Plannen woningbouw na afbreken Vitritefabriek mode Bouw voorsorteercentrum PTT Middelburg begonnen Streekgewest West-Brabant zwijgt over kruisraketten ONTKNOPING VAN STRIJD OM WESTERKERK NADERT Handelsonderneming Wiegel Middelburg na 51 jaar failliet Twee zaken Hulst failliet 1 MIDDELBURG WIL TERREIN MAISBAAI KOPEN TOTALE KOSTEN 1,9 MILJOEN GULDEN De uitvinding van de eeuw nü in het Boek van de Maand voor slechts f 14,90. -| PZC/-Provinc!e 15 De gemeentebestuurder verklaarde daarbij geen heil te zien in de plannen !bij een deel van de raad om een gedeelte van het fabrieksterrein te ;ebruiken voor de aanleg van een irugverbindmg richting-Veere over de "■Maisbaai. Zoals bekend vindt een deel van de gemeenteraad dat een dergelij- 'Xe verbinding de Kaaienroute zou CHasten en daarvoor een oplossing n bieden. In deze visie gaat het 'j 'Verkeer richting Veere via de lijn v ilauwedijk en Loskade het water bij ir yj de Maisbaai over. Een ander deel van i de raad (tot nu toe de meerderheid) ,e iioudt echter vast aan het plan voor een rondwegstelsel om Middelburg '^s °P'0SS'nS voor de verkeersproble- pK jinen in de binnenstad. Wethouder Bergshoeff deelde tenslot- De gemeente Middelburg heeft plannen voor de bouw van 320 woningen op het fabrieksterrein van de Vitnte (midden links), nadat deze fabnek is verplaatst naar het industrieterrein Amestein Luchtfoto Theo Kampai. Brochure over natuur en milieu voor scholieren M'DDELBURG - Het bureau voor lichting van de provincie Zeeland en dc provinciaal consulent voor na stuur- en milieu-educatie hebben een leëlrtDrochiire uitgegeven over „Natuur en Amilieu, waar hebben we het over?". Opzet is. dat de brochure dient als ^•.wegwijzer' voor scholieren, die een 1 werkstuk over natuur en milieu wil- n maken. gezamenlijke uitgave is ingegeven ir de omstandigheid, dat provincie ;en verschillende organisaties vaak [worden benaderd met vragen over ifnaluui'- en milieu. De brochure geeft tekst allerlei handreikingen over /Me manier, waarop een werkstuk het 'can worden opgezet. Ook wordt i-O-Q :F informatie gegeven over natuur en )-0-i :plieu in Zeeland en de bemoeienis- «n daarmee van de overheid. Verder de uitgave adressen opgeno men van organisaties, die informatie i oi itVer het onderwrp kunnen geven. HALSTEREN Het streekgewest westelijk Noord- Brabant mag geen uitspraak doen over dc plaatsing van kruisvluchtwapens op de vliegbasis Woensdrecht bij Hoogcrheide. Tot die conclusie komt het dagelijks bestuur van de gewestraad, met uitzondering van db-lid J. H. van Eek van de gemeente Steenbergen. Het merendeel van het dagelijks bestuur van de gewestraad is van mening dat het plaatsingsbesluit van de wapens een zaak van de regering is en niet van de lokale overheid. Dat is de reden dat het streekge west er dan ook geen uitspraak over moet doen, vindt het db. Om zo'n uitspraak was gevraagd door de leden van de gewestraad; C. P. M. Bakx en G Parel van de gemeente Bergen op Zoom en G E Koulman-Leen- houts van de gemeente Woensdrecht. In de bnef van deze drie leden van de gewestraad over de kruisraketten wordt verwezen naar een bijeenkomst tussen ambtenaren van het ministerie van defensie en raadsleden van Woensdrecht waarin de iaatsten vra gen konden stellen aan de ambtenaren. Daarbij is onder meer duidelijk geworden dat de zeshonderd woningen voor de Amerikanen die betrokken zijn bij de kruisraketten niet alleen in Woensdrecht hoeven te worden gebouwd, maar ook in andere gemeenten. Het bevreemdt de briefschrijvers in dat verband dat die andere gemeenten daarover nog geen informatie heb ben ontvangen terwijl .wel aan de gemeente Woens drecht enige duidelijkheid is verschaft. Ook wat dat betreft wil het dagelijks bestuur van de gewestraad geen uitspraak doen. Het schrijft dat de zorg voor de volkshuisvesting nog steeds bij het rijk. de provincie en de gemeenten ligt. En aangezien de gemeenten het volgens het db niet nodig hebben gevonden de gewest raad ook taken op het gebied van de volkshuisvesting te laten vervullen, wordt het ook niet nodig geacht dat de gewestraad over die zeshonderd woningen een uitspraak doet. Het voorstel om het verzoek om een uitspraak voor kennisgeving aan te nemen komt in een vergadering van hel streekgewest aan de orde, die maandag 19 september gehouden wordt in