-Huurmoordenaar aangewezen als dader moord op Aquino w Tweede kamer wil verhoogde belastingaanslag bij fraude pzefi Turk pleegt zelfmoord na moeilijkheden rond asiel Interpellatie over uitstel plaatsing kernwapens Politie arresteert afperser Heineken SPANNINGEN AAN VOORA VOND BEGRAFENIS fcurgemeester ™an Santiago oodgeschoten het weer Vertrek van Schreuders verrassing NS lokt wintersporters met goedkoop vervoer Sowjet-ship ramt Noorse gamalenvisser DENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 PZC/binnen-buitenla,id opejjANILLA (UPI/RTR) De regering van de Filippijnen heeft dinsdag bekendgemaakt dat de °"'*ioordenaar van oppositieleider Aquino de 'beruchte huurmoordenaar' Rolando Galman y yfis&wang (33) is. Laboratoriumproeven hebben uitgewezen dat Galman de man was die rs fiquino heeft doodgeschoten, aldus de Filippijnse staatsradio. Aquino werd zondag 21 vermoord, toen hij na een ballingschap van drie jaar terugkeerde naar de 1 «'((lippijnen. Zijn moordenaar werd onmiddellijk door veiligheidsagenten doodgeschoten. ar de radio meldde heeft het hoofd de gemeentepolitie van Manilla. 7-r 'Sjneraal Prospero Olivas, een rapport bokjer de moordenaar overhandigd aan het\ stafchef van het leger, generaal ibian Ver. Olivas omschrijft Gal ais een 'beruchte moordenaar In Istanbul heeft de premier van de Reuter verklaarde hij dat 'sommige Filippijnen, Cesar Virata, dinsdag elementen in de regering misschien gezegd, dat 'elementen van de rege ring' betrokken zouden hebben kun- bij de moord betrokken zijn geweest'. Daarom is er een onafhankelijke nen zijn bij de moord op Aquino. In commissie van onderzoek ingesteld. een interview met het persbureau iurmoordenaar\ aldus de radio. De We|zijn50vereenkomst - In het pntincntip van lip mnnrnpnfliir is hpt j stadhuis in Amsterdam is dinsdag avond de algemene welzijnsovereen- komst ondertekend door minister Brinkman van wvc. de burgemeesters van Amsterdam en Utrecht en wet houders van Den Haag en Rotterdam. In deze overeenkomst tussen het mi nisterie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en de vier grote steden staat onder meer dat bepaalde be voegdheden van de overheid worden gedencentraliseerd naar de vier grote President Marcos van de Filippijnen gemeenten toe. mtiiïcatie van de moordenaar is het ite resultaat van het onderzoek rcasjar de moord op Aquino. Virata, die in Istanbul een conferentie over monetaire problemen bijwoont, verklaarde dat het gezag van de rege ring niet is aangetast door de moord op Aquino en de daarop volgende demonstraties voor hem. Oppositieleider Salvador Laurel ver klaarde dinsdag dat het doorgaan van het bezoek dat president Reagan in november aan de Filippijnen brengt, zou betekenen dat het Witte Huis president Marcos 'vrijspreekt' van ie dere betrokkenheid bij de moord op Aquino. schenen om geruchten rond zijn ge zondheid te ontzenuwen en de span ningen aan de vooravond van de begrafenis van Benigno Aquino te doen afnemen. Dit gebeurde nadat de regering bekend had gemaakt dat de moordenaar van de oppositieleider was geïdentificeerd Desondanks waarschuwde de gezag hebbende kardinaal Jaime Sin, een fel criticus van het bewind van .Mar cos, voor een 'gevaarlijke onder stroom' die naar boven zou kunnen komen wanneer de stoet zich door de straten van Manilla naar de begraaf plaats begeeft. Verwacht wordt dat vandaag honderdduizenden mensen zich bij de stoet zullen aansluiten om de vermoorde politicus de laatste eer te bewijzen. is dinsdag weer in het openbaar ver- 4NTIAGO (RTR'AFP) De burge- eester van de Chileense hoofdstad uitiago is dinsdag op straat doodge- hoten. Dit heeft de politie meege- leld. hurgemeester, generaal-majoor ïiten dienst Carol Urzua Ibanez en jee anderen, onder wie zijn chauf- ur, lieten het leven in een auto die muit een bestelwagen met snelvuur- apens werd beschoten toen zij in een raat in Las Codes, het oostelijk edeelte van de stad. reden. Urzua as 57 jaar. de bestelwagen zaten vijf tot zes irsonen, onder wie een vrouw. Zij jn voortvluchtig. en radiostation in Santiago is door :n anoniem gebleven