LE ZEEUWSE COURANT Wim Kan overleden antoren Aeroflot in VS moeten dicht Chileense politie slaat in op demonstranten Officiële rente gaat met half procent omhoog DE JAGER-TOLHOEK HMO KEUKENS de PZC vandaag HERFSTFESTIJN IQoes VERGELDINGSMAA TREGEL VAN REA GAN ;i<i iibouwktHikm-. mh GOES: Houlkade7. tel 01100-21250' j HJv MIDDELBURG Korie Noordstraat 1 Geopend ma-vr van 8 00 17 00 uuf W iel 01180-33050' ij zaterdag van 10 00-12 00 uur -d Geopend ma -vr van 3 00-17 00 uu 1001 bouwmaterialen onder één dak! Late verschijning PZC Na een tamelijk goede start van de nieuwe offset-rotatiedrukke rij in begin mei dit jaar. hebben wij de laatste weken met een aantal aanzienlijke storingen te kampen gehad Gisteren had dit enkele uren vertraging in de bezorging tot gevolg Boiendien telde de Bevelandse editie twee pagina's extra, waardoor be richten tweemaal in de krant te lezen waren. Voor het geleden ongemak bie den wij u onze verontschuldigin gen aan. In de drukkerij wordt hard gewerkt om verdere storin gen zoveel mogelijk te voorko men. Directie PZC 1 ADVERTENTIE i 15, 16 en 17 september 'GtrP"igïefp'«! ft'ASHINGTON/MADRID (AFP/RTR/DPA/UPI/ANP) President Ronald Reagan heeft beslo ten de kantoren van de Sowjet-luchtvaartmaatschappij Aeroflot (in Washington en New ïork) te sluiten als vergeldingsmaatregel voor de vernietiging van de Zuidkoreaanse Boeing forige week. De president heeft verder de raad voor de burgerluchtvaart in Washington I pgedragen met ingang van maandag het Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen te rerbieden doorreisbiljetten voor Aeroflot te verkopen. De maatregel moet tot nader order (an kracht blijven. De drie functionarissen van Aeroflot moeten de V.S. verlaten. zich voor het incident te veronlschul- dikgen of te beloven dat het nooit weer zal voorkomen. De Nederlandse minister Van den Broek zei in Madrid dat het neerhalen van de Zuidkoreaanse Boeing aan toonde dat er daden en niet alleen woorden nodig zijn om de ontspan ning tussen Oost en West te bevorde ren Acht landen, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk. Japan, Zuid-Korea, Canada en Nederland, hebben don derdag aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een ontwerp-resolu- tie over de zaak van de Zuidkoreaanse Boeing voorgelegd )e aankondiging van Reagan kwam persbureau Tass donderdag gemeld. Minister Shultz noemde de desbetref- nkele uren nadat de Amerikaanse „Sowjet-gebied, de grenzen van de fende verklaringen van Gromyko in klister van buitenlandse zaken Sowjet-Unie zijn heilig." aldus com- hun onderhoud van meer dan twee pbultz in Madrid een 'belachelijke' mentator Yoeri Kornilov. uur ..volledig onaanvaardbaar" De rklaring zei te hebben gekregen van De met spanning verbeide ontmoe- V.S. zullen met hun bondgenoten n Russische ambtsgenoot Gromy- ting in Madrid tussen de Amerikaanse vastberaden zware druk uitoefenen b over het gebeurde minister van buitenlandse zaken om de Sowjet-Urue tot inkeer te bren- Belandingsrechten van Aeroflot in de Shultz en zijn Sowjet-Russische colle- gen, zei hij. Het probleem heeft zich in de tekst wordt de vernietiging van pS werden in december 1981 (na het ga Gromyko heeft donderdag het me- toegespitst door de ongelooflijke Sow- het Zuidkoreaanse lijnvliegtuig door dkondigen van de staat van beleg in ningsverschil tussen de Verenigde jet-Russische verklaringen en het uit- Sowjet-Russische militaire toestel- pen i al opgeschort. In juli 1982 Staten en de Sowjet-Unie over het blijven van enig gevoel voor een men- 1 de president vluchten van neergeschoten Zuidkdoreaanse vlieg- senleven. Volgens de Amprikaanse Aeroflot op de V.S. als reactie op het tuig blijkbaar verdiept. minister heeft Gromyko geweigerd «(treden tegen de vrije Poolse vak- TOtrale Solidariteit. ?ezegsman van het Witte Huis, Larry peakes, zei dat onder de verdere gaatregelen die president Reagan te il de Sowjet-Unie overweegt, het ieperken of annuleren van Sowjet- Jlussische handelskredieten is. Sowjet-Unie zal dergelijke toe komstige vluchten 'afbreken' als Washington geen les trekt uit de jlgedie