Nederlandse vliegers nog niet mee in boycot PZC£) Conferentie Genève dringt aan op Palestijnse staat Vakmanschap herken je zo. Kamer akkoord met meldingsplicht boycot JAPAN GEEFT OPNIEUW GELUIDSBANDEN VRIJ Alsnog 63 miljoen voor onderhoud van wegen VIA INTERNATIONAAL VREDESOVERLEG Pinochet wil tot '89 aan de macht blijven ffïo&cA I DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland ir'AMSTELVEEN (ANP) De vereniging van Nederlandse verkeersvliegers (VNV) ondersteunt d{de oproep van de internationale federatie van verenigingen van verkeersvliegers (IFALPA) om over te gaan tot een boycot van zestig dagen van de vluchten naar de Sowjet-Unie, als de Russische autoriteiten geen garanties geven, dat aanvallen zoals onlangs op het Koreaanse dipassagiersvliegtuig nooit meer zullen gebeuren. De vereniging doet echter pas mee als alle andere middelen om deze garanties te bereiken zijn uitgeput. Volgens de vereniging zouden die garanties verkregen kunnen worden door een beroep te doen op andere internationale organisaties waaron der de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO). VNV-voorzitter Tj. Duursma zei in een toelichting, dat als de gewenste garanties niet via ICAO op tafel ko men. de vereniging tot het uiterste bereid is de oproep van IFALPA te volgen. Hij noemde overigens geen uiterste termijn waarbinnen de waar borgen gegeven zouden moeten zijn. Een woordvoerder van de KLM hoopt dat de ICAO succes zal hebben bij haar streven een herhaling van een soortgelijk voorval te voorkomen. De KLM deelt de bezorgdheid van de VNV De leiders van de IFALPA hebben woensdag in Londen de Sowjet-le- zing van het gebeurde met het Zuid- koreaanse vliegtuig verworpen. Het is volgens haar onmogelijk dat de piloot bewust de verboden Sowjet- zone binnenvloog waardoor het le ven van de passagiers in gevaar zou worden gebracht. Regeling rechten ouders gehandicapte tegenover inrichting DEN HAAG (GPD) Om de samen werking tussen de ouders en de zwak zinnigeninrichtingen te regelen, heb ben de Nationale Ziekenhuisraad en het Werkverband van Verenigingen van Ouders rond Internaten een mo del-intentieverklaring opgesteld. De verklaring regelt het overleg tus sen ouders en inrichting en legt de rechten van de ouders ten opzichte van de inrichting vast. De verklaring regelt ook het recht op persoonlijke vrijheid van de gehandi capten. Ouders hebben het recht een persoonlijke levensssfeer voor hun kind te verlangen. Maar de inrichting kan ook van de ouders verlangen, dat zij dat recht respecteren De Westduitse piloten steunden de oproep van de IFALPA maar zeiden dat zij zich niet bij de boycot konden aansluiten tenzij de nationale lucht vaartmaatschappij Lufthansa, die tien keer per week naar Moskou en Leningrad vliegt, een clausule in hun contract die boycots verbiedt, zou schrappen. In Zwitserland vroegen de piloten Swissair hen te ontlasten van de plicht naar Moskou te vliegen. Na de Britse verkeersvliegers hebben de Franse, de Deense, Zweedse en Noorse piloten zich wel gechaard achter de oproep van IFALPA. De Australische federatie van ver keersvliegers besloot woensdag om gedurende 60 dagen geen diplomaten en functionarissen uit de Sowjet-Unie toe te laten op binnenlandse vluch ten. De vliegers verklaarden deze maatregel te hebben genomen omdat zij de oproep van IFALPA niet kun nen opvolgen omdat.Australië geen luchtverbinding met Moskou heeft. Banden Het Japanse ministerie van defensie heeft woensdag weer twee opgeno men radio-gesprekken van Russische piloten die in de buurt waren van de neergeschoten Zuidkoreaanse Boeing 747 vrijgegeven. Uit die banden blijkt dat het passa gierstoestel van Korean Airlines werd beschoten met twee raketten en geen antwoord gaf op vragen van de Russi sche piloten, zo meldt het Japanse persbureau Jiji. Het ministerie van defensie heeft nu de gesprekken van vier Russische gevechtstoestellen geheel vrijgegeven en uit die bandopnamen komt naar voren dat twee Sowjet-vliegtuigen deelnamen aan de aanval op de jum bo met 269 personen aan boord. Eén van de Russische gevechtsvliegtui gen, die wordt aangegeven met het nummer '805' heeft twee raketten af gevuurd op de Boeing. Tot nu werd meestal gesproken over één raket. De Sowjet-piloten hebben het passagiers vliegtuig eerst gevraagd of het een vriendschappelijk of