man opgebeld Ie zei dat de linkse revolutionaire eweging (MIR) zich voor de aanslag erantwoordelijk stelt. UTRECHT (GPD) Om de reiskosten voor de vakantieganger te drukken zet NS deze winter speciale zitrij- tuigen in naar winter sportbestemmingen. Deze nieuwe reismoge lijkheid is honderd gul den goedkoper dan de ligplaatsen in de nacht treinen van de Berglan dexpres. De mogelijkhe den blijven voorlopig beperkt tot drie zitrij- tuigen, die gekoppeld worden aan een hoger aantal lig- en slaaprij- tuigen. Met deze proef willen de Nederlandse Spoorwe gen proberen weer wat terug te winnen van de klandizie die vorig jaar koos voor het goedkope re busvervoer naar de sneeuw. Bracht NS de laatste jaren ongeveer 30.000 wintersportgan- gers naar de sneeuw, in (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG „Als ik dit had gewe ten, was ik misschien niet naar Mos kou gegaan". CPN-fractievoorzitster Ina Brouwer, lials-ovcr-kop uit de Russische hoofdstad teruggekeerd omdat Gijs Schreuders uit de com- 1982 liep dat aantal met van de gewone dienstre- munistische drie-mansfractie stapte. geling achter met 10 tot noemde het vertrek van haar partij- 15 procent. Speciale genoot dinsdag „een volkomen ver- kaartsoorten werden rassing". meer dan de helft terug. Er bleven 14.500 klanten over. De prijs voor een retour ook minder verkocht. de zomer reden Haar voortijdige terugkeer uit Mos- Duitsland begint al bij slechts drie speciale kou, waar ze samen met partijbe- 196 gulden, afhankelijk treinen naar Oostenrijk stuurder Jaap Wolff de wereldvrede de bestemming De en Italië met reizigers besprak, was niet in de eerste plaats assagiers krijgen van touroperators. Het bedoeld om Schreuders nog op andere korting van 100 gul- jaar daarvoor waren het gedachten te brengen. „Ik zal wel met den voor volwassenen er nog 22. In aantal pas- hem praten, maar acht de kans klem pagiers een teruggang dat ik hem nog over kan halen", zei ze van 10.161 naar 4.593. De op een persconferentie in Den Haag. trein op Spanje boekte Ina Brouwer weersprak de kritiek van meer reizigers, van 4 494 Schreuders op haar reis naar Moskou naar 4.904. Het treinver- en de recente notitie van het partijbe- keer op Frankrijk bleef stuur over vrede en veiligheid, weinig achter, en was dit Schreuders bespeurde daarin buigin jaar goed voor ongeveer gen naar de Sovjet-Unie en naar de 50.000 passagiers- conservatieven in de CPN zelf. Voor Het binnenlands trein- hem een reden te concluderen dat de toerisme bleef met 6 pro- vernieuwing van de partij mislukt is. cent achter ten opzichte Samen met Wolff heeft Brouwer in van 1982 De enige forse Moskou kritiek geuit op de Sovjet stijging die NS deze zo- politiek, stelde ze met nadruk. Geheel mer boekte was de Tie- in lijn met de jongste congresbeslui- nertour, waarvan de ten heeft ze gepleit voor een doorbre- kaartverkoop steeg van king van de militaire machtsblokken. 66.000 naar 91.000 Ook heeft het tweetal de sitiuatie in Polen en in Afghanistan veroordeeld naar Oostenrijk en Zuid en 68 gulden voor kinde ren tot en met 11 jaar op de gebruikelijke tarie ven voor ligplaatsen in deze nachttreinen. Er komt geen verande ring in de vertrektijden van de treinen. Die blij ven, ondanks de kritiek daarop, gehandhaafd op donderdagavond en za terdagavond. Overigens heeft NS niet alleen in de winter ter rein verloren. In het in ternationale treinver keer deze zomer bleef het aantal passagiers Peersvooruitzichten van het KNMI voor* londerdag tm zondag lalf tot zwaar bewolkt en mogelijk regen, liddagtemperatuur dalend naar achttien Deltagebied le laatste dag van augustus ivordt ut <j log een hele mooie. Veel zonneschijn Ci tn weinig wind. Hierdoor komt de aa temperatuur net even boven 25 gra- nasifen. Aan de kust wordt het wat lager i heomdat de wind vanmiddag daar van ateiïee komt. Later in de middag vormen zich enkele stapelwolken. Het fraaie 2.00 weer hebben we te danken aan een all zwakke uitloper van het hogedrukge- mef bied boven Oost-Europa. Deze uitlo per gaat door depressie-invloed van uit de Atlantische Oceaan snel ver- derdag