Washington geeft Syrië waarschuwing GE^SÊÊÖ. PZCfi Suriname stemt in met onderzoek '8 december' Tsjaad meldt Libische aanval Vermiste blijkt al vorig jaar vermoord Gematigden binnen Britse vakbonden boeken overwinning DRUZEN VEROVEREN STAD ILO-AFGEZANT GOED ONTVANGEN nva:.. PZC/binnen-buitenland WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 WASHINGTON/BEIROET (RTR/UPI/DPA) Washington heeft Syrië er dinsdag van beschuldigd geweld uit te lokken in Libanon en het gewaarschuwd dat de VS over aanzienlijke extra vuurkracht beschikken in de vorm van zijn vliegdek- schip en en amfibische eenheid vaij 2.000 man, die binnen een week voor de kust van Beiroet aankomt. Washington stuurde gezant McFarla- ne naar Damascus, aldus kringen rond de Libanese president Gemayel, met een kaart voor president Assad, waarop 'rode lijnen' in de bergen zijn getekend die de Syriérs volgens de Amerikanen niet zouden moeten overschrijden. Het Israëlische leger zei ook 'rode lijnen' voor de Syriérs te hebben getrokken, maar of dit dezelf de waren als de Amerikaanse was niet bekend. Inmiddels is voor de kust van Liba- non ook het Franse vliegdekschip i 'Foch' aangekomen met een onder steunende groep van vijf oorlogssche ten zuiden van Beiroet weer twee mariniers omkwamen als gevolg van de voortdurende strijd tussen ener zijds door Syrië gesteunde linkse Dru- zenmilitie en anderzijds het Libanese leger en rechtse christelijke falangisti- sche militie. Druzische milities hebben dinsdag morgen de strategische belangrijke stad Bhamdoun langs de hoofdweg tussen Beiroet en Damascus in Cen- traal-Libanon ingenomen. De stad was tot nu toe in handen van de christelijke milities Bhamdoun ligt 19 kilometer ten oos ten van de Libanese hoofdstad. Er is de afgelopen drie dagen sinds de terugtrekking van de Israëliërs uit het gebied fel gevochten rond deze stad. Van verscheidene zijden werd mel ding gemaakt van zware gevechten in het berggebied ten oosten van Beiroet en de directe omgeving van de hoofd stad. Stellingen van het Libanese le ger. de Amerikaanse mariniers en de Italiaanse troepen bij Beiroet werden beschoten met granaten en raketten. De Amerikaanse waarschuwing kwam dinsdag nadat onder het Ame rikaanse contingent van de intema- tionale vredesmacht bij het vliegveld Partijbureaus Minister Rietkerk van binnenlandse zaken ziet af van zyn voornemen de subsidies aan de wetenschappelijke bureaus en vor mingsinstituten van de politieke par tyen in de Tweede Kamer te beëindi gen. Rietkerk heeft dat dinsdag na overleg met een delegatie van deze instellingen besloten, zo heeft zijn departement meegedeeld. De bureaus moeten wel ongeveer zes ton inleve- Weersvooruitzichten voor donderdag t/m zondag. Donderdag wisselend bewolkt niet een kleine kans op een bui. Daarna veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtcmperatuur ongeveer 18 graden. Deltagebied Hoog water 15 Ee ,prv; *»mdag 7 september N.M. 4.c wltalneon 2.39 242 t»001 Terneuzen dsoC Zierlkzee iorrtt Hansweert 33Wemeldmge inhc ütreekrak Bruinisse Bonderdag 8 september n.« gissingen r. Terneuzen pl Zlerikzee l; 241 Hansweert k; 2 Wemeldlnge 56 uit Kreekrak or-:n:sse 3 03 263 427 177 4.00 272 4,33 209 4 30 241 501 212 3.24 259 3 47 280 5 14 185 5 20 221 5 17 252 5.49 225 1503 1525 1550 16.14 16.56 16.53 17.27 16 09 16.34 17.00 17.37 17 35 Donderdag 8 september jfviisslngen 09.54 202 Wemeldinge 10 50 lt «<*krak n.07 lf «ulnisse 11.os 1; fwoensdag 7 september 2143 237 22 18 248 22 09 183 22.41 267 22.36 204 22.54 237 2245 199 Brokx: gemeenten moeten te dure grond verkopen DIEREN/ARNHEM (GPDl Ge meenten die grote renteverliezen lij den op aangekochte gronden die door de ingestorte bouwmarkt voorlopig nog niet bebouwd worden, moeten deze gronden eventueel met verlies verkopen. Verkoop