ZEELAND hulp kamercommissie Boerderijproject vraagt l Woning Goes ontruimd na grote huurachterstand Zeven minuten te laat ingeleverde lijst met kandidaten waterschap is ongeldig SEPTEMBER KROKUSSEN Week van de Derde Leeftijd Bouw stadskantoor in Goes vordert TOENEMING HUURPROBLEMEN almanak LAATSTE POGING OM PLANNEN TE REDDEN VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT l MIDDELBURG - In een laatste poging om het boerderijproject voor geestelijk gehandicapten op Tholen te redden heeft de stichting OVEM (Ook Voor Mekaar) zich tot de vaste kamercommissie voor gehandicaptenzorg om hulp gewend. Dat werd donderdagmiddag in I Middelburg meegedeeld door bestuurslid W. van Ballegooyen tijdens een vergadering van j! het provinciaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg (POZ). 'I De stichting OVEM is al meer dan sprake zijn. ..In feite wordt ons ge- anderhalf jaar bezig om het boerderij- vraagd om het exploitatietekort, i i project van de grond te krijgen maar De Betho wat kleiner te maken". ■4 allerlei tegenslagen zorgden ervoor dat de pogingen uitgroeiden tot een De vaste kamercommissie is nu ge- ware lijdensweg. In het kader van de vraagd om OVEM ontheffing te verle- Toodoperatie 1982' voor de zwakzin- nen van de eis tot doorbetalen. Pro- inzorg (waarmee het ministerie bleem is echter dat deze commissie WVC de achterstand in wil lopen pas eind septerber of zelfs begin bestaat bij voorzieningen in deze oktober bijeenkomt, te laat om de sector) kreeg OVEM vijftien plaatsen termijn van 15 september van WVC toegewezen. Het ministerie wil nu dat nog te kunnen halen. OVEM vóór 15 september aan gede- POZ-secretaris mr J. van der Meulen puteerde staten meedeelt, dat alle wees er bovendien op dat de kamer beletselen zijn opgeheven. WVC wil commissie gehandicaptenzorg waar- namelijk 1 oktober alle plannen voor schijnlijk met eens de bevoegdheid de noodoperatie binnen hebben. heeft om dispensatie te verlenen. Hij herinnerde eraan dat staatssecretaris van sociale zaken De Graaff onlangs nog liet weten dat regionale en lokale overheden voor het grootste deel ver antwoordelijk zijn voor de financie ring van boerderijprojecten zoals het beoogde op Tholen. Adviseur drs R. R. L. M. I le Cocq d'Armandville (Ministerie van WVC) waarschuwde dat Zeeland het gevaar loopt de kansen op extra plaatsen in het kader van de noodoperatie te verspelen wanneer niet snel duidelijk heid wordt verschaft. ,.Tot nu toe heb ik ze weten te behouden maar een provincie als Zuid-Holland staat di rect klaar wanneer er uit Zeeland geen invullingsplan komt" aldus de adviseur. Teneinde aan dit gevaar te ontsnap pen besloot het POZ gedeputeerde staten te adviseren (bij onverhoopt mislukken van het boerderijproject) de in totaal 21 beschikbare plaatsen te verdelen over gezinsvervangende tehuizen in de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen (10 plaatsen) en op Walcheren (11 plaatsen in Vlis- singen). Ook werd de mogelijkheid opengelaten dat het boerderijproject afgeslankt wordt van 15 tot 11 plaat sen waarbij er tien over zouden blij ven voor het gezinsvervangend tehuis in de Kanaalzone. De vergadering ging verder akkoord met de instelling van een provinciale kerngroep gezinsbegeleiding. Het is de bedoeling dal dit orgaan in regio naal verband groepen gaat samen stellen die zich bezig-gaan houden met begeleiding van gezinnen met geestelijk gehandicapte kinderen. De initiatiefnemers voor het boerde- lijproject zien er. zo bleek donderdag, s'nter geen gat in om deze datum te alen. Het woongedeelte van het pro- ret is rond maar dat geldt niet voor iet werkgedeelte. OVEM zit daar nog met een gat van zestig tot zeventig duizend gulden in de exploitatie-op zet. Dat tekort wordt volledig veroor zaakt door de