het ontmoetingscen trum 'De Wittenhorst' te Halsteren. Deze vergadering is openbaar en begint om 20.00 uur. (ADVERTENTIE) Mantelkostuums Heerlijk dragen. We hebben onze najaarscollectie --r'l/V_, binnen in een NI wervelendogen- l de keus. Adjunct-directeur U. Olij van het postdistricl Middelburg slaat de eerste paal voor de bouw van het nieuwe voorsorteercentrum van de PTT in Middelburg MIDDELBURG - De 51 jaar oude technische handelsonderneming J. H. Th. Wiegel bv aan de Sint Janstraat 42 in Middelburg is woensdag door dc plaatselijke rechtbank failliet verklaard. Ten gevolge daarvan komen vier werknemers zonder baan te zitten. In augustus waren de overige twee personeelsleden al ontslagen. Volgens de curator, mr J. M. E Schieman, heeft de leiding van het bedrijf het faillisement reeds lang zien aankomen. Vooral door de ingezakte bouwmarkt heeft de onderneming flinke klappen moeten incasseren Twee van de 6 personeelsleden zagen verleden maand al hun dienstverband beëindigd Volgens mr Schieman werd deze inkrimping van het personeelsbestand te laat doorgevoerd om het bedrijf nog te kunnen redden. Hij sprak er woensdagavond zijn waardering over uit dat de administratie die hij aantrof tot op het laatste moment 'keurig op orde' was gehouden. ..Vaak vind je op dat gebied een ongelooflijke puinhoop" aldus de curator. Verder was het hem opgevallen dat klanten die motoren of dergelijke bij de firma hadden gebracht in alle gevallen hun spullen terug hadden gekregen, zodat de clientele niet benadeeld wordt. De onderneming was gespecialisserd in het afstellen van brandstofpompen en verstuivers voor automotoren Hij verklaarde nog een poging te zullen ondernemen om een deel van de specialistische appartuur van het bedrijf (waaronder een zandstraalmachine en een testbank voor autopompen) aan geïnteresseerde bedrijven te slijten Voor het personeel zag hij echter in dat verband geen uitweg. MIDDELBURG - Met een dienst in de Ontmoetingskerk aan de Ooster- scheldcstraat in Middelburg viert het Ontmoetingskerkkoor zondag 11 september zijn veertigjarig jubi leum. Het koor werd tijdens de twee de wereldoorlog op verzoek van het toenmalige kerkeraad opgericht. De dienst, waarin het koor zondag optreedt, begint om tien uur Leider van het koor is dirigent A Wielema- ker. Tijdens het koffiecontact na de dienst is cr gelegenheid het koor te feliciteren. Daarna zal het koor nog enkele liederen zingen. De fluitgroep, onder leiding van mevrouw Kruik- Simpelaar. verleent medewerking Voorganger tijdens de dienst Is ds L. A. Nell. HULST Dc rechtbank in Mid delburg heeft woensdag het fail lissement uitgesproken van ju welier H. de Cock en de kleding zaak Bvblos in de Gentscstraat in Hulst. De zaken zijn eigendom van H. de Cock en zijn echtgenote A. de Cock-Maes. Bij het faillissement zijn geen personeelsleden be trokken. De naastgelegen schoenenzaak Bvblos blijft bestaan. Daarop heeft het faillissement van H de Cock en zijn echtgenote geen effect. Als curator Is aangesteld de Hulster advocaat mr. E N. J. H de Rechter. De Westerkerk aan het Arrnieniaans Schuitvlot in Middelburg. MIDDELBURG - De ontknoping van het 'gevecht' rond het bezit van de vier jaar oude Westerkerk aan het Armeniaans Schuitvlot in Middelburg is aan staande. Een woordvoerder van de Middelburgse rechtbank deelde gisteren mee dat volgende week woensdag vonnis wordt gewezen in de civiele proce dure over het kerkgebouw. Deze procedure werd vorig jaar december reeds aange spannen, Sinds januari is het vonnis in deze affaire steeds een maand opgeschoven. Niet alleen personele problemen bij de rechtbank speelden daarbij een rol maar ook het karakter van het geschil. Niet alleen het 'wereldlijk' recht is hier aan de orde maar ook het kerkelijk recht speelt een woordje mee en dat maakt de zaak er niet gemakkelijker op Oorspronkelijk was het kerkgebouw eigendom van de gereformeerde gemeente in Nederland, ook wel als gereformeerde gemeenten uitgetreden aangeduid Dit kerkgenootschap had in Middelburg een gemeente die ruim honderd leden en doopleden telde. In 1980 kwam het in verschillende gemeenten tot een scheuring en daarvan was ook sprake in Middelburg. In de Zeeuwse hoofdstad besloot de meerderheid het kerkverband van de gereformeerde gemeenten in Ne derland te verlaten, namelijk