PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aanhang Solidariteit slaags met politie Hevige gevechten in straten van Beiroet Coalitie versterkt positie in senaat met drie zetels Kapers gaven zich over HERDENKING AKKOORDEN GDANSK Mogelijk 10001 ontslagen bij bibliotheken Rellen na begrafenis Aquino eisen dode LIBANEES LEGER IN DE AANVAL Autogas duurder ©iPITOL Buien Half lot zwaar bewolkt en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtem- peratuur van IS graden aan zee tot 23 in het oosten van het land. Tot matig toenemende wind. draaiend van zuid oost naar zuidwest. 26e jaargang no. 204 londerdag 1 september 1983 Vandaag.... op pagina 8 'JT 7 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. (Van onze correspondent JERUZALEM De Israëlische regeringscoalitie Likocd kiest vanavond (donderdag) een opvolger voor premier Begin. De keuze gaat tussen vice-premier Levi en minister van buitenlandse zaken Shamir. De kansen van Levi schijnen iets beter te zijn. Maar het is lang niet zeker dat de nieuwe leider van de Likoed ook Israels volgende premier wordt. Ondanks alle beloften van trouw aan Begin en de Likoed sluiten de coalitiepartners een coalitie met de Arbeiderspartij niet uit. Vijf knessetleden van de coalitie hebben laten weten alleen een regering van nationale eenheid te zullen steunen, waarin zowel de Arbeiderspartij als de Likoed vertegenwoordigd zullen zijn. De huidige coalitie steunt op 64 van de 120 knessetleden. Deze vijf kunnen dus het vormen van een nieuwe Likoed-regering torpederen. Het heeft er dan ook alle schijn van dat de kabinetsformatie geruime tijd zal duren. sche opstelling". Terwijl kreten op klonken als „Geen vrijheid zonder Solidariteit" keerden Walesa en Jan- kowski terug naar de kerk Toespraak Van onze correspondent t fENEN Op de derde verjaardag van de ondertekening van de akkoorden van Gdansk zijn enduizend Poolse metaalarbeiders van de Nowa-Hutahoogovens in de buurt van Krakau 'oensdag slaags geraakt met ZOMO-eenheden, de Poolse speciale politie. Ofschoon de Poolse utoriteiten blijkbaar hebben gedacht dat Gdansk zelf de gevaarlijkste onrusthaard zou zijn, 'erden uit Krakau en omgeving de eerste hevige onlusten gemeld. In andere Poolse steden wam het tot vreedzame demonstraties voor de ontbonden vrije vakbond Solidariteit. Later ntstonden vechtpartijen in Gdansk. ort na twee uur woensdagmiddag komst was. lag een politiecordon. Wa- vamen in Krakau ongeveer 2000 lesa, die gevolgd door een grote me- •o-Solidariteit-demonstranten. die nigte te voet van de kerk van Sint weg waren naar het kerkhof op Bngitta naar het monument onder- 'ansen te leggen op de graven van weg was. werd ongeveer een kilometer achtoffers van de staat van beleg, in daar vandaan door de oproerpolitie Dtsing met de politie. De groep groei- tegengehouden. Samen met drie an- snel aan tot 10.000 en toen de deren mocht hij doorlopen. Rond 20 etaalarbeiders van hun werk kwa- minuten later keerde hij terug met. en. breidden de gevechten tussen een bos bloemen in zijn hand. Walesa rbeiders en de versterkte politie- bewaarde het zwijgen, maar zijn ïnheden zich verder uit. Op het biechtvader pater Henryk Jankowski aangas, de wapenstokken en de wa- prees de menigte voor haar „heroi- rkanonnen van de gehate ZOMO itwoordden de demonstranten met it teruggooien van traangasbom- ten en het werpen van straatstenen i de havenstad Gdansk was het tot 's /onds acht uur de hele dag rustig ok hier werd gevolg gegeven aan de - proep van Solidariteit tussen twee vier uur 's middags het openbaar ïrvoer te boycotten. Rond 20.00 uur ukken zo'n 7000 demonstranten par het monument voor de gevalle en van 1970 bij de Leninwerf. De proerpolitie (ZOMO) dreef de menig- met de wapenstok uiteen, olitie en legereenheden hadden het ebied rondom de Lenin-scheepswerf, 'aar Walesa werkt en waar