Reeks van rijontzeggingen voor rijden onder invloed STUNTTEAM Uitgelezen maaltijd 'Beetje spierpijn en hier en daar een kneuzinkje' Boete van ƒ500,- voor messteek in Terneuzen Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/ provincie 14 POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG - Mevrouw A. K. (33) uit Stavenisse veroorzaakte op 27 november vorig jaar een aanrijding bij St. Maartensdijk. Zij vloog op de achterste auto van een file die ontstond in verband met een even tevoren gebeurd ongeluk. Hoewel er volop waarschuwingslichten brandden kon zij niet tijdig stoppen. Bij de bloedproef kwam vast te staan dat zij flink gedronken had (2.29). Op de zitting van de politierechter in Middelburg werd donderdag tegen haar twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, 800 gulden boete en 18 maanden rijontzegging geëist. In verband met haar financiële draagkracht liet rechter G. H. Nomes de boete weg uit de straf. Overigens was het vonnis conform de eis. Ook het alcoholpromillage waarmee de bloedproef afgenomen. Tegen hem gerde de bloedproef te ondergaan. Al P (54) uit Zaamslag over de provinciale weg bij zijn woonplaats reed was niet gering: 2 02. Omdat zijn slingerend rijgedrag opviel werd hem B en w Oostburg: geen subsidie voor sportieve recreatie meer OOSTBURG B. en w. van Oostburg willen geen subsidies meer beschikbaar stellen voor activiteiten op het gebied van de sportieve recreatie. Het col lege heeft dat besluit genomen als gevolg van bezuinigingen op het sociaal-cultureel plan voor volgend jaar. In afwijking daarvan kunnen wat b en w. betreft de Schoon- dijkse Sportvereniging, de ten nisvereniging en de voetbalver eniging als organisatoren van de jaarlijkse sportdag nog wel op een geringe subsidie rekenen van maximaal zegge en schrijve 86,45 gulden (25 procent van de goedgekeurde kosten). B. en w. namen die beslissing op grond van het feit dat voor de sportdag in Schoondijke nog elk jaar een bijdrage is verleend. Zij willen dat gezien de verwachtin gen nog dit jaar handhaven. De Welzijnscommissie bespreekt het voorstel dinsdag 6 septem ber in de raadzaal van het stad huis. De vergadering begint om 19.00 uur. werd twee weken voorwaardelijk. 1500 gulden boete en negen maanden rij ontzegging geeist. Omdat P. zijn baan zou verliezen zonder zijn rijbewijs legde mr Nomes de rijontzegging ge heel voorwaardelijk op (proeftijd twee jaar) met als bijzondere voorwaarde dat P. een jaar lang niet in de week einden mag rijden. M J. van W. (40) uit Tholen zat een week na zijn vorige veroordeling zat hij opnieuw met 1.72 promille aan het stuur. Daarna werd zijn rijbewijs di rect ingenomen. De eis was drie we ken voorwaardelijk. 2000 gulden boe te en een jaar rijontzegging met aftrek van de tijd dat hij het rijbewijs al kwijt is. In het vonnis viel de boete 1000 gulden lager uit. C. van M (22) uit Kloosterzande reed in de Axelsestraat in Terneuzen vijf 'Amsterdammertjes' plat. Naar aan leiding daarvan werd hem de bloed proef afgenomen die 170 promille aanwees. Voor hem was het de eerste keer dat hij voor rijden onder invloed wertf gepakt. De eis luidde 1000 gul den boete en zes maanden rijontzeg ging. Mr Nomes bepaalde de boete op op de Deltaweg onder Wilhelmina- dorp hadden politiemannen de ach tervolging ingezet omdat hij met grote snelheid over de weg slingerde. RK-ouderenbond in Koewacht viert 25-jarig jubileum KOEWACHT In het kader van het 25-jarig bestaan houdt de afdeling Koewacht van de rooms-katholieke bond van ouderen woensdag 14 sep tember een grote feestavond in het gemeenschapscentrum 'De Vla- schaerd' in Koewacht. De festiviteiten beginnen om 11.00 uur met een eucharistieviering in de parochiekerk in Koewacht die wordt voorafgegaan door geestelijk adviseur pastoor A. van Wezel uit Koewacht. Het muzikale gedeelte is in handen van het bejaardenkoor van de afde ling Koewacht. Om 14.00 uur staat een grote show- Ze zagen geen kans hem in te halen en pas bij zijn woning werd hij in de kraag gevat. Hij weigerde de bloed proef. Tegen hem eiste officier mr C. M. P. Nijmeijer twee weken voorwaardelijk. 