STUUR OP ,rrlo varmaldan: ENOUÊTF. 1 lïf. Iff*' "tot ^sndvond KSchdt iJ We stappen nu over naar het onderwerp WERK en WERKLOOSHEID. De vragen 23 tot en met 31 zijn bedoeld voor de hoofdkostwinner en zijn of haar partner, als tenminste een van hen betaald werk heeft. De vragen 32 tot en met 36 stellen we aan hen die op het ogenblik werkloos zijn. hoofdkostwinner - partner 23. Hoeveel uur werkt u en-of uw partner om uw huidige inkomen te ver dienen; dus mét overwerk, bij verdiensten, enz., maar zonder reistijd? uur uur niet van toepassing 24. Over hoeveel dagen per week is dat gespreid? dgn dgn niet van toepassing 25. Hoeveel vakantie- en snipperdagen heeft u per jaar? dgn dgn niet van toepassing 26. Hoeveel tijd kost het u meestal om naar uw werk te reizen (al leen héén)? min min niet van toepassing 27. Hoe gaat u naar uw werk? openbaar vervoer auto-motor (brom)fiets lopend niet van toepassing (bijvoorbeeld werk aan huis) 28. Bent u gedurende de afgelopen twee jaar tijdelijk werkloos geweest? Zo ja, hoe lang duurde dat? ja, in totaal mnd mnd nee D met van toepassing 29. Er wordt wel beweerd: niemand is in deze tijden zeker van zijn baan. Hoe kijkt u daar tegenaan. Denkt u dat u in het komend jaar uw baan kwijt zult raken? zeer onwaarschijnlijk niet zo waarschijnlijk waarschijnlijk zeer waarschijnlijk weet niet niet van toepassing 30. En als u zonder werk zou komen, verwacht u dan dat u binnen een jaar een andere baan zou vinden? zeer waarschijnlijk waarschijnlijk niet zo waarschijnlijk zeer onwaarschijnlijk weet niet niet van toepassing 31. Stel dat u geheel vrij zou zijn zélf te kiezen hoeveel uren u per wéék wilt werken. U wordt echter per uur hetzelfde betaald als nu; als u dus half zo lang wilt gaan werken als nu, krijgt u ook de helft van uw huidige inkomen. Als u twee keer zoveel gaat werken, verdient u twee keer zoveel. Wat is in dat geval uw ideale arbeidstijd per week? uur uur niet van toepassing De vragen 32 tot en met 36 ^ijn alleen voor hoofd kostwinners en-of partners die op het moment GEEN BETAALD WERK hebben, maar wel werkzoekend zijn. 32. Hoe lang bent u werkloos? meer dan twee jaar tussen een half jaar en twee jaar tussen een maand en een halfjaar korter dan een maand niet van toepassing 33. Hoeveel verdiende u netto („schoon") per maand in uw laatste baan? f. of heeft u nooit een baan gehad? 34. Verwacht u binnen een jaar weer werk te vinden? zeer waarschijnlijk waarschijnlijk niet waarschijnlijk zeer onwaarschijnlijk weet niet niet van toepassing 35. Hoeveel uur per wéék zou u het liefste willen werken? uur niet van toepassing 36. Hoeveel wilt u daarmee minstens schoon per maand verdienen? f met van toepassing uur INKOMEN Nu we iets meer weten van de samenstelling van uw huishouden, uw uitgaven en uw maatschappelij ke positie, willen we nu graag weten wat er bij u netto aan inkomen binnenkomt. Het gaat hierbij om uw „schone" inkomen, dus na aftrek van loon- en inkom stenbelasting, premies voor sociale verzekeringen en pensioenpremies. U vindt er ook een paar vragen bij over eventuele veranderingen die zich kortgeleden in uw inkomen hebben voorgedaan en we vragen u hoe u aankijkt tegen uw inkomen als u dat zou vergelij ken met anderen. Als u bedragen niet nauwkeurig weet, probeert u ze dan zo goed mogelijk te schatten. 37. Wat is het netto inkomen? (Wilt u in de hokjes aangeven of het door u opgegeven inkomen per week, vier weken, maand, of jaar is). per week-4 wkn-mnd-jaar Van de hoofdkostwinner en van de partner wat betalen eventuele kinderen of andere huisgenoten aan kostgeld? f 38. Als er bedragen zijn die u bij de vorige vraag NIET hebt meegerekend, wilt u die dan hieronder invullen? vakantietoeslag hoofdkostwinner, vakantietoeslag partner, overige inkomsten (bijvoorbeeld gratificaties, bijverdiensten, ontvangen huren en renten) kinderbijslag alimentatie van ex-familieleden netto per jaar f netto per jaar f netto per jaar f per kwart, f per mnd- f 39. Komt er in uw huishouden een van de volgende uitkeringen binnen? Wilt u omcirkelen wat voor uw huishouding van toepassing is? Bijstand. RWW, WW. WWV. WAO, AAW, Wachtgeld, AOW. Invaliditeitspensioen, Weduwen en Wezenpensioen, ziekengeld. 