Ernstige kritiek Schouwse artsen op instellen DGD Nazorg psychiatrische patiënten in Zeeland moet verbeterd Reorganisatie binnen gebouw Arbeidsbureau in Middelburg 'Weigering geld podiumkunsten aan Terneuzen ten onrechte' ■■am PZC/ provincie GROOT AANTAL VRAAGTEKENS BIJ OPZET Zoeken naar methode voor begeleiden kernwapen discussies MIDDELBURGSE ZENUWARTS J. D. VAN SCHEIJEN: VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 13 ZIERIKZEE - De huisartsenvereniging Schouwen en Duiveland, een afdeling van de koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst, heeft ernstige kritiek op de oprichting van een districtsgezondheidsdienst (DGD). Dat blijkt uit een brief die aan de gemeenteraden op Schouwen-Duiveland is geschreven. De voornaamste bezwaren hebben de Schouwse huisartsen tegen de begroting die voor de nieuwe gezondheidsdienst is opgesteld. Die begroting gaat uit van een bedrag van 7,- per inwoner voor de gemeenten. Maar volgens de huisartsenvereniging krijgt men hiervoor „nauwelijks iets meer of iets beters dan nu het geval is, mogelijk zelfs iets slechters". Een ander punt van kritiek is het feit richten van lijkschouwingen; verza- dat de hulpverleners bij bijvoorbeeld melen van gegevens over de gezond- ongevallen vanuit Goes moeten ko- heid van de bevolking en het houden men en dat kan nooit sneller gaan. van toezicht dan wanneer een arts uit Schouwen- /f j Duiveland wordt ingeschakeld, zo JVKUlKTttCtlt legt de voorzitter van de Schouwse Qok moet hulp geboden worden aan huisartsenvereniging, A W van Geer. siachtoffers, van bijvoorbeeld ver uit. Het is namelijk de bedoeling dat keersongevallen, aan gedetineerden, de artsen van de districtsgezond- bijvoorbeeld drugsgebruikers, en er heidsdienst het werk van de huidige moet assistentie geboden worden aan politie en justitie. Dat heeft bij de Schouwse huisartsen de nodige vraagtekens opgeworpen, omdat zij van mening zijn dat de districtsge zondheidsdienst niet over voldoende mankracht zal beschikken voor dat erk. Zo'n dienst zou volgens de brief opge zet kunnen worden met de huidige gemeenteartsen, die dan alleen admi nistratieve ondersteuning behoeven. ..Onzes inziens kan deze dienst dan veel goedkoper en minstens even goed werken. Voor de zaken in groter provinciaal verband moeten kan dan een gemeenschappelijk regeling wor den getroffen", aldus de Schouwse huisartsen in hun brief aan de ge meenteraden. Desgevraagd lichtte Van Geer toe dat de kritiek tegen de districtsgezond heidsdienst niet is ingegeven door een inkomstenderving van de Schouwse huisartsen die nu als gemeentearts werken. Hij voegde eraan toe dat er gemeenteartsen gaan overnemen. Een aantal huisartsen op Schouwen- Duiveland fungeert momenteel als gemeentearts. Tot de taken van de nieuwe dienst gaan onder meer beho ren: de bedrijfsgezondheidszorg voor het personeel van de deelnemende instanties aan de dienst, bestrijding van infectieziekten; preventieve ge zondheidszorg; verrichten van inen tingen, geneeskundige hulp en bij stand aan overheidsinstanties; ver- ZEEUWSE PASTORES: GOES Het is noodzakelijk dat binnen de kerkelijke gemeenten en parochies afspraken worden ge maakt over de manier waarop dis cussies over het vraagstuk van de kernbewapening kunnen worden be geleid. Deze conclusie trokken de ongeveer twintig pastores en andere kerkelijke medewerkers die donder dagmiddag in Goes een studie/werk bijeenkomst bijwoonden van de pro vinciale raad van kerken in Zeeland. Aan de orde was het onderwerp 'Hoe gaan wij om met tegenstellingen/ conflicten in de gemeente/parochie als het gaat om het vraagstuk van de kernbewapening'. De bijeenkomst was op touw gezet in samenwerking met de provinciale interkerkelijke werkgroep vredesweek. De voorzitter