Gezondheidszorg moet drie miljard inleveren Slavenburg's aangeklaagd door curatoren zakenman Nieuwe psychiatrische opnemingswet nog niet helemaal naar zin van kamer Meer files door onderhoud wegen Brandweer slaat alarm Geleidelijk naar basiseducatie voor volwassenen PZC/binnenbuitenland SEPTEMBERNOTA KOST DUIZENDEN BANEN Onderzoekers verwachten problemen waterwinning Politie ontdekt ft grootscheepse vleesfraude OH MI AMORE, WAT BEN JE KNAP OP EEN DIXONS PRIMAFOTO - PixonsL WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 DEN HAAG (ANP) De automobilist zal in september en oktober meer met files op de rijkswegen te maken krijgen als gevolg van wegwerkzaamheden dan normaal het geval is. Dat geldt voor zowel de drukke wegen in de Randstad als die in het oosten van het land. In het najaar wordt al veel wegwerk verricht, maar door het natte voorjaar zijn enige werken die dit jaar toch klaar moeten, wat verschoven. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat meegedeeld. De ANWB. de algemene verkeersdienst rijkspolitie en rijkswaterstaat zullen zich extra inspannen de weggebruiker zo goed mogelijk over de verkeerssitua tie te informeren De automobilist doet er goed aan gebruik te maken van de verkeersinformatie om zijn vertraging zoveel mogelijk te beperken. Ook op ongebruikelijke tijdstippen, zoals 's avonds, 's nachts en in de weekeinden, moet de weggebruiker er rekening mee houden dat er aan de wegen wordt gewerkt, wat ook dan tot filevorming en vertraging kan leiden Het ministerie verwacht dat in november de wegenbouwactiviteiten weer zullen verminderen door de dan slechter wordende weersomstandigheden Dit jaar besteedt het rijk 42 miljoen gulden extra aan de wegen: 33 miljoen voor aanleg en negen miljoen voor onderhoud- Dit jaar was voor onderhoud al 530 miljoen uitgetrokken. blijft bij het plan van zijn voorgang ster minister Gardeniers, het aantal ziekenhuisbedden met 8.000 te ver minderen. Tot 1987 moeten 3.000 bed den verdwijnen. De netto-besparing is overigens aanzienlijk geringer dan minister Gardeniers had voorzien: 30 miljoen in 1984. 30 miljoen in 1985 en 57 miljoen in 1986. Van der Reijden kondigt ook aan. dat UTRECHT (ANP) Van de ruim 3,2 miljard gulden, die de sector volksgezondheid in 1986 moet bijdragen aan de beperking van de collectieve lasten, komt het leeuwendeel voor rekening van de intramurale gezondheidszorg (ziekenhuizen en dergelijke) en van de sociale ziektekostenverzekering. Dit blijkt uit het ontwerp van de zogenoemde septembernota, 'volksgezondheid bij beperkte middelen', die staatssecretaris Van der Reijden op Prinsjesdag zal publiceren. De staatssecretaris wil een grote ei- igen verantwoordelijkheid en zelfstan digheid van de mensen en een ver schuiving van dure voorzieningen naar de zorg-dicht bij huis. Dit beleid heeft ook aanzienlijke verschuivingen van personeel tot gevolg met uitein delijk een negatief saldo van 1.380 arbeidsplaatsen. De reèle bud getten voor de intramurale sector blijven volgend jaar gelijk. In 1985 worden ze met één en in 1986 met twee procent verlaagd. Dat levert de ko mende drie jaar respectievelijk 557, 756 en 950 miljoen gulden aan bespa ringen op. Tachtig procent daarvan heeft betrekking op het collectief gefi nancierde deel van de gezondheids- utrecht 'ANP) Er dreigen over enkele tientallen jaren grote problemen bij de water- oorziening in ons land erslechtering van de zandgronden voortgaat. De grond wordt vooral bedreigd :uii. door landbouwmest- behoort, zou vo gens de nota [man- ajc ,„j cleel gezien moeten oplopen van 470 - f j miljoen gulden in 1984 tot 930 miljoen IeUI' In lORfi SLUITING POMPSTATIONS DREIGT9 De staatssecretaris wil. zoals gemeld, het verstrekkingenpakket van de hui- dige sociale ziektekostenverzekering iraé,aekenfoncis en awbz) splitsen in een basispakket en een. eventueel vnjwil- hg