Beveren alleen aan leiding in België Oranje met onmachtig voetbal naar 3-0 zege Hekimi nieuwe leider in de Toekomstronde II Rijvers: kansen waren echt geen cadeautjes RECORD 10 KM Kasparov blijft aan de leiding Connors bij laatste vier BUITENLANDS VOETBAL Hinault naar PZC/sP°rt 19 GEEN REDEN TOT OPTIMISME GRONINGEN (GPD) Nederland leeft nog. Dank zij vijf produktieve minuten tussen de 18e en de 22e minuut van de eerste helft werd IJsland gisteravond in Groningen met 3-0 verslagen. Vijf minuten waaraan echter beslist geen al te optimistische EK-verwachtingen mogen worden ontleend. Ierland-uit en Spanje-thuis, de volgende 'Europese' tegenstanders van Oranje, moeten zonder meer hoger worden aangeslagen dan deze IJslandse formatie, die negentig minuten lang onmachtig voetbal slechts met drie treffers zag afgestraft. ii de eerste 45 minuten kon het lederlands elftal het Gromngse pu- iliek nog enigszins boeien, dank zij »at fraai ogende individuele acties ran onder meer'Vanenburg. De zich al royaal voor rust aangekondigde te rugval werd in de tweede speelhelft niet meer gecorrigeerd, al wilde Rij vers met wisselspelers voor de Koe man-broers iets meer raffinement in zijn ploeg aanbrengen om de sober ogende en spelende IJslanders naar een aansprekender nederlaag te spe len. Een jaar geleden liep het Groningse Oosterpark-stadion onder bedui dend mindere weersomstandigheden nog vol voor een wedstrijd van Oranje tegen Cyprus. Woensdag avond was dat zelfde stadion, dat 16.500 toeschouwers kan herbergen, lcrap voor tweederde gevuld, waarvan slechts aldus een mededeling van de zijde van FC Groningen 6500 toeschouwers hadden betaald. Een bewijs dat ook het noorden nauwe- nog warm kan lopen voor een wedstrijd van de vaak ondoorgronde- I ijk formerende Kees Rijvers. Geen indruk Verbaasd inschuiven van Gullit te profiteren. Een paar maanden geleden, in Utrecht, had Zweden beduidend min der moeite met die speelwijze van Nederland, toen Ronald Koeman een verre van imponerend Oranje-debuut maakte als laatste man. Toen kreeg Rijvers de rekenmg gepresenteerd in de vorm van drie tegentreffers Die produktieve vijf minuten van Ne derland kreeg voor rust geen vervolg meer, ondanks pogingen van Van Basten en Houtman. De tweemans- Oranje-aanval, meteen ook de twee debutanten, konden hun vroegere en huidige topscorerspositie nooit echt waarmaken. De beiden tot hun ver rassing in het nationale team opgeno men centrumspitsen hadden als op dracht niet alleen te scoren, maar ook gaten te trekken voor opkomende medespelers. Wel werden ze door Val- ke (na rust ingezet voor de gebles seerd geraakte Ronald Koeman) in de tweede 45 minuten vaker aange speeld maar bijzonder creatieve voortzettingen wist dit tweetal ook weer niet te bedenken. Weinig Meer dan een kwartier duurde het dan ook eer Van Basten een Valke pass met een door Bjarnasson gepa reerde kopbal kon afronden. Halver wege de tweede helft moest ook de tweede Koeman Erwin plaats- Zelfs het opstellen van de Koeman- jbroers en ex-Groninger Peter Hout- i, met de huidige Groningen-spe- lers Van Tiggelen en Broeken op de reservebank maakte op het noorden toch niet de indruk die de KNVB op voorhand had verwacht. Minimaal 10.000 toeschouwers waren namelijk nodig om met deze EK-kwalificatie- wedstrijd uit de kosten te komen. In financieel opzicht leverde dit duel de IJslanders de KNVB dus niets op. In sportief opzicht lag dat iets anders. Er werd immers gewon- veel glans straalde er ook weer niet van deze zege af. De vooral toch met enige vrees tegemoet gezie ne confrontatie met de IJslanders (een gelijk spel betekende immers een Vrijwel definitieve EK-eliminatie) bleek a! na