eis dat het project moet jaan betalen voor de diensten die ze gaat ontvangen van de sociale werk- iralening Betho. Het boerderijpro- ect moet voor het werkgedeelte met De Betho een samenwerkingsverband Het Goese stadskantoor in aanbouw. Luchtfoto Lex de Meestert. GOES Nog dit jaar - begin december - moet het hoogste punt bereikt zijn van het nieuwe stadskan toor in Goes. De werkzaamheden voor het gebouw, halverwege april '83 aangevangen, verlopen volgens burgemeester W. Blanken prima en uiterst voorspoe dig. „Het loopt helemaal volgens de plannen, er doen zich geen onverwachte dingen door". Hij stelt dat het project tot nog toe ook binnen de financiële ramingen is gebleven. „We wikkelen, zoals toegezegd, het stads kantoor af binnen de bestaande budgettaire mogelijk heden", aldus mr Blanken. Hij is voorts bijzonder te spreken over de wijze waarop het overleg met de bij de bouw betrokkenen gevoerd kan worden. Als in december aanstaande het hoogste punt bereikt kan worden en er geen al te strenge winter, met veel onwerkbare dagen, optreedt, dan kan het gebouw in mei 1984 klaar zijn. Burgemeester Blanken verwacht dat de verhuizing dan vóór aanvang van het wintersei zoen een feit kan zijn. Inmiddels tekenen de contouren van het gebouw op de hoek van de Oostsingel Oude Singel zich duidelijk af „Een heel simpel gebouw, waarin maximaal geprofiteerd wordt van de ruimte", zegt de burgemeester. Hij wijst erop dat de beschikba re ruimte voor bestuur en ambtenaren veel groter is dan wellicht van buitenaf lijkt. Achter het bouwterrein staat momenteel nog een oud schoolgebouw. Dat is onlangs door de laatste leerlin gen verlaten Bedoeling is het gebouw na het bereiken van het hoogste punt te slopen (dat zal omstreeks voorjaar '84 zijn). De vrijkomende ruimte wordt par keerterrein. Van het overgebleven gedeelte van de oude gevangenismuur zal nog ongeveer één meter gesloopt worden (ten behoeve van de toegang tot het parkeerterrein), het grootste deel blijft staan. jVan Ballegooyen liet donderdag blij- ken deze eis vanuit Den Haag nogal nbillijk te vinden. Volgens hem wor- in bestaande voorzieningen alleen Qk maar intensiever gebruikt wanneer JJ| het OVEM-project er van meeprofi teert, van extra kosten zou nauwelijks Bromfietser valt bij ontwijken van groep fietsers OOST-SOUBURG De 54-jarige A. [8. uit Nieuw- en Sint-Joosland is isteren op het Koopmansvoetpad in tost-Souburg met zijn bromfiets on deruit gegaan, nadat hij vier fietsers Kilde ontwijken. Voor alle zekerheid jzhij ter observatie overgebracht naar het ziekenhuis in Middelburg. GOES De deurwaarder heeft donderdag in opdracht van de stichting samenwerking Goes (SSG) de woning Cort van der Lindenstraat 154 in de Goese Polder ontruimd. Het huis werd bewoond door de familie J. S. Reden voor de maatregelen: een over een lange periode gegroeide huurachterstand van ruim zesduizend gulden. Volgens directeur J. Franken van de SSG was het niet mogelijk gebleken, hoewel daartoe vele pogingen in het werk waren gesteld, met de bewoners een regeling te treffen voor de betaling van de huurschuld. Op de foto: ouderen in Breskens ontspannen zich in de handwerkclub 'Goedertijf. ZEEUWSE Voetganger Met stramme, doch kwieke 'red marcheerde de bejaarde Middelburger van de week door zijn stad. Hij liep - zo konden wij, achter hem lopend, wel bevroeden - vastberaden op zijn doel af - ivat dal dan ook mocht zijn. Hij had het bijna met gehaald ant bij een oversteekplaats Bekomen, marcheerde hij monter door. Zonder op of om te k\jken. W(j konden hem nog juist bij de arm vatten en hem voor een rap naderende auto vandaan houden. H\j was er niet in het minst van onder de indruk. Gehinderd schudde hij onze arm af en sprak knorrig: ■Ze motte stoppe, Stoppe mot te ze. Dat zijn