Ernstige kritiek Schouwse artsen op instellen DGD Nazorg psychiatrische patiënten in Zeeland moet verbeterd I Reorganisatie binnen gebouw Arbeidsbureau in Middelburg 'Weigering geld podiumkunsten aan Terneuzen ten onrechte' PZC/ provincie GROOT AANTAL VRAAGTEKENS BIJ OPZET Zoeken naar methode voor begeleiden kernwapen discussies MIDDELBURGSE ZENUWARTS J. D. VAN SCHEIJEN: VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 13 ZIERIKZEE - De huisartsenvereniging Schouwen en Duiveland, een afdeling van de koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst, heeft ernstige kritiek op de oprichting van een districtsgezondheidsdienst (DGD). Dat blijkt uit een brief die aan de gemeenteraden op Schouwen-Duiveland is geschreven. De voornaamste bezwaren hebben de Schouwse huisartsen tegen de begroting die voor de nieuwe gezondheidsdienst is opgesteld. Die begroting gaat uit van een bedrag van 7,- per inwoner voor de gemeenten. Maar volgens de huisartsenvereniging krijgt men hiervoor „nauwelijks iets meer of iets beters dan nu het geval is, mogelijk zelfs iets slechters". Een ander punt van kritiek is het feit richten van lijkschouwingen; verza- dat de hulpverleners bij bijvoorbeeld melen van gegevens over 'de gezond- ongevallen vanuit Goes moeten ko- heid van de bevolking en het houden men en dat kan nooit sneller gaan, van toezicht, dan wanneer een arts uit Schouwen- Duiveland wordt ingeschakeld, zo IVlClJÏKt'ClCllt legt de voorzitter van de Schouwse Ook moet hulp geboden worden aan huisartsenvereniging, A. W.van Geer, slachtoffers, van bijvoorbeeld uit. Het is namelijk de bedoeling dat - de artsen van de districtsgezond heidsdienst het werk van de huidige gemeenteartsen gaan overnemen. Een aantal huisartsen op Schouwen- Duiveland fungeert momenteel als gemeentearts. Tot de taken van de nieuwe dienst gaan onder meer beho ren; de bedrijfsgezondheidszorg voor het personeel van de deelnemende instanties aan de dienst: bestrijding van infectieziekten; preventieve ge zondheidszorg: verrichten van inen tingen; geneeskundige hulp en bij stand aan overheidsinstanties; ver- ZEEUWSE PASTORES: GOES Het is noodzakelijk dat binnen de kerkelijke gemeenten en parochies afspraken worden ge maakt over de manier waarop dis cussies over het vraagstuk van de kernbewapening kunnen worden be- I geleid. Deze conclusie trokken de ongeveer twintig pastores en andere kerkelijke medewerkers die donder dagmiddag in Goes een studie/werk- j bijeenkomst bijwoonden van de pro- i vinciale raad van kerken in Zeeland. Aan de orde was het onderwerp 'Hoe gaan wij om met tegenstellingen;' conflicten in de gemeente/parochie als het gaat om het vraagstuk van de kernbewapening'. De bijeenkomst was op touw gezet in samenwerking met de provinciale interkerkelijke werkgroep vredesweek. De voorzitter van de provinciale raad van kerken, J. Aarts, wees erop dat discussies over kernbewapening nog- 1 al eens irritaties oproepen. Dat mag j volgens hem evenwel geen reden zijn om het vraagstuk uit de weg te gaan. Want dat zou betekenen, zo zei hij. dat M; omwille van de lieve vrede binnen de ichtj gemeente de gedachtenwisseling over te de wereldvrede onmogelijk is. Ds. J. j Breunesse, die een inleiding hield. I meende dat het niet bezwaarlijk is Had' wanneer een discussie over kernbewa- kera pening leidt tot een verschil van me- nlng binnen een kerkelijke gemeente of een parochie. Het is dan wel zaak daarover gesprekken gaande te hou den en het conflict niet te verscher pen. In de gedachtenwisseling over A. E kernbewapening spelen vaak door el- Sht kaar zakelijke en emotionele argu- j. Cl menten een rol. Dat werd niet als een bezwaar gezien j Tijdens de bijeenkomst, die door een tegenvallend