met het Koreaanse vlieg- Bg. Dit heeft het officiële Sowjet- het tragische verlies van men senlevens „diep betreurd". Zie ook pagina 3i. SANTIAGO (UPI'RTR AFP) Honderden leden van de oproerpolitie in Santiago hebben donderdag traangas, waterkanonnen en de wapenstok gebruikt tegen stenen gooiende studenten en werklozen in de arbeiders wijken van de Chileense hoofdstad op de vijfde nationale dag van protest tegen het militaire bewind van generaal Pinochet. Tijdens de botsingen werd de vroe- De gewelddadigheden volgden op gere voorzitter van de Chileense senaat. Patricio Aylwin. gearres teerd. Ook tientallen anderen wer den in hechtenis genomen. In San tiago en in diverse andere grote steden lag het openbaar vervoer stil. een nacht waarin de geheime politie razzia's hield waarbij vijf mensen werden doodgeschoten Een woordvoerder van de nationale veiligheidsdienst zei dat de geheime politie woensdag op het spoor was gekomen van de vier vermoedelijke moordenaars van de goüverneur van Santiago. De politie had het vuur geopend. Een persoon wist te ontsnappen, maar drie anderen kwamen bij de schietpartij om het leven, aldus de woordvoerder Bij een ander vuurgevecht in het westen van de stad doodde de poli tie twee andere personen die lid zouden zijn van de ondergrondse linkse revolutionaire beweging MIR. Wisselvallig Veel bewolking en af en toe een bui. ^dagtemperatuur ongeveer zeven tien graden Wind uit zuid tot zuid- mest, boven land vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot 226e jaargang no. 211 [Vrijdag 9 september 1983 Demonstranten passeren in de Chileense hoofdstad Santiago een met machinepistool bewapende politieman Gromyko Russisch recht van de sterkste NIJMEGEN-DEN HAAG (GPD- ANP) In het Nijmeegse Sint Radboudziekenhuis is gisteravond de cabaretier Wim Kan overleden. Hij is 72 jaar geworden. Wim Kan werd vorige week maandag ter observatie in het ziekenhuis opge nomen. Hij was al enige tijd over vermoeid. Zijn toestand verslech terde echter, zodat artsen het raad zamer achtten dat hij zich liet opnemen. Wim Kan begon in 1931 als toneelacteur bij het gezelschap Cor Ruys. Hij groeide uit tot een van de grootste cabaretiers van ons land. Wim Kan was sinds 1933 getrouwd met de actrice Corry Vonk. met wie hij ook veel optrad. Het leven van Kan werd voor een belangrijk deel bepaald door zijn ervaringen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij en zijn vrouw verbleven in het voormalig Nederland-Indiè in een Jappenkamp. Voor veel mensen was Wim Kan de man van de oudejaarsavondconferences voor de VA- RA-radio. In 1974 kregen Kan en zijn vrouw tijdens een vakantie in Genève van hun platenmaatschappij een platmaplaat aange boden. omdat zijn laatste radio-conference een verkoop van 200.000 platen had opgele verd. De 81-jarige Corry Vonk werd anderhalfjaar geleden getroffen door een hartaanval. Wim Kan besteedde sinds die tijd veel zorgen aan zijn vrouw; hij week bijna met van haar zijde. Toen Corry vorig jaar werd opgenomen in een ziekenhuis in Velp, nam Wim Kan een kamer naast zijn vrouw om dag en nacht bij haar te kunnen zijn. Uitgeput Ook toen zijn vrouw daarna weer thuis kwam. bleef Wim Kan bezorgd over haar waken, waardoor hij zelf niet meer genoeg rust kreeg. De laatste weken maakte hij dan ook een uitgeputte indruk. ,.Hij heeft een uitzonderlijke status bereikt die nooit eerder in onze cabaretgeschiedenis is aangetroffen. Zonder 'nieuwe' program ma's. zonder premieres en zonder recensies trekt hij overal volle, enthousiaste zalen". aldus omschreef cabaret-archivaris Wim lbo I de positie van Wim Kan in het Nederlandse I cabaret in zijn in 1976 uitgebrachte boek '40 jaar Wim Kan en Corry aan zijn zijde' De unieke plaats werd keer op keer beves- U tigd door zijn oudejaarsconferences vanaf I 1954 op de Vara-radio (in totaal zes keer) en in 1973 voor het eerst ook voor de Vara- televisie. De politiek stond in de oudejaars conferences voorop. Politici die op dat moment op het vaderlandse toneel hun rol speelden, mochten zich verheugen in Kan's warme belangstelling. Liedjes op. uitspraken