de over- enkomst drie jaar geleden is onderte- end. afgezet. Ook rond het gebied jndom het monument, waarvan de prichting onderdeel van de overeen- Bij het verlaten van de kerk, waar hij een mis bijwoonde, hield Walesa een korte toespraak. Hij zei daarbij dat Solidariteit „een grote overwinning heeft geboekt". „Het gaat er niet om tanks aan te vallen, maar te laten zien hoe groot ons aantal is. Hij dankte de arbeiders van de Lenin werf omdat zij gehoor hadden gege ven aan zijn oproep tot een vreedza me demonstratie en daarna naar huis te gaan. In Warschau arresteerde de politie willekeurig mannen en vrouwen toen de groep mensen in de buurt van het bloemenkruis bij de St. Annakerk niet ver van de Warschause binnenstad te groot werd om het nog te kunnen overzien. De oude binnenstad zelf was al tevoren afgesloten Bij het invallen van de duisternis werd de spanning voelbaar en dreigend. Uit Wroclaw, het industriegebied dat eveneens bekend staat om zijn weer stand, zijn er berichten over demon straties en arrestaties. Drie Polen hebbenwoensdag een reusachtige 'Solidarinosc'-vlag ge plant op de top van de Mont Blanc, de hoogste berg in Europa. 'EN HAAG (ANP) Minister Brink- mn van wve acht het niet uitgeslo- !n dat er duizend tot twaalfhonderd rbeidsplaatsen bij bibliotheken zul- in worden geschrapt. De minister ïi dit woensdagavond bij de behan- eling van zijn wetsvoorstel om dit lar 55 miljoen gulden te bezuinigen p de openbare bibliotheken, oplo- end tot zestig miljoen in 1986. 'aar boven op komt nog een bezuini- Ing van vijftien miljoen gulden voor It jaar wegens een wijziging van het nancieringssysteem voor de openba- bibliotheken. Jternatieven, zoals een drastische rbeidstijdverkorting, dan wel een Inke beperking van de openingsuren f sluiting van filialen ziet de minister olstrekt niet zitten lm de 55 miljoen gulden aan bezuini- Ingen via arbeidstijdverkorting op te angen moet er gemiddeld dertig pro ent minder worden gewerkt. Dat is let te verkopen aan de bibliotheca- ssen. aldus minister Bnnkman. let heffen van een bedrag per uitge- tend boek vindt minister Brinkman Is oplossing voor de beoogde bezuim- Ingen slechts een druppel op een loeiende plaat. Om de beoogde 55 liljoen gulden aan bezuinigingen op vangen, zou per uitgeleend boek irca een gulden aan de cliënt in ïkening moeten worden gebracht. De gemaskerde lieder van de kapers m gesprek met journalisten op het vliegveld. TEHERAN BAHREIN iRTR'AFP/ se nationale persbureau Irna. De gij- in Iran hadden gevraagd. De gijze- DPA) üc kapers van een Franse zeiaars werden vrijgelaten. laars bleken zich goed te voelen maar Boeing op het vliegveld van Teheran gingen toch het ziekenhuis in voor een hebben zich woensdagmiddag over- Radio Teheran zei dat de vier Ara- controle-onderzoek, aldus een func- gegeven, zo is gemeld door het Iraan- bisch sprekende kapers politiek asiel tionans van de luchthaven MANILLA 'UPI) Bij ongeregeldhe den na de begrafenis van de vermoor de Filippijnse oppositieleider Aqui no zijn woensdagavond een dode en tientallen gewonden gevallen. Eer der was iemand bij de begrafenis door de bliksem gedood. De politie kwam in actie tegen ongeveer drie duizend jongeren, die bij het presi dentieel paleis in Manilla waren sa mengestroomd. Onder de gewonden zijn verscheidene politie mensen. Naar schatting ongeveer twee miljoen mensen waren woensdag in Manilla omgekomen om Benito Aquino de laatste eer te bewijzen. Kardinaal Sin, leider van de 42 miljoen RK-gelovigen in de Filippijnen, die zijn kritiek op Marcos en diens bewind niet onder stoelen of banken pleegt te steken, zei in zijn preek, dat "Aquino de staat uitdaagde de waardigheid te herstel len die hij heeft verloren, hij een pelgrim was die de terugkeer naar zijn land als vriend van het volk met zijn leven moest betalen en dat zijn dood eenheid kan