toenemende bewolking en na dering van een koufront, dat laat in middag of avond met regen en/of onweer passeert. Daarna aanvoer van koele en onstabiele lucht. WEST-BERLIJN (DPA) De West duits asiel vragende Cemal Kemal Altun, 23, uit Turkije is dinsdagoch tend op de dag van de behandeling van het bezwaar van het ministerie sprongen. Wind: oost 2-3, vanmiddag noord on geveer 3: zicht: goed, temperatuur kustwater: 20 graden: afwijking wa terstanden: geen afwijking van bete kenis; maximum golfhoogte monding Schelde's: minder dan een halve me ter. ZON EN MAAN 1 september Zon op 06.51 onder 20 29 Maan op onder 16.41 Altun vlak voor zijn dodelijke sprong. President-commissaris Van Dnel sprak dinsdag met het personeel dat actie voerde op het terrein beantwoordde vragen. OOSTERHOUT (ANP) Het zoet- warenbedrijf Jamin in Oosterhout zal de voorgestelde reorganisatie met ingang van 1 september laten uitvoeren door vier managers van het organisatiebureau Boer en Croon. De huidige directeur van Jamin, H. M. Feyen, zal dan zijn functie neerleggen. Dit heeft de raad van commissarissen van Ja min dinsdag bekendgemaakt. Zoals bekend is uit een onderzoek bij Jamin gebleken dat de slechte positie van het bednjf voor een belangrijk deel aan falend manage ment is te wijten. De raad van commissarissen heeft inmiddels in gesteld met de uitkomsten van het onderzoek. Behalve reorganisatie van het management, moeten ook 4Q0 van de 2.100 arbeidsplaatsen bij fabrieken en winkels vervallen om het bedrijf op de been te houden. Daarvoor is bovendien een investe ring van tien miljoen gulden nodig. De 262 winkels en de fabrieken in Oosterhout moeten organisatorisch en beleidsmatig worden geschei den, De raad van commissarissen zal van de zes naar drie leden worden teruggebracht. Een meerderheid van het personeel van Jamin is dinsdagmorgen pas aan de slag gegaan nadat president- commissaris Van Driel aan de eis van personeel, ondernemingsraad en bonden had voldaan om een toelichting te geven op de proble men waarin het bedrijf de laatste jaren verzeild is geraakt. RUSSISCHE MINISTER OP BEZOEK van binnenlandse zaken in Bonn te- Kort tevoren waren hem zijn hand gen erkenning als vrager om asiel in boeien afgedaan. Altun was anderhalf de rechtszaal in West-Berlijn door jaar geleden in West-Berlijn gekomen een raam zijn dood tegemoet ge- en werd al dertien maanden vastge houden met het oog op mogelijke uitlevering. Het Turkse bewind be schuldigde hem er o.m van bewijsma teriaal te hebben laten verdwijnen in de zaak van de moord op de vice- voorzitter van de extreemrechtse na tionalistische actiepartij en ex-minis ter Gun Sazak in mei 1980. Altun had verklaard na uitlevering bloot te zullen komen staan aan poli tieke vervolging, doordat hij actief was geweest in een mede door hem opgerichte intussen verboden links georiënteerde bond van studerenden. Talrijke organisaties, zoals Amnesty International, en politici hadden zich uitgesproken tegen zijn uitlevering. Cemal Kemal Altun sprong uit een raam op de zesde verdieping. De regering in Bonn toonde zich getrof fen. Een woordvoerder in Bonn zei dat deze zelfmoord vooral daarom bijzon der tragisch is. omdat in zijn geval moeilijkheden aan het licht getreden zijn die in het spanningsveld asielver lening en uitlevering juist tegenover Turkije optreden. DEN HAAG (ANP'GPD) Op ver zoek van de kamerleden Klaas de Vries (pvda) en Maarten Engwirda (d'66) zal minister Van den Broek (buitenlandse zaken) vandaag of mor gen worden geïnterpelleerd over de Nederlandse reactie op het voorstel van de Griekse minister van buiten landse zaken om de plaatsing van nieuwe kernwapens voor de middel lange afstand in West-Europa met een halfjaar uit te stellen. De Vries acht dit nodig omdat Van den Broek 'onmiddellijk' afwijzend heeft gerea geerd op dit voorstel. Sowjet-leider Joeri Andropov heeft de Westduitse bondskanselier. Helmut Kohl, meegedeeld dat de volgende ronde van de ontwapeningsbespre kingen in Geneve besüssend zal zijn. De regeringswoordvoerder in Bonn. Peter Boenisch, zei dat Andropov in een brief aan