ubs moeten een beroep 1 Smalle basis typeert ook ploegen van Rapide Olympia: in ijltempo met verjonging bezig Goes mikt op promotie Spoeling is erg dun bij Middelburgse hockeyclub Indeling HOCKEY VOETBAL TRAINER HARRIE TUSSEN AL ZEVEN JAAR BIJ HOCKEYCLUB Tijssen, hier actief met de van de voetbalvereniging Vlis- werkt al zeven jaar als hoe- DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 Van alle Zeeuwse hockeyclubs is Vlissingen misschien nog wel het meest Al sinds een jaar of zeven is voetbaloefenmeester Harrie Tijssen bij de Walcherse actief als trainer. In zijn beginperiode niet zonder problemen, maar in de tijd heeft Tijssen zo langzamerhand de fijne kneepjes van het hockeyvak onder de weten te krijgen. „Ik heb de spelregels in de training moeten leren hanteren. Vooral niet (het beschermen van de bal met het lichaam, red.) heb ik veel problemen gehad", Tijssen. had om het conservatisme te door- o breken. Hij was bovendien niet bang 'promotie' naar de tweede klas een gen jaten fuseren. ,,Dat zie ik niet voor impopulaire beslissingen, feit ..Terwijl ze eigenlijk gedegra- zitten. Ik kan me wel voorstellen dat „Toen ik hier kwam miste ik de juiste J -J- -* - T">~ T"-~ instelling bij de spelers. Ik heb gelijk gesteld: is de 37-jarige leraar licha- opvoeding echter behoorlijk geraakt in de hockeywe- kent nu ook het verschil amateurisme en liefhebberij, organisatie steekt het Zeewse schril af bij het voetbal in deze „Het is toch een belachelij- dat veel hockeyclubs niet trainer hebben. Ik weet 'ie niet komt trainen, staat niet in het eerste. Verder hadden sommigen nogal wat problemen met mijn manier van coaching en samen stelling. Ik koos niet altijd de beste gens studieredenen'. Dat komt de onderlinge concurrentie niet ten goe de. „Gelukkig heb ik nu bij de heren een groep van een man of vijftien, die ik allemaal in kan zetten zonder dat het een verzwakking betekent. Dat is prettig". Dat kan echter van tijdelijke aard zijn. Volgend seizoen kan de situatie weer compleet anders liggen. Er wordt hier en daar al een plan nieuwe competitie-indeling was de geopperd om Middelburg en Vlissin- promotie naar de tweede klas een gen te iatgn fuseren. „Dat zie ik niet feit ..Terwijl ze eigenlijk gedegra- zitten. Ik kan me wel voorstellen dat deerd zouden moeten zijn De Vlis- een van de twee de prominente spe- singse dames konden het niet bolwer- [ers van an(jere club overneemt. Er ken in de tweede klas. „Dit jaar moet het wel lukken in de derde klas". ïet oprapen liggen, maar je kan toch dig is. dan kies je voor iemand, die het meest geschikt is voor die plaats. En voor de spitspositie geldt hetzelf de. Vorig jaar is Jeroen van Ingcn zo uit het derde gehaald". Het is Tijssen voorts opgevallen dat de ontwikkeling bij de dames van Vlissingen veel minder snel verloopt zetten voor het eerste team. dan bij de heren. „Het is vooral tak- tisch niet sterk", meent hij. „De mees- - ben me steeds meer voor de sport ten hebben weinig voor elkaar over en niet blijken te hebben' /SI, gaai interesseren". Tijssen, die als dat hoort niet in een teamsport" Het Een van de problemen waar het ceytrainers hier niet voor hockeyer. Als er een voorstopper no- iei oprapen liggen, maar je kan toch ook een voetbaltrainer