Bezuiniging benadeelt de thuiswonende bejaarden Hoofdzuster Warrens nam afscheid van Julianaziekenhuis Wissel Zeeuws-Vlaanderen MAA TSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING Belgische overwinning in eerste trimloop Axel-Zuiddorpe-Axel RABOBANK x 'KLOOSTERZANDE e.0.' DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 PZC/ streek 18 TERNEUZEN De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Zeeuwsch- Eerst dan is er sprake van lokaal welzijnsbeleid, hetgeen dan duidelijk heid geeft én naai' de burgers én naai de instellingen en hun werknemers". Vlaanderen voorziet dat de mogelijkheden om bejaarden zolang mogelijk in hun eigen huis te laten wonen aanzienlijk worden beperkt door de rigoureuze bezuinigingsplannen van de regering. Gaan die door, dan is de gezinsverzorging in 1986 met 20 procent 'afgeslankt'. „Een uitermate IVI061UJK slechte en trieste ontwikkeling", schrijft de Zeeuws-Vlaamse stichting in het jaarverslag De Maatschappelijke Dienstverie- ning in Midden- Zeeuwsch-Vlaande- OVer 1982. ren rekent op 'moeilijke' jaren. Ook Het bestuur voorspelt dat het snoeien hebben voor het personeel 'waarmee ticuliere instelling is, voor de client al zou het budget gelijkhlijven, dan op de gezinszorg tot gevolg heeft dat de hulpverleningsmogelijkheden zul- niet bedreigend. Cliënten zijn voor nog lukt het vrijwel niet om met er vaker een beroep moet worden len afnemen' Het bestuur „Juist in hun financien immers niet van de eenzelfde aantal maatschappelijk gedaan op duurdere voorzieningen als een moeilijke en slechte tijd als deze. instelling afhankelijk" werkenden aan de hulpvraag te. vol- zieken- en verpleeghuizen. Die vallen waai' steeds meer mensen ia onzeker- De gemeentebesturen wordt voorge- doen. „Er zal gezocht moeten worden bovendien uit in het nadeel van de heid leven hun werk verhezen en te houden, dat het 'onontkoombaar is naar mogelijkheden de efficiency nóg ouderen wanneer ze worden vergele- maken krijgen met een afnemende om prioriteiten te stellen „Men kan meer te vergroten", ken met de mogelijkheid om in het koopkracht, is een vorm van hulpver- immers met ongestraft doorgaan met Eén van de vernieuwingen, die het eigen huis te blijven wonen. lening als het algemeen maatschap- ten! Op den duur functioneert dan jaarverslag in het vooruitzicht stelt, is Overigens is de gezinszorg in de Ka- pelijk werk steeds noodzakelijker Te- niets meer1 Men zal dienen te bepalen het invoeren van wijkbejaardenver- naalzone er tot dusver in geslaagd om meer daar een dergelijke algemene welke voorzieningen men ten behoeve zorging. „Wij gaan dan van confectie bezuinigingen op te vangen door ver- teerste lijnsivoorziening relatief laag- van het welzijn van de burgers in naar maatwerk óf de cliènt hoeft trekkende medewerksters niet te ver- drempelig is én goedkoop. Bovendien stand en m tact wil laten, zo nodig ten dan met meer het standaardpakket vangen en waar mogelijk 'alpha'-help- is het algemeen maatschappelijk koste van voorzieningen die onderaan hulp te krijgen zoals tot nu toe. maar sters in te zetten Werd in januari '82 werk. doordat onze stichting een par- het prioriteitenlijstje komen te staan, zal voor dié zaken waarvoor onze hulp nog geen 200 uur alpha-hulp verleend. in december was dat opgelopen tot 1600 uur per periode 'Bezuinigen' was ook het wachtwoord bij het algemeen maatschappelijk werk. dat zijn budgevorig jaar met ruim 3,5 procent zag teruglopen, ter wijl daar, als het aan het kabinet Lubbers ligt, in '83 nog eens vijl procent bij komt. Slaagde het bestuur er in '82 in om de korting op de subsidie op te vangen