bij te verzekeren, aanvullend pak- ket Het aanvullende pakket, dat dan niet meer tot de collectieve lasten in 1986. Staatssecretaris Vai der Reijden filtreren. Zestig procent van het Nedeilandse water achteruitgang zijn ech- leidsadvles aan minister ter al vastgesteld, want Winsemius van volks vijf van de 62 onderzoch- huisvesting, ruimtelijke te pompstations op de ordening en milieu aan- zandgronden hebben al geboden een hoog nitraatgehalte Volgens de onderzoe dat overigens nog onge- kers zal. als de overheid vaarlijk is Dit stelt een niet ingrijpt, over veer- onderzoeksteam van de tig jaar een tiental vakgroepen fysische grondwalerpompsta- geografie en botanische tions gesloten moeten oecologie van de rijksu- worden vanwege de niversiteit Utrecht in slechte waterkwaliteit. het bouwplafond voor de ziekenhui zen (het jaarlijks maximaal in nieuw bouw en verbouwingen te investeren bedrag i tot en met 1986 zal worden gehandhaafd op het in 1983 al tot 580 miljoen gulden verlaagde niveau De kosten van specialistische hulp mogen vanaf volgend jaar niet meer toenemen. De staatssecretaris wil dat enerzijds bereiken door beperking van het toe te laten aantal specialis ten en anderzijds via het tarievenbe- leid. Hiervan verwacht de staatssecre taris een ombuiging van 88 miljoen gulden in 1984 die in 1986 oploopt tot 95 miljoen Via verschillende maatregelen op het gebied van de geneesmiddelenvoor ziening denkt Van der Reijden de komende jaren bedragen te besparen oplopend van 36 miljoen in 1984 tot 46 miljoen in 1986 Als de staatssecretaris zijn voorne mens uitvoert, zullen tot en met 1986 bij de beslaande instellingen in de intramurale gezondheidszorg 10.500 volledige arbiedspiaatsen verdwij nen. Bovendien gaan nog eens 2.650 arbeidsplaatsen verloren door ver mindering van het aantal ziekenhuis bedden. Daar staat tegenover dat in nieuw gebouwde instellingen 5.800 arbeidsplaatsen worden geschapen. De versterking van de eerste lijn en de grotere aandacht voor de preven tie zullen ongeveer 6.000 arbeids plaatsen opleveren. een rapport over de ont wikkeling op lange ter- kmt Df! DEN HAAG (ANP) Met de arresta- gtii lie van de 31-jarige Dordrechtenaar fed R. J. J. van L. heeft de Haagse rechcr- oor|che een eind gemaakt aan een groot- 10st*scheepse vleesfraude, waarbij diver- .rinj.se bedrijven in binnen- en buitenland raptoor één a anderhalf miljoen gulden bet schip in zijn gegaan. de gedupeerden behoren onder ^andere de Nederlandse firma Coveco 780*2? vleesexP°rt;eurs in Ierland, Belgie. H^West-Duitsland en Frankrijk. Dit Jieeft de Haagse politie dinsdag mee- rlJMeda- 'r.ai';Van L., die in Den Haag een groothan del in vlees bestiert, placht bij zijn M(toeleveranciers eerst kleine orders te (Plaatsen, die prompt en correct wer- iÜgjen betaald. Zodra hij de firma aldus van zijn kredietwaardigheid had over- bJigd kwam hij met een gigantische bestelling, die hij echter met ongedek te cheque betaalde. De meeste gedu- ,;;peerde leveranciers hebben van deze praktijken tot dusver geen aangifte -Redaan, aldus een woordvoerder van de Haagse recherche Vermoedelijk. 'Veronderstelt hij, omdat zij nog niet de hoop verloren hebben dat Van L. Weens over de brug zal komen. ^^Verkiezingen Argentinië De i-iferonistische partij van Argentinië neeft de jurist en oud-senaatsvoorzit ter Italo Luder maandagavond geko- zen tot kandidaat voor de peronisti- sche partij in de presidentsverkiezin- Ren die op 30 oktober aanstaande in Argentinië worden gehouden "Y°°r het vice-presidentschap werd :.:'Deolindo Bittel gekozen, die tot dus- - ver vice-voorzitter van de partij was. - j'Jn plaats zal worden ingenomen loor de invloedrijke vakbondsleider ■orenzo Miguel, die tijdens het mili- «re bewind geruime tijd in de gevan- enls heeft doorgebracht. (ADVERTENTIE) PRIMAFOTO'S BEHOREN TOT DE BESTE IN NEDERLAND wordt uit de