PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan: neerhalen Boeing terrorisme il J3SDÏ Regering vrijwel eens over dekkingsplan Reis Braks en fractieleiders alleen na verklaring Moskou GROOT Beroep in zaak Bachmeier verworpen océs tycc/zaüiWeaé&i MOSKOU: WAARSCHUWINGSSCHOTEN GELOST 4. i Mini-Karei Doorman 12 Storm T' Half lot zwaar bewolkt en enkele buien Middag temperaturen rond 18 I graden. Harde zuidwester wind I kracht zeven, aan de kust en op het IJselmeer stormachtig kracht acht. I Mogelijk entge tijd zuidwester storm I kracht negen 226e jaargang no. 206 Zaterdag 3 september 1983 ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon OllOO - 16810 WEST-BERLIJN/LÜBECK (DPA) Het vonnis, waarbij in maart van dit jaar Marianne Bachmeier wegens doodslag tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld is, is rechtsgeldig. Het hof van beroep in West-Berlijn heeft vrijdag het beroep van de verdachte verworpen. Volgens een mededeling van de rechtbank in Lübeck 'begint de straftijd binnen enkele dagen of weken'. Marianne Bachmeier (33) schoot op 6 maart 1981 de vermoedelijke moordenaar van haar zevenjarige dochter Anna, de 35-jarige slager Klaus Grabowski. tijdens diens proces in de rechtszaal in Lubeck dood Tot de behandeling van haar zaak in beroep was de verdachte op vrije voeten, omdat er naar de mening van de justitie geen vluchtgevaar bestond Aangezien Marianne Bachmeier geen strafblad heeft, zal ze waarschijnlijk maar twee-derde deel van haar straf uit hoeven te zitten Omdat het gerechtelijk vooronderzoek anderhalf jaar heeft geduurd, resteert een straftijd van tweeënhalf jaar (Van onze correspondent WASHINGTON De Sowjet Unie heeft vrijdag gezegd een waarschuwingsschot te hebben afgevuurd, maar heeft het neerschieten van een ongewapend Zuidkoreaans verkeersvlieg tuig boven Russisch grondgebied niet toegegeven. Hoewel nog niet vast staat welke vergeldingsmaatregelen de Amerikanen zullen nemen, worden de onderhandelingen over vermindering van de kernwapenarsenalen in Genève niet afgebroken vanwege het grote belang dat ermee is gemoeid. Dit heeft een hooggeplaatste functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vrijdag meegedeeld. De vernietiging van het vliegtuig en De VS hebben vrijdag omstandig de dood van zijn 269 inzittenden, overleg gevoerd met de ambassades onder wie naar nu blijkt minstens 50 van andere naties, teneinde een geza- jAmenkanen. heeft president Reagan menlijke gedragslijn te ontwerpen. Ook de Amerikanen hadden vrijdag middag bij het begin van de vergade ring van de Veiligheidsraad nog niet beslist met welke maatregelen zij het rgrijp zouden beant- aan het twijfelen gebracht over de betekenis van besprekingen met de Sowjet Unie. Hij luchtte vrijdag zijn weerzin over het feit dat de Russen ondanks aanhoudende protesten, druk diplomatiek beraad over inter nationale vergeldingsmaatregelen en een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad in New York. nog steeds Russische woorden. Het was cveheens niet dui delijk in hoeverre zij de gehele toe dracht zouden onthullen van de •lucht die het Zuidkorcaanse vlieg- dat gei ondertekend. i slotverklaring wordt rlale Russische wateren te mogen voortzetten, werden niet beantwoord. geen verklaring hebben gegeven voor tuig boven Russisch territoir heeft hun onbegrijpelijke beslissing de gemaakt. Boeing 747 van Korean Airlines te Politieke waarnemers in de Amen- vernietigen Reagan, die op aandrang van zijn tegenmaatregelen voornamelijk be- naaste medewerkers besloot drie da- perkt zullen blijven tot het gebied van gen eerder dan de bedoeling was terug de luchtvaart en ander vervoer. VS- te keren naar Washington, zei bij zijn minister van buitenlandse zaken De Russische ambassade in Parijs Niet uitgesloten wordt dat de Russen heelt Washington er vrijdag van be- proberen eventueel bewijsmateriaal pen volkomen onaan- tc vernietigen. De Japanse ambassa- hysterische anti-Sowjet- deur in Moskou heeft opdracht gekre- II kaanse hoofdstad verwachten, dat de De Zuidkoreaanse luchtvaartmaat schappij KAL heeft inmiddels de pas sagierslijst bekend gemaakt Aan boord van de Boeing bevonden zich naast de 29 bemanningsleden 82 Zuid- vertrek uit Califorme: „Hoe ver kan de Shultz zal de kwestie zeker te berde koreanen. 