via een structurele bijdrage van de AXEL De Belg Albert Ridel heeft Kanaalzoneziekenhuizen, voor nieu- (je eerste trimloop Axel-Zuiddorpe- we maatregelen is binnen de stichting Axel op zijn naam geschreven. Hij geen dekking te vinden. Vullen de legde het 15 kilometer lange parcours gemeentebesturen de teten met aan. af in 47 minuten rond. De 48-jarige uit dan zal dat rechtstreeks gevolgen Zelzate afkomstige atleet bleef daar- -mee 1.48 minuut voor op zijn 24 jaar y-ii li i jongeren zoon Johan, die beslag wist Clubkampioenschap te leggen op de tweede plaats. hpnoplnnrs Knpwnrht °m zeven uur schoot wethouder H R nengeiaars tsoewacm A de Mul 44 wedstrijdiopers onontbeerlijk is, hulp krijgen op tij den dat het nodig is-. Op die wijze zullen mogeüjk. met de beschikbare middelen, meer mensen geholpen kunnen worden" Schaakvereniging Hulst begint nieuw seizoen HULST - De schaakvereniging Hulst begint vrijdagavond het nieuwe sei zoen. De pupillen spelen dan van 19.00 hei ^..icours was'afgelegd, het Ridel tot 20 00 uur en de junioren en senio- ook deze drie achter zich Ridel sr, die ren vanaf 20.00 uur. De wedstrijden in zijn jeugd aan atletiek heeft ge- worden gehouden in 'Den Dullaert daan. begon vijfjaar geleden weer aan Er wordt een nieuw competitiesys- tnmlopen omdat hij naar zijn zeggen teem gehanteerd, dat het mogelijk te dik werd maakt om onregelmatig de clubavon- Na afloop reikte wethouder De Mul in den bij te wonen. Het bestuur heeft samenwerking met raadslid Loes den daartoe besloten omdat de leden Doelder aan de wedstrijdlopers de voornamelijk recreatiespelers zijn. prijzen uit. Voor de meer fanatieke schakers Bij de recreatieve deelnemers, die staan er dit seizoen ook verschillende KOEWACHT De Koewachtse hen- trimmers weg voor deze stratenloop allen een herinneringsmedaille ont- wedstrijden tegen schaakveremgin- gelaarsveremging begon haar jaarlijk- Ridel af vanaf het begin de kop vingen, werd Toon van de Broecke uit gen in Zeeuwsch-Vlaanderen en Bei- se clubkampioenschap, dat dit jaar en voerde het tempo zo hoog op dat uit twee wedstrijden bestaat. De eer a* spoedig een afscheiding ste wedstrijd werd gehouden m het vond Slechts drie lopers konden in viswater het 'Grote Gat' in Koewacht. u' Aan die wedstrijd namen 24 jeugdle den deel. De tweede wedstrijd volgt op een later tijdstip op het water 'De Konijnenputten'. AJs eindstand wordt het beste resultaat van de twee wed strijden genomen. Tot heden waren de vangsten op 'De Konijnenputten' veruit de beste. Uitslag eerste wedstrijd. 1 Frank Meche- link. Westdorpe, 800 gram; 2 W de Schep per, Koewacht. 680 gram, 3 1 Kint, Koe wacht. 650 gram. Zaterdag sportdag in Schoondijke SCHOONDIJKE Op sportpark De Molenkreek in Schoondijke wordt zaterdag de jaarlijkse sportdag ge houden. De organisatie is in handen van de diverse verenigingen en het zwembadpersoneel. 's Ochtends zijn er zwemwedstrijden, Kleuters en peuters kunnen zandfigu- ren maken of straattekenen. Deelne mers worden om 10 uur verwacht in het sportpark. Om 13.30 uur start een Schoondijke Dit jaar ligt de nadruk op atletiek. Deelnemers kunnen zich Forse schade bij botsing in Breskens BRESKENS Bij een aanrijding op de Langeweg in Breskens. woensdag middag omstreeks twee uur. is de tienkamp'"voor "alle personenauto van B A. J J. van de E. - - - - uit Axel behoorlijk beschadigd. Van de E. haalde een tractor die plotseling mtieven in hoog- en verspringen, linksaf sloeg De tractor werd be- hardlopen, balwerpen, hindermsbaan, stuurd door P. W. J. V. uit Breskens. fietsen en een zwembadspel. In af- wachting van de prijsuitreiking