'Nieuw analfabetisme in bibliotheekwereld dreigt' Coen Hendriks (60) bij De Schelde uitgezwaaid Eerste tegelmat op bodem van Oosterschelde gelegd Rijkspolitie neemt nieuw telefoonsysteem in gebruik BOERSMA OVER BEZUINIGINGSPLANNEN: Provincie-bijdrage in leerlingenprojecten DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 PZC/ provincie 15 MIDDELBURG -„Op het gebied van het bibliotheekwerk dreigt een nieuw analfabetisme. Wat sinds de oorlog met heelveel inspanning is opgebouwd, komt nu in de gevarenzone.De toestand is heel ernstig, maar nog niet hopeloos".Dat zei mr. J. P. Boersma, lid van het dagelijks bestuur van de provincie en voorzitter van de gemeenschappelijkeregeling Zeeuwse bibliotheek, woensdag tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van die regeling overde bezuinigingen, die minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft aangekondigd. De heer Boersma leverde daar in scherpe bewoordingen kritiek op. „Van de kant van het ministerie is voor de Provinciale Bibliotheekcen- i de ene dag op de andere drie ton trale. De Zeeuwse bibliotheek, waarin bezuinigen De Provinciale Biblio- de provincie, de gemeente Middel- theek Centrale(PBC) moet acht ton j, burg en de Stichting Openbare Biblio- inleveren. De heer Boersma stelde, r lllClttl matig reageren als je zo 'plotseling theek Middelburg deelnemen, moet dat als gevolg van die bezuinigingen met bezuinigingen van tonnen wordt -steeds tegen het bibliotheekwezen ge- izegd. dat een planmatig beleid ge jvoerd moet worden. Hoe kun je plan- in een hoger tempo gezocht zal wor den naar integratie van het hele bi bliotheekwezen in Zeeland .waarbij een provinciaal bibliotheeknetwerk ontstaat. Een studie over die integra tie is in eerste aanleg al begonnen en die zal nu naar het oordeel van de heer Boersma met grotere voortvarend heid moeten worden afgerond. Daar bij dient voorop te staan, dat een zo groot mogelijk dienstbetoon wordt verleend en dat zoveel mogelijk ar beidsplaatsen behouden worden. geconfronteerd". ;De heer Boersma maakte duidelijk, dat de provincie behalve voor de Zeeuwse Bibliotheek, die samengaat met de gemeentelijke bibliotheek van Middelburg, ook nog de zorg heeft ADVERTENTIE JONGE DUBBELE GRAANJENEVER Zeeuwse teckels in de prijzen 's GRAVENPOLDER - Tijdens de internationale hondententoonstel ling in Rotterdam behaalde de lang harige dashond Felicien van de fami lie De Kunder uit 's Gravenpolder de eerste plaats in de open klasse. Aan deze tentoonstelling deden 2200 hon den mee. Andere teckels van de kennel Zeeuws Roem, waarvan Felicien ook afkom stig is. vielen eveneens in de prijzen Langhaarte'ckel Freule Esmiralda werd eerste in haar groep en de kor thaardwergen Quick en Picolet be haalden beiden eveneens een eerste plaats. Picolet sleepte tevens het kampioenschap in de wacht voor de beste ruwhaar-dwergteckel. Informatiedag over sportbeoefening voor gehandicapten HEINKENSZAND - De Zeeuwse sportraad houdt zaterdag 10 septem ber een informatiedag in 'De Stenge' in Heinkenszand. Doel hiervan is meer bekendheid te geven aan sport beoefening voor lichamelijk, geeste lijk en zintuigelijk gehandicapten. De bijeenkomst is bestemd voor ge handicapten met belangstelling voor sport en spel, voor instanties en organisaties die gehandicapten op die mogelijkheden kunnen wijzen, voor het sportteclinisch kader en voor anderen die geinteresseerd zijn in deze vorm van vrijetijdsbesteding. De informatiebijeenkomst begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. De