51 Japanners. 28 Japan betekenis reiken van rechtmatige we- brengen in Madrid, waar volgende besprekingen met een staat week de vervolgconferentie over vei- E< II II ligheid en samenwerking in Europa ners. 21 Taiwanezen. 14 inwoners van Hongkong. 16 Filippino s. 10 Canade zen. 6 Thailanders. 4 Australiërs, een waarvan de waarden zulke wandaden toelaten en wat moet men denken van len regiem, dat bepa,alde maatstaven voor zichzelf hanteert, maar andere voor de rest van de mensheid"? barbaars In zijn derde betuiging van afschuw over het gebeuren en de eerste die hij irsoonlijk uitsprak, noemde Rea gan de Russische actie een barbaarse ïaad van terrorisme. „Wat kan men log zeggen over de geloofwaardig- ïeid van de Sowjets wanneer zij zo ipzichtig liegen over zo'n gruwelijke vroeg hij zich af. let Russische persbureau Tass heeft vrijdag laten dcoorschemeren, dat de Sowjet Unie de Zuidkoreanen en dus mpliciet de VS, er mogelijk van zul len beschuldigen het vliegtuig opzet telijk te hebben doen afwijken van iljn voorgenomen koers, voor een pionnagevluCht. Voigens Tass wijst le drukte die het Westen maakt over TOKIO Vanaf deze meest noordelijke radarpost op hel Japanse eiland Hokkaido le verdwijning van vlucht 007 op Zuidkoreaanse Boeing door de Russen gevolgd oorbedachten rade Het werd ken- lelijk voor mogelijk gehouden be- laalde spionnage doeleinden onge- underd na te streven door het ge- jruik van verkeersvliegtuigen als ekmantel". 'e bruikbaarheid van deze uitvlucht rordt voor een belangrijk deel be- laald door de gegevens waarover de toerikanen beschikken. De flarden ran de letterlijke conversatie tussen le Russische gevechtsvlieger en zijn basis, die openbaar zijn gemaakt, sug- jereren dat de VS over een afschrift ran het gehele Russische radiover keer beschikken. Daaruit blijkt, dat iet Koreaanse lijntoestel bljvoor- leeld wel navigatielichten voerde en Jok dat de Russen met hebben ge loogd met het verdwaalde vliegtuig ontact op te nemen •oordvoerder van de Japanse zelfvcrdedigingsmacht zei dat een analyse van de radarbeelden heeft aangetoond dal het toestel ten wes ten van het eilandje Moneron in zee moet zijn gestort. De zee vlak rond deze kale rots in Russische wateren is ongeveer 100 meter diep. Verder westwaarts bedraagt de diepte onge- i 600 li eter. s de onderschepping van de H Bj PZE Onderzoek Hel medisch onderzoek richt zich teveel op de beide grote sterfte- oorzaken kanker en hart- en vaatziekten. Er moet meer aan dacht komen voor de aandoenin gen van de luchtwegen. reuma, erfelijke en aangeboren afwijkin gen en ongevallen (PAGINA 2) Binnen- en buitenland: 2 en 3. Financiën, economie: 5. Provincie: 9, 11, 13. 15 en 17. Sport: 19. Weekendkrant: 21, 22, 23, 24 en Brit. een Zweed, een Maleisier en een man uit India De nationaliteit van vijf passagiers kon met worden vast gesteld Een zoekactie door tien Japanse pa trouilleboten en drie Amerikaanse on bewapende vliegtuigen, net buiten de Russische territoriale wateren tussen het Russische bases -eiland Sachalin en het Noordjapanse Hokkaido had vrijdagavond na 40 uur nog mets concreets opgeleverd. In hel gebied is een olievlek gevonden De patrouilleboten hebben meerma len radiocontact gehad met zowel moet worden afgesloten. De Canade zen. die ook slachtóffers betreuren onder de inzittenden van het neerge schoten vliegtuig, willen de afsluiten- .