Zoet water uit pijp bij zout Grevelingenmeer ZIKV in Oostburg gaat nieuwkomers stimuleren WINKELIERS AXEL WILLEN VERPLAATSING VAN WEEKMARKT Burgemeesters legden krans voor haringkaker F. van Hee nam afs cheid van burgerlijke stand 0< ostburg Twee meisjes beboet na collecte ten eigen bate PZC/streek DIJKGRAAF WATERSCHAP SCHOUWEN-DUIVELAND: 1lissingse boulevard in Van gewest ot gewest' Naar Gentsevaartstraat en Markt 14 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 ZIERIKZEE Als de Grevelingen inderdaad zout blijft, moet de overheid ervoor zorgen dat ?rjgehouwen-Duiveland de beschikking kan krijgen over voldoende, kwalitatief goed zoet vasjwater, bijvoorbeeld door de aanleg van een pijpleiding. Dat betoogde dijkgraaf M. J. Steur '^dinsdagmiddag aan het begin van de algemene vergadering van het waterschap Schouwen- amDuiveland. Hij ging er daarbij van uit dat de extra kosten die zo'n pijpleiding met zich «meebrengt voor rekening van de overheid komen. en e b-Het dagelijks bestuur van het water- toschap blijft, zo vertelde Steur, ook na de bestudering van de concept-nota w'Keuze zout of zoete Grevelingen' die een projectgroep van rijkswaterstaat ïeeft samengesteld, van mening dat iet zoete water waaraan Schouwen- luiveland behoefte heeft het best uit en zoete Grevelingen kan komen in aats van uit het Zoommeer. Daar .1 het zoete water vandaan moeten amen als de keus op een zoute jrevelingen valt. Jverigens vroeg Steur zich af of het ik landelijk gezien wel van een juist totale zoetwaterhuïshouding in het land. Hij herinnerde eraan dat bij landen die afvalwater lozen op de Rijn en de Maas erop wordt aangedrongen het water in de rivieren zuiver te houden, mede in het belang van de Nederlandse zoetwatervoorziening. „Wij denken dat het in die landen vreemd zal overkomen dat wij eventu eel zelf niet bereid zijn goed water in een zoete Grevelingen op te slaan, maar het gewoon naar zee laten weg stromen", aldus Steur. De dijkgraaf ging in zijn openings woord ook een verkennend gesprek in juni zal op 14 september een daadwerkelijk be gin met deze studie worden gemaakt. Druk en Papier houdt ledenvergadering in Middelburg MIDDELBURG De afdeling Wal cheren van Druk en Papier (FNV) houdt maandag 12 september in het wijkgebouw 'Het Zuiderbaken' in op de studie over de Middelburg een ledenvergadering. Op ïleid getuigt om geen gebruik te zogenaamde traditionele taken van de agenda staat onder meer een dis- de Zeeuwse waterschappen (zeewe- cussie over sociale verzekeringen. De ring. waterbeheersing en wegen). Na vergadering begint om 20.00 uur ïken van de mogelijkheid die e oete Grevelingen kan bieden voor de mji -Geen vervolg op AROB-procedure kiosk |mIDDELBURG/VL1SSINGEN - Gede puteerde staten van Zeeland hebben [dinsdagmorgen de AROB-procedure behandeld, die de heer S. Lemstra, bewoner van het Wooldhuis in Vlis singen, had aangespannen legen het [verlenen van een verklaring van [geen bezwaar voor de bouw van een ;kiosk op de boulevard. In een kort geding tegen opdrachtgever Delta Fish Farming eiste hij in juni dat de al begonnen werkzaamheden zouden worden stopgezet. De .Middelburgse rechtbank doet vermoedelijk deze week een uitspraak over zijn tweede eis, dat al het gebouwde ook moet worden afgebroken. De heer Lemstra en zijn raadsman mr E H. A. Schute uit Middelburg waren (gisterochtend niet aanwezig bij de atting in het provinciehuis. „Wij handhaven gewoon onze bezwaren, zoals wy die al eerder hebben ingeno- l .men tegen het verlenen van die ver- Ëring van geen bezwaar. Die is toch egeven door gs en wij hebben onze umenten niet veranderd. Daarom vinden wij het niet zinvol nog verdere kosten te maken", verklaarde de heer Schute, dinsdagmiddag desgevraagd Er is volgens hem nog geen definitieve ibeslisslng genomen over een eventu eel beroep bij de Kroon tegen het besluit van gs in deze arob-procedure. maarhij sprak de verwachting uit, dat zjjn client pas later bezwaar zal gaan naken tegen de vaststelling van het I lestemmingsplan. „Een beroep