Crisisopvang gezinnen Kinderzorg' in gevaar Raad Axel schoorvoetend akkoord met garantstelling voor de RES i ZIKV in Terneuzen volgt een nieuwe koers Jongens voeren actie voor langer openhouden zwembaden m De 50.000ste toerist Knappe prestatie van Hulst-dames in België PZC/Streek v MINISTERIE VAN WVC LIGT DWARS Trimvierdaagse in en om Axel 1406NSDAG 31 AUGUSTUS 1983 F= erlant' nèratrIDDELBURG Het crisisopvangcentrum voor gezinnen van de Vereniging Kinderzorg in ider flroot Welgelegen' in Serooskerke (W) wordt met sluiting bedreigd. Er is namelijk meer geld itgegeven dan waarschijnlijk door subsidies (van het ministerie van WVC) wordt gedekt, orden WVC en Kinderzorg het niet eens dan lijkt sluiting onvermijdelijk. Dit is ningjinsdagmiddag meegedeeld door de heer J. J. A. M. Vermaat, waarnemend directeur van inderzore. «•zelfde problemen heeft Kinderzorg uur bereikbaar is. De normen die aan Geredeneerd is toen, volgens waarne- tet de medische kinderdagverblijven de definitieve erkenning verbonden Middelburg en Vlissingen, maar zijn gaan echter uit van 2.5 arbeids- larbij gaat het om kleinere bedra- plaats. WVC is namelijk vooralsnog vergoeden. Ongeveer halverwege de De heer Vermaat bevestigde niet bereid om de groei van 1 naar 5.5 ene waarmee begonnen werd en de 5.5 >dag desgevraagd dat het bedrag over te nemen, mede omdat deze gaarover zijn vereniging en WVC (ook uitbreiding plaats vond in het 'nie- kanir1 m'nister'e van justitie is partij) mandsland' tussen de onderbrenging Kt niet eens zijn ongeveer achthon- van de sector crisisopvang bij achter- TorfIf1i!i'7flnf1 milHon holnnnt oatiirnlopnc cnpitllp 7.ülfPn PTT WVC vergoed dan betekent dat tegelijker tijd dat de jaarrekening van Kinder zorg over 1982 niet wordt goedge keurd en dat de vereniging met een fiks tekort blijft zitten waardoor ont slag van de werknemers in Groot Welgelegen en sluiting van het op vangcentrum in het verschiet lijken te liggen. De heer Vermaat hoopt op een mend directeur Vermaat van Kinder- bevredigende oplossing maar durft zorg, om voortaan 2.5 arbeidsplaats te nog geen speculaties te doen over de afloop met de besprekingen van WVC. een volgens sociale zaken en WVC •rdduizend gulden beloopt, format name de problemen rond Groot "elgelegen worden groot genoemd iderzorg opende hier in 1978 een intrum waarin gzinnen opgevangen irden die in crisissituaties verkeren, ie benodigde subsidiegelden waren in nog afkomstig van de gemeente- jke sociale diensten en ook van het AXEL Vanavond (woensdag) lost ninisterie van sociale zaken. Per 1 de Axelse wethouder H. R. A. de Mul anuari 1979 is deze virm van opvang om 19.00 uur het startschot voor de I jchter overgegaan naar het ministerie trintloop Axel-Zuiddorpe-Axel. De ran Welzijn Volksgezondheid en Cul- loop voert over een afstand van in ïuur (WVC). Probleem daarbij is ech- totaal 15 kilometer. Met dit start er dat de werkelijke overdracht van schot begint tevens een vierdaags jociale zaken naar WVC pas 1 januari trimevenement in Axel, wat is opge jut jaar geheel rond was. zet door de Sportieve Recreatie De moeilijkheden tussen Kinderzorg 'Groot Axel' in samenwerking met de }n WVC spitsen zich nu toe op de plaatselijke VVV en de winkeliers- mistige periode tussen begin 1979 en 1 vereniging 'het Streekcentrum'. lanuari 1983. Groot Welgelegen werd Het evenement valt samen met de (n 1978 gesticht en kreeg een voorlopi- braderie en het vijftig jarig bestaan ge erkenning waardoor