ze verplicht". Ml weg marcheerde hij weer. Zonder op of om te kijken. BRESKENS „De West-Zecuws-Vlaamse bevolking in contact brengen met alles wat met ouder-worden te maken heeft en hen te wijzen op de mogelijkheden de 'derde levensfase' te veraangenamen op het vlak van zorg en ontspanning." Dat zijn de doelstellingen van de 'Week van de Derde Leeftijd', die de stichting Welzijn voor Ouderen in West-Zeeuwscli-Vlaanderen van 19 tot 23 september organiseert. De nadruk ligt op informatieverstrekking over de veran deringen in de gezondheidszorg, maatschappelijk werk, kruiswerk, het. beleid van de woningbouwverenigingen, de bejaardensociëteiten en bejaardenbonden, enzovoorts. Genoemde instellingen doen dan ook mee aan informatie dagen die maandag 19. dinsdag 20 en woensdag 21 september in West-Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehou den. Ook de gemeenten, de 'Zonnebloem' en bejaardente huizen presenteren zich. Een laatste poging van de zijde van de woningstichting om via familie of be vriende relaties iets te regelen, mis lukte eveneens. Franken betreurde het dat tot de drastische maatregel van uithuiszet ting moest worden overgegaan. „In 98 van de 100 gevallen lukt het meestal een regeling te treffen. Het is ver schrikkelijk triest dat de deurwaarder in actie moest komen, maar er zijn grenzen. In de driejaar dat ik nu bij de SSG werk, heb ik zoiets nog nooit meegemaakt en daaruit blijkt wel dat het om een uiterste maatregel gaat". De directeur van de SSG liet weten dat er in de achterliggende periode herhaalde malen met de familie S. afspraken gemaakt werden over het inhalen van de financiële achterstand. „De regelingen werden echter voort durend niet nagekomen", betoogde Franken. Nadat inning van de huurachterstand door de woningbouwstichting niet mogelijk bleek, werd - zoals te doen gebruikelijk - een incassokantoor in geschakeld. Ook dat'slaagde niet in het delgen van de schuld. De SSG voerde vervolgens een rechtszaak, waarbij de kantonrechter tot de uit spraak kwam dat uithuiszetting ge rechtvaardigd was. Die uitspraak gaf de stichting een handvat om tot actie te laten overgaan. Dat gebeurde ove- Bromfietster botst in Kattendijke op stilstaande auto KATTENDIJKE De achttienjarige bromfietster W. D. C. W. uit Katten dijke is donderdagmiddag bij een ongeluk op de kruising Monniken- dijk/Hogepad/Plasweg licht gewond geraakt. Ze botste, terwijl ze werd afgeleid door een gat ln de weg. tegen een stilstaande bestelauto op, bestuurd door H. J. V. uit Wemeldinge. De vrouw werd per ambulance naar het ziekenhuis Bergzicht gebracht en kon later, met een gekneusde voet. naar huis. rigens pas na een nieuwe, vruchteloze poging om alsnog tot een oplossing te komen Het verwijderen van de bewo ners door de deurwaarder verliep zon der problemen. De politie, wel op de hoogte van het gebeuren, hoefde niet in actie te komen. Directeur D. Bongenaar van de ge meentelijke sociale dienst (GSD) ver telde dat zijn medewerkers zich de laatste tijd intensief met 'het geval S.' hebben beziggehouden. De pro bleemsituatie van de familie, van wie de man een uitkering via de GSD geniet, is uittentreuren doorgelicht en bekeken. Uit de rapportages bleek volgens Bon genaar overduidelijk dat de GSD geen mogelijkheden meer. had om hem binnen de wettelijke mogelijkhe den te hulp te schieten. Hij maakte duidelijk dat via de sociale dienst ln 1981 en 1982 al diverse keren was bijgesprongen, om financiële proble men op te lossen. Het bleef echter misgaan, betoogde de GSD-directeur. Hij onderstreepte dat is nagegaan of de familie in elke geval over tijdelijk vervangend onderdak zou kunnen be schikken. hetgeen het geval was. SSG-directeur Franken wees er nog op dat, in vergelijking met het vorige jaar toen er sprake