Vorig jaar meer schade branden in Middelburg nü 15.300,- auto adria M Politie-stratenmakers Historisch boekje Bruinisse gaat 67 mille kosten Koninklijk zilver voor kantonnier J. Verkerke WISSEL SCHOUWEN BRANDSTICHTING NEEMT TOE Wij hebben nog enkele nieuwe Fords Fïësta VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 Al streek Wachtmeester eerste klasse H IJzerman links op de foto) en diens collega G Rademaker bezig met bestrahngswerkzaamheden onder het 'wakend oog' van adjudant-groepscommandant J 11 Verhoef KRUISINGEN „Ze zeggen wel eens dat je als politieman een veel zijdig mens moet zijn. maar straten maken en rioleringen aanleggen leer je beslist niet op de politie school". Een stratenmaker met ten politiepet op z'n hoofd is dan ook een zeldzaam beeld in Nederland. Niet zo zeldzaam meer in Kruinin- gen. want daar zijn de agenten van het groepsbureau van de rijkspoli tie Reimerswaal zelf aan de slag gegaan om hun bureau beter be reikbaar te maken. De ruimte achter het gebouw be stond oorspronkelijk uit verwaar loosde volkstuintjes, waar het on kruid vaak een meier hoog stond. Bestrating was hard nodig De groepscommandantadjudant .J H Verhoef nam contact up met de gemeente en de rijksgebouwen dienst en vernam dat het hele grap je 15.000 gulden ging kosten Hij kreeg tevens te horen dat hij het idee maar uit z'n hoofd moest zetten omdat er toch geen geld voor was. H. IJzerman, wachtmeester eerste klasseen ex-bouwvakker, opperde vervolgens het idee om de klus zelf aan te pakken. De gemeente Rei merswaal leverde 300 m2 klinkers en tegels tegen een spotprijsje en bij de rijksgebouwendienst wist Ver hoef de hand te leggen op 80 m3 zand Het totaal aan materiaalkos ten bedroeg 2400 gulden IJzerman en zijn collega, de wachtmeester G. R. Rademaker, gingen aan de slag en hopen het hele karwei (als het weer meewerkt) binnen veertien da gen klaar te hebben Verhoef „We moeten eigenlijk wel. want de situatie werd zo langzamer hand onwerkbaar. Binnen hebben we de zaak ook wat gerenoveerd, want als wij het niet doen. doet niemand het" komende jaren hoog zal blijven of misschien zelfs verder zal stijgen", zo stelt brandweercommandant J. de Klerk in de inleiding van het jaarver slag. Het korps werd vorig jaar 209 maal gealarmeerd. 58 keer meer dan in 1981. Een flink deel van deze stijging komt op rekening van 'brandgerucht' (in 1981 nog 60 gevallen en vorig jaar 99 meldingen) Onder brandgerucht Emancipatiewerk op Schouwen en Sint- Philipsland van start ZIERIKZEE De stichting vrouwe nemancipatie regio Schouwen-Dui- veland en Sint-Philipsland begint met emancipatieactiviteiten in het onderkomen aan de Visstraat. Dat pand is inmiddels ingericht met een kantoor, vergaderruimte, een ont moetingsruimte en een kinderhoek. Vooruitlopend op het aantrekken van een emancipatiewerkster is het kan toor iedere donderdagmorgen tussen 9 00 uur eh 12.00 uur geopend en kan iedereen er terecht om informatie te krijgen. Sinds 1 september kunnen belangstellenden terecht op het adres Visstraat 5 in Zierikzee. zijn de meldingen ondergebracht die binnenkwamen via de automatische meldlijnen vanuit gebouwen die aan gesloten zijn op het openbaar brand- meldsysteem. Daarbij gaat het om verpleeginrichtingen, bejaardenoor den en kantoren. Meidinstallaties in dergelijke gebouwen treden vaak in werking wanneer er helemaal geen sprake is van brand, zo blijkt uit het jaarverslag. Overigens rukte de band- weer niet voor al deze meldingen daadwerkelijk uit In sommige geval len verschafte een telefoontje de dui delijkheid dat van vuur geen sprake was. Van vals alarm was zes keer sprake (even vaak als in 1981) terwijl voor kleine branden 95 maal alarm werd geslagen. Zeven maal werd uitgerukt voor een 'middel' en twee maal