de kosten ver- van de Axelse Boerenkamer. Als eer- ;oed werden. De definitieve erken- ste komen vanavond de trimlopers ling kwam pas november verleden aan de beurt. Deze kunnen vanaf 18.00 aar binnen. Nu was groot Welgelegen uur zich laten inschrijven in het Axel- •chter begonnen met 1 beroepskracht se stadhuis. De deelnemers worden in erwijl inmiddels het vlerk al 5.5 ar- twee categorièn ingedeeld' een wed- >eidsplaatsen omvat. Reden daar- strijdgroep en een prestatiegroep. voor is onder meer dat de gezinsop- Donderdag begint om 19.30 uur op het vang het hele jaar door dagelijks 24 Sydslowskyplein een touwtrekwed- strijd. Vrijdag is het de beurt aan de JJwandelliefhebbers, dan is er door de 1\yyf-T W IPV1IP1I7 pn I organisatie een parcours uitgezet van T,r r 6ki]ometerinenoni Axel .inschrijven kan in het Streekmuseum vanaf 18.00 uur. De start is om 19.00 uur. Zaterdag wordt de Axelse trimvier- daagse afgesloten met de kernenfiets route. Dit is een fietstocht over een afstand van plusminus dertig kilome ter langs de mooiste plekjes van het Land van Axel. De start is tussen 10.00 en 12.00 uur vanuit het Wapen van Axel, café Zeelandia in Koewacht of vanuit de Herberg in Zuiddorpe. begint nieuw seizoen TERNEUZEN De afdeling Terneu- van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen begint het seizoen dinsdag 6 september met een dia avond over 'Mens en dier' in de Goede Herderkerk. Spreker is de heer De Knegt en bezoekers zijn welkom om 20 uur. De rest van het najaars- en winterpro- gramma ziet er als volgt uit: 13 sep tember excursie naar Den Haag, 20 september voorlichting over Dow Chemical op de gebruikelijke koffie ochtend in restaurant De Vijverhof, 4 oktober directeur Borm van de Zeeuws-Vlaamse Vleeskeuringsdienst in de Goede Herderkerk (20 uur), 18 oktober koffie-ochtend in De Vijver hof om 10 uur, 25 oktober firma Jurry in de Goede Herderkerk (20 uur), 8 november vertelt de heer Faber in de Goede Herderkerk over het werk van tekenaar Jetses. bekend door de boekjes over 'Ot en Sien' (20 uur), 15 november excursie naar de papierwa- renindustrie Elopak (9.45 uur), 29 no vember Sinterklaasavond in de Goe de Herderkerk en 20 december Kerst viering in de Goede Herderkerk. Deze bijzondere festiviteiten beginnen om respectievelijk 20 en 19 uur Achtste festival muziekkorpsen Sluis SLUIS In Sluis wordt zondag 4 september het achtste West-Zeeuws- Vlaamse muziekfestival gehouden. Ter ere van het 105-jarig bestaan van de muziekvereniging Apollo komen die dag alle drumbands en fanfares uit de regio - tien in totaal - naar Sluis om daar hun muzikale kunnen ten gehore te brengen. Hoewel het festival pas officieel om 13.30 uur begint, valt er ook in de morgenuren al wat te beleven. Een ongeveer vijftig leden tellend muziek gezelschap uit Limburg geeft om 11.00 uur een concert op de Markt. De organiserende vereniging heeft voor de middaguren een afwisselend pro gramma opgesteld, waarbij tegelijker tijd rondgangen door de straten van Sluis en concerten op de Markt plaatsvinden. Rond 18.00 uur komen alle korpsen, zo'n 500 muzikanten, bijelkaar om gezamenlijk enkele mar sen te spelen Na afloop zal wethouder H. Lokerse herinneringstrofees aan de deelnemende korpsen uitreiken. Sport en Genoegen Hoek hield een zeehengelwedstrijd HOEK Zaterdag hield de hengel sportvereniging 'Sport en Genoegen' in Hoek de tweede zeewedstrijd voor het clubkampioenschap. De wedstrijd werd gehouden rechts van de uitwate ring bij het Schelpenhoekje in Ter- neuzen. De uitslag. 