1500 gulden boete en negen maanden rijontzegging. Ook P. kon voor zijn werk niet zonder auto. Maar hij kon niet op veel clementie rekenen omdat hij al eerder op dit punt in de fout ging. Mr Nomes legde vijf maanden van de rijontzegging voorwaardelijk op „Verder meen ik niet te kunnen gaan", liet hij P. weten. Ook C J. A. (34) uit Terneuzen onder wierp zich niet aan de bloedproef. Hij bezocht met zijn vrouw verscheidene horecagelegenheden in zijn woon plaats. Een incident waarbij zijn vrouw een klap in het gezicht kreeg, bracht hem hevig uit zijn evenwicht. Het echtpaar verliet hals over kop het café en ging per auto naar huis. De politie stak daar onderweg een stokje voor en nam A., die een duidelijke dranklucht verspreidde, mee naar het bureau. Misverstanden en emoties leidden ertoe dat A. de prik niet toeliet. De eis tegen hem was twee weken voorwaardelijk, 1500 gulden boete en negen maanden rijontzeg ging. Omdat A. een 'first offender' was en hij zijn rijbewijs absoluut nodig heeft voor zijn werk. legde mr Nomes de ontzegging geheel voorwaardelijk op. Hij mag echter een jaar lang niet rijden in de weekeinden. - - - middag met Jimmy Hollidav op het 750 sulden. de njontseegmg conform pr06ramma. Qp het pr0Eran,-ma^taat de eis. Achtervolging J. M. P. (35) uit Wolphaartsdijk wei- muziek, dans. variété, animatie en spel. Omstreeks 17.00 uur volgt dan de afsluiting door de voorzitter van de afdeling Koewacht. MIDDELBURG - Op de zitting van de politierechter in Middelburg werd donderdag absoluut niet duidelijk wat de oorzaak was van een steek partij die 20 augustus van het vorig jaar in-Terneuzen plaats had. M. C. de C. stond terecht omdat hij een zekere -wr 7 ^~V n 1*1 *-• imnu ia cmi umuat mj null IV VU neemt afscheid E. M. in diens eigen woning met een mes in het been stak. Bij aankomst van consulente trof de politie enorme plassen bloed in keuken en toilet aan. Alle betrok- VEGHEL Mejuffrouw M. van Meer. kenen hadden flink gedronken en consulente van de katholieke vrou wenorganisatie van de Noordbra bantse christen boerenbond gaat op 60-jarige leeftijd met pensioen. Ze is 37 jaar in dienst geweest van de KVO, een organisatie die in 1929 is opge richt. Haar werkgebied omvatte de provincies Noord-Brabant en Zee land en een deel van Gelderland. Tot haar taak behoorden onder meer emancipatie activiteiten onder boe rinnen. Ze heeft verder onder meer bijgedragen aan de groei van de toen malige boerinnenorganisatie van de NCB Verder organiseerde ze cursus sen die gericht waren op politieke bewustwording en persoonlijke keuze. Ter gelegenheid van haar afscheid wordt er dinsdag 13 september een bijeenkomst gehouden in het gebouw van de CHV in Veghel. Deze bijeen komst begint om 14.00 uur. Lij cl van twee jaar en 300 gulden boete. De Terneuzenaren R. H. van K. (34) en mevrouw M. V. (26) moesten zich verantwoorden voor heling van zeven vaten bier. Een kennis van mevrouw V. had deze in Belgié gestolen en ze tijdelijk in haar woonkamer gestald. Zij verklaarde echter niets van de herkomst van het bier te weten en ook geen enkele beloning te hebbe^.