DELTAWERKEN MENSENWERK CRISIS het gaat slecht in suriname 'oppakken, wegvaren en weerneerzetten PZC/weekendkrant Jjj ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 -IJ,. ..jy. v/itf» -. -:ra 21 I 'y yet is alsof de laatste pijler aan de beurt is en niet pas de tweede. Aan boord van het tlhefschip Ostrea heerst een opgewekt sfeertje. Televisiecamera's, een minister en andere HP's ontbreken om iedereen op de vingers te kijken en voor de voeten te lopen. De 1 Dosterschelde laat zich van zijn meest zomerse, zonnigste kant zien. Op de commandobrug, ïoog gelegen boven het rimpelloze water, neemt kapitein Koos van Leeuwen door -—•NedLloyd uitgeleend aan de aannemerscombinatie Dosbouw met zijn mannen nog wat [instructies door. ijectingemeur André Burg van zich voor op het eigenlijke werk. Af- gewoon niet laten opjutten. Het is jkswaterstaats Deltadienst maakt spraken worden gemaakt over de be- nodig rust m de tent te hebben en een en jongensachtige, ontspannen in- diening van de portofoons (op een beetje zeker in je schoenen te staan", ruk. H|j neemt er zelfs even de tijd groot schip als de Ostrea is een goede Burg legt er de nadruk op dat een oor om uit te leggen dat de mensen communicatie tussen de bemannings- vlekkeloos neerzetten van de eerste ie de pijlerdam bouwen een voortdu- leden uiterst belangrijk) en over de pijler niet betekent dat alles verder op ende druk voelen, omdat steeds zo- manier waarop deze keer de grintzak z'n akkertje kan verlopen. Hij haalt de eel te doen is om de kosten, en de rondom de pijlervoet zal worden los- dichter Dante aan om dat te onder- aten minder aandacht krijgen. Het is gemaakt. Veel hoeft er niet te worden bouwen ,,Hoe volmaakter iets is. des njdagavond 12 augustus 1983. De gezegd. De plaatsingsprocedure is uit- te gevoeliger is het voor een goede of erste pijler van de stormvloedkering en-treuren geoefend. Met inbegrip van slechte behandeling Dat wil zeggen, mentaar van Ben de Graaf ontbreekt alleen video-spelletje ihet sluitgat Hammen twee dagen de reeks officiële plaatsingsproeven irder gezet krijgt gezelschap. heeft de Ostrea al zeker veertig keer totaal komen in de drie sluitgaten een pijler opgetild en weer neergezet de Oosterscheldemonding (Ham- ..Maken we er vanavond weer een len, Schaar en Roompot) zesenzestig feesttent van0", wil een van de man- Uiers te staan. Voor het transport nen nog weten. Nou nee. luidt het vrij vertaald, we mogen niets toeval overlaten en het werk niet te gemakkelijk opvatten" Burg noemt het erg belangrijk dat het plaatsen van de pijlers, naast een triomf voor de techniek, óók een mijlpaal is in de anultde bouwdokken op het werkei- antwoord van Van Leeuwen Het is politieke besluitvorming Ondanks de indNeeltje Jansnaar de plaats waar alleen de bedoeling dat kok Willem e kering moet komen, is speciaal de voor een lopend buffet zal zorgen, nodige twijfels en tegendruk is het, onder verschillende regeringen, tóch kan worden ver- Op de brug van de Ostrea blijft het lange tijd rustig. Van tijd tot tijd komen gegevens binnen van de stroom- en zandtransportmetingen die voortdurend worden uitgevoerd. Omstreeks 22.30 uur nemen de man- Istrea ontwikkeld. Alleen al door zijn zodat tussen de bedrijven door de zover gekomen, fmetingen het vlaggeschip van de inwendige eitavloot. Maar de bemanning laat sterkt daar niet op voorstaan. Van wen: „Wat wij doen is eigenlijk rg simpel. Een pijler oppakken, er- leewegvarenen'm weerneerzetten". Gedurende de periode van ruim ij vindt de taak van de mattenlegger jaar die aan de plaatsing van de irdium veel moeilijker; vandaar dat eerste pijler vooraf ging. heeft de techniek aan boord van dat schip Ostrea-bemanning hard gewerkt. Dat :el ingewikkelder is. Niettemin is was nodig ook. Van Leeuwen: „Nie- ipitein Van Leeuwen (eerste rangs- mand had ervaring met deze nieuwe ivoegdheid grote vaart) best trots op taak. We hebben alles