i Kabinet overweegt verbod Aeroflot Vandaag -enquête over de inkomens Dode en gewonden bij nieuwe explosie kruitfabriek Muiden WESTEN STEUN NEDERLANDSE VLIEGERS Doden door wervelstorm in Hongkong \NEEKEND Honderdmiljoenste DEN HAAG (GPD) De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers heeft vrijdag zijn leden opgeroepen om maf maandag voor maximaal 60 dagen geen vluchten uil te voeren op Moskou. De KLM heeft daarop besloten ójn vluchten naar Moskou, twee keer per week, niet verder uit te voeren dan Warschau. Tot nu toe hebben naast de Nerderlandse ook de Britse, Franse, Zweedse, Deense en Noorse piloten zich onvoor waardelijk aangesloten bij de boycot tegen de Sowjet- Unie. De Japanse regering stelde vrijdag een landingsver bod voor Aeroflot in voor chartervluchten. Tot de boycot was opgeroepen door de internationale federatie van verkeersvliegers HF ALP At. Zodra van Sowjet-zijde een toezegging zou worden gedaan dat verdwaalde verkeers vliegtuigen niet opnieuw met militair geweld zullen wor den aangevallen, kan de boycot beëindigd worden. DEN HAAG, BRUSSEL, PARIJS (GPD) Het Nederlandse kabinet bezint zich op mogelijkheden om, in aanvulling op een boycot van Nederlandse vliegers ten aanzien van de Sowjet-Unie, de Russische staatsluchtvaartmaatschappij Ae roflot te verbieden op Amsterdam te vliegen. Volgens minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) gaat het om een „opschorting van de landingsrechten voor een beperkte tijd", bedoeld als een „politiek signaal". Premier Lubbers zei vrijdagavond na afloop van het kabinetsberaad dat in de eerste plaats acties van Nederland- se vliegeniers worden gesteund om betere veiligheidsgaranties van de Sowjet-Unie te verkrijgen en dat sanc ties op de tweede plaats komen in het Nederlandse beleid. Volgens premier Lubbers zou het ech ter „raar aandoen" wanneer wij niet ar Moskou vliegen, maar Ae roflot wel naar Nederland. Daarom wordt er de komende dagen gestu deerd op onder meer de juridische mogelijkheden de Russische lucht vaartmaatschappij (waarmee lucht vaartovereenkomsten zijn gesloten) e verbieden op Amsterdam te (liegen. Afgewacht wordt ook wat de itemationale verkeersvliegers de ko mende dagen besluiten. Het gebrek aan eensgezindheid onder ide Atlantische bondgenoten en Euro pe partners (Griekenland en Frank- ik doen niet mee met eventuele ïcties) verklaarde de premier uit :t feit dat er de afgelopen dagen een verwarde berichtgeving is geweest óver het neerschieten van een Zuidko- reaanse Boeing 747 door Russische [gevechtsvliegtuigen. De uitspraken van de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gro myko in Madrid hebben volgens Lub bers daarom nu een nieuwe ronde van gesprekken tussen de westerse landen opgang gebracht. ,,De uitspraken van Gromyko zijn eigenlijk onaanvaard baar. Hoewel hij dat geloof ik niet met zoveel woorden heeft gezegd, komen het neer op: volgende keer schieten we er weer een neer", aldus Lubbers. „Gromyko heeft de zaak verscherpt". De NAVO-landen het ook vrijdag in Brussel niet eens geworden over ge zamenlijke maatregelen tegen de Sowjet-Unie in verband met het neer schieten van het Koreaanse passa- HONGKONG (RTR) In de Britse kroonkolonie Honkong zijn als ge volg van een wervelstorm zes doden en 239 gewonden gevallen, terwijl nog drie personen worden vermist. De Tyfoon met de codenaam Ellen kwam uit de Zuidchinese Zee en trof de stad met windstoten tot 240 km per uur. In de haven waar talrijke schépen hun toevlucht hadden gezocht, raak ten 25 vaartuigen in moeilijkheden, waarvan er 22 aan de grond liepen. Reddingsploegen waren vrijdag in de weer om de verb roken verbindingen te herstellen en de ravage op te rui men. Onder vuur De strijd in en om Beiroet wordt steeds heviger. Gisteren kwamen ook de Amerikaanse mariniers in de stad onder vuur. De druzen vragen de VS het hoofd koel te houden. (PAGINA 2) Wegenbelasting De motorrijtuigenbelasting gaat volgend jaar met gemid deld tien gulden omhoog. (PAGINA 3) Raketten Ren kleine meerderheid van de Nederlandse bevolking rindf plaatsing van kruisra ketten in ons land aanvaard baar, als tn Genève overeen stemming wordt bereikt over beperkte aantallen nieuwe kernwapens. (PAGINA 5) Noah gevloerd De Franse tenniskampioen Yannick Noah is in de open Amerikaanse kampioen schappen