scheepsnieuwbouw KMS Akkoord over inkrimping Minister stelt meetnet Noordzee in gebruik Voorbereidingen voor tweede igrote beroepenmanifestatie Tentenkamp in Woensdrecht basis bij eventuele acties Informatica wordt bedreigend voor werkgelegenheid onderwijs PZC/ provincie ZO MIN MOGELIJK GED WONGEN ONTSLA GEN 3EGIN VOLGEND JAAR IN VEILING GOES VLISSINGEN De directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde en de bonden hebben dinsdagochtend vroeg overeenstemming bereikt over de inkrimping van de afdeling scheepsnieuwbouw. Daarbij zullen gedwongen ontslagen zoveel mogelijk worden voorko- men. Districtsbestuurder W Waumans van een akkoord zal zijn bereikt met ae de industriebond FNV verwacht dat veertig van de 98 werknemers van de scheepsnieuwbouw elders binnen de dei KMS emplooi zullen kunnen vinden n» als omstreeks januari bij de Schelde rei zo'n 65 vacatures ontstaan, waarvan zo'n 40 geschikt zullen zijn voor werkers van de scheepsnieuwbouw. directie over de vervanging van eindejaarsbonus door een winstuit kering. In hoofdlijnen is wel een principe-overeenkomst bereikt, die uitgekeerd. Verschillende werkne mers dreigen daardoor in de proble men te komen, aangezien zij dat geld meestal hebben bestemd aan het eind van het jaar voor bepaalde kosten. echter nog moet worden voorgelegd zoals de autoverzekering. Als over- de leden. Deze houdt in, dat de gangsregeling kunnen de mensen een v. Zo'n 27 werkers van de afdeling zijn inmiddels vertrokken onder meer door middel van vervroegde uittre- v ding. Voor de overige dertig werkne- gemaakt, waardoor voor het eerst kan ook al eerder worden afgelost. hers moet nog een oplossing worden rcezochtl Als zij de nodige souplesse betrachten, aldus Waumans, zullen r hen gedwongen ontslagen anen worden voorkomen aangezien [door de opvulling van de 25 resteren de vacatures van de 65 die in januari rijkomen wellicht weer elders binnen [het Scheldeconcern plaatsen kunnen vrijkomen. Daarnaast denkt men aan een tijdelijke verkorting van de ar beidstijd bij de scheepsnieuwbouw piet 85 uur gedurende een jaar. Aldus zou de capaciteit van deze afdeling pok worden verminderd met 48.000 uren [Districtsbestuurder Waumans ver dacht verder, dat pas in november helft van de gemaakte winst naar de werknemers gaat, tot zij een maxi- /an acht procent van hun inko- oorschot tot maximaal vier procent van hun salaris krijgen, waarvoor negen procent rente moet worden men hebben. Dat staat ongeveer ge- betaald. De lening behoeft pas terug lijk met een maandinkomen. In 1983 te worden betaald, als er meer dan zal er echter geen winst worden drie procent winstuitkering is, maar geen eindejaarsbonus kan worden Bovendien wordt weer een geblok- Apparatuur op straat na inbraak VLISSINGEN - Bij een inbraak in een radiozaak aan de Bad huisstraat in Vlissingen is voor enkele honderden guldens ge stolen aan apparatuur, dat voor een deel ook op straat achter werd gelaten. De politie trof op de plaats van het misdrijf niet meer de daders aan, maar wel een van de ont vreemde geluidsboxen en came ra's, die daarop in veiligheid zijn gebracht. De daders verschaften zich om ongeveer 5.00 uur in de morgen toegang tót de etalage door een ruit in te gooien Zij ontvreem den een stereo mini-radio met geluidsboxen, ter waarde van in totaal 900 gulden en een camera van bijna honderd gulden. VLISSINGEN - „De plaats die de informatica straks in het onderwijs zal gaan innemen, zal vele malen bedreigender zijn voor de wèrkgelegen- heid dan menigeen veronderstelt. Daarbij zal de docent niet weg te cijferen zijn". Dit voorspelde directeur M. P. Verhoeven van de MTS in Vlissingen dinsdagmiddag, bij het begin van de cursus informatica, die gisteren voor het eerst werd gegeven in samenwerking met de Nieuwe Leraren Opleiding (NLO) te Eindhoven. Ruim honderd docenten van middelbare scholen hebben zich opgegeven voor deze nieuwe cursus in Zeeland. De grote belangstelling voor deze cursus heeft volgens directeur Verhoeven alle verwachtingen overtroffen. Er zijn nu vier groepen van 24 cursisten, terwij! 