Belasting tweeverdieners iper 1 oktober onhaalbaar Problemen vaststellen nieuwe aardgasprijs Ex-lijfwachten Horb gaan vrijuit Goed bezochte boerenbruiloft PZC/binnen-buitenland Opnieuw initiatief linkse samen werkin Kerken krijgen geen inlichtingen bij de belastingdienst meer KAMERCOMMISSIE RONDT WETSONTWERP NIET AF LOODS PER COMPUTER VOOR PRINSJESDAG BEKEND Inpoldering Markerwaard levert twee miljard tekort rijksbegroting op SAMENZWERING TEGEN LEGERLEIDING BOUTERSE VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie kleine linkse partijen CPN'. PSP en PPR moeten op den duur samensmelten zodat een alternatie! ter linkerzijde van de PvdA ontstaat. De radikale partijen van nu zijn te klein om enig gewicht in de politieke schaal te werpen. Dit zegt een initiatiefgroep van een negentig tal mensen uit de drie partijen, die donderdag een manifest wereldkundig maakten. Ook ettelijke vakbondsbestuurders hebben het manifest onderte kend. De bedoeling van het initiatief is druk uit te oefenen op de afzonderlijke partijbesturen om verdergaande samenwerking mogelijk te maken. De groep DEN HAAG (ANP) De invoering van de extra belasting voor gehuwden van wie beide partners werken, de tweeverdieners, per 1 oktober lijkt onhaalbaar nu de tweede- kamercommissie voor financiën heeft besloten de voorbereiding van de behandeling van het betreffende wetsontwerp vooralsnog niet af te ronden. De commissie heeft, staatssecretaris moeten per 1 januari ingaan. Dit Koning van financien laten weten wetsvoorstel is thans voor advies naar igeen datum voor de afhandeling van de raad van state gestuurd en zal pas het voorstel vast te stellen voordat daarna bij de tweede kamer kunnen leen tweede wetsontwerp, dat onder- worden ingediend. Vanuit de kamer is ;meer betrekking heeft op ongehuwde er eerder op aangedrongen de beide tweeverdieners bij de tweede kamer is wetsontwerpen per 1 januari in te gel voor gehuwde tweeverdieners per 1 januari levert blijvend 300 miljoen gulden op. Voor de overige maatrege len uit het tweede wetsontwerp, zoals de extra belasting voor ongehuwde tweeverdieners, is dat 230 miljoen gulden. De maatregelen leveren de [inged'enclDe staatssecretaris is offi- laten gaan. De commissie zegt in haar belastingdienst extra werk op. Dat is n. icieel nog niet van de ingangsdatum brief aan de staatssecretaris dat de r. van 1 oktober afgestapt.. openbare behandeling van de voor- ;ers pHet wetsvoorstel over de ongehuwde stellen niet belast zal mogen worden gemoeid. begroot op 550 manjaren, waarmee 36 miljoen gulden aan extra kosten zijn /eeverdieners bevat tevens de maat- met de noodzaak om uitvoerings- 'regel dat het alleen voor 1983 bedoel- maatregelen te treffen ;de voorstel voor de gehuwden perma- Het permanent maken van de maatre- nent wordt gemaakt. Deze voorstellen die dat Doodvonnissen Drie leden van n. de uiterst linkse Turkse Beweging voor de Bevrijding van het Volk zijn door een krijgsraad in het zuidelijke ing-Adana ter dood veroordeeld wegens leen „gewapende poging om een Mar- het :xistisch-Leninistisch bewind van de ben [dictatuur van het proletariaat te ves- de ragen". Dit is donderdag van justitiële tuig zijde in Ankara vernomen. ïde- Vervolging wegens ^antisemitisch Partikel weekblad ARNHEM (ANP) De Arnhemse offi- cicr van justitie nir. J. de Nie heeft besloten tot strafvervolging wegens antisemitisme van twee redacteuren van het weekblad voor kerk en sa- menleving „De Bazuin". Het blad publiceerde vorig jaar een reeks arti- kelen over de situatie in het Midden- Oosten. aar Naar aanleiding van met name het in Ir. het wetsvoorstel voor de ongehuw- den staat een voor alle belastingplich tigen geldende belastingvrije som van ;rde jum 1982 in 'De Bazuin' verschenen ".riti artikel 'Kritiek op Israël' diende de stichting Bestrijding Antisemitisme (Stiba) in april van dit jaar een klacht In tegen 'De Bazuin' Het artikel bevat zlJ.n ivolgens Stiba antisemitische uitlatin- ur. gen. De strafzaak tegen de twee redac- zijn t^uren. de 46-jarige K. D uit Utrecht 3aM en de 50-jarige L. van G. uit Nijmegen. Üient 13 september voor de rechtbank .