voor een grote brand. Hulpverlening Apart vermeld zijn weer de zaken waarbij de brandweer hulp verleende terwijl van brand geen sprake was. Het ging in 1982 om 77 gevallen tegenover 80 twee jaar geleden. Der tien keer gmg het om het wegwerken van wateroverlast en twaalf keer om het verschaffen van toegang in pan- BRUINISSE Het col lege van burgemeester en wethouders van Bruinisse is van plan een boek over het verle den van Bruinisse te la ten schrijven. Bij het aanbieden van de be groting voor 1983. onge veer een jaar geleden, had het college al van dat voornemen melding gemaakt en nu is het dan zo ver. De gemeen teraad moet de kosten die voor het boeken worden gemaakt, voor schieten. Die kosten worden geraamd op 67.000,-. Dat bedrag komt echter, als de verkoop van het boek tenminste slaagt, weer terug. Verwacht wordt dat de nettover koopprijs op ongeveer 30,- komt te liggen. Er wordt gedacht aan een oplage van 2000 exem plaren. Het is de bedoe ling dat het boek binnen twee jaar op de markt verschijnt. Schrijver is S. A. Jumelet, aan wie volgens het raadsvoor stel van het college, geen schrijversloon wordt uitgekeerd. De gemeenteraad buigt zich in de vergadering van 16 september (vrij dag) over dit voorstel van het college Deze vergadering begint om 19.30 uur. Dan komt ook een voorstel aan de orde om een krediet van 23.010.- beschikbaar te stellen voor onder houdswerk aan de sta len damwand van de los- wal in de vissershaven te Bruinisse. Deze wand vertoont op veel plaat sen roestvorming en moet nodig een beurt hebben volgens b en w Gekozen is voor het grondig reinigen door middel van natstralen en de wand daarna tweemaal in de ouder wetse koolteer te zetten. Andere agendapunten die de gemeenteraad be spreekt zijn een voorstel om tot besparingen op de openbare verlichting te komen, enkele onder wijszaken en een voor- bereidingsbesluit voor het gebied Riekusweel. De gemeenteraadsver gadering wordt gehou den in het gemeente huis. MIDDELBURG - De schade bij branden die zich in 1982 voordeden in Middelburg bedroeg bijna 1,4 miljoen gulden. Een forse stijging ten opzichte van het jaar daarvoor toen er voor 1,1 miljoen gulden schade werd aangericht. Dit blijkt uit het donderdag verschenen jaarverslag van de Middelburgse brandweer. De hoogte van het schadebedrag over 1982 werd mede bepaald door een flinke boerderijbrand aan de Geerses- weg, woonhuisbranden aan de Noord- weg en in de Mazzinilaan, winkelbran- den in de Korte Geere (tweemaal) en aan de Gravenstraat en door de volle dige verwoesting van een bednjfs- pand/grossierderij aan de Arnestein- seweg. Het aantal brandstichtingen was in het verslagjaar hoger dan ooit tevoren. Bij aangestoken branden werd voor 146.120 gulden schade aan gericht „Gezien de landelijke ontwik kelingen moet gevreesd worden dat onder invloed van de economische recessie en toename van baldadigheid het aantal brandstichtingen in de SCH.-DUÏVELAND, THOLEN/ST.-PHIL1PSLAND Alarmnummer Sch. Duiveland: 01100-14444. Alarmnummer Tholen en St.-Philips- land: 0011 Artsen: Zierikzee: v.a. vr. 19.00 uur tot ma 8.00 uur: A. W. van Geer, Zierikzee. tel 01110-2080. Spreekuur voor spoedgev. 11.00-11.30 uur Westhoek en Brouwershaven: v.a vr 18.00 uur tot ma. 8.00 uur: L A. M Bruel, Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280. Renesse: J. L. Flach, J. van Renesse- weg 6, tel. 01116-1280 Burgh-Haamstede: G. van Beek-Ver beek en J. Ph. P. Stenger. Burghseweg 54. tel 01115-1861. Spreekuur voor spoedgevallen 11.30-12 00 uur en 16.30-17 00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieuwer- kerk: v.a. vr. 18.00 uur tot ma. 7.30 uur: M. M. v. d. Berg. Nieuwerkerk, tel. 01114-1810 Stavenisse, St.-Maartensdijk, St.