was van een zekere daling, de huurachterstand bij de woningstichting over het eerste halfjaar flink aan het oplopen was. „Het is nog niet zo dat het in Goes uiterst problematisch is, maar het baart wel zorgen. Het gaat om een formidabel bedrag". Franken merkte op dat er alleen al over de maand- huur van juli 1983 een huurachter stand was van 400,000 gulden op een totaal van 1.8 miljoen gulden. Kleine duinbranden TERNEUZEN De PvdA legt zich neer bij het besluit van het dagelijks bestuur van het waterschap 'De Drie Ambachten' om de kandidatenlijst, die namens die partij was ingediend voor de verkiezing van vertegen woordigers van de huishoudelijke vervuilers in het waterschapsbe stuur, ongeldig te verklaren. De kan didatenlijsten moesten op woensdag 24 augustus worden ingeleverd. De PvdA-afgevaardigde. die namens die partij een lijst met kandidaten aanbood, deed dat echter zeven minu ten te laat De lijsten konden tussen negen uur 's morgens en vier uur 's middags worden ingeleverd. Maar de vertegenwoordiger van de PvdA stap te om zeven minuten over vier het waterschapsgebouw bmnen. Hij gaf direct ruiterlijk toe dat hij overi gens door onvoorziene omstandighe den de tijd uit het oog had verloren. De PvdA wordt in de algemene verga dering van 'De Drie Ambachten' se dert twee jaar vertegenwoordigd door de Terneuzenaar P. Roelands Die keert nu niet. terug. Woensdag besloot het dagelijks bestuur van het water schap dal de kandidatenlijst ongeldig was. Een dag later kreeg de PvdA daarvan schriftelijk bericht In de (korte) brief werd tegelijkertijd gewe zen op de mogelijkheid binnen zeven dagen beroep aan te tekenen bij Ge deputeerde Staten. Maar voorzitter Andre Soomers van de PvdA-afdeling Terneuzen ging er donderdagavond vanuit dat gs bij de beoordeling van het gebeuren dezelf de lijn zullen volgen als het dagelijks bestuur van hel waterschap. „Ik denk niet dal we nog in beroep zullen gaan", aldus Soomers. „Er is gewoon een foutje gemaakt en dat is jammer". Ziet de PvdA af van het beroep bij gs dan zijn verkiezingen bij 'De Drie Ambachten' overbodig. Het scheelt in Zoutelande het waterschap in ieder geval vele duizenden guldens aan kosten, die verkiezingen met zich meebrengen, Er rest nu nog slechts één lijst van kandidaten voor de functie van hoofd ingeland huishoudelijke vervuilers. In die categorie zijn vier vacatures, stuk voor stuk in district 2. Verloopt alles volgens plan dan worden die vier plaatsen straks bezet door J. C. de Putter-Scheele, M. M Wieland, A. J Stoffels en A. A. Snoodijk. ZOUTELANDE De brandweer van Zoutelande heeft de afgelopen dagen twee duinbrandjes moeten blussen. Woensdagavond vatte een stukje duin aan de Westkapelseweg vlam en gis termiddag ontstond er brand aan de Duinweg in Zoutelande De oorzaak van de brandjes is met bekend. De schade bleef in beide gevallen be perkt. VEERE - De natuur is de klap nog steeds niet te boven. Bloemen en planten moeten nog duidelijk wennen aan het feit dat het stralende zomerweer nu toch echt van de baan is. De krocussen van mevrouio C. Wondergem-Labruyère in Veere snappen er ook nog niet zo veel van. Die denken dat het al weer lente is. Parmantig steken ze met hun lila kopjes al weer zo'n tien centimeter boven het grasveld aan de Sandenburghlaan uit. Mevrouw Wonder gem ivordt er eigenlijk niet koud of warm van. „Ze bloeien dit jaar dus voor de tioeede keer", constateert ze droog. Vijf jaar geleden plantte ze de zes krokusbolletjes, „en ik keek er verder eigenlijk nooit naar om". Dat hoeft ook niet. Met een beetje regenwater en af en toe wat zon bepalen deze krokussen zelf wel wanneer ze op moeten kojnen, in september dus, precies een halfjaar eerder dan hun meeste soortgenoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11