moeten leren". Ostrea. Een schip dat volgens hem De kapitein is in zijn sas met de wijze nen die het eigenlijke plaatsmgswerk de ontwerpers fantastisch is uit- waarop de uit baggerwereld en vïsse- moeten doen. hun posities aan de rinus antonisse en ben jansen ekiend. rij afkomstige bemanningsleden zich centrale lessenaar en de bedienings- inzetten. „Het is een geweldige ge- ylffl meenschap hier aan boord. We doen alles zelf. Iemand die eerst op de brug praat. Om 23 00 uur begint de Maco- avond begint even kalm als het heflieren bedient, is even later in een ma aan de laatste opschoonslag om iter van de Oosterschelde is. De overall aan dek te vinden. Zelfs de - Istrea ligt met de pijler in zijn verblijven houden we samen schoon. lessenaars in. Voorlopig wordt alleen nog maar over koetjes en kalfjes ge- de funderlngsmat volkomen zandvrij te maken. Even later gaan de buffers efklauwen vastgemaakt aan de op- ik ben de grote vaart gewend. Daar los. waarmee de pijler tijdens het c'noonponton Macoma. De eerste zijn wel rangen en standen. Gelukkig ten van de plaatsingsoperatie doet is het daar ook iets aan het verande- ieMacoma het werk. De combinatie ren, maar ik heb de verschrikkelijke an beide schepen beweegt zich ver- tijd meegemaakt, waarin je als leer- iieidene keren over de plaats waar ling bijna niet in de buurt van de e pijler moet worden neergezet. Ie- kapitein mocht komen". __0_ ere keer haalt het opschoonschip Inmiddels is André Burg aan boord moet vanuit zijn gegaan dat de kapi- transport is vastgezet om te voorko men dat hij gaat slingeren. Bij het ontwerpen van de Ostrea mag dan wel overal aan gedacht zijn, een afstands bediening voor de beeldschermen van de centrale tafel is vergeten. Of tein uitschuifbare armen heeft. Dat is bij Van Leeuwen niet het geval, maar it zijn brede stofzuigerachtige verschenen. De eerst-verantwoordeüj- iond een laag zand van de al eerder ke ingenieur voor het pijlergebeuren K elegde funderingsmatten weg. Op lijkt de vermoeienissen van de feeste- hij heeft er wat op gevonden. Met een en van de vele beeldschermen op de lijke eerste plaatsing alweer te boven, korte biljartkeu drukt hij feilloos de mg van de Ostrea zijn deze manoeu- Of het erg spannend is geweest met de juiste knoppen in. De keu versterkt de res, die vanaf de Macoma worden ogen van heel Nederland op de Ostrea indruk van de biljartachtige sfeer die Ktuurd^ te volgen. Ondertussen be- gericht? „Spannend is het altijd wel op de brug hangt Gedempt gemom- tiöt de bemanning van het hefschip Daar leer je mee leven. Je moet je pel en uiterste concentratie Het com- Foto: Wim Riemens. Om 23.20 uur schakelt operator Jan van Dienst de heflieren in waarmee hij de pijler tot één meter boven de funderingsmat laat zakken. Ruim 'n half uur later begint collega Johan Melsen aan zijn video-spelletjes. Hij bedient de lieren waarmee de Ostrea exact op de juist plaats moet worden gebracht. Het lijkt erg gemakkelijk, maar dat lijkt de Pac Man in een automatenhal ook. Met behulp van acht knoppen, die evenzovele lieren in werking zetten, moet hij op zijn beeldscherm een kruisje, dat de Ostrea voorstelt, precies binnen een vierkantje zien te krijgen. Wanneer dat is gelukt, schakelt hij over op een tweede spel, waarbij het vierkantje is vervangen door een cirkeltje. Hoe aardig het ook is: het plaatje moet zo kloppend mogelijk zijn en dat is. met hefschip, pijler en opschoonponton in één geheel, geen eenvoudige toe stand. Melsen is niet erg tevreden over de gang van zaken. Achter de centrale lessenaar wordt daar anders over gedacht. „Houden zo!", klinkt het. Na weer een serie metingen breekt om 00.10 uur het grote moment aan. Bijna fluisterend geeft kapitein Van Leeu wen het bevel: „Zet 'm maar neer", Van Dienst schakelt zijn lieren weer in „Nou, daar gaat-ie dan". Kort daarna laat het beeldscherm zien dat de pijler de bodem raakt. Aanvanke lijk rust het gevaarte