in de- eeArob-zaak wordt pas na een of twee aar behandeld door de Raad van State, die bovendien bet schorsings- 'erzoek al heeft afgewezen", aldus de leer Schute. Ie gemeente Vlissingen liet tijdens de jtting van de commissie onder voor- itterschap van mr J. P. Boersma peten ook vast te houden aan de al I ierder ingenomen standpunten. De emeentelijke vertegenwoordiger I rees er alleen nog op, dat onder het ft ?unt vandalisme ook nog als bezwaar rordt aangevoerd door de heer Lem- te dat de kiosk slechts drie maan- |P en per jaar in gebruik zal zijn. k kiosk blijft echter het gehele jaar èopend, waardoor dat bezwaar vol- ens de gemeente Vlissingen ook ervalt. fLVERSlIM - Onrust bepaalt rond voor een groot deel de sfeer in I NOS-programma 'Van gewest tot ewest' (Ned. 2, 19.22 uur), dat tot iderwcrpen heelt de Vlissingse bou- vard, liet Markiezaat van Bergen pZoom en het 300-jarig bestaan van :7H boekhandel en drukkerij in Lei- het regionaal magazine wordt de ssuigse boulevard gebracht als het iristisch middelpunt van de stad inde Westerschelde. niet in de laat- (P plaats vanwege het drukke neepvaartverkeer dat dicht onder "kust voorbij vaart, De boulevard is na jarenlang werken, op Delta- ®gte gebracht en door de gemeente nieuw 'aangekleed'. De bedoeling is toeristische voorzieningen te ver- Ken In 'Van gewest tot gewest' - geconstateerd, dat de boule- en r™ °°lt een belangrijke woonfunctie eft, waardoor de plannen niet door lereen met enthousiasme zijn ont- ingen jtMarkiezaat van Bergen op Zoom, meest westelijke stukje Brabant, «t sinds de aanleg van de Markie- atskade in het kader van de Delta- lfken niet meer onder invloed van v'°ed en kan zich ontwikkelen ■een uniek zoetwatermoeras. Maar onrust in 'Van gewest tot gewest' ditmaal veroorzaakt door de Bergen op Zoom. die het njp wil maken voor woning- 'hjker is het onderwerp over het «kersjubileum in Leiden, waar pan Luchtmans 300 jaar geleden Afhandel en drukkerij stichtte «H8 werd het bedrijf voortgezet l vert Jan Brill. Het bedrijf staat nl. de vreemde talen waarin worden gezet. Het jubileum wordt era met een expositie over 300 "rokken en uitgeven. WILLEM BEUKELSZ 25 JAAR IN STEEN BIERVLIET Burgemeester C. schap deed het dinsdagavond nog Ockeloen van Terneuzen en oud- eens dunnetjes over. burgemeester A. P. Kostense van Het toeval wilde dat niet enkel het Biervliet hebben dinsdagavond op standbeeld het 25-jarie bestaan de Markt van Biervliet een krans vierde, ook de drumband 'Willem gelegd aan de voet van het stand- Beukelszoon' bestaat 25 jaar De beeld van Willem Beukelszoon. De drumband gaf dan ook gesteund man, die Biervliet met de uitvin- d00r de fanfare - menig nummer- ding van het haringkaken interna- tje weg bij de sobere viering, dins- tionale bekendheid bezorgde, dagavond op de Markt. Burge- staat al 25 jaar 'versteend' op de meester Ockeloen sprak een kort Markt. herdenkingswoord, voorzitter J. van Harren van de middenstands- Precies een kwart eeuw geleden vereniging deed hetzelfde. Daarna onthulde de toenmalige commissa- marcheerden drumband en fanfare, ris van de koningin mr De Casem- gevolgd door de genodigden, af broot het beeld: de dorpsgcmcen- richting café 'De Landbouw'. Burgemeester Ockeloen trechts) en oud-burgemeester Kostense leggen een krans bij het beeld van Willem Beukelszoon van Biervliet, die in het, begin van de veertiende eeuio een methode uitvond om ingezouten hanng langer te bewarensimpelweg door de vissen van hun ingewanden te ontdoen Steur vond het een belangnjke con statering dat uitgangspunt'bij de stu die is dat de Zeeuwse waterschappen op dit moment in staat zijn de tradi tionele taken uit te oefenen naar de eisen die eraan worden gesteld. Tenslotte merkt hij op dat 't het bestuur van het waterschap heeft verbaasd dat bij de plaatsing van de eerste pijler voor de stormvloedke ring in de monding van de Ooster- schelde op het schip met genodigden geen plaats was voor een vertegen woordiger van het waterschap Schouwen-Duiveland. Jongerenweekeinde FNV in Aardenburg AARDENBURG - De jongerenbewe ging van de FNV houdt vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 september een weekeinde voor werkende en werkloze jongeren in het Van Eeg- henhuis in Aardenburg. Deze jonge renbijeenkomst begint vrijdagavond met een kennismakingsspel. Zater dagochtend wordt de diaserie 'De maat is vol' getoond. Deze diaserie laat onder andere zien wat jongeren zelf aan hun werkloosheid kunnen doen. 