van de provinciale raad van kerken. J Aarts, wees erop dat discussies over kernbewapening nog al eens irritaties oproepen. Dat mag volgens hem evenwel geen reden zijn om het vraagstuk uit de weg te gaan. Want dat zou betekenen, zo zei hij, dat omwille van de lieve vrede binnen de gemeente de gedachtenwisseling over de wereldvrede onmogelijk is. Ds. J. Breunesse. die een inleiding hield, meende dat het niet bezwaarlijk is wanneer een discussie over kernbewa pening leidt tot een verschil van me ning binnen een kerkelijke gemeente of een parochie. Het is dan wel zaak daarover gesprekken gaande te hou den en het conflict niet te verscher pen. In de gedachtenwisseling over kernbewapening spelen vaak door el kaar zakelijke en emotionele argu menten een rol. Dat werd niet als een bezwaar gezien. Tijdens de bijeenkomst, die door een tegenvallend aantal belangstellenden werd bijgewoond, was allerlei infor matiemateriaal verkrijgbaar aan de hand waarvan de discussie over kern bewapening kan worden aangezwen- geld. Kerngroep voor gezinsbegeleiding Zeeland od komst MIDDELBURG - Er bestaan plannen om in Zeeland in regionaal verband groepen samen te stellen die zich bezig gaan houden met begeleiding van gezinnen met geestelijk gehandi capte kinderen. Dit werk zou van de grond getild moeten worden door een provinciale 'Kerngroep Gezinsbege leiding'. Het Provinciaal Overlegor gaan Zwakzinnigenzorg Zeeland (POZ) wordt gevraagd akkoord te gaan met de installering van een dergelijke kerngroep. Het POZ ver gadert donderdag 8 september vanaf 14 uur in het gebouw van Stichting Zeeland aan Dam 31 in Middelburg. De kwestie van de gezinsbegeleiding werd vorig jaar 30 september aan de orde gesteld tijdens een beraad over Nieuwe directeur Arbeidsbureau in Zierikzee ZIERIKZEE - De heer A. P. van der Hulle is per 1 september benoemd tot directeur van het Arbeidsbureau in Zierikzee. Hij volgt de heer D. Dok man op. De heer Van der Hullc is reeds ruim een jaar belast met de waarneming van de leiding van het Arbeidsbureau, dat deel uitmaakt van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Goes. De heer Van der Hulle. die momenteel 28 jaar oud is. is geboren en getogen op Schouwen-Duiveland, zodat hij het eiland door en door kent. Na zijn indiensttreding bij de Arbeidsvoorzie ning in 1975 heeft de heer Van der Hulle de functies van arbeidsbemid delaar en ambtenaar ontslagzaken bekleed. Dat betekent volgens Van Geer toch wat dat betreft zelfs positieve kanten weer extra kosten omdat in gevallen aan een gezondheidsdienst zitten, om dat de artsen van de dienst het niet dat de gemeenteartsen het vrij druk aankunnen, toch weer een beroep zouden hebben met dat werk (onder moet worden gedaan op de andere keuringen). Dat zou dus bete huisartsen. Dat geldt volgens hem kenen, aldus Van Geer. dat de komst ook bij ongevallen op Schouwen- van een gezondheidsdienst een las- Duiveland omdat de plaatselijke tenverlichting voor de huisartsenj huisartsen sneller op de plek des met zich meebrengt. Overigens gaat onheils kunnen zijn dan een arts van de oprichting van een distnetsge- de dienst die uit Goes moet komen, zondheidsdienst op Schouwen-Duive- Het argument dat de districtsgezond- land toch met zonder slag of stoot, heidsdienst ingegeven wordt door het Ook het college van burgemeester en van kracht worden van de wet voor- wethouders van Zierikzee is in de pen ziemngen gezondheidszorg, gaat vol- geklommen en heeft, om opheldering gens de brief van de huisartsen, niet gevraagd aan de bestuurlijke werk- op. groep voor de DGD. Zo willen b en w De werking van deze wet is namelijk bijvoorbeeld weten hoe het zit met de opgeschort, zo melden zo. wachtgelden van de huidige gemeen- c? 1 i teartsen als van hun