zoeken, die reen iets bredere achtergrond heeft en [zo iemand een paar jaar mee laten i draaien". Zelf reageerde Harrie Tijssen een aan tal jaren geleden nogal huiverig op ihet verzoek van de hockeyclub Vlis- angen om daar training t.e komen geven. Uiteindelijk zei hij toch 'ja' „en zijn al zo weinig clubs in Zeeland Je kan er beter een club bijkrijgen, dan dat er een verdwijnt. Je ziet nu al dat de jeugd vaak naar Brabant moet voor hun wedstrijden. Maar het is Overigens houdt Tijssen de Vlissingse trouwens duidelijk, dat wanneer Vlis- dames toch de hand boven het hoofd, singen er vijf spelers van Middelburg eel sterker team Te jong „Het team is domweg te jong. Je kan bijkrijgt. er het een A-juniorenelftal noemen. Als ontstaat' er een B-meisje invalt, dan valt ze qua postuur niet eens op". Tijssen pro beert daarom wat ouderen uit het Mede door het gebrek tweede ertoe te bewegen zich in te concurrentii ,Dat onderlinge moet Harrie Tijssen voortdurend blijven hameren op i heeft de vereniging nodig en het zou zet. „Als we voor honderd procent jammer zijn als die meisjes dat besef gemotiveerd zijn, dan moeten we goed mee kunnen draaien. Ik de voor bereiding vond ik de motivatie :r al wat voetbalclubs versleet en Vlissingse dames team viel twee jaar Zeeuwse hockey mee te kampen heeft minder, maar gelukkig was het ook als jeugdtrainer actief geleden omhoog bij gebrek aan ge- de voetbalclub Vlissingen. heeft wicht. De ploeg eindigde in de compe- nogal wat aan ont- tltie als voorlaatste, maar door een („zo wil ik het niet edaan. „Maar we zijn nu dat we op dezelfde manier de voetballers bezig zijn. Mijn wordt nu pas als normaal maar wat heeft het een tijd Ik had verwacht een jaar of nu toch al een is het gebrek aan potentieel. Hockey afgelopen zondag tegen Teteringen is nu eenmaal de sport met het groot- ste percentage 'vertrekkenden we- wel. Dat was ook een van de betere wedstrijden, die ik gezien heb". de hockeyclub Vlissingen heeft Tijssen nogal wat moeite ge- NICO KOOTSTRA: COMBINATIE MF.T VLISSINGEN IN OVERWEGING NEMEN VLISSINGEN - De competitie-Indeling het hockeyseizoen '83-'84 luidt, derde klas D: Cadetten, Hoek- Waard. Middelburg. Olympia. Peli- Rapide, Teteringen, Den Dunc (Raamsdonks- Rijen. HCGO, Hercu- HsD. Made. Zevenbergen. 2e klas A: Breda 4, De Dom- HOCO 2, Liberty 2, Push 3, 2, Tilburg 5. Were Di 3. Zwart 2. Breda 5. Etten Leur Forward 4, Olympia 2. Pelikaan 2. 2. Warande 4. Zwart Wit 3. 4e klas B: Liberty 4. Push 7. 4. Vlissingen 3. Waalwijk 5. 5, Were Di 5. Zwart Wit 5. 1G: Breda 8. Etten LCur 4, 2. Olympia 4, Pelikaan 3, -. Push 9. Tempo 5, Teterln- A j Een 2, Zwart Wit. 7. Afdeling 2L: Den Dunc 2, Etten Leur 5, Goes 2, HSD 2, Prinsenbeek 2, Push 10. ■H Tempo 6, Warande G, Warande 7. Zwart □pit 8. ■01 AMeling 2M: Goes 3. Oudenbosch 1. Bri Pelikaan 5, Prinsenbeek 3, Push 11, j Rapide 3, Rapide 4, Tetenngen 3. Ze- W 'enbergen 2, Zwart Wit 9 f I Veteranen 10: Etten Leur B, Breda E, I ^"^delburg A, Push C, Prinsen beek 3, Zevenbergen A, Zundert A. I Veteranen 11: Goes A, HCGO A, Olym pia A, Oudenbosch A. Pelikaan B. Prin senbeek C. Tempo A, Tempo B )j DAMES: derde klas D: AMHC 65 (Hen- dnildo Ambacht i. Etten Leur. Middel- j wrg. Rapide. Tempo. Vlissingen, Voor- De Waele (Ridderkerk) Vierde