's Middags wordt over deze serie nagepraat. Zaterdagavond kunnen de aanwezige jongeren een aantal speelfilms zien Zondagochtend vertelt de jongeren beweging een en ander over het werk en het doel van de beweging 's Mid dags wordt het weekeinde besproken. De jongerenbeweging verzorgt vrijdag voor vervoer vanaf de veerboot Vlis- singen-Breskens Motorrijders bij aanrijdingen in Middelburg gewond MIDDELBURG Bij twee aanrijdin gen tussen een motorfiets en een personenauto, die zich dinsdagmid dag in Middelburg voordeden, liepen in beide gevallen de motorbestuur ders vrij ernstige verwondingen op. Zij moesten in het Gasthuis worden opgenomen. De eerste aanrijding deed zich om streeks vijf over half één voor op de Koudekerkseweg. De 41-jarige auto mobilist J. van der W. uit Middelburg reed daar met zijn geparkeerd staand voertuig de weg op en had geen erg in de uit de tegenovergestelde richting luit Koudekerke) naderende 23-jarige motorrijder P. J. L. uit Vlissingen. Een frontale botsing was het gevolg. De motor sloeg over de kop en de be stuurder werd op het wegdek ge smakt. Hij werd met hoofdletsel naar het ziekenhuis vervoerd Beide voer tuigen liepen flinke schade op. Een tweede ongeluk deed zich voor op de Poelenaaelesingel omstreeks vijf over drie De in de richting Poelendae- leweg rijdende 24-jange Vlissinger K. R. E. sloeg met zijn personenauto linksaf om het parkeerterrein van het hoofdkantoor van cle PZEM op te rijden Daarbij verleende hij geen voorrang aan de uit de andere rich ting naderende motorrijder L. J V. (211 uit Middelburg Het gevolg was dat de motor tegen de zykant van de auto botste De motorbestuurder hield daar beenletsel (waarschijnlijk een breuk) aan over en moest naar het Gasthuis worden vervoerd. De motor werd aan de voorzijde zwaar bescha digd en de auto aan de rechterkant. Burgemeester C Spijkerboer van Oostburg spreekt een afscheidswoord lol de scheidende ambtenaar van de burgerlijke stand F van Hee. voor deze gelegenheid met zijn echtgenote naar de trouwbank verwezen. OOSTBURG De 61-jarige heer F. Smects aan tijdens het officiële dende ambtenaar en zijn vrouw op van Hee heeft dinsdag officieel afscheid. de stoeltjes zaten waar nomraal afscheid genomen als ambtenaar „U vond ons besluit pijnlijk Dat gesproken het bruidspaar zitting van de burgerlijke stand in Oost- kan ik me heel goed voorstellen heeft. Hij noemde de ambtenaar burg. Hij gaat met vervroegd pen- Toch is onze ervaring dat het met burgerlijke stand 'het visitekaartje sioen. Zijn plaats is ingenomen de freelance-ambtenaren goed van de gemeente door drie freelance-ambtenaren, loopt Deze mensen steken er Hij prees hem voor zfjn 'zeer "ele die om toerbeurt de huwelijken werkelijk veel voorbereidingstijd in trouwe diensten'. Van Hee kreeg voltrekken. Een koerswijziging om zo goed mogelijk voor de dag te verscheidene cadeaus waaronder van het Ooslburgse gemcentebe- komen" Van Hee werkte sinds 1947 het, boek'Zeeland in oude prenten' stuur waar de scheidende ambte- bij de gemeente Oostburg. en een bord met het gemeentewa- naar van de burgerlijke stand niet Burgemeester C Spijkerboer las bij pen van Oostburg. „Niet laten val- zo'n voorstander van was, zo stipte hel afscheid een soort aangepaste len". waarschuwde de burgemees- chef afdeling burgerzaken J. huwelijksacte voor. terwijl de schei- ter hem GEWIJZIGDE AANPAK TERNEUZEN Het Zeeuws Insti- komend voordeel dat de gevorderden re opzet Voorheen gaf één vaste do- tuut voor Kunstzinnige Vorming wat meer vrijheid krijgen, en een meer cent de cursus, maar de deelnemende (ZIKV) in