bezoekers krijgen tot 16.00 uur doorlopend informatie via filmvoor stellingen, diavoorstellingen en diver se stands. Hieraan wordt medewer king verleend door de Nederlandse Invaliden Bond. het district Zeeland van de Nederlandse Invaliden Sport bond, de Nederlandse Sportbond voor Geestelijk gehandicapten, de konink lijke Nederlandse Doven Sportbond, de Sportfederatie Visueel Gehandi capten Nederland. Stichting Viscen- tra Gehandicapten, Het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, Stich ting Revalidatie Goes, Sportvereni ging De Vroendenkring Vlissingen. de Zeeuwse Ruitersportvereniging voor gehandicapten, de ANWB, Staatsbos- beheer en de Stichting Watersport Gehandicapten. Directeur A. J C. van Hal van de I Nederlandse Sportbond voor Geeste lijk Gehandicapten houdt om 11.00 uur een inleiding over het onderwerp I 'Sportbeoefening door geestelijk ge handicapten'. Zijn inleiding neemt ongeveer een half uur in be slag. Vervolgens wordt vanaf 11.45 tot 13 00 uur een sport- en spelinstuif gehouden voor geestelijk gehandicapten in de sporthal van De Stenge. Een groep sporters uit Breda laat wat mogelijk heden zien en belangstellenden kun- 1 uen zelf meedoen. Vanaf 14.00 uur tot 14.30 uur staat een sport- en spelin- stuif voor lichamelijk gehandicapten i op het programma. Voorzitter P.J.L van Eysden van de Nederlandse Inva liden Sport Bond houdt dan tevens een inleiding. Eveneens in de sporthal van het complex worden vanaf 14.45 ;uur tot 15.45 uur de in Zeeland aanwe zigen sporten gedemonstreerd. Tot besluit van de informatiedag wordt vanaf 16.00 uur tot 17.00 uur een folstoelbasketbalwedstrijd gehouden MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie is bereid om enkele restauratieprojecten in Sluis en Aardenburg te laten uit voeren als leerlingbouwplaats. Op basis daarvan kan de provincie een bijdrage geven uit het fonds voor .bijzondere voorzieningen'. Gs komen daartoe met voorstellen in de statencommissie voor econo mische zaken. Het gaat om de restauratie van de Stadspoort .De Zuidpoort' te Sluis. Daar kunnen twee jaar lang 5 tot 6 leerlingen aan werken. De totale kosten komen op 188 mille, de gemeente is bereid een ton te ge ven. Gs hebben besloten een pro vinciale bijdrage van 75 mille te verstrekken. Daarnaast is 5 pro cent monumentensubsidie be schikbaar. Het geringe overblijven de bedrag kan volgens gs door de gemeente nog worden bijgepast. In Aardenburg gaat het om de restauratie van de Kaaipoort en de westgevel van de kerktoren St. Kruis. Op beide projecten kunnen tien leerlingen 9 maanden werken. Het werk aan de Kaaipoort kost 4 ton, de gemeente geeft 275 mille, gs hebben een ton beschikbaar ge steld. Met het karwei St. Kruis is 290 mille gemoeid, waarvan 2 ton wordt gedragen door de gemeente, gs geven namens de provincie 75 mille. Op beide projecten kan enige monumentensubsidie worden ver strekt. Ook hier menen gs dat de gemeente het geringe 'resterende tekort kan dekken. Uil het fonds bijzondere voorzie ningen willen de gedeputeerden voorts 3 ton geven om de bouw van een bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk te laten doorgaan. Aanvankelijk had men deze zaak opgevoerd in het kader van het voorwaardescheppend beleid. Men had op een rijksbedrag van in to taal 6.2 miljoen gerekend, maar er komt van economische zaken slechts 5,9 miljoen. Het college wijst erop, dat het project volgens de staatssecretaris niet past in het voorwaardescheppend beleid. Om dat het