Alle Zeeuws Vlaamse damesteams in dezelfde voetbalcompetitie Watersportvereniging Vremdijck gooit het over een andere boeg Dit weekeinde klassieker Koewacht voor trimmers CLUBS UITERST TEVREDEN OVER NIEUWE INDELING Groots volleytoernooi Athanatos Kloosterzande jvf IRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 PZC/streek BRESKENS Het komende weekeinde zal ook de damesvoetbalcompetitie van start gaan. Competitieleider Wim van Broekhoeven heeft ervoor gezorgd dat de tien Zeeuws-Vlaamse dameselftallen in dezelfde competitie zullen spelen, wat door speelsters en trainers erg wordt gewaardeerd. Nu moeten ze niet zoveel tijd uittrekken voor het reizen, omdat vooral de boot enorm veel ophield. Titelverdediger is Hoofdplaat, ook doende zijn om de competitie door te weer eens wat anders Spul is een voor du seizoen door velen weer ge- komen' uitdaging voor me. Een leuke binnen- tipt als favoriet. Andere kampioens- De dames zijn verdeeld over verschil- komer was dat we hel RIA-toernooi Kandidaten zijn Steen en Hoek. wat lende leeftijdscategorieën, wat hij hebben gewonnen" Mede door die op eigen verzoek een stapje terug toch een voordeel vindt: ,.De ouderen prestatie ziet hij het nieuwe seizoen heeft gedaan uit de eerste klas. Een durven de zaak op te peppen, terwijl optimistisch tegemoet en rekent op nieuwkomer is het elftal van Bres- de jongeren conditioneel veel sterker een plaats bij de subtop, iens de vereniging die na ruim zeven zijn' Wat het damesvoetbal in Zeeuwsch- jaar weer een damesafdeling heeft Opvallend is dat de oudere dames Vlaanderen aangaat, voorspelt de Verder nemen deel: AZW, RIA (W). allen in de achterhoede spelen en de Spuitrainer „Er ligt nog een terrein Biervliet, Spui, Philippine en Terneu- jongeren, die vaak ook sneller zijn. in braak, zonder meer, Dit is nog maar zen. Hoe deze ploegen denken over de de voorhoede Het elftal uit de geuzen- het begin. Binnen enkele jaren zullen komende competitie, valt te lezen in stad verwacht een redelijk seizoen en er nog veel meer dameselftallen zijn Be onderstaande voorbeschouwing. gokt op een plaats in de middenmoot en zal het niveau een stuk hoger liggen' emging erg weinig jonge dames van zo n vijftien, zestien jaar .Dat betreur ik". zegt Piet Dieleman ,.Op die ma nier kun je niet bouwen aan een elftal en dat is zonde voor de toekomst". Steen en Hoofdplaat noemt hij als de belangrijkste titelkandidaten al sluit hij niet uil dat zijn dames niet mee zullen doen. Philippine \AZVV Het Axelse AZW begint aan het derde seizoen. „Al was het eerste een ipbouwjaar". zegt trainer Piet de 'eijter We hebben toen alleen maar nendschappelijke wedstrijden ge peeld en getraind. Het vorige seizoen ^|n we in de competitie begonnen, wat redelijk verlopen is". AZW eindigde op de derde plaats onderaan, net boven Philippine en üervliet Dit seizoen start Piet de Feijter met dezelfde selectie van acht tien dames, wat een redelijk aantal is. Toch vindt hij dat het damesveotbal In zijn woonplaats op een laag pitje „Mijn selectie is een soort rreemdelingenlegioen. De meisjes ko men bijna allemaal uit andere plaat sen, zoals Hulst, Sas van Gent. Zaam- slag en Terneuzen". Aan de hand van de resultaten in dc efencampagne is de trainer redelijk iptimistisch. „Er zit absoluut meer in danvorigjaar zegt hij „Het toernooi van Hansweertse Boys hebben we ewonnen. onder andere door over- inningen op het sterke Nieuwland Kloetinge. Daarom reken ik toch op een goed seizoen". li Steen Het