Taaleis aan zeelieden is buitenlandse onrechtmatig CNVen FNV voor hogere uitkering vakbondsleden Kort-mbo over drie jaar voor 26.000 leerlingen «Vergunning nodig voor zwangerschansonderzoeken Plan om zes fregatten van de roofdierklasse in 1984 af te voeren n)ijkman I-aanvaardt beperkingen CDA-zetel IC li I II II j Klacht tegen weigeren taxivervoer gewonde Antilliaanse jongen UITSPRAAK KORT GEDING NEDLLOYD- WERKNEMERS «■Verlaging °vao-grondslag ïitgesteld Or stapt uit overleg met ABN-directie ♦OENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 PZC/ binnen-buiten land i Van onze redactie volksgezondheid) EN HAAG Ziekenhuizen en laboratoria zullen een vergunning moeten ragen voor het verrichten van onderzoek naar de risico's van zwangerschap i bevalling en naar de mogelijkheden om de geboorte van een kind met een 'rajingeboren afwijking te vermijden. Dit heeft staatssecretaris Van der ekji tijden (volksgezondheid) bekendgemaakt. i/2 jant gaat hierbij om zogenaamd postnataal chromosomenonderzoek en prenatale diagnostiek. Van der Reijden vindt voortgaande ontwikkeling en toepassing van dit onderzoek van groot belang Van der Reijden gaat ervan uit dat het onderzoek vooralsnog beperkt blijft tot zeven grote centra die nauw met een universiteit samenwerken en verbonden zijn met de academische ziekenhuizen. Mocht in de plannen nog plaats blijken voor enkele kleinere centra die kunnen voldoen aan de kwaliteitsmaatstaven, dan zal de bewindsman overwegen die een vergunning te geven. 'g 'DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat mag bij de beoordeling van aanvragen van ederijen te mogen varen met gereduceerde bemanning (de zogenoemde rationalisatie) oortaan niet meer de eisen stellen, dat zeelieden in voldoende mate Nederlands spreken en Kalat op termijn geen zeelieden van buiten de Europese Gemeenschap meer op de gerationali- ^rra eerde schepen mogen varen. Oud-minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft deze voorwaarden in 1981, op basis van de schepenwet, ten onrechte ingevoerd. t0< en tegen de Nederlandse staat had- )1; )it heeft de president van de recht- den aangespannen. Voor deze zeelie- iank in Den Haag, mr. M. R. Wijnholt, den en 154 andere, eveneens buiten- 1 insdag bepaald in een kort geding landse zeelieden, loopt bij het ge- 6tnïat 68- hoofdzakelijk Spaanse zeelie- westelijk arbeidsbureau (GAB) in Rotterdam een ontslagaanvraag van hun werkgever Nedlloyd. Deze redenj beroept zich bij de aanvraag onder meer op de door de minister gestelde voorwaarden. Volgens mr. Wijnholt heeft de sche penwet. waarop de minister zich be roept. uitsluitend het doel de veilig heid op de schepen te waarborgen. Dit beperkte karakter laat het stellen van eisen over het spreken van het Neder lands of het principe van het varen met louter Nederlanders of andere EG-onderdanen niet toe, en daarom is de minister zijn bevoegdheden te bui ten gegaan, aldus mr. Wijnholt, Rationalisatie De rationalisatie in de Nederlandse koopvaardij houdt in dat wordt ge- tshpEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Graaf van sociale zaken heeft zijn innen om met ingang van 1 sep- ember a.s. voor de bepaling van ïieuwe wao-uitkeringen de 'dertien- Koiie maand' en het 'overwerk' niet Hui neer mee te tellen, laten varen. De dl lamer besloot daarop het debat over zaak uit te stellen. pasjOver een week zal de staatssecretaris di ie kamer inlichten over een onder- oek dat hij naar het verschijnsel d dertiende maandsuitkering' heeft la- instellen. juni hadden zowel de PvdA als de 1VD bezwaar gemaakt tegen dit on- ierdeel van de bezuinigingsplannen. De