aantal belangstellenden i werd bijgewoond, was allerlei infor- j raatiemateriaal verkrijgbaar aan de hand waarvan de discussie over kern bewapening kan worden aangezwen- geld Kerngroep voor gezinsbegeleiding Zeeland on komst MIDDELBURG - Er bestaan plannen om in Zeeland in regionaal verband groepen samen te stellen die zich bezig gaan houden met begeleiding van gezinnen met geestelijk gehandi capte kinderen. Dit werk zou van de grond getild moeten worden door een provinciale 'Kerngroep Gezinsbege leiding'. Het Provinciaal Overlegor gaan Zwakzinnigenzorg Zeeland IPOZ) wordt gevraagd akkoord te gaan met de installering van een dergelijke kerngroep. Het POZ ver gadert donderdag 8 septemher vanaf H uur in het gebouw van Stichting Zeeland aan Dam 31 in Middelburg. De kwestie van de gezinsbegeleiding werd vorig jaai 30 september aan de orde gesteld tijdens een beraad over hetzelfde thema. Bij die gelegenheid hebben geïnteresseerden zich opgege ven om eraan mee te werken dat de gezinsbegeleiding in Zeeland van de brai grond zou kunnen komen. Deze vorm- dm een groep die voorbereidend werk heeft verricht. Voordat er verder ge gaan wordt zou deze groep echter graag een formele status hebben, van- haar het verzoek aan het overlegor gaan om als provinciale kerngroep geïnstalleerd te worden. keersongevallen, aan gedetineerden, bijvoorbeeld drugsgebruikers, en er moet assistentie geboden worden aan Nieuwe directeur Arbeidsbureau in Zierikzee ZIERIKZEE - De heer A. P. van der Hulle is per 1 september benoemd tot directeur van het Arbeidsbureau in Zierikzee. Hij volgt de heer D. Dok man op. De heer Van der Hulle is reeds ruim een jaar belast met de waarneming van de leiding van het Arbeidsbureau, dat deel uitmaakt van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Goes. De heer Van der Hulle. die momenteel 28 jaar oud is. is geboren en getogen op Schouwen-Duiveland. zodat hij het eiland door en door kent. Na zijn indiensttreding bij de Arbeidsvoorzie ning in 1975 heeft de heer Van der Hulle de functies van arbeidsbemid delaar en ambtenaar ontslagzaken bekleed. politie en justitie. Dat heeft bij de Schouwse huisartsen de nodige vraagtekens opgeworpen, omdat zij van mening zijn dat de districtsge zondheidsdienst niet over voldoende mankracht zal beschikken voor dat werk. Dat betekent volgens Van Geer toch weer extra kosten omdat in gevallen dat de artsen van de dienst het niet aankunnen, toch weer een beroep moet worden gedaan op de huisartsen. Dat geldt volgens hem ook bij ongevallen op Schouwen- Duiveland omdat de plaatselijke huisartsen sneller op de plek des onheils kunnen zijn dan een arts van de dienst die uit Goes moet komen Het argument dat de districtsgezond heidsdienst ingegeven wordt door het van kracht worden van de wet voor zieningen gezondheidszorg, gaat vol gens de brief van de huisartsen, met op. De werking van deze wet is namelijk opgeschort, zo melden zo. Sub-regionaal Ook voeren de huisartsen aan. dat onvoldoende is onderzocht of de dis trictsgezondheidsdienst sub-regio naal ingevoel d kan worden. Die wens leeft, volgens hen, sterk bij de werkers in de gezondheidszorg. Ge dacht wordt dan aan een gezond heidsdienst die alleen voor Schou wen-Duiveland werkt. Hoe groot de nachtvlinder 'xoindepijlstaart' xs. toont deze foto, met - ter vergelijking - een vlieg. VLISSINGEN - In Vlissingen is donderdag etn nachtvlinder ge vonden, die maar heel zelden in Nederland wordt gezien. De vlin der, een 'windepijlstaart', is bij uitstek een trek-vlinder, afkom stig uit Zuid-Europa en Noord- Afrika. De grijsachtige, grote vlinder heeft grote zwarte ogen en enorme an tennes. Het dier werd donderdag morgen ontdekt door mevrouw De- fesche uit de