dameselftal lijkt de competitie iets zwakker in te gaan dan de vorige seizoenen, Enkele routiniers kunnen af en toe nog meedoen of zijn hele maal gestopt. Anderen, zoals Corrie van Waesbergen en Vivian van Bun der, zijn door blessures voor lange lijd uitgeschakeld. Anita Lernout is geopereerd en weet nog niet of ze laar voetbalcarrière wel kan voort ellen. legeleidster Tilly d'Hooghe- „Er zijn |i veel jongeren bij gekomen en die loeten eerst ingepast worden Aller- sst moeten ze wat ervaring opdoen, lordat er weer resultaten verwacht innen worden. De toekomst zie ik de vele jeugd die Steen heeft, het 1 elftal bestaat alleen uit meisjes, ter optimistisch tegemoet' «Dy d'Hooghe rekent ondanks alle tjzigingen op een plaatsje bij de erste vier. „Hoofdplaat en Hoek zul- flom de titel strijden, al denk ik dat e overige ploegen ook beter dan orig jaar voor de dag zullen komen, (et niveau wordt gelijk en dat bete- Ent dat er interessante wedstrijden i verwachten zijn. In de topduels zal Ie routine en het geluk de doorslag pen voor het eindresultaat" Spui Een van de kleinste voetbalvereni gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen hoopt in de nabije toekomst met een tweede dameselftal te starten. Spui trainer Dick Pijpelinck is er vast van overtuigd: „Momenteel telt de groep negentien leden en groeit nog steeds. Daarom voorspel ik dat dat tweede team er binnen de korist mogelijke keren er is". Dick Pijpelinkc Pijpe linck is daar allerminst rouwig om: „Voor een trainer maakt dat de zaak een stuk eenvoudiger, want nu kan iedereen spelen en niet eenmaal per twee of drie wedstrijden, wat bij sommige meisjes na een tijdje best gaat vervelen". De terneuzenaar. afkomstig van Ter- neuzense Boys. waar hij het tweede elftal en de jeugd tramde, tramt dit jaar voor het eerst dames „Het is Hoek In Hoek vindt men dat voorzichtig heid geboden is. als het gaat om de kampioenskansen van het plaatselij ke dameselftal. Het team deed dan wel vrijwillig een stap terug, maar om dan direct rond te roepen dat een titel binnen handbereik is. vindt trainer Piet Dieleman toch iets teveel van het goede. Kijk", zegt hij. „op eigen verzoek zijn we naar de tweede klas teruggekeerd Als we namelijk in de eerste klas waren gebleven, hadden we te weinig dames overgehouden, omdat de mees ten zich niet: zo'n lange dag konden vrijmaken om te spelen Nu we in de regio blijven, speelt dat probleem helemaal niet' Het damesvoetbal kent. ook in Hoek, veel verloop Bovendien telt de ver- Philippine heeft het vorig seizoen, hun eerste erg moeilijk gehad. De groep telde maar nauwelijks genoeg leden om iedere wedstrijd volledig te verschijnen. Het eindresultaat was dan ook niet direct om over naar huis te schrijven alles ging verloren en het elftal eindigde op de laatste plaats Jos de Wit. die samen met Noreert van Limmen de technische leiding heeft, rekent erop dat het dit seizoen beter zal gaan. ..Er zijn enkele nieuwe da mes bijgekomen, die redelijk kunnen voetballen Ook hebben we in de voorbereiding tijdens een toernooi la ten zien dal we verbeterd zijn Vorig seizoen was ook de trainmgsopkomst niet altijd om over naar huis te schrij ven. wat ook zijn stempel heeft ge drukt op de resultaten. „Als dat ook beter wordt, dan moeten we toch in de middenmoot kunnen speoen" besluit Jos de Wit. die naast topfavoriet Hoofdplaat. Steen. Hoek en Biervliet aanwijst als kandidaten voor de eer ste plaats. voor iedereen interessant", zegt ze, „alle ploegen uit de streek