slechts met twintig procent van zijn gewicht op de funderingsmat. Stap voor stap gaat het naar honderd procent, waarbij tussendoor steeds allerlei metingen worden uitgevoerd om er zeker van te zijn dat de pijler met alleen op de juiste plaats is terecht gekomen, maar ook precies loodrecht staat. Tegen 00.30 uur blijkt dat het geval te zijn. Van een uitgelaten stemming op de brug is geen sprake. Een laconieke Van Leeuwen „Het is allemaal weer gelukt". Enthousiaster is de project leider van de stormvloedkering, ir T. Visser, die zich vanaf de vaste wal draadloos meldt, met complimenten voor het verrichte werk Deze geluk wens brengt de bemanning op het idee dat het eigenlijk wel een mooi moment is voor een stoot op de scheepstoeter. En zo klinkt door de Schouwse sterrennacht, ietwat ver laat, het sein 'pijler geplaatst'. Er zijn nog vierenzestig wachtenden. 7n de periode van december 1982 tot en met 26 maart van dit jaar hebben 4107 Surinamers bij de Neder landse ambassade in Paramaribo een visum aange vraagd om naar Nederland te kunnen afreizen. In nauw overleg met het ministerie van justitie in Den Haag is in 1444 gevallen dit visum verleend. Aldus staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer, die om deze cijfers had gevraagd. Van de 1444 Surinamers die een toeristenvisum voor drie maanden kregen, hebben er 125 een verblijfsvergunning aangevraagd. 45 hiervan zijn toegekend, de overige aanvragen worden nog behandeld. De door de staatssecretaris overhandigde cijfers heb ben betrekking op de periode direct na de moord op 15 Surinamers in december van het vorig jaar. toen vele Su rinamers hals over kop naar de Antillen, Amertka of Nederland vluchtten omdat zij voor hun leven vrees den. Uit recente informatie uit Paramaribo blijkt dat ook na 26 maart vele Surinamers pogingen hebben ondernomen om een visum voor Nederland aan lé. vragen en zeker niet alleen omdat zij op vakantie^ wilden naar Nederland om daar hun familieleden tè bezoeken. Met de recente stroom vakantiegangers van en naar Suriname druppelen ook de berichten binnen over dè feitelijke situatie in Suriname. En die berichten leveren een weinig opwekkend beeld op. De anonieme bronnen anoniem omdat d- informanten weigeren hun naani in de Nederlandse media te zien uit angst voor represailles voor hun achtergebleven familieleden, of omdat ze ondanks alles toch weer terug willen keren -t wettigen de conclusie dat Bouterse en de door hem gesteunde regering-Ahbux met de rug tegen de muur staan. De bevolking blijkt niet langer bereid te zijn d$ toegenomen economische en sociale chaos te accepte ren. De officiële propaganda van 35.000 aanmeldingen voor de volksmilitie ten spijt. De zwarte markt floreert in Paramaribo. Voor de Amerikaanse dollar en de Nederlandse gulden worden op dit moment dubbele 6édragen betaald. De schaarste aan buitenlandse valuta maakt het moeilijk via de officiële kanalen aan vreemd geld te komen. Als je naar het buitenland wilt, moet je een lange weg bewandelen om via de deviezencommissie Surinaams geld in vreemde valuta omgewisseld te krijgen. En je mag dan ook nog maar mondjesmaat wisselen", aldus een van de anonieme informanten die we de afgelopen weken spraken. Het is niet alleen de stopzetting van de Nederlandse ontwikkelingsgel den, die Suriname in een economi sche crisis heeft gedompeld. De koppeling van de Surinaamse gul den aan de Amerikaanse dollar, die de afgelopen maanden tot ongeken de hoogten steeg, hebben de import in Suriname alleen maar duurder gemaakt. Ook de inkomsten uit de bauxiet, al jaren een belangrijke bron van buitenlandse deviezen, zijn aanzienlijk afgenomen Eind juni van dit jaar sloten de twee in Suriname werkende bauxietmaat- schappijen, Billiton en Suralco, een nieuwe overeenkomst af waarin la gere basistarieven werden vastge legd. Deze lagere basistarieven zijn een gevolg van de slechte situatie op de wereldmarkt