Moskou erkent opdracht neerschieten vliegtuig Zware verliezen voor -*■. het Afghaanse verzet Lubbers wil zonodig rol voor Franse en Britse kernraketten in overleg Koeien onderhouden park Groningen Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? MINISTER BRAKS STELT REIS UIT Werkloosheid naar 827.000 Jarige Claus bedankt voor vele medeleven Maximaal 340 miljoen steun voor De Schelde VERRASSINGSAANVAL RUSSEN Waarschuwing IKV ZIET NOG BEWEGING IN NEDERLANDS STANDPUNT Scholenbestand Hinault eruit GRONINGEN (ANP) De gemeente Groningen is van plan koeien in te De koeien, aanvankelijk twee, zullen een gebied van zeven hectare gaan schakelen voor het onderhoud van een park dat thans wordt aangelegd, het 17 begrazen. De bomen in dal gebied zullen worden omring door stekelbosjes hectare grote bosplan Lexvenborg, nabij de Groninger wijk Lewenborg. De zodat de dieren niet door deze natuurlijke barrière kunnen komen gemeente is er bij het ontwerpen van het park van uit gegaan dat er zo weinig Volgens een van de ontwerpers van het park is het de eerste keer dat er in mogelijk onderhoud hoeft te worden gepleegd door medewerkers van de Nederland dieren worden ingezet bij het onderhoud. Naar verwachting zullen plantsoenendienst. de koeien volgend jaar mei in het park terecht kunnen. MOSKOU/WASHINGTON/DEN HAAG (AFP/RTR/DPA/ANP) De regering in Moskou heeft dinsdagavond meegedeeld dat het neerschieten van het Zuidkoreaanse verkeersvliegtuig donderdag gebeurde in opdracht van de luchtverdediging in het betrokken gebied. Overigens was toen niet bekend dat het om een burgervliegtuig ging. Het grondstation meende dat men te maken had met een spionagetoestel, aldus de verklaring. Ook dinsdag werd van diverse kanten met maatregelen tegen de Sowjet- Ume gereageerd op het incident. Mi nister Braks van landbouw stelde zijn bezoek aan Moskou, dat vandaag zou beginnen, uit. Ook het bezoek van de Russische vice-minister van buiten landse zaken Komplektov aan Den Haag is uitgesteld. De internationale .vereniging van verkeersvliegers IFALPA besloot in Londen een boy cot van zestig dagen van vluchten naar Rusland uit te roepen. Bij de IFALPA zijn 57.000 piloten uit 67 landen aangesloten De Sowjet-Unie heeft dinsdag meege deeld dat de piloot van een Sowjet- J onderscheppingsvliegtuig opdracht I had de vlucht van een in het Sowjet- luchtruim binnengedrongen vliegtuig I 'te onderbreken'. De luchtverdediging in het betrokken gebied was tot de conclusie gekomen dat het toestel een verkenningsvlieg tuig was De Sowjet-piloten konden liet weten dat het een burgervliegtuig was Het toestel vloog zonder naviga- lelichten en antwoordde niet op de Ignalen. lok werden gecodeerde signalen on- erschept die wezen op een spionage- wssie, aldus de verklaring, die ook verd voorgelezen voor de staatstelevi- lie. )e regering van de Sowjet-Unie heeft laar 'leedwezen' uitgesproken over de lood van onschuldige personen en leelt de droefheid van hun familiele- len. aldus de verklaring. Maar „de eiders van de Verenigde Staten dra len de totale en algehele verantwoor- lelfjkheid voor de tragedie", k verklaring werd door westelijke liplomaten opgevat als een feitelijke rkenning dat het Zuidkoreaanse iiegtuig was neergeschoten. >e Amerikaanse ambassade in Mos- :ou verwierp officieel de verklaring, lie onvoldoende en te laat werd ge roemd. 'apan heeft dinsdag een deel van de andopnamen vrijgegeven die zijn ge naakt van het radiocontact tussen de lussische piloot en zijn grondstation, ftt de opnamen blijkt dat het Kore- «nse toestel met zijn navigatielich- en heeft geknipperd, vlak voor het werd neergeschoten. Dit knipperen is een internationaal afgesproken teken dat een vliegtuig gehoor zal geven aan de instructies van een in de buurt vliegend militair toestel, De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, is voor de Europese veiligheidsconferentie naar Madrid vertrokken Hij zal in opdracht van president Reagan zijn Russische ambtgenoot. Andrei Gro- myko. opheldering vragen over het gebeurde De Nederlandse regering gaat na of maatregelen tegen de Sowjet-lucht- vaartmaatschappij Aeroflot mogelijk DEN HAAG (ANP) Eind augustus was het aantal werklozen dat bij de arbeidsbureaus stond ingeschreven, gestegen tot 827.500. Dat waren er 17.100 meer dan eind juli. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het minis terie van sociale zaken en werkgele genheid, die dinsdag zijn gepubli ceerd. Er werden 7100 mannen en 10.000 vrouwen meer werkloos, als rekening wordt gehouden met invloeden van het seizoen Cs winters zijn er altijd meer werklozeh dan 's zomers) dan komt het ministerie op een stijging van het aantal werklozen met 14.600 tot 821.800 mensen. Van deze 14.600 zijn 7.900 mannen en 6 700 Er kwam wel iets meer vraag naar personeel Het aantal vacatures dat bij de arbeidsbureaus stond geregi streerd, nam ten opzichte van eind juli toe met 1400 en kwam daarmee op 10.300. Als het aantal vacatures op 1 000 worden gesteld en wenselijk zijn, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag meege deeld. Nederland zal in de Veiligheidsraad het voorstel van Frankrijk en Canada steunen om VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar te vragen een onder zoek in te stellen naar het gebeurde. Dit heeft minister Van den Broek dinsdagavond in de tweedekamer commissie voor buitenlandse zaken meegedeeld. Uit hetgeen thans bekend is. aldus de minister „kan nauwelijks een andere conclusie worden getrokken dan dat de Sowjet-Unie op z'n minst bewust het risico van het neerschieten van een burgervliegtuig heeft aanvaard, met alle gevolgen van dien Vrijwel alle partijen waren het eens met het besluit om het bezoek van minister Braks aan de Sowjet-Unie en de komst van Komplektov uit te stellen. Slechts mevrouw Brouwers (cpn) betreurde dat de contacten zijn verbroken; zij hadden moeten worden gebruikt voor het uiteenzetten van standpunten en het vragen van ophel dering Minister Van den Broek was het nadrukkelijk eens met diegenen die meenden dat het gebeurde geen ge volgen mag hebben voor de betrek kingen tussen oost en west die in diverse onderhandelingen aan de or de zijn. Rood-wit-blauw wapperde trots boven het Atlantic College bij aankomst van de nieuwe leerling van deze internationale school: kroonprins Willem Alexander. Vlnr: Gerald Gerritsen (leraar NederlandsDavid Hobman (housemaster), koningin Beatrix, prins Willem Alexander en prins Claus. DEN HAAG (ANP) Prins Claus heeft dinsdag mede ter gelegenheid van zijn 57e verjaardag in een brief zijn dank uitgesproken voor de vele blijken van medeleven, die hij sinds geruime tijd krijgt in verband met zijn gezondheid. Hel particulier secretariaat van koningin Beatrix en prins Claus heeft dit meegedeeld. In de brief zegt de prins iedereen liefst een meer persoonlijk antwoord te willen geven, maar dat dat gezien de vele duizenden brieven, kaarten en andere tekenen van medeleven niet meer uitvoerbaar is. Koningin en prins hebben dinsdagochtend vroeg hun oudste zoon Willem-Alexander naar Llantwit Major in Wales gebracht, waar de kroonprins zich meldde voor zijn studie aan het Atlantic College. Het koninklijk paar is dezelfde middag weer in Nederland teruggekeerd, waar op paleis Huis ten Bosch de verjaardag van de prins in huiselijke kring werd gevierd. Het is nog niet bekend wanneer prins Claus terugkeert naar Bad Driburg in West-Duitsland, waar hij de laatste tijd bij vrienden verbleef in verband met het herstel van zijn gezondstoestand. Het staat ook nog steeds niet vast of prins Claus zal deelnemen aan de officiële plechtigheden op Prinsjesdag Een beslissing over die deelne ming zal pas in een zeer laat stadium worden genomen, aldus de rij ksvoorlichtingsdienst Prins Claus zal deze week wel vertrekken naar het buitenland. Waar naar toe is met bekend Over de gezondheidstoestand van de pnns werd gezegd dat professor Nijdam, de behandelende arts van prins Claus niet ontevreden is. Akkoord inkrimping scheepsnieuwbouw VLISSINGEN - De Koninklij ke Maatschappij De Schelde in Vlissingen kan rekenen op een steun van in totaal maxi maal 340 miljoen gulden. Op de eerste plaats wordt een steun tot maximaal 275 mil joen gulden verleend aan di rect opeisbare voorschotten. Verder wordt een bedrag tot maximaal 65 miljoen gulden aan aanvullende middelen ter