staatssecretaris zal overwerkver- joedingen wel minder laten doorwer- ten in wao-uitkeringen. maar zal iaarbij het wat soepeler standpunt de sociale verzekeringsraad SVR) volgen. In ieder geval zullen log uit te werken maatregelen later in rerking treden van 1 september. tracht met geïntegreerde bemannin gen te varen, waardoor het aantal zeelieden aan boord kan worden ver minderd. Volgens de raadslieden van de zeelieden (scheepsgezellen) is de instructie dat bij deze rationalisatie uiteindelijk buitenlandse zeelieden van de vloot moeten worden geweerd, tot stand gekomen, onder druk van de Nederlandse Zeeliedenbond FWZ, on- Tommel (D'66) terug in kamer De democraat dr. D. K. J. Tommei (D'66) uit het Drentse Norg is dinsdag middag opnieuw beëdigd als lid van de tweede kamer. Bij de vorig jaar gehouden kamerverkiezingen werd hij niet herkozen. Hij keert nu in de kamer terug als opvolger van Ineke Lambers-Hacquebard. de vroegere staatssecretaris van volksgezondheid, die door omstandigheden van per soonlijke aard haar kamerzetel heeft opgegeven. derdeel van de FNV. De zeelieden spreken van een discriminerende maatregel. De president van de Haagse recht bank heeft niet uitgesproken, dat de voorwaarden op zichzelf ontoelaat baar zijn. Zij mogen inieder geval met worden gesteld als uitvloeisel van de schepenwet onder het mom van vei ligheidseisen. De uitspraak houdt niet per se in dat het massa-ontslag bij Nedlloyd voor deze buitenlandse zeelieden, van wie het merendeel al vele jaren bij de rederij werkt., niet zal doorgaan, zo stelde rechtbankpresident mr. Wijn holt. Nedlloyd heeft namelijk nog een andere ontslaggrond aangevoerd, na melijk: snelle inkrimping van de vloot. De directeur van het GAB in Rotter dam had al uitspraak over de aan vraag voor het massa-ontslag moeten doen, maar heeft zijn beslissing on lang opgeschort lot na de uitspraak in het kort geding. 00 IC É1- :et DEN HAAG (ANP) Het CDA-ka- merlid Stef Dijkman, die voor het zomerreces in de publiciteit een sle pend conflict uitvocht met zijn frac tievoorzitter Bert de Vries, is tot het besef gekomen dat het „samenwer kingsverband van de fractie natuur lijke beperkingen met zich mee brengt". Over de nasleep v'an de affaire Dijk man, die door deze erkenning met een sisser is afgelopen, heeft de CDA- fractie dinsdagmorgen het hoofd ge bogen. De Vries en Dijkman hebben in de vakantieperiode de koppen bij eengestoken. met als resultaat de constatering van het fractiebestuur dat Dijkman binnen het CDA vol doende ruimte heeft om zich „in te' zetten voor zijn politieke opvattin gen". Over en weer kwam men tot de slotsom dat er voor Dijkman geen belemmeringen meer behoeven te be staan om binnen het CDA te functio neren. Zowel Dijkman als Fractie voorzitter Bert de Vries zijn met van zins uitvoeriger op de inhoud van hun besprekingen in te gaan. Geding ex-topman Slavenburg's tegen officier ROTTERDAM (ANP) De maandag morgen gearresteerde ex-topman van Slavenburg's Bank. de 60-jarige Ruud S., heeft een kort geding aange spannen tegen de Rotterdamse offi cier van justitie mr. H. de Doelder, die het onderzoek in de zaak Slaven burg leidt, Via zijn Haagse advocaat mr. M. Wla- dimiroff zal S. zijn onmiddellijke in vrijheidstelling eisen, omdat de ge vangenneming naar zijn oordeel on rechtmatig is. Het geding dient van middag bij de president van de recht bank in Rotterdam. S. meent, dat er juridisch ook nogal wat aan te merken is op de manier waarop de aanhouding is gebeurd Zo zou hem bij de aanhouding in Zeist noch bij de voorgeleiding aan de officier van justitie precies zijn meege deeld van