40. Komt er in uw huishouden nog in enige vorm een zogeheten „inkomen in natura" binnen? Wat we daar onder verstaan, laat zich afleiden uit de hieronder gegeven omschrijvingen: Gratis huisvesting (bijvoorbeeld dienstwoning) auto van de zaak reducties bij aankoop van goederen (bijv goederen uit eigen winkel of bedrijf) voedsel uit eigen (volks)tuin of bedrijf overig inkomen in natura, zoals bijvoorbeeld gratis vervoer (of lager tarief), of gratis maaltijden ja-nee ja-nee ja-nee ja-nee ja-nee 41. Hieronder wordt een vijftal activiteiten genoemd. Vinden die in uw huishouden regelmatig plaats zelf kleding maken zelf huis schilderen (binnen en buiten) zelf auto repareren en onderhouden zelf kleine reparaties in huis zelf grote reparaties en verbouwingen in huis 42. Heeft u weieens hulp in uw huishouding: werkster, alfahulp, bejaardenhulp? alfahulp bejaardenhulp - werkster, huishoudster, enz. geen hulp 43. Als u over hulp in de huishouding beschikt, voor hoeveel uur heeft u die dan? uren per week. 44. Dat kost per week f 45. Hoeveel uur besteden u en uw eventuele partner per week aan het huishouden? hoofdkostwinneruren per week partneruren per week 46. Was het totale inkomen in uw huishouden het afgelo pen jaar betrekkelijk constant, of zaten er flinke schommelingen in, bijvoorbeeld door overwerk of door andere oorzaken? Ingrijpende veranderingen in uw inkomen komen bij volgende vragen aan de orde. ons inkomen was betrekkelijk constant ons .nkomen vertoonde enige schommelingen ons inkomen vertoonde aanzienlijke schommelingen 47. Heeft er zich in het totale inkomen van uw huishou-f den de afgelopen tijd een ingrijpende wijziging voor gedaan? Ja, meer inkomen ja, minder inkomen nee, geen verandering 48. Zo ja, hoe lang is dat geleden? Regelmatig gedurende de laatste jaren meer dan twee jaar geleden tussen een jaar en twee jaar geleden tussen een halfjaar en een jaar geleden korter dan een halfjaar 49. Wat was de oorzaak van deze verandering? ontslag gekregen ontslag genomen ziekte pensionering einde opleiding promotie binnen werk andere baan bezuinigingen arbeidstijdverkorting een van ons heeft een baan gekregen ik heb nu eenmaal als zelfstandige een schommelend inkomen scheiding andere oorzaak 50. Indien zowel u ais uw partner een baan heeft, be schouwt u dat dan als een blijvende situatie, of zal binnen een paar jaar een van u beiden stoppen met werken, bijvoorbeeld wegens gezinsuitbreiding? wij willen allebei blijven werken een van ons zal stoppen met werken niet van toepassing 51. Verdient u of uw partner wel eens wat bij? hoofdkostwinner - partner nee, nooit met thuiswerk (verstelwerk, boekhouding, enz.) met „klussen" als huishoudelijke hulp overige bijverdiensten 52. Wanneer u zichzelf vergelijkt met mensen die onge veer hetzelfde werk doen als u, denkt u dan dat u minder verdient dan zij, ongeveer evenveel, of meer dan zij? minder dan zij ongeveer evenveel als zij meer dan zij 53. Wanneer u het gemiddelde loon in uw soort werk vergelijkt met het loon bij andere soorten werk, denkt u dan dat uw soort werk onderbetaald wordt, gelijk-op gaat met ander werk, of beter betaald wordt dan ander werk? onderbetaald gelijk-op beter betaald hobben moerdere schuldi-n tegelijk maafeW iwftta'...i'tft. u:. d«- onderstaande woorden een bedrag in te vullen dat daar volgens u het best bij past. Rekening houdend met mijn (onze) omstandigheden zou ik een totaal netto-inkomen voor mijn huishou den beschouwen als: zeer slecht, als het zou liggen omstreeks f slecht, als het zou liggen omstreeks f onvoldoende, als het zou liggen omstreeks f voldoende als het zou liggen omstreeks f goed als het zou liggen omstreeks f zeer goedals het zou liggen omstreeks f per week, 4 weken, maand, jaar (de periode hier omcirkelen die u in gedachte heeft) SOCIALE VOORZIENINGEN De regering en haar adviseurs buigen zich op dit moment, niet in de laatste plaats uit bezuinigingso- verwegingen, over een nogal ingrijpende herziening van het stelsel van sociale voorzieningen in Neder land. Zou u dat aan de hand van de volgende vragen ook eens willen doen? tor 55. Zoals u weet gaat van uw bruto-inkomen een belang rijk deel af in de vorm van belastingen en premies voor de sociale verzekeringen, voor de AOW, voor uw pensioen. Weet u ongeveer wat uw bruto-inkomen is? fbruto per week, 4 weken, maand, jaar. In ruil voor de premies die u betaalt, of die op uw loon