Badhuisstraat. Zij vond de vlinder in een kamer op de bovenverdieping van haar huis. Volgens amateurbïoloog J. Chr Wedts de Swart uit Middelburg is de 'windepijlstaart' slechts twee maal eerder in Nederland gesigna leerd. Dat was in de eveneens war me zomer van 1947 en die van 1976. ..Een heel bijzonder beest", aldus Wedts de Swart, "dat heel snel kan vliegen". Het is zelfs een keer voor gekomen. dat een 'windepijlstaart' is waargenomen op IJsland. Zo n dienst zou volgens de brief opge zet kunnen worden met de huidige gemeenteartsen, die dan alleen admi nistratieve ondersteuning behoeven. „Onzes inziens kan deze dienst dan veel goedkoper en minstens even goed werken. Voor de zaken in groter provinciaal verband moeten kan dan een gemeenschappelijk regeling wor den getroffen", aldus de Schouwse huisartsen in hun brief aan de ge meenteraden. Desgevraagd lichtte Van Geer toe dat de kritiek tegen de districtsgezond heidsdienst niet is ingegeven door een inkomstenderving van de Schouwse huisartsen die nu als gemeentearts werken. Hij voegde eraan toe dat er wat dat betreft zelfs positieve kanten aan een gezondheidsdienst zitten, om dat de gemeenteartsen het vrij druk zouden hebben met dat werk i onder andere keuringen). Dat zou dus bete kenen, aldus Van Geer. dat de komst van een gezondheidsdienst een las tenverlichting voor de huisartsenj met zich meebrengt. Overigens gaat de oprichting van een districtsge- zondheidsdienst op Schouwen-Duive land toch niet zonder slag of stoot. Ook he' college van burgemeester en wethouders van Zierikzee is in de pen geklommen en heeft om opheldering gevraagd aan de bestuurlijke werk groep voor de DGD. Zo willen b en w bijvoorbeeld weten hoe het zit met de wachtgelden van de huidige gemeen teartsen als van hun diensten niet langer gebruik hoeft, te worden ge maakt Een zaak waar ook de Schouwse huisartsen op hebben ge wezen En b en w willen ook wel commentaar van de werkgroep op de brief van de Schouwse huisartsen. Een en antler heeft het college van b en w van Bruinisse al doen besluiten de toetreding tot de DGD van die gemeente aan te houden zolang nog geen reactie van de werkgroep bin nen is. Deze zaak staat op de agenda van de raadsvergadering van Brui nisse, die vrijdag 16 september ge houden wordt in hel gemeentehuis. Deze raadsvergadering begint om 19.30 uur. Met behulp van een kraan werden donderdag vier kantooreenheden en een verbindingsgang neergezet achter het 'gebouio van het gewestelijk arbeidsbureau aan de Balans. KANTOORDELEN MET KRAAN NEERGEZET Expositie van Matthy Murre in Vlissingen VLISSINGEN - In restaurant 'De Ge vangentoren' in Vlissingen wordt van- al vrijdag 9 september een expositie gehouden van beeldhouwwerken en pastels van Matthy Murre De exposi tie is dagelijks, tot half oktober, te bezichtigen vanaf 17.00 uur. Het res taurant is op dinsdag gesloten. De opening is vrijdagavond 9 september om 21.00 uur. ADVERTENTIEl MIDDELBURG - Met behulp van een grote kraan zijn donderdag vier kan tooreenheden en een verbindsings- gang neergezet op de binnenplaats achter het gebouw van het Geweste lijk Arbeidsbureau aan de Balans in Middelburg. De operatie was nodig om binnenkort in het arbeidsbureau een reorganisatie uit te kunnen voe- De arbeidsbureaus in het land worden op het ogenblik omgevormd tot ar beidsbureaus nieuwe stijl. Dat houdt een andere werkwijze in die conse quenties heeft voor de gebouwen Voor Middelburg betekent het dat de Sint-Jorisdoelen, het middengedeelte van het kantoor, omgebouwd zal wor den tot publieksruimte. Dat meldde donderdag de heer P de Klerk, hoofd afdeling bijzondere arbeidsvoorzie ningen Door deze verbouwing moe ten de ambtenaren van zijn afdeling, acht in getal, uitwijken. Voor