welke concrete feiten hij wordt verdacht. Ook de Rotterdamse hoofd-inspecteur van politie N. Slik- boer is gedagvaard Deze was als hulpofficier van justitie betrokken bij de aanhouding. DEN HAAG (ANP) Dc zes schepen van de roof dierklasse van dc ko ninklijke marine, de zo genaamde kleine fregat ten, zullen mogelijk in 1984 van de sterkte van de vloot worden afge voerd. In een brief dinsdag aan de voorzitter van de vas te commissie voor de fensie van de tweede ka mer schrijft minister De Ruiter van defensie dat dit voornemen aan de NAVO-bondgenoten is voorgelegd in het kader van de consultatie-pro cedure over het komen de tienjarenplan, en der halve nog niet definitief is. Gezien het voornemen wordt het groot onder houd van het fregat Ja guar, dat in december zou plaats vinden, niet uitgevoerd. Het plan is nu om het schip tot de cember dit jaar te laten doorvaren en vervolgens uit dienst te stellen en in reserve te nemen. Het uit de vaart nemen van de Jaguar noemt minis ter De Ruiter verant woord omdat eind dit jaar alle tien fregatten van de Kortenaer-klasse in dienst zijn en ook zes fregatten van de Speijk- klasse na hun 'mid-life' modernisering weer be schikbaar zijn. Van de zes roofdier-fre gatten bevinden zich de Vos, de Panter en de Hermelijn in reserve en zijn geconserveerd. De toestand van deze sche pen maakt het weer in gebruik nemen slechts tegen zeer hoge kosten mogelijk. Van de drie overige roofdier-fregat ten bestaat het voorne men om de Fret in juli 1984 en de Wolf in no vember 1984 uit dienst te stellen. De taak van de roofdier fregatten bij de visserij- inspectie zal in de loop van volgend jaar gelei delijk worden overgeno men door schepen van de nieuwe Alkmaar klasse van de mijnen- diensl van de koninklij ke marine Over dc vervanging van roofdier-fregatten door nieuwe M-fregatten (multi-purpose) wordt in de brief met geen woord gerept. In het ka der van de RSV-proble- matiek zouden orders van dc koninklijke ma rine, waaronder die voor vijf nieuw te bou wen M-fregatten, moge lijk naar voren worden gehaald. Ingenieursbureau MTE moet sluiten ROTTERDAM (ANP) - Caland Hol dings NV (houdstermaatschappij van aandelen in o.m. IHC) heeft in het eerste halfjaar van 1983 een netto winst behaald van f 13,2 min tegen f 13.4 min in dezelfde periode van 1982. Het exploitatieresultaat meerder heidsdeelnemingen daalde van f 0,7 min positief tot f 1,5 min negatief. Dit werd veroorzaakt door de slechte gang van zaken bij het ingenieursbu reau Mining and Transport Enginee ring (MTE). Voor geheel 1983 wordt een nettowinst van f20 min (eerdere verwachting: f 18 min) voorzien, zo blijkt uit het halfjaarbericht. De onderbezetting van MTE ten ge volge van het uitblijven van grote opdrachten uit de alluviale mijn- bouwindustne is in het eerste halfjaar toegenomen. Daar in deze situatie binnen afzienbare tijd geen verbete ring is te verwachten is besloten de activiteiten van MTE te beemdigen. De te verwachten kosten zijn in de halfjaarcijfers verwerkt. Lasertechnologie Sowjetrussi- sclie artsen hebben voor het eerst met behulp van laserstraaltechnologie hel abnormale ritme van een hart her steld. Dit heeft het persbureau Tass dinsdag meegedeeld. De operatie werd uitgevoerd in een ziekenhuis in Vilnius, Litouwen. De patiënt was een 43-jarige arbeider die zware aanvallen had van onregelmatige hartslag en die soms dagenlang duurden De ope ratie omvatte het inbrengen van flexi bel fiberglas in de hartholte waardoor laserstralen werden gezonden. Binnen tien dagen maakte de patiënt het goed. Autodief neergeschoten De ge meentepolitie van Den Bosch heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 22-jarige inwoner uit Oss neerge schoten. De man reed met een gesto len auto, waarmee hij eerder in Den Bosch een kunsthandel had beroofd, op een politiefunctionaris in. De man werd in de rechterschouder geraakt. Bij Stompetoren landde de vorstin in een helikopter. Links hofdame Nahuys-Wijnen. STOM PETOREN (ANP) Onder grote belangstelling heeft koningin Beatrix dinsdagmiddag een drie uur durend bezoek gebracht aan de Noordhollandse pol der de Schermer. De bevolking van deze droogmakerij herdenkt in een feestweek het 350-jarig bestaan van de polder. De vorstin liet zich uitvoerig voorlichten op ccr. ter gelegenheid van deze 350-ste verjaardag ingerichte expositie. Onder het motto 'Van A tot Z' wordt een beeld gegeven vah de bonte verscheidenheid aan agrarische en ambachtelijke activiteiten in de Scher mer. De vorstin reed ook de speciale feestroute door de polder, welke voert langs talloze feestelijk versierde huizen en tuinen en bezienswaardigheden. Het feest terrein in Stompetoren, het middelpunt van de feest week. dat een kermis en expositietenten omvat is tot en met 3 september geopend. Gescheiden inzamelen van huisvuil levert geld en werk op LEIDEN (ANP) Het centrum voor milieukunde van de universiteit in Leiden heeft berekend dat, als het huisvuil in deze gemeente gescheiden wordt opgehaald, dit de plaatselijke overheid een besparing van 400.000 gulden per jaar oplevert. Bovendien ontstaan er 15 nieuwe arbeidsplaat sen. Een derde voordcel is volgens de onderzoekers dat er dan minder grondstoffen worden verspild. Op initiatief van een groep Leidse burgers heeft het onderzoekcentrum een plan voor de gescheiden inzame ling in Leiden opgesteld. Onder de titel recycling afval Leiden iREALi werd dit plan dinsdag aan het ge meentebestuur van de stad aangebo den. Een ambtelijke werkgroep heeft burgemeester en wethouders inmid dels geadviseerd op basis van het plan een experiment op te zetten. De gescheiden inzameling, zoals de onderzoekers het zich voorstellen, gaat in drieën Uit het huisvuil moe ten apart gehouden worden, schillen en etensresten; papier, glas en meta len; en alles wat er overblijft. De eerste en tweede categorie omvatten elk ongeveer 30 procent van het aan bod van het afval. Bij een redelijke respons van de burgers kan volgens de onderzoekers ongeveer 40 procent van dit afval worden hergebruikt Door zoveel mogelijk huisvuil te her gebruiken hoeft minder verbrand te worden. Dit levert volgens de onder zoekers het voordeel op dat er minder gifstoffen in de lucht en het water terechtkomen. DEN HAAG In het Haagse Congresgeboutv is dinsdag het jubileumcongres 'Ondencijs en Wetenschapgeorganiseerd door het blad Natuur en Techniek van start gegaan. Op de foto premier Lubbers tijdens zijn openingsrede. UITBREIDING MIDDELBAAR BEROEPSONDERWIJS DEN HAAG (ANP) Met de invoe ring van het kort-middelbaar be roepsonderwijs (kort-mboi willen de bewindslieden van onderwijs en we tenschappen het aantal van 10.000 leerlingen die thans dit onderwijs in 29 projecten volgen, uitbreiden tot tenminste 26.000 in augustus 1986. Dit blijkt uit de ontwcrp-beleidsnoti- tie die ze dinsdag de onderwijsraad en de onderwijsorganisatie hebben toegestuurd. De regering besloot al eerder de 150 miljoen gulden die de uitbreiding in '86 vergt, beschikbaar te stellen. Kort- mbo begon in 1979 als een experi ment. Het is bedoeld voor jongeren die nog hele dagen naar school willen, maar niet tot het middelbaar beroeps onderwijs kunnen worden toegelaten, voor jongeren die niet meer in het mbo lang naar school willen: voor voortijdige