worden ingehouden, krijgt u een uitkering wan neer u ziek, arbeidsongeschikt, werkloos of 65 wordt. Bij een aantal uitkeringen staan de bedragen vast. De hoogte van andere echter hangt af van uw laatstgeno ten inkomen. Zo betaalt de Werkloosheidswet u. als u in het bedrijfsleven hebt gewerkt, gedurende maximaal een halfjaar 80 procent van uw laatstgenoten loon. Als u werkloos blijft, is de Wet Werkloosheids Voorziening (WWV) daarna nog eens goed voor maximaal twee jaar 75 procent van dat zelfde laatstgenoten loon. Daarna volgt de bijstand (RWW) Er zijn'voorstellen het bestaande systeem te wijzigen, zodat u. ingeval van werkloosheid of arbeidsonge schiktheid, een basis-inkomen zou ontvangen dat niet van uw huidige inkomen afhangt (een zogenoemd 'behoefteminimum'). ZÓ'n systeem zou tot gevolg heb ben dat lagere premies gevraagd worden dan in het huidige stelsel. U houdt dan meer (netto) te besteden over. maar u ontvangt bij eventueel onheil ook een lagere uitkering. Wanneer u toch zeker wilt zijn van een hogere uitkering, zou u zich vrijwillig moeten bij verzekeren. Daarvoor moet u dan wel weer verzeke ringspremie betalen. 56. Bent u voor of tegen de invoering van een dergelijk systeem? voor tegen weet niet 57. In de vorige vraag kwam het basis-inkomen („behoef teminimum") aan de orde. Hoe hoog zou dat volgens u voor uw huishouden moet zijn? fnetto per week-4 wkn-maand-jaar. 58. Zou u, indien zo'n systeem wordt ingevoerd, zelf een extra verzekering afsluiten om een uitkering te krij gen die afhankelijk is van uw huidige inkomen? ja nee niet van toepassing 59. Het huidige gemiddelde uitkeringsniveau voor diege nen die werkloos of arbeidsongeschikt worden, be draagt 75 tot 80 procent van het laatstgenoten loon. Laten we ervan uitgaan dat bijverzekeren in het andere systeem tot het huidige niveau net zoveel zou kosten als u nu kwijt bent aan premies. Zou u zich tot een lager percentage van uw laatste inkomen bijver zekeren, dan zou u minder premie hoeven betalen en dus meer ter vrije besteding overhouden. Tot welk percentage van uw inkomen zou u willen bij-verzeke ren? tot 50 procent tot 60 procent tot 70 procent O tot het huidige gemiddelde uitkeringsniveau ik zou me helemaal niet willen bij-verzekeren niet van toepassing baan 7.ou kunnen brhnncirn? hoofdkostwinner ja, nee partner ja, nee niet van toepassing 61. Zou u ook kunnen zeggen hoeveel procent u in boven genoemd geval maximaal zou willen inleveren? hoofdkostwinner pet. partner pet. niet van toepassing 62. In Nederland is momenteel de uitkering bij werkloos heid nog 80 procent van het laatstgenoten inkomen, gedurende maximaal een halfjaar, zowel voor de hoofdkostwinner als voor de eventueel meeverdie- nende partner. Vindt u dit percentage juist voor de hoofdkostwinner of vindt u dat het hoger of lager moet zijn. Beantwoord dezelfde vraag voor de eventu ele partner in de tweede kolom. hoger dan 80 procent 80 procent is precies goed lager dan 80 procent ALGEMEEN Tot slot nog een paar algemene vragen, met als uitsmijter eentje waarbij u de kans krijgt om „Den Haag" wellicht op een idee te brengen. (Telkens in voorste vakje de hoofdkostwinner, en in het tweede de partner). 63. Wat is uw geloofsovertuiging? roomskatholiek protestant overige geen geloof Op welke politieke partij heeft u de laatste keer gestemd? PvdA PPR CDA RPF VVD CP D'66 EVP CPN GPV n PSP overige SGP geen 65. Op welke politieke partij zou u stemmen als er NU verkiezingen zouden worden gehouden? PvdA PPR CDA RPF VVD CP D'66 EVP CPN GPV PSP overige SGP geen 66. Bent u lid van een vakbond of een andere belangen vereniging? FNV CNV MHP werklozenbelangenvereniging WAO-AWW-belangenveremging organisatie van bijstandtrekkers overige nee 67. Wat is volgens u de beste methode om uit de economi sche crisis te raken? Mocht u nog persoonlijke opmerkingen kwijt willen aan de samenstellers van deze enquete of aan de redactie van deze krant, dan kunt u die per brief meesturen naar het antwoofdnummer. Doet u het uiterlijk maandag 19 september. GEEN POSTZEGEL Als u deze vragenlijst hebt ingevuld, verzoeken wij u deze in een enveloppe ZONDER postzegel in te sturen naar antwoordn. 104, postcode 4380 VB Vlissingen. Op de enveloppe gaarne vermelden: ENQUÊTE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25