pzc/streek rj Op zoek naar een reden om op tijd op te staan Jonge boeren willen nog steeds een beetje bij elkaar blijven WERKLOZENPROJECTEN HULST De kring Hulst van de Katholieke Plattelandsjongeren (KPJ) ooit gestart als de Rooms Katholieke Jonge Boerenstand bestaat vijftig jaar. Een preciese oprichtingsdatum is nooit gevon den. Wel is zeker dat de RKBJ in 1933 is opgericht. De kring heeft dan ook een datum uitgezocht die het beste uitkwam. Dat is dan zaterdag 1 oktober geworden. Dan wordt in de tent van de Bamisfeesten aan het Marijkeplèin in Kloosterzandc een grote reünie gehouden. Het kringbe- stuur rekent toch wel op zo'n 700 tot 1000 leden en oud-leden. Dat is ruw weg eenderde van de mensen, die de afgelopen vijftig jaar ooit lid zijn geweest van de RKBJ of dc KPJ. De knng Hulst telt momenteel 250 "■den en haar 'territorium' strekt uit over hpel oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot en met Philippine. De kring telt zeven afde- glgen: Sint-Jansteen, Philippine. Koewacht, Kloosterzande, Graauw. uamswaarde en Westdorpe. De KPJ Js bestemd voor jongeren tussen de •vyftien en dertig jaar. Voorzitter Jos de Koek, secretaris Loek de Beleir en pestuurslid Herman Vereecken ver- ,«llen dat de KPJ doet aan vorming. ontspanning, creativiteit, discussie en allerlei andere activiteiten. ,,We organiseren alles, waar belangstel ling voor bestaat", zegt Herman Ver eecken. Over belangstelling voor de activiteiten mag de KPJ met klagen. Vooral de sport spreekt aan Als we bijvoorbeeld een volleybaltoernooi houden, hebben we toch al gauw tien teams Dat is wel ruim eenderde van alle leden", merkt Loek cle Beleir op. De RKBJ is ontstaan uit de behoefte van jonge boeren en kinderen van boeren, potentiële bedrijfsopvolgers dus, met elkaar op te trekken, con tact te houden ..Misschien is het een beetje een besloten gebeuren, maar verder heel gemoedelijk", zegt De Beleir De laatste jaren is dat beslo- tene er toch wel wat af gegaan Het ledental is al jaren stabiel, terwijl er als gevolg van het verdwijnen van de kleine boeren (ruilverkavelingen en mechanisatie hebben geleid tot gro tere bedrijven, dus minder boeren) het aantal werkenden in de agrari sche sector is afgenomen Dat kan dan alleen maar betekenen dat het aantal niet-agrarische leden bij de KPJ is toegenomen „Dat klopt Nu is het zo dat de helft van de leden uit de agrarische hoek komt en de ande re helft niet. Toch blijft er een agra risch tintje aanzitten", meent De Beleir. De KPJ is zich in de loop der tijd wat minder op de agrarische sector gaan richten. Het is een ont wikkeling geweest, die parallel heeft gelopen aan het afnemen van het aantal werkenden in het boerenbe drijf De Koek, De Beleir en Vereec ken zijn het er met elkaar over eens dat er zeer zeker van een duidelijke verschuiving naar de niet-agransche hoek sprake is. Dat komt tot uiting in de aard van de activiteiten, die worden georganiseerd. Zinnig Volgens De Beleir heelt een vereni ging als dc KPJ nog wel degelijk zin en is deze niet uit de tijd. „Jonge boeren willen toch een beetje als groep bij elkaar blijven. Je kunt mensen uit je eigen branche ont moeten. van gedachten wisselen. Met iemand, die niet uit het boeren bedrijf komt, zal je niet zomaar praten over de stand van de gewas sen. Je ziet het trouwens ook in andere beroepen, dat men elkaar opzoekt". De kring Hulst heeft voor de reünie tweeduizend stencils vervaardigd, die onder meer verspreid worden via de Nederlandse Christen Boeren bond en de Katholieke Vrouwenor ganisatie. Lang niet alle oud-leden zal een