waardoor min der bauxiet wordt gewonnen. Twee jaar geleden produceerde Billiton in Suriname nog twee miljoen ton bauxiet per jaar. Inmiddels is de winning van bauxiet met een kwart afgenomen. Voor de gewone Surinamer is de schaarste aan buitenlandse devie zen nu ook in het dagelijks leven merkbaar geworden De import van luxe artikelen zoals video, hifi-ap- paratuur en auto's is nagenoeg stopgezet. Ook kosmetica, meubels, buitenlandse sterkedrank vallen onder de importbeperkingen. De schappen in de warenhuizen, maar ook in de kleine Chinese winkels, worden alsmaar leger. Nog onlangs werd de prijs voor benzine van de ene dag op de andere met zeven cent per liter verhoogd. Slechts groenten, vlees, vis en rijst is in voldoende mate aanwezig. Maar dat komt doordat Suriname dank zij zijn vruchtbare grond nooit een gebrek heeft gehad aan primaire levensbehoeften. importbeperking Het is duidelijk dat import-vervan gende produktie, een van de basis punten van het door de regering- Alibux bij de regeringsverklaring van 1 mei afgelopen jaar gepresen teerde nieuwe economische plan. nog niet van de grond is gekomen. Importbeperking is één ding, maar vervangende produktie stamp je niet zomaar uit de natte tropenbo- dem. De binnenlandse en buiten landse investeerders staan bepaald niet te trappelen om geld in deze produktie te stoppen, gezien de weinig stabiele situatie in het land. Het is echter niet alleen de verslech terde economische situatie in Suri name, die angst en onrust over de toekomst veroorzaakt. Brieven blij ken of geopend te zijn, of nooit op hun bestemming aan te komen Door de telefoon wordt niet meer gepraat omdat hij afgeluisterd kan worden. „Zoals wij hier nu zitten te praten in een café in Amsterdam, dat is in Paramaribo volslagen on mogelijk Je vraagt je steeds weer af: wie is hier in deze kroeg lid van de volksmilitie. Wie is een Bouta- man". Het decreet over de verboden lec tuur, dat enige maanden geleden werd afgekondigd, heeft daar ook het nodige aan bijgedragen Zo is het geruchtmakende boekje 'De de cembermoorden in Paramaribo' tot staatsgevaarlijke propaganda ver klaard en wordt het in bezit hebben van dit boekje of van andere anti- Bouterse-pamfletten bestraft met gei 'boetes of gevangenis. Ook in het onderwijs is een on werkbare toestand ontstaan. Na de moorden van 8 december en de sluiting van de universiteit van Suriname, verlieten ruim 200 van de in totaal 1000 studenten het land om in Amerika of Nederland te trachten hun studie te vervolgen. De juridische en medische faculteit ontberen om dezelfde reden bijna hun gehele staf. Een Surinaamse leraar: „Bij mij op school is de animo er totaal uit De leerkrachten noch de leerlingen zijn gemotiveerd Door al de gebeurtenissen van het afgelopen jaar is er veel onderwijs tijd verloren gegaan. Pro-Bouterse- docenten worden door de rest van het personeel gemeden. De propa ganda van de autoriteiten om leer lingen over te halen lid te worden van de volksmilitie, heeft de leerlin gen onderling verdeeld. Er breken ruzies uit. die de werksituatie niet bevorderen". Inmiddels is in Paramaribo aange kondigd dat de universiteit van Suriname in oktober van dit jaar door Bouterse zal worden heropend Een commissie heeft een herstruc tureringsplan ontworpen voor de universiteit, die haar een meer praktisch gericht karakter moet ge ven Op zich geen slechte zaak. maar de vraag is wel wie deze herstructurering moet realiseren. Door het massale vertrek van do centen moet er een nieuw kader worden gevormd en dat is er niet. Twee weken geleden nog plaatste de Surinaamse ambassade in Ne derland een advertentie m de Ne derlandse kranten waarin een bijna volledig nieuw docentenkorps werd gevraagd. Afgezien van het feit of er op dit moment veel mensen trek zullen hebben in een Surinaams onderwijsavontuur. moet worden betwijfeld of op deze manier een goede universiteit uit de grond kan