schoolverlaters, culturele minderheden en zogenaamde rand groepjongeren. Kort-mbo en leerlingwezen zijn zelf standige leerwegen met elk een eigen waarde voor de technologische indus triële vernieuwing, aldus de beleids notitie Beide moeten elkaar niet be- maar aanvullen. Met be trekking tot het overige onderwijs moeten afstemming en doorstroming zo goed mogelijk worden geregeld. Onder meer moet worden bekeken of de eis is te handhaven van vier jaar voortgezet onderwijs voor toelating tot het gewone mbo. Ook moet wor den nagegaan of leerlingen met een met afgeronde opleiding in het lager beroepsonderwijs (lboi tot het tweede leerjaar kort-mbo kunnen worden toe gelaten, aldus de concept-beleidsnoti tie die staatssecretaris Ginjaar-Maas mede namens minister Deetman heeft gepubliceerd Uitbreiding Het kabinet streeft naar een forse uitbreiding van het middelbaar be roepsonderwijs en het leerlingwezen. Er zijn hiervoor meer middelen op de begroting uitgetrokken De regering zal dit najaar intensief overleg plegen met het bedrijfsleven om de program ma's voor het leerlingenstelsel en het middelbaar beroepsonderwijs op el kaar af te stemmen. Dit k ondigde premier Lubbers dinsdag aan bij de opening van het tweedaags congres "onderwijs en wetenschap", dat ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van het wetenschappelijk tijd schrift "Natuur en Techniek" in het Haagse Congresgebouw wordt gehou den De minister-president liet weten dat het kabinet een ruime plaats wil inruimen voor de bevordering van een koppeling tussen onderwijs en het bedrijfsleven Meer dan voorheen zal aandacht worden geschonken aan de volwasseneneducatie en de bij- en herscholing van werknemers. Premier Lubbers deed de suggestie uitkeringsgerechtigden tijdelijk de plaats te laten innemen van degenen, die hun werkplaats enige lijd verla ten voor een cursus of verdere oplei ding. AMSTERDAM (ANP) Bij de offi cier van justitie in Amsterdam is een verzoek tot strafvervolging inge diend tegen de taxichauffeur, die in de nacht van zaterdag 20 augustus bij de standplaats op de Dam zou hebben geweigerd, de door een messteek ern stig gewonde Kerwin Duinmeijer naar een ziekenhuis te vervoeren. De Antilliaanse jongen, die later in het ziekenhuis overleed, zou op straat hebben gelegen tot de ambulance van de GGD arriveerde. De klacht komt van een Amsterdam mer. die meent dat de chauffeur voor zijn weigering moet worden gestraft. Een woordvoerder van justitie heeft dinsdagmiddag bevestigd, dat de klacht is binnengekomen. De taxicen trale heeft Inmiddels een onderzoek ingesteld naar de handelwijze van de chauffeur, waarbij volgens centrale- voorzitter J Wilkers ook enkele van zijn collega's als getuige zijn gehoord. Gebleken is. dat de chauffeurs op de Dam alles in het werk hebben gesteld om de jongen zo goed mogelijk te verzorgen, zei Wilkers dinsdagmiddag op een persconferentie De betrokken chauffeur, in wiens auto Kerwin in eerste instantie was inge- siapi. iidu verklaard, dat hij mis schien wel een fout heeft gemaakt door te besluiten de jongen niet zelf te vervoeren, maar op de ambulance te wachten. Die was onmiddellijk door een andere taxichauffeur via de taxi centrale gealarmeerd, aldus Wilkers. Hij zei, dat de politie zeer snel ter plaatse was. maar dat de ambulance lang op zich liet wachten. Een woord voerder van de geneeskundige dienst zei dinsdagmiddag, dat de bewuste melding om half drie 's nachts was binnengekomen en de ziekenwagen vijf minuten later op de Dam was. Volgens Wilkers is het regel, dat taxi chauffeurs iemand in nood zo goed en zo snel mogelijk helpen. Afhankelijk