'Masson huurde voor grote transacties deskundigen in' Femis verzekert spaartegoeden PZC ij Washington stuurt tweede vlooteenheid naar Libanon PZC/ binnen-buiten land 'SUBTOP' ABP SCHRIJFT MINISTER Vreedzaam begin van Duitse 'hete herfst' het weer Den Haag vraagt Suriname naar arrestanten VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 ARNHEM-HEERLEN (GPD) De geschorste directeur Mr. Ed Masson van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Heerlen heeft willens en wetens de 120 man omvattende afdeling Onroerend Goed van het ABP buiten de omvangrijke onroerend-goedtransacties gehouden. In plaats daarvan heeft Masson tegen een ongewoon hoge vergoeding deskundigen van buiten het ABP ingehuurd. De directie van het ABP heeft niet alleen hoge courtages betaald voor de verwerving van onder andere Hoog Catharijne en andere projecten in Utrecht en het Weenagebouw in Rotterdam, maar was er bovendien van op de hoogte, dat voordat besloten werd tot aankoop, prijsverhogende transacties met anderen aan die aankoop vooraf waren gegaan. Dat staat in een vertrouwelijke, maar oordelen over voorgenomen transac- alweer anonieme, reactie van de ,,sub- ties, terwijl zij zeker niet het inzicht en top" van het ABP op de antwoorden, de ervaring bezitten om deze investe- die minister Rietkerk een maand gele- ring vanuit een lange-termijnbeleg- gingsoptiek te bezien". Ongebruikelijk „Zeer ongebruikelijk" noemen de personeelsleden de aankoop door het ABP april dit jaar den gaf op de 33 ingediende kamer vragen over het ABP. De zich nog steeds in anonimiteit hullende ABP- ers hebben die reactie vertrouwelijk ter kennis gebracht aan minister Riet kerk en aan de leden van de commis sie van onderzoek, die is benoemd om damse Weena-kantoorpand, uit te zoeken wat bij het ABP fout is of fout is geweest. Ook de leden van de vaste kamercommissie financiën en ambtenarenzaken zijn in het bezit van de drie pagina's tellende reactie, waarin opnieuw enkele opmerkelijke feiten aan het licht worden gebracht. Zo wordt de ABP-directie er deze keer rechtstreeks van beschuldigd de afde ling onroerend goed (120 deskundi gen) totaal uitgesloten te hebben bij een aanzienlijke uitbreiding van de onroerend-goedportefeuille. De perso neelsleden doelen hierbij op de serie transacties van totaal meer dan 700 miljoen gulden, te zamen een uitbrei ding van 12 procent van het totale onroerend-goedbestand van het pen sioenfonds. Ze vragen zich af of het „verantwoord directiebeleid is een kleine groep buitenstaanders te laten lig eigendom van het Philips Pen sioenfonds, dat het daarvoor al door verkocht had aan de Rotterdamse makelaars Niels Hemmes Groep. Het ABP betaalde Hemmes hiervoor 65 miljoen gulden. „Een ongebruikelij ke manier, immers een pensioen fonds verkoopt uitsluitend wanneer het gaat om een slecht object of als een uitstekende prijs zal worden ge maakt", aldus de personeelsleden. MUTLANGEN (DPA/Rcuter/UPI) - Met een zonder incidenten verlo pen blokkade van de Amerikaanse basis Mutlangen in het zuidwesten van de Bondsrepubliek is donder dag de aangekondigde 'hete herfst' van protesten tegen de statione ring van nieuwe raketten vreed zaam van start gegaan. Om 5.45 uur in de vroege ochtend, het tijd stip waarop precies 44 jaar gele den de Nazi's de tweede wereld oorlog ontketenden met hun aan val op Polen, trokken rond 2.500 betogers met kaarsen naar de ba sis. Na hun stille tocht hingen ze bloe men aan het prikkeldraad van de basis, waarna ze op de toegangs weg gingen zitten. Een politie woordvoerder zei dat niet zal wor den opgetreden tegen de blokkade tenzij de Amerikaanse autoriteiten verzoeken om vrijmaking van de toegangsweg. Een Amerikaanse le- gerwoordvoerder liet weten dat zo'n verzoek alleen zal worden ge daan „als dat nodig is". De protestactie moet. drie dagen duren. De betogers zullen elke vijf uur worden afgelost. Ook in de DDR werd donderdag officieel 'wereldvredesdag' gevierd. Maar hier maakte de politie snel een eind aan een niet-officiele beto ging van een vijftigtal mensen voor de ambassades van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Volgens ooggetuigen zijn vier mensen gear resteerd. Aan de betoging bij Mutlangen na men verscheidene