-An- naland. Scherpenisse: (patiënten dokter v. d. Bel) J M. v d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-2400. St.-Philipsland en Nw.-Vossemeer: A. van Doesburg, St -Philipsland. tel. 01677-2500. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tholen en Scherpenisse: (patiënten dokter Padt): R H. Padt, Schoolstr. 33, Poortvliet, tel. 01662-2400. Dierenartsen: Zierikzee: S. Bergsma, tel. 01110-2180, v.a. zat. 9.00 uur. St.-Maartensdijk: A Rinses, tel. 01666-2596. Spreekuur v.a. vnjdag 18.30-19.00 uur en zat. 9.00-9.30 uur Tandartsdiensten: A Broere. Meekrabstr. 7, Brouwersha ven, tel. 01119-1588. Spreekuur voor spoedgevallen zat. en zo. 17.00-17.30 uur. Apotheek: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel 01110-2906. geopend zat. 9 00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zondag 12.00-12.30 en 18.00-18.30 Wijkverpleging: Tholen en St.-Philipsland: zr. T van Vliet, tel 01662-2404. Bruinisse en Duiveland: zr E. v. d. Velde, Schouwenbank 34, Zierikzee, tel. 01110-6397 Schouwen: zr W. Steutel, Burghse weg 41. Haamstede, tel. 01115-1226. Zierikzee: zr. T. de Ronde, School straat 20. Bruinisse, tel. 01113-1729. ZIERIKZEESE COMMISSIES VERGADEREN ZIERIKZEE De commissies wel zijn en onderwijs van de gemeente Zierikzee vergaderen respectievelijk 5 en 6 september in het gemeente huis. Beide vergaderingen beginnen om 19.30 uur. Op de agenda van de commissie welzijn staat onder meer een subsidieverzoek van het vrouwe nontmoetingscentrum. Ook wordt er gepraat over het herzien-ontwerp- jaarprogramma sociaal cultureel werk 1984. Op de agenda van de commissie on derwijs staat de notitie over de ver- voerskostenproblematiek, het finan cieel beleidsplan van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland en de ontwikkelingen rond de vorming van een basisschool in de Raamstraat. Ook wordt er gepraat over een werk gelegenheidsproject voor jongeren. Leden jeugdwerk Poortvliet naar Halsteren POORTVLIET Zaterdag 10 sep tember begint weer het interkerkelijk Jeugdwerk. Van 10.30 tot 16.00 uur wordt de deelnemers uit Poortvliet ontspanning geboden met een sport programma in het recreatiegebied 'Melanen' te Halsteren De ontmoetingskerk aan het Zuid plantsoen vormt het vertrekpunt voor dit uitstapje. met een Adria Special-pakket, ge heel rijklaar, normale prijs 16.400,-. Adria Speciaal-pakket bestaat uit: metaallak open dak speciale grille met halogeen verstralers radio console body striping 150 4463 AE goes 01100 20440 den (bijvoorbeeld voor bewoners die huissleutel verloren). Vijf keer kwam de brandweer in actie wegens defecte liften, vier maal voor onderzoek naar gaslucht en evenveel malen voor ver keersongevallen Het brandweerkorps had vorig jaar een sterkte van 74 man. waaronder 11 beroepskrachten (evenals in 1981) Verder waren er 63 vrijwilligers (één meer dan in '81). Ledenvergadering SINT-MAARTENSDIJK Sportver eniging N.A.K.S. (Na Arbeid Komt Sport) houdt haai' algemene ledenver gadering op woensdag 21 september om 20.00 uur in recreatiecentrum 'Heastinge' in Sint-Maartensdijk De bestuursverkiezing behelst het aan wijzen van een nieuwe voorzitter om dat het NAKS-bestuur het voorgaan de sportjaar geen 'eerste man' kende. Men wil nu echter compleet aan het nieuwe seizoen beginnen en daarom wordt de leden verzocht interesse te tonen. Verder zal secretaresse Mieke v. d. Gaag aftreden én zich niet meer herkiesbaar stellen Ook voor haar zal vervanging nodig zijn. Inbraakpoging bij bedrijf Colijnsplaat COLIJNSPLAAT In de nacht van woensdag op donderdag is een in braakpoging gedaan bij Delta Fish Farming in Colijnsplaat. Een aantal kisten vis stond al gereed om meege nomen te worden, maar waarschijn lijk zijn de daders in hun bezigheden gestoord. Er is dan ook niets ont vreemd. Taptoe Wissenkerke WISSEN KERKE Zaterdag 3 sep tember wordt op het sportcomplex (ingang zwembad) te Wissenkerke weer de jaarlijkse taptoe Wissenker ke gehouden. Vanaf 19 30 uur treden achtereenvol gens op 'Advendo' uit Wolphaarts- dijk, 'Luctor et Emergo' uit Renesse. 