ongeveer 75 personen onder aanvoering van ouderling Geluk. De minder heid, iets meer dan vijftig mensen besloot dat niet te doen onder aanvoering van ouderling J. Westerbeke. Daarmee was de scheuring in Middelburg een feit. De groep Geluk wist beslag op het kerkgebouw te leggen door een nieuw slot aan de deur te bevestigen waarna de anderen letterlijk buiten de deur bleven. De groep Westerbeke spande vervolgens december vorig jaar een procedure aan met het doel het gebouw in bezit te nemen. Een woordvoerder van de rechtbank deelde woensdag mee dat het vonnis in deze zaak inmiddels in concept gereed is, maar dat de tijd tekort was om gisteren nog uitspraak te doen. Het moet nu uitgetikt worden en gecontroleerd. Dat vergt op zich geen week maar toch wordt volgende week pas hekend wat de uitslag is. Dat komt omdat woensdag de gebruikelijke dag is om uitspraak te doen in dergelijke geschillen. Samen met mooie bijpassende blouses in de maten 36 t/m 52. Gortstraat 32-34, Middel- burB, tel. 01180-12508. ^orderdag... koopavond Jubileum viering Middelburgs koor De gebouwen van de firma Wiegel aan de Sint-Janstraat in Middelburg. MIDDELBURG - Dc adjunct-direc teur van het postdistrict Middelburg, de heer U. Olij, heeft woensdagmid dag de eerste paal geslagen voor de bouw van het nieuwe voorsorteer centrum van de PTT-Post. Het ge bouw verrijst aan de Amesteinweg op het gelijknamige industrieterrein in Middelburg. In het nieuwe voor sorteercentrum wordt in de toekomst alle post naar Walcheren -met uitzon dering van de gemeente Vlissingen- gesorteerd. Ook alle post die op Wal cheren is gepost en die ook de eindbe stemming op Walcheren heeft, wordt in het nieuwe centrum gesorteerd. Dit alles gebeurt momenteel al in een door de PTT-Post gehuurde industrie hal aan de Kuipersweg op hetzelfde industrieterrein. Als het nieuwe ge bouw is voltooid -het tweede kwartaal van '84- zullen de ruim negentig be stellers hun tijdelijke behuizing aan de Kuipersweg verlaten In zijn toespraak zei de heer Olij verheugd te zijn. dat op Walcheren binnen één week het nieuwe voorsor teercentrum In Vlissingen in gebruik kon worden genomen én in Middel burg de eerste paal kon worden gesla gen' „Al in 1970 stelden wij voor het nieuwe voorsorteercentrum te vesti gen aan de zuidzijde van het station in Middelburg", memoreerde de heer Olij. Hij zette uiteen, dat de woning bouw op die plaats roet in het eten gooide, zodat moest worden uitgeke ken naar een andere lokatie ,.In 1979 viel onze keuze op dit terrein aan de Amesteinweg. Als maatstaf gold on der meer de bereikbaarheid voor post auto's en het voorkomen van hinder voor de woonomgeving", zei de heer Olij verder. Hij lichtte verder toe, dat het voorsorteren al twee jaar geleden niet meer in het postkantoor aan de Lange Noordstraat kon worden ge daan. in verband met ruimtegebrek Vanaf dat moment fungeert de ge huurde hal aan de Kuipersweg als voorsorteercentrum. Met klem verzekerde de heer Olij, dat het publiek ook in de toekomst in het kantoor aan de Lange Noordstraat terecht kan voor alle geld- en ver voershandelingen. Alle loketten en alle huidige vormen van dienstverle ning zullen daar worden gehand haafd. Tenslotte sprak de heer Olij de verwachting uit, dat het nieuwe cen trum zal bijdragen tot verbetering van de werkomstandigheden van de bestellers. „Werkomstandigheden, die ook de kwaliteit van onze dienst verlening ten goede zullen komen, zoals het voorkomen van bestelling op het verkeerde adres. Overigens is uit een onderzoek gebleken, dat meer dan vijf procent van de post die door afzenders verkeerd is geadresseerd, toch nog door onze bestellers op hel goede adres wordt bezorgd", aldus de heer Olij. Het gebouw wordt gerealiseerd door Slavenburgs Bouwbedrijf uit Dor drecht De totale bouwkosten bedra gen 1,9 miljoen gulden Nadat de heer Olij de eerste officiële paal had gesla gen werd de bijeenkomst informeel afgerond met een receptie in het hui dige voorsortcërcentmm aan de Kui persweg en ir A. Krijgsman (VVD) hebben het collegerzocht om woensdag 14 sep tember een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening aan de invulling van het gebied te wijden. Dit deden beide raadsleden woens dag schriftelijk. Wethouder Berg shoeff verklaarde gisteren nog niet op de hoogte te zijn van