Llubkampioenscnap rond 17 uur - zijn er wedstrijden touwtrekken. jeugd GOA in Axel AXEL Tijdens het afgelopen week- CllTSUS Wljll maken en einde werd in Axel het clubkampioen- j schap voor de jeugd van de hengelver- bierbrOUWei l lil CrTOede emging GOA gehouden. In de derde' GROEDE - In hotel 't Vlaamse Duyn wedstrijd die voor dit kampioenschap in Groede wordt woensdag 7 septem- meetelde kwamen dreiendertig deel nemers naar de kleine kreek De vangsten waren uitstekend. Na afloop werden de kampioenen gehuldigd door jeugdvoorzitter Ferry Lippens. In de leeftijdsklasse 8 tot en met 11 jaar werd Marco Peeters kampioen. In de klasse 12 tot en met 14 jaar werd Marco de Bakker clubkampioen Individuele uitslag 1 Marco Bakker (690). 2 Marco Peeters (600'. 3 Rudi van Damme (500). 4 Patrick Tangelder i490i. 5 Edwin Tangelder (450'. 6 Johnny Jansen i400i 7 Marco van Ham (360). 8 Milan van der Veldt (330). 9 Laurens Zaman (300) en 10 Wim Oosterling (270). Terneuzen eerste in een tijd van 58 minpten. Bij de dames was het de Axelse Catnen Scheele, die in 1 uur en 21 minuten het traject als eerste beëindigde De uitslag wedslnjdlopers 1 Albert Ridel. Zelzate, 47 minuten. 2 Johan Ridel. Zelzate, 48,48, 3 Jacques Ruprigh, Ertvelde 49.39, 4 Lucien Hoop. Kloosterzande 49 43, 5 J Bakker Axel 49 53. 6 A Polderman. Vogel waarde 49 57. 7 J Snoek. Terneuzen, 50.22,8 E. Vinke. Westdorpe 51 20. 9 O van Over loop, Holst 52. 10 P van Dorselaer. Hulst 52.04 Recreatieve lopers 1 Toon van de Broecke, Terneuzen 58 minuten, 2 Peter de Jong Terneuzen 3 Paul Vaal. Kloosterzan de, 4 Piet Verhelst. Westdorpe. 5 Ene van de Brande, Westdorpe Dames I Catrien Scheele 1 uur 21,2 Tilly van Triest. Axel 1 uur 26 minuten O ud-strijders! Veteranen Legioen houdt barbecue-avond Sluiskil gie op het programma. Clubkampioenschap bij toerclub in Kloosterzande KLOOSTERZANDE De Toerclub Kloosterzande hield de jaarlijkse cluokampioenschappen voor haar le den Op het programma stonden een tijdrit op snelheid en een tijdrit"op gemiddelde, waarbij de deelnemers moesten trachten een gemiddelde snelheid aan te houden van 22 kilome ter per uur De afstanden waren res pectievelijk 6 en 7 kilometer en de ritten werden verreden in de polder nabij Ossemsse en Kreverhille De uitslag van de snelhcidsnt: 1 G Fok- kens. 2 R Vermue. 3 H. Kerckhaert, 4 J Baart. 5 R Goossen. De uitslag van de tijdrit op gemiddelde 1 L Jonkheijm, 2 R Goossen. 3 H Kerck haert-, 4 A de Klerk. 5 T Otjes Ter opening van de braderie in Axel liet wethouder P. Apers zich optillen door de Belg John Massis, die voor deze handeling zijn tanden gebruikte. AXEL En zo zweefde de Axelse wethouder P. T. A. M. R. Apers een wijle decimeters boven de grond aan de tanden van de Belgische krachtpatser John Massis. Met die stunt werd woensdagmiddag in Axel de jaarlijkse braderie geopend. „Ach", zei de sterke man, "dit stelde niets voor. Ik heb al eens twee wethouders met het gebit getild". In zijn openingswoord zei Apers dat de gemeente zich wil inzetten om Axel als winkelcentrum op peil te houden en verder uit te bouwen. Dat moet dan echter wel in eendrachtige samenwerking gebeuren met de ambulante handel en het midden- en kleinbedrijf "Want", stelde de wethouder vast. "de liefde kan niet van éen kant komen. Men mag van de overheid niet verwachten dat die de problemen alleen oplost. Trou wens. de Axelse ondernemers hebben inventiteit ge noeg om daarmee mee te helpen" Het was gistermiddag bij de opening van de braderie direct al een drukte van belang. Die publieke belang stelling deed de ere-voorzitter van de stichting Streck- centrum Axel. W. Dieleman, duidelijk