekt monopolie van middellange afstandswapens in Europa te handhaven' Sonjet-raketten De Sowjet-Unie beschikt over 473 rakette» voor de middellange af stand. die doelen in Europa kunnen bereiken. Dit heeft een Westduitsc oppositioneel parlementslid vrijdag in Moskou verklaard. Tot dusver had de Sowjet-Unie slechts meegedeeld dat ze beschikt over -975 middellange afstandsraket ten en vliegtuigen samen Naar eigen opgave beschikt de Sowjet-Unie over 461 vliegtuigen. Zaak-Van der Valk Twee ver dachten die vorige maand door de Bossche rechtbank zijn veroordeeld wegens hun aandeel m de ontvoering van mevrouw A. van der Valk. hebben tegen hun vonnis hoger beroep aange tekend. zo heeft officier van justitie mr R. Peters vrijdag meegedeeld Het zyn de 34-jange Italiaan F C.-B die conform de eis tot twaalf jaar is veroordeeld, en de 35-jarige G. T uit Konstanz. die acht jaar p v. de geel ste 10 jaar opgelegd heeft gekregen. Tegen dat laatste vonnis heeft overi gens ook de officier appel aangete kend. Vertrek van de parlementaire delegatie naar Washington vl.n.r. mevrouw Den Uyl gearmd met haar man, midden Ter Beek iPvdAi, k^e Vries (CDA) en Nijpels (VVD) SCHIPHOL (ANP) De fractievoorzitters Den Uyl (PvdAl, De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) zijn vrijdag middag van Schiphol naar Washington vertrokken. Zij maken deel uit van de parlementaire delegatie die zich de eerste twee weken van september in Moskou. Washington en Bonn zou oriënteren op de ontwikke lingen in het kernwapenvraagstuk. Moskou viel echter voorlopig af in verband met het neerschieten van de Zuidkoreaanse jumbojet door een Sowjet-gevech tsvliegtuig. De delegatie naar Washington wordt geleid door het PvdA-kamerlid Ter Beek. die voorzitter is van de vaste kamercommissie van buitenlandse zaken Als tweede man voor het CDA maakt het kamerlid De Boer de reis In de Amerikaanse hoofdstad zal de delegatie worden ontvangen door onder andere minister van defensie Weinberger, de onderminister van politieke zaken Eagleburger en de senaatscommissie voor buitenland se zaken Voorts staan bijeenkomsten op het program ma met senatoren en congresleden, met vooraanstaan de Amerikaanse persvertegenwoordigers en met leden van de freezebeweging. die streeft naar 'bevriezing' van de kemwapenarsenalen Op 14 september reist de oostwestdelegatie naar Bonn. waar een ontmoeting plaats zal vinden met onder andere bondskanselier Kohl. FNV KONDIGT VERZET AAN CUYK (ANP) De 775 werknemers van de vlecswarenbedrijvrn Homburg in Cuvk en Can Salland in Olst ibeide onderdelen van het Engelse concern Allied Breweries) hebben een brief van hun directie gekregen waarin aan hen gevraagd wordt zeven procent van hun loon in te leveren om de bedrijven uit de financiële moeilijkheden te helpen. Wie niet bereid is tol inleveren wacht ontslag. Als niet minstens 70 proeent van het personeel genoegen neemt met een lager loon gaan de fabrieken dicht, Dat heeft d< voedingsbond FNV vrijdag hekendgemaakt. FNV-leden wezen een eerdere eis loon in te levei voorgestelde korting van zeven pro- af. Directeur J cent. Wie de bon met inlevert bij een Broere van Homburg heeft bevestigd daarvoor aangewezen notaris wordt dat brieven van die strekking aan het geacht tegen te zijn. Als met minstens personeel zijn verstuurd. Volgens 70 procent van het personeel tege- Broere gaat het om een notariële moet komt aan het verlangen van de procedure. Alle werknemers moeten op een bij de brief gevoegde bon invullen of zij akkoord gaan met de directie bly ven de resultaten anoniem, en worden de vleeswarenfabrieken ge sloten. Als 70 procent of meer 'ja' zegt geeft de notaris de formulieren aan de directie. 