klas D: Forclal. Goes, Hoekse Waard, HSD. Made. Olympia. Pelikaan. Spljkenisse, De IJsseL (Nieuwerkerk M. IJssel), Zevenbergen. Vierde klas F: Forclal. Goes, Hoekse waard, HSD, Olympia, Pelikaan, Ze- «nbergen. HCGO 3 «serves 4c klas A: Liberty 2. Middel burg 2, Pelikaan 2. Prinsenbeek 2. Rapi- «2, Vlissingen 2. Were Di 5. Were Di 6. «L'GDTEAMS. JONGENS: A 4211: «rkel Enschot 1, Etten Leur al, HOCO «l. Middelburg al, Pelikaan al, Prin- !»nbcek al, Waalwijk al, Zwart, Wit al, A4218: Breda a4, Etten Leur n2, Olym- Pla al, Prinsenbeek a 1Push a2, Vlissin- ganal, Zevenbergen al. A«23: Etten Leur a3. Hercules al. HSD ju- Made al. Middelburg a2. Ouden- owth al. Pelikaan a2. Tempo a2. Zun- «5 al. Zwart Wit a3. JÖ-'SJES: A 4611: Breda a2. Push a2. '«Dai. Liberty alPelikaan a 1Tempo i£Jl T,„?alw|)k aI- Were Di al Pm, Etten Leur a2- Middelburg al, eukaan a2, Prinsenbeek al, Tempo a2, aingen 3l'VUsslneen a1, Zevenljer- Breda a4. Hercules al. Olympia Oudenbosch al. Push a4, Tempo a3. [warande a3. Zwart Wit a3. Nico en OUo Kootstra. MIDDELBURG Bij de Middelburgse hockeyclub is er van een dames- en een herenselectie voor het seizoen '83-'84 nauwelijks sprake. De herengroep bestaat uit elf man en na afgelopen zondag, toen keepster Liesbcth Hoogeboom een kuitbeenbreuk opliep, zijn er in principe nog slechts tien speelsters beschikbaar voor het eerste damesteam. Desondanks is Nico Kootstra (271, dc aanvoerder bij de heren, redelijk optimistisch gestemd. Zijn wederhelft Ollo (24), aanvoerster bij de dames, voorziet een uiterst lastig seizoen. Zowel de dames als de heren van gaat het maar net. Vong jaar hadden Middelburg moeten het dien doen we nog 33 speelsters voor twee teams, zonder trainer of coach. Dat is behel- Dat zijn er nu nog maar 24. Je hebt pen. „Als aanvoerder is het gewoon dan weinig mogelijkheden", moeilijk om alles te regelen", meent De beide Kootstra's zijn van oor- Nico Kootstra. „Het enige voordeel sprong geen Zeeuwen. Zij hebben ook van het feit dat we maar elf man gemerkt dat zeker die bij hockeyclubs hebben is, dat ik geen impopulaire elders in het land gewoon zijn voor maatregelen hoef te nemen. Als je een Zeeuwse spelers als 'luxe' gelden. Bra- grotere groep hebt, komt het nog wel bantse clubs bijvoorbeeld, hebben eens voor dat je maar één helft een veel grotere achterban „Er lopen speelt" Ollo Koostra: ..Bij de dames gewoon meer mensen rond. die ver stand van hockey hebben. Hier in Zeeland worden de meesten lid om zelf te spelen", zegt Ollo Kootstra. Nico Kootstra: „Als je Middelburg en Vlissingen samen neemt, dat zijn toch zo'n tachtigduizend mensen, dan kom je tot ongeveer zevenhonderd hoc keyers. Moet je eens kijken naar een Brabants plaatsje als Tetenngen met een paar duizend man. Daar heb je al een club met 400 leden". Haat en nijd „Om iets te willen bereiken en dat niveau te handhaven zou je toch eens een combinatie van Middelburg en Vlissingen serieus in overweging moeten nemen", meent de aanvoer der van de Middelburg-heren. De onderlinge concurrentie tussen Vlis singen en Middelburg werkt echter als een rem op dergelijke initiatie ven. „Kinderachtige haat cn nijd- toestanden moet je achterwege laten. Dan heb je pas de mogelijkheid om iets op te bouwen", Ollo Kootstra: „Het is pas