diensten niet OlW-T6gl0IlClCll langer gebruik hoeft te worden ge- Ook voeren de huisartsen aan. dat maaKt. Een zaak waar ook de onvoldoende is onderzocht of de dis- Schouwse huisartsen op hebben ge- trictsge/.ondheidsdienst sub-regio- wezen En b en w willen ook wel Met behulp van een kraan werden donderdag vier kant oor eenheden en een verbindingsgang neergezet achter het gebouw van het gewestelijk arbeidsbureau aan de Balans KANTOORDELEN MET KRAAN NEERGEZET MIDDELBURG - Met behulp van e grote kraan zijn donderdag vier kan- naai ingevoerd kan worden. Die leeft, volgens hen, sterk bij werkers in de gezondheidszorg. Ge dacht wordt dan aan een gezond heidsdienst die alleen voor Schou wen-Duiveland werkt. commentaar van de werkgroep op de brief van de Schouwse huisartsen. Een en ander heeft het college van b en w van Bruinisse al doen besluiten de toetreding tot de DGD van die gemeente aan te houden zolang nog geen reactie van de werkgroep bin nen is. Deze zaak staat op de agenda van de raadsvergadering van Brui nisse, die vrijdag 16 september ge houden wordt in het gemeentehuis. Deze raadsvergadering begint om 19.30 uur. zal verdwijnen zodra de wet op het basiswet in werking zal treden (waar- augustus 1985). Daarin Hoe groot de nachtvlinder 'windepijlstaart' is, toont deze foto, met - ter vergelijking - een vlieg. VLISSINGEN - In Vlissingen is donderdag een nachtvlinder ge vonden, die maar heel zelden in Nederland wordt gezien. De vlin der, een 'windepijlstaart', is bij uitstek een trek-vlinder, afkom stig uit Zuid-Europa en Noord- Afrika. De grijsachtige, grote vlinder heeft grote zwarte ogen en enorme an tennes. Het dier werd donderdag morgen ontdekt door mevrouw De- fesche uit de Badhuisstraat. Zij vond de vlinder in een kamer op de bovenverdieping van haar huis. Volgens amateurbioloog J. Chr. Wedts de Swart uit Middelburg is de 'windepijlstaart' slechts twee maal eerder in Nederland gesigna leerd. Dat was in de eveneens war me zomei van 1947 en die van 1976. „Een heel bijzonder beest", aldus Wedts de Swart, "dat heel snel kan vliegen Het is zelfs een keer voor gekomen. dat een 'windepijlstaart' is waargenomen op IJsland. lijk Arbeidsbureau aan de Balans in Middelburg. De operatie was nodig om binnenkort in het arbeidsbureau een reorganisatie uit te kunnen voe ren. De arbeidsbureaus in het land worden staande kraan (over de daken van de wordt bepaald dat het Rijk niet lan- woningen aan de Bleek heen) op hun ger meer zelf scholen bestuurt maar werden met grote trucks met opleg gers aangevoerd via de Bleek en v toorcenheden en een verbindsings- volgens via de op de Haringplaats schijnlijk gang neergezet op de binnenplaats achter het gebouw van het Geweste plaats gezet. In verband met deze alleen nog gemeenten en schoolbestu- werkzaamheden waren deze straten ren. tussen acht en vijftien uur voor het De gemeente Middelburg heeft nu het verkeer afgesloten en mocht er ook plan om de rijksleerschool over te niet geparkeerd worden. Het laatste nemen en er een openbare school van omdat de kantoordelen bijna elf me- te maken. Die zou dan in het gebou- op het ogenblik omgevormd tot ar- ter lang waren en anders niet aange- beidsbureaus nieuwe stijl. Dat houdt voerd konden worden een andere werkwijze in die conse quenties heeft voor de gebouwen. wencomplex aan Bachtensteene moe ten komen waar nu de kleuterschool 'De Kleuterhoek' gevestigd is. De la de kleuterschool kunnen dan Expositie van Matthy Murre in Vlissingen den tot publieksruimte. Dat meldde donderdag de heer P. de Klerk, hoofd afdeling bijzondere arbeidsvoorzie ningen. Door deze verbouwing moe ten de ambtenaren van zijn afdeling, acht in getal, uitwijken. Voor hen werden donderdag de verplaatsbare kantoorccnheden