18 kandidaten op een wachtlijst zijn geplaatst. Hij noemde het verder merkwaardig, dat het ministerie steeds vaker spreekt over de noodzaak voor onderwijs in informatica, in een periode waarin de bezuinigingen in het onderwijs steeds nadrukkelijker voelbaar zijn. Het plan van het ministerie om op honderd scholen onderwijs te geven in informatica, op experimentele basis, is naar zijn mening slechts een '100 druppels plan'. „Het was een droge zomer. Er is slechts een spatje in Zeeland gevallen", aldus de heer Verhoeven Hij verwelkomde verder ir J. Gunneweg van de NLO in Eindhoven, die naar Vlissingen was gekomen om de cursus toe te lichten. „U bent door ons benaderd om deze cursus te verzorgen en u bent daar op ingegaan. Vele andere opleidingsinstituten kwamen later in de slag. Zelfs via de inspectie, om de legalisatie van deze cursusactiviteit te betwisten. W begrijpen het wel en reageren niet", aldus de directeur van de Vlissingse MTS. keerde spaarregeling gemaakt voor de winstuitkering, zodat daarover geen belasting betaald moet worden. Een dergelijke regeling heeft de KMS in het verleden ook gekend Deze is echter vervangen door de bonus, bij de toetreding tot het RSV-concem. „We keren weer terug naar de oude regeling, maar zijn daarmee niet ge lukkig De eindbonus was namelijk een vast inkomen, dat voor verschil lende doeleinden kon worden be stemd". aldus de heer Waumans. Vas te verplichtingen, zoals de autoverze kering, kan men bovendien in de toekomst per maand betalen, zodat de bedragen wat lager worden De afvloeiingsregeling 'Overeen komst Sociale Begeleiding bij Her structurering RSV' (OSBH), die door de minister is verboden en daarom is opgeheven, blijft toch bestaan. Deze regeling wordt samengevoegd met de in juni gemaakte regeling voor de afslanking van de KMS. De nieuwe regeling wordt Sociaal Plan Schelde- groep genoemd, maar kan nog niet van kracht worden, omdat nog geen aanvullingen mogen worden gegeven aan vertrekkende werknemers „Als de mensen willen meewerken kunnen wij op deze manier gedwon gen ontslagen bij de scheepsnieuw bouw voorkomen. Dat zal best pro blemen opleveren. Maar wij moeten kiezen tussen twee kwade dingen. Natuurlijk is iedereen boos op de regering en de gestelde voorwaarden aan de steunverlening. Wij realiseren ons echter ook. dat het parlement die steunvoorwaarden accepteert", al dus Waumans dinsdag desgevraagd. Lezing Middelburg over de zon MIDDELBURG - Dr A. J. M. Wanders gaat zaterdagmiddag vanaf drie uur in op de vraag 'Blijft de zon altijd schijnen?' De heer Wanders, die tal van sterrenkundige boeken heeft ge publiceerd. houdt zijn lezing in het gebouw van de Middelburgse Volks sterrenwacht aan de Herengracht 52 VERBETERING STORMVLOED WAARSCHUWINGSDIENST iVan onze Haagse redacteuri DEN HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft dins dag in Hoek van Holland het Meetnet Noordzee officieel in gebruik gesteld. Hel gaal om zes meetstations die ondergebracht zijn op boorplatforms in de Noordzee en één kuststation, die gezamenlijk meteorologische en weerkundige informatie verschaffen. Bij de opening wees mevrouw Smit erop dal deze gegevens met name van belang zijn bij het beantwoorden van de vraag of schepen met een grote diepgang in de vaargeul naar Rotter dam kunnen worden toegelaten. De informatie van het meetnet kan er wellicht voor zorgen dat een miljoe nen vergende verdere uitdieping van de vaargeul van 10 naar 72 voet overbodig wordt, aldus mevrouw Smit. Volgens de minister betekent de inge bruikneming van het net de effectue ring van een belofte die één van haar ambtsvoorgangers in 1974 heeft ge daan. Hij beloofde toen een verbete ring van de stormvloedwaarschu- wmgsdienst. Het meetnet draagt daar mede toe bij. De