verdient voor keur boven het bewaren van de grond voor later, omdat de grond én de huizen daarop tegen die tijd veel te duur zijn geworden. Dit zei staats secretaris mr. G. P. H. Brokx van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening dinsdagmiddag tijdens de of ficiële introductie van norm-wonin gen van Reinbouw in Dieren. In zijn inleiding stelde Brokx al een vereenvoudiging van de bouwvoor schriften in het vooruitzicht, zodat een soberder en dus goedkopere bouw kan plaatshebben. De deregulerings- voorstellen, waarbij overbodige regels worden afgeschaft, worden binnen en kele weken door het ministerie be kendgemaakt. De normwoningen die Brokx introdu ceerde. zijn kleine, eenvoudige gezins woningen. die onder één kap per rij worden gebouwd. Het voordeel is. dat met een pakket standaardvoorzienm- gen wordt gewerkt De toekomstige bewoners kunnen zelf kiezen hoe zij het huis willen indelen en over hoe veel luxe-voorzieningen men wil be schikken, Aan elke voorziening hangt een 'prijskaartje'. De huurwoningen, die zonder subsidie worden gebouwd, kosten tussen de 500 en 550 gulden per maand. De stichtmgskosten van deze woningen worden geraamd op 100 000 gulden. Dit terwijl een womngwetwoning (wel gesubsidieerd) 108.000 gulden kost Ontslag De enige Libanese minister van Druzi sche afkomst, Adel Hamiyeh (finan ciën), heeft maandagavond zijn ont slag ingediend. Hamiyeh heeft niet duidelijk gemaakt waarom hij is afgetreden. Israël is bereid zich eenzijdig uit Libanon terug te trekken ook als de Syrische troepen en de militairen van de PLO het land nog niet hebben verlaten. Een totale aftocht van de Israëlische troepen „hangt uitsluitend af of wij er van overtuigd zijn dat de veiligheid van de bevolking in het noorden van ons land is verzekerd". Dit heeft de Israëlische defensieminister Arens ge zegd in een vraaggesprek met het onafhankelijke dagblad Jeruzalem Post. waarvan een kort uittreksel dinsdag werd vrijgegeven. Het inte grale interview wordt vandaag gepu bliceerd. Ruim duizend Druzische soldaten in het Israëlische leger hebben de leger leiding toestemming gevraagd mee te vechten aan de zijde van hun geloofsbroeders in Libanon. Dat heeft het Israëlische dagblad Ha'Ar- etz dinsdag gemeld. Een als burger geklede Tsjadische regeringssoldaat staat met een automatische geweer bij een geïmproviseerde tent op een controlepost aan de weg van Abeche naar N'Djamena. N'DJAMENA (AFP) Libische troepen hebben dins dagochtend de plaats Oum Chalouba aangevallen, zo heeft de Tsjadische minister van voorlichting, Maha- mat Soumaila. in N'Djamena bekendgemaakt. Volgens hem sloeg het nationale leger van president Hissene Habre de ruim 3 000 Libiërs terug. Oum Chalouba ligt op 400 km ten noorden van Abeche Aan de Libische aanval met grondtroepen waren maandag Libische bombardementen vanuit de lucht voorafge gaan. Hij voegde hieraan toe dat de Franse regering op de hoogte is gesteld van de militaire situatie De minister sprak berichten tegen als zou de Franse luchtmacht aan de gevechten hebben deelgenomen Spionage voor Taiwan Twee personen die waren beschuldigd van spionage voor Taiwan, zijn maandag in Kanton (Zuid-China) geëxecuteerd. Dat heeft het Chinese persbureau Xinhua dinsdag bekendgemaakt. Het is voor het eerst sinds jaren dat China 'spionnen' die voor Taiwan werken, executeert. Maandag werden nog acht anderen terechtgesteld. Het ging hier volgens het dagblad Yangeheng Wanbao om vier personen die zich schuldig heb ben gemaakt aan diefstal en ver krachting De overige vier werden in Panyu geêecuteerd wegens het doden van een politieman, die hen probeerde te beletten de grens met Hong Kong te overschrijden GENEVE DEN HAAG (ANP) De Surinaamse regering heeft toestem ming gegeven om een internationaal onderzoek