vijandig toestel was. Daarvoor gebruikten zij een co de, die bedoeld is voor de militaire en niet voor de burgerluchtvaart, aldus het persbureau. De Sowjet-Unie ver klaarde woensdag dat zowel de in houd van de banden die Japan vrijgaf als die van de VS vervalsingen-zijn. Het Russische blad 'Literaturnaya Gazetta, meldde woensdag de naam van een van de betrokken Russische piloten. Het zou majoor Vasily Kon- stantinovich Kazmin zijn die dienst had bij een controlepost op het ei land Sachalin. SEOEL IRTRi Naar schatting 100.000 mensen hebben woensdag in het voetbalstadion van Seoel een rouwdienst bijgewoond voor de 269 slachtoffers van hel vliegtuigincident van vorige week. toen een Zuidkoreaanse boeing 747 door Russische jachtvliegtuigen werd neergeschoten. Onder de aanwezigen waren politici, buitenlandse diplomaten en familieleden van de slachtoffers. In heel Zuid-Korea loeiden woensdag sirenes, terwijl de 40 miljoen Zuidkoreanen een minuut stilte in acht r, nagedachtenis van de slachtoffers. Weersvooruitzichten van het KNMI 7-voor vrijdag tot en met maandag: 7Veel bewolking en van tijd tot tijd (OP i regen. Middagtemperatuur ongeveer dri I; 17 graden. Deltagebied Een klein huyeurukgebied trok de afgelopen avond en nacht zuidoost waarts over Zeeland en zorgde voor mi rustiger weer. Maar in de loop van vandaag breidt een nieuwe Oce aandepressie zijn invloed uit naar nest-Europa, inclusief onze omge ving. Een warmtefront daarvan zal kier vanochtend ons weer beïnvloe den. De verwachting luidt: veel bewol king en later in de ochtend vanuit het westen af en toe regen of motregen. De matige zuidelijke wind neemt in de middag en avond tot krachtig toe en draait later naar zuidivest. De maxi mum temperatuur wordt ongeveer 18 graden. Vooruitzichten voor vrijdag: ivisse- lend bewolkt en enkele buien. Meest krachtige aan de kust harde zuidwes ten wind. Fris met een maximum temperatuur niet hoger dan 17 gra- DEN HAAG (ANP) Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft besloten alsnog 63,5 miljoen gul den aan de provincies uit te keren voor het beheer en onderhoud van wegen, zo maakte haar departement woensdag bekend. Op dit bedrag zitten de gedeputeerden die het wegenbeheer in hun por tefeuille hebben, al eni ge jaren te wachten De minister wilde het geld eerst gebruiken voor de kosten die de decentrali satie van het wegenbe heer met zich mee brengt. Een deel van het geld moet worden door gesluisd naar de ge meenten en waterschap pen. De minister maakte haar besluit bekend in een gesprek met provin ciebestuurders, de Ver eniging van Nederland se geineenlen (VNGi en de Unie van Water schappen, die ook een aantal wegen beheert. Volgens het departe ment staan de betrok ken lagere overheden positief tegenover de de centralisatieplannen van Smit-Kroes. Het van Smit's voorganger afkomstige plan mag de overheid niets kosten In het kader van de de centralisatie zullen tus sen de 3.000 en 5.000 ambtenaren moeten worden overgeplaatst. De provincies, de ge meenten en de water schappen hebben de mi nister toegezegd binnen kort met hun definitieve standpunt te komen NOS adviseert Centrumpartij extra zendtijd aan te vragen HILVERSUM (ANP) De raad van beheer (dagelijks bestuur van de NOS) heeft de Centrumpartij en de Zevende Dag Adventisten geadvi seerd extra zendtijd bij de minister van wvc aan te vragen om hun maan dag door actievoerders gedwars boomde radioprogramma's alsnog te kunnen uitzenden. De 'overval' op de NCRV-studio. die de programma's onmogelijk maakte, is volgens de raad te wijten aan overmacht. Er is geen sprake van 'verwijtbare nalatigheid', waardoor de NOS verplicht is de programma's als nog uit te zenden. Dit heeft dc vice voorzitter van de NOS, drs. M. Dijk stra. dinsdag op een persbijeenkomst medegedeeld. De raad van beheer staat overigens volgens Dijkstra volstrekt afwijzend tegenover dergelijke acties. Nautisch bericht :n 11 Ig. i 1 i,30 V/md: zuid 3 tot 4, in de ochtend toenemend naar 5 tot 6, later op de i. dag ruimend naar zuidwest; zicht: eerst matig tot slecht, later op de dag goed; temperatuur kustwater ruim 18 graden: afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis: maxi male golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoogwater vanmiddag onge- y 'veer een halve meter ZON EN MAAN 9 september Ifc-Zon