brengen in de stnjd om herstel van de democratie in de Filip pijnenDe kardinaal laakte het 'kli maat van tyrannie en onderdrukking in het land'. BEIROET (UPI RTR DPA'AFP) De Libanese hoofdstad Beiroet was woensdag het toneel van de hevigste gevechten sinds de Libanese burger oorlog van 1975/76. De hele stad kwam onder zwaar vuur van raket ten en granaten te liggen. Het gere gelde Libanese leger zette met 10.000 man de aanval in tegen dc linkse en Afslanking Akzo - Akzo zout che mie (AZC) heeft van het ministerie van sociale zaken toestemming gekre gen om 150 werknemers van 57.5 jaar en ouder te ontslaan. Dit heeft een woordvoerder van het bedrijf woens dag bekendgemaakt. De ontslagen passen in een afslankingsplan, dat met de vakbonden was overeengeko men Aanvankelijk had het ministerie zijn goedkeuring onthouden. ABP Mr. P H. Holthuis, directeur arbeidsvoorwaardenbeleid van het ministerie van onderwijs en weten schappen. is de tweede gedelegeerde uit de raad van toezicht van het ABP die zijn goedkeuring moet geven aan de onroerend-goedtransacties van het pensioenfonds. Dat heeft voorzitter W Wiermga van de raad woensdag meegedeeld Mr Holthuis is de gedelegeerde na mens de „werkgevers" de ministeries en de gemeenten. Namens de werkne mers in de raad van toezicht treedt al eerder benoemde Th. Sonneveld (ACOP) als gedelegeerde op Aanslagen Londen De Britse anti-terroristenbngade is een uitge-, breid onderzoek begonnen naar de' drie bomaanslagen die in de nacht van dinsdag op woensdag in het cen trum van Londen zijn uitgevoerd. Bij de aanslagen vielen geen slachtoffers, maar veroorzaakten wel materiële schade. Islamitische strijders, die grote delen van West-Beiroet in hun macht had den. Volgens ooggetuigen en berichtge ving via de radio is het leger erin geslaagd de milities van veel plaatsen te verdrijven Het leger kondigde een uitgaansverbod af In de gebieden die het onder controle heeft Regerings- soldatefi kregen de opdracht op ieder een te schieten die wapens draagt. Amerikaanse militairen van de vre desmacht gingen met helikopters in de bergen op zoek naar stellingen van Druzische en Sji'itische milities. De Amerikaanse mariniers schoten terug nadat zij in de buurt van de interna tionale luchthaven onder vuur kwa men te liggen President Ronald Rea gan het woensdag weten dat de 1200 man sterke eenheid van de Verenigde Staten niet wordt teruggetrokken Ook Frankrijk en Italië zullen hun contingenten niet terugtrekken. Libanons president Amin Gemayel nep na besprekingen met de Ameri kaanse bemiddelaar Robert McFarla- ne de leiders van de belangrijkste groeperingen In zijn land op bijeen te komen om via een dialoog een einde te maken aan de stnjd In Damascus wees Dmzen-leider Jumblatt de op roep van de hand. Het Sow jet-persbureau Tass heeft de Verenigde Staten er woensdag van beschuldigd de crisis in Libanon te verergeren door de aanwezigheid van de Amerikaanse mariniers in de internationale vredesmacht. BRABANDER STEMT OP VERKEERDE LIJST ROTTERDAM (ANP) Met ingang van vrijdag of zaterdag gaat de prijs van autogas (lpg) met 2.5 cent per liter omhoog. Bij de zelftankstations van de meeste benzinemaatschappijen en de vrije pomphouders gaat een liter lpg dan 80,4 cent kosten De prijsverhoging is een gevolg van prijsstijgingen op de internationale productenmarkt. In de prijzen van benzine en diesel komt (voorlopig) geen verandering. rADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dc meerderheid die de regeringscoalitie van CDA en VVD in de Senaat reeds bezat, is woensdag verder vergroot. Bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer steeg het aan tal zetels voor dc coalitie van veertig naar 43. Deze winst kwam vooral op rekening van de VVD, die vijf zetels winst boekte. Het CDA verloor twee zetels. De uitslag van de verkiezingen voor alle 75 zetels ln de