worden gestampt. Daar komt nog bij dat deze nieuw geworven leer krachten veel geld zullen gaan kos ten Geld dat er gewoon niet is. intimidatie De anonieme informanten geven gelijkluidende staaltjes van inti midatie en paniekvoetbal van de Surinaamse autoriteiten. Zo is er de beslissing van de regering om de veelal illegaal in Suriname verblij vende Guyanezen het geschatte aantal Guyanezen in Suriname be draagt 30.000 op een totaal van 330.000 inwoners middels raz- ruud de wit zia's op te pakken. Omdat de bouw activiteiten in het land nagenoeg stil zijn komen te liggen, w ordt hun afwezigheid daar nog niet zo ge voeld. Maar in de huishoudens, waar vele Guyanezen vaak tot gro te tevredenheid werkzaam waren, des te meer. De maatregel, gericht op het schep pen van werkgelegenheid voor werkloze Surinamers, schiet echter haar doel voorbij. De aanwezigheid van Guyanezen in de bouw en de huishoudens op de plantages vindt immers haar oorzaak in het feit dat Surinamers niet bereid zijn in die sectoren van de maatschappij werk zaam te zijn. Door hun grotere inzet en hun vakmanschap kan op den duur het vertrek van Guyanezen juist nog grotere schade voor de Surinaamse economie tot gevolg hebben. De algehele conclusie die uit de recentelijk verkregen informatie kan worden getrokken, is dat de Surinaamse revolutie steeds verder afglijdt in de richting van een vol slagen stuurloosheid die slechte met intimidatie en met achterhou den van informatie in de hand kan worden gehouden De gelijkgescha kelde pers heeft daarbij een twijfel achtige functie. Het enige dagblad dat nog mag verschijnen. 'De Ware Tijd', wordt voor driekwart gevuld met adver tenties. voornamelijk aankondigin gen van sexfilms (Nederlands on dertiteld) verkopen van goederen en overlijdensberichten. De bericht geving via de Surinaamse staatsra dio en de Surinaamse staatstelevi sie is brallerig en weinig informatief. Koppen als 'Binnenkort acties om de vrede die wij voorstaan te hand haven', 'Revolutie in een nieuwe fase gekomen', Staatsgevaarlijke Nederlanders opgepakt' moeten het revolutionaire karakter illustreren, maar de inhoud is even vaag als nietszeggend. boosdoener Nederland blijkt in die berichtge ving de boosdoener. Chili heeft het door Nederland gesteunde fascisti sche bewind van Pinochet, Zuid- Afrika is het racistische land dat met Nederland op goede voet staat. Het portret van Bouterse prijkt alom. Nuances en openlijke kritiek op het doen en laten van het regime zijn helemaal uit den boze. Lichtpuntjes zijn in deze ontwikke lingen schaars. De vrijspraak, uitge sproken door de Surinaamse krijgs raad, van vier voormalige lijfwach ten van ex-gamizoenscommandant Roy Horb. die werden beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een poging het gezag van legerleider Bouterse omver te werpen en Bou terse te vermoorden, mag dan som migen doen denken aan herstel van de rechtsstaat in Suriname, maar niemand gelooft er echt in. Of zoals iemand zegt: ..Kijk. deze vier solda ten hebben eerst acht maanden vastgezeten onder slechte omstan digheden Ze zijn gemarteld, geïso leerd en bedreigd". Een ander lichtpunt zou kunnen zijn het bericht dat de Surinaamie regering heeft toegestemd in een internationaal onderzoek naar de dood van de vijftien vooraanstaan de Surinamers op 8 december. Een nu in Nederland verblijvende Suri namer haalt evenwel zijn schouders op. „We zijn nu negen maanden verder. Veel bewijsmateriaal is in middels verdwenen. Ik denk dat Bouterse en Alibux net zolang heb ben gewacht met het onderzoek totdat ze er zeker v^n waren dat het resultaat van het onderzoek voor hen niet al te negatief zou uitvallen Voor mij is dat slechte een bewijs dat het regime-Bouterse met de rug legen de muur staat. Bouterse en Alibux hopen slechte dat Nederladd nu wel weer op de proppen zal komen met de ontwikkelingsgel den".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21