bij elkaar. Bovendien zijn er tien in totaal, wat weer betekent dat we meer wedstrij den kunnen spelen dan vorig sei- .Icanine Stoffijn rekent op een vi jfde plaats, mede door het feit dat Terneu zen «eer enkele nieuwelingen moet inwerken. „Zeker voor de nieuwe keepster zal het even wennen wor den, omdat zij het best wel eens zwaar te verduren kan krijgen". Aan het eind van het vorige seizoen telde de selectie maar nel tien speel sters. wat vanzelfsprekend veel te weinig was „Hopelijk dat er geduren de dit seizoen nog een aantal bijko men. omdat we nog maar net vijftien dames tellen en om in de toekomst eens wat op te bouwen mogen er best wel een paar bijkomen' lireskens Terneuzen Jeanine Stoffijn, begeleidster van Terneuzen, vindt dat de komende competitie leuk ingedeeld is. ..Dit is Een nieuwkomer in het Zeeuwse da mesvoetbal is het elftal uit Breskens. Na een klem seizoen onderling ge traind te hebben, werd eind mei de knoop doorgehakt men zou aan de komende competitie mee gaan doen. Van tevoren hadden het bestuur en de begeleiding bepaald dat er tenminste vijftien dames lid moesten zijn, omdat anders deelname te riskant zou wor den Het ledenaantal schommelde het hele seizoen rond de tien en de ver wachtingen waren dan ook niet zo hoog gespannen. Toch kwamen er in de week voor het verstrijken van de inschrijfdatum nog enkele meisjes bijzodat de erg jonge selectiegroep nu in aantal voldoende is De ploeg die onder leiding staat van Adrie de Nooijer en Jan Reinhout, is nog wel op zoek naar een derde man. die toegevoegd zal worden aan de technische staf Het Breskensteam heeft, door de ge speelde oefenwedstrijden, veel ver trouwen in het komende seizoen „Te gen het sterke de Meeuwen draaide het bijzonder goed", zegt Adrie de Nooijer „Weliswaar verloren we deze bekerwedstrijd, maar de meisjes toon den aan dat ze steeds beU'i ingespeeld raken en dal is een enorm pluspunt. Als deze progressie zich de komende wedstrijden voortzet, moeten we in de middenmoot kunnen eindigen", aldus Adrie de Nooijer. die hoopt dat er nog enkele oudere dames zich bij de selec tie zullen voegen om in het veld wat meer leiding te kunnen geven TERNEUZEN Zaterdag staat voor de volleyballers opnieuw een interessante krachtmeting op het programma. Het dit jaar feestvie rende Athanatos uit Kloosterzan de houdt haar jaarlijkse toernooi, waaraan 28 teams deelnemen. In de Terneuzensc sporthal 't Zwaan tje treedt vanaf 09.30 uur op vier velden een sterk deelnemersveld aan. waarbij wedstrijdleider Otto Vosveld de teams naar sterkte heeft ingedeeld. ..Elk jaar hebben we een kleine dertig ploegen en ook dit jaar zijn we er weer in geslaagd om vooral Zeeuws- Vlaamse. maar toch ook teams van over het water naar Terneuzen te krijgen. Vermeldenswaard is daar bij. dat de vier winnaars ter gele genheid van hei 10-jarig bestaan van Athanatos hij deze elfde uitga ve een speciale ereprijs ontvan gen", aldus Vosveld. Behalve de categorie heren tweede en derde klas. wordt een eerste schifting gemaakt in poules, waar na later via kruiswedstrijden de nummers één en twee uitmaken wie er over gaat naar de finale. De verliezers in de poule spelen even eens nog een plaatsingswedstrijd zodat iedere ploeg volledig aan zijn trekken komt. Bij de heren promotieklas zullen ongetwijfeld de interessantste duels worden gespeeld. In poule A binden daar Athanatos, CVC. Scheldesport en IJVC de strijd aan. in poule B komen Morres. De Ster- re en Savok tegen elkaar uit. waar bij