zandlagen mijn van waterwinning en milieu in zandgron den. Oost-, Midden- Zuid-Nederland opge pompt, en deze vorm van waterwinning geldt Het rapport werd dins- nu nog als veilig De dag in Utrecht gepresen- eerste tekenen van teerd. Het is al als be- Dic verslechtering zal zich daarna nog verder voortzetten en de wa tervoorziening in ons land in de volgende eeuw in grote proble men brengen, zo vrezen de onderzoekers. Bibliotheekwet De Tweede Ka mer is dinsdagmiddag akkoord ge gaan met de wijziging van de wet op het openbare bibliotheekwerk Een voorstel van het PPR-kamerlid Lank- horst om de daarmee gepaard gaande verregaande bezuinigingen niet door te laten gaan verkreeg onvoldoende steun. Slechts de fracties van PPR. CPN. D'66 en PSP spraken zich daar voor uit ..Bezuinigen op brandweer nooit", kon dinsdagmorgen bij alle Amsterdamse brandweerkazernes worden gelezen tijdens een actie tegen bezuinigingen. AMSTERDAM (ANP) Met loeiende sirenes van alle spuit-, ladder- en andere wagens voor de kazernes is de Amsterdamse brandweer dinsdagmorgen in actie gegaan tegen het plan van de gemeente om 17 procent te bezuinigen op deze dienst. Ook hingen aan de gevels van alle kazernes spandoeken met de centrale actie- leuze: 'Bezuinigen op brandweer? Nooit!' De plannen betekenen het ontslag van 121 van de ongeveer 800 personeelsleden, omdat bijna 90 procent van het budget van de brandweer uit personeelskosten bestaat en omdat er bij de bezuinigingen van de afgelopen jaren niet meer op materieel bezuinigd kan worden. Het ontslag van 121 brandweerlieden houdt bovendien in dat zes van de 14 brandweerkazernes dicht moeten. De gevolgen daarvan zullen znn dat de brandweer niet meer binnen vier minuten bij een brand kan zijn zoals Na een aanslag door guerrilla 's eerder deze week kunnen voetgangers nog slechts met moeite gebruik maken van de Urbina-bmg nabij San Miguel in El Salvador. De brug vormt een onderdeel van de snelweg tussen San Miguel, de derde stad van het land. en de Hondurese grens SAN SALVADOR (AFP/UPI) Een groot deel van de Salvadoraanse hoofdstad San Salvador, zit sinds maandag zonder stroom als gevolg van verscheidene sabotagedaden van de guerillabeweging. Dat heeft een woordvoerder van de elektriciteitsmaatschappij van de stad verklaard. Het afsnijden van de stroomvoorziening heeft belang rijke sectoren van handel en industrie verlamd en voor enorme verkeersopstoppingen gezorgd. Volgens de elektriciteitsmaatschappij heelt de gueril labeweging verschillende relaisstations tussen de stuwdam 'Erron Grande' in het noorden van het land en de hoofdstad opgeblazen. Radio Venceremos. het station van de guerillabewe ging, heeft maandag bekendgemaakt dat aanvallen zijn gedaan op San Simon en Gualocoti in het noordoostelijke departement Morazan In de vier oostelijke provincies zou een offensief zijn begonnen CIVIELE PROCEDURE TEGEN RABOBANK ROTTERDAM (ANP) Bij het open- van mogelijke malafide praktijken baar ministerie in Rotterdam is een mel 7-Ün ondernemingen, strafklacht ingediend tegen de voor- De curatoren hebben ook besloten malige Slavenburg's bank. nu Credit ee° civiele procedure aan te spannen Lyonnais bank Nederland. De klacht leeen de Rabobank Deze bank zou komt van twee advocaten, die cura- leningen aan Stronkhorst hebben ver toren zijn in de faillissementen van strekt, waarvoor zij overmatige dek- een uitgeweken Nederlandse zaken- kingen heeft gekregen. Mr. Troost man uil Warmond. Dc bank beeft zich door eigenmachtig optreden ten on- rechte geld van de miljonair toegeëi gend. aldus mr. Troost, een xan de curatoren. De curatoren zeggen, dat uit een door hen gedaan onderzoek blijkt, dat Sla venburg aan de Warmondse zaken man Stronkhorst kredieten heeft ver leend. waarvoor geen zekerheden betwist de rechtmatigheid daarvan, omdat de Rabobank wist dat Stronk horst niet meer