ötit- vangen voor het feit dat het spul bij haar opgeslagen was geweest. Van K. had twee vaten bier van de dief ont vangen als betaling van een schuld van ruim honderd gulden, die laatst genoemde in zijn café had openstaan Mr Nijmeijer eiste tegen beiden een Officier mr C. M P. Nijmeijer eiste vijf week gevangenisstraf voorwaardelijk konden achteraf weinig zinnigs o de toedracht vertellen. Ook het steek wapen werd nooit meer teruggevon den. weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk tegen de C.. maar politierechter mr G. H. Nomes en 500 gulden boete. Mr Nomes achtte niet bewezen dat mevrouw V. zich bewust was geweest van de herkomst beoordeelde de zaak toch iets minder van het bier. Zij werd vrijgesproken. ernstig. Hij veroordeelde hem tot drie weken voorwaardelijk met een proef- Van K. werd veroordeeld overeen komstig de eis. Schietingen OSSENISSE In café Hermans te Ossenisse werd een schieting gehou den waaraan 28 schutters deelnamen. Uitslag: eerste hoge vogel R. Verschoten, Kloosterzande. tweede hoge vogel J. de Kort Ossenisse. Eerste zij vogel R Verscho ten. Kloosterzande. tweede en derde zijvo gel Rudi Verschoten. Kloosterzande. vierde zy vogel mevrouw Rottier Ossenisse. Groot ste aantal kleine vogels (5) E. Warrens Groenendijk PAAL Tijdens de Saefthinge fees ten werd een schieting gehouden waaraan 49 schutters deelnamen op twee liggende wippen in café P. Verras te Paal. Uitslag: wip 1 hoge vogel J Sorber Stoppel dijk. eerste zijvogel A. Verhoeven Klooster zande. tweede zijvogel J. Sorber Stoppel dijk. Grootste aantal kleine voeels (5> T. v. Goethem Kloosterzande Uitslag wip 2 hoge vogel A. Verhoeven Kloosterzande Tweede zijvogpl J van Kerkhoven Sint- Jansteen, eerste zij vogel R. Roels Graauw Extra vogel R. de Moor Clinge. Grootste aantal kleine vogels (5) P Jansen Nieuwe HULST - Tijdens de braderie in Hulst werd een schieting gehouden op de Broodmarkt waaraan 25 schutters deelnamen op twee liggende wippen. Uitslag wip I eerste hoge vogel en eerste zijvogel A. v. d. Branden. Sint-Jansteen, tweede zijvogel R. Pleters. Sinl-Jaijsteen, grootste aantal kleine vogels (7) H de Vos, Heikant. Uitslag wip II: eerste hoge vogel J. Leeraert. Sinl,-Jansteen, eerste en tweede zijvogel F. Dobbelaer, Boschkapelle. groot ste aantal kleine vogels (5i L. van Kerkho ven. Heikant. VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 Zware schade bij ongeval in Waterlandkerkje WATERLANDKERKJE Bij een aanrijding op de kruising Philips- weg/Klein Brabant in Waterland kerkje is donderdag de personenauto van E. S. uit Zuidzande vernield, en de auto van A. A. B. uit Terneuzen zwaar beschadigd. Het ongeval gebeurde omstreeks half twaalf donderdagmorgen. S. kwam over de Philipsweg vanuit de richting Oostburg. Op de kruising kreeg hij geen voorrang van B„ die vanaf Klein Brabant kwam Polderfeesten tussen Kieldrecht en Nieuw-Namen KIELDRECHT Zaterdag 3, zondag 4 en maandag 5 september wworden in Prosperpolder tussen Nieuw-Na men en Kieldrecht voor de achttien de keer de 'Polderfeesten' gehouden. Alle festiviteiten spelen zich af in een grote feesttent die voor die gelegen heid wordt neergezet op het kerk plein. De feesten worden zaterdagavond om 21.00 uur officiéél geopend met een optreden van zangeres Bonny St Clair, Donna Linton en Albert West. Het geheel wordt muzikaal omlijst met het bekende orkest 'Bluesette'. De jeugd komt die dag echter al om 15.00 uur aan bod. Op het programma staat een groot aantal volksspelen. Zondag worden de feesten om 14.30 uur geopend met een muzikale rond gang door de muziekvereniging 'Kunst en Vreugd' uit Doel en de Koninklijke