Kohl ook zijn recente aanbod herhaalde tot vernietiging van een aantal SS-20-raketten in het Europese deel van de Sowjet-Unie ter vermindering van het aantal daarvan tot het aantal raketten van Frankrijk en Groot-Bnttannie samen. De woordvoerder zei dat Kohl de volgende ronde van onderhandelin gen over vermindering van het aantal raketten voor middellange afstand in Europa, die op 6 september begint, van vitaal belang acht Hij is het met Andropov eens dat er nog een moge lijkheid is in Geneve een akkoord te bereiken De Westduitse vredesbeweging begint deze week haar grote campagne tegen kernwapens met de blokkade van Amerikaanse militaire bases. De actie begint donderdag bij de Amerikaanse basis in Bitburg. bij de grens met Luxemburg, waar Nike-Hercules-ra- ketten zijn gestationeerd. Voor het eerst sinds de NAVO-landen besloten om naar aanleiding van de Russische inval in Afghanistan de betrekkingen met de Sowjet-Unie tot een laag niveau te beperken, komt een Russische vice-minister van bui tenlandse zaken in Nederland praten over politieke aangelegenheden. Vice-minister Komplektikov spreekt 13 september aanstaande in Den Haag over onderwerpen van ontwa pening, zoals het laatste voorstel van Andropov, met minister van buiten landse zaken Van den Broek. Ook de brief die de Russische presi dent Andropov aan westerse leideré heeft gestuurd (in Den Haag kwam de brief maandag aan) over de vernieti ging van een aantal Russische mid dellange afstandsraketten bij het vin den van een akkoord met de Amerika nen in Geneve zal aan de orde komen, aldus de woordvoerder van de Neder landse minister. DEN HAAG (ANP) De politie heeft maandagmiddag in Den Haag een man aangehouden, die wordt ver dacht van poging tot afpersing van Heineken. Het gaat om de 41-jarige H. K. D. uit Den Haag. Heineken in Zoeterwoude en de rijks politie, die dit dinsdag meedeelden, weigerden nadere mededelingen. On bekend is zodoende de aard van de afpersing en om welke bedragen c.q. eisen het ging Heineken heeft de zaak zelf bij de politie gemeld Het is niet de eerste keer. dat het bierconcem wordt geconfronteerd met chantage pogingen. In april 1981 werden drie Transavia-piloten veroordeeld tot elk een gevangenisstraf van acht maan den. waarvan zes voorwaardelijk. Het drietal probeerde volgens de recht bank in Amsterdam Heineken ander half miljoen gulden af te persen. De vliegers dreigden gif in het bier te stoppen. De piloten werden bij Trans- avia ontslagen. Hoog water wo. 31 aug. IK 13.22 cm uur nissingen 7.28 168 19.50 174 Terneuzen 7.52 189 2013 197 Zierlkzee 8.43 131 20 56 138 lansweert 8.34 202 20.52 210 Vemeldinge 907 157 21.25 162 Creek rak 9 08 184 21 27 191 Iruinisse 9 38 157 21 51 163 Donderdag 1 september Vlissingen 8.26 154 20.57 165 Terneuzen 8.50 176 2120 189 Zierlkzee 9 36 124 21.59 136 lansweert 9.26 190 21 56 203 Vemeldinge 9.59 145 2224 158 iCreekrak 9.59 172 22.25 187 Brulnlsse 10.29 146 22 51 159 Laag water 31 aug. IK 13.22 Vlissingen 135 182 13.56 161 Terneuzen 2.04 193 14.20 172 Zierlkzee 2.22 156 14 45 135 Hansweert 2.28 211 14.41 192 Wemeldinge 2.40 174 14.56 152 Kreekrak 2 56 202 1513 178 Brulnlsse 2.52 174 15 14 154 Donderdag 1 september - Vlissingen 2.29 169 15.01 158 Terneuzen 2.54 181 15.21 170 Zierlkzee 3.19 150 15.44 138 Hansweert 3.18 199 15.40 188 Wemeldinge 3.30 166 15.51 154 Kreekrak 3.47 192 16.09 180 Brulnlsse 3.43 167 16.09 156 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De belastingdienst moet een verhoogde belastingaan slag kunnen opleggen,wanneer blijkt dat een belastingplichtige opzette lijk of door grove schuld fraude heeft gepleegd. Een motie van het Kamer lid De Grave (VVD) van deze strek king is dinsdag op de eerste dag na de zomervakantie met algemene stem men door de tweede kamer aangeno men. Staatssecretaris Koning (financiën) zegde voor de stemming al toe. dat een uitgebreid onderzoek naar de mogelijkheden van een extra aanslag zal worden gehouden. Ook wil de Kamer dat de mogelijk heid van navorderingen bij ontdekte belastingfraude wordt verruimd. De motie-Kombrink (PvdA) hierover werd