hen werden donderdag de verplaatsbare kantooreenheden neergezet. De 'units' omvatten in totaal acht werk kamers en het neergezette verbin dingsstuk wordt gebruikt om de een heden aan te sluiten op het bestaande gebouwencomplex. Hei karwei begon gisteren omstreeks half negen en was s middags rond drie uur geklaard. De kantoordelen werden met grote trucks met opleg gers aangevoerd via de Bleek en ver volgens via de op de Haringplaats staande kraan (over de daken van de woningen aan de Bleek heen) op hun plaats gezet. In verband met deze werkzaamheden waren deze straten tussen acht en vijftien uur voor het verkeer afgesloten en mocht er ook niet geparkeerd worden. Het laatste omdat de kantoordelen bijna elf me ter lang waren en anders met aange voerd konden worden De Sint-Jorisdoelen zullen verbouwd worden tot een grote hal. Volgens woordvoerder De Klerk wordt het een soort winkel waarin het publiek beter dan nu op overzichtelijke wijze geïn formeerd kan worden over arbeids- en studiemogelijkheden. Verplaatsen Heel lang zal deze situatie echter ook niet duren. Er bestaan namelijk plan nen om het arbeidsbureua in de toe komst te verplaatsen. Gedacht wordt daarbij aan het huidige onderkomen van de (lagere) rijksleerschool aan de Stadhuisstraat welk gebouw ver moedelijk uiterlijk binnen twee jaar leeg komt te staan. De besprekingen over deze verhuizingen verkeren ech ter nog in een beginstadium. Wel is bekend dat de rijksleerschool zal verdwijnen zodra de wet op het basiswet in werking zal treden i waar schijnlijk augustus 1985). Daarin wordt bepaald dat het Rijk niet lan ger meer zelf scholen bestuurt maar alleen nog gemeenten en schoolbestu- De gemeente Middelburg heeft nu het plan om de rijksleerschool over te nemen en er een openbare school van te maken. Die zou dan in het gebou wencomplex aan Bachtensteene moe ten komen waar nu de kleuterschool 'De Kleuterboek' gevestigd is. De la gere en de kleuterschool kunnen dan tot basisschool worden geïntegreerd. Een woordvoerder van de gemeente sprak donderdag de verwachting uit dat de gemeenteraad nog dit jaar een besluit zal nemen over het stichten van de openbare school die de rijks leerschool in feite gaat vervangen De uitvoering van de plannen hangt ech ter af van de invoering van de wet op het basisonderwijs en in de tweede plaats van de financiën die van rijks wege ter beschikking worden gesteld Wat het arbeidsbureau betreft, de gisteren geplaatste kantoorruimten worden begin oktober in gebruik ge nomen waarna de verbouwing van de Sint-Jorisdoelen kan beginnen Ver wacht wordt dat dit karwei voorjaar 1984 gereed zal zijn. WETHOUDER VOOR STATENCOMMISSIE: MIDDELBURG - Het gemeentebe stuur van Terneuzen vindt, dat pro vinciale staten ten onrechte een bij drage aan deze Zeeuwsvlaamse ge meente voor de organisatie van po diumkunsten weigeren. De voor waarde, dat de provincie slechts aan ccn (inter)gemeentelijk ,Uif-burcau subsidie zou geven, is door de staten zelf op losse schroeven gezet, toen men gedeputeerde J. P. Boersma toe sion met de Zeeuwsvlaamse gemeen ten ook over een Zeeuwsvlaams sa menwerkingsverband voor de po diumkunsten te spreken Welzijns-wethouder J. van Rooijen heeft dat donderdagmiddag betoogd tijdens een zitting in het provincie huis, waar hij namens de gemeente Terneuzen de bezwaren toelichtte voor de statencommissie, die daar over advies uitbrengt aan de staten Van Rooijen noemde die principiële bereidheid van het provinciebestuur om ook een Zeeuwsvlaamse podium organisatie te steunen ..opmerkelijk" en vond. „Hierdoor kan de gehanteer de afwijzingsgrond voor ons verzoek niet meer worden gehanteerd". Zoals gemeld ontstonden de proble men over de organisatie van de po