1 mevr. De Poorter. 2 mevr. Geelhoed, 3 VanderSteene. 4 D de Poorter. 5 J Harms, Gert en Hermien treden op in kader van evangelisatiekruistocht TERNEUZEN VLISSINGEN In de i hervormde kerk aan de Noordstraat in Terneuzen wordt vandaag, woens dag 31 augustus een evangelisatiesa menkomst gehouden met medewer king van ds J. A. Malgo en Gert en Hermien. Aanvang 19.30 uur. Een zelfde bijeenkomst vindt morgen, donderdag 1 september plaats in de Sint-Jacobskerk in Vlissingen met medewerking van de brassband 'Wal cheren' van het Leger des Heils onder leiding van C. Vader en bovenge- noemden. Aanvang 20.00 uur. arbeidsplaatsen die er nu zijn. Houdt WVC hier aan vast dan is volgens hem het woord sluiting actu eel geworden. Met 2.5 personeelsleden kan de 24-uurs bereikbaarheid onmo gelijk volgehouden worden, zeker niet in de schaal waarop de gezinsopvang nu plaats vindt. Overleg Donderdag 8 september vindt over de onenigheid tussen Kinderzorg en WVC overleg plaats. Volgens de heer Vermaat moet WVC (van die kant is dat volgens hem ook toegezegd) dan duidelijk uitspreken over de vraag welke verplichtingen er al dan met van sociale zaken overgenomen zijn. Worden niet alle 5,5 arbeidsplaatsen Belgische vrouw op camping in Retranchement aangehouden RETRANCHEMENT De 19-jarige Koewacht kwamen b en w in hun mejuffrouw N. A. R. uit Knokke-Heist berekeningen uit op 100 gulden voor is in de nacht van maandag op dins- het eerste gezin. Voor Zuiddorpe geldt dag in Retranchement aangehouden "en andere regeling omdat daar ge- door de politie omdat zij in het bezit bruik wordt gemaakt van een taxibus, was van een halfautomatisch vuur- Het CDA berekende dat verlaging van wapen en vijftig patronen. De aan- de ouderbijdragen slechts 2700 min- houding gebeurde op camping 'De der zou opbrengen Kesbeke: „als het Wildhof, waar R. verbleef in een de gemeente ernst is met het school- tent. vervoer, moet dat ook wel betaalbaar Zij had. zo verklaarde R. tegenover de blijven". Zijn voorstel werd evenwel politie, het vuurwapen ter bescher- met negen tegen vijf stemmen verwor- ming van haar eigen veiligheid. De Pen, nadat onderwijswethouder J. M vrouw zit ingesloten in het rayonbu- van Schaik dat de raad had aangera- reau in Oostburg. Eerder was een den. vriend van R aangehouden door de ^an Schaik verlaagde overigens uit rijkswacht in Knokke. Aan de hand eigener beweging wel het tarief voor van zijn verklaring ging de politie bij de kern Zuiddorpe met 25 gulden tot de Belgische op bezoek W5 gulden. Raad Axel: geen verlaging van oudeihijdragen voor schoolvervoer AXEL - De CDA-fractie in de gemeen teraad van Axel heeft dinsdag een poging om de ouderbijdragen voor het schoolvervoer voor het gewoon lager onderwijs drastisch te verla gen, zien stranden. De raad voelde niets voor een amendement de bij dragen voor het vervoer van het tweede en derde kind uit één gezin met respectievelijk 50 en 75 gulden te verminderen. CDA-fractievoorzitter A. Kesbeke juichte dan wel toe dat b en w het schoolvervoer in Axel willen handha ven ondanks het verdwijnen van de rijksvergoeding (80 procent van de kosten), maar stelde anderzijds vast. datje ouders m een economisch moei lijke tijd, niet kunt opzadelen met hoge bijdragen voor dat vervoer. Voor het vervoer in de kernen Axel en IJZENDIJKE Als het aan Kamicl de Vries en Stefan van Vooren ligt, blijven de openluchtzwembaden in de gemeente