eveneens met algemene stem men aangenomen. Minister Korthals Altes (justitie) kondigde voor de stem mingen aan dat hij samen met zijn collega's zal bezien of geld kan wor den vrijgemaakt voor de fraudeteams van de rijks- en gemeentepolitie. De kamer heeft op aandrang van minis ter Korthals Altes (justitie) nog geen uitspraak gedaan over de vraag of de extra opbrengsten voor de schatkist en de sociale fondsen door intensive ring van de fraudebestrijding deels mogen worden bestemd om meer fiod- opsporingsambtenaren aan te stellen. Een motie Couprie Buikema (cda). waarin dat verband wordt gelegd, is dinsdag door de indieners aangehou den tot de behandeling van de justi tiebegroting. Een motie Engwirda (D'66) waarin het verband tussen op brengsten en toen van fraudebestrij ding volgens de minister te nadrukke lijk werd gelegd, werd verworpen. Met steun van de regeringspartijen, D'66 en de kleine christelijke fracties nam de kamer de motie Engwrda (d'66i Buikema icda) aan om met spoed een sociaal-fiscaal nummer in te voeren met voldoende waarborgen voor de persoonlijke levenssfeer. Met algeme ne stemmen nam de kamer een motie Kombrink aan om het belastingver drag met de Nederlandse Antillen aan te scherpen opdat uitwisseling van informatie in het kader van fradebe- strijding verbeterd kan worden. Banken Naar aanleiding van discussies over de fraudebestrijding heeft minister Ruding (financien) de richtlijnen voor de belastingdienst, waarin de verhou ding met de banken worden geregeld, aangepast. In een brief aan de Tweede Kamer heeft Ruding dinsdag geschre ven dat onderzoekingen van de belas tingdienst en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD), die wor den gehouden op gezag van het Open baar Ministerie, moeten worden aan gemeld bij financiën. Het onderzoek is echter niet afhankelijk van de goed keuring door een ambtelijke werk groep op dit departement, die zich bezighoudt met de bestrijding van belastingfraude Voorgenomen strafrechtelijk optre den door het Openbaar Ministerie tegen banken zal door de betrokken officier van justitie worden gemeld aan de minister van justitie, schrijft Ruding mede namens Korthals Altes aan de Tweede Kamer De minister van justitie zal dan overleggen met de minister van financiën en de presi dent van De Nederlandsche Bank VADSO (Noorwegen) (UPI) Een vaartuig van de Russische kustwacht heeft tot tweemaal toe een Noorse garnalenvisser geramd. Dat gebeur de in Noorse wateren in de Barentsz zee, zo deelde een politiewoordvoer der in Vadso dinsdag mee. De Sowjet-Unie en Noorwegen betwis ten elkaar de visserijrechten in dat gebied. Volgens de woordvoerder was de boot met drie opvarenden op gar nalen aan het vissen toen het veel grotere Russische schip de Noor ram de. die hierbij beschadigd werd Zes Russen sprongen vervolgens op de vissersboot over en zeiden dat deze zich in verboden gebied bevond Naar de mening van het Noorse minis terie van buitenlandse zaken zijn de Russen daarbij hun boekje te buiten gegaan. Noorse en Russische schepen mogen vaartuigen van derde landen in het omstreden gebied inspecteren, maar de afspraak is dat zij elkaar met rust laten, aldus het ministerie. Men had nog niet besloten of Noorwegen officieel zal protesteren Directie:' K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P, Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel (01180)27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst. Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag tm vrij dag vanaf 19.00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie: (01194) 511 Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- l m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur 101184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61.20; franco per post 72,-: per maand 21,-. losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw). Postrek nr.. 3754316, t.n.v PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18.30. ingezonden mededelingen 2'/z x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeveri| Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3