prominente figu ren uit de politiek, kerken en we tenschap deel. De Nobelprijsun- naar Heinrich Boll (op de foto links achten was onder de betogers, evenals de futuroloog Robert Jungk, de fractievoorzitster van de 'Groenen' Petra Kelly Irechts on der) en haar politieke geestver want ex-generaal Gert Bastian middeni, de voormalige SPD-bur- gemeester van West-Berlijn Hein rich Alberts en vertegenwoordigers van de linkervleugel van de SPD als Erhard Eppler. Weersvooruitzichten van het KNMI voor zaterdag t'm dinsdag: Nu cn dan regen. In het weekeinde koel en veel wind, daarna enige stijging van tem peratuur. Deltagebied /fa het wegtrekken van een regenge- bied arriveerde gisterenavond een rug van hoge druk. Deze bracht flinke opklaringen met zich mee. Ten westen van Ierland ligt een diepen oceaande pressie, die verder via Schotland naar de Noordzee trekt. De depressie die voor de tijd van het jaar eigenlijk abnormaal diep is, stuwt de bewol king al in de loop van de middag naar ons land. In de avond komt er regen. Op nadering van de bewolking en regen gaat de wind. die vanmorgen nog west-zuidwest kracht 3 tol 4 is, krimpen naar het zuiden en neemt in de avond toe tot af en toe hard. De maximum temperatuur is kort na de middag al bereikt en wordt waar schijnlijk IS of 19 graden. Vooruitzichten voor zaterdag: aan de achterzijde van het regenfront arri veert koele en onstabiele lucht. De temperatuur daalt nog enkele graden en er moet op veelvuldige buien en veel wind gerekend worden. Nautisch bericht Wind: west-zuidwest 3-4, vanmiddag krimpend naar zuid en vanavond toenemend tot 6 a 7; zicht: goed, later matig: temperatuur kustwater: 20 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis: maxi mum golfhoogte monding Schelde's: bij hoog water omstreeks een halve meter. ZON EN MAAN 3 september Zon op 06.54 onder 20.25 Maan op 01.25 onder 18.49 die zich bovendien afvragen waarom het ABP het project niet rechtstreeks van de eigenaar kocht. De 'subtop' van ABP concludeert, dat de ABP-directie op de hoogte was van alle tussenstappen en tussenpersonen en derhalve ook van de prijsopdrij ving en prijsverschillen tussen diverse transacties. Als extra belastend detail voor de inmiddels geschorste directeur mr. drs. E. Masson wordt in het stuk genoemd dat ABP de makelaar Hem mes begin juli vier ton bemiddelings- kosten heeft uitbetaald. In een brief, die is geschreven na het stellen van kamervragen over de ABP-kwestie, heeft Masson volgens de personeelsle den aan Hemmes echter verzocht het bedrag terug te storten. Hiervan was minister Rietkerk volgens de perso neelsleden zeer waarschijnlijk met op de hoogte. Courtage Volgens de personeelsleden is het voorts „alleszins gebruikelijk" voor transacties boven de 100 miljoen gul den, en zeker voor transacties ter waarde van 700 miljoen, aanzienlijke lagere courtagepercentages te hante ren. dan zijn vastgesteld door de Nederlandse Bond van Makelaars en de Makelaarsvereniging Amsterdam. De MA hanteert slechts tarieven voor koopsommen van 100 000 gulden (1,5 procent) en boven 100.000 gulden (1,25 pet), de NBM van 2 naar een half procent, naarmate de stijging van de koopsom van nul tot tien miljoen gulden. Het is in de onroerend-goedwerela echter gebruikelijk dat ten aanzien van koopsommen die de tien miljoen gulden ruimschoots te boven gaan, afspraken worden gemaakt los van enige tarievenregeling. zo benadruk ken de personeelsleden. Met make laar Van Zadelhoff, met wie ABP zoals bekend vele miljoenentransacties ge regeld heeft, heeft het pensioenfonds in het verleden ook dergelijke afspra ken gemaakt. De personeelsleden tikken minister Rietkerk voorts op zijn vingers in verband met diens goedkeurende houding ten opzichte van de 5-pro- centsdeelname van het ABP in beslo ten vennootschappen (daarvan zijn er zes bekend), waarmee overdrachtsbe lasting ontlopen en weer premies ont vangen kunnen worden. De perso neelsleden vragen de ministers Ru- ding (Financiën) en Rietkerk of zij instemmen met een dergelijke con structie en wijzen er nadrukkelijk op dat de belastinginspecties nog geen uitspraak gedaan hebben over de vraag of er wel sprake is van reële deelname met vijf procent. Voorts wordt de minister erop gewe