„In Arnhem, «jMoeder Pieter "„"'van Vollenhoven DEN HAAG (ANP) Minister Ruding van fi nanciën wil bij de twee de kamer een wetsont werp indienen om het recht van bestuurderen van kerkgenootschap pen om bij de belasting dienst inlichtingen te vragen over het inko men van hun lidmaten ongedaan te maken. Met de indiening van het wetsontwerp zal de minister wachten tot de subcommissie sekten van de kamer in de herfst verslag heeft uit gebracht van haar on derzoek. Minister Ruding zei dit donderdag tijdens de behandeling van een on omstreden wetsontwerp tot beëindiging van de financiële verhouding tussen kerk en staat De regeringspartijen. de PvdA en de kleine christelijke partijen stemmen er mee in dat rljkstractementen en -pensioenen met ingang van volgend jaar zullen vervallen voor een af koopsom van 250 mil joen gulden, een bedrag dat met uitzondering van CDA-kamerlid Van Dijk dooi de overige, woordvoerders als royaal en ruimhartig wordt beschouwd. Het bedrag zal in een keer, begin 1984. worden uit gekeerd. Beleggings voorschriften zal de mi nister de kerken niet op leggen In c komst van 18 mei 1981 tussen de staat en het interkerkelijk contact in overheidszaken werd verder bepaald dat de portovrijdom van kerk genootschappen nog tien jaar zal worden ge handhaafd. CDA-afge vaardigde Van Dijk bepleitte be perkte. incidentele overheidsbijdragen voor zaken die de finan ciële draagkracht van de kerken te hoven gaan. De minister wil daarbij voorzichtigheid en terughoudendheid in acht nemen. Het wets ontwerp werd zonder stemming aangenomen. i overleden achtj)EN HAAG (NP) Prinses Margriet m0"èn mr. Pieter van Vollenhoven heb- menben een aantal activiteiten voor van daag en zaterdag moeten afzeggen, omdat de moeder van Pieter van Vollenhoven is overleden. Dit heeft lijklfle rijksvoorlichtingsdienst dondcr- deflag bekendgemaakt. zou prinses Margriet een •ben geren0veerd verpleegtehuis in Nijme- ;iers|en openen en 's avonds met haar ■ten.nian aanwezig zijn bij het jubileum- "oncert van het Limburgs Symfonie Irkest in Maastricht. Zaterdag (mor- zou de prinses een jazz-studio in ddoom openen. Iprichter entrumpartij bist rectificatie |van Volkskrant iMSTERDAM (GPD) De oprichter n ex-bestuurslid van de Centrum- »rtij, de heer F. H. Brookman, heeft onderdagmorgen in kort geding rec- ificatie geëist van een bericht in de Colkskrant van 27 juni, waarin hij taat vermeld als aanwezig op een ijcenkomst van neo-nazi's in de vil- 8 van mevrouw Rost-va» Tonningen Velp. Brookman zegt dat hij op de levvuste dag niet in Velp was, maar P een uitstapje. Il) bracht drie jeugdige getuigen mee ie dat bevestigden. Deze dne. twee •ngens en zijn nichtje, zyn met hem l nog vier of vijf andere jongens idens 'het bewuste weekeinde niet aar in Velp geweest maar op stap in e bossen in Duitsland, rookman vindt rectificatie van de ewering belangrijk, omdat volgens em de suggestie wordt gewekt, dat U de ideeen van mevrouw Rost-van bnmngen deelt Hij zegt dat met te oen, Brookman vreest dat zijn we- ®schappelijke carrière aan de Vrije nlversiteit- in Amsterdam wordt ge- ihaad door het bericht. Hij moest ch eerder vanwege zijn activiteiten >or de omstreden Centrumpartij ver- Itvvoorden tegenover de universiteit, e Volkskrant wil met ingaan op de s tot rectificatie. De krant heeft twee agen na het gewraakte bericht een gezonden brief van Brookman ge- laatst. In een naschrift bij die brief elt de redactie dat Brookman er «gens hun gegevens wel degelijk as ie de bron is van die gegevens wil de "ant niet onthullen uitspraak is op 8 september GROOTSCHERMER Tijdens de feeslelijkheden bij het 350-jarig bestaan van de polder de Schermer is donderdag in Groolschermer op een originele boerenbrutlofl het huwelijk voltrokken tussen Lei en Kr,ra Visser (Mi. die zich hier omgeven weten door vele belangstellenden. hoopt zowel binnen als buiten de partijen reacties los te maken om de inhoudelijke discussie over de totstandkoming van uiteindelijk ëén partij te versnellen. Bij het manifest, dat via advertenties en verkoop bij boekhandels verspreid zal