neergezet. De af vrijdag 9 september een expositie unitó omvatten in totaal acht werk- De Sint-Jorisdoelen zullen verbouwd worden tot een grote hal. Volgens gere e Voor Middelburg betekent het dat de woordvoerder De Klerk wordt het een tot basisschool worden geïntegreerd. Sint-Jorisdoelen. het middengedeelte soort winkel waarin het publiek beter Een woordvoerder van de gemeente van het kantoor, omgebouwd zal wor- dan nu op overzichtelijke wijze gein- sprak donderdag de verwachting uit formeerd kan worden over arbeids- en dat de gemeenteraad nog dit jaar een studiemogelij kheden Verplaatsen VLISSINGEN - In restaurant 'De Ge vangentoren' m Vlissingen wordt van gehouden van beeldhouwwerken en pastels van Matthy Murre. De exposi- kamers en het neergezette verbin dingsstuk wordt gebruikt om de e besluit zal nemen over het stichten van de openbare school die de njks- leerschool in feite gaat vervangen. De Heel lang zal deze situatie echter ook uitvoering van de plannen hangt ech- niet duren. Er beslaan namelijk plan- ter af van de invoering van de wet op nen om het arbeidsbureua in de toe- het basisonderwijs en in de tweede komst te verplaatsen. Gedacht wordt plaats van de financiën die van rijks- daarbij aan het huidige onderkomen wege ter beschikking worden gesteld tie is dagelijks, tot half oktober, tc heden aan te sluiten op het bestaande bezichtigen vanaf 17 00 uur Het res- gebouwencomplex. de (lagere) rijksleerschool a Stadhuisstraat welk gebouw Wat het arbeidsbureau betreft, de gisteren geplaatste kantoorruimten moedelijk uiterlijk binnen twee jaar worden begin oktober in gebruik ge- leeg komt te staan. De besprekingen nomen waarna de verbouwing van de taurant is op dinsdag gesloten. De opening is vrijdagavond 9 september om 21 00 uur. ADVERTENTIE Het karwei begon gisteren omstreeks over deze verhuizingen verkeren ech- Sint-Jorisdoelen kan beginnen. Ver- half negen en was s middags rond ter nog i: wacht wordt dat dit karwei vooijaar geklaard. De kantoordelen Wel is bekend dat de rijksleerschool 1984 gereed zal zijn. WETHOUDER VOOR STATENCOMMISSIE: Dr. A. F. Philipsstraat 9-11 Goat. Talafoon 01100-21222. Geopend: ma t m vr 8-12 u en 12.30-16.30 u Donderdagavond 19-21 u Zaterdag. 9.00-12 00 u Heeft u ome keuken showroom al bezocht?I apa rose KEUKEN international 5 jaargarantie MIDDELBURG - Het gemeentebe stuur van Terneuzen vindt, dal pro vinciale staten ten onrechte een bij drage aan deze Zeeuwsvlaamse ge meente voor de organisatie van po diumkunsten weigeren. De voor waarde, dat de provincie slechts aan één (inter)gemeentelijk ,Uit'-bureau subsidie zou geven, is door de staten zelf op losse schroeven gezet, toen men gedeputeerde J. 1'. Boersma toe- ston met de Zeeuwsvlaamse gemeen ten ook over een Zeeuwsvlaams sa menwerkingsverband voor de po diumkunsten te spreken. Welzijns-wethouder J. van Rooijen het oog op de voorgeschiedenis tien heeft dat donderdagmiddag betoogd jaar lang een bijdrage te geven aan tijdens een zitting in het provincie- een nieuwe intergemeentelijke orga- huis. waar hij namens de gemeente nisatie voor de podiumkunsten. Van Terneuzen de bezwaren toelichtte Rooijen noemde in de gang van zaken voor de statencommissie, die daar- essentieel, dat provinciale staten wis- over advies uitbrengt aan de staten ten van de Temeuzense plannen voor Van Rooijen noemde die principiële een eigen opzet vó ór men tot subsi- bereidheid van het provinciebestuur diering aan het nieuwe 'Uit' besloot, om ook een Zeeuwsvlaamse podium- Hij onderstreepte, dat in de bespre- organisatie te steunen „opmerkelijk" kingen dit voorjaar aanvankelijk vier en vond „Hierdoor kan de gehanteer- Zeeuwslvaamse gemeenten mee wil de afwijzingsgrond voor ons verzoek den doen in een