ZEELAND" 'Zestien scholen met opheffing bedreigd Storm veroorzaakt veel schade in fruitteelt Vier scholen financieel onder hoede van rijk almanak Pamfletten voor veiliger verkeer EXPLOSIES LUIDDEN SLOOP VAN BUNKER OOSTBURG IN Geruchtmakende inbraak opgelost PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Waterschap wil niet waarschuwen tegen eten van giftige kokkels JNIEUWE PLANNING SCHOLENBESTAND: PEREN MOESTEN HET ONTGELDEN PAGINA 9 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 ZEEUWSE [Naar verwachting komt minister jüeetman deze maand met een wets voorstel voor een nieuwe planning van het scholenbestand in het voort gezet onderwijs. Over het ontwerp- wetsvoorstel is overleg geweest met de besturenbonden. Namens de Be- sturenraad PCO ide protestantse schoolbesturen) nam hoofd planning G. Verheij aan dit overleg deel. Volgens Verheij worden de opheffings normen „waanzinnig opgeschroefd". „Per leerjaar zou een mavo zestig leerlingen moeten krijgen, terwijl dat er nu zestien zijn. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor het lager huishoud en nijverheidsonderwijs. Ook dc stich tmgsnormen gaan enorm omhoog. Een mavo zou per leerjaar 110 leerlin gen moeten hebben, dus dat wil zeg gen bij vier leerjaren 440 leerlingen. Deze normen betekenen het einde j voor een kwart van de ongeveer 3000 'scholen voor voortgezet onderwijs", schat Verheij. De besturenorganisaties hebben van Staatssecretaris Ginjaar-Maas verder te horen gekregen, dat zij kleine scho len die niet opgeheven kunnen wor den (omdat zij de enige in een richting m de wijde omgeving zijn) wil opne- |nen in een breder verband. Dit omdat kosten van directie, kantine en Jergelijke te hoog zijn op een kleine hhool. Zij denkt hier volgend jaar al 4 ït 5 miljoen mee te bezuinigen, oplo pend tot zestig miljoen daarna, s de nieuwe normen inderdaad wor- len doorgevoerd, zou dat een bedrei- ing vormen voor een groot aantal (holen voor mavo en lhno in Zeeland. De heer N. R. Landsman, medewerker van de provinciale griffie: „Als de normen gaan gelden en ze zouden zonder nuancering worden toegepast, dan ontstaan heel grote moeilijkhe den". Volgens de heer Landsman 'raken in dat geval in de gevarenzone de open bare mavo in Kortgene, de christelij ke mavo in Wissenkerke. de christelij ke mavo in Oostburg. de openbare mavo in Kruimngen. de christelijke VOLGENDE WEEK OPENT MODEHUIS ASPENS Een moeilijke of grote maat hoeft dan niet langer een probleem te zijn voor de vrouw die graag goed Graag tot ziens aan de Nieuwe Burg 31 te Middelburg l ZAAMSLAG Leden van de werkgroep 'Veilig Zaamslag' heb ben dinsdag honderden pamflet ten uitgedeeld aan passerende au tomobilisten. 'Welkom in Zeeuwsch-Vlaanderen' luidde de aanhef van die pamfletten. 'Ook hier wonen mensen dus!! Wees heer of dame in de bebouwde kom van Zaamslag'. De automobilisten werd vriendelijk doch dringend verzocht zeker niet harder dan 50 kilometer per uur te rijden. 'Veilig Zaamslag' ijvert al maanden voor een oplossing van de verkeers problematiek in de meest oostelij ke kern van de gemeente Temeu- zen. Sinds kort mikt de actiegroep 'Snel Veilig Zaamslag' trouwens op hetzelfde. De werkgroep én de ac tiegroep hopen vooral op de aanleg van de rondweg Terhole-Driewe gen. Wordt die weg aangelegd, dan is Zaamslag van het snelverkeer verlost. De gemeenteraad van Terneuzen vindt dat die rondweg er zo snel mogelijk moet komen - en zelfs met voorrang. De provincie vindt dat ook, maar heeft geen geld om de zaak té bespoedigen Vorige week werd een begin gemaakt met verbe tering van het wegdek in het dorps centrum. Om het verkeer in ver band met die werkzaamheden in goede banen te leiden werden ver keerslichten geplaatst. Een woord voerster van de werkgroep 'Veilig Zaamslag': „We hebben de mensen bij die stoplichten een pamflet ln de handen geduwd en dan kwam het vaak tot goede gesprekken Het gros van'de automobilisten gaf toe dat er over het algemeen te hard gereden werd en het helemaal niet zo'n gek idee was om maatregelen De werkgroep wil op korte termijn een gesprek met een vertegen woordiger van gedeputeerde sta ten. Er wordt nog steeds gewacht op een reactie van 'Middelburg' op een brief waarin om een onder houd wordt gevraagd. Een lid van de actiegroep Veilig Zaamslag overhandigt een auto mobilist een pamflet, waarin het snelverkeer wordt verzocht toch vooral niet harder dan vijftig kilo meter per uur te rijden. 