worden, is een bon gevoegd waarmee steun aan het initiatief kan worden betuigd. Als minstens vijfhonderd reacties binnen zijn, zullen de huidige woordvoerders van het initiatief een soort congres bijeen roepen om te bespreken hoe de toekomst eruit moet gaan zien Deze vergadering staat voor eind dit Jaar gepland. De Amsterdamse ondertekenaars van het manifest hebben nu al een bijeenkomst half september georganiseerd 7381 gulden centraal Daarop wordt aan bepaalde belastingplichtigen een toeslag verleend. Alleenstaanden longehuioden van 34 jaar en ouder die voor zich alleen een huishouden voeren i Alleenverdieners leen persoon brengt het inkomen aan voor het gezin of een andere leefeenheid:. bijna alleenverdieners teen per soon brengt praktisch het gehele in komen voor het gezin of een andere leefeenheid aan). Alleenstaande ouders Tweeverdieners (twee personen brengen het inkomen aan voor het gezin of een andere leefeenheid) ko men dus niet in aanmerking voor een toeslag, evenmin de ongchuwden die niet tot de alleenstaanden of de al leenstaande ouders worden gere kend. Ziektekosten militairen Staats secretaris Hoekzema van defensie gaat de militaire belangenverenigin gen in het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen 'CGOMi op 15 sep tember een aantal alternatieven voor leggen ten aanzien van zijn eerder voorgestelde wijzigingen van de ziek tekostenregeling voor beroepsmilitai ren Na afloop donderdag van het CGOM-overleg zei Hoekzema dat bij die alternatieven zo veel mogelijk rekening wordt gehouden met de koopkrachteffecten voor de lager be taalden. Wel moeten die alternatieven de 22 miljoen gulden bezuinigingen opleveren, die het oorspronkelijk voorstel ook ten doel had. Daarin moeten de militairen zelf gaan beta len voor de ziektekosten van hun gezinsleden. Krakers Wyers De Hollandsche Beton Maatschappij iHBMi. eigena res van het gekraakte Wyers-complex aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam, heeft het kort geding, dat zij had aangespannen tegen twee krakers, ingetrokken Volgens een woordvoerder van de Hollandsche Beton Groep (HBG), waarvan HBM onderdeel uitmaakt, is gebleken dat de twee mensen die gedagvaard waren. niet. meer in het complex wonen. De HBM wilde via het kort geding bereiken dat die twee 'met de hunnen' het pand zouden moeten verlaten IJ MUIDEN In het nieuwe Haven Operatie Centrum in IJmuiden begon men donderdag al met de werkzaamheden. Op de foto: een overzicht van de loodsdienst Bestellingen, waar men met computers de loodsen kan afroepen. Rechts het oude beurtrol-bord IVan c redactie DEN HAAG Nog voor Prinsjesdag zal minister van economische zaken Van Aardenne beslissen met hoeveel de aardgasprijs volgend jaar omhoog zal gaan. De Gasunie wil 4,5 cent (inlcusief BTW) meer. De vereniging van gasbedrijven (Vegin) ziet juist mogelijkheden voor een verlaging Rietkerk wil af van ambtstoelage kameranibtenaren DEN HAAG (ANP) Minister Riet kerk (binnenlandse zaken) wil de bijzondere ambtstoelage voor ambte naren van de heide kamers der sta- ten-gencraal schrappen. Voor een dergelijke afzonderlijke toelage zijn geen termen meer aanwezig, zo heeft hij de kamer donderdag laten weten. De huidige regelingen voor overwerk en voor onregelmatige diensten bie den, naar zijn mening, voldoende mo gelijkheden voor vergoeding van de zogenoemde mconveruènten Ook wil Rietkerk paal en perk stellen aan het plaatsen van personeelsad vertenties voor functies bij de rijks overheid De minister bespaart daar mee een bedrag van twee miljoen gulden. De nieuwe advertentie-regels zijn van toepassing voor de departe menten en de daaronder ressorteren de diensten en instellingen, De PTT is van de nieuwe regeling uitgezonderd. maar zou eventueel akkoord willen gaan met een verhoging met I cent. De minister bespreekt de kwestie vol gende week met de twee partijen. Als dan niet alsnog overeenstemming wordt bereikt, zal de bewindsman de nieuwe prijs vaststellen. In de meerja renramingen die bij de begroting van vorig Jaar zijn gemaakt voor de op brengst van het aardgas, werd voor 1984 uitgegaan van