een tiental minuten een totaal foutieve inschatting te zijn ge weest Ook voor dit zonder in het buitenland spelende Nederlanders, zonder Van de BCoiput, en zonder Schoenaker gefor meerde gelegenheidsteam was IJs- kd nooit een werkelijk gelijkwaardi- |P tegenstander, wat door Oranje al mei werd onderstreept. In iets minder dan 20 minuten tijd werd IJsland al een kansloze 3-0-achterstand ge- [De IJslanders waren duidelijk ver- )d over het functioneren van libe- 'o Ruud Gullit, die van meet af aan ver op de IJslandse helft inschoof, waarbijzijn positie dan werd ingeno- ncn door de in de achterste punt van (tl middenveld spelende Eindhoven- ie'stofzuiger' Willy van de Kerkhof. Die speelwijze verraste de IJslanders rolkomen, men zocht naar een tegen- iet, maar eer die bedacht werd en ïigszins functioneerde, hadden Ro nald Koeman (17e minuut, afstands chot), Gullit (kopbal in de 18e mi- luut uit een vrije trap van Vanen- lurgl cn Houtman (kopbal in 22e ainuut uit een voorzet van Erwin loeman) Keflavik-keeper Thorsten Ijarnasson al driemaal gepasseerd, lede doordat Nederland tot op dat noment een verrassend saamhorig- leidsgevoel bezat, het tempo voort- lurend hoog werd gehouden, Vanen- urg en de Koeman-broertjes het mid denveld volledig beheersten en met oms fraaie acties hun directe tegen- tenders uitspeelden, kreeg IJsland "Olt de kans nm van Hat ara var GRONINGEN (ANP) Het IJs landse voetbalelftal incasseerde in zes kwalificatiewedstrijden voor het Europees kampioenschap slechts zeven doelpunten. Woens dag kwamen daar in het schif tingsduel met Nederland in Gro ningen drie treffers bij. Dat had den er aanzienlijk meer kunnen zijn, maar voor bondscoach Kees Rijvers telde vooral het aantal kansen dat zijn ploeg creëerde. Drie flitsen van genade op zeker een tiental mogelijkheden heeft de overwinning (0-3) op IJsland een ander, reëler, perspectief. ,,Die kansen waren geen ca deautjes, maar echte, geschapen scoringsmogelijkheden", stelde Rijvers zelf vast. De oefenmeester liet blijken niet onverdeeld gunstig over de debuterende spitsen te oor delen. „Houtman was ongelukkig, maar maakte een mooi doelpunt en Van Basten holde vergeefs achter de score aan." Rijvers wilde woens dag niet al te veel kwijt over de samenstelling van het elftal dat over twee weken in Brussel, tegen België uitkomt. „Ik denk dat de selectie voor tachtig procent het zelfde is De bondscoach heeft in de thans lopende EK-race al ruim veertig voetballers uitgekozen. Tegen IJsland werd een opmerke lijke rol vervuld door Ruud Gullit Als libero op papier verbleef de 21-jarige Feyenoorder op het mid denveld, waar hij een onbegrensde vrijheid genoot. Met drie aanval lende middenvelders (Sigurvinson, Gudjohnsson en Gudmondsson) was van enig afstopwerk bij de IJslanders geen sprake. „Speel maar eens libero en zoek het verder maar uit.'' zou Rijvers voor aan vang Gullit hebben toegefluisterd Het uitzetten van de lijnen bete kende voor de part-time midden velder een heerlijk avondje. Minder gunstig verloep de Gro ningse interland voor de gebroe ders Koeman. Ronald moest in de rust worden gewisseld wegens een zware enkelblessure. Zijn blessure komt Rijvers slecht uit. „Op dit moment en in deze vorm is Ronald op alle plaatsen van geweldig be lang, Erwin liad ook in dc eerste helft al een lik gehad. Ik reken erop dat beiden snel hersteld zijn." maken voor Broeken, een ploegmak- ker van Koeman. De komst van Broe ken, het wegvallen van de hard werkende Petursson bij de IJslan ders. plus het snoeiharde afstands schot van Houtman tegen de lat luidde eindelijk een nieuwe periode van nadrukkelijk Oranje-overwicht op. Vanenburg trof evenwel in