verslagen door de negentienjarige Amerikaan Jimmy Arias. (PAGINA 13) Binnen- en buitenl.: 2, 3 en 5 financiën, economie: 4 Provincie: 7,8,9.10 en 11 Sport: 13 ".19,21,23,24,25, 21 en 29 PARIJS (AP) Mevrouw Drouillot (32). links op de foto. met haar echtgenoot Jean-Louis en twee kinderen Karine en Richard poseerde gisteren onder de Eiffeltoren nadat zij had gehoord de honderdmiljoen ste bezoeker van deze Eerste Dame van Parijs te zijn, sinds de opening in 1889. Voor deze bijzondere gebeurtenis kreeg het gezin een auto, een driedaagse vakantietrip en een een-meter hoge replica van de Eiffeltoren aangeboden. Rechts op de foto staan Bernard Rocher, manager van de Eiffeltoren en de Franse zangeres Mireille Mathieu. giersvliegtuig. De meeste NAVO-lan den staan net als Nederland positief tegenover een opschorting van al het vliegverkeer van en naar de Sowjet- Unie gedurende veertien dagen vanaf 15 september aanstaande. Frankrijk, Griekenland, Turkije en Spanje wen sen zo'n vliegverbod echter niet te volgen. De meningsverschillen hier over bleken al in het beraad dat de NAVO-ministers van buitenlandse zaken de afgelopen dagen in Madrid hielden en het verdere overleg van de NAVO-ambassadeurs in Brussel heeft daaraan niets kunnen verhel pen. Frankrijk onderstreepte dat een boy cot strijdig zou zijn met de luchtvaart verdragen tussen Parijs en Moskou en dat bovendien de NAVO met het juiste gezelschap is om over dit soort zaken te beslissen. Enkele maatregelen, die wel door alle NAVO-landen met enige nuances wor den gesteund, behelzen het streven naar een internationaal verbod op militair geweld tegen burgervliegtui gen, meer samenwerking tussen mili taire en burgervliegverkeersleiders, steun aan een VN-onderzoek naar de precieze gang van zaken en volledige schadeloosstelling alsmede veront schuldigingen van Russische zijde voor de nabestaanden van de slacht offers. De Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromyko is vrij dagochtend in Parijs aangekomen voor een kort werkbezoek Na afloop van het gesprek met Mitterrand werd bekend gemaakt dat de president geen blad voor de mond had genomen en de Franse ontstemming over het neerschieten van de Boeing had dui delijk gemaakt. (Zie ook pagina 3) De ravage na de explosie in een geoouw van ae Muiaense kruitfabriek. PRODUKTIE VOORLOPIG STOPGEZET MUIDEN (GPD) Het produktieproces in de Naardense kruitfabriek De Krijgsman is gisteren na een ontploffing waarbij één dode viel en twee gewonden, voorlopig stilgelegd. Dat gebeurde op aanraden van diverse instan ties. Hoe lang dat zal duren, is niet bekend. Staatssecreta ris mevrouw Kappeyne van de Coppello van sociale zaken en werkgelegenheid deelde tijdens een persconferentie in de kantine van de fabriek mee dat het niet uitgesloten is dat de springstoffenfabriek op basis van gedane onderzoe ken gesloten zal moeten worden. De staatssecretaris maakte bekend mee in mei een gebouwtje ontplofte, dat vier door TNO en de Arbeidsin- De dikkere korrel, die nu de veroor- spectie verrichte onderzoeken naar zaker was. wordt gebruikt in hou- de ramp in mei van dit jaar. waarbij witsers. De .verongelukte man werk- drie mensen om het leven kwamen, ambtelijk zijn afgerond. Over de te in de sorteerderij als medewerker resultaten daarvan wilde zij nog van een voorman. Hij was bezig met niets meedelen Het ongeval vrijdag deed zich de aansluiting van een met 800 kg kruit gevulde container op een tri morgens voor in het produktiege- lopvoerder die op zijn beurt weer bouw nummer 16. Daar worden gro- aansluit op een sorteermachine. ,.Er ve kruitkorrels gesorteerd. Dat juist is toen een spontane brand ont- met dit soort kruit een ongeluk staan", vertelde directielid De gebeurd is, heeft iedereen in de Vries. ..Geen echte explosie, maar fabriek verbaasd, daar het ontbran- een plotselinge steekvlam die een dingsgevaar ervan vele malen lager zelfde container in de buurt even- ligt dan het ontstekingskruit waar- eens in vlam zette" De materiële schade beloopt 500.000 gulden. Het Christelijk Nationaal Vakver bond wil naar aanleiding van de gebeurtenissen in Muiden een ge sprek met de directie van De Krijgs man Het CNV is van mening dat de kruitfabriek stilgelegd moet wor den. Burgemeester B Ferman van Mui den bestreed gisteren dat er vanuit de Muidense bevolking heftig