op 07.03 onder 20.11 n op 09 52 onder 21.33 Hoog water Donderdag 8 september Vrijdag 9 september ..jVU&singen 4 10 tëittJ.'Terneuzen 4 33 tocif-Zlerikzee 5 58 ikoiïK'Hansweert 5 31 iiap,£v meldlnSe 6.07 onS;'iPeekrak 6.05 i/iiR rissc 6 37 laag water Donderdag 8 september 09.54 202 10.24 214 10.22 142 10.50 231 10 50 163 11.07 189 Terneuzen Zierikzee ;-Hansween f'Wemeldinge Kreekrak 110 157 'Vrijdag 9 september 10.40 202 11.01 214 11.15 141 11 37 231 11.34 162 11.51 189 11.50 156 15.47 256 16 09 278 1634 176 17.00 281 17.37 208 17.35 240 18.09 211 16 33 262 16 54 284 17.27 181 17 44 287 18.20 212 18 19 246 18.54 214 22.28 240 2302 251 22.54 181 23.27 269 23 17 203 23 36 236 23.27 198 23.11 235 23.45 246 2341 178 00.13 265 00.04 200 00.22 232 0013 194 Glimmerveen midden) vertrekt te midden van zijn aanhangers van het kerkhof na de sommatie van de politie. DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft NVU- voorzitter Joop Glimmerveen woensdagmiddag de toegang ontzegd tot de begraafplaats Nieuw Eykcn- duynen. Glimmerveen, die het graf van de in het begin van de Tweede Wereldoorlog doodgeschoten WA-man Peter Ton had willen bezoeken, maakte daarop met enkele medestanders een wandeling rond het kerkhof. Burgemeester Schols van Den Haag had eerder deze week al kenbaar gemaakt dat de politie Glimmerveens bezoek aan het graf wegens het provocerende karakter en de vrees voor ordeverstoring niet zou tolereren. "...ui aanleiding van deze verzekering van de burgerva der zagen antifascistische groeperingen en organisa ties af van tegendemonstraties Volgens de Haagse politie was er woensdag geen reden om op te treden tegen Glimmerveen zelf. Er werden op en rond het kerkhof wel drie mensen aangehouden. Twee Hagenaars worden ervan verdacht zich zonder toestemming op het kerkhof te bevindert: Een 18-jarige Rotterdammer werd opgepakt, omdat hij pamfletten met mogelijk opruiende taal uitdeelde. Alleen tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. De drie arrestan ten zijn in de loop van de middag weer vrijgelaten. GENEVE (DPA AFP REUTER) De Palestijnen moeten in het raam van een regeling voor het Midden-Oosten een eigen onafhankelijke staat krij gen. Daarvoor moet een internationa le vredesconferentie zorgen, onder auspiciën van de Verenigde Naties en met deelneming van alle betrokken partijen, met inbegrip van de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Dat is de kern van de 'Geneefse verklaring over Palestina' die woens dag aan het eind van de tien dagen durende internationale Palestina- conferentie zonder tegenstemmen werd aanvaard. Israël, dat evenals de VS de bijeenkomst heeft geboycot, werd in de verklaring en het bijgaan de 'actieprogram' scherp gekritiseerd. Onderzoek schijnhuwelijken Minister Korthals Altes (justitie) zal samen met de procureurs-generaal bezien of er een mogelijkheid is alsnog een diepgaand onderzoek in te stellen naar de organisaties die valse papie ren voor schijnhuwelijken leveren. Bovendien zal Korthals Altes de Tweede-Kamercommissie voor justi tie van de gang van zaken op de hoogte houdén De minister zei dit woensdag toe tijdens een overleg met de tweede kamer-commissie voor jus titie. Dergelijke huwelijken zijn voor de wet wel geldig, maar zij worden slechts afgesloten met het doel een verblijf- vergunning te verkrijgen. Zijn bestaansrecht werd echter indi rect erkend, met een verwijzing naar het „recht van alle staten in het gebied om en binnen veilige en inter national erkende grenzen te leven". Aan de conferentie werd deelgenomen door 97 landen; de EG stuurde waar- SANTIAGO (AFP) De Chileense president, generaal Augusto Pino chet, denkt niet aan aftreden en wil tot 1989 blijven regeren. In dat jaar loopt volgens de grondwet zijn ambtstermijn af. „Ik heb geen poli tieke concessies te doen." zo ver klaarde Pinochet in een vraagge sprek met het Zwitserse weekblad 'Illustre'. Pinochet zei dat „slechts drie of vier politieke partijen, met uitsluiting van de communisten, toestemming zullen krijgen hun activiteit te hervatten" De Chileense autoriteiten kondigden onlangs een ontwerpwet aan met het oog op legalisering van politieke par tijen Volgens de Chileense president is zijn land op weg naar „volledige democratie". nemers Israël en de VS waren niet aanwezig. In de slotverklaring