leuk als je een team een paar jaar bij elkaar kunt houden". Het clubhuis van Middelburg (on langs officieel geopend) biedt perspec tieven volgens Nico Kootstra. „Finan cieel gezien is dat natuurlijk gunstig. Het is toch een soort bedrijlje. Er zijn zo veel werkloze sportleraren. Die zou je hierheen kunnen halen. Het is toch aantrekkelijk: een combinatie van spelers met een actieve trainer. Dat zou je uit kunnen bouwen in twee clubs". Voorlopig zullen de beide Middel burgse standaardtcams nog eigen handig te werk moeten gaan. „De vooruitzichten zijn slecht", meent Ollo Kootstra. „We hebben er een aantal jonge speelsters bij gekregen en we zitten zo'n beetje in dezelfde poule als vorig jaar. Alleen van AMHC wisten we niet veel, maar daar hebben wc zondag al een ver schrikkelijke nederlaag tegen gele den (8-2). Verder mogen we ook Vlis singen niet onderschatten". Dc Mid delburgse heren hebben wat meer ambities. „Boven de middenmoot moeten we kunnen eindigen. Cadet ten heeft een heel nieuw team, Rapi de is stug maar ze missen wat basis spelers op dit moment cn dan moeten ze te pakken zijn, Olympia is lastig en Vlissingen speelt leuk hockey, maar ze moeten zichzelf niet voorbij lopen. Ik denk dat de meeste ploegen elkaar niet veel ontlopen. Alleen Pelikaan, dat is voor mij de favoriet", zegt Nico Kootstra. PZC/sp°rt 23 VLISSINGEN De hockeycompetitie is inmiddels van start gegaan. Toch zijn er nog voldoende redenen om vooruit te blikken. Er staat de Zeeuwse clubs namelijk een bijzonder interessant jaar te wachten. Wat te denken van de derde klas heren met maar liefst vier Zeeuwse ploegen: Olympia. Rapide, Middelburg en Vlissingen. De dames derde klas telt drie Zeeuwse teams: Vlissingen, Middelburg en Rapide Het aantal onderlinge confrontaties is dus groot nu de Olympia-heren en de Vlissingen-dames degradeerden uit de (te sterke) tweede klas en de Rapide-dames en de Vlissingen promoveerden uit de vierde klas. De tekst op deze pagina is van sportredacteur Koen Mijnheer en de medewerkers Jan Roovers en Peter van Kouteren. De foto's zijn van Ruben Or eet en Camiel Schelstraete HULST De eerste damesselectie van MHC Rapide sloot het vorige seizoen af met promotie naar de derde klas. Een bekroning van een competitie waarin het team uitstekend draaide. De Hulstersc dames, een ploeg die voor een deel al tien jaar bijeen is, deed een stap omhoog na een schitterend competitieslot. „Maar het zal uiterst moeilijk worden om dit hogere niveau te continueren", denkt aanvoerster José Tuen- ter. En ze noemt het wegvallen van keepster Chris van de Broucke en topscoorster Diana van Damme als reden voor die wat pessimistische verwachting. „We hebben nu gedwongen moeten putten uit de A- junioren. Een jaar te vroeg, denkt de Rapide-captaln die verder signaleert dat het destijds gevallen 'gat tussen de jeugd en de senioren nog niet voldoende is opgevuld. Temeer daar de promotie een nog groter niveauverschil meebrengt. Een hoewel José Tuenter niet direct twijfelt aan de kwaliteit van de vervangsters verwacht ze toch dat de aanpassing van Maaike Bogaert. Marita Bogaert en Karin Belyenbergh zeker wel een paar maanden zal kosten. In tegenstelling tot de dames van de vereniging beleefden de Rapide-heren vorige competitie een