tegen de kruitfabriek wordt geageerd. De WD-kamerleden Fransen en Even huis hebben naar aanleiding van het laatste ongeluk in vragen aan minister De Ruiter van defensie, staatssecretaris De Graaf van socia le zaken en werkgelegeheid en mi nister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gevraagd of het niet noodzakelijk is de fabriek te sluiten totdat de TNO-rapporten over het ongeluk op 30 mei bekend zijn. Een kwart van de aandelen van Muider Chemie is in handen van de landelijke overheid. De fabriek telt 300 werknemers van wie er 250 in Muiden hun brood verdienen en vijftig in de vestiging in Zaandam DEN HAAG In de PZC van vandaag treft u de grootscheeps opgezette enquête over inko mens, uitgaven, werk en werkloosheid aan die wij deze week al enkele keren aankondig den. Een uniek project in de geschiedenis van de Nederlandse pers en wetenschap, waarin medewerkers van de Rijksuniversiteit van Leiden en bijna alle kranten samenwerken die bij de Gemeenschappelijke Pers Dienst zijn aangesloten. Een kleine 700.000 lezers van regionale dagbladen vinden vandaag een groot enquêteformulier in hun krant. Wij doen op hen een beroep om mee te werken aan dit onderzoek dat feiten kan aandragen waar beleidmakers in de politiek niet omheen kunnen. Vooral nu de economische crisis in menige huishoudporte monnee voelbaar is, wordt in Haagse kringen heel wat afgepraat over 'inkomenspolitiek'. Aan de lopende band worden daar beslissingen genomen die diep ingrijpen in de bestedingsmogelijkheden van burgers En hoe gek het ook mag klinken: er is bitter weinig bekend over hoe al die maatregelen bij de mensen uitpakken, alle gegoochel met 'inkomensplaatjes' ten spijt. Er heerst een groot gebrek aan informatie. Hoe komen mensen aan hun inkomen? Wat gaat daar allemaal af aan al dan niet vaste testen, en welk bedrag blijft er dan ovei om eten en drinken, kleren en benzine van te kopen, of om eens van met vakantie te gaan0 Wat politici van inkomens en inkomensverschillen vin den, weten we wel. Maar wat vinden de mensen er zélf van? Om daar een antwoord op te krijgen, is het nodig dat u zelf vandaag of de komende dagen de balpen ter hand neemt. Niet om uw naam en adres in te vullen, want de enquete is volstrekt anoniem. Wél om nu eindelijk eens de feiten en uw eigen mening daarover aan te dragen. De mening van iedere lezer of lezeres is hierbij even belangrijk: of hij of zij nu veel of weinig geld per maand te besteden heeft, alleen lagere school heeft bezocht of een universitaire opleiding heeft gevolgd. De wetenschappelijke begeleiding is in handen van prof. dr. B.M.S. van Praag en mevrouw drs. A.J.M. Hagenaars van de Rijksuniversiteit van Leiden. Beiden zijn verbon den aan het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Publieke Sector. Zij analyseren straks de aange dragen informatie. De resultaten van het onderzoek worden in deze krant gepubliceerd. (Zie pagina's 24 en 25) T~\e terugtrekking van Is- Vu I J—'raélische troepen uit c-^.\ Beiroet en uit het Shoefge- 'p- H bergte heeft een machtsva- cuüm doen ontstaan, waarin rivaliserende groeperingen elkaar openlijk naar het leven staan De burgeroorlog is weer in volle hevig heid losgebarsten in Libanon Christe nen en moslims staan elkaar nog steeds naar het leven, in dit opzicht is er niets veranderd sinds aan het eind van de jaren zeventig de burgeroorlog tienduizenden slachtoffers eiste en het land grote materiële schade werd toegebracht Eén jaar Israëlische be zetting heeft voor een relatief rustige periode gezorgd. Sinds de tienduizend man sterke Israëlische bezettings macht uit Beiroet en het Shoefgeberg- te is teruggetrokken en achter de Awalinvier nieuwe positie heeft inge nomen. komt het dagelijks tot felle uitbarstingen tussen met name Dru zen en christelijke milities. Over en weer worden heftige artillerieduels uitgevochten, waarbij de ene partij in wreedheid met voor de ander onder doet. Een burgeroorlog is de gruwe lijkste van alle oorlogen. De talrijke moordpartijen door de verschillende militieclans in zowel christelijke als Druzendorpen in het Shoefgebergte maken opnieuw duidelijk, dat de weg naar vrede in Libanon lang en moei lijk zal zijn. De oplaaiende strijd heeft ook di recte internationale gevolgen. Herhaaldelijk worden troepen van de internationale vredesmacht