hun verzoek. Volgens een van de indieners, het raadslid Kamermans, heeft het colle ge zich nu al vastgepind op het plegen van woningbouw op het fabriekster rein en worden andere mogelijkheden (zoals de Maisbaaibrug) bij voorbaat uitgesloten. Het raadslid is het daar niet mee eens. Er was een commissie vergadering gepland op 14 september, maar die werd uitgesteld bij gebrek aan agendapunten Kamermans en Krijgsman vinden dat die bijeen komst toch gehouden moet worden. „Het verbaast ons dat het college kennelijk al een beslissing genomen heeft Wij willen dat ook andere moge lijkheden besproken kunnen worden en dat de gemeenteraad daarbij mee kan praten. Vorig jaar werden de plannen van gemeentewerken gepre senteerd alsof ze een zeer voorlopig karakter hadden en dat nog allerlei variaties mogelijk waren. Aan die opstelling willen we het college ook houdenaldus het raadslid Kamer mans woensdag. Vitrite-directeur de heer P. Gruijters verklaarde woensdag overigens nog niet op de ontwikkelingen in te wil len gaan van zijn kant. Hij zei eerst af te willen wachten welke beslissing de top van Philips over de plannen in Middelburg zal nemen. MIDDELBURG - In de plannen om de oude fabriek Vitrite I in het centrum van Middelburg al' jlsj te breken en daarvoor in de plaats nieuwbouw te plegen bij de Vitrite II op het J industriegebied Amestein lijkt meer schot te komen. De gemeenteraad van Middelburg zal in 'V oktober een beslissing nemen over de aankoop van het fabrieksterrein aan de Maisbaai, zo S deelde wethouder A. Bergshoeff (ruimtelijke ordening) woensdag desgevraagd mee. Gaan dc 1 plannen allemaal door dan wil het gemeentebestuur op de vrijgekomen ruimte op flinke schaal woningbouw plegen. Het gemeentebestuur en de directie van het bedrijf maakten eind decem ber 1981 gezamenlijk bekend dat er onderhandelingen waren begonnen over de concentratie van de activitei ten van Vitrite op het industriegebied Amestein. Inmiddels zijn beide partij en het in principe eens geworden over het overdoen van het terrein in de binnenstad aan de gemeente. Wet houder Bergshoeff benadrukte echter dat dit nog niet te betekenen dat er op korte termijn wat gaat gebeuren. De raad van bestuur van Philips (moe derbedrijf van de Vitrite-fabrieken) moet half september (na advies van de hoofddirectie van Philips) nog een definitieve beslissing nemen over de omvangrijke operatie. L De heer Bergshoeff zei verder dat het gemeentebestuur er alles aan gelegen is om het terrein, nadat Vitrite er mderdaad vertrokken is. zinvol te gebruiken. „Voor ons staat voorop dat dit stadsdeel geen tweede Geerege- bied moet worden, dat willen we ver mijden". Vorig jaar is een studie van gemeente werken verschenen waarin ideeen stonden om het gebied te gebruiken voor het bouwen van 320 woningen in vier tot vijf bouwlagen. In dat plan werd gekozen voor drie series bouw blokken in west-oost-richting. Deze waren in het stuk zo opgesteld dat de 'toekomstige bewoners allen op één of andere manier op het water uit zou den kunnen kijken. Het huidige fa brieksterrein is ook een 'schiereiland' en wordt omgeven door Maisbaai. Dokhaven en Kanaal door Walcheren. Wethouder Bergshoeff verklaarde woensdag dat deze plannen in de visie b en w voor het grootste deel overeind zijn gebleven. Kiest de raad echter voor een andere invulling dan wordt het anders. te mee dat de plannen voor de invul- een feitelijke stap in de richting van ling (behorend tot het bestemmings- de verplaatsing van de oude Vitrite- plan Dokstraat en omgeving) eind fabriek is er in het Middelburgse oktober in een vergadering van de politieke wereldje al beroering ont- commissie ruimtelijke ordemng ge- staan over de vraag wat er daarna presenteerd zullen worden moet gebeuren. De raadsleden A. Ka- Nog voor er ook maar sprake is van mermans (Progressief Middelburg) (ADVERTENTIE (Met kans op IBM personal computer!) 'Kijk, automatisering', verplichte lectuur voor iedereen die in de ban is van de computer. In M(i pagina's alles over dc automat iseringsgcschiodenis en de ontwikkelingen die voor de deur staan, Rijk geïllustreerd. Met bovendien gratis kans op IBM personal computer. Op naar de boekwinkel dus! Zolang do voorraad strekt. r«w .-/■* Na I oktober: f26,50. Ill*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31