beschikking gesteld. Tijdstip, volgorde en hoogte van de bedragen moeten echter nog worden vastgesteld. Dit blijkt uit de steun- brief, die de Nederlandse Investerings Bank (NIB) aan directie en onderne mingsraad van De Schelde heeft ver zonden. In de brief worden ook de voorwaar den van de minister aan deze steun verlening genoemd. Deze bestaan uit het afschaffen van de afvloeiingsrege ling Overeenkomst Sociale Begelei ding bij Herstructurering RSV iOSBHi en van de eindejaarsbonus. Daarnaast moet ook een einde komen aan de dwarsverbanden met de doch terondernemingen (AKF in Goes en gieterij m Middelburg), zodat met name geen geld meer kan wegvloeien naar de Middelburgse gieterij. Overi gens is al een lening verstrekt van 39 miljoen gulden, die nog in mindering moet worden gebracht op het bedrag van 275 miljoen gulden maximaal. Gisterochtend vroeg hebben de bon den en de directie van de KMS in principe een akkoord bereikt over de inkrimping van de afdeling scheeps nieuwbouw met 98 arbeidsplaatsen. Volgens districtsbestuurder Wau- mans van de FNV-industriebond zul len naar alle waarschijnlijkheid ruim veertig werknemers elders binnen de KMS worden geplaatst omdat rond januari binnen de Schelde als geheel zo'n 65 vacatures zullen ontstaan. Zo'n 27 werkers van de scheepsnieuw bouw zijn inmiddels vertrokken door middel van onder meer vervroegde uittreding. Voor de ongeveer dertig resterende werknemers van de scheepsnieuwbouw moet nog een op lossing worden gezocht. (Zie pagina 11). NEW YORK AP i De Amerikaanse amoassatnee voorae verenigde Naties, Jeane KirKpalncK rectus i laat tijdens de zitting van de Veiligheidsraad van de VN in New York de bandopnamen horen die gemaakt zijn van de Russische piloot die de Zuidkoreaanse Boeing neerschoot De Russische ambassadeur Oleg Troyanovsky linksen de Bntse ambassadeur John Thomson imiddeni luisteren naar de opmerkingen die mevrouw Kirkpatnck maakte over de opnamen. Op het televisiescherm kon de tekst van de bandopnamen afgelezen worden. NEW DELHI ISLAMABAD van de stad Herat in het wes- val zijn ook 50 tot 100 Russi- (UPI DPA) Het Afghaanse ten van Afghanistan zware sche soldaten omgekomen. verzet heeft bij een verras- verliezen geleden, zo heeft singsaanval van Russische een Westerse diplomaat dins- troepen op de buitenwijken dag gezegd. Maar bij de aan- De Verenigde Staten waar- schuiven Syrië niet langer ge weld uit te lokken in Libanon. Washington dreigt met het in zetten van veel extra vuur kracht. (PAGINA 3) Net voorbestaan van zestien Zeeuwse scholen voor mavo en Ihno staat op de tocht, omdat het ministerie van on- denoijs de opheffingsnormen drastisch wil verhogen. (PAGINA 9) De machtsstrijd lussen wiel renner Bernard Hinault en tyn ploegleider Cyrille Gui- mard is beslist in het voordeel van laatstgenoemde. De direc tie van de ploeg Renault geeft de voorkeur aan de talenten van Guimard (PAGINA 15) Radio en televisie: 2 jhnn.- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 Bovendien is het in Herat tot gevech ten gekomen tussen rivaliserende groeperingen binnen de Afghaanse marxistische regeringspartij, waarbij bijna 100 Afghaanse soldaten en poli tiemannen zijn gedood of zwaar ge wond geraakt, aldus de diplomaat. De Russische troepen voerden de ver rassingsaanval op 10 augustus uit. Zij omsingelden een wijk waar veel leden van het verzet verbleven en vielen aan. Afghaanse guerrillastrijders in naburige dorpen kwamen op het strijdlawaai af en omsingelden op hun beurt de Russen. Zowel onder de verzetsstrijders als onder de Russi sche troepen zijn veel slachtoffers gevallen, aldus de diplomaal. Na de verrassingsaanval hebben Rus sische vliegtuigen Herat en omgeving enkele dagen gebombardeerd DEN HAAG (GPD) Wanneer de onderhandelingen in Geneve over de middellange afstandsrakelten vast komen te zitten op dc Franse en Britse kernwapensystemen, is Neder land er voorstander van deze kwestie op enigerlei wijze een bijzondere rol te laten spelen. Dat heeft minister president Ruud Lubbers gezegd in een interview met het „Kernblad" van het Inter Kerkelijk Vredesbe raad. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken liet zich dinsdag in de tweede kamer in soortgelijke bewoordingen uit. Het NAVO-standpunt is dat de Fran se en Britse kernwapens m Genève niet mogen worden meegeteld. Lub bers bevestigt in het interview dat Nederland de westelijke positie in deze kwestie nooit heeft afgevallen, maar voegt daar aan toe dat Neder land uiteindelijk een eigen verant woordelijkheid heeft. Zoals bekend eist de Sowjet-Unie dat de Europese kernwapens in het overleg met de Verenigde Staten in Genève worden meegeteld. Van den Broek Minister Van den Broek zal er in de NAVO voor pleiten om de Franse en Britse kernwapens „te eniger tijd, op enigerlei wijze, in een of ander forum" te betrekken in wapenbeheersingson- derhandelingen met de Sowjet-Unie. Hij is er echter fel op tegen, de Franse en Britse wapens in te brengen in de Geneefse besprekingen over raketten voor de middellange afstand (INF) Van den Broek zei dn dinsdag in de Tweede Kamer, waar de linkse partij en met steun van het CDA een motie van D'66 aanvaardden. In die motie vroeg de Kamer om de Franse en Britse kernwapens ofwel bij de Ge neefse INF-gcsprekken mee te tellen, ofwel bij de gesprekken over strategi sche wapens 'START) Het IKV is erg verheugd over de ruimte die premier Lubbers laat voor een afwijkend Nederlands standpunt inzake de nieuwe middellange af standsraketten in Europa. „Er zit nog beweging in het Nederlandse stand punt", constateert de vredesbeweging verheugd. Behalve uit Lubbers' op merking over de Franse en Britse wapens, zou dat ook blijken uit de bereidheid van de premier om er alles aan te doen „op een verantwoorde wijze" af te kunnen zien van plaatsing van kruisraketten in Nederland Lubbers wijst een tussenoplossing in Geneve van de hand, omdat die tot gevolg zal hebben dat er hoe dan ook nieuwe kernwapens komen aan beide zijden. De minister-president acht een nul nul-resultaat in Geneve, waarbij de NAVO afziet van de Euroraketlen en de Sowjet-Unie zijn SS-20's ontman telt, niet haalbaar. In het uiterste geval is hij wel voor een nul-plus- resultaat waarbij het Westen niet plaatst en de Sowjet-Unie een zeer klein aantal SS-20's handhaaft. „Dat is alleen verantwoord, indien de NA VO het gevoel krijgt dat zo'n uit komst onderdeel uitmaakt van een breder totaal, waardoor ze ermee uit de voeten kan", aldus premier Lub bers. Uit het interview dat de IKV'ers Mient Jan Faber en Gied ten Berge met de premier hadden, blijkt dat Nederland zijn beleid sterk van West- Duitsland af laat hangen. Lubbers betuigt steun aan het idee van bonds kanselier Kohl om, hoe Geneve ook afloopt, m ieder geval een ontmoeting Reagan-Andropov te arrangeren Vol gens het IKV is dat de genoegdoening die Nederland en West-Duitsland ei sen voor het geval het tot plaatsing van de nieuwe raketten komt. Daarnaast laat Lubbers echter ook de mogelijkheid open dal Nederland dc uiteindelijke beslissing over de 48 kruisraketten die in Nederland moe ten komen, toch weer gaat uitstellen. Zolang Nederland eraan vasthoudt dat een beslissing over plaatsing pas wordt genomen nadat het proces van onderhandelen voltooid is. kan de besluitvorming worden uitgesteld Het IKV verbaast zich over die uit spraak. omdat de ministeries van de fensie en buitenlandse zaken tot nu toe uitgaan van een beslissing voor juni 1984. wanneer de aanbestedingen op de vliegbasis Woensdrecht moeten plaatsvinden. De vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie heb ben dinsdagochtend na een zomerre ces van acht weken hun onderhande lingen in Gene2ve hervat over de kernraketten voor de middellange af stand. (Zie ook pagina 3) Tegemoetkoming schrijnende gevallen vervoer gehandicapte schoolkinderen DEN HAAG (AN-) Voor een aantal ouders van gehandicapte leerplichti ge kinderen, die onevenredig zwaar zijn getroffen door de afschaffing van dc vergoeding door de overheid voor vervoer van huis naar school, zal een regeling worden getroffen. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid is van plan daartoe een besluit te nemen. Hij heeft zich tot de uitvoeringsorganen gewend, teneinde inzicht te krijgen om hoeveel en wat voor gevallen het hier gaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1