'Blote' opnamen vallen verkeerd MIDDELBURG - De geruchtmakende inbraak die vorige week donderdag op klaarlichte dag werd gepleegd in een woning aan het Damplein in Middelburg is opgelost. De twee daders zijn gearresteerd en hebben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Een klein deel van de buit is teruggevonden. Zoals gemeld werden bij de inbraak sierraden, girobetaalkaarten en andere zaken weggenomen met een totale waarde van ongeveer zestienduizend gulden. Zaterdagmorgen diende zich bij het loket van de vestiging van de Bondsspaarbank bij de Miro in Vlissingen de 23-jarige Vlissinger aan. Hij wilde enkele girobetaalkaarten verzilveren die van de diefstal in Middelburg afkomstig waren. Het personeel, mede gealarmeerd door de slordige manier van invullen van de kaarten, vertrouwde de zaak niet. F. werd aan de praat gehouden en intussen werd de politie van Vlissingen gewaarschuwd. Vervol- gens werd F, gearresteerd en later aan de politie van Middelburg overgedra gen. Zondagmiddag legde hij een volledige bekentenis af. F. zal naast diefstal ook valsheid in geschrifte verweten worden. Naar aanleiding van zijn bekentenis kon de Middelburgse politie zondagavond de 30-jarige E B. uit de Zeeuwse hoofdstad aanhouden. Deze bekende later de diefstal in samenwerking met F. te hebben gepleegd. De meeste girobetaal kaarten zijn achterhaald. Dat geldt niet voor het grote aantal mooie voorwerpen en sierraden dat werd ontvreemd. Een flink deel daarvan bleek inmiddels doorverkocht te zijn. De Middelburgse recherche zet het onderzoek nog voort. De twee arrestanten verbleven dinsdagmiddag nog op het politiebureau, in afwachting van voorgeleiding voor de officier van justitie. F. heeft overigens ook twee inbraken in Vlissingen bekend, de ene in een woonhuis (ook hierbij werden betaalkaarten ontvreemd) en de andere in een schuurtje. Volgens een woordvoerder van de Vlissingse politie ging dit echter om kleinere diefstallen. GOES De stormen van de afgelo pen dagen hebben volgens het hoofd bestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) veel schade ver oorzaakt aan het oogstrijpe fruit in de boomgaarden. Met name de peren moesten het ontgelden. Tijdens een onlangs in Goes gehouden hoofdbe stuursvergadering werd beweerd dat oogstreducties van 10 tot 40 procent niet zeldzaam zijn. „Dergelijke scha des zijn niet normaal in te dekken", aldus het hoofdbestuur van de standsorganisatie in een persbericht. „In de fiscale sfeer moeten maatrege len worden getroffen om het functio- Overigens kon er in diezelfde vergade ring gewag van worden gemaakt dat de gewassen na de zeer natte voor- jaarspenode en de daarop volgende droogte, zich opmerkelijk hersteld hebben. Nog geen reden tot gejuich in de ZLM-vergadering, want: „De feite lijke situatie loopt per bedrijf zeer uiteen en er zijn grote verschillen te constateren die door zullen werken in het financieel bedrijfsresultaat". Wei nig optimisme was er ook over het landbouwbeleid van de Europese OOSTBURG Waterschap 'Het Vrije van Sluis' voelt helemaal niets voor het neerzetten van borden op de dijk tussen Hoofdplaat en Nummer Een als waarschuwing tegen het eten van kokkels uit de Westerschelde. Natuurbeschermingsvereniging 'Het Duumpje' had vorige weck het water schap daarom gevraagd. De 'kokkels' die in dc Westerschelde worden aan getroffen bevatten gemiddeld de dubbele hoeveelheid cadmium dan maximaal toelaatbaar is volgens rijksnormen. Dat blijkt volgens 'Het Duumpje' uit een rapport dat TNO vorig jaar maakte. Het dagelijks bestuur van het water schap heeft dinsdagmiddag besloten met op het verzoek in tegaan Dijkgraaf Th. Cambier: „We zijn er niet van overtuigd dat het inderdaad zo is want we hebben geen rapport van TNO gezien. Maar als 'Het Duumpje' gelijk heeft is het goed dat ze dit signaleren. Dan kunnen ze betei een brief schrijven aan de Inspectie milieuhygiëne want die zijn uiteinde lijk verantwoordelijk voor het nemen van maatregelen". De dijkgraaf ls bang dat het water schap verantwoordelijk gesteld zal worden als later mocht blijken dat de kokkels helemaal niet zo giftig zijn als 'Het Duumpje' zegt. Voordat de springlading tot ontploffing werd gebracht brachten de slopers uit veiligheidsoverwegingen rubber matten aan. OOSTBURG Na de bouw'vakvakantie is in Oost