'Jonge Kracht' uit Biezelinge en 'Apollo' uit Wissenkerke. Ieder korps treedt ongeveer 20 minuten op. Met een gezamenlijk optreden van de vier veremgmgen zal hel geheel om onge veer 21.00 uur worden besloten. De toegang is gratis. Open huis-avond plattelandsvrouwen Sint-M aartensdijk SINT-MAARTENSDIJK - De Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen. afdeling Sint-Maartensdijk, houdt maandag 12 september een open-huis-avond in rekreatiecentrum 'Heastinge' aan de Sportlaan in Sint- Maartensdijk. De bedoeling is om iedereen kennis te laten maken met de bezigheden en hobby's van de plattelandsvrouwen. Er zijn werk stukken aanwezig en verder zullen ook enkele dames hun hobby demon streren. De aanvang is 19.45 uur. Burgemeester E. Baerends speldt de jubilerende kantonnier de ere medaille op SINT-MAARTENSDIJK De 56-jari- ge kantonnier J. M. Verkerke van het waterschap Tholen is donderdagmid dag onderscheiden met de eremedail le in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de koninklijke onderscheiding voor zijn 10-jarig ambtsjubileum. Op 1 septem ber 1943 trad Verkerke in dienst van het waterschap (dat toen nog Sint Maartensdijk heette) en daar werkt hij nu nog steeds. Dat feit, en de uitreiking van de ere-medaille, wer den donderdagmiddag gevierd tij dens een feestelijke bijeenkomst in 'Haestinge' in Sint-Maartensdijk. De Thoolse burgemeester E. Bae rends speldde de medaille op. Hij noemde het een hele prestatie dat iemand 40 jaar in dienst is. Vervolgens Burgerlijke stand THOLEN Geboren. Adriana C. E. dv D. A. Polderman en M. J. Moerland; Suzan, dv J L. Troost en B C. J van der Lande, Lubbertus, zv C. van Leeuwen en J van Ravenhorst; Hendnkus J. W zv H M O. M. Denissen en J. C. van der Male, Adirana M dv J. J. Ketting en J. N. Snoep; Matthijs A. zv M. W. Klippel en I H. Hage. Jan M zv M J. Uijl en D. J. Overbeeke, Stephan Th E. K zv L. C. van As en M C. van de Velde, Cornelia J J. dv M. C. van der Slikke en C. van der Slikke; Maatje M. dv A. C. Aarnoudse en C. M J. Carol: Comelis M. zv L. M Andriesse en L J J. Jagt; Jacob A. zv J. A. Hage en C. W Hartog; Janmgje J dv J. B Ruben en L. J. Slingerland; Hanna W. dv R. van Homoet en H. M. Bokkers, William J. R. zv P. R. J. Wittenbols en W. M B. Bossers; Witte P C. zv E C. van den Boogaart en A J. den Haan, Tannetje A. dv A W. Gunter en J. van Dijke, Elizabeth M G dv D. Schipper en J. Hoogerwerf; Kim M. dv J. M Oude- sluijs en A. J. Bijl: Comelis. zv J van Oudenaarde en M. B. Bos. Willem J zv A. M Wessels en J. C. Bout, Pieteronella M. dv C. J. Oostdijk en C. M. Bijl; Johannes, zv J. Klippel en M. van Haaften; MattheusL. zv M. J van der Graaf en H. van de Velde. Wouter, zv B W W van Osch en R Brugge- mans, Catharina J. dv A. L. Burgers en E. Berrevoets; Richard S. zv S. J van de Velde en A. A. B. Reeders; Evert, zv A. Sintemiklaas en J den Braber Getrouwd: J. C. Ridderhof. 25 jr. en P. P. Goedegebuure. 20 jr.; P Zuidijk, 23 jr. en M. A. Hage, 22 jr., G. C. Quist, 23 jr. en A de Bruin, 22 jr.; M C. Verton, 19 jr. en W. C. Bout, 21 jr.; J G. Kuipers. 21 jr. en Chr. G. Jongejan. 18 jr.; B van de Male. 21 jr. en D. A. M Vermaas. 