dergelijk stencil bereiken, want het is niet mogelijk gebleken alle adressen van degenen, die ooit lid zijn geweest van de vereniging, te achterhalen „Degenen die geen stencil krijgen en van de reünie horen, veiwachten we ook. Die zijn natuurlijk ook welkom". Zaterdag 1 oktober in de tent op het Marljkeplein wordt een mis gehou den. aanvang 19.00 uur. Om 21.00 uur begint een optreden van Johnny Contra en zijn dansorkest Daaraan voorafgaand is er een koffietafel en zijn er enkele sprekers. Zo zullen het woord voeren de allereerste voorzit ter van de RKBJ Dolf de Nys. die inmiddels ver in de tachtig is en Frans de Waal, kringvoorzitter van de NCB „De reünie moet een leuke ontmoe ting worden. Daarom hebben we geen al te strak programma opge steld" Van links naar rechts Herman Ver eecken. Jos de Koek en Loek de Beleir VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 Project in oude openbare lagere school Oostburg: ..Drinken doe ik ook veel minder" niet mee om zoiets mentaal te ver werken". Omdat hij het met kon laten, ging hij in de eerste periode na zijn ontslag regelmatig in Breda op bezoek ..Ik miste de contacten. Hoe gezellig zo'n bezoekje ook meestal was. toch had ik altijd weer het gevoel van een afknap per Ze zijn blij dat ik wegga, dacht ik dan. Nu ga ik helemaal niet meer". Hij vertelt dat je steeds tussen hoop en vertwijfeling heen en weer wordt ge slingerd. Tuim zeventig sollicitatie brieven heeft hij geschreven, tot nu toe zonder resultaat. Uit de lijst, waar hij alle afzeggingen keurig registreert, blijkt dat er nog geen uitndogigingen voor gesprekken zijn geweest „Elke keer als ik e°ii nieuwe brief op de deurmat hoor vallen, weet ik het al. Ik moet geen brieven hebben, ik moet een telefoontje krijgen van zeg, kom eens even praten Daar wacht ik op" Het zit er niet in. En zoals het zich nu laat aanzien is er volgens Rosevelt in de bouw de eerstkomende jaren wei nig te verwachten, omdat de meeste aannemers zelfs nu nog met een su- plus aan stafmedewerkers zitten. Al hoewel 1984 er voor hem bepaald met rooskleurig uitziet een bijstandsuit kering en een net afgeloste hypotheek gaan met samen heeft hij nog vertrouwen in de toekomst. Momen teel zijn die problemen nog met aan de orde, en houdt hy zich met veel plezier bezig met de voorbereidingen voor het werklozenproject in Bres kens De schets en de begroting voor de aanpassingen m de kleuterschool komen van zijn hand en de bouwteke ning van de paardentram ligt al ge reed. Toetsing Van enige navolging van het voor beeld in Breskens is in de andere Westzeeuwsvlaamse gemeenten wei nig te merken Wil het werklozenpro ject echt aanslaan, dan zullen er bin nen niet al te lange tijd initiatieven ontplooid moeten worden. De stuur groep wil kernstichtingen oprichten in Oostburg, Aardenburg en Sluis. Maar ook al zou dat lukken, dan is een soepel lopend project nog niet verze kerd De organisatorische problemen rond de regionale toetsingscommissie zijn door het optreden van de Temeu- zense burgemeester C. Ockeloen uit voerig in het nieuws geweest Concurrentievervalsing moet in elk geval voorkomen worden, daar is ie dereen het over eens. Maar wie moet gaan bepalen, of dat het geval is, blijft vooralsnog de vraag. Tot nu toe beoordeelde de stuurgroep alle aan vragen. Elk voorgedragen project werd aan de hand van een tevoren opgesteld werkplan getoetst op con currentievervalsing en subsidiever- vangende elementen. Van de dertig voorgedragen activiteiten kregen er 22 'groen licht' Opknappen van oud schoolmeuilair, druk- en stencilwerk voor