Eerste Kamer leverde slechts één verrassing op. Van tevoren was berekend dat het CDA 27 zetels kon behalen Doordat een van de Brabantse Statenleden echter op een verkeerde CDA-lijst stemde, ging een restzetel voor de christen-demo craten verloren. Deze zetel werd nu toegewezen aan de SGP. Tegenover de winst voor de coalitie staat een forse achteruitgang met elf zetels voor de PvdA Dit verlies is slechts voor een deel goedgemaakt door winst van klein links Het linkse blok zal in de nieuwe Senaat 28 zetels tellen. In de 'oude' Eerste Kamer beschikte de PvdA alleen al over dit aantal zetels. De verkiezingen voor de Eerste Ka mer zijn zogenaamde getrapte verkie zingen De samenstelling v^n de Ka mer wordt niet bepaald door de stem men van alle kiesgerechtigde Neder landers. maar gebeurt door de 705 leden van Provinciale Staten. Omdat de Staten echter samengesteld zijn volgens politieke partijen, kan van te voren zowel de uitslag als de zetelver deling precies berekend worden Voorwaarde is dan wel dat alle Sta tenleden van een bepaalde partij hun stem precies uitbrengen op de wijze die het hoofdbestuur heeft uitgere kend In Noord-Brabant heeft één van de Statenleden woensdag de op dracht niet opgevolgd, hetgeen het CDA een zetel in de Senaat heeft gekost De christen-democraten deden met twee lijsten mee aan de verkiezingen, ten einde precies twee restzetels te kunnen behalen. In afwijking van de voorgeschreven procedure besloot echter een Brabander niet te stem men op de hem opgedragen lijst, maar op een streekgenoot. Piet Wagtmans uit St Willebrord Wie de vergissing heeft begaan, valt niet na te gaan omdat de stemming geheim is De PvdA-fractie is door de nederlaag terecht gekomen op het laagste aan tal zetels in de Senaat sinds de oprich ting. Nog nooit te voren bestond het socialistsche blok uit slechts 17 man nen en vrouwen. De VVD-fractïe is nu precies even groot. Deze verschuivingen zijn een direct gevolg van de verkiezingsnederlaag van de PvdA bij de Statenverkiezin gen van maart 1982 Ook voor D'66 is de uitslag van de verkiezingen opmerkelijk Omdat de ze partij vorig jaar maart nog op winst stond, zal de fractie in de nieuwe Senaat uit zes leden bestaan. Dat is hetzelfde aantal als waarover de De mocraten beschikken in de Tweede Kamer. Van de overige kleine linkse partijen boekte de PSP twee zetels tSlot zie pag. 3 kol. 5) De grootste kollektie ambachtelijk meubelmakers\akv\erk vindt u bij Capitol in Waalwijk i F.êti uil dc Piet Klerkx groep i - Zanddotik- tVaalwijk Telefoon 04160 38225 /JÊ Rokers Het aantal rokers is. ondanks allerlei campagnes, weer ge stegen De in te dienen ont- werp-Tabakswet zal overigens geen rookverboden voor zie kenhuizen en schelen bevat ten. (PAGINA 3) Afpersing De Haagse arts die verdacht wordt van afpersing van de bierbrouwerij Heineken. wilde met het geld acties tegen het bewind-B outer se in Suriname financieren. (PAGINA 3) Mishandeling De controles op dierenmishan deling worden verscherpt De inspectiedienst van de Dieren bescherming krijgt daarvoor een andere opzet. (PAGINA 5) Kachel De kachel heeft iveer toe komst. De groei van het aanthl c.v -installaties stagneert. (PAGINA 5) Inkrimping Bij de KMS in Vlisstngen staan honderd banen op het spel. nu de directie er niet in is ge slaagd een Marokkaanse kor vetten-order tijdig te verwer ven. Daardoor moet de capa citeit van de scheepsnieuw- bouwafdeling waarschijnlijk terug van 1.235 miljoen naar 1 miljoen manuren per jaar (PAGINA 131 Conflict Bernard Hinault wil niet lan ger met zijn ploegleider Cyrille Guimard samenwerken De Tourvedette heeft zijn sponsor de eis gesteld ..Hij eruit of ik". (PAGINA 23) Radio en televisie, kunst: 2. Bin.- en buiten!.: 3 en 5. Financiën, econ.: 7. Varia: 9 en 11. Prov.: 13, 15, 17 en 19. Sport: 21 en 23.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1