Oostburg begint het nieu- seizoen met een gewijzigde individuele begeleiding. „De opbouw, kinderen zullen voortaan méér gast- van beginjaar via vervolgjaar naar docenten voor zich krijgen zodat ze aanpak. De koerswijziging komt een open atelier, is er tot nu toe te veel ruimer kunnen kennismaken met vooral ten goede aan de nieuwko- weinig uitgekomengeeft Anne-Lies de vakonderdelen van de kunstzinni- mers. In liet verleden draaiden de toe. ge vorming Deze week gaan er infor- debutanten, eenmaal ondergebracht Nieuw bij het West-Zeeuws-Vlaamse matieve stencils naar alle lagere scho- een groep met ook vaak gevordcr- ZIKV zijn ook de kindercursussen, len van de regio, mee. Daar Het 'kinderatelier' wordt dit s verdeeld in twee groepen: van z den naast zich, gewo komt nu verandering in. Anne-Lies Zoet, contactpersoon voor acht haar en van negen lot twaalf - --- jaar Het programma krijgt een brede- het ZIKV in West-Zeeuwsch-Vlaande ren. legt uit. „We willen nieuwkomers méér stimuleren Het educatieve as pect van kunstzinnige vorming zal vooral in de jaarprogramma's voor beginners méér worden benadrukt. Dat proberen we door méér lijn te brengen in de verschillende cursus sen, door nieuwkomers méér basis technieken bij te brengen. Daarvoor is parallel lopen, zodat de deelne mers aan een cursus ook eens een deur verder kunnen kijken hoe het daar gaat" De 'werkplannen' voor beginners kun nen bij Anne-Lies Soet worden aange vraagd. Het beter 'opleiden' van de beginnende deelnemers heeft als bij- Ook nieuw in het aanbod van het ZIKV zijn de 'werkdagen'. Vorig jaar waren dat er nog maar een paar. maar het programma zal dit nieuwe seizoen flink worden uitgebouwd- „Met een werkdag kunnen we eens uitgebreid aandacht schenken aan zaken die in de cursussen niet of nauwelijks aan bod komen". Op het programma Jeugdkamp pupillen in Vogelwaarde VOGELWAARDE - De jeugdafdeling staan zaken als 'ikatten', een 'bonte van de voetbalvereniging Vogelwaar- verfdag', experimenteel werken met de hield een jeugdkamp voor pupil- textiel, kunstgeschiedenis, een gips- len-elftallen op het sportterrein Ruim werkdag, een 'raku-dag' en een ets- nodig dat de verschillende cursussen 50 jeugdleden deden daaraan mee. De werkdag kinderen begonnen zaterdagavond met diverse spelletjes, en een kamp- "F Et IIP pi vuur. Vervolgens werd de nacht in een 1 UIIWI tent doorgebracht. Zondagmorgen Nieuw is 'Spelen me^ toneel', een stond een voetbalkennis op het pro- kortlopende cursus die uit tien lessen gramma. Rond het middaguur wer- bestaat en de nadruk legt op dramati- den de voetballertjes weer opgehaald sche expressie. Het is met 'Spinnen/ door hun puder ouders. TERNEUZEN Een collecte ten bate van de kankerbe strijding of de hartstichting, net hoe het uitkwam. Dat was de truc van twee Terneuzense meisjes 'om aan een snoepcentje' te komen, zoals kantonrechter mr C. J. M. van Hees het dinsdag uitdrukte tijdens dé zitting in Terneuzen. Het tweetal C. M. C. (18) en G. J. dc B. (17) werd begin dit jaar betrapt in dc Juliauastraat in Axel op het collecteren zonder vergunning. Vandaar dat de twee dinsdag voor het verdachtenbankje stonden, giechelend en wel, hetgeen de officier van justitie mr R D. E. Daverschot een woedende reactie ontlokte „Laten we het maar op nervositeit houden", meende Van Hees, die overigens zeer ontstemd was over de handelwijze van de meisjes De 'collecte' in Axel bracht 24.50 op. .Er is gespeculeerd op de goedgelovigheid van de mensen, vooral ouderen. Dit is zwaar mis, mensen zo het geld uit de zakken kloppen", zei Van Hees. die verder sprak van een 'onfris verhaal' De officier van justitie dacht er niet anders over „Het ware te wensen geweest dat ze op reglementaire wijze hadden gecollecteerd en zo iets voor een ander over gehad zouden hebben. Dit echter is minderwaardig zei mr Daverschot. die voor elk een boete van 150 gulden eiste, waarvan 50 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter kon zich in de eis vinden en vonniste conform. Verven' de enige