„VV de vergadering boycotten Dit zou RussVscheTchepe^ als het kuststation kunnen meebrengen dat de conferen- op sachalin Verzoeken om de zoekac tie in politieke zin wordt beëindigd, lie in de 12 mi|l 119 kmi brede territo- ÜTT Wieken De twee wieken van de windturbi ne PEP-2 in het Sloegcbied zijn bij windkracht 8 tot 'J Beaufort volle dig onklaar geraakt Voor de PZEM is deze nieuwe tegenslag echter geen reden om het ambi tieuze windenergieplan te beëindi gen t (PAGINA 9) voetbalkrant Het Zeeuwse voetbal heeft zo snel mogelijk een topclub nodig", stelt Kees Blomaard vast bij de start van de nieuiue competitie. ..Van mij mag die topclub best de provin cie ingaan om de talenten op te sporen". Volgende week gaat de amateur- competitie officieel van start. In een extra PZC-bijlage van tien pagina's blikken bestuurderen. spelers en trainers alsvast vooruit Pagina's: 29. 30, 31. 32, 33, 34, 35, 30. 37 en 39. i Van onze parlementaire i DEN HAAG .Hel kabinet heelt vrijdag tegen tie verwachting in nog geen besluit genomen over de belas tingmaatregelen voor 1984. Op het laatste moment bleek een aantal mi nisters nog behoefte te hebben aan politiek overleg over het laatste voorstel, aldus premier Lubbers afloop van de n moeite met voorstellen om de inflatie correctie (dat is de aanpassing van de belastingschuiven aan de inflatie) niet voor de volle honderd of minstens tachtig procent door te voeren. Lub bers heeft nu een aantal mogelijkhe den voorgesteld om aan deze bezwa ren tegemoet te komen. Kringen rond het kabinet wijzen erop verigens niet dal deze consul taties nog aanleiding zullen geven tot het wijzigen van het voorstel. Lubbers gaf toe dat de betrokken ministers uit een politieke groepering afkomstig zijn. Daarbij zou het gaan om de liberale bewindslieden. Deze zouden het wel eens zijn met de uitkomsten van het beraad, maar voordat zij definitief instemmen eerst nog met de fractie willen overleggen. De premier verwacht nog dit weekein de uitsluitsel van de VVD ministers. De VVD'ers hebben nog steeds grote isterraad. Hij ver- dat deze voorstellen geen ander doel hebben dan om de fracties van CDA en VVD elk de kans te geven om te verklaren dat de eigen partij het touwtrekken gewonnen heeft Het probleem hangt samen met de eis van de VVD om de inflatiecorrectie vrijwel geheel uit te keren. Het CDA vindt echter dat de hogere inkomens wel iets meer mogen inleveren en ziet in een verlaging van de correctie een geschikt middel om dit bewerkstelli gen. Het compromis van Lubbers en minis ter Ruding (financien) komt nu tege moet aan de eis van de VVD. Maar de winst voor de hogere inkomens wordt weer afgeroomd door onder meer de tijdelijke belastingverhoging (van 1 april van dit jaan voort te zetten De mogelijke afschaffing of beperking van een aantal aftrekposten leidt voorts ook tot grotere offers voor de hoogste inkomens. Belasting (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG, BRUSSEL Minister Braks (landbouw en visserijl gaat volgende week niet op werkbezoek naar de Sovjet-Unie, tenzij Moskou nog dit weekeinde met een aanvaard- hare verklaring komt voor het neer schieten van een Koreaans Wrkeers- vliegtuiig. Zolang een dergelijke ver klaring uitblijft, gaat ook de parle mentaire delegatie met de fractielei ders van de drie grootste partijen hoogstwaarschijnlijk maandag niet naar de Russische hoofdstad. Den Uvl 'Van onze redactie economiei fEN HAAG Melk woedt vanaf paandag 12 september drie cent per liter goedkoper. Daarvoor is nog no- Pg dat het bestuur van het Produkt- icnap Zuivel woensdag 7 september gtn voorstel tot het verlagen van de jHnimumprijzen goedkeurt. Aange komen wordt dat dit niet op proble men zal stuiten, omdat de melkindus- me het erover eens is en zelf met dit foorstel komt. ps alles volgens plan verloopt gaat Jolle melk op 12 september omlaag fan f 1.27 tot f 1.24 per liter en halfvol- van f 1,06 tot fl.03 (dit zijn de autimumprijzen waaronder niet mag forden verkocht). De prijzen van felkprodukten veranderen niet. (PvdA), De Vries (CDA) en Nijpels (VVD! zijn het echter niet eens over de vraag wat een redelijke verkla ring is. Minister-president Lubbers noemde het neerschieten van