college het bedrijfsgebouw toch dringend gewenst vindt, heeft men besloten 3 ton uit het fonds bijzondere voorzieningen te geven De totale bouwkosten worden op 1,3 miljoen geraamd. Het algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling schaarde zich woensdag achter de globale voorstellen voor het doorvoeren van bezuinigingen op korte termijn. Daarbij hoort sluiting van het biblio- tlieekfïliaal in Middelburg-Zuid en het op dit moment niet meer aan schaffen van boeken. De heer Boers ma zei daarover: „In feite is dat een idiote zaak. Je kunt dat maar één keer doen. De heer W. P. Rentier vroeg zich af of de contributie voor de bibliotheek nog hoger kan in de huidige situatie. Het voorstel is om die van f 18.- op f 22,50 te brengen. Zijn zienswijze kreeg geen steun in het algemeen bestuur. Mevrouw M. van Colmjon-van dei- Mark stelde er tegenover, dat in ieder geval voor mensen beneden de acht tien jaar vrijdom van contributie moet blijven De heer Boersma was het daarmee eens en meende, dat over het algemeen vporzichtig gehandeld moet worden met verhoging van con tributies. Hij meende, dat mensen, die vertrouwd zijn met de bibliotheek zich niet door enige verhoging zullen laten weerhouden, maar dat het voor 'nieuwe' bezoekers wel een drempel kan vormen. De bezuinigingsvoorstellen, die woensdag behandeld werden dra gen overigens nog een voorlopig ka rakter. De Tweede Kamer moet nog spreken over de door minister Brink man aangekondigde bezuinigingen. De heer Boersma daarover: „Mis schien wordt het alsnog een ton. Maar het kan natuurlijk ook vijf ton worden. De toekomst is tenslotte niet meer wat'ie geweest is". Arie Groenevelt. oud-voorzitter van de Industriebond FN F ir.i, behoorde woensdag lot de vele receptiegangers die KMS-werknemer Coen Hendriks 'uitzwaaiden'. VLISSINGEN - Overladen met ge schenken en goede wensen heeft KMS-werknemer Coen Hendriks (60) woensdag De Schelde de rug toege keerd. Hendriks heeft na bijna veer tig jaar officieel afscheid genomen van het bedrijf. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. En daarmee heeft de KMS een uiterst kleurrijke werknemer verloren. Hendriks (hij is raadslid voor de PvdA in Vlissingen) is een bijzonder actief vakbondslid (FNV). Hij heeft deel uitgemaakt van de KMS-onder- nemingsraad. Ook heeft hij enige tijd zitting gehad in de centrale onderne mingsraad van het Rijn-Schelde-Ver- olme-concern. Onder de vele receptiegangers. die Hendriks gisteren uitzwaaiden, was ook oud-voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond FNV. Hij noem de Hendriks 'een man voor wie ik groot respect heb gekregen'. Volgens Groenevelt heeft Hendriks zich altijd op een bewonderenswaardige manier ingezet voor de belangen van de werk nemers „Hij heeft gewerkt als een paard om de belangen van de werkne mers en die van de onderneming veilig te stellen Groenevelt vond het prijzenswaardig dat Hendriks in het verleden getoond heeft verder te durven kijken dan alleen de poorten van het eigen bedrijf. „Als onderne mers destijds net zo hadden gedacht als Coen. dan zou het in de scheeps bouw misschien niet tot zijn zo'n chaos zijn gekomen". DE ENIGE IN HET SL UITGA T HAMMEN Een beeld van de dijkverzwaringswerkzaamheden tussen Emmahaven en Paal EMMAHAVEN De verzwaring van bracht moet worden, het dijkvak Em- maar dat is afhankelijk van de priori- het Zeeuws-Vlaamse dijkvak tussen mahaven - Belgische grens, ligt klaar. teit. die de minister aan de aanleg wil Paal en Emmahaven vordert gestaag. Het waterschap hoopt het zo spoedig geven. Het gaat hier om een stuk van Dank zij het uitstekende weer van de mogelijk te kunnen aanbesteden. 