een prijsstijging voor de kleinverbruiker (waaronder de huishoudens) met 4.7 cent. Inclu sief BTW zou de prijs van een kubieke meter aardgas dan vijfeneenhalve cent omhoog gaan. Tussen de Gasunie en de Vegin be staat allang onenigheid over de wijze waarop de prijs van aardgas moet worden 'vastgesteld De Gasunie meent dal zij moet worden gekoppeld aan de prijs van huisbrandolie Zou dat doorgaan, dan zou het aardgas op dit moment nog een cent of 10 duur der moeten worden Minister Van Aardenne neigt naar het Oppervlaktedelfstoffen Minis ter Smit-Kroes van verkeer en water staat wil de ontgronding in Nederland (het afgraven van oppervlaktedelf stoffen als grind. zand. klei en veen) enigszins aan banden leggen. Verder wil zij de toelevering van deze grond stoffen op 'maatschappelijk verant woorde wijze' laten verlopen, aldus haar departement donderdag. Dat zijn de voornaamste doelstellin gen uit de nota die de bewindsvrouwe deze week aan het parlement heeft gezonden standpunt van de Gasunie. Wellicht met in de laatste plaats omdat van de opbrengst van het gas het grootste deel naar de staatskas gaat. De Vegin meent echter dal de aard gasprijs moet worden opgehangen aan die van veel goedkopere stooko lie. De Algemene Energie Raad, een adviesorgaan van de regering, heeft onlangs ook in die richting een ad vies uitgebracht. DEN HAAG (ANP) De eventuele aanleg en in richting van de Marker waard zal een tekort van ruim 2,2 miljard gulden op de rijksbe groting met zich bren gen. Dit heeft de Vereni ging tot behoud van het IJsselmeer door twee deskundigen laten uit rekenen. Zij vraagt zich af of dit niet een al te zware last is op de schouders van de over heid. die het financie ringstekort juist tracht terug te dringen. De vereniging bood deze budgelanalyse donder dag in Den Haag aan de leden van de vaste ka mercommissie voor fi nanciën aan. Hans Vos, als milieu-econoom ver bonden aan het Insti tuut voor Milieuvraag stukken van de Vrije Universiteit in Amster dam, en Thijs Zuidema. als econoom werkzaam aan de rijksuniversiteit in Groningen, verricht ten het onderzoek. Bij hun berekeningen gaan de economen er van uit dat de overheid de landbouwgronden van de Markerwaard zal verpachten. Bij verkoop van de grond zal het negatieve saldo veel minder zijn Niettemin zal er een tekort op de rijksbegroting van nog bijna 1.2 miljard gulden overblijven Om quitte te spelen zal de grond moeten wor den verkocht voor 70.000 gulden per hecta re Dit is een prijs, die twee keer zo hoog is als de gangbare grondprijs Bil hun berekeningen zijn Vos en Zuidema uit gegaan van de plannen zoals die door de rijks dienst voor de IJssel- meerpolders zijn uitge werkt Deze voorzien in een Markerwaard van 41.000 hectare waavan 60 procent bestemd zal zijn voor agrarisch ge bruik De resterende gronden zijn voor de aanleg van recreatieter reinen (1 000 hectare., bos- en natuurgebied (10.000 hectare) en voor de bouw van steden en .de aanleg van wegen (5 400 hectare). De overheid heeft vol gens de milieu-organi satie bij haar bereke ningen twee jaar gele den geen rekening ge houden met de schade loosstelling van het ver lies dat de IJsselmeer- vïsscrij zal gaan leiden. De twee economen heb ben deze schadepost be rekend op een bedrag van 200 miljoen gulden. Topman Slavenburg wordt niet vrijgelaten ROTTERDAM (ANP) De 60-jarir< ex-topman van Slavenburgs Bant. Ruud S. die afgelopen maandag werd gearresteerd, wordt niet vrijgelaten. De president van de Rotterdamse rechbank, mr. S. Oudkerk. heeft dit donderdagmiddag beslist in het kort geding dat S. tegen het openbaar ministerie had aangespannen. Vol gens de president is de aanhouding in opdracht van de officier van justitie niet onrechtmatig. De raadsman van S., mr. M Wladimi- roff. is donderdagmiddag telefonisch op de hoogte gebracht van de uit spraak De rechtbankpresident heeft de eis van S. om hem onmiddellijk vrij te laten op alle punten verworpen, zo blijkt uil het vonnis: Volgens de presi dent was de officier van justitie wel degelijk bevoegd om S. zonder overleg met de ree liter-commissaris aan te