dat offensieve laatste kwartiertje op nieuw het houtwerk; Van Basten zag tot driemaal toe een inzet naast gaan; Bjarnasson herstelde zch van een onzekere start, terwijl bovendien Oranje de gretigheid niet langer ef fectief kon aanwenden. Een 3-0-zege derhalve, wat gezien het veldover- wicht evenwel minimaal drie treffers te weinig was. Stand in groep 7: Spanje 6 5 1 0 11 11- 5 Nederland 5 3 1 1 7 12- 3 Ierland 5 2 1 2 5 7-7 IJsland 7 1 1 5 3 3-10 Malta 5 1 0 3 2 4-12 NIKSIC (AFP) Gary Kasparov, de grootmeester uit de Sowjet-Unie, blijft leiden in het internationale schaaktoernooi van Niksic. Kasparov speelde in de elfde ronde met zwart renuse tegen de Brit Antho ny Miles. De Nederlander Jan Tim man kwam tot hetzelfde resultaat tegen de Zweed Andersson. Timman bezel in het klassement na elf ronden Peter Houtman in duel met e de zevende plaats, hij heeft 5.5 punten en nog het resultaat van een afgebro ken partij tegoed Uitslagen elfde ronde' Nikolic (Joei-Seira- wan (VSt) 1-0, Larsen (Dem-Sax (Hon) 1-0; Ivanovic (Joei-Portisch (Hom 0-1; Tal (Sowi-Gllgoric (Joe) remise; Spasski (Sowi- Petrosjan (Sow) remise. Miles (GBri-Kaspa- rov (Sowi remise. Andersson iZwei-Tim- man (Nedi remise Ljubojevic vnj I Stand 1 Kasparov 8.5 pnt. plus 1 afg2 Larsen 7 plus 1; 3 Spasski Andersson Tal en Portisch 5,5. 7 Timman 5,5 plus 1 8 Miles 5, 9 Petrosjan. Ghgoric en Ivanovic 4.5. 12 Ljubojevic. Ni8ko91ic en Seirawan 4.15 Sax 7 IJslandse verdediger Nb» UKK Titelverdediger Jim my Connors heeft de halve finales van de strijd om het open Ameri kaanse tenniskampioenschap be reikt. De 3I-jarige Amerikaan ver sloeg zijn landgenoot Eliot Tcltscher in drie sets: 7-6 (7-0), 6-2. 6-2. Voor de als 14e geplaatste Teltscher beteken de ddit zijn elfde opeenvolgende ne derlaag tegen Connors. In de halve finale ontmoet Connors de winnaar van het duel tussen Bill Scanion. die John McEnroe elimineerde, en de ongeplaatste Mark Dickson. PLUMELEC LORIENT (AFP/ANP) De Zwitserse beroepsrenner Sieg fried Hekimi heeft woensdagmorgen dc eerste etappe van de open Ronde van de Toekomst gewonnen. Hij reed na 83 kilometer met voorsprong over de eindstreep in Plumelec. Hekimi nam de leiding in het algemeen klas sement over van dc Oostduitse pro loogwinnaar Olaf Ludwig. 's Middags won de Franse beroeps- wielrenner Francis Castaing de twee de etappe Castaing toonde zich aan het einde van de rit van Plumelec naar Lorient de rapste sprinter. De uitslag van de eerste etappe van de ronde van de toekomst is 1 Siegfned Hekim: (Zwl-prof) 83 km in 2.02.55 (gem 40 513 km., u. 2 Christian LavavasseuriFra- profi op 30 sec 3 Olaf Ludwig (ODl-amati op 1 46. 4 Alan McCormack (VS.prof) z t5 Miroslav Sykora (TSj-amati zt.. 6 Patrick Stephan (Fra-prof) z.t.. 7 Philippe Leleu (Fra-prof) z.t8 Kenny de Marteleire (Bel- prof) 7.1,9 Carlos Marta (Por-amat) z.t., 10 Christian Corre (Fra-prof) z.t Dc overige renners eindigden in dezellde tijd als Ludwig behalve de complete Japan se amateurploeg en dne Nederlandse ama teurs. Hun klasseringen in de eerste etappe zijn 144 Henk van '.Veers op 2 27. 147 Dick van Oirschot op 3 23.151 Gen-Jan Theunls- se op 5 39 De Franse prof Dominique Garde heeft de strijd gestaakt. De uitslag van dc tweede etappe 1 Francis Castaing (Fra-prof) 88.5 km in 1 uur 58.50 min (gemiddelde snelheid 45.69 km/uur). 