moeilijk seizoen. Edgar Tuenter noemt de vele blessu res in liet team als hoofdoorzaak: „Joep Fassaert lag er maanden uit, daardoor scoorden we te weinig. En moesten we wekenlang het uiterste geven om degra datie te ontlopen". Nu dat gelukt is ziet de captain van het herenteam voor het komende seizoen minder problemen: „We komen met dezelfde formatie in het veld, hebben daarnaast versterking gekregen van Robert Kistenma ker, een tweedeklasser uit Enschede. Een spits die in de aanval naast Fassaert vaart kan maken en de voorbereiding van ons jonge middenveld waarschijn lijk af kan ronden Tuenter hoopt alleen dat Rapide gespaard blijft van blessures. „De basis is niet al te breed, vallen er in het begin wat mensen weg dan wordt het toch weer knokken. Maar Rapide in de sterkst mogelijke opstel ling redt het zeker", verzekert hij. VIJF EERSTE ELFTALSPELERS VERTROKKEN TERNEUZEN Na een kortston dig verblijf in de tweede klas moe ten de heren van Olympia dit sei zoen genoegen nemen met een her nieuwd optreden in de derde klas. Voorzitter Piet Vercauteren ver wacht .fXarbij geen wonderen van de Terneuzense eerste keus. „Hand having in de derde klas is ons uitgangspunt. Bovenin meedraaien zou mooi zijn", verzekert de Ter neuzense huisarts, „maar promotie zou onze ideeën ontwrichten". Nadat Olympia twee jaar geleden de titel pakte in de derde klas, waren de verwachtingen toch rede lijk optimistisch Volgens insiders moest het mogelijk zijn dat Olym pia het verblijf in de tweede klas zou kunnen continueren Al vrij snel werd echter duidelijk dat de Olym- pia-heren tekort schoten. Verdedi gend zat het niet altijd snor. maar ook aanvallend kwam de ploeg min der goed uit de verf. „Cees Delzenne maakte in de derde klas doelpunten aan de lopende band", weet Vercau teren. „maar in de tweede klas kreeg hij er zowat geen bal in". De Olympia-vooratter is er echter van overtuigd dat het verblijf in de tweede klas een goede leerschool is geweest voor Olympia. „We hebben een goede les gehad", realiseert hij zich. „Op tweede klas niveau vol staat het nu eenmaal niet dat er af en toe eens wordt getraind en dat de hele organisatie binnen een vereni ging in feite nog te wemig op een goede doorstroming van de jeugd is afgestemd". Door omstandigheden gedwongen moest Olympia die verjonging nu ai doorvoeren. Vijf heren van de eerste selectie zijn weggevallen. Doelman Andre Galle moest om privé-redenen verstek laten gaan, Paul de Bruijn en trainer-speler Jaap van der Schans zijn verhuisd omdat hun werkkring verlegd werd en de jeugdspelers De Leeuw en Snoodijk vertrokken naar Delft wegens studie. Geen geringe ader lating derhalve. Olympia trachtte in de leemte te voorzien door drie jeugdspelers bij de selectie te voe gen. „Zoals de heren, die getraind wor den door Frank Audenaerde, tot nu toe gespeeld hebben, heb ik er toch wel vertrouwen in. Er is een kans dat het een wat hechtere groep wordt", voorziet hij. Dames Een vorig seizoen al sterk verjongd damesteam van Olympia denkt voor de nieuwe competitie aan de grote doorbraak van het ruim schoots aanwezige talent. Die in passing van de jeugd pakte goed uit. maar moet dit jaar verder door gevoerd worden nu Monique Kave laars en Petra Fleurbaay om studie redenen gedwongen waren af