19 jr., G A. Hartog, 24 jr. en M. A. van der Woude, 20 jr.; J. W van de Graaf, 23 jr. en E. A Sinke, 25 jr. hield Verkerke's 'baas', dijkgraaf I. C Hage van het waterschap, een toe spraak Deze feliciteerde de kanton nier allereerst met de onderscheiding en stond verder stil bij de loopbaan van de jubilaris. Hage merkte op dat Verkerke heel wat heeft zien verande ren in de loop der jaren. „Door die veranderingen is hij ook een veelzijdig man geworden, die met de meeste apparaten waar het personeel van de buitendienst over beschikt, overweg kan", aldus-de dijkgraaf. Hij noemde Verkerke verder een plichtsgetrouw ambtenaar waar op gerekend kon worden. Voorts sprak het hoofd van de techni- Tenniswedstrijden Sint-Maartensdijk afgesloten SINT-MAARTENSDIJK De ten nisvereniging 'Jacoba van Beieren' hield de finaledag van de clubkam pioenschappen in het heren- en da mes enkel en gemengd dubbel. Er waren in totaal 72 deelnemers die een sportieve strijd lieten zien. Bestuurs lid Wim Brevet nam de prijsuitreiking voor zijn rekenmg en bedankte het organisatieteam. Er werden 130 par tijen afgewerkt. De uitslagen zijn: heren-enkel 1 Jan Leeu wenhaag. 2 Timo Bocxe: 3 Tom Moerland, dames-enkel 1 Wilna v.d Werf; 2 Henme Polderman. 3 Carola Muller: gemengd dub bel 1 Coba SturrisTom Moerland, 2 Wilna v.d Werf Ad Buermans, 3 Bianca en Wim Brevet, Bouw van woningen in Scharendijke begonnen SCHARENDIJKE De woning- bouvvvergadering Beter Wonen in Zierikzee is begonnen met de bouw van 4 kleine eengezinswoningen aan de Kamillestraat te Scharendijke. De woningen hebben 3 slaapkamers en zijn bijna gelijk aan de huurwonin gen die, eerder dit jaar, in Ellemeet en Sirjansland werden voltooid. In Scharendijke hebben de woningen echter een schoorsteen en een dakka pel. Bouwbedrijf Prince uit Burgh-Haam stede bouwt de woningen naar ont werp van architectenbureau Leo de Jonge uit Rotterdam De aanvangsduur zal ongeveer 450.- per maand bedragen. De woningen zullen, naar verwachting, in het twee de kwartaal van 1984 worden opgele verd. sche dienst. M J Guiljam, die stil stond bij verschillende voorvallen uit de loopbaan van Verkerke. Verder bedankte hij de jubilaris voor diens inzet. Ook griffier J D. de Korte sprak zijn gelukwensen uit en noemde Ver kerk 'iemand waarmee het goed sa menwerken was'. Namens de collega's van de buitendienst bood M. C den Engelsman een polshorloge aan. Hy deed dat nadat hij, tot grote hilariteit van de aanwezigen, een gedicht had voorgelezen waarin op komische wijze verschillende voorvallen waren be schreven die Verkerke bij het water schap had meegemaakt. Naast enkele enveloppen met inhoud kreeg de jubi laris een boek met oude kaarten van Zeeland Jacht vereniging Sint-Philipsland houdt wedstrijd SINT-PHILIPSLAND De jachtver- enigmg 'Sint-Philipsland' houdt mor gen, vrijdag 3 september, een wed strijd kleiduivenschieten. Plaats van handeling is een terrein bij de boerde ry Van Strien aan de Lageweg 12 11 Anna-Jacobapolder, alwaar de eerstel schoten om 13.00 uur zijn te horen. De deelnemers moeten wel het het bezat zijn van een jachtakte. De opbrengst1 wordt gebruikt om de jachtopziener/ in hun werk te ondersteunen. Feest peuters in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE Het is at weer 10 jaar geleden dat een groepje^ dames in Burgh-Haamstede het plat' opnam om de allerkleinsten in school verband wat bezig te houden. En met succes, want nog dagelijks verschijnt een groot aantal peuters in de oudt Beatnxschool om zich te vermaken Dit 10-jang bestaan zal gevierd wor den op zaterdag 10 september waarbij diverse spelletjes met de kindererj worden gedaan De oudere peuten- krijgen een soort 'loop-route' door he' dorp opgedragen en omstreeks 11.0C uur worden er ballons opgelaten. On de vreugde te verhogen is het bekendt draaiorgel uit Zierikzee aanwezig Ouderencursus in Burgh BURGH De cursus Meer Bewega voor Ouderen begint weer in Buret Dinsdag 6 september zal 's morgen van 10.00-10.45 uur een begin wordet gemaakt met de cursus die toeganke lijk is voor iedereen boven de 60 jaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 24