diumkunsten boven en beneden de Westerschelde na de opheffing van .Uit in Zeeland', begin van dit jaar. De provincie toonde zich toen bereid met het oog op de voorgeschiedenis tien jaar lang een bijdrage te geven aan een nieuwe intergemeentelijke orga nisatie voor de podiumkunsten. Van Rooijen noemde in de gang van zaken iU! ;xel ER# tqB F Dlepi essentieel, dat provinciale staten wis ten van de Temeuzense plannen voor een eigen opzet vó ór men tot subsi diëring aan het nieuwe 'Uit' besloot. Hij onderstreepte, dat in de bespre kingen dit voorjaar aanvankelijk vier Zeeuwslvaamse gemeenten mee wil den doen in een samenwerkingsver band, toen er werd gesproken over een bijdrage van de deelnemers van een kwartje per inwoner. In vervolg- besprekmgen werd van de kant van de provincie - aldus Van Rooijen 70 cent gehanteerd, de bijdrage van de gemeenten aan het Uitbureau boven de Westerschelde Alleen Terneuzen kon en wilde daaraan voldoen, maar daardoor bleek de tweede provincie- voorwaarde - deelname van 50 pro cent van het inwonertal van Z-Vlaan deren - met meer haalbaar Van Rooij en: ..Het spreekt vanzelf dat door dit samenspel van voorwaarden ook deze poging om een provinciale bijdrage te verwerven tot mislukken gedoemd was. De stichting Intergemeentelijk Theaterbureau Zeeland, tegen wier bestaan ik overigens geen enkel be zwaar heb, wordt op deze wijze overi gens wel met allerhande middelen beschermd" Reuzenbovist GOES De paddestoel waarmee de Yersekenaar J de Bruijne en zijn dochtertje donderdag op een foto in de PZC prijkten, blijkt geen champig- non te zyn. Het gaat om een Langer- mannia gigantea (reuzenbovist), een Paddestoelsoort die ver van de Agari- cus bisportus (champignon) af ligt. De "j Langermannia komt in Zeeland vrij algemeen voor. De paddestoel kan 80 cm in doorsnede worden. Jonge reu- zijn eetbaar, maar veel «maak zit er niet aan. MIDDELBURG Er is in de provin cie Zeeland dringend behoefte aan verbetering van de nazorg voor (her stellende) psychiatrische patiënten. Met name op Walcheren schort er het nodige aan de wijze waarop de so ciaal psychiatrische dienst (onder deel van de regionale instelling voor ambulante geestelijke gezondheids zorg, riagg) in deze actief is. Dit vindt de Middelburgse zenuwarts dr J. D. van Scheijen. „De ouderwetse so ciaal-psychiatrische nazorg, zoals die tol ongeveer het eind van de jaren zestig goed functioneerde, is verwa terd en sterk verminderd. Er is in feite geen sprake meer van echte nazorg, waaronder huisbezoek", stelt hij. „Daardoor geelt de nazorg kop zorg". De oorzaak van de problemen is naar de mening van dr Van Scheijen vooral terug te voeren tot de ontwikkelingen binnen de ambulante geestelijke ge zondheidszorg, in Zeeland vertegen woordigd door het Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid (sinds kort herdoopt in riagg-Zee- land). In vroeger - en volgens Van Scheijen betere - tijden was de zorg verdeeld over diverse, zelfstandige in stellingen Er waren onder meer een sociaal psychiatrische dienst, een bu reau voor levens- en gezinsvragen, een medisch opvoedkundig bureau. De verschillende onderdelen werden op een gegeven moment gebundeld in het Zeeuws instituut. En daarmee, zo heeft de zenuwarts ervaren, ging het eigen beleid van de aparte instellin gen weg Hij onderstreept dat het hierbij overigens om een landelijk verschijnsel gaat. Dr Van Scheijen zegt dat van alle activiteiten die een moderne riagg ontwikkelt, slechts 5 percent gereser veerd is voor de nazorg van echte psychiatrische patiënten. Op grond van dat gegeven constateert hij dat deze patiënten duidelijk tekort wor den gedaan, hetgeen schadelijke ge volgen bij de nabehandeling van de ziekte heeft In dit verband