het vliegtuig door de Russen vrijdagavond niet alleen zeer dramatisch, maar ook on aanvaardbaar De voorgenomen con tacten met de Sovjet-regering worden opgeschort, zolang een acceptabele verklaring uitblijft. Die contacten be helzen naast de reis van Braks een beleefdheidsbezoek aan ons land van een Russische onderminister De Nederlandse regering beschouwt de versie die hel Russische persbu reau Tass over het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing heeft gege ven als volstrekt onvoldoende en wil van Moskou een nadere uitleg. Dat heeft minister Van den Broek ibuiten landse zaken i vrijdagmorgen meege deeld aan de Russische tijdelijk zaak gelastigde in Nederland. Wladimir Gnevachev Gnevacev werd door Van den Broek op het ministerie ontboden Uiteenlopend Na afloop van een tweedaags bezoek aan het NAVO-hoofdkwaruer in Brus sel. gaven de drie fractieleiders vrij dagavond blijk van zeer uiteenlopen de meningen. Nijpels wil niet naar de Sovjet-hoofdstad vertrekken, als er geen aanvullende verklaring over het (Slot zie pag. 3 kol. 4) SOESTERBERG In het Militaire Luchtvaart Museum in Socsterberg is vrijdag een 4.65 meter lang model van de voormallige Karei Doorman aan conservator Glerum <Li overgedragen door kap ter zee Kaasschie ter. commandatnt marinevliegkamp De Kooi. die vergezeld n as van de matrozen Bouwkamp en Peersman. die het model gebouwd hebben De voorstellen van het kabinet behel zen naast deze maatregelen nog ver hoging van een aantal zowel directe als indirecte belastingen en accijnzen. Daarbij gaat hel om: verhoging van de tabaksaccijns waardoor een pakje sigaretten veertig cent duurder wordt: verhoging van de alcoholaccijns op sterke drank. de bieraccijns wordt verhoogd beide btw-tarieven gaan met een procent omhoog naar respectievelijk vijf en 19 procent. de zen tweeverdieners gaan meer belasting betalen: de belastingprogressie voor de ho gere inkomens i vanaf de 50 procent- schijn wordt nog steller, maar er komt geen nieuwe belastingschijf bij. Tegenover deze lastenverzwaringen staan een aantal lastenverlichtingen, die voor een groot deel bestemd zijn voor net bedrijfsleven. Een groot aan tal inkomensgroepen in de particulie re sector zal echter ouk merken dat het inleveren volgend jaar nogal mee valt. Anderen «ambtenaren, trendvol gers en uitkeringstrekkers) gaan er echter fors op achteruit. De voornaamste tegemoetkoming voor het bedrijfsleven bestaat uit een verlaging van de vennootschapsbelas ting van 48 naar 44 procent. In de komende jaren zal deze belasting ver der omlaag gaan naar 40 procent Verder zullen ook een aantal sociale premies voor de bedrijven verlaagd worden. Dc aanzienlijke bezuinigingen op de sociale zekerheid zal ook aanzienlij- (Slot zie pag. 3 kol. 5/ De ware aard van Moskou langdurig zwijgen .van de regenng van de Sowjet- Unie over het met voorbedachten rade neer- schieten van een Zuidkore aans verkeersvliegtuig is bijna even erg als de daad zelf. Achtenveertig uur na het gebeurde bracht de Russische televisie slechts een vaag verhaal over het 'veijagen' van een vliegtuig; met geen woord werd melding gemaakt van hel neerstorten van het toestel. Derhalve ook geen verontschuldigin gen van de kant van de Sowjet- autonteïten en geen enkeie vorm van mededogen met de 270 slachtoffers en hun nabestaanden. Officieel Moskou hult zich in een ijzig zwijgen op een moment dat de gehele wereld schreeuwt om een verklaring van de Russische regering Minachting en onverschilligheid spreken uit de hou ding van de Sowjet-Unie. ze hebben daar geen boodschap aan alles wat de internationale gemeenschap zegt over de lafhartige aanval. Spijt is een woord dat de Russen niet kennen. Medemenselijkheid en mededogen zijn begrippen, die zij maar het liefst op de mestvaalt van het verrotte kapitalisme gooien Wat bij Sachalin is gebeurd, gaat uit boven het bevat tingsvermogen van een normaal mens Je schiet In vredestijd geen vliegtuig neer. waarvan