van de omstandigheden wordt dan beslist of een eventuele gewonde met de taxi wordt vervoerd dan wel de komst van de ambulance wordt afge wacht. Volgens Wilkers was het bloe dende slachtoffer niet uit de taxi gezet, maar was hij zelf uit de wagen gestapt en later op de grond gezakt De betrokken chauffeur (50) is vol gens hem totaal overstuur door het gebeurde en niet in staat tot werken. Wilkers noemde hem een gerouti neerd chauffeur, die al 25 jaar in het bedrijf zit. AMSTERDAM (ANP) - De onderne mingsraad van de ABN heeft het overleg met de raad van bestuur opgezegd. Na diverse discussierondes en een uitvoerige briefwisseling over de werkgelegenheid bij de bank is de OR tot de slotsom gekomen, dat verder overleg hierover thans geen zin meer heeft, zo heeft de OR laten weten. Volgens de OR is de kern van het conflict, dat het bestuur de perso neelssterkte bij de bank afhankelijk maakt van puur fmancieel-economi- sche motieven. De OR meent daaren tegen, dat een goed renderende onder neming als de ABN mede verantwoor delijk is voor het oplossen van het enorme maatschappelijke probleem van de werkloosheid in ons land. De OR heeft daarom de raad van bestuur bij herhaling verzocht het aantal per soneelsleden bij de bank te handha ven op het peil van begin dit jaar (ca. 16.500 in het binnenlandse bedrijf). Het aantal personeelsleden vertoont echter een gestage daling. Mr. B. H. Kazemier overleden De oud-vlce-president van de Hoge Raad der Nederlanden, mr. B. H. Kazemier. is - naar dinsdag pas be kend is geworden - vrijdag op 75-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Hij is dinsdag in besloten kring gecremeerd, zo heeft de familie meegedeeld. Mr. Kazemier kwam in 1935 als tijdelijk ambtenaar bij het ministerie van jus titie. In 1946 werd hij daar raadsadvi seur. Van 1953 tot 1968 was hij buiten gewoon hoogleraar in de methodolo gie en wijsbegeerte aan de economi sche hogesachool in Rotterdam. Mr. Kazemier was van 1971 tot 1975 vice- president van de Hoge Raad. Hii was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. DEN HAAG De FNV voelt er evenals hel CNV wel iets voor om niet-vakbondsleden die werkloos worden een lagere sociale uitkering te geven dan werknemers die wel georganiseerd zijn. Een dergelijke gedachte is geopperd door CNV-voor- zitter Van der Meulen. naar aanlei ding van de adviesaanvrage van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken over de sociale zekerheids- maatregelen per 1 januari. Volgens een woordvoerder van het CNV is er voor 1 oktober hierover een uitgewerkt discussiestuk te verwach ten. waarover de bond zich kan uit spreken Mogelijk zal dan ook het idee aan de orde worden gesteld om vla de werkgeverspremie een heffing te innen op alle lonen, zowel van vak bondsleden als van niet-leden. Het aldus geïnde bedrag zou dan kunnen worden gebruikt om de vak bondsleden een gedeelte van hun con tributie te vergoeden De contributie van de bond kost de gemiddelde werkgever ongeveer 240 gulden per jaar. Hoofdbestuurder Frans Drabbe van de FNV zei dinsdagmorgen voor de KRO-radio het. 'billijk' te vinden als georganiseerden op bepaalde onder delen van het arbeidsvoorwaardenbe leid een betere positie krijgen dan ongeorganiseerden „Ze betalen er tenslotte voor", aldus Drabbe. Volgens zijn zeggen wordt dit idee vooral de laatste tijd. nu de vakbewe ging zelf voor de nodige problemen staat, regelmatig binnen de FNV ge opperd „Nee. ik vind dat geen chan tage", aldus Drabbe. „We zijn een belangengroep. Die heeft voor zijn leden op te komen, en dat doen we".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5