zen dat de Centrale Beleggingsraad van ABP van diverse belangrijke acties niet op de hoogte is gebracht en ook onjuist is ingelicht over de hoogte van bemiddelings-, advies- en participatiekosten van de Brouwers- hoff-groep (waarachter makelaar Van Zadelhoff zit). In tegenstelling tot wat minister Rietkerk de Kamer heeft geantwoord, zijn niet alleen bemiddelings- en advieskosten (to taal één procent), maar ook extra participatiekosten betaald, aldus het ABP-personeel. BEIROET Tijdens de gevechten in Beiroet kreeg het Commodore hotel, waar ruim 120 leden van de intemationate pers verblijven, een voltreffer. Vijf kamers werden verwoest, maar niemand raakte getoond SANTA BABARA (BEIROET RTR AFP/UPI) De Amerikaanse presi dent Ronald Reagan heeft een tweede Amerikaanse vlooteenheid opdracht gegeven koers te zetten naar de Mid dellandse Zee, ter bescherming van het Amerikaanse contingent in de multinationale vredesmacht in Liba non. Het vliegdekschip Eisenhower was eerder al ter eventuele assisten tie naar de wateren voor de Libanese kust gedirigeerd. Deze tweede vlooteenheid bestaat uit een amfibie-eenheid met drie sche pen, en 2 000 mariniers en 1100 be manningsleden en zal er een week over doen voor ze bij Libanon aanko men. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat het niet de bedoeling is dat de mariniers in Libanon aan land gaan Het zenden van de schepen is bedoeld om indien nodig bijstand te verlenen aan de 'Amerikaanse militairen die deel uitmaken van de multinationale vredesmacht Bij de gevechten van deze week in Libanon zijn twee Ameri kaanse mariniers gedood en 14 ge wond. Libanese tanks en troepen zijn don derdag de hele dag bezig geweest de tADVERTENTIEi Het Vaderlandse Fietsweekend. Dat is kriskrassen door de plassen van de Randstad. We doen dit weekend eens iels anders. We gaart op Vaderlands Fiets weekend. iVaar het Groene Hart van Holland. We gunnen onszelf en onze fietsen een retourtje Woerden. Dat stadje was eens „de sleutel van Holland". Ringgracht en wallen zijn er 't stille bewijs van. Van Noorden fietsen we langs de Meije. Dwars door een natuurmonunent, de Nieuwkoopse plassen. Over één van die vele weggetjes waar geen auto komen kan. We verzamelen molens rond Leiderdorp. We vergelijken de gebrand schilderde kerkramen van voormalig Oudshoorn, nu Alphen aan de Rijn met die van Gouda. De Goudse Glazen tvinnen. We laten ons wegen in de Heksenwaag van Oudewater. Onze overnachting hebben we vooraf geregeld. En zondagavond nemen we weer de trein terug. De fietsenvakman, de boekhandel, de ITT'i, de ANWB en stichting: fiets.' Postbus 7120, 1007JC A msterdam, tel. 020-44 6993, hebben prima suggesties en leuke boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. laatste haarden van verzet in West- Beiroet op te ruimen. In de voorgaan de dagen betaalden zij een hoge prijs in straatgevechten tegen para-militai re groepen van linkse druzen, Sji'itt- sche moslims en andere linkse Liba- nezen, die de overheersende positie van de katholieke falangisten in het staatsapparaat aanvechten. Ook don derdag kwam weer een Fransman van de multinationale vredesmacht ogi het leven. Drie Italianen raakten ge wond. De rechtse radio van de katholieke Falangisten in Beiroet meldde d^t ongeveer 40 oude mannen en kinde ren waren vermoord in het katholie ke dorp Bmariam in het door Syriéfs gecontroleerde berggebied. Volgens de radio werd het 'bloedbad' aangericht door 'socialisten', een ver wijzing naar de linkse druzische mos lims van Walid Jomblatt. De moord partij zou een vergelding zijn voor het optreden van het leger in islamitisoh West-Beiroet. Jomblatts progressièf socialistische party ontkende dat een dergelijk bloedbad had plaatsgevon den. Ook in de noordelijke havenstad Tri poli zouden de sektarische gevechten zijn geluwd. Sinds maandag zouden daar 25 mensen om het leven zijn gekomen en 60 zijn gewond. I Kaping Twaalf gewapende Libanese mannen zijn woensdag met een gekaapt Roe meens vrachtschip naar Cyprus geva ren waar ze zich na hun aankomst vrijwillig overgaven aan de politie Ze kaapten het schip om aan de zware strijd in de Noordlibanese stad Tripoli te ontkomen. De mannen bleken leden te zijn van de Libanese Al-Baath-militie, aldus de Cyrpische politie. Tussen de 18 eh 28 jaar oud en zowel christenen als moslims. Penningmeester CPN in kamer DEN HAAG (ANP) De 35-jarige Marius Ernsting uit Amsterdam, pen ningmeester van de Communistische Partij van Nederland (cpn), volgt Gijs Schreuders op als lid van de tweede kamer. De laatste kondigde onlangs zijn ver trek uit de kamer aan als gevolg van gerezen moeilijkheden binnen de par tij. Volgende week woensdag 7 sep tember wordt Ernsting geïnstalleerd. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft de ambassadeur van Suriname. H. Herrenberg, donderdagochtend te lefonisch om opheldering gevraagd over de aanhouding in Paramaribo van de Nederlandse journalist Guido van de Kreeke en zijn metgezel Her man van den Berg. Dit heeft een woordvoerder desgevraagd meege deeld. Een hoge ambtenaar sprak tegenover Herrenberg 'bezorgdheid' uit over de aanhouding. Ook is 'bezorgdheid en teleurstelling' uitgesproken over het feit dat de Surinaamse autoriteiten nog steeds geen toestemming hebben gegeven voor het verlenen van de 'gebruikelijke consulaire bijstand' aan de arrestanten door de Neder landse ambassade in Paramaribo. Dit ondanks 'herhaalde' verzoeken van de Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde tot de arrestanten te worden toegela ten. Volgens een woordvoerder in Den Haag kon ambassadeur Herrenberg niet de gevraagde opheldering hier over verschaffen Den Haag heeft al verschillende malen direct contact gezocht met de autoriteiten in Para maribo om uitleg over het uitblijven van toestemming de gevangenen te bezoeken. Hoog water Vrijdag 2 scptcmljer Vllssingen 9.40 148 22.19 160 Temeuzen 10.05 170 22.42 181 Zlerikzee 10.45 119 23.17 133 Hansweert 10.35 185 23.15 198 Wemeldlnge 11.08 141 23.43 155 Kreekrak 11.08 166 2342 184 Bminisse 11.36 142 0.09 158 Zaterdag 3 september Vllssingen 11.07 149 LONDEN (DPA) John Lennons in rood en zwart uitgevoerde piano heeft donderdag in Londen 8.800 pond (40.000 gulden) opgebracht. Het was één van de duurste stukken in een veiling van memorabilia aan het rock-and-roll-tijdperk. Meer dan duizend fans, handelaren en journalisten verdrongen zich in de verkoopruimten van het veilinghuis Sotheby's, waar 477 stukken uit het tijdperk van de lichte muziek vanaf 1956 onder de hamer kwamen De elektrische gitaar 'Phantom Vox' van John Lennon ging voor 8.800 pond naar een anonieme Amerikaan, die telefonisch had geboden. 'The Beatles from Apple', een boekwerk met foto's en biografieën van de tieneridolen uit de jaren '60. werd voor de prijs van 9.900 pond eigendom van een even eens anonieme bieder De bijzondere waarde van het boekje ligt in de door John Lennon pagina voor pagina ge maakte aantekeningen en verande ringen in rode, bruine en groene inkt. Meer dan een derde deel van de veilingstukken herinnerde aan de vier musici uit Liverpool Op de veiling kwamen ook aanden kens aan Elvis Presley, Buddy Holly. Jimmi Hendrix en de Rolling Stones onder de hamer, maar de Beatles stelden hen verre in de schaduw. Fusie Forum en OFO Provincia le staten van Overijssel Zijn donder dag akkoord gegaan met de fusie met ingang van 1 september van het Ope ragezelschap Forum en het Overijs sels Filharmonisch Orkest (OFO). Door het samengaan van beide gezel schappen ontstaat Nederlands groot ste muziekinstelling met in totaal 187 medewerkers, onder wie 105 musici. De Overijsselse staten hebben beslo ten het nieuwe instituut de komende twee jaar met maximaal vyf miljoen gulden te subsidiëren. Met ingang van 1 september 1985 zal. zo hoopt men. het. ministerie wan wvc de instelling volledig financieren. GARANTIES VIA BRITSE VERZEKERINGSHUIS Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Bruinisse 11.31 171 12.11 117 12.01 185 12.35 139 12.32 162 12.59 141 23.43 170 Vrijdag 2 se l>tember Vllssingen 3.38 162 16.18 162 Temeuzen 3.59 172 16.39 174 Zlerikzee 4.26 144 16.57 144 Hansweert 4.21 191 16 55 192 Wemeldlnge 4.36 162 17.05 160 Kreekrak 4.53 187 1723 187 Bruinisse 4.48 182 1718 162 Zaterdag 3 september Vllssingen 5.00 157 17.46 172 Temeuzen 5.19 169 18.07 184 Zlerikzee 5.44 141 18.18 153 Hansweert 5.41 187 18,23 202 Wemeldlnge 5.55 157 18.30 169 Kreekrak 6.11 182 18.49 197 Bruinisse 