houden. Bovendien is de rechter-com- missaris tijdig van de aanhouding op de hoogte gesteld. Volgens de president had de officier van justitie een geldige feden voor de aanhouding van S. Het openbaar mi nisterie wilde niet. dat S. contact op zou nemen met medeverdachten. Hierdoor zou het verdere onderzoek in de Slavenburg-affaire in gevaar ko men Het ex-lid van de raad van bestuur van Slavenburg blijft in ieder geval tot vanmiddag in een politiecel Van daag wordt S. aan de rechter-commis- saris voorgeleid De officier van justi tie zal dan vragen om S. nog eens zes dagen vast te houden. PARAMARIBO/DEN IIAAG (ANP) Vier voormalige lijfwachten van wij len majoor Rov Horb, die kennis zouden hebben gehad van een voor genomen samenzwering tegen leger leider Bouterse, zijn woensdag in Paramaribo ontslagen van rechtsver volging. Dat is vernomen van het Surinaams persbureau SNA. De president van de krijgsraad, mr. A G. Smit. ontsloeg de vier van rechtsvervolging inzake de samenzwering, omdat het verzwijgen van voorkennis van het plan tot een misdrijf pas dan strafbaar is, indien het misdrijf ten uitvoer wordt ge bracht R Ch. (22) kreeg tien maan den. waarvan drie voorwaardelijk, omdat hij een soldaat zou hebben laten mishandelen die weigerde m te gaan op homosexuele avances van Horb De vier ex-lijfwachten zijn niet ontzet uit het recht te dienen in de Surinaamse krijgsmacht. De auditeur-militair, mr. R. de Frei- tas. had de vier voormalige lijfwach ten ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een staatsgreep, die ex-minister Hardjoprajitno en toen malig garnizoenscommandant Horb eind januari zouden hebben willen plegen. Eveneens was de vier militai ren ten laste gelegd dat zij hun supe rieuren niet van het plan op de hoogte hadden gebracht. De auditeur-mili tair had straffen van zes tot twaalf maanden geeist. De plannen voor een staatgreep zouden in de VS met ex- president Chin a Sen en de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA zijn doorgenomen. Chin a Sen heeft overi gens altijd tegengesproken betrokken te zijn geweest bij welk coupplan dan ook Hardjoprajitno. die in het proces als getuige optrad en de plannen voor een samenzwering bevestigde, zal zich nog voor een burgerrechter moeten verantwoorden. Hardjoprajitno. een militair, kan als ex-minister niet voor de krijgsraad worden gedaagd. Horb overleed begin februari in een cel in Fort Zeelandia. Volgens de officiële lezing kwam hij om door ophanging. De president van de krijgsraad sprak overigens uit dat de bevoegde mili taire autoriteiten op 30 januari van dit jaar. toen Horb werd gearres teerd. „op tijd en op juiste wijze" hebben ingegrepen. De president van de krijgsraad keurt hiermee het op treden van het militair gezag goed en lijkt impliciet uit te spreken bewezen te achten dat er plannen voor een samenzwering bestonden. Ex-journaliste De Waarheid bedanktvoorCPN AMSTERDAM IANP) Elsbelh Etty. die onlangs opstapte als adjunct-hoofdredactrice van het communistische dagblad De Waarheid, heeft nu ook bedankt voor haar lidmaatschap van dc CPN. Dit heeft zij donderdag middag desgevraagd meege deeld. Zij heeft in een brief aan partij voorzitster Elly Izeboud een aan tal argumenten voor haar be danken aangevoerd, die er alle op neerkomen dat zij de kansen op een succesvolle voortgang van het vernieuwingsproces in de partij niet hoog aanslaat. „Zoals bekend heb ik mij er altijd voor Ingezet van De Waar heid een onafhankelijke linkse krant te maken. Het aftreden van Bart Schmidt als hoofdre dacteur en de gebeurtenissen daar rond omheen hebben mij duidelijk gemaakt dat dit onmo gelijk is", aldus Elsbelh Etty. Zij heeft ook kritiek op de reis die partijbestuurder Jaap Wolff en Ina Brouwer. CPN-fractie- voorzitst.er in de tweede kamer, naar Moskou hebben gemaakt en de manier waarop dat is ge gaan .Ik zie hierin een terug keer van de geheime diplomatie, kenmerkend voor de oude CPN, waar wij in de afgelopen jaren zo Tel tegen gevochten hebben", al dus de voormalige adjunct- hoofdredactrice van De Waar heid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5