in te stellen naar de dood van vijftien prominente Surinamcrs op 8 december vorig jaar. Een specia le afgezant van de internationale arbeidsorganisatie iILO) in Genève heeft dit na een bezoek van een week aan Suriname van de regering-Ali- bux te horen gekregen. De ILO-afgezant William Simpson Vleersveno achting voor het deltage- 1 bied voor 7 september 1983 Het was gisteren eindelijk wat beter j weer. Fris. maar droog en zonnig. Dit was te danken aan een hogedrukge- J bied dat zich boven zuid-Engeland en de zuidelijke Noordzee en omgeving T opbouwde. De stormdepressie van het afgelopen weekeinde vult op boven ScandinaviëOnder invloed van het ifhogedrukgebied blijft het vandaag i ook droog met zonnige perioden De j zwakke tot matige wind zit nog steeds in de westhoek, maar is minder dan mgisteren. De maximum temperatuur wwordt hierdoor ongeveer 19 graden. j Vooruitzichten voor donderdag: een Tnieuwe oceaandepressie nadert Wcst- 'y Europa en beïnvloedt het weer boven Zeeland. In de ochtend al neemt de .^fcetuoHcing toe en er zal in de middag ]en avond af en toe regen vallen. De miige zuidwesten wind neemt in de loop va 11 de dag tot krachtig of hard toe. Maximum temperatuur rond 17 {traden. - Wind west tot noordwest. 3 tot 4, eerst mogelijk af en toe 5 Bft, zicht: goed. temperatuur kustwater: ruim 18 gra- "én. afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximale {jol/hoogte monding Scheldes. bij - hoogwater vanmiddag ongeveer een halve meter. ZON EN MAAN 8 september op 07 02 onder 20.13 Maan 0p 08.27 onder 21.15 BEIROET (AP) Amerikaanse mariniers rennen door de straten van Beiroet op zoek naar dekking omdat hun kamp onder vuur komt te liggen Twee Amerikanen kwamen dinsdag om, twee andere mariniers en drie Italianen raakten gewond, toen de stad vanuit de bergen onder vuur werd genomen door linkse Druzenmïlities. kon vrij praten met vertegenwoordi gers van de regering, vakbonden, werkgeversorganisaties en anderen Hij heeft ook een onderhoud gehad met premier Alibux over de schen ding van vakbondsrechten in Surina me, zo zei hij tegen een verslaggever van de radio-actualiteitenrubriek Echo. Zijn onderhoud noemde hij open en zonder terughoudendheid Als tijdstip voor het bezoek van de onderzoeks commissie heeft Paramaribo half sep- Hasjsmokkel naar Noorwegen ontdekt in Delfzijl DELFZIJL (ANP) De politie in Delfzijl heeft dinsdag in samenwer king met de CRI (Centrale Recherche Informatiedienst) en de Rotterdamse politic een 29-jarige Noor en een 28-jarige Deense aangehouden in de jachthaven van Delfzijl. De politie trof op hun zeiljacht 'The tis' vijftien kilo hasj ter waarde van 120.000 gulden aan. In Noorwegen, waar de partij verkocht zou worden, zou de hasj volgens de politie 500 000 gulden hebben opgebracht. In verband met deze smokkelzaak zijn zowel in Rotterdam, waar de hasj gekocht werd, als in Noorwegen aan houdingen verricht In Rotterdam vond de politie nog 3.5 kilo hasj. De Noorse autoriteiten hebben om uitle vering van de Noor gevraagd. tember voorgesteld Maar Genève geeft in verband met de voorberei dingstijd de voorkeur aan oktober. Overeenstemming over de juiste da tum is er nog niet. Het onderzoek in de zaak van de in Suriname aangehouden Nederlandse verslaggever Guido van de Kreeke is bijna voltooid. De militaire leiding in het land zal nu moeten beslissen wat er verder zal gebeuren Dit heeft de commandant die het onderzoek leidt maandag avond verklaard voor de èurinaamse televisie. Van de Kreeke. die werkt voor het dagblad De Telegraaf, en zijn metgezel H van de Berg werden maandagavond afzonderlijk voor de televisie in Suriname geïnterviewd. Volgens SNA erkende Van de Kreeke het land illegaal te zijn binnengeko men. Volgens de officiële Surinaamse verklaring had de verslaggever foto's van militaire objecten in zijn bezit. De beide Nederlanders maakten voor de Surinaamse onafhankelijkheid deel uit van het Surinaamse leger, de Tris De tweede kamer heeft dinsdag be slist dat het onderzoek naar de rol van de militaire missie in Suriname voor, tijdens en na de staatsgreep in 1980 zoals aangekondigd door een commissie van drie zal worden ver richt. Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis heeft opnieuw hulpgoede ren naar Polen gestuurd De zending, die bestaat uit medicamenten, dekens en toiletbenodigdheden voor apothe ken en ziekenhuizen, heeft een waarde var. ruim 92.000 gulden. Dit heeft het Rode Kruis dinsdag meegedeeld GRONINGEN De 33-jarige Gronin ger A. J. J. P. heeft gisteren bekend op maandag 7 juni van het vorig jaar de negenjarige Digna van der Roest uit Groningen te hebben vermoord. De stoffelijke resten van het al meer dan een jaar vermiste meisje werden dinsdagmorgen bij het Drentse Rui nen in een drooggevallen greppel aangetroffen. De politie vond het ontklede lijk van het meisje op aanwijzingen van de toenmalige vriendin van P., die zich maandag vrijwillig meldde bij de poli tie m Utrecht Zij beschreef de plaats op enkele meters nauwkeurig en noemde ook de naam van de vermoe delijke dader. Daarop werd P. gearres teerd. De vriendin is overgebracht naar Groningen P bekende meteen tijdens het eerste verhoor dat hij het meisje op de bewuste maandagmiddag 7 juni in de Speenkruidstraat, waar het kind in dertijd voor het laatst was gesigna leerd, achter op zijn fiets had meege nomen naar zijn huis. Het meisje was in de Speenkruidstraat uit de bus gestapt op weg van school naar huis. P ging daarna per auto naar Ruinen waar hij haar om het leven bracht. Het is met bekend of hij het kind seksueel heeft misbruikt Een late tip over een rode auto waarin zij gezien zouden zijn, leidde tot een grootscheeps buurtonderzoek in maart van dit jaar. Dat had geen resultaat, evenmin als eerdere opspo ringsacties. Groot alarm Sinds de verdwijing van Digna heeft de Groninger politie talloze tips ver werkt. Toen dinsdag uit de verklaring van de getuige bleek dat het een serieuze tip betrof werd groot alarm geslagen en ook de rijkspolitie van Drente werd ingeschakeld. Aan de hand van getuigenverklaringen is in dertijd een montagefoto gemaakt van de vermoedelijke dader. De nu aange houden P noch de vriendin vertoneii enige gelijkenis met dit portret P is het voorjaar van 1981 door de Groningse politie ook aangehouden op verdenking van ontucht met een negental meisjes Hij pikte de meisjes, dochtertjes van familieleden en kerv nissen, van straat op en lokte ze mee; De meisjes waren in een leeftijd tus sen de vier en twaalf jaar. In enkele gevallen bedwelmde hij zijn slachtofi fertjes met slaapmiddelen. Zijn toen 23-jarige vriendin, met wie hij samen woonde. gaf hem bij de politie aan toen hij op het politiebureau was in verband met een diefstal die hij zou hebben gepleegd Uit angst voor re presailles. trok de vriendin echter dé aanklacht weer in. Justitie had ver volgens te weinig reden om hem nog vast te houden en stelde de man op vrije voeten Volgens Doornbusch was er destijds onvoldoende reden om A. J. J. M. P. specifiek in verband met de verdwij ning van Digna aan de tand te voelen. De Groninger zedenpolitie reageerde in 1981 zeer teleurgesteld op de vroegtijdige vrijlating van de ver dachte. ADVERTENTIEI Zo roa9^eMd ^noemen- De NVA ts de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zi/n, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies. Van onze correspon dent) LONDEN De Britse vakbonden gaan praten met minister Tebbit (werkgelegenheid) over diens plannen om de vakbeweging te hervor men. Daartoe is giste ren besloten op hel jaar congres in Blackpool van de overkoepelende