Harmonie 'Sint-Cecilia' uit Kieldrecht. Om 15.00 uur volgt dan een schieting op de liggende wip in zaal P. de Wilde De dag wordt besloten met een groot 'Polderbal'. Maandag 5 september staat er op nieuw een groot 'Polderbal' op het programma. Dat begint al om 11.00 uur in de grote feesttent, Het muzika le gedeelte is in handen van het dans en showorkest 'The Sombra's'. De dansavond duurt tot ongeveer 18.00 uur. Om 15.00 uur volgt een tweede schieting op de liggende in zaal de Wilde. De 'Polderfeesten' worden 's avonds besloten met een feestavond in zaal 'De Poldervrienden'. VEERE „De tafel scheen hier rijk gevuld, alleen had Lamme liever meege- smuld". zo weerklonk het donderdagavond op het sfeervolle plein onder de Campveerse Toren in Vee- re. De uitroep van de Lam me Goedzak was onderdeel van een historisch tafereel. Dit werd opgevoerd ter herinnering van het feit dat prins Willem van Oranje precies 400 jaar geleden op dezelfde plek een uitgele zen maaltijd nuttigde. In het opgevoerde spel kwam eveneens de figuur van Tijl Uilenspiegel naar voren. De Vlaamse schrijver Char les de Coster schreef in 1865 zijn beroemde werk over de schalk- en vrijheidsheld Tijl voor een deel in de toren in Veere. In het boek wordt de vrolijke figuur toen prins Willem van Oranje aange steld als torenwachter- De Vlaamse schrijver en dichter Bert Peleman heeft het verzonnen Veerse avon tuur van Tijl en het inder tijd daadwerkelijk voorge vallen bezoek van de prins samengeweven tot een kort spel van twintig minuten. Het werd donderdag, onder toeziend oog van enkele honderden belangstellen den. opgevoerd in Veere. Het publiek werd daarbij kond gedaan van wat er allemaal gégeten werd toen prins Willem (en zijn kers verse bruid Louisse de Co- ligny) daar arriveerden: vijf braad varkens, drie vet gemeste kalkoenen, vier hespen (hammen), één korf kapoenen, tien schapen en evenzoveel konijnen, vijf tien pond boter, drie korven sla en waterkers, een vaatje pekelharing, twaalf kratten Rijnse wijn. een onbekend aantal flessen van andere wijnsoorten en dertig kan nen Engels bier. Gedenkteken Dit eetfestijn en de fictieve aanstelling van Tijl Uilen spiegel tot torenwachter werd aanschouwelijk ge maakt door het Antwerpse schuttersgilde Den Crans. Medewerking verleenden het Verbond van Vlaamse Uilenspiegelgezellcn en de provinciale VVV Zeeland. Met steun van laatstge noemde organisatie kon donderdag een nieuw ge denkteken voor Tijl wor den ontnuid aan de voet van de toren. Veere is na melijk het eindpunt van de UilenspiegeJroute, die van af Antwerpen via Damme, Sluis en Vlissingen loopt. In 1974 werd ook al een uit Uil en Spiegel bestaand te ken onthuld, maar dat is vorig jaar ontvreemd. Was de maaltijd buiten maar spel. in de toren zelf werd na afloop nog een po ging gedaan te herhalen wat zich in 1583 in werkelijkheid heeft afge speeld Drs Mare de Schrij ver (hij speelde de rol van de prins) vertelde daar nog dat de schutters van Den Crans in feite de opvolgers zijn van het kolveniersgilde. De leden daarvan fungeerden indertijd als lijfwachten van de prins. George wil best toegeven 'dasz man es fühlt', elke dag een 'verticale' botsing met een snelheid van zo'n tachtig kilometer per uur. De 21-jarige Duitse artiest van de Stunt Acrobatic Show van Hans Traber laat zich dagelijks - vastgesnoerd op de bodem van een autowrak - vijfendertig meter de lucht inhijsen, waarna het wrak wordt losgelaten en van die hoogte een vrije val maakt. Dat gaat je niet in de kouwe kleren zitten, maar George is jong en beschikt nog over de veerkracht die nodig is om dag in dag uit een dergelijke