verenigingen, het aanleggen van een fietscrossbaan. dergelijke projec ten bleken door de beugel te kunnen Een permanente rommelmarkt in Sluis, het opknappen van de Kaai- poort in Aardenburg en het verzorgen van de bloembakken van een winke liersvereniging werden door de stuur groep afgekeurd In de landelijke pers zijn regelmatig artikelen verschenen over de comple te wildgroei van het werken met be houd van uitkering. Sinds de voorma lige minister André van der Louw begin 1982 zijn 'klussenplan' lanceer de, zijn er enkele tienduizenden, veel al jongeren, op één of andere manier aan het werk gegaan Ook het opzet ten van loonvormende bedrijfjes werd hier en daar met succes beproefd De vakbonden toonden zich niet erg ge lukkig met deze ontwikkelingen. Ter men als 'ondermijning van het regu liere arbeidsbestel' en 'een sociale tijdbom' geven hun opvattingen dui delijk weer In West-Zeeuwsch-Vlaan deren loopt dat alles zo'n vaart niet Handwever Joos Blom in Sint-Anna ter Muiden heeft onvoldoende finan ciële armslag om zelfstandig te kun nen opereren Alle instanties, inclusief de gemeenten, wijzen hem de deur als hij over kredietverlening komt pra ten Voor de rest staan er alleen goedgekeurde projecten van de stuur groep en de gemeenten op het pro gramma. Geen wildgroei dus. Het gekrakeel over de regionale toet singscommissie concentreert zich in feite op één punt: het vetorecht van alle afzonderlijke participanten. Te gen de geplande deelname van de werkgevers en werknemers bestaan verder weinig bezwaren. Een veto recht leidt gemakkelijk tot obstruc tie. wordt vooral in gemeentelijke kringen niet ten onrechte gedacht. Meer illustere samenwerkingsver banden als de Volkerenbond en de EEG, zijn daar sprekende voorbeel den van. De oostburgse wethouder J. Vergouwe kondigt aan dat eerst het gesprek van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met Den Haag zal worden afgewacht, voor er kno pen worden doorgehakt. Verwijt Het FNV-districtsbestuur houdt de activiteiten in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren met argusogen in de gaten. Dat is het nabije verleden gebleken. Forse kritiek werd er geuit toen de gemeen ten Huub de Vilder als onbezoldigd projectleider aanstelden. Districtsbe stuurder Tjeu Strous zei daar deze week over Het is onjuist de leiding van zo'n project naar iemand toe te spelen die met behoud van uitkering in dienst wordt genomen. Voor een dergelijke aanstelling moeten midde len worden uitgetrokken, het gemeen telijk beleid moet daarop inspelen". Verder is de FNV-bestuurder niet erg onder de indruk van de activiteiten die in de regio Oostburg op bestuur lijk niveau worden ontplooid Van een werkgelegenheidsnota, zoals die in Hulst is gepresenteerd, heeft hij nog niets vernomen Hij verwijt Oostburg een 'kat uit de boom kijkerige hou ding': ..Oostburg durfde twee jaar geleden nog te beweren dat er geen voorzieningen voör werklozen nodig waren, omdat iedereen zijn vrije tijd wel zou kunnen opvullen" Overigens krijgt de FNV waarschijn lijk haar zin waar het om projectleider De Vilder gaat. De stuurgroep schrijft in het evaluatierapport dat er „ten aanzien van de projectleider een deugdelijke rechtspositieregeling dient te komen in het belang van de persoon zelf en de continuïteit van het project". Op de begroting voor 1984 is een post salariskosten opgevoerd van ruim 63.000 gulden. Of de gemeenten met de begroting akkoord gaan zal duidelijk worden in de raadsvergaderingen van deze maand. Dan wordt over het al dan niet voortzetten van het project be slist. De stuurgroep