burg begonnen met het slopen van een bunker uit de tweede wereldoorlog nabij de Zandstraat. Eerst wer den er gaten in de bunker geboord en maandag en dinsdag werd gebruik gemaakt van explosieven. Bij dit laatste werd een nieuw systeem toegepast, namelijk 'iremite'. Dit is een ontwerp van de heer Vermeulen uit Breskens, die belast is met het slopen. De veiligheidseisen waren hoog. omdat de explosie vlakbij de bebouwde kom was Daarom werd tijdens de explosie de Zandstraat afgesloten. De bunker heeft een afmeting van 20 bij 22 meter. Het puin dat overbleef gaat naar een brekerij. waarna de gemeente het hergebruikt voor wegenbouw. De bunker wordt afge broken omdat het rijk daarvoor subsidie heeft gegeven. In het bestemmingsplan is op die plaats woningbouw voorzien Er is plaats voor vier woningen. De werk zaamheden van de sloper zullen nog ongeveer zes weken in beslag nemen. Commissie. Er werd scherpe kritiek geuit op de voorstellen vanuit Brussel en op uitlatingen van minister G. Braks (landbouw en visserij), als zou de vergrote productiviteit un met name de akkerbouwsector) de voorge nomen prijsverlagingen kunnen op vangen. „De duidelijke lagere op brengsten van oogst 1983 ten aanzien van voorgaande jaren logenstraft deze opvatting", betoogde het bestuur van de ZLM. Aan de orde was ook de zoetwater voorziening. Vastges'teld werd dat de aandrang van agrarische zijde om in Zeeland over zoet water voor berege ning te kunnen beschikken, steeds groter wordt. In de discussies over de toekomst van de thans zoute Greve- lingen, houdt de landbouw volgens het ZLM-bestuur vast aan het stand punt dat de Grevelingen zoet moet worden, zolang met meer duidelijk heid bestaat over de kosten van een pijpleiding voor de grondgebruikers en over de kwaliteit van het aan te voeren water. Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG Het SGP-Tweede- Kamerlid Van der Vltes wil dat minister Brinkman maatregelen neemt tegen de makers van een film, die halvenoege augustus hun hoofdrolspelers naakt in Zierikzee hebben laten vrijen. Volgens Van der Vlies is hun gedrag in flagrante strijd met de algemene politieverordening van Zierikzee en hij citeert bur gemeester De Meester, die het vooral een schandelijke verto ning" noemde De regisseuse van de film. die zei dat de omstanders nogal sto rend te werk gingen bij het aan moedigen van haar hoofdrolspe lers, zei na de scène dat zij subsidie ontving van het ministe rie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur. Om die reden heeft Van der Vlies zijn vragen aan Brinkman gesteld Hij wil dat Brinkman uiteindelijk zijn subsidie intrekt Hij vraagt in ieder geval of de minister het eens is met de kwalificaties van burgemeester De Meester van Zierikzee. en wil ook weten wat de minister er eventueel toe kan beivegen om een ander stand punt in te nemen. Hij wil dus, zoals gezegd, dat de subsidie wordt ingetrokken. Kan dat niet, dan wil Van der Vlies dat de bewindsman andere maatregelen tegen de makers van de film neemt. Uitbreiding Dat jonge gezin in Zierikzee verwacht binnenkort de komst van de tweede baby. De eerste, trouwens al enkele jaren géén baby meer, ver heugde zich zéér op de uitbrei- ding van de familie met een broertje - want dat zou het worden, had zij voor zichzelf bedisseld, Haar moeder hield haar, om I teleurstelling te voorkomen, I bij tijd en wijle voor dat het ook een zusje kon worden. i Maar met grote regelmaat ge raakte zij daarover toch met haar dochtertje in discussie. I .Echt, 't ik krijg een broertje," zei die dan. I •Nou." reageerde haar moe der daarop, ,,'t kan ook een *uje zijn, hoor". Bij het jongste verschil in ta xatie kreeg Elsje van vier rim- Pels in het voorhoofd. En sprak vertrouwelijk: „Mam, hoal het eens even uit uw buik. Dan weten we het". DEFINITIEVE VASTSTELLING IN OKTOBER (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onder wijs heeft vier Zeeuwse scholen opgenomen in het voorlopige Plan van Scholen dat de jaren '84 tot en met '86 behandelt. Het gaat om scholen in Goes, Krabbendij- ke, Terneuzen en Vlissingen. Opname in dit plan bete kent dat het rijk dc financielle verantwoordelijkheid voor de scholen aanvaardt. Het plan is overigens nog maar in concept gereed, en wordt in de loop van oktober definitief vastgesteld. Mevrouw Ginjaar heeft de volgende scholen op haar lijst opgenomen een atheneum-afdeling