6.7 kilometer afgelopen maanden ligt het water- schap Hulster Ambacht 'op schema'. Wel heeft voor het brengen van de Westerschei de op Deltahoogte het voor Emmahaven zo typerende 'Schorrenhuis' moeten verdwijnen. Dit werd vorige maand afgebroken. Het nieuwe dijklichaam ligt dwars door dit huis geprojecteerd. Er was volgens hoofd technische dienst ing. K. Brand slechts de keus tussen het leggen van de dijk op de plek van het huis of dwars door Emmahaven, wat het einde van deze kleine gemeen schap betekend zou hebben. NEELTJE JANS In de monding van de Oosterschelde is woensdag de eerste zogenaamde 'tegelmat', onder deel van de fundering voor de storm vloedkering, op de bodem gelegd. Dat gebeurde in het sluitgat Hammen. Het was de eerste en tevens de enige tegelmat die in de Hammen neerge legd hoefde te worden. Voor het leg gen van de mat kwamen het op- schoon- en afmeerponton Macoma en Zendinstallaties in beslag genomen in Vlissingen VLISSINGEN - De Vlissingse ge meentepolitie heeft woensdag op twee plaatsen in de gemeente zend en ontvangapparatuur in beslag ge nomen. Aanleiding tot deze actie wa ren klachten van bewoners uit de wijk Bossenburgh en uit de omge ving van de Irislaan. In een woning aan de straat Sterken- burg in de wijk Bossenburgh trof de politie een zend- en ontvanginstalla- tie, die niet aan de eisen voldeed, aan in de woning van M. H van H. (35). De zendinstallatie had een vermogen van vier Watt. In de woning van C van O (19) aan de Irislaan vond de politie eveneens een niet goedgekeurde in stallatie. deze keer met een vermogen van vijf Watt. Beide installaties zijn in beslag genomen. de mattenlegger Donax (voorheen DOS I) in actie. Mede dankzij het goede weer en in het verleden geno men proeven, verliep de 'operatie tegelmat' zonder problemen. De tegelmat werd afgerold ter hoogte van de plaats waar te zijner tijd de pijler Hammen 10 zal worden neerge zet. Dat was de enige plek waar de door het mattenlegschip Cardium af gerolde onder- en bovenmatten een geringe afwijking vertoonden (op een totaal van zestien onder- en zestien bovenmatten) Geconstateerd was dat één kant van de bovenmat wat te laag lag (een afwijking van vijftien centimeter). Daarom werd op die plaats één strook tegelmatten van 15 centimeter dikte zinvol bevonden De tegelmatten zijn juist speciaal ontwikkeld om eventuele oneffenhe den van de funderlngsmatten af te vlakken. Aanvankelijk was ervan uit gegaan dat over de hele lengte tegel matten noodzakelijk zouden zijn. Het leggen van de onder- en bovenmatten in de Hammen is door de Cardium en de assisterende steen- en asfaltstorter Jan Heijmans echter zo goed gedaan dat er slechts één tegelmat nodig bleek te zijn De in de Sophiahaven te Kamperland gemaakte tegelmatten bestaan uit betonelementen en kun nen in dikte varieren van 15 tot 60 centimeter De stroken zijn 46 meter lang en 5.5 meter breed. Besparing Het feit dat er in de Hammen nauwe- In de tijd dat Emmahaven een haven had die bereikbaar was voor de scheepvaart was het schilderachtige schorrenhuis de ambtswoning van de havenmeester. Het huis was de laat ste jaren particulier bezit. Eind mei begon de dijkverzwaring met het grondwerk. Op de plaats van het toekomstige dijklichaam werd een geul van anderhalve meter diep ge graven De zo gewonnen klei werd terzijde gelegd Inmiddels is men be gonnen met het