zelf is van mening dat er nu niet meer teruggekrabbeld kan worden Er is al teveel geld en werk ingestopt Bovendien zijn er verwachtingen gewekt en stijgt het werkloosheidspercentage nog steeds. Afgelopen dinsdag werd in Aarden burg aan de Eedeweg gestart met de aanleg van een speel- en fietscrosster- rein. Vijftien werklozen zullen onge veer twee maanden met dit door de gemeente aangemelde project bezig zijn. De verwachting is dat er meer succes geboekt zal worden dan bij eenzelfde activiteit in de buurgemeen te Sluis. Daar moest het project eer der dan gepland afgesloten worden vanwege de slechte weersomstandig heden, maar toch ook door het afval len van deelnemers en de dalende motivatie van de overblijvers. Voor de nabije toekomst heeft de stuurgroep een groot aantal plannen. Het streven naar betere contacten met de werklozen staat centraal. In schakeling van de dorpsraden en het verkrijgen van een eigen ontmoe tingsruimte moeten de angst voor nieuwe inistiatieven wegnemen. Dit najaar wordt begonnen met het grave ren van fietsen. In samenwerking met het Zeeuwse bureau voorkoming mis drijven zouden erin West-Zeeuwsch- Vlaanderen minstens 11.000 fietsen van postcode en huisnummer van de eigenaar voorzien moeten worden Tien werklozen, verspreid over ver schillende kernen, zouden hun krach ten daaraan kunnen wijden. Dat de stuurgroep de plank niet ver misslaat, als gezegd wordt dat het werklozenproject moet worden voortgezet, blijkt het beste uit de reacties van de deelnemers. De vijf werklozen in de oude openbare lage re school van Oostburg zijn unaniem van mening dat ze door de werk zaamheden weer meer voeling met het dagelijks leven hebben gekregen. Desondanks hebben ze af en toe wel het vermoeden dat ze als goedkope arbeidskrachten worden gebruikt. Gislain Goethals zegt daarover: „Soms heb ik het gevoel dat het allemaal teveel van één kant komt. Je moet maar aannemen dat er inder daad helemaal geen geld is voor eens een extraatje". Alsof het afgesproken werk is stapt tijdens hét gesprek de voorzitter van het ZIKY-Oostburg, mevrouw A. Soet. het lokaal binnen. Met: „Het mag wel eens gezegd wor den dal hier ontzettend goed werk wordt gedaan. Zonder jullie zou het hier een puinhoop worden", steekt ze de werkers een hart onder de riem. Enigszins beduusd van het compli ment reageert Gislain achteraf: „Dat hoor je eigenlijk te weinig, maar als het gebeurt, dan doet het je goed". Jan van Damme. Huub de Vilder, onbezoldigd project leider in de regio Oostburg. is van mening dat de tegenvallende belang stelling vooral veroorzaakt wordt doordat de meeste werklozen slecht geïnformeerd zijn over wat er precies gebeurt. Een soort drempelvrees speelt daarnaast ook een rol. In het evaluatierapport wordt gewezen op de angst en schaamte om als werkloze herkend te worden. Zouden er nog mensen zijn, die elke morgen stipt om acht uur met een broodtrommeltje onder hun arm de voordeur uitgaan, om dan via de achterdeur weer in huis te komen? De economische crisis is nu toch wel zo ver doorgezet, dat daar geen sprake meer van kan zijn. Met een meer gerichte informatiever strekking, liefst zelfs met een persoon lijke benadering, zouden betere reslu- taten geboekt kunnen worden, meent De Vilder. Hoe dat het beste kan worden aangepakt, is nog een open vraag. Vanwege het recht op privacy kan het arbeidsbureau geen adressen doorgeven. Andere manieren om aan de benodigde gegevens te komen lig gen niet voor het oprapen, Ook het streven om passend vrijwilligerswerk aan te bieden wordt op die manier gedwarsboomd. „Het