samenwerkingsver- niet meer worden gehanteerd". band, toen er werd gesproken over Zoals gemeld ontstonden de proble- een ^drage van de deelnemers van men over de organisatie van de po- een kwartje per inwoner In vervolg- diumkunsten boven en beneden de besprekingen werd van de kant van Westerschelde na de opheffing van de Provincie - ^lclus Van Rooijen 70 .Uit in Zeeland', begin var. dit jaar. Dc cent gehanteerd de bndrage van de provincie toonde zich toen bereid met gemeenten aan het Uitbureau boven de Westerschelde. Alleen Terneuzen kon en wilde daaraan voldoen, maar daardoor bleek de tweede provincie- voorwaarde - deelname van 50 pro cent van het inwonertal van Z-Vlaan- deren - niet meer haalbaar Van Rooij en: „Het spreekt vanzelf dat door dit samenspel van voorwaarden ook deze poging om een provinciale bijdrage te verwen-en tot mislukken gedoemd was De stichting Intergemeentelijk Theaterbureau Zeeland, tegen wier bestaan ik overigens geen enkel be zwaar heb, wordt op deze wijze overi gens wel met allerhande middelen beschermd". hetzelfde thema Bij die selegenheid PfycMatrisch» dalmaten, hebben geïnteresseerden zich opgege- »-«•> «-» vea om eraan mee te werken dat de gezinsbegeleiding in Zeeland van de grond zou kunnen komen. Deze vorm den een groep die voorbereidend werk heeft verricht. Voordat er verder ge gaan wordt zou deze groep echter graag een formele status hebben, van daar het verzoek aan het overlegor gaan om als provinciale kerngroep geïnstalleerd te worden Reuzenbovist GOES De paddestoel waarmee de MIDDELBURG Er is in de provin cie Zeeland dringend behoefte aan verbetering van de nazorg voor (her- Met name op Walcheren schort er het nodige aan de wijze waarop de so ciaal psychiatrische dienst (onder deel van de regionale instelling voor ambulante geestelijke gezondheids zorg, riagg) in deze actief is. Dit vindt dc Middelburgse zenuwarts dr J. D. van Scheijen. „De ouderwetse so ciaal-psychiatrische nazorg, zoals die tot ongeveer het eind van de jaren zestig goed functioneerde, is verwa terd en sterk verminderd. Er is in feite geen sprake meer van echte nazorg, waaronder huisbezoek", stelt hij. „Daardoor geeft dc nazorg kop- verdeeld over diverse, zelfstandige in- de patiënt toegaan is erg belangrijk, beperking van de psychiatrische zie- men (bijvoorbeeld operatiepsychose). stellingen. Er waren onder meer een sociaal psychiatrische dienst, een bu reau voor levens- en gezinsvragen, een medisch opvoedkundig bureau verschillende onderdelen werden op ook met het oog op de gezinssituatie. Je kunt natuurlijk zeggen dat de huisarts die nazorg maar moet doen. Maar dat is het paard achter de wagen kenhuiszorg bepaald niet eens, ook al In beide gevallen acht Van Scheijen omdat de ambulante zorg voor een een over-en-weer behandeling door een gegeven moment gebundeld in situatie van het begin van deze eeuw- het Zeeuws instituut. En daarmee, zo heeft de zenuwarts ervaren, ging liet eigen beleid van de aparte instellin gen weg. Hij onderstreept dat het hierbij overigens om een landelijk verschijnsel gaat. Dr Van Scheijen zegt dat van alle deel van de patiënten tekort schiet, specialisten van groot belang en daar- Hii meent dat naast het renoveren bij is een goede psychiatrische afde- spannen. dan ga je terug naar de van verouderde instellingen, de acti- ling onmisbaar. viteiten van de psychiatrische afdelin- Dr Van Scheijen ontkent met zijn gen van de algemene ziekenhuizen zienswijze te pleiten'voor eigen botêr- moeten worden uitgebouwd. „Men ham Hij beschouwt zich met als moet er eigenlijk naar streven dat het concurrent van de ambulante geeste- Schade Volgens de zenuwarts is liet 'vreemd en opvallend' dat het landelijk beleid ervan uitgaat dat de ambulante activiteiten die