over en typeringen van ministers waren raak en vonden grote weerklank bij het publiek. Een bekend liedje werd geschreven op het lijf van oud-premier Jelle Zuijlstra met de onsterfelijke regel Jelle zal wel zien' 'Lijmen Jan' werd een topper die Jan de Quay, als vermaard heler van dreigende breuken in kabinetten, lang werd nagedragen. Ook 's lands situatie vatte Kan meerdere malen kernachtig samen, bij voorbeeld in 'Twaalf miljoen oliebollen op aardgas' over de eerste oliecrisis in 1973 Op het overlijden van Wim Kan is met grote verslagenheid gereageerd. (Zie ook pagina 9i Kneet weg Gerrie Knetemann verlaat de wielerploeg van Peter Post. Er is onenigheid over zijn neven activiteiten. (PAGINA 19) Openbaarheid Het kabinet werkt aan een nieuwe wet op de openbaar heid van bestuur. Deze wet zou volgens premier Lubbers voor al moeten dienen om het naar buiten brengen van (bestuur lijk i nieuws ordelijk te laten verlopen (PAGINA 5) Boerderijproject Het voortbestaan van het boerderijproject voor geeste lijk gehandicapten hangt aan een zijden draad In een laat ste reddingspoging wordt een beroep gedaan op de tweede kamer. (PAGINA 11) Radio en televisie; 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond; 4 Financiën, economie; 6 Varia: 7 Kunst en cultuur; 9 Provincie: II, 13, 15 en 17 Sport: 19 gierstoestel door de Sowjet- Unie beheerst nu al meer dan een week de internatio nale politiek. De Oost-West-verhou- ding is door het incident verscherpt en tal van landen zoeken yveng naar één of andere vorm van straf voor de Sowjet-Unie. De Russen hebben de afgelopen dagen aarzelend en dan nog beetje bij beetje toegegeven, dat zich een incident met een vliegtuig heeft voorgedaan boven het eiland Saeha- lin Vijf volle dagen moest de wereld wachten op een uiterst onbevredigen de verklaring van de Sowjet-regering De officiële lezing uit Moskou hield het op „een einde gemaakt aan de vlucht van een indringer". Een cyni sche en beledigende formulering als de hele wereld weet. dat moedwillig een ongewapend verkeersvliegtuig is neergehaald, waarbij alle inzittenden in totaal 269 passagiers en beman ningsleden de dood vonden Top punt van Sowjet-arrogantie is minis ter van buitenlandse zaken Gromyko, die op de ministersbijeenkomst van de Europese Veiligheidsconferentie, in Madrid glashard volhield, dat het om een spionagevliegtuig gaat, dat de Sowjet-Unie het recht heeft zijn gren zen en zijn luchtruim te beschermen en dat de VS en de andere Westelijke landen er op uit zijn om de Sowjet- Unie in diskrediet te brengen In een persoonlijk gesprek, gisteren, met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz maakte Gromy ko de zaak nog erger door onomwon den vast te stellen, dat de Sowjet-Ume het volste recht had het vliegtuig neer te schieten en het bij een volgende gelegenheid wéér zou doen. Op een vraag van verslaggevers hoe het ge sprek was verlopen, gaf de Sowjet- minister als antwoord „Fine" (goed). Maar een woedende Shultz kon nau welijks woorden vinden om te be schrijven hoe onbevredigend hij het gesprek had gevonden. De woede van de Amerikanen over de botte standpuntbepaling van de Sowjet-Unie is begrijpelijk Er is duidelijk sprake van twee geheel ver schillende visies op de wereld. Voor de Sowjets ligt de zaak eenvoudig: een vliegtuig van een vreemd land is het luchtruim binnengedrongen Dat is een daad van agressie, die niet kan worden getolereerd Op de overtre ding moet meteen de straf volgen. Eenvoudig en doeltreffend is in zo'n geval meteen de trekker over te halen Eén slachtoffer? Tientallen doden? Of misschien wel een paar honderd? In de Sowjet-filosofie op de wereld is geen plaats voor medeleven en onder ling menselijk begrip. Een mensenle ven telt daar met En wie zou zich druk maken om een paar honderd indringers'' Dit is niet alleen het beeld van officieel Rusland Ook de man-in- de-straat aan wie de belangrijkste feiten worden onthouden; dat althans vinden wij in het Westen denkt er in grote lijnen zo over Het vliegtuig heeft immers mets te maken in de Sowjet-Ume Moeten ze maar van de grens