deugd. „I'; hoop dat deze braderie de vorige in bezoekersaantal zal overtreffen De Axelse braderie duurt voort tot en met zaterdag. Vandaag (donderdag) staan onder meer op het pro gramma: demonstratie oude ambachten, een rommel markt voor de schooljeugd, optredens van de show band Axel. touwtrekwedstrijden op het Szydlowski- plein en een balletuitvoering door de balletgroep zuster Mane José. In café De Pieper wordt vanavond om 20 00 uur een grote modeshow gehouden Schade aan twee Blaauwe Hoeve Politie Terneuzen Informatieavond over Bahai in Hulst SLUISKIL Vrijdag 9 september houdt de Nederlandse Bond van Oud- strijders-Veteranen Legioen Neder land afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen (NBOS-VLN) haar eerste bijeenkomst HULST De plaatselijke geestelijke voor het 1983-1984, en wel te raad van de Baha'i van Middelburg Sluiskil. Men begint met een barbe- houdt vrijdag 2 september een infor- e-avond op het voormalige terrein matieavond in het gemeenschapscel van de oude sloperij van S. de Visser Deze ligt aan de grote weg Terneuzen- trum Den Dullaert in Hulst. Onder werp is de vervolging van de aanhan- Sas van Gent. bij de afslag Sluiskil gers van het Bahai geloof in Iran. ber een inleiding gegeven over het maken van wijn en het brouwen van bier. Federatiesecretaris J van Schaick vertelt belangstellenden alles over beide ambachten. De cursus be gint om 20 00 uur. rechts af de spoorlijn over Bij slecht weer wordt het gehouden in de loods op dit terrein. Alle oud- militairen, gewezen dienstplichtigen, van Marine, landmacht en lucht macht, zijn van harte welkom. De Bahai-gemeenschap telt 300 000 aanhangers en is daarmee de grootste religieuze minderheid in Iran. Spreker die avond is H. Markies, al jaren lid van de Bahai-wereldgemeenschap en woonachtig in Ivoorkust Hij is mo- auto's in Hulst HULST Bij een frontale botsing op de hoek van de Moervaartstraat met het Godsplein in Hulst zijn dinsdag avond omstreeks tien uur twee auto's flink beschadigd. Het ongeluk gebeurde doordat R. J L. uit Terneuzen, die over ht Godsplein reed, de haakse bocht naar de Moer vaartstraat afsneed Daarbij kwam hij in botsing met een auto. bestuurd door A J. W. uit Hulst, die over de Moervaartstraat in de richting van het Godsplein reed. Hulst begint met speciale diensten HULST In de kapel van het bejaar dentehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst wordt zondag 4 september de eerste gemeenschapsdienst van het nieuwe seizoen gehouden. Het thema van de eerste dienst is 'Weet waaraan je begint'. Medewerking verlenen het combo en het jongerenkoor van de kerk. De dienst begint om 11.15 uur Het ligt in de bedoeling dergelijke diensten elke eerste en derde zondag van de maand te houden. houdt kijkdag voor brommers en fietsen^ TERNEUZEN De gemeentepolitit van Terneuzen houdt morgen (vrij- j dag) een kijkdag voor gevonden fiel- c sen en brommers. Het gaat om de. li 'oogst' van na april, toen er voor het] 1 laatst een dergelijke dag werd georga- 1 niseerd. Wie benieuwd is naar zijn of] haar 'karretje' wordst tussen 15.30 em 17.30 en 18.30 en 20.30 uur verwacht op het politiebureau aan de Rose i gracht. De avond wordt opgeluisterd met menteel op doorreis in Nederland. De muziek en begint om acht uur informatie-avond begint om 20.00 uur. Voor vierde maal jazzfestival in Sas van Gent SAS VAN GENT Sas van Gent wordt na Terneuzen lang zaamaan de tweede jazzplaats. Zaterdag 3 september wordt voor alweer de vierde achter eenvolgende maal het jazzfesti val 'Jazz at the Beetcity' gehou den. In voorgaande jaren trok het festival telkens enkele