6.05 159 1840 170 Van onze correspondent) LONDEN Dc financiële instelling Femis uit Baarle-Xassau zal vanaf volgende week de tegoeden van haar spaarders verzekeren, zodat deze de absolute garantie hebben dat zij hun geld terug krijgen, als Femis over de kop zou gaan. Femis heeft daartoe kontakt gezocht met het Britse verzekeringhuis Lown des Lambert Group, dat is aangeslo ten bij Lloyd's. Via deze verzekering maatschappij is een onafhankelijk garantiefonds in het leven geroepen, het ..London Trust Fund", dat de verzekerde spaartegoeden zal behe ren Met deze regeling wil Femis. die zich krachtens een uitspraak van de Hoge Raad geen bank mag noemen, zijn spaarders in ieder geval dezelfde rechtszekerheid bieden die de wél erkende banken geven. Deze banken worden door de Nederlandsche Bank gegarandeerd. Deze garantie houdt in, dat de Neder landsche Bank maximaal 35.000 gul den per rekening betaalt als een van deze wcl-crkcnde banken over de kop zou gaan De garantieregeling is be doeld bij wijze van bescherming voor de kleine spaarder Femis kan nu vanaf volgende week in feite precies dezelfde garantie geven, en zelfs iets meer Alle tegoeden tot een bedrag van 35 000 gulden zijn automatisch verzekerd. Rekening houders hebben verder de mogelijk heid grotere bedragen verzekerd te krijgen Dat geldt ook voor dc houders van de geruchtmakende ..nummerrekenin- gen", waaraan de naam van de spaar ders niet te pas komt. Dit soort rekeningen is enige jaren geleden door Femis geïntroduceerd bij wijze van vervanging van de spaarbrieven aan toonder, die werden verboden omdat ze de mensen de mogelijkheid bieden „zwart geld" weg te stoppen. Met andere woorden: spaarders die verder anoniem wensen te blijven (bijvoorbeeld om de belastingdienst te ontlopen), hebben via de door Fe mis bedachte constructie niet alleen de mogelijkheid hun geld te beleggen, maar bovendien verzekerd te krijgen. Met de mogelijkheid tot verzekeren wil Femis mede de mensen geruststel len. die door de berichten over de recente problemen bij onder meer de Tilburgse Hypotheekbank en Slaven- burgs Bank zijn gaan twijfelen over de vraag of hun geld bij een bank wel veilig is. Lowndes Lambert Group, die deel uitmaakt van de grote Britse handels bank Hill Samuel, vindt het door Femis geëntameerde initiatief „inte ressant". en is van plan ook andere financiële instellingen, elders op de wereld, voor het ..London Trust Fund" te interesseren. Doorgelicht Volgens woordvoerders van het Britse verzekeringhuis is men pas met Femis in zee gegaan na deze spraakmakende financiële instelling uitgebreid te heb ben doorgelicht ..Dit onderzoek heeft wal ons betreft tot een volledig bevre digende eindconclusie geleid", aldus een van deze woordvoerders Het ..London Trust Fund is een onafhankelijk fonds, waarin de bij Femis gestorte en verzekerde geldbe dragen terechtkomen. In de oprich tingsakte ervan staat onder meer. dat de middelen van het fonds steeds de in totaal verzekerde bedragen moeten overtreffen. De drie beheerders van het fonds, allen Britten, zullen het geld beleg gen. waarbij Femis adviserend kan optreden. Deze trustees zijn bij Lloyd's verzekerd tegen aansprake lijkheidsrisico's. De spaarder bij Fe mis betaalt premie voor de verzeke ring van zijn geld. en wel 0.75 procent per jaar. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: gen. tel. (011841 15144 Middelburg'. Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen. Nieuwstraat 22. 4531 CW Temeuzen. tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag Lm vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01194) 511. Advertentie-afdeling (01186) 1584 's-Zaterdags (011841 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t'm vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20: franco per- post 72.-: per maand 21.-. losse" nummers f 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC£. ab.rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per - advertentie 18.30; ingezonden mededelingen 2Vj x tarief. Voor brieven bureau van dit blad - 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij- zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief ff pet btw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3