wordt gezegd dat Israël zich moet terugtrekken uit alle Arabische gebieden die het sinds 1967 bezet houdt Terwijl alle Israëlische wetgevende en administratieve maat regelen betreffende Jeruzalem als van nul en gener jvaarde worden ge noemd. Hoewel hierbij mede wordt uitge gaan van de verklaring van FES. waarin de Arabische staten vorig jaar hun standpunt ten aanzien van het Midden-Oosten vastlegden, wordt niet gezegd dat Jeruzalem de hoofdstad van de beoogde Palestijnse staat moet zijn. Woningsplitsing Een meerder heid van de tweede kamer is van oordeel dat gemeenten ruimere be voegdheden moeten krijgen om split sing van huurwoningen tegen te gaan. De fracties van PvdA, CDA, D'66, PSP zullen voor het initiatief-wetsontwerp stemmen van Nypels (D'66) dat hierin voorziet. Nu kan een gemeente uit sluitend een vergunning weigeren op bouwkundige of planologische gron den. In het voorstel-Nypels zullen gemeenten voortan het volkshuisves- tmgsbelang als weigeringsgrond kun nen aanvoeren. -ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je Vakmanschap is Meesterschap rlTKf erland: Zeeland: mej. Wil van de HT voort uit Roermond, Mercedes. Wfruenoemde personen wordt dringend anwd11 konta'{t °P te nemen met de •"WB-alarmcentrale in Den Haag. lefoon 070-264426. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer gaat akkoord met het wets ontwerp dat Nederlandse bedrijven verplicht te melden wanneer zij wor den geconfronteerd met boycotmaat regelen uit het buitenland. Behalve CDA en VVD stemmen ook PvdA en D'66 in met de zogenoemde meldingswet, al vinden zij dat de reikwijdte van de wet te veel is afge zwakt in vergelijking met het oor spronkelijke ontwerp. De meldingswet moet de regering inzicht geven in de maatschappelijke en economische effecten die boycot maatregelen voor ons land hebben. Het bedrijfsleven moet die maatrege len aanmelden bij het ministerie van economische zaken, maar is niet ver plicht te zeggen of het ook voor de buitenlandse boycoteisen is gezwicht. Het wetsontwerp zal slechts voor drie jaar gelden De bezwaren van PvdA en D'66 heb ben vooral betrekking op het uitslui ten van de bedrijven die alleen statu tair in ons land zijn gevestigd. D'66- fractieleider Engwirda diende dan ouk - met instemming van de PvdA - een amendement in dat voorstelt deze categorie bedrijven weer onder de meldingswet te brengen, zoals ook in het oorspronkelijke ontwerp was vast gesteld Volgens staatssecretaris Bolkestein (buitenlandse handel) is het toepas sen van de wet op deze bedrijven niet mogelijk, omdat Nederland zich dan in de rechtsorde van andere landen zou mengen. Engwirda en PvdA- woordvoerder Van den Bergh vinden echter dat ook deze bedrijven wel dcKdiik onder de Nederlandse recht spraak vallen. Zij vrezen dat bedrijven die wel mel- dingsplichtig zijn. de wet zullen ont duiken door hun buitenlandse orders via een kantoor in het buitenland te laten lopen en in ons land alleen administratief te opereren. Voor die constructie is het alleen noodzakelijk een buitenlands filiaal om te zetten in een zelfstandige dochteronderne ming, aldus PvdA en D'66. Bolkestein bestreed dat. Alleen bui tenlandse vestigingen die niet meer dan juridische banden met het moe derbedrijf in Nederland onderhouden vallen buiten de wet. Engwirda en Van den Bcrgh maakten ook bezwaar tegen het achterwege laten van de bepaling dat bedrijven moeten melden hoe zij op een boycot maatregel hebben gereageerd. De re gering beroept zich daarbij op het wetboek van strafrecht, waarin staat dat niemand verplicht is zichzelf te beschuldigen. Alleen wanneer aan het licht zou komen dat er sprake is van een misdrijf, zoals het onderteke nen van een niet-joodverklaring. zal tot vervolging worden overgegaan. Directie: K Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag lm vrij dag vanaf 19.00 uur: (011841 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag im vrijdag van 08.00-17.00 uur. s Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (011841 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20. franco per post 72.-. per maand 21.-. losse nummers 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316. t n v. PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie f 18,30, ingezonden mededelingen 2Vi x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3