wegblijven' Deze en soortgelijke reacties tekenden Westerse corres pondenten in Moskou op uit de mond van gewone Sowjet-burgers. Een der gelijke visie op het gebeuren staat lijnrecht tegenover de opvatting in het Westen. Hier hecht men grote waarde aan het leven en de veiligheid van vliegtuigpassagiers. Internatio naal zijn daarover overeenkomsten afgesloten Ais elk afgedwaald ver keersvliegtuig lukraak zou worden beschoten, zou het snel gedaan zijn met de burgerluchtvaart. Voor de Russen tellen slechts de eigen 'heilige grenzen' Het is schokkend en tegelij kertijd onthullend hoe de Sowjets de bewijslast weten om te draaien Wat Moskou er ook van zegt. een rechtvaardiging voor de actie boven Sachalin is er met. FINANCIËLE KRINGEN VERBAASD AMSTERDAM Gelet op de renteverhouding in het buiten land en ter aanpassing aan de binnenlandse geldmarktrente verhoogt De Nederlandsche Bank per 9 september haar rentetarieven over de hele linie met een half procent. Als gevolg van deze maatregel gelden Het is de tweede verhoging van de met ingang van 9 september de vol- officiële rentetarieven dit jaar. Op 3 mei gingen alle tarieven met een vol pet omhoog. gende tarieven: wisseldisconto 5 pet promessedisconto 6 pet voorschotrente 5,5 pet. In financiële kringen reageerde men belang voor de handelsbanken omdat ln het algemeen met grote verbazing zij hun voornaamste tarieven hier op de discontoverhoging. Sommige aan koppelen. deskundigen achten de onmiddellijke Wijziging van dit tarief werkt in het Het promessedisconto is van groot navolging van Duitsland sterk over trokken. temeer daar er een staatsle ning op stapel staat. Men denkt nu dat de kansen op een succesvolle staatslening zullen afne- algcmeen door op de kapitaalmarkt en kan daarmee tevens van invloed zijn op de hypotheektarieven. De voorschotrenle is het tarief waarte gen banken bij de centrale bank kunnen lenen. Het incident heeft wel degelijk zijn terugslag op de internationale politiek De verhouding tussen Oost en West. toch al weinig hartelijk na de Russische inval in Afghanistan, wordt opnieuw op de proef gesteld De Navo- landen met de VS voorop bezinnen zich op sancties tegen Rusland Rea gan kondigde begin deze week al een paar onbelangrijke strafmaatregelen aan. die naar het zich laat aanzien vandaag zullen worden uitgebreid. Op belangrijke punten evenwel wil en kan het Westen het contact met de Sowjet-Unie niet opgeven. Genève is daar een voorbeeld van. De Ameri kaanse president Reagan vindt dat de onderhandelingen tussen Russen en Amerikanen over vermindering van de aantallen kernwapens gewoon moeten doorgaan. Er staat te veel op het spel om het lot van de wereld af te laten hangen van het neerschieten van een passagiersvliegtuig Het lijkt cynisch, maar in feite heeft het Wes ten geen andere keuze. De dunne draad van de dialoog met Moskou rigoureus doorsnijden heeft onvoor spelbare gevolgen De communicatie lijn tussen de supermachten kan en mag niet worden verbroken. Dat wil echter met zeggen, dat het Westen maar alles moet slikken van de Sow jets De tussenweg is de dialoog in stand houden en wanneer noodzake lijk strafmaatregelen tegen Moskou niet uit de weg gaan Dim Vlucht Een Tsjechoslowaaks echt paar met twee kinderen is met een heteluchtballon naar Oostenrijk uit geweken. Na een zorgvuldige voorbe reiding was het gezin in de nacht van woensdag op donderdag van een plaats nabij de grens vertrokken. Iers referendum gen abortus jH-'BLIN' (RTR) De Ieren hebben een meerderheid van 2 tegen 1 jstemd vóór opneming van een om- treden anti-abortusamendement in fc grondwet. Pt is donderdag duidelijk geworden rl de eerste uitslagen van de desbe treffende volksraadpleging. Overi- jtns is maar ongeveer de helft van het Mtal kiesgerechtigden komen opda- Je eerste uitslagen van de 41 stemlo ssen bevestigden wat opiniepeilin- Jien in de voorafgaande tijd hadden löorspeid dat het amendement de jrondwet gemakkelijk halen zou. Wel Pen de initiatiefnemers er teleurge- jpld over zijn dat het electoraat zo 'leent is opgekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1