Oostburg drie weken langer open. Normaal sluiten de zwembaden zaterdag hun poorten. „Reuze jammer", vindt Kamiel de Vries en daarom is hij met zijn schoolkameraadje Stefan van Voo ren een handtekeningenaktie ge start om de zwembaden langer open te houden. De twee staan niet alleen in hun mening in twee dagen tijd verza melden ze in totaal 325 handteke ningen Het ligt in de bedoeling om ze donderdag aan te bieden aan een lid van het Oostburgse college. Volgens Kamiel hoeft de gemeente het voor de kosten in elk geval niet te laten. „Het water wordt op dit moment niet verwarmd. Dus daar heeft men geen kosten aan". Wethouder J. Vergouwe van Oost- burg acht de kans dat de zwemba den langer open blijven, zeer klein Grote breekpunt is de personeels- - bezetting. ..De vaste badmeesters zitten vanaf maandag weer in het overdekte zwembad in Oostburg De part-timers zijn reeds terug naar school". Ook het weer voorspelt volgens Vergouwe met veel goeds. Donderdag neemt het college een definitieve beslissing over het al dan niet langer openblijven van de zwembaden n De jeugd in de gemeente Oostburg toil onder de huidige weersomstan digheden nog wel een paar weekjes langer gebruik maken van de open luchtzwembaden. HULST Het excursiebedrijf en restaurant 'Sport' in Sint-Jansteen beleefde dinsdag een uitzonderlijke dag. Als organisator van dagtochten naar Zeeuwsch- Vlaanderen verwelkomde het bedrijf gisteren de vijftigduizendste toerist sinds de start in 1971. Die eer viel het katholiek vrouwengilde Vredeskerk uit Tilburg te beurt. De veertig dames van het vrouwengil de kregen niet alleen van het restaurant 'Sport' een wandbord als herinnering, maar ook een gebrandschil derd exemplaar van het gemeentewapen van Hulst. Burgemeester P. J. G. MolthofT overhandigde dat aan de leidster van de groep, mevrouw M van de Waarden, tijdens een korte officiële ontvangst in de burgerzaal van het stadhuis. De burgemeester zei daarbij dat het excursiebedrijf bevorderend werkt voor het toerisme in en om Hulst. 'Sport' heeft dertien verschillende dagtochten door het Zeeuws-Vlaamse land te bieden en recruteert zijn klanten voornamelijk in de zuidelijke en zuidwestelijke provincies van ons land. Burgemeester Molthoff t midden) van Hulst overhan digt mevrouw Van de Waarden een attentie, terwijl de organisator van de excursies door Zeeuwsch-Viaaan- deren, de heer Van Coleghem toekijkt. MINDER VRIJBLIJVEND TERNEUZEN Het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) in Terneuzen wijzigt de koers. In de week van 12 september begin nen de nieuwe cursussen, maar de aanpak verschilt van die van voor gaande jaren. Voor de gevorderde cursisten verandert er nog niet zo veel, maar de beginners worden ge confronteerd met een 'minder vrij blijvende' aanpak. Werd er in het verlenden erg veel ruimte gelaten voor 'vrije opdrachten', nu krijgen de beginners een basispakket gepresen teerd, waarin de basistechnieken zo veel mogelijk centraal staan. Annelies Soet en Ernest Joachim van het ZIKV „We proberen de mensen nu vanaf het eerste cursusjaar wat nadrukkelijker wegwijs te maken in de wereld van de kunst. Je kunt geen muziek spelen als je de noten niet kent Daarom gaan we nu werken volgens een vastomlijnd gegeven. In een later stadium - dus als het gaat om de cursussen voor gevorderden - wordt er dan meer ruimte gelaten voor een puur eigen inbreng, zij het nog met hulp van een docent. Denk daarbij maar aan het idee van het open