het de vraag is met welke af vaardiging Morres en De Sterre komen Voor Savok lijkt er niet veel eer te behalen in deze poule. Mogelijk dat Scheldesport hier ho ge ogen kan gooien In de categorie dames promotie- en eerste klas komen De Sterre. Sc Morres. Marathon en Athanatos in poule A tegen elkaar uit. terwijl in poule B Mytllus. Athanatos 2 en Sc Morres 2 elkaar bekampen Kans hebbers zijn hier ongetwijfeld Ma rathon. Mytilus en ook de dames van de organiserende vereniging. Bij de dames tweede klas lijkt Savok 2 de meeste aanspraak op de toernooiwinst te mogen maken In de poule ontmoet dit jonge team Athanatos 3. IJVC en Sluvoc. In poule B zou Sgravo wel eens voor een verrassing kunnen zorgen Te genstanders zijn daar Philippine. Sc Morres 3 en De Sterre 2 Bij de heren tweede- en derde klas wordt een halve competitie afge werkt tussen het sterke Zaamslag. Athanatos 2. Savok 2. IJVC 2. Voor waarts en Marathon. Alle finales worden om 17.00 uur gespeeld Federatie dubbele punten zijn te ver wacht i han- De nieuwkomer in het damesvoetbal. Breskens. krijgt instructies bij het begin i UA (W) ÏA uil Westdorpe begint, evenals En aantal andere ploegen, aan het wede seizoen in competitieverband, "i ook eerst een aanloopjaar ge aaid te hebben, eindigde het elftal ong jaar als derde, achter Hoofd- grj en Steen, een resultaat wat lang me'Ë liet slecht is voor een debutant, r°cil em^igde het seizoen met zo „J ooskleurig, doordat er op het laatst, j naar nauwelijks elf dames op de been ■P01 ebracht konden worden, wat wel erg 'n-.j feinig is Een actie trok. gelukkig oor de Westdorpenaren, weer nieuwe sK" den, zodat er nu weer met vijftien el lames gestart kan worden. Optimis- 8" Isch rekent het trainersduo Peter van da lijk en Kees Floris op eenzelfde resul- aat als het eerste jaar. „Alleen is het Bmmei zegt begeleidster Ellen van op; l'jk. „dat we weer helemaal opnieuw r0 loeten beginnen met al die nieuwe '•Eden erbij. Amders had er waar- 1 ihijnlijk veel meer ingezeten" KOEWACHT Voor de trimmers gastheer optreedt staat voor van de Zeeuws-Vlaamse Trïml'edera- morgen (zondag) waarschijnlijk het dienen. Het wiclercomité Koew tie loopt het seizoen zo zachtjesaan klapstuk van het jaar op hel pro- heeft de organisatie daarva naar zijn einde toe. Dit komende gramma. Dan wordt namelijk de den. weekeinde kunnen de renners echter voor hen enige klassieker op het Overigens valt het te betwijfelen of er nog eens behoorlijk aan hun trekken programma verreden en dat betekent in het klassement nog werkelijk be komen. want nadat eerst Eede als dat er voor het klassement van de langrijke verschuivingen in de top plaats zullen vinden. De Brabander André Geerts heeft zich gedurende het nu bijna afgelopen seizoen heer en meester getoond in de wedstrijden, waardoor hij met ruime voorsprong aan de leiding gaat Desalniettemin kan het nog best een interessante confrontatie worden in Koewacht nu de strijd in de A-categorie een lengte kent van honderd kilometer Deze categorie zal om 15 00 uur op weg worder geschoten Het programma in Koewacht zal zon dag worden geopend met een race voor de Cs en voor hen ligt er een afstand van 55 kilometer te wachten om onder de wielen door te draaien. Voor beide wedstrijden kan er worden ingeschreven in café Zeelandia in Koewacht oofdplaat ft reken met op een derde achtereen- olgende titel", zegt Hoofdplaataan- oerster Emmy van Grol als haar wei evraagd wordt naar de kansen van lie k laar elftal. Zij rekent erop dat de