hon derden toeschouwers. De organiserende stichting Sas Promotion heeft voor zaterdag vijf orkesten gestrikt Mare Ver schelden Jazztrio, Willy Aelvoet New Orleans Swing Band. Mal- lerlei, Schelde Dixies en als top per Ceres Jazzband. De concer ten beginnen alle om 21.30 uur In hotel De La Bourse treedt Mare Verschelden op. Willy Ael voet staat met zijn band in her berg De Rotterdam, de folk groep Mallerlei speelt in café De Watergeus en Ceres Jazzband heeft café De Dukdalf als thuis haven Die laatste band trad vorig jaar ovengens ook op tij dens het Schelde Jazzfestival in Terneuzen. 'Jazz at the Beetcity' is tot stand gekomen in nauwe samenwer king met de Culturele Commis sie in Sas van Gent (subsidiever lening) en met medewerking van enkele bedrijven, Hoewel be perkt van opzet, denken de orga nisatoren er niet aan het festival ln de komende jaren uit te brei den. Jan Sanderse. „We willen het houden zoals het nu is een gezellig festival, Sas 'eigen...' NA EEN PERIODE VAN 27 JAAR TERNEUZEN Zuster A. Warrens nam woensdag afscheid als hoofd van de interne afdeling van het Julianaziekenhuis in Terneuzen. In het ziekenhuisreslau- rant werd een druk bezochte receptie gehouden. De scheidende verpleegster ontving tal van cadeaus en bloemstukken. Collega's van de interne afdeling en de ches op, waarin zuster Warrens op de korrel werd genomen. Zuster Warrens begon haar verpleegstersloopbaan in 1946 in het Hulster Sint LiduinaztekenbUls. In '56 veranderde ze van werkgever. Ze begon in het Julianaziekenhuis in Terneuzen als waarnemend hoofd van de interne afdeling afdeling neurologie en psychiatrie voerden korte sket- Na twee jaar werd ze benoemd tot hoofd. Het afscheid van hoofdzuster A. Warrens van het Julianaziekenhuis in Terneuzen ging met menige handdruk gepaard. De HERE verrijkte ons ge zin door de geboorte van JANNEKE J Borgdorff G W. Borgdorff- de Jonge Lucie Martin Geert Willem 31 augustus 1983, V Middelhovenstr. 59. 4571 AA Axel Plaats uw familieberichten in de PZC Met droefheid geven wij u kennis van het plotseling overlijden van onze zorgzame vader MARINUS HERREBOUT weduwnaar van Catharina van Doeselaar in de gezegende ouderdom van 90 jaar. Axel, 29 augustus 1983 Verzorgingstehuis 'De Vurssche'. Correspondentieadres J. Herrebout. Sassing 64, 4541 HN Sluiskil, De begrafenis heeft in alle stilte plaatsgevonden op woensdag 31 augustus jl.' op de Algemene Begraafplaats aan de Westsingel te Axel Heden nam de Heere tot Zich, na een kort ziekbed, mijn geliefde man en onze zorgzame vader, behuwdvader en lieve opa JOSIAS LUCASSE echtgenoot van Elizabeth de Koeijer op de leeftijd van 78 jaar. Terneuzen: E. Lucasse-de Koeijer Vlissingen: A F. de Boever-Lucasse J de Boever Terneuzen K J Lucasse J R Lucasse-Oppenneer E J. Meertens-Lucasse M. T Meertens en kleinkinderen 31 augustus 1983. 'Bachten Dieke' Koningmnelaan 2, 4532 BP Terneuzen. De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 3 september a.s., om 10.30 uur op de Zuiderbe graafplaats. na voorafgaande rouwdienst vanuit de aula van 'Bachten Dieke'. aanvangende om 10.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in voornoemd gebouw. De jaarlijkse ALGEMENE VERGADERING zal worden gehouden op maandag, 19 september 1983, om 20.00 uur in Hotel Van Leuven te Kloosterzande. De agenda alsmede de jaarstukken liggen vanaf heden voor de leden ter inzage op de bank. 8 SEPTEMBER AANBIEDING koffie met f Q fl pikant broodje J ü,U croissant met t n n garnalensaladeJ D,U Om mee te nemen: broodje halfom x n rn (lever en pekelvees) Z,ull

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 28