opspuiten van de geul met zand. De werkwijze ziet er verder ruwweg als volgt uit. het nieuwe dijk lichaam bestaat hoofdzakelijk uit zand. Als de dijk op de juiste hoogte is. wordt het geheel afgedekt met de reeds gewonnen klei. Een laag van 80 centimeter aan de zeekant en op de kruin en 60 centimeter aan de land- kant van de dijk Eind oktober zal zoals Brand het zelf uitdrukt 'die hele puist met zand' klaar zijn Het dijkvak Emmahaven Paal heeft een lengte van 4,4 kilometer. Volgend jaar worden de werkzaamheden afgerond. Het bestek voor het allerlaatste stuk je dijk, dat nog op Deltahoogte ge- MIDDELBURG - De rijkspolitie in Zeeland is binnenkort altijd en overal telefonisch te bereiken. Dit is mogelijk door het zogenaamde 'doorkoppelsysteem'. Dit systeem wordt in Middelburg als eerste in. het land in gebruik genomen. Minis ter van justitie mr F. Korthals Altes opent het doorkoppelsysteem maandag 12 september tijdens een officiële bijeenkomst in de Staten zaal van het Abdijcomplex in Mid delburg. Het 'doorkoppelsysteem'. de PTT heeft het overigens over het 'door- schakelsysteem'. zorgt ervoor, dat. alle telefoontjes die binnenkomen bij een bureau van de rijkspolitie dat op dat moment onbemand is. auto matisch worden overgezet op de centrale van de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg Vooral 's avonds, 's nachts en in de weekein den kan het wel eens voorkomen, dat er op een klein politiebureau niemand aanwezig is Nu is het nog zo. dat de opbellers in dat geval een bandje horen, waarop staat dat ze de meldkamer in Middelburg (01180- 33333) künnen bellen. „Maar de er varing heeft, geleerd, dat sommige opbellers dat dan toch niet doen", zegt majoor D van de Meeberg. Hij is hoofd algemene dienst van het district Zeeland van de rijkspolitie. „Het unieke van het systeem is, dat het de opbeller geen cent extra kost. Die betaalt namelijk hetzelfde tarief, als dat hij zou betalen als hij het dichtstbijzijnde bureau aan de lijn zou krijgen" Het doorkoppelsys teem werkt met behulp van onder delen, die in de telefooncentrales van de PTT zijn of worden aange bracht. Omdat door het niepwe sys teem veel meer telefoontjes bij de meldkamer in Middelburg zullen binnenkomen dan vroeger het geval was, zal het aantal telefonisten in de meldkamer 'op termijn worden bij gesteld' Majoor Van de Meeberg kon nog niet exact zeggen hoeveel mensen er zullen bijkomen en wan neer Het nieuwe systeem betekent, dat de veel gebruikte telefoon- beantwoorders (antwoordappara ten) geleidelijk worden afgeschaft en een pumusje kunnen krijgen in het rijkspolitiemuseum, meent de heer A Folgerts. Hij is hoofd van de afdeling voorlichting van het korps rijkspolitie in Voorburg „Een 24- uurs bezetting van elk bureau is voor de rijkspolitie niet haalbaar. Daarom is al jaren gezocht naar mogelijkheden om de bereikbaar heid te verbeteren. Dit is vooral van belang voor de kleinere plaatsen waarin de rijkspolitie actief is." De heer Folgerts noemt in een persbe richt het doorkoppelsysteem van de PTT 'een uitstekende oplossing' Omdat invoering van het systeem in één keer te duur zou zijn. wordt het systeem in fasen ingevoerd. Eerst worden de groepen leen gebied van verschillende gemeenten) aangeslo ten. Dan volgen de postbureaus leen bureau per gemeentel en tenslotte de rayonbureaus (een van een aantal bureaus per gemeente). Om hoeveel aansluitingen in de provincie Zee land het gaat. kon donderdag van politiezijde nog niet met zekerheid worden Lange tijd was het