mooiste zou na tuurlijk zijn al§ we een werkloze tim merman in kunnen zetten bij een project waar hij iets van zijn vakman schap 'of interesse kwijt kan", vertelt De Vilder. „Maar als we niet weten dat iemand timmerman is, gaat dat niet op". De beste oplossing is volgens de West zeeuwsvlaamse projectleider om de activiteiten vanuit plaatselijke werk groepjes op te zetten. Dan zou ook meteen het probleem van de centra listische betutteling vanuit de ge meenten opgelost zijn. Voorbeeld Hèt voorbeeld, waar in dit verband altijd naar verwezen wordt, is de stichting 'Het Baken' in Breskens. Vorig jaar december werd in het vis sersdorp een begin gemaakt met het opzetten van een eigen organisatie Een informeel gesprek bij pastoor Omer Gieliet (bij wie m de loop van de jaren al vele activiteiten begonnen zijn), vormde de aanleding, vertelt Joop Tanghe, voorzitter van Het Ba ken „Het idee sloeg geweldig aan. Binnen vijf weken hadden we dertig mensen bij elkaar". Dat enthousias me alleen helaas niet voldoende is om een project echt goed van de grond te knjgen. bleek al vlug. De ambtelijke molen was een moeilijk te passeren obstakel. Het grootste struikelblok was het vinden van een goed en betaalbaar onderkomen, dat als werk plaats dienst kon doen. Enkele weken geleden werd de oplossing gevonden, Het gebouw van de kleuterschool 'Wilhelmina' zou in verband met de re-organisatie van het later onderwijs leeg komen te staan. De gemeente werd bereid gevonden de nodige fi nanciële steun te verlenen In de herfstvakantie kunnen de Breskense werklozen het gebouw betrekken. Tanghe verwacht dat er na de nodige verbouwingen, zoals het brandvrij maken van de lokalen, eindelijk een serieus begin kan worden gemaakt. Zoals bekend staat de paardentram nog altijd hoog op het prioriteiten lijstje van uit te voeren projecten. ..Zoiets spreekt de mensen natuurlijk aan Persoonlijk hecht ik zeker zoveel waarde aan bijvoorbeeld handvaar digheidscursussen Maar afgezien daarvan, het belangrijkste is dat je mensen uit hun dagelijkse sleur haalt", aldus Tanghe. Het Baken be gint langzamerhand een regionale voorbeeldfunctie te krijgen De sa menwerking met de regionale organi satie verloopt via een in de stuurgroep opgenomen vertegenwoordiger van de stichting. Alle bestuursleden zijn ervan over tuigd dat er in Breskens, net als in de rest van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, een groeiende behoefte bestaat aan gecoördineerde activiteiten voor werklozen. De op korte termijn ver kregen positieve reacties wijzen al in die richting. Johan Rosevelt, zelf sinds 4 januari 1982 zonder baan, zegt het nog sterker: „Ik zie hel project als een echte noodzaak. Als ik zo eens om me heen kijk, dan zitten er veel werklozen echt in de knoei. Ze vliegen legen de muren op", Hoewel hij zelf het behang niet van de muren krabt „ik kan me gelukkig prima bezighouden met het opknappen van huis en tuin" heeft hij veel erva ring in de problematiek waar je als werkloze mee wordt geconfronteerd. Jarenlang werkte hij voor een bouw bedrijf in Breda. Als bouwprojectlei der was hij onder meer betrokken bij de constructie van een nieuw metro station in Rotterdam. Vorig jaar zo mer werd de officiële opening via de televisie uitgezonden. Johan zat toen al een half jaar thuis in Breskens. „Als je dat dan in het journaal ziet, dan krijg je toch weer een klap. Ik had de oplevering een half jaar eer der nog compleet verzorgd. Het valt Animo Het ternauwernood verkomen echec van het Oostburgse project doet de 'raag rijzen of datzelfde enthousias- ook