de enige mis stap' is. dat het door overmacht ge dwongen een falende computer van zijn koers is afgeweken. Wie het toch doet begaat een moord in dit geval op 270 onschuldigen waarvan de geciviliseerde wereld in alle rede lijkheid mocht aannemen, dat zóiets met kon voorkomen. Maar het onge looflijke is toch gebeurd De Russi sche beer heeft weer eens zijn ware aard getoond. Het kan haast niet anders of er moet een militaire en mogelijk zelfs politieke beslissing op het hoog ste niveau ten grondslag liggen aan deze wandaad van de Russen. Het is vrijwel uitgesloten, dat de piloot die de drie dodelijke raketten afvuurde, op eigen gezag heeft gehandeld, tenzij de man een aanval van plotselinge krankzinnigheid heeft gekregen. De afgeluisterde conversatie tussen pi loot en thuisbasis laat geen ruimte open voor een dergelijke veronderstel ling. Tweeëneenhalf uur hebben mili taire vliegtuigen van de Sowjet-Unie het Koreaanse toestel gevolgd. Lang genoeg om contact te zoeken met de hoogste politieke instanties. Moeten we het toestel laten gaan of neerschie ten? De politiek in dit geval dus de hoogste burgerlijke autoriteiten in Moskou besliste, dat het Koreaanse vliegtuig 'desnoods moest worden neergeschoten'. Bewijzen? Neen. die zijn niet voorhanden, maar wie iets afweet van de gang van zaken in de huidige militaire luchtvaart en enig inzicht heeft in de Russische verhou dingen. komt onvermijdelijk tot de conclusie, dat de militairen niet op eigen houtje kunnen hebben gehan deld. Zó werkt het systeem niet in de Sowjet-Unie Derhalve zijn Andropov en de ziinen medeiverantwoordelijk heid voor het gebeuren. Over het waarom en het hoe kan slechts wor den gegist Is het Koreaanse toestel zó dicht bij militaire geheimen van de Sowjet-Unie geweest, dat men het niet kon laten gaan' Of is er toch sprake van een krankzinnige piloot of een op eigen gezag handelende regio naal commandant, die het fatale woord 'vuren' sprak? De Russen zijn niet genegen tot enige tekst en uitleg Dat op zich is al verdacht. De door de Russen gestelde daad is in alle opzichten zinloos De poli tieke winst van zo'n daad is nul komma nul. Veeleer werkt een derge lijke gebeurtenis uiterst negatief voor het land. dat er verantwoordelijk voor is Het wantrouwen tegenover de Rus sen neemt toe en de toch al weinig hartelijke verhoudingen worden ver der verstoord. En dat alles op een moment, dat de Russen zich in dui zend bochten wringen om het Westen te laten afzien van het onzalige idee nieuwe raketten voor de middellange afstand in West-Europa' te plaatsen Juist ook op een moment, dat er voor het eerst na bijna vier jaar sprake was van een iets verbeterde verhouding tussen de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten Hei is nauwelijks voor te stellen dat Andropov dit alles in de waagschaal stelt door een van zijn koers afgeweken burgervliegtuig neer te laten schieten Waarom reageert de Sowjet-partijleider dan niet?, is een voor de hand liggende vraag. Waarom niet zijn spijt betuigd en zijn oprechte deelneming aan het adres van de nabestaanden uitgesproken? Waarom niet direct een onderzoek gelast en de schuldigen opgespoord en gestraft? Maar neen. Andropov zwijgt in alle talen. De Russen blijven liever hun aard trouw gewoon de kiezen op elkaar houden Laat de rest van de wereld maar blaffen, bijten doen ze toch niet. De woorden van de Ameri kaanse minister Shultz zijn uit het hart van miljoenen gegrepen Wij rea geren met walging. Dim Pater gedood Pater H. Molendijk van de missionarissen van Mill Hill (op de Filippijnen) is in de nacht van woensdag op donderdag bij een roof overval gedood Dat heeft missiepro curator J A. Copray van de orde van Mill Hill vrijdag meegedeeld Pater Molendijk 62) is aikomstig uit 't Veld iNH.1 Eerder deze week. in de nacht van zaterdag op zondag, kwam even eens een missionaris van Mill Hill bij een roofoverval om het leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1