de Ver enigde Staten. Engeland, Frankrijk en Italië onder vuur genomen. Oók onder hen zijn inmiddels al slachtof fers gevallen, hetgeen weer reacties en vergeldingsmaatregelen uitlokt. De strijdende partijen aarzelen evenmin hun kanonnen op Beiroet te richten, waar onafhankelijk van elkaar vech tende milities van allerlei signatuur elkaar èn het officiële Libanese leger het leven zuur maken. Het is weer het oude liedje in Libanon: de verwoes tende burgeroorlog wordt voortgezet alsof er geen Israëlische bezetting is geweest De grieven gaan zo diep en de tegenstellingen zijn zo groot, dat een vredig naast elkaar leven van de heterogene bevolkingsgroepen een il lusie is. Jarenlang hebben de christe nen als grootste bevolkingsgroep de touwtjes stevig m handen gehouden. Sinds een aantal jaren weten de mos lims zich in de meerderheid. Zij voelen zich achtergesteld bij de christelijke bevolking Daarin is de kem van het conflict te vinden. Het is ontmoedi gend om te moeten constateren, dat er geen weg terug is Het centrale gezag in Libanon, uitgeoefend door een president die steunt op een min derheid, faalt volkomen Libanon staat op het punt om als een heidsstaat uit elkaar te vallen. In naam bestaat het land. maar in werkelijk zijn het de clans, die de macht uitoefenen met daarnaast in het zuiden de Israeli's, en m het oosten de Syriërs, die niet weg te branden zijn uit de Bekaavallei. De laatstcn vervullen de rol van regiona le stokebrand, in de hoop uiteindelijk met de beste stukken weg te kunnen lopen Zolang er geen nationaal or gaan is, dat desnoods met geweld zijn gezag kan vestigen over de 'rebelle rende' stammen en clans, is er geen hoop voor Libanon. De nog onverwachte Israëlische te rugtocht. veertien dagen geleden op één enkele dag uitgevoerd, bete kent dat het Israëlische beleid ten aanzien van Libanon heeft gefaald Jeruzalem wilde een sterk centraal gezag in Libanon, ten einde voor de toekomst uit te sluiten dat de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO ooit nog het land zou misbruiken voor acties tegen Israël. Een jaar lang heeft de Israëlische regering getracht dit doel te bereiken, maar zij is daarin niet geslaagd. De huidige regering- Gemayel is onmachtig om zelfs maar in Beiroet gezag uit te oefenen, laat staan dat zij er in zou slagen in de door tegenstanders beheerste gebie den buiten de hoofdstad Israël kan een 'bufferstaat' Libanon wel verge ten. Het kan hooguit hopen op een status quo. een toestand, waarin de elkaar bestrijdende partijen het ge weld beëindigen en er op zijn best een mogelijkheid is. dat het centrale ge zag of wat daar voor door mag gaan zijn invloed over Beiroet en omge ving kan uitbreiden. Het ziet er naar uit. dat zelfs dat de Israëli's niet is gegund. De balans na een jaar strijd en honderden doden is bepaald met gunstig voor Israël Weliswaar houdt het Israëlische leger een strook grond gebied in Zuid-Libanon bezet, maar dat is een schrale troost als tevens moet worden vastgesteld dat alle voordelen van de verovering van Bei roet en een groot deel van de belang rijke hoofdweg Beiroet-Damascus al weer grotendeels verloren zijn gegaan In het spoor van de strijdende Druzen en andere moslimmilities nemen het Syrische leger en de PLO nu posities in. die tot voor kort onder Israëlische controle vielen Israel heeft door zijn acties in Libanon een klimaat gescha pen, dat zowel politiek als militair sterker in zijn nadeel werkt dan ooit het geval is geweest, Israel heeft de toekomst voor Libanon niet kunnen wijzigen, zoals het een jaar lang heeft gehoopt Als onlosmakelijk deel van het Midden-Oostenconflict zorgt de burgerkrijg in Libanon voor nieuwe problemen in deze turbulente regio. Geen land dat er enig vat op heeft. Dim Werken met uitkering Het kabi net zal tezamen met het werkgelegen heidsplan op Prinsjesdag een apart discussiestuk presenteren over werken met behoud van uitkering in de kwartaire sector (dienstverlenende sec ton Geweld in Libanon MENSWe\R Lange Vorststr. - Goes Tel. 01100-15755 Onbestendig In het algemeen veel bewolking, eerst nog wat regen, later buien. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Wind uit zuid tot zuidioest, vrij krach tig, aan de kust en op het IJsselmeer hard, mogelijk stormachtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1