wijst Van Scheijen erop dat bij de nazorg de signaleringsfunctie heel belangrijk is. Als een dreigende herhaling van de ziekte tijdig ontdekt wordt (door de gene die zich inzet voor de nazorg), kan een snelle therapie veel ellende voorkomen. Dr Van Scheijen: Naar de patient toegaan is erg belangrijk ook met het oog op de gezinssituatie. Je kunt natuurlijk zeggen dat de huisarts die nazorg maar moet doen Maar dat is het paard achter de wagen spannen, dan ga je terug naar de situatie van het begin van deze eeuw". Schade Volgens de zenuwarts is het 'vreemd en opvallend' dat het landelijk beleid ervan uitgaat dat de ambulante geestelijke gezond lieidszorg méér ruimte krijgt, ten koste van de klini sche psychiatrie. Hij is ervan over tuigd dat de psychiatrische patiënt van een dergelijk beleid schade kan ondervinden. Ais oorzaak van het beleid noemt Van Scheijen de crisis achtige ontwikkeling in de psychia trie. „De anti-psychialrie kwam op. De gedachte vatte post dat opname in een kliniek de patiënt voor zijn hele leven een etiket zou opplakken. Als reactie daarop kwam het idee om meer aan de zorg buiten de kliniek te doen". Dr Van Scheijen is het met een beperking van de psychiatrische zie kenhuiszorg bepaald niet eens, ook al omdat de ambulante zorg voor een deel van de patiënten tekort schiet. Hij meent dat naast hel renoveren van verouderde instellingen, de acti viteiten van de psychiatrische afdelin gen van de algemene ziekenhuizen moeten worden uitgebouwd. „Men moet er eigenlijk naar streven dat het aantal paaz-bedden in bepaalde le gios groter wordt, al geldt dat trou wens niet voor Zeeland betoogt Van Scheijen De zenuwarts beweert dat een flink aantal psychiatrische patiënten 'opti maal en specifiek' kan worden behan deld in de psychiatrische afdelingen van de ziekenhuizen. ..Dat komt niet omdat de psychiaters er zo knap zijn maar vanwege de toename van thera peutische mogelijkhedenHij signa leert voorts een vergroting van het aantal patiënten, waarbij naast een geestesziekte ook blijkt dat er licha melijke ziekten zijn. Eén van de gevol gen van de moderne geneeskunde ls dat patiënten steeds verder geholpen kunnen worden, maar dat ook de psychiatrische complicaties toene men ibijvoorbeeld operatiepsychose) In beide gevallen acht Van Scheijen een over-en-weer behandeling door specialisten van groot belang en daar bij is een goede psychiatrische afde ling onmisbaar. Dr Van Scheijen ontkent met zijn zienswijze te pleiten 'voor eigen boter ham' Hij beschouwt zich niet als concurrent van de ambulante geeste lijke gezondheidszorg en koestert om gekeerd ook geen angst voor de activi teiten van de riagg De zenuwarts, verbonden aan e paaz-afdeling van het Gasthuis in Middelburg, beklem toont dat de paaz-psychiatrie een heel apart deel - 'een specialisme in een specialisme' - van de psychiatrie is geworden, waarbij nazorg hooguit po liklinisch wordt verleend Van Scheijen pleit ervoor dat binnen de riagg-Zeeland de nazorg weer ade quaat gaal functioneren. In dit kader wijst hij erop dat bijvoorbeeld op de Bevelanden de zaken beter marche ren dan op Walcheren. „Ik hoop dat men gaat nadenken. Een goed sys teem van nazorg moet in een gebied als Zeeland zeker te verwezenlijken zijn". Wethouder J. van Rooijen A hortus-gespreksgroep FIOM in Middelburg MIDDELBURG Eind september begint Fiom-Zeeland een gespreks groep voor \TOuwen die een abortus hebben gehad. De kennismakings avond is op dinsdag 27 september om acht uur in het gebouw van Fiom, Loskade 17 te Middelburg. Het is de bedoeling dat de groep tien keer bij een komt. steeds op dinsdagavond. De data worden in overleg met de deelneemsters vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13