taak van het net is overigens uitgebreider: het toela tingsbeleid voor wat betreft zeesche pen met een grote diepgang is al aangehaald Ook de Oosterschelde- werken profiteren van de nieuwe ge gevens die centraal in Hoek van Hol land worden verwerkt. Er kan bijvoor beeld makkelijker worden voorspeld of er een pijler kan worden geplaatst. De realisatie van het net heeft zo'n 20 miljoen gekost. Mevrouw Smit prees de samenwerking met de oliemaat schappijen, die de meetapparatuur op hun platforms hebben toegelaten. Ei gen meetpalen bouwen zou volgens de minister financieel volstrekt onhaal baar zijn geweest. In het project werken verschillende diensten, zoals KNMI en Rijkswater staat. samen De minister noemde die samenwerking als een voorbeeld van het doorbreken van 'verkokerd' den ken, in een tijd die 'versobering' als leidraad kent Beleid Volgens mevrouw Smit is het meet net, dat ook andere landen gegevens zal toespelen, van groot belang bij zowel hel kustbeheer als bij de ont wikkeling van een Noordzeebeleid. Over dat beleid heeft de regering in '82 een nota bekendgemaakt. Die no ta volgt nu de weg van inspraak. Begin komend jaar wil de minister de definitieve regeringsbeslissing over de nota bekendmaken. Volgens haar is de Noordzee een echt spanningsveld Waar verschillende be langen elkaar ontmoeten. Vroeger ging het volgens haar voornamelijk om visserij, scheepvaart, en defensie Inmiddels heeft de off-shore-industrie zich een belangrijke plaats in dat rijtje verworven. 1 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 'S? Es~ Begin volgend jaar zal in DEN i ve"'nScomP'cx in Goes voor de n B? LWcede kecr een grootscheepse GC: ™'5e beroepenmanifestatie wor- cn gehouden. Het doel ervan is ARt's teerlingen van het lager en voortge- ,GUJ *el onderwijs en hun ouders een iquü iverzicht te geven van de vele beroe- op de arbeidsmarkt en de moge- ■Jkheden om ervoor te worden opge- e'd. Dit met het oog op school-, Fr jjkkenpakket- en beroepskeuze van ;;eC |e leerlingen. Tevens biedt de mani- 5, tstatie (van 1 tot en met 4 februari) mitfc gele£enheid contacten te leggen en te verbeteren tussen het onderwijs m l '«"«"en. ,eerste beroepenmanifestatie Zee- 1 'n november 1981, is een succes iamp'- l®"°rden' Ongeveer 9600 leerlingen beB w het voortgezet onderwijs kwamen [toen een kijkje nemen. Het grote <ied. erschil met de manifestatie die nu op i M SM WOrdt gezet' is dat nu 00k de HC i! en zesdeklassers van de lagere Nodig •--fep worden uitgenodigd Zij vor- loy' samen met de tweede- en der- )V!- Bifc ers Ult hetvoortgezet onder- doelgroep. Leerlingen uit de oir- li? •■assen van het voortgezetonder- ■aniI hli2jjnnet a's in 1981 welkom, maar 'NOB ledT n klassikaa' worden uitgeno- *Rt%tn totaa' verwachten de organi st nuT&uContactcentrum onder- H r, eid"Zeelancl. het Regionaal jda-*; v'oor het leerlingwezen in Zee- nroen de Vereniging ter veredeling beroepenmanifestatie is nodig, is de stellige overtuiging van P. Geene en J. Neve, achtereenvolgens direc teur van het Regionaal orgaan (kort weg Rolzi en projectleider van het Conlaclcentrum (afgekort COA). Geene: „In de begeleiding en de voor lichting over beroepskeuze missen we nog steeds wat. Je moet kunnen laten zien welke dingen de verschil lende beroepen te bieden hebben. Daar is de manifestatie bij uitstek het middel voor". De organisatoren van de manifestatie daar wijst Neve met klem op matigen zich niet aan dat een leerling van het lager of het voortgezet onderwijs na een bezoek aan de veilinghal ineens tot een verantwoorde school- en be roepskeuze zal kunnen komen. „De beroepskeuze van iemand is een pro ces dat soms wel tien jaar jaar duurt. Daarbij spelen vele aspecten een rol. De indrukken die zo'n beroepenmani festatie oplevert, kunnen er één van zijn", aldus de COA-projectleider. De verschillende beroepen worden tij dens de manifestatie in blokken ver deeld. Zo zijn er blokken met