bij andere werklozen leeft. De inimo voor het werken met behoud tan uitkering lijkt in West- tceuwsch-Vlaanderen niet bijster (root, De vijf werkende werklozen leamen dat. Ze hebben regelmatig let gevoel als uitslovers bekeken te rorden, die zich vijf halve dagen per reek verkopen zonder en een cent wier van tc worden. Zelf kennen ze lat gevoel niet of nauwelijks. „Als de ideren maar eens de moed hadden n hier te komen kijken, dan zouden zien dat het echt een gezellige boel let afgelopen jaar zijn er ongeveer 50 iensen bij de vijftien projecten be rokken geweest. Een enquête bij de pciale diensten van Oostburg, Aar- gnburg en Sluis heeft uitgewezen dat 70 werklozen interesse hebben voor et werken met behoud van uitkering. Lfgezet tegen de meer dan 1100 baan- zen een wat mager resultaat. Het kort aan vrijwilligers wordt ook >or de Westzeeuwsvlaamse struur- oep voor het werklozenproject ge paleerd. In het evaluatierapport 'er 1983 wordt geconstateerd dat het oeilijk is om voldoende deelnemers werven. Projectleider Huub de Vilder OOSTBURG „Wij willen betaald werk". Wie daar ooit aan twijfelde, weet het nu zeker, moeten de vijf deelnemers aan het werklozenproject in de oude openbare lagere school van Oostburg gedacht hebben. De tekst prijkt boven aan de wand van het lokaal waar voor het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) tafels, kasten en schilderezels worden 'opgeknapt. Om elk misverstand uit te sluiten is het woord 'betaald' met rood krijt op het bord geschreven. Het beeld van de jaren dertig dringt zich sterk op: een foto van een werklo ze ambtenaar die het gezeur over crisis en mogelijk herstel meer dan zat was. „Opleving? Ik zoek werk!!!" staat er op het karton dat hij in zijn hand draagt. Dat het anno 1983 in Oostburg ook weer om een wens gaat. die vooreerst niet zal worden vervuld, staat vast. Vest-Zeeuwsch-Vlaanderen herberg de twee maanden geleden 1121 geregi streerde werklozen (19,2 procent van de beroepsbevolking), terwijl er wel geteld zeven vacatures open stonden Op Tholen na (21,6 procent) is de regio Oostburg daarmee het gebied in Zee and met relatief de hoogste werkloos heid. Gerard Dhondt, Gislain Goet hals, Emmy en Roger de I-Ion uit Aardenburg en Milco van der Lijke uit bostburg maken zich dan ook weinig Illusies. Voorlopig zullen ze zich moe- en behelpen met werken voor een Ütkering. En behelpen is het, niet meer dan dat. Thuis zitten, met heie naal niets om handen, is veel erger. Dat hebben ze na zo'n twee tot twee- in-een-half jaar zonder werk wel in de jaten. De verveling, de uitzichtloos- ïeid, de vereenzaming: deelname aan en werklozenproject is een goede emedie om te vergeten, zo wordt er ezegd jjérard „Sinds ik hiermee bezig ben. leb ik tenminste weer een reden om p tyd op te staan. En drinken doe ik pk veel minder". (De vier Aardenburgers begonnen in pril met een werklozenproject in het andbouwmuseum in Heille, waar de ude werktuigen en de kruidentuin en flinke opknapbeurt nodig hadden. De laatste drie weken zijn ze naar Dostburg overgeplaatst. Het pas op gestarte project voor het ZIKV dreig- e daar te mislukken. Aanvankelijk {ouden twee werklozen het teken- en andwerkmateriaal onder handen ne- jnen. De compagnon van Milco van er Lijke liet het echter al vlug afwe- ien, zodat hij er alleen voor stond. De iverkomst van de Aardenburgers red- Je het project. Milco is er dik tevreden mee. Als binnenkort het werk in de school is afgelopen wil hij met zijn vier collega's mee naar het landbouwmu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29