'Voor wie niet meewerkt of 'nee' heeft ingevuld worden dan maatregelen ge nomen om op korte termijn hfct dienstverband te beëindigen' Aldus directeur Broere van Homburg. Hij weet nog niet of hij in dat geval het ontslagen personeel zal vervangen. ..Dat zou geen probleem zijn Er zijn tenslotte bijna een miljoen werklozen in dit iand aldus Broere De voedingsbond FNV zal maandag in Cuyk en Salland pamfletten ver spreiden met de oproep niet aan de enquête mee te doen. Het personeel moet de bonnen voor 19 september hebben ingeleverd. De Unie BLHP vindt het 'verwerpelijk' dat de bond niet eerder van de eis op de hoogte is gesteld, maar wijst een loonoffer niet ADVERTENTIE Hoogleraar wil Beatrix voortaan 'koning' noemen AMSTERDAM ANPi Als uit vloeisel van de nieuwe grondwet moet voortaan gesproken wor den van 'koning Beatrix en hare majesteit de koning'. En in hel ieetsfomuher moet het worden Mry, Beatrix. Koning der Neder landen DU stelt de Rotterdamse hoogleraar in het staatsrecht H. van Maarseveen in het Neder landse juristenblad van deze week Hij vindt dit omdat in de nieuwe grondwet voor alle be nepen de mannelijke benaming w aanvaard als sekse-neutrale aanduiding de betreffende grondwetspa ragraaf wordt uitsluitend ge sproken over de koning, leden van het koninklijk huis, nako melingen en opvolgers. 'Doch ters en zonen 'man of vrouw' en de oudste van des konings zo nen of verdere mannelijke nako melingen' zijn de grondwet uit- Muisd, aldus van Maarseveen. had zich volgens hem al eerder afgetekend. Bij de herzie ning van 1972 werden bijvoor- Meld al uitdrukkingen zoals een koning of een koningin', pnns of prinses', 'gemaal van de regerende koningin en 'prinses- teeduwe' geschrapt 1Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG „Iedereen veronder stelt dat parlementariërs hun werk op grote afstand van de maatschap pij doen. In zekere zin is dat ook zo. Dat kan op deze wijze enigszins wor den aangevuld". Jaap van der Doef. Tweede Kamerlid voor de PvdA uit Middelburg, heeft in het zomerreces twee weken stage gelopen bij Inter- natio-Muller, een conglomeraat van zo'n 80 werkmaatschappijen, uiteen lopend van Van Rietschoten en Hou- wens tot Dru en Etna. De Stichting Maatschappij en Onder neming regelt over het algemeen dit soort stages voor Kamerleden, die op deze wijze kunnen bezien of hun 'Haagse' gevoel voor realiteit raak vlakken heeft met dat daarbuiten. In een grote onderneming bijvoorbeeld. Van der Doef had de eerste contacten overigens al zelf gelegd in de tijd dat hij nog staatssecretaris op verkeer en waterstaat was, met Internatio-top- man Montijn, afkomstig van Shell en aangetrokken om het bedrijf uit het dal te halen. Hij had een voorkeur voor Internatio, juist omdat hij wilde zien hoe de gang van zaken is in deze complexe onderneming met drie divi sies en tientallen werkmaatschappij en, in een staat van permanente reor ganisatie verkerend Toen de sociaal-democraat het Rot terdamse hoofdkwartier binnenstapte kelderde de aandelenkoers toen hij veertien dagen later wegging beland de de koers op een niveau dat zelfs iets hoger was dan de oorspronkelijke notering. Enig oorzakelijk verband was er overigens niet een vergelijking met. OGEM bracht Internatio negatie ve publiciteit. Het koortsachtig bij elkaar halen van de halfjaarscijfers, die een bescheiden winst lieten zien, zorgde voor rust op het Beursplein. Van der Doef is tevreden over de manier waarop het bedrijf meewerkte: „De boeken gingen open, de deuren, en de monden" Hij heeft vooral ge sproken met het management, de staf en met OR-leden en enkele mensen van de bedrijfsledengroep. het Lever de hem onmiddellijk het verwijt op dat hij. als PvdA-er. niet aan de lopende band had gestaan, of op de werkvloer Clichés genoeg voorhan den, ..'t Ging er. mij om te zien hoe de lijnen in zo n bedrijf lopen", reageert Van der Doef ,,Je hebt een bedrijf, dat in een cluster zit, en die zit weer in een divisie, en daarboven heb je het con cern Mij ging het erom: hoe functio neert 't? Wij maken per jaar vele werkbezoeken waarbij je inderdaad op de werkvloer ziet hoe het daar loopt. Ik ben daar nu niet ga rondlo pen Anders is het kijk nuj eens veel belangstelling hebben Bandieten Van der Doef heel'l waardering voor de capaciteiten van de Internatio- top. Dat past niet in een ander cliché. „Nee", zegt hij. „Ik heb in mijn fractie nog wel een enkele collega die zegt: al die managers, dat zijn bandieten, ze deugen niet.Dat is mijn opvatting nooit geweest. Je komt wel eens een bandiet tegen, want je komt een doorsnee van de Nederlandse bevol- king tegen, maai uuju