2 Ralf Hofeditz (WDL-profi z.t.. 3 Mario Hum mer iODl-amati z t.; 4 Paulo Fereira (Port amst z 5 John Herety iGBr-profi zt.. 6 Heinz Imboden (Zwi-amati z.t.. 7 Miroslav Sykora (Tg-ama'.i zt8 Thurlow Rogers •VS-amat) z.t. 9 Philippe Leleu (Fra-profi zt 10 Jostein Wllmann iNor-prof) z.t. 16 Jean-Francois Rault (Fra-profi op 1 minuut 8 seconden; 18 Henk van Weers (Ned-amat) BRUSSEL (BELGA) Na vijf speel dagen gaat Beveren alleen aan de leiding in de Belgische hoogste divi sie. Het versloeg op eigen veld me dekoploper Lokeren met 1-0. Lands kampioen Standard haakte voorlo pig af. Het verloor voor de tweede keer binnen vier dagen, nu met 2-0 bij Antwerp. Bovendien zal dc Luikse club een aantal wedstrijden Horst Hrubesch moeten missen. De West duitser liep in het duel tegen een rode kaart op. evenals Antwerp-speler Ju- kilic. Beveren won verdiend van Lokeren. Het combineerde vooral in de eerste helft vlotter en zette dit om in een treffer van Ronnie Martens. De twee"- de helft van dit sportieve duel was evenwichtig en spectaculair, maar Lo keren slaagde er niet in de gelijkma ker te produceren Antwerp en Standard leken 75 minu ten lang op een doelpuntloos spel af te gaan Een doelpunt van Van der Lin den brak de wedstrijd open. Standard probeerde met hard spel Antwerp te overbluffen, waardoor larbiter Con- statin genoodzaakt werd Hrubesch en Jukillc uit het veld te sturen. Van der Linden legde vlak voor tijd de eind stand )2-0i vast, Anderlecht heeft een uur gebeukt op het doel van Lierse voordat het het overwicht in doelpunten kon omzet ten. De Groote en Vandenbergh uit een strafschop stelden de overwin ning vast (2-0). Club Brugge won de derby tegen Cercle Brugge door een treffer van Willy Wellens. Oud-Roda JC-speler Raven was voor RWDM op schot Hij scoorde tegen KV Mechelen twee keer en had een belangrijk aandeel in het gelijke spel (3-3). De uitslagen zijn Anderlecht-Lierse 2-0. Kortrijk-FC Luik 4- 0; Seraing-Waterschei 2-1. Club Brugge- Cerkel Brugge 1-0, Beveren-Lokeren 1-0. Beringen-Waregem 0-ü; KV Mechelen-Mo- lenbeek 3-3. Antwerp-Standard Luik 2-0. Gent-Beerschot 4-1 Na vjjf wedstrijden is de stand aan de kop 1 Beveren 9 punten. 2 Lokeren 7 (7-3) 3 Seralng 7 (9-5). 4 Club Brugge 7 i7-3>. 5 Antwerp 7 i7-3>: 6 Anderllcht 7 <8-5). Duitsland gelijk Het Westduitse voetbalelftal heeft woensdagavond in de vriendschap pelijke wedstrijd tegen Hongarije niet kunnen overtuigen. Lang heeft het er naar uit gezien dat Hongarije in Boedapest zou winnen door een doelpunt van Nyilasi. Halverwege de tweede helft zorgde Rudi Vóller van Werder Bremen echter voor de gelijk maker il-l). Met de belangrijke kwalificatiewed strijd voor het Europese kampioen schap tegen Oostenrijk op komst (5 oktober) kunnen de Westduitsers al lerminst gerust zijn In de selectie van bondscoach Jupp Derwall ontbraken belangrijke spelers als Rummenigge. Schuster en Stieleke. maar een ex cuus voor de matige prestatie tegen Hongarije was dat geenszins. Spelbe paler Hansi Muller leverde knoeiwerk af en ook de Westduitse defensie maakte een allerminst solide indruk. De 28-jarige Hongaarse aanvoerder Tibor Nyilasi. die speelt Zoor Austria Wien. werd drie minuten voor het rustsignaal volledig vrij gelaten Hij had geen moeite de voorzei van Varga met het hoofd te verzilveren: 1-0 In de 67e minuut stond Rudi Voller, die als een van de weinigen wel voldeed, op de goede plaats om de voorzet van zijn clubgenoot Norbert Meier in te koppen Even daarvoor zag de Bremer aanvalsleider een doelpunt afgekeurd wegens buitenspel Zege Denemarken Het nationale voetbalelftal van Dene marken heeft woensdag een vriend schappelijke landenwedstrijd tegen Frankrijk met 3-1 gewonnen. Bij rust was de stand nog gelijk (1-1). Michael Laudrup. die dit seizoen uit komt voor Lazio Roma. gaf de Denen een voorsprong. Michel Platini, de ster van Juventus. zorgde nog voor de pauze voor de gelijkmaker Na de hervatting liep Denemarken weg door doelpunten van opnieuw Laudrup en Anderiecht-speler Kenneth Larsen- Brylle In Kopenhagen behoorden naast Laudrup Ajacied Jan Molby en zyn vroegere clubgenoot Soren Lerby tot de uitblinkers Bulgarije wint In een wedstrijd voor groep 4 van de EK-voorronde heeft Bulgarije woens dagavond in Oslo met 2-1 gewonnen van Noorwegen Bij de rust was de stand nog gelijk' 1-1 Karakteristiek Noorwegen-Bulgarije 1-2 il-lt. 4 Hareide 1-0, 11 Mladenov 1-1. 