dreun te verwerken. Starend in de lucht vanaf de grond auto's, die door de Traber nog ver is vijfendertig meter een indruk- der tot gort gereden kunnen wor- wekkende hoogte. George, die geen den. Daarnaast verzorgt hij samen Traber is. maar zich inmiddels wel met Hans Traber de presentatie van die naam heeft mogen aanmeten, de show Stunts met auto's en mo- lijkt er niet warm of koud van te toren vormen de hoofdmoot van het worden. Hij heeft tot nu toe onge- programma. Er wordt met motoren veer honderd dergelijke 'crashes' gesprongen over eigen mensen, gemaakt. Een beetje nerveus voor maar ook over mensen uit het pu- de val is hij nog altijd. En verder? bliek. „Aan de ene kant is het een vreemd gevoel, maar aan de andere kant ye moet de toeschouwers een toch ook 'schon en opwindend «.Jbeetje bij de show betrekken, vertelt George Traber. Eenmaal Vooral als het om plaatselijk be- vastgebonden in de auto is er niets kende figuren gaat, kan dat erg meer wat hij kan doen. Vanaf dat leuk zijn", meent Bart. Er worden moment is de stuntman overgele- stunts met slippen uitgehaald, verd aan het vakmanschap van zijn „Dat kunnen we op tien vierkante teamgenoten. meter. Een specialiteit van ons". „Wij passen wel op dat hem niets De Vrind legt uit dat dat eigenlijk overkomt, zolang we hem mogen", uit nood is geboren. „Je komt soms grapt Markus Traber. 'middelste' op kleine dorpen en dan is er vaak zoon van de pater familias Hans niet meer ruimte. Dan leer je het Traber. George kan de grap waarde- wel". Verder rijdt één van de Tra- ren; hij lacht met eens zoet-zuur. De bers met de motor door een wand gevaren zijn legio. Als de auto wordt van neonbuizen. Ook niet onge- losgelaten uit de kraan op een mo- vaarlijk voor de motorrijder, hoe- ment dat er een te forse windvlaag wel hij goed ingepakt wordt, is. gaat het scheef, letterlijk en figuurlijk. Belangrijk is ook dat de autowrakken op de grond, die de val van de neersuizende auto moe ten breken, precies goed staan op gesteld. Het 'lijdend voorwerp' in deze stunt, van nature geen vlot causeur, maar dat zie je vaker in dat vak. doet ei nogal laconiek over. „Tsja, wat voel je", zegt hij schouderophalend, „een beetje spierpijn, hier en daar een En dan is er de stunt met de kraan. „Dat vreet auto's. Elke show vijf stuks. Vooral in Nederland is het erg moeilijk om dagelijks' zoveel auto's op de kop te tikken. Als je een week in een regio zit heb je zo'n beetje de hele streek afgegraasd. Ik heb hier dagen rondgereden om auto's te zoeken, maar we hebben tot nu toe nog iedere dag kunnen spelen". De Vrind legt uit dat kneuzinkje en soms een verzwikte Belgié en Duitsland zoiets als een enkel". verplichte autokeuring bestaat. vrachtwagencombinaties. maar niet elf mannen. Na de voorstelling is het inpakken en wegwezen, op naar de volgende stad of dorp. Ongelukken zijn de artiestenfamilie niet bespaard gebleven. Ruim zes jaar geleden viel het hele gezel schap, Ludwig, Markus en Mario, van de draad. Markus kwam het slechts terecht. Zij voeten werden verbrijzeld. Het lopen op de draad heeft hij nooit meer kunnen doen. Hans Traber is vijftien jaar geleden in Parijs van het koord gevallen en heeft toen alle botten gebroken, die er maar te breken vielen. Ook hij heeft het draadlopen eraan moeten geven. Sindsdien heeft hij zich toe gelegd op een betere organisatie en leiding van de show. Het was allemaal wat primitief in die tijd. Het gezelschap sloeg de tenten op, deed een show op het koord en werkte dan met een motor, waarna werd rondgegaan met het geldbakje. Inmiddels hebben Hans Trabers kinderen een gezin, zijn er