voor de scholenge meenschap op gereformeerde grondslag in Goes. Er worden 225 leerlingen verwacht. De school staat voor 1984 op de lijst. De lagere technische- en huishoudschool in Krabbendijke, ook op gereformeerde grondslag, krijgt afdelingen voor BT. MT en ET. Er worden in de hele school 350 leerlingen verwacht. Overigens is deze school al eerder in het plan opgenomen. De staatssecretaris merkt op dat passende huisvesting ontbreekt. Voor Terneuzen staat een nieuwe afdeling <LLO) voor de technische school genoteerd. Het gaat om 1984: er worden 125 leerlingen verwacht. Tenslotte wordt een afdeling economisch-linguistisch onderwijs verbonden aan de dag school voor hoger econmisch en administratief onderwijs in Vlissingen. uitgaande van het Instituut-HBO Zeeland Er wordt op 150 leerlingen gerekend Het concept-plan voor scholen wordt overigens eind september in de Tweede Kamer besproken. De secretaris heeft ook twee Westbrabantse scholen opgenomen in het nieuwe scholenplan. De katholieke stichting voor beroepsonderwijs in Roosendaal teen MEAO-opleiding) staat op het plan, evenals de stichting voor middelbaar technisch onderwijs in Bergen op Zoom. Deze MTO-afdeling staat overigens al voor de derde keer in het plan. mavo in Yerseke. de katholieke mavo in Terneuzen en de gemeentelijke mavo in Tholen In het lhno vormen de nieuwe normen een bedreiging voor de Prinses Julianaschool in Zie rikzee, de lhno in Tholen, de afdeling lhno aan de Swanenburghschool in Vlissingen, de lhno Oranjezon in Oost- kapelle en de lhno's in Kruiningen, Schoondijke, IJzendïjke, Axel en Sas van Gent. De heer Landsman tekent daarbij aan. dat „zeker geprobeerd zal worden of de normen naar beneden te krijgen dan wel uitzonderingssitua ties te krijgen". De bonden zullen daar het nodige aan proberen te doen en ook de provincie zal er een rol in spelen. De heer C. Oosterom. voorzitter van de afdeling Zeeland van de Vereniging Chnstehjk Algemeen Voortgezet On derwijs benadrukte dinsdag in een reactie, dat de scholen, waar het hier om gaat, een belangrijke streekfunc- tie vervullen. „Ze doen zeer goed werk en het is van grote betekenis, dat dat kan worden voortgezet", zei hij. Overi gens merkte hij op, dat bij opheffing van scholen met een streekfunctie leerlingen over grotere afstanden naar school moeten. „De kosten lopen dan voor de ouders op en ze gaan een steeds groter beroep doen op studies- teun. die kan worden toegekend en die dan toch weer door Den Haag moet worden betaald". Overigens toonde de heer Oosterom twijfel over de vraag of de plannen zullen worden uitgevoerd, zoals ze er nu uitzien. „Ik heb wel eens een beetje het idee. dat het ministerie een reeks bezuinigingen aankondigt als een soort proefbalons. Er wordt dan afge wacht hoeveel protest er is en dan worden beslissingen genomen. Hierte gen zal in ieder geval scherp gefulmi neerd worden". Verontwaardigd De Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) spreekt zijn „uiterste verontwaardiging en af schuw" uit over het voornemen van minister Deetman om honderden kleine scholen op te heffen. Veront waardigd is de ABOP ook over het feit dat de bond van dit voornemen kennis heeft moeten nemen via be richten in de pers. „Het gaat nota bene om een maatregel die duizenden arbeidsplaatsen doet verdwijnen". „Het beleid ten aanzien van de kleine school als culturele voorziening bin nen een wijk, c.q. (plattelandsge meenschap lijkt zo langzamerhand nergens meer op", vindt de ABOP. „Het is een afbraakbeleid. Afgezien va de nadelige sociale en culturele gevol gen die deze maatregel voor de ge meenschap zal hebben, wordt hier voorbijgegaan aan de nadelige gevol gen voor de betrokken leerlingen. Kinderen zullen onttrokken worden aan hun eigen woonomgeving. Bezui nigingsdrift als motivatie voor wets wijzigingen: de sociale en culturele gevolgen lapt de minister aan zijn laars", aldus de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel. UTRECHT (GPD) Kleine scholen in het voortgezet onderwijs zullen moeten verdwijnen of fuseren. Het ministerie van onderwijs wil de bestaande opheffingsnormen voor het voortgezet onderwijs zodanig verhogen, dat het bestaan van een kwart van de scholen in deze sector op het spel staat. Het gaat vooral om kleine mavo's en kleine scholen voor lager beroepsonderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9