atelier". De beginnende cursisten krijgen straks een stencil thuis waarop pre cies staat aangegeven wat ze dat eerste jaar - samen met de docent - gaan doen. Joachim: ..Geen praatjes meer. maar gewoon alles duidelijk omschreven. Iedereen weet dus waar- ie aan toe is". Wil je niet op die manier 'geleid' worden, dan wordt het volgen van cursussen via het ZIKV moeilij ker Annelies Soet: „Wij hebben er behoefte aan ons duidelijker te profi leren Bij ons geen club- en buurthuis werk, dat moeten de mensen goed begrijpen. Ook de subsidiegever, de gemeente, wenst die duidelijkheid. Nou, die wordt op deze manier gege- Vastgeroest Annelies Soet geeft toe dat het ZIKV - ook in Terneuzen - de laatste jaren misschien wel wat vastgeroest dreig de te raken. Soet: „We pakken het nu dus bewust anders aan; we willen ons als instelling ook nadrukkelijker aan de mensen presenteren". Vorig jaar trokken de cursussen van het ZIKV in Terneuzen zo n 200 men sen. Ze werden opgevangen door acht docenten. In het aantal 'leermeesters' is geen verandering gekomen, wél zijn enkele docenten vervangen Zaterdag 3 september - en dat is ook nieuw - gaat het ZIKV de boer op. Dat wil zeggen: van tien uur 's morgens tot drie uur 's middags wordt in een informatiekraam in de Noordstraat van Terneuzen al het mogelijke ver teld over de verschillende cursussen. Bovendien worden wat werkstukken van cursisten tentoongesteld. Trouwens, het komende seizoen wordt ook het kinderatelier anders aangepakt. Er zijn, via een roulatie systeem, meer docenten beschikbaar om de kinderen de beginselen bij te brengen van zaken als tekenen, schil deren ruimtelijk werken, druktech nieken, keramiek en textiel Er zijn komend seizoen vijf cursussen voor volwassenen: textiele werkvor men. tekenenfichilderen en grafische technieken. tekenenfichilderen, beeldhouwen en keramiek. Er zijn ook kortlopende cursussen: spinnen/ver ven en spelen met toneel. De laatste cursus is nog in voorbereiding. Op het stadhuis in Terneuzen en bij Annelies Soet (Marl astraat 9 in Cad- zand) is alle mogelijke informatie over de cursussen te verkrijgen. HULST - Dc dames van Morres Hulst zijn het afgelopen weekeinde als vierde geëindigd op het sterk bezette volleybaltoernooi in Denderhouten (Belgiél. In de kleine finale bereikten de Zeeuwse dames een 1-1 stand tegen het sterke Tsjechische Liberec, waarna tijdproblemen ervoor zorg den dat de wedstrijd al bij een 3-1 voorsprong van de Tsjechische da mes in de derde set werd beslist. De tevredenheid in het Morres-kamp was er echter niet minder om. Im mers. zoals de ploeg nu draait moet ze straks vanaf oktober zonder moeite in de op één na hoogste volleybalcompe titie van Nederland kunnen meedraai en „De sterke punten van het oude Morres zijn gebleven, maar ze zijn verder aangevuld met wat ik wil noe men de Savok-mbreng", vertelde trai ner Everaert na afloop van het toer nooi Hij doelde daarmee vooral op de manier waarop de voormalige Savok- spelverdeelster Maud Vereist zich mo menteel in haar nieuwe team manifes teert. „We spelen nu een sneller spel type en dat heeft dit weekeinde al duidelijk zoden aan de dijk gezet" Morres begon met een verrassende 1-1 tegen de kampioen van Engeland. HUlingdon. dat drie Engelse interna tionals herbergt, één Schotse en een aantal ex-internationals Via 15-13 en 13-15 speelde Morres zich in een prima toernooivorm en daarvan werd de volgende tegenstander. Deco (2e na tionale in Belgie), het slachtoffer: 15- 11 en 15-7 Het Tsjechische Liberec kwam in dezelfde poule uit als Morres en evenals later in de kleine finale, bereikten beide ploegen ook nu al een gelijke stand: 7-15 en 15-13 Als laatste tegenstander werd het Belgische Ee keren aan de zegekar gebonden (15-7. 