nog enkele mensen in dienst, zodat het geheel nu bestaat uit twintig personen. Het is meer een bedrijf geworden. Er ligt een bepaald risico op de loer", moet De Vrind toe géven. „Maar dat wordt door hen geaccepteerd. Er zal niet één ar tiest in een fabriek w'llen werken. En het ergste wat je deze mensen kunt aandoen, is hen tussen vier muren zetten. Ze zijn in woonwa gens geboren en weten niet beter". Wat ook wordt geaccepteerd is dat de gemiddelde leeftijd in artiesten- families niet zo hoog ligt. „Ten eerste is er dat beroepsrisico en daar komt bij dat er nogal 'snel' wordt geleefd. Het is een vak, dal nogal wat van de mensen vergt". De Trabershow stond gisteren, don derdag. op het parkeerterrein bij het dorpscentrum Vogelwaarde. Vandaag is er geen show, maar worden de voorbereidingen gètrof- fen voor het optreden in Vlissingen, zaterdag en zondag op het Miro- terrein. De twee volgende dagen is het gezelschap te vinden in Middel burg. De naam van de artiestenfamilie Traber duikt voor het eerst op in kronieken uit 1612. Van origine zijn het koorddansers en acrobaten, maar het programma ziet er van daag de dag toch heel anders uit. hoewel de leden van de Traberfami- lie het draadlopen nog altijd be heersen. „Na de tweede wereldoor log is er meer en meer stuntwerk bijgekomen. De laatste jaren heeft het motorische werk de overhand gekregen, omdat het publiek voor het draadwerk, dat eigenlijk het gevaarlijkst is. niet meer komt. Mis schien over een paar jaar wel weer", vertelt Bart de Vrind, de enige Nederlander in de Trabershow. De Vrind omschrijft zichzelf als de 'duvelstoejager', het 'manusje-van- alles' van de groep. Bart regelt de vergunningen bij de gemeenten en zoekt dagelijks naarstig naar oude „Daardoor worden auto's eerder en in betere staat afgedankt dan in Nederland. Hier worden auto's veel verder 'onttakeld'. In Belgie en Duitsland treffen we nog weieens auto's in min of meer rijbare staat". Een werkdag van de Trabershow begint niet al te vroeg. Ongeveer halverwege de ochtend. Dat is geen overbodige luxe, want er is dan de vorige dag tot diep in de nacht gewerkt, 's Morgens wordt het ter rein afgezet en de oude auto's opge stapeld voor de val uit de kraan. Verder worden er wat karweitjes gedaan als reparaties en bijvoor beeld het aftappen van benzine uit de oude auto's, 's Middags is er een rustpauze en 's avonds om half acht komt het publiek alweer. Ook de vrouwen werken mee. Ze staan ach ter de kassa en achter het buffet, maar rijden ook de vrachtwagens. Het moet wel, want er zijn elf De economische recessie lijkt overi gens weinig vat te hebben op deze bedrijfstak. „Er is natuurlijk een behoorlijke concurrentie en het is hard sappelen, maar al met al is deze tijd zo beroerd nog niet voor de showbiss. Juist nu is er behoefte aan verpozing, mits het betaalbaar blijft. In de crisisjaren dertig heb ben juist enkele circussen een grote bloei doorgemaakt en na de oorlog, een periode van opbouw - ook een moeilijke tijd - zaten de circussen toch ook vol". Volgens Bart de Vrind moet echter worden opgepast dat er geen 'roofbouw' wordt ge pleegd. „De toegangsprijzen moe ten betaalbaar blijven. Want dan komt je publiek nog eens terug. Ook moeten ze waar voor hun geld krij gen. Tegen hoge prijzen en met veel humbug je publiek lokken werkt niet. Dan brandt je af'. De show op het Miro-terrein in Vlissingen begint zaterdag om 20.00 uur en zondag om 15.00 uur. Maandag en dinsdag aan de Arne- kade op het groot-industrieterrein in Middelburg vangen de optre dens eveneens om 20.00 uur aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 28