federatie van de bon den, de TUC. Met dit besluit maken de bonden een eind aan de boycot van minister Tebbit. en daarmee in feite van de hele rege- ring-Thatcher. die vrij wel direct na het aantre den van de conservatie ve regering werd inge steld Zij willen nu zo spoedig mogelijk de dia loog weer openen. Het besluit, dat met gro te meerderheid geno men werd. is een belang rijke overwinning voor de gematigde krachten binnen de Britse vakbe weging Vertegenwoor digers van de linkervleu gel pleitten ook gisteren voor een absoluut nege ren van de regering- Thatcher. De stemming over het herstellen van de ban den met de regering was niet de enige overwin ning die de rechtse vleu gel binnen de TUC giste ren behaalde. Bij de ver kiezing van het alge meen bestuur, het hoog ste beleidsbepalende or gaan van de TUC, verlo ren drie vertegenwoordi gers van de linkervleu gel hun zetel ten gunste van meer gematigde vakbondsbestuurders DEN HAAG (GPD) Er zijn geen tekenen dat Nederland de rol van kernwapens wil terugdringen. Tot die conclusie komt het Interkerkelijk Vredesberaad in een dinsdag gepre senteerde vooruitblik op de komende defensienota. Door de keus voor de nucleaire Lance- raket en de atoomtaak van de nieuwe F-16-gevechtsvliegtuigen toont Ne derland dat het de nucleaire strategie van de NAVO op haar meest centrale punten wenst te ondersteunen. Wat er aan kerntaken overblijft om eventu eel af te stoten, kan door conventione le wapens worden overgenomen, zo dat veranderingen op dat punt slechts „kosmetische waarde" hebben, aldus het IKV De defensienota die tegen het einde van het jaar verschijnt, zal overigens nog geen concrete voornemens bevat ten over het aantal Nederlandse kern- wapentaken, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Voor raadpleging van de bond genoten hierover heeft de regering meer tijd nodig IK V-secretaris Mlent-Jan Faber kon digde dinsdag op een persconferentie aan dat het IKV met andere vredesbe wegingen bezoeken gaat afleggen in Washington en Moskou. In beide hoofdsteden willen de vertegenwoor digers van de vredesbeweging praten met de ministers van buitenlandse zaken, In eigen land zal het vredesberaad zich de komende tijd vooral bezighou den met de voorbereidingen van de kernwapendemonstratie op 29 okto ber in Den Haag. Politiek gezien zoekt het IKV bij de voorbereidingen vooral aansluiting bij initaüeven uit het CDA De vredesweek van 18 tot en met 25 september zal dit jaar in het teken staan van deze demonstratie, die zal worden ingeleid door een ge- beidsdienst en agapeviering in Roo sendaal Deze dienst wordt 22 oktober gehouden en vindt met opzet zo dicht mogelijk plaats by Woensdrecht op verzoek van pastores uit de omgeving De vredesbeweging zal zich in de allereerste plaats zal richten op uit stel van de beslissing om kruisraket ten te plaatsen. Tot dusver had het IKV altijd grote bezwaren tegen uit stel en drong zy aan op een ondubbel zinnig nee legen de raketten. De aanwijzing van Woensdrecht als basis van het IKV is het met het oog op de politieke haalbaarheid beter om nu te streven naar uitstel. Directie: K. Scherphuis, W. F. .de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vtissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin gen. tel. (01184) 15144. Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t.'m vri|- dag vanaf 19.00 uur: (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08 00-17.00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur 101184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20, franco per post 72.-. per maand 21,-, losse nummers f 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2V5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro. 35 93 00, Uitgeveni Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3