kortlopende cursus van het ZIKV in Oostburg. De kinderen kunnen dit seizoen kie zen uit ballet en het kinderatelier, voor middelbare scholieren staat bal let op het programma, en de volwasse nen kunnen meedoen aan ballet, gra fiek/etsen. keramiek/boetseren, teke nen/schilderen, en textiele werkvor men. Omdat het ZIKV ook de kernen bui ten Oostburg wil bereiken wordt na de herfstvakantie begonnen met een kennismakingscursus, bestaande uit tien lessen kunstzinnige vorming in Aardenburg en Sluis Het nieuwe sei zoen zullen ook cursussen worden gegeven in één Oostburgse kern, maar welke dat is kon Anne-Lies Soet dins dag nog met zeggen. AXEL Vijf winkeliers en caféhouders op de Markt in Axel willen dat de zaterdagse weekmarkt van het Szydlows- kiplein wordt verplaatst naar de Gentsevaartstraat en de Markt. B en w van Axel heb ben - vooraleer over dat ver zoek een standpunt in te ne men - de marktcommissie en de commissie voor het mid den- en kleinbedrijf om advies gevraagd. De marktkramen staan in Axel al jaren opgesteld in de Noordstraat en op het Szvdlowsklplein. Met die situe ring op dat plein gaan echter enkele tientallen parkeerplaatsen verloren. In hun brief aan b en w wijzen de vijf ondernemers ook op dat aspect ver plaatsing van de weekmarkt naar de Gentsevaartstraat en de Markt heeft, volgens hen niet alleen tot gevolg dat de beschikbare parkeerruimte opti maal wordt benut, maar ook dat de gezelligheid van de markt zeker wordt verhoogd. In dat kader geldt dat het Szydlowski- plein een grote vlakte is in tegenstel ling tot de kleinschaligheid van de Markt. Overigens is in Axel al eens eerder gesproken over verplaatsing van de weekmarkt, hoewel daarbij werd uitgegaan van de Noordstraat- promenade. Dat stuitte toen op onwil van de winkeliers in die belangrijkste winkelstraat van Axel. Met verplaatsing van de kramen van het Szydlowskiplem naar Markt en Gentsevaartstraat zou dat wel eens anders kunnen liggen, zo luidt een ambtelijk advies op het verzoek van de vijf ondernemers. Dat advies ver meldt dat aan het plan 'te veel positie ve kanten zitten om het zonder meer terzijde te schuiven'. De verantwoordelijke wethouder P T A M R Apers onderstreept dat. „We nemen", zegt hij. „dit verzoek heel serieus. Vandaar ook dat we de marktcommissie en de acommissie voor het midden- en kleinbedrijf om advies hebben gevraagd Afhankelijk daarvan zullen we als b en w een standpunt innemen" De commissie midden- en kleinbe drijf vergadert over het verzoek op woensdag 21 september om 19.30 uur in het stadhuis. Gepraat wordt dan ook over het onlangs gepubliceerde distributie planologisch onderzoek in Axel. Ook daarover wordt de com missie om advies gevraagd voor zover het zaken betreffen die de ge meente aangaan. Discussiepunt daar bij is of de Noordstraatpromenade weer gedeeltelijk voor auto's toegan kelijk moet worden gemaakt. Eerste Zeeuwse sjoelvereniging MIDDELBURG - De onlangs opge richte eerste Zeeuwse sjoelvereni ging komt morgen, donderdagavond 8 september voor het eerst naar bui len met een voor iedereen toeganke lijke sjoelwedstrijd. Deze begint om 19.30 uur in 'De Middenhof aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. De vereniging heeft de naam 'Sjoel vereniging Schijf83' gekregen en er is inmiddels een bestuur gevormd Voor zitter is de heer P. Klop (Oost-Sou- burg). secretaris mevrouw J. M Schil- peroort i Middelburg i en penning meester mevrouw W. de Ridder 'Oost- Souburg) Gaat het om de eerste dergelijke vereniging in Zeeland, in de rest van het land is de sport veel langer geor ganiseerd in de Algemene Nederland se Sjoelbond (ANSi waarbij diverse verenigingen aangesloten zijn Ook de Zeeuwse club sluit zich bij de ANS aan. Belangstellenden kunnen, of ze nu goed kunnen sjoelen of niet. meedoen aan de wedstrijd van donderdag. Wie lid wil worden betaalt een eenmalig inschrijfgeld van een tientje en een maandelijkse contributie van vijf gul den. zo deelde het bestuur dinsdag mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27