nog onzeker of ook het eiland Tholcn bij het nieu we systeem zou worden betrokken. Het rjjk voelde daar aanvankelijk niets voor, omdat Tholen al een algemeen alarmnummer kent *00lli. Toch w ilde het district Zee land van de rijkspolitie dit deel van haar werkgebied niet uitsluiten bij het doorkoppelsysteem. Uiteinde lijk heeft het rijk hiermee inge stemd. Minister Korthals Altes verricht de openingshandeling 's middags om drie uur Diezelfde dag, maandag 12 september, brengt hij een werkbe zoek aan Schouwen-Duiveland. Een programma hiervoor moet nog wof- den opgesteld. Tijdens de plechtig heid m de Statenzaal zullen verschil lende hoogwaardigheidsbekleders het woord voeren. Naast de minister zijn dat; ars Ph. Leenman, directeur- generaal PTT; P, J. Plattel, alge meen inspecteur korps rijkspolitie en J J. Veenstra, commandant dis trict Middelburg van het korps rijks politie lijks tegelmatten nodig zijn, zorgt onder meer voor een financiële bespa ring Maar omdat er inmiddels nieuwe matten zijn ontwikkeld om de steen- bestortingen tussen de matten af te dekken (de zogenaamde 'grintwiepen- matten'. die niet waren voorzien), is die meevaller alweer uitgegeven. Het laat zich aanzien dat er ook in het sluitgat Schaar van Roggenplaat niet overal tegelmatten nodig zullen zijn. De Cardium en Macoma zijn momen teel volop bezig met het leggen van de funderingsmatten daar Volgens een woordvoerder van rijkswaters taats Deltadienst verloopt het werk 'zeer voorspoedig'. In de Schaar moeten zeventien onder- en zeventien boven matten worden afgerold Vervolgens komt het laatste sluitgat, de Room pot. aan bod. Dat geldt als het moei lijkste. omdat er met kortere perioden van lage stroomsnelheden gewerkt moet worden Lichtgewonde bij botsing Vlissingen VLISSINGEN - De Vlissingse me vrouw E. M. E. R.-L. is woensdagmor gen omstreeks acht uur licht gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Paul Krugerstraat en de Industrieweg in Vlissingen. De vrouw wilde met haar fiets vanuit de Industrieweg linksaf de Paul Kru gerstraat inrijden in de richting van de Keersluisbrug. Doordat naast haar een auto stond opgesteld ontstond enige verwarring en toen de vrouw de kruising opreed werd zij aangereden door een motor, bestuurd door T. W. uit Vlissingen De vrouw kwam ten val en raakte licht gewond. Motor en fiets liepen lichte schade op. Goederenoverslag in Kanaalzone teruggelopen TERNEUZEN Dc gocderenover- slag in dc havens van de Kanaalzone is dc eerste zeven maanden van dit jaar met 275.658 ton teruggelopen ten opzichte van diezelfde periode in '82. Zeeschepen losten en laadden 4.394.790 ton tegen 4.670.448 ton tus sen januari en juli vorig jaar. Dit blijkt uit het overzicht van het Ha venschap Terneuzen. Opvallend is een forse stijging in de omzet van aardolie en aardoliepro- dukten. Tussen januari en juli ver werkten de havens in de Kanaalzone 1.102.680 ton. 434 713 méér dan vorig jaar De vaste brandstoffen (kolen) hepen met 414.967 ton terug tot 851.338 ton. Een terugval was er ook in de chemi sche produkten 227 558 ton ónder het niveau van vorig jaar. toen et een omzet werd geboekt van 1.376.050 ton. De binnenvaart vertoonde de afgelo pen zeven maanden eveneens een neergaande lijn: de goederenornzet liep met 463.368 ton terug tot 2.918.270 ton. Ook hier een scherpe daling van de vaste brandstoffen 524 106 ton minder dan vorig jaar. toen er nog een omzet werd geregistreerd van 1.289.619 ton

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15