umu oehoefde geen correctie". Van der Doef vindt het van belang dat Kamerleden op deze wijze met de maatschappelijke realiteit in aanmer king komen ..Je kunt niet zeggen ik kijk nu anders tegen deze zaken aan, maar 't slijpt wel iets bij aan je opvattingen Wat je doet als Kamerlid is je eigen verantwoordelijkheid, maar je wéét nu zo'n beetje hoe zo'n bedrijf functioneert. Je moet overigens niet de pretentie hebben dat je er nu precies op de hoogte bent hoe hét bedrijfsleven functioneert" Uit contacten met leden van de onder nemingsraden. vakbonden, bedrijfsle- dengroepen is Van der Doef gebleken dat men zich er grote zorgen over maakt hoe de invloed die de werkne mers nog enigszins hadden hen door de vingers glipt Er is. zegt hij een sluipende vermindering van de rech ten van de werknemers Zij ervaren dat de vakbond in ledental en macht afneemt, de ondernemingsraad zelden iets kan bereiken, de CAO wordt uitgekleed en er bovendien wordt geknabbeld aan de bescherming van bijvoorbeeld OR-leden. Daar komt de druk bij van de wetenschap dat je ..bijvoorbeeld met z'n driehonderden in een bedrijf werkt, maar dat. er bulten nog 900 anderen staan te wach ten" Opvallend noemt Van der Doef het dat hij in het bedrijfsleven geen spoor van enthousiasme voor de deregule ringsoperatie van het kabinet kan ontdekken Als eén deel gederegu leerd is. vraagt het bedrijfsleven im mers om een ander soort regulering" Vriendelijk PvdA. in weerwil van hel beeld dat de VVD bezuinigt en de PvdA geld wil uilgeven". In tegenstelling tot het beeld dat het Nederlandse management en princi pe-voorkeur voor de liberalen heeft, noemt Van der Doef de geluiden die hij bij Internatio heeft opgevangen over de reis van Nijpels naar Taiwan De uitlatingen van de VVD-fractielei- der bij terugkeer, waarbij hij luid pleitte voor innige handelscontacten met nationalistisch-Chma. werden volgens Van der Doef bij Internatio als stompzinnig omschreven „Ze hebben daar heel zorgvuldig contac ten met de volksrepubliek opge bouwd. daar is veel in geinvesteerd, maar als een landelijk politicus dit op deze manier zegt dan kan dat voor dit bedrijf niet zonder gevolgen blijven' Nogmaals ccn stage als deze acht Van der Doef waardevol, ook voor het bedrijfsleven, waar men niet altijd een juist beeld heeft van de wijze waarop politiek-Den Haag werkt en de vraag waar de wandelgangen eigenlijk lo pen En de bedrijven gebruiken een stage natuurlijk ook ..Aan de ene kant is er de vraag -hoe kunnen we invloed verwerven, maar aan de ande re kant de politieke boodschap waar om doen jullie van die stompzinnige dingen?" Van der Doef wil een nieuwe recespe riode voor een soortgelijke stage be nutten Hij denkt er overigens nu aan om bi) een grote gemeente te gaan kijken hoe daar bijvoorbeeld de gede centraliseerde bezuinigingen van het rijk doorwerken. Kennis daarover is een leemte die ik bij mijzfelf consta teer' Het huidige kabinet wordt als een werkgevers-vriendelijke regering ge zien. Van der Doef, glimlachend: „Ik heb die managers wel ge\raagd: waarom stem je eigenlijk op de ver keerde partij? Want, dat hoef je niet te bedenken, dat zeggen de cijfers, onder kabinetten met de VVD is de collectieve lastendruk sterker geste gen dan onder kabinetten met de Eenzijdig Van der Doef. tot slot: .De PvdA wordt altijd aangekeken op een een zijdige kennis en belangstelling In middels hebben echter zo'n tien frac tieleden stage gelopen in grote onder nemingen, véél meer dan mensen van enige andere politieke groepering, En ook daar heeft men géén ervaring op dit gebied..." Da's toch een aardig aanbod van zo'n lekker leesbaar ochtendblad, nietwaar? Wie het nog niet is, wordt nu abonnee op een dijk van een kranL Twee weken voor niets. Bel of schrijf even, maar de bon invullen kan ook. PZC. Alarkt 51,4331LK, Middelburg. Telefoon: 01180-27651. i Ja, noteer rruj als abonnee op de PZC Met dc betaling wacht ik tot na de ontvangst van een acceptgirokaarten ik ontvang twee weken graus de PZC J J Naam: Adres: J Postcode/Plaats. - i j Datum. Handtekening: J i\-.'.rXR[)V/-'VR?;-V)ve V:DC£16UR6 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33