te haken. „Zeeuws-Vlaamse ploegen hebben daar inmiddels wel mee leren leven. Het blijft vervelend, maar je weet dat zoiets altijd kan gebeuren", beseft Meta de Heus. De oud-doelvrouwe van Olympia noemt het een winstpunt dat Ine Beckering 'eindelijk' het captain schap van de ploeg aanvaard heeft: „Ine kan dit jonge team leiding geven, de lijnen uitzetten voor een goed seizoen". Op basis daarvan en onder de stimulerende training van Frank van Audenaerde rekenc Olympia op een plaats in de subtop. USD-DAMES VOOR HET EERST IN VIERDEKLAS GOES De dames van de Goese hockeyclub hebben het afgelopen seizoen goede mogelijkheden gehad om te promoveren. „Eigenlijk hebben we de promotie twee keer gemist", blikt speelster Els Stolte terug. „We hadden te weinig speelsters. Bovendien hebben nogal wat tennissers in de gelederen en zodra het seizoen begint gaan ze tennissen". Toch zijn de vooruitzichten voor dit seizoen goed. De damesselec tie bestaat uit zo'n zestien a zeventien speelsters. „En", zo voegt Els Stolte er nog aan toe. „we hebben inmiddels ook een trainster". Die trainster is Katnen Oudesluis. Zij zal ook in het veld een waardevolle kracht kunnen zijn voor Goes Els Stolte: „We hopen nu jaar weer op promotie. We lopen nu al zoveel jaren mee in de vierde klas. Het wordt tijd dat we er eens uit gaan". Goes - heren De heren van Goes stuitten vorig jaar op te veel tegenstand van onder meer Vlissingen en Hoekse Waard Goes speelde in de vierde klas bovendien niet constant genoeg „We hebben een paar slippertjes gemaakt", zegt aanvoerder Peter Systra. De Goese heren worden het komend jaar getraind door Ed Oudesluis. „Dat werkt motiverend. Je kan nu systema tisch gaan werken. We hopen dit jaar met een wat homogener team aan het werk te gaan" Anderzijds moet Goes vergeleken bij vorig jaar vijf spelers missen ,.Er is zelfs een speler (Frank de Waardi weggegaan omdat we geen trainer hadden. Hij hoorde te laat dat we voor dit jaar wel een trainer hebben laat Systra weten. ..Het zit er al jaren in dat we hogerop gaan spelen. Ik hoop dat het er nu eens van komt". We hebben wat leuke aanwinsten uit de jeugd en nog een speler van Vlissingen. HSD De dames van HSD spelen dit jaar voor het eerst in de vierde klas. Begeleidster Marijke van der Borgt voorziet echter een goed seizoen. HSD heeft een jong, maar talentvol team. „We hopen toch de middenmoot te halen. Ikzelf heb wel hogere aspiraties, maar dat is vers twee", zegt Marijke van der Borgt, die wel toekomst ziet in de huidige damcsplocg. „Voor HSD is het trouwens een weelde om nu ook een ploeg A-meisjes en een dames-veteranenploeg te hebben. We hebben maar elf speelsters, maar met deze team weet je zeker dat je er elke weck genoeg hebt". De HSD-heren spelen inmiddels ook al jaren In de vierde klas. Het verschil met de overige Zeeuwse ploegen (vorig jaar speelde ook Vlissingen nog in die klas) wordt steeds kleiner. Dit jaar gokken de heren opnieuw op een middenmootpositie. De oude basis van het team is goeddeels overeind gebleven, hoewel Bonne Brouwer en Lex van Geer naar de veteranen gingen. Daartegenover staat de terugkeer van Erik Waalwijk, die hersteld is van een blessure en de komt van A-junior Sipco Visser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25