een moderne riagg geestelijke gezondheidszorg méér aantal paaz-bedden in bepaalde glo's groter wordt, al geldt dat trou- lijke gezondheidszorg en koestert om gekeerd ook geen angst voor de activi- Yersekenaar J de Bruijne en zijn zorg". dochtertje donderdag op een foto in De oorzaak van de problemen is naar de PZC prijkten blijkt geen champig- de mening van dr Van Scheijen vooral non te zijn. Het gaat om een Langer- terug te voeren tot de ontwikkelingen manrua gigantea (reuzenbovist), een binnen de ambulante geestelijke ge- Paddestoelsoort die ver van de Agari- zondheidszorg. in Zeeland vertegen- I cusbisportus (champignon) afligt. De woordigd door het Zeeuws instituut I bangermannia komt in Zeeland vrij voor de geestelijke volksgezondheid algemeen voor. De paddestoel kan 80 (sinds kort herdoopt in nagg-Zee- cm in doorsnede worden Jonge reu- land) In vroeger - en volgens Van zenbovisten zijn eetbaar, maar veel Scheijen betere - tijden was de zorg smaak zit er niet aan. ontwikkelt, slechts 5 percent gereser veerd is voor de nazorg van echte psychiatrische patiënten Op grond van dat gegeven constateert hij dal deze patiënten duidelijk tekort wor den gedaan, hetgeen schadelijke ge volgen bij de nabehandeling van de ziekte heeft. In dit verband wijst Van Scheijen erop dat bij de nazorg de signaleringsfunctie heel belangrijk is. Als een dreigende herhaling van de ziekte tijdig ontdekt wordt (door de gene die zich inzet voor de nazorg) kan een snelle therapie veel ellende voorkomen. Dr Van Scheijen: Naar ruimte krijgt, ten koste van dc kli sche psychiatrie. Hij is ervan over tuigd dat de psychiatrische patiënt van een dergelijk beleid schade kan ondervinden. Als oorzaak van het beleid noemt Van Scheijen de crisis achtige ontwikkeling in de psychia trie. „De anti-psychiatrie kwam op. De gedachte vatte post dat opname in een kliniek de patient voor zijn hele leven een etiket zou opplakken. Als reactie daarop kwam het idee om meer aan de zorg buiten de kliniek te doen". Dr Van Scheijen is het met een wens niet voor Zeeland", betoogt Van teiten van de riagg. De zenuwarts. Scheijen. verbonden aan e paaz-afdeling van De zenuwarts beweert dat een flink het Gasthuis in Middelburg, beklem- aantal psychiatrische patiënten 'opti- toont dat de paaz-psychiatne een heel maal en specifiek' kan worden behan- apart deel - een specialisme in een deld in de psychiatrische afdelingen specialisme - van de psychiatrie is van de ziekenhuizen Dat komt niet geworden waarbij nazorg hooguit po- omdat de psychiaters er zo knap zijn, maar vanwege de toename van thera- Wethouder J. van Rooijen A borlus-gespreksgroep FIOM in Middelburg peutische mogelijkheden" Hij signa- de riagg-Zeeland dc nazorg weer ade- leert voorts een vergroting van liet quaat gaat functioneren. In dit kader aantal patiënten, waarbij naast een wijst hij erop dat hijvoorbeeld op de liklinlsch wordt verleend. Scheijen pleit ervoor dat binnen MIDDELBURG Eind september begint Fiom-Zeeland een gespreks- geestesziekte ook blijkt dat. er licha melijke ziekten zijn. Eén van de gevol gen van de moderne geneeskunde Bevelanden de zaken beter marche ren dan op Walcheren. „Ik hoop dat men gaat nadenken. Een goed sy: dat patiënten steeds verder geholpen teem van nazorg moet in een gebied kunnen worden, maar dat ook de als Zeeland zeker te verwezenlijken psychiatrische complicaties toene- zijn". groep voor vrouwen die een abortus hebben gehad. De kennismakings avond is op dinsdag 27 september om acht uur in het gebouw van Fiom, Loskade 17 te Middelburg. Het is de bedoeling dat de groep tien keer bij een komt. steeds op dinsdagavond De data worden in overleg met de deelneemsters vastgesteld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27