kredietwaardig was. Op deze manier heeft de Rabobank zich zoveel zekerheden verschaft, zo dat er bij het faillissement van Stronkhorst voor de andere schuldei sers niet veel meer overbleef. IVan onze parlementai re redactie) de plaats stonden Hierdoor zouden DEN HAAG Twee be de schuldeisers van de zakenman, leidsambtenaren van onder welke de Nederlandse staat, het ministerie van wei voor enige miljoenen guldens zijn be- zijn. volksgezondheid nadeeld en cultuur, die nauw be- Volgens mr Troost heeft Stronkhorst trokken waren bij het voor enkele miljoenen guldens aan opstellen van de Media- niet afgedragen premies en belastin- nota. hebben ontslag ge- gen naar het buitenland overge- nomen. Zij zouden het maakt. Via een Antilliaanse venoot- niet eens zijn met de schap werd dit geld bij een buiten- Kang van zaken op het landse vestiging van Slavenburgs departement rond de bank gestort Vervolgens kwam het Medianota van minister geld bij Slavenburgs bank in Neder- Brinkman, land terecht, waar het op naam van Hun vertrek is de laatste Stronkhorst, moest worden gestort l^m Daarbij zou Slavenburgs bank vol gens mr Troost eigenmachtig geld aan deze rekening hebben onttrok ken. Een woordvoerder van Credit Lyon nais Nederland, drs P Pex. deelde dinsdag mede dat de zekerheden, waarop Slavenburg kredieten aan Stronkhorst heeft verleend, wel reeel waren Verder ontkent Pex eigen machtig optreden van Slavenburgs bank in deze zaak. Uitlevering Volgens Troost wordt door het open baar ministerie in Den Haag onder zocht of aan de Verenigde Staten, waar Stronkhorst nu woont, om uil levering wordt gevraagd op grond ontwikkeling in een al ta die door hen was maanden slepend con- voorbereid, flict op de afdeling Ra dio. Televisie en Pers De gebeurtenissen leid- van het ministerie, naar den tot grote spannin- aanleiding van de Me- gen. reden waarom de dianota. Rijkspychologische Die moeilijkheden zijn ontstaan in het voor- Dienst werd ingescha- jaar. toen zes van de keld. Volgens de woord twintig -betrokken amb- voerder is dat de gebrui- tenaren van de afdeling kehjke gang van zaken het niet eens bleken te wanneer zich op een de- zijn met het schrappen partement personele door de ambtelijke top problemen^ voordoen, van WVC van passages Het onderzoek is nog uit de concept-Mediano- niet afgerond. Steekpartij De 31-jarige Kemal Erol uit Amsterdam is dinsdag ernstig gewond geraakt bij een steekpartij in een café in de Amstelstraat in de hoofdstad. Hij kreeg steekwonden in buik en nek. De man is in een ziekenhuis opgeno men en volgens een woordvoerder van de politie ..ziet het er niet best voor hem uit Acht mannen en een vrouw, die zich in het café bevonden, werden aangehouden. De politie vond vier shotjes heroïne Dc hele maand september foio x 13 cm van I 15 voor 75 et. '0 15 em van 1.45 voor 95 el. NIEUW: DIXONS REUZEFOTO 18 X 24 CM CN _VAN 6.95 VOOR 2.50 tTS DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft over het algemeen waar dering voor het wetsontwerp Bijzon dere Opneming Psychiatrische Zie kenhuizen (BOPZ), dat de Krankzin nigenwet van 1884 zou moeten vangen. Zij wil echter wel een groot (volksgezondheid) en minister Kort- zeven uur door tien fracties) in eerste en waarbij bijvoorbeeld de term termijn en onder grote belangstelling ..krankzinnige" verdwijnt van patiëntenorganisaties, hulpverie- De kritiek richtte zich om op het feit ners en andere betrokkenen. Volgen- dat met de BOPZ de rechtspositie van de week zullen de bewindslieden, staatssecretaris Van der Reijden aantal wijzigingen aanbrengen, al om moer waarborgen ten gunste van de patiënt in te bouwen rond gedwongen opname en de rechtsposi tie van deze mensen. Dit bleek dinsdag toen de behande- de patient tijdens verblijf in psychia trische ziekenhuizen nog beperkt is geregeld. Vorige kabinetten hebben hals Altes (justitie), antwoorden