metaal- beroepen. elektrotechnische en elek tronische beroepen, chemische beroe pen. nautische beroepen, consumptie ve beroepen, installatietechniek, han del/administratie/toerisme, grafische beroepen, land- en tuinbouwberoe- pen, verzorgden en dienstverlenende beroepen, bouw-, hout- en afwerkende beroepen, motorvoertuigen- en land bouwtechniek, uniformberoepen en onderwijsberoepen. Vorige keer ston den de stands in één veilinghal. Deze keer komt er nog een halve hal bij. zodat meer ruimte beschikbaar is Begeleiding In november 1981 moesten de scholen die de manifestatie kwamen bezoe ken zelf voor dc begeleiding van hun leerlingen zorgen. Dat werkte niet altijd even goed. „Je kreeg toen bij voorbeeld de situatie dat een leraar elektrotechniek met zijn groep leer lingen meteen naar het eleclro-blok trok en daar verreweg de meeste aandacht aan besteedde", vertelt Geene. „En trouwens, een ander voorbeeld, wal inoel een lerar Frans nu over al die verschillende beroepen vertellen". Voor de beroepenmanifestatie 1984 hebben de organisatoren zich verze kerd van de medewerking van de academie Mens en Arbeid Deze aca demie leidt consulenten en voorlich ters op voor arbeidsbureaus, regiona le organen voor het leerlingwezen en dergelijke. Deskundigen dus op het gebied van beroepen en opleidingen Zestig tweedejaars studenten zullen de bezoekers in groepen van vijftien personen rondleiden. Zij zullen de algemene informatie verstrekken bij de verschillende blokken De bijzon derheden over beroepen en opleidin gen kunnen worden verteld door de vertegenwoordigers van bedrijven en instellingen die aan de manifestatie meedoen Door middel van lesbrieven worden de leerlingen op school al voorbereid op alles wat hen in de Goese veiling te wachten staat. Daar door kan de informatie die wordt verstrekt zo goed mogelijk tot zijn recht komen. De kans om in de verschillende beroe pen ook werkelijk aan een baan te komen, speelt op de beroepenmani festatie een ondergeschikte rol. Neve „De werkgelegenheid in de verschil lende sectoren op de arbeidsmarkt verandert voortdurend. Voor de mees te bezoekers zal het zeker vijf tot acht jaar duren voordat ze daadwerkelijk aan het zoeken van een baan toe zijn Tegen die tijd kunnen zich al weer zoveel verschuivingen hebben voorge daan, dat het nauwelijks mogelijk is om daar iets van te zeggen". En Geene: „En ook al is de werkgele genheidssituatie slecht, iedere leer ling zal toch eens een keus moeten maken. Daarbij komt dan nog dat het bedrijfsleven hoe dan ook vakmen sen nodig blijft hebben" Leden van de plaatselijke vredesbewgmg en een vredesgroep uit de buurt van Venray hielden dinsdag een actie bij het gemeentehuis van Woensdrecht in Hoogerheide In het kader van die actie weigerden ongeveer 25 personen te eten. HOOGERHEIDE Het zal nog heel koud worden van de winter, maar ze zullen blijven zitten in hun tentenkamp. „We laten ons door de weergoden niet wegjagen." vertelt Chester uit Venray. Hij is een van de bewoners van het tentenkamp dat zaterdag op het industrieterrein 'De Kooi' in Hoogerheide is opgezet als protest tegen de aangekondigde komst van kruisraketten. Het tentenkamp staat op een voorlopig terreintje, een paar honderd meter van de vliegbasis Woensdrecht, waar het in de toekomst allemaal om zal gaan. Een voorlopig terrein, omdat de tenten over twee weken naar een ander veld verhuizen, iets dichter bij de vliegbasis. Op dat nieuwe terrein kunnen meer tenten staan en dc tentbewoners hopen er ook van wat meer voorzieningen als water en afvoer gebruik te kunnen maken. Voorlopig houden ze zich bezig met het opzetten van een goed georgani seerd tentenkamp dat moet gaan dienen als een constant teken van protest tegen de komst van de te gaan kernwapens. Maar hel kamp heeft ook een andere functie, namelijk die van basis bij eventuele acties De komende maanden zullen die ac ties, zo Iaat Niek van Essen uit Dieren