I tijd joncurrentie dit seizoen zwaarder zal nens jn dan ooit en wijst daarbij Hoek. •oor! iteer.en Spui als kampioenskandida- boö en aan „Wij hebben dan wel niet aan recht verloren, maar de anderen zijn sker sterker geworden", vervolgt de Mddenveldster „Toch reken ik wel I®®1 Plaatsje bij de eerste drie, want zbn ook niet minder geworden' i sterke punt van de kampioens- £7 -,«®e getraind wordt door Johnny Waele. is het samenspel Verder E?1 er ook gezorgd dat de conditie P een behoorlijk peil is. terwijl de lillek ook niet vergeten wordt. sp? eng seizoen speelde Hoofdplaat nog öe zondagklasse met onder andere w?en uit de rest van Zeeland. Em- dan< f van Grol speelt liever in iVas «uwseh-1Vlaanderen. „De krach ts- jevali ™udingen zijn erg klein en dat gC\i ^tekent dat er spannende wedstrij- ar.o le verwachten zijn. Verder vind ik laï' Pluspunt dat we niet meei paB de boot mee moeten en dat «at een hoop tijd uit jf J üervliet uliü fcrvliettrainër Johan de Pauw heeft W9 Bsantal nieuwe gezichten in zijn ;eDj SS» 'iPie kon hÜ S°ed gebruiken. d3 ~Tl "et gevaar voor te weinig iJ s bij blessures of ziektes veel 0-" ™,er ls geworden. „Nu zijn we met "l«n dames", zegt Johan de Pauw. «at moet t.oeh ruimschoots vol- BRAAKMAN Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Dat moet de achterliggende gedachte zijn die koerswijzi ging van de watersportvereniging Vremdijck verklaart. Nadat men in de voorbije jaren met man en macht aan de verbouwing van het fraaie clubhuis heeft gewerkt, slaat de club een nieuwe weg in. Een cursus voor Optimisten (jeugd van 8 tot 14 jaar) is het eerste bewijs van de goede voornemens. Kwaliteit staat daarbij voorop. In zijn algemeenheid willen we natuurlijk aandacht schenken aan de zeilerij m de meest ruime betekenis", zegt voorzitter Willy van Laethem „Door de verbouwing van ons clublokaal hebben we in de afgelopen jaren helaas minder aandacht aan onze jeugd kunnen schenken en dat willen we nu rechttrekken Vandaar dat we gestart zijn met een cursus voor Optimisten in de zomermaanden Steeds kon er 's zaterdags van 10.00 tot 12 00 uur worden getraind en indien er geen wedstrijden waren ook op zondag in de voormiddag Daar tussendoor organiseerden we een zevental wedstrijden voor de meer gevorderden' De instructie aan de jeugdige zeilers is volgens Van Laethem goed onderbouwd „Voor beginners gaat het daarbij in eerste instantie om het aanvoelen van de wind. Vervolgens komt daar het leren omgaan met de boot bij. alsmede het bijbrengen van de kennis van de boot", vult secretaris Leo Fermont aan Om de kinderen daarna vertrouwd te maken met het water wordt uitgeweken naar een goed beschutte plek. om de nodige praktijk-ervaring op te doen. Daarbij is het een vereiste dat de kinderen die zich aanmelden kunnen zwemmen „Zelfs als ze gediplo meerd zijn is het in de Optimistenklasse verplicht om een zwemvest, aan te doen. omdat we van hel standpunt uitgaan dat ze door een klap van de giek gewond zouden kunnen raken aldus de Vremdijck-praeses Eede Eenmaal in de race volgt dan een schifting door het opkruisen. dat gedurende een derde van het parkoers dient te geschieden Het valt niet mee om tegen de wind m te laveren weet de Belgische voorzitter, „en juist daaraan herken je de betere van de minder goede zeilers Het is daarbij een misverstand dat lichaamskracht van groot belang zou zijn. Het komt vooral aan op techniek en inzicht en bij langere races natuurlijk ook op uithoudings vermogen. maar kracht'speelt