50. Zdravkov 1-2. Toeschouwers 15.000 Stand In groep 4 1 Wales 3 2 1 0 5 6-4 2 Joegoslavië 3 1 113 6-7 3 Noorwegen 4 1 1 2 3 6-6 4 Bulgarije 4 1 1 2 3 4-5 Engelse league Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn woensdagavond drie wed strijden gespeeld. De uitslagen zyn Nottingham Forest-Aston Villa 2-2, Sun derland-Wolverhampton Wanderers 3-2. West Bromwich Albion-Tottenham Hot spur l-l Stand aan de kop' 1 west. Ham United 12 punten: 2 Ipswich Town 10. 3 Manchester United 9 Alle overige Nederlanders in dezelfde tijd als Rault Het algemeen klassement na twee etappes: 1 Siegfried Hekimi (Fra-prof) 4 uur 8 min. en 17 sec 2 Charles Mottet (Fra-prof) op 29 sec 3 Miroslav Sykora iTsj-amati op 32 sec 4 Mano Hummer (ODl-amat) op 33 sec.. 5 Christian Levavasseur 'Fra-profi op 34 sec .6 Jose Xavier i Port-amat op 35 sec 7 Ralf Hofeditz iWDl-prof) op 38 sec 8 Heinz Imboden (Zwi-amat) op 39 sec 9 Jean Francois Chaurln (Fra-profi op 41 sec 10 Philippe Leleu (Fra-prof) op 44 sec. Oosterbosch De Nederlandse wielrenner Bert Oos terbosch heeft woensdag de proloog gewonnen van de Ronde van Catalo- nië. De specialist uit de ploeg van Peter Post had voor de tijdrit over 3.8 kilometer in de straten van het Noordspaanse plaatsje Salou 4 minu ten en 29 seconden nodig. Hij bleef de ■Spanjaarden Jesus Blanco en Jose Recio ruim voor. Zij finishten na 5 minuten en 11 seconden. De uitslagen van de proloog is 1 Ooster- bosch (Nedi 3800 meter in 4 29. 2 Blanco Spai 4 35. 3 Recio iSpai 4.40 4 Sommers (Bel) z t 5 Gorospe iSpai 4 42. 6 Piovanni (Ita14 44. 7 Munoz'Spaiz.t8Gobaert(Beli 4.45; 9 Coll (Spa) 4 40; 10 Fernandez iSpa) 4.4717 Veldschoten (Ned) 4.50; 18 Lubber- ding z.t. HAMBURG (DPAi De winnende cijfers in de Westduitse lotto '7 uit 38' van woensdag 7 september luiden: 8 12 26 32 33 35 38 Reservegetal: 7. HAMBURG (DPA) In de Westduit se loterij spel 77 werd woensdag het volgende winnende getal getrokken; 0 7 7 5 9 6 0. St. Mirren St Mirren volgende week woensdag tegenstander van Feyenoord in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker heeft woensdagavond in een wedstrijd voor de Schotse league beker met 0-2 in een uitwedstrijd verloren van Clydebank PARIJS Bernard Hinault staat op het punt om een contract te tekenen bij de Italiaanse w ielersponsor Bot- tecchia. Hoewel de vijfvoudige Tour de France-winnaar ook vergevorder de besprekingen heeft met de Franse ploegleider Philippe Crepel, zou al zeker zijn dat hij gekozen heeft voor een overstap naar Italië. Van zijn huidige ploeggenoten neemt Hinault er twee mee Le Builloux en Vigneron Kopman van Botiecchïa (ploegleider ex-beroepsrenner Dino Zandegu i is momenteel Mano Beccia die in de ploeg zal blijven ODESSA (ANP) Raisa Safretdino- va (Sow) heeft woensdag tijdens atle tiekwedstrijden in Odessa het we reldrecord op de 10.000 meter voor dames, een nummer dat bij de strijd om de wereldbeker in 1985 in Canber ra voor op het programma komt. verbeterd en gebracht op 31 minuten en 27.57 seconden. Het oude wereldrecord stond sedert 28 mei van dit jaar op naam van Ljoedmilla Baranova (Sow), die in Krasnodar een tijd van 31.35 01 liep Raisa Safretdinova zorgde voor de 29e verbetering van een wereldrecord in de atletiek van dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21