wseten, nog het karakter hebben van protestoptochten en manifestaties Maar zodra met de bouw en de daadwerkelijke voorbe reidingen voor de raketbasis wordt begonnen, zullen ze veranderen in blokkade-acties Tot de dagelijkse activiteiten van dit moment be hoort het maken van stencils met pen moeten mensen in hun omge ving motiveren om te protesteren tegen de kernwapens en om ze aan te moedigen naar het tentenkamp De organisatie van het kamp streeft er naar steeds andere mensen in hun midden te zien. Dat werkt nu al want het afgelopen weekeinde wa ren er al veel meer dan de 30 min of meer vaste bewoners van het kamp En tegen het komend weekeinde wordt weer een flink aantal demon stranten verwacht. Er zijn er wel die gedurende langere tijd aan het kamp deelnemen, maar er zijn ook mensen die bijvoorbeeld alleen in weekeinde komen informatie, het leggen van contac- Ondertussen worden de activiteiten ten met onder meer de bevolking van Hoogerheide en het ontvangen van bezoekers van het kamp. Door dat het tentenkamp nog maar pas is opgezet weel nog niet iedereen er van. maar het aantal bezoekers neemt al dagelijks toe. Zo was er dinsdag een jongen uit Wolphaartsdijk. Jan van de Wijn- ïn het kamp nieuwsgierig gadege slagen door bewoners van Hooger heide. De verhouding met de direct omwonenden, bedrijven op het in dustrieterrein, is goed te noemen. Van een sloperij krijgen de actie voerders zaterdag twee lege auto's en een ander bedrijf zal een directie keet die toch maar leeg stond be- gaarden. die vertelde dat hij zich wil schikbaar stellen. Ook uit de reac- aansluiten bij het opzetten van ties van de inwoners van Hoogerhei- steungroepen Dat is een van de de blijkt dat men niet zonder meer activiteiten vanuit het tentenkamp de protesten afwijst. Niek van Es- waar veel waarde aan wordt ge- sen: „Toch moeten ze nog wel een hecht. Het is de bedoeling dat er bepaalde drempel over voordat z verspreid door Nederland zo veel mogelijk steungroepen worden op gericht. De leden van die steungroe- bijvoorbeeld meelopen met een pro testoptocht zoals op 25 september." Een goede zaak aan het tenten kamp is in ieder geval dat er over gepraat wordt, ook onder de men sen die in Hoogerheide en Woens drecht wonen en op de vliegbasis werken, zo concluderen de actie voerders. Sinds a/gelopen zaterdag is bij het industrieterrein 'De Kooij' in Hoogerheide een tentenkamp opgezet als protest tegen de aangekondigde komst van kruisraketten. Alternatief Bert uit Nijmegen: „We willen ook een alternatief bieden voor mensen die hun onvrede willen uiten over de komst van de kruisraketten. Te veel mensen leggen zich nog neer bij een soort parlementaire berus ting cn menen dat er niets meer aan te doen is. Hier kun je gewoon op een legale manier laten zien dat je er tegen bent." De bevolking van Hoogerheide wordt in ieder geval genoeg gecon- - fronteerd met de beslissing van het C kabinet om de kruisraketten bij dat dorp te plaatsen. Zo was er dinsdag een actie opgezet door de plaatselij- ke vredesbeweging en een vredes- groep uit de buurt van Venray. In - het kader van die actie weigerden 1 ongeveer 25 personen dinsdag te eten Dit uit solidariteit met een aantal hongerstakers verspreid over de wereld, die net zo lang - voedsel weigeren tot er een door- braak is bereikt die garandeert dat Z aan de wapenwedrace een eind - komt. Met de hongeractie wordt tevens uitgedragen dat er in de wereld mensen zijn die honger lij den doordat miljarden guldens niet aan voedsel maar aan wapens wor- mm den besteed. De hongerstakers, on- der wie de vrouw van de dichter schrijver Bertus Aafjes. namen - - dinsdagmorgen plaats voor het ge meentehuis van Woensdrecht in Hoogerheide om voorbijgangers op hun actie te wijzen, 's Middags was er een gesprek met burgemester mr, Z J M. de Leeuw, aan wie dte doelstel- ling van de actie wérd uitgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11