op een aparte regeling op dit stuk toege zegd, die niet is nagekomen. Dit is voor de grote partijen geen reden het wetsontwerp af te wijzen Het Is een begin, aldus de PvdA bij monde van Middelburg Lange Delft 59 Algemeen was de kritiek op de bijzon der lange voorgeschiedenis van het mevrouw Haas-Berger, er is meer no- ling van dit wetsontwerp startte met wetsvoorstel, dat de totaal verouder dig. De WD woordvoerder uitte zich een bijzonder lange spreektijd (ruim de Krankzinnigenwet moet opvolgen ongeveer gelijksoortig. Het CDA toonde zich bijzonder te leurgesteld. dat er slechts een „voort gangsnotitie patientcnbeleid" is ver schenen in plaats van de beloofde rechtspositieregeling voor alle psy chiatrische patiënten. Mevrouw Cor- nelissen zou er de voorkeur aan ge ven dat de regering met een wetsont werp komt dat de rechten van zowel patiënten in de geestelijke als in de lichamelijke hulpverlening regelt. Vrij algemeen willen de fracties dat er (meer waarborgen) komen rondom de gedwongen opnemingen DEN HAAG (ANP) L!it overwegingen van rechtvaardigheid kiest de regering voor basiseducatie voor volwassenen met de grootste achter stand. Er is thans geen geld voor nieuwe verplichtingen, zodat de nodige financiën door verschuiving of herschikking van middelen beschikbaar moeten komen. De nodige deskundigen zijn er ook niet. zodat een pleidooi voor een individueel opeisbaar basisaanbod niet realistisch is. Een en ander leidt er toe dat de basiseducatie in ons land geleidelijk kan worden uitgevoerd. Dit schrijft projectminister vooi deelnemers worden gelegd. De volwasseneneducatie Deetman van rijksoverheid kan bepaalde gebie- onderwijs en wetenschappen in no tities over 'Hoofdlijnen basiseduca- den met voorrang aanwijzen. De uitspraken en maatregelen van tie', die hij dinsdag heeft gepubli- de overheid voor de volwassenene- ceerd. Het stuk bevat ook notities ducatie zijn voor de langere termijn voor hoofdlijnen voor een nieuwe met toereikend Dit is met name wetgeving voor de volwassenene- het geval voor de wet- en regelge- ducatie en voor hoofdlijnen voor ving en de ondersteuning, waaron- een regeling x an educatief verlof. Ze zijn behalve door Deetman ge presenteerd door staatssecretaris der de deskundigheidsbevordering, schrijven de bewindslieden. Er komt een afzonderlijke wet volwas- Ginjaar-Maas van onderwijs, mi- seneneducatie. Daarin wordt de on- mster Brinkman van welzijn, volks gezondheid en cultuur, en staatsse- derlinge afstemming geregeld. Voor de uitvoering denken de be- cretaris Kappeyne van de Coppello windslieden aan deelplannen voor ten hoogste zestig gebiedseenhe- den, waarin ons land is op te delen. De Bevelanden zouden een van de mogelijke lokaties hiervoor ziin. Rechtvaardigheid De eis van rechtvaardigheid heeft volgens hen ook betrekking op de sociaal-economische of maat schappelijke achterstandssitua ties waarin genoemde volwasse nen zich bevinden. Ze moeten als nog in dc gelegenheid worden ge steld die kennis en vaardigheden le verwerven die strikt noodzake lijk zijn om zich in het dagelijks leven te redden. Voor wie dc basiseducatie is be stemd bestaat veelal een vrij hoge drempel voor deelname Daar moet wat aan worden gedaan. De keuze van activiteiten moet zo dicht mogeiljk bij de potentiële In dc notities wordt voorts inge gaan op de mogelijkheden om so ciale zekerheid als 'financierings bron' te gebruiken. Volgens de nota is betaald educatief verlof in beginsel mogelijk op voorwaarde dat er een sluitende regeling voor de vervanging van verlofgangers komt. Men denkt daarbij aan uit keringsgerechtigden. Naar ver wachting zullen alleen beter opge leiden gebruik maken van de mo gelijkheid tot onbetaald verlof. De nota wijst voorts op het belang van kinderopvang voor volwasse neneducatie. met name voor vrou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5