geen rol van betekenis Vremdijck is in 1965 opgericht, door een aantal Zeeuws- Vlamingen die in clubverband de zeilsport wilden beoefe nen. Na verloop van tijd is de vereniging gegroeid, waarbij vooral ook Belgen de weg naar De Braakman wisten te vinden Momenteel is het zo dat van de 85 families die lid zijn iets meer dan de helft de Belgische nationaliteit heeft „Iedereen kan bij ons lid worden", verzekert hij „Met het oog op de toekomst gaat het ons daarbij vooral om de kwaliteit, niet zo zeer om de kwantiteit. We proberen bewust de betere zeilers aan de start te krijgen en we zijn er dan ook trots op dat van onze Spahker-leden ei straks een stuk of zeven naar hef Nederlands kampioenschap op het IJsselmeer gaan. Dat betekent natuurlijk niet dat er hier geen plaats ls voor ménsen die zuiver recreatief bezig willen zijn We proberen echt de prestatie te combineren met gezelligheid en recreatie, want iedereen moet aan zijn trekken kunnen komen Onder onze plankzeilers zitten heel wat recreanten en dat is toch een bewijs dat ook de gezelligheid hoog in ons vaandel staat' Stimulans Doorslaggevend De instructie blijft echter niet alleen beperkt tot het opdoen van praktijk-ervaring. ..Om aan wedstrijden deel te kunnen nemen zullen de kinderen toch ook kennis moeten hebben van het wedstrijdreglement, voorrangs- regels op het water, hak-'en stuurboord, loef- en lij en het ronden van de boei. Daarnaast is het uiteraard van groot belang dal de hele startprocedure tot in de puntjes wordt beheerst. Dc meesten nemen dan ook een speciaal zeilchrono mee om direct na de start een zo goed mogelijke positie te hebben, want je kunt er van op aan dal juisi Ui ai.ui tnj lvvie zeilers van gelijke kwaliteit van doorslaggevend belang kan zijn". Niettemin timmert Vremdijck duidelijk aan de weg. De Optimisten-cursus zal ook volgend seizoen weer worden gegeven en met de verzekering dat dit seizoen de gehele Belgische top aanwezig is geweest, lonkt de watersport vereniging naar de komst van concurrentie uit Neder land. ..We willen voor volgend jaar een landelijk evene ment organiseren, dat twee dagen in beslag zal nemen. Onze aandacht gaat daarbij uit naar een wedstrijd die eveneens op dc kalender van de Koninklijke Nederlandse Watersportbond voorkomt en die meetelt in een grote reeks van wedstrijden, Mogelijk dat we dan in ieder geval de subtop van Nederland naar Zeeuwsch-Vlaande ren kunnen halen. Als dat zou lukken dan dan is dat voor dc zeilsport ongetwijfeld een grote stimulans. Voorzitter Willy van Laethem van Vremdijck Maar voordat er zondag in Koewacht kan worden gestart is er morgen izaterdag) nog eerst een wedstrijd in Eede. Ook daar komen beide catego rieën aan hel vertrek en vallen er nog punten te verdienen voor het klasse ment van de Trimfederatie. Om 14.00 uur valt de startvlag voor de C's. terwijl de A-renners om 15 30 uur op pad worden gestuurd op het be kende parkoers van de Acht van Eede. waar zondag dan weer de ama teurs actief zullen zijn. Voor de trimkoersen in Eede kan er worden ingeschreven ln café Cambn- Hengelw edstrijd A xel AXEL - De hengelsportvereniging COA in Axel houdt zaterdag haar vierde kampioenswedstrijd van het seizoen. Gevist wordt op de leiding rechts van de Kinderdijk van 14.00 tot 16.30 uur. maar de kans bestaat, dat vanwege een jachtpartij uitgewe ken moet worden naar de kleine kreek. Inschrijving is vanaf 12.00 uur mogelijk in café Sonnehoek ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27