15-5). De opgave in de kruisfinales bleek echter te zwaar voor een Morres, dat intussen de gevolgen van het slopende toernooi ging merken De Belgische kampioen Dilbeek trok met 11-5 en 10-15 aan het langste eind, waardoor Morres en Liberec. dat zich de toegang tot de finale ontzegd zag door het team uit Boom. moesten uitmaken wie het brons in de wacht zou slepen, De grote finale werd ten slotte ook door Dilbeek gewonnen AXEIDe gemeenteraad van Axel heeft zich dinsdag schoorvoetend ga rant gesteld voor de stichting Re creatieve Evenementen Smitschorre (RES). Schoorvoetend, omdat de raad ondanks een diepgaand onderzoek nog met tal van onbeantwoorde vra gen over het financieel beheer van de stichting zit, maar anderzijds RES in het belang van de (motor)sporters het voordeel van de twijfel wil gunnen. Slechts twee raadsleden de PvdA- er J. Vink en de GPV-er J. de Putter keerden zich gisteravond tegen die stap De Putter deed dat stilzwijgend, maar Vink stelde vinnig vast dat je je als raadslid onmogelijk achter een stichting als RES kunt stellen. De stichting kwam twee maanden geleden in opspraak na een verzoek bij de raad om garant te staan voor een geldlening van 50.000 gulden PvdA-wethouder J van Schaik keer de zich destijds als enig lid van het college tegen het verzoek. Hij uitte ernstige twijfels ten aanzien van de exploitatie en de boekhouding van RES Hoewel de penningmeester van de stichting. W. Wikkering, de wet houder daarop aanklaagde wegens belediging, resulteerde dat ook in een onderzoek naar het financieel beheer. Dat onderzoek wees kortweg uit dat de boekhouding van de stichting RES een warboel Is, maar dat er niets blijkt van malversaties. Die uitslag was voor b. en w. aanleiding de raad opnieuw voor te stellen de stichting de gevraagde garantieverlening te ge ven. De PvdA-er J Jongepier stelde gister avond evenwel vast dat er nog steeds tal van haken en ogen aan RES kleven", zei hij. „Er zijn nog tal van vragen, tekorten die niet te achterha len zijn, renteberekeningen over schulden van ruim 18 procent en nog veel meer" Jongepier steunde daarbij echter wel het raadsvoorstel, hoewel 'enkel ten behoeve van de motor sport". Zowel de wethouder Van Schaik als diens collega P. T. A. M. R. Apers konden niet ontkennen dat de admi nistratie van RES boekhoudkundig een warboel is. Apers kon om die reden de huiver van met name PvdA goed begrijpen, maar verwees ander zijds naar de vele voorwaarden die aan de garantiestelling zijn verbon den. Daarmee komt de stichting vrij wel geheel onder curatele van de gemeente. Gewonde bij botsng IJZENDIJKE Bij een botsing tus sen twee personenauto's op de krui sing Parkzicht in IJzendijke dinsdag morgen omstreeks kwart over elf. is >1 A. A. B. uit Waterlandkerkje ge wond geraakt. Hij werd met een ambulance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis in Oost- burg. Automobilist B. kwam uit de richting IJzendijke en verleende op de krui sing geen voorrang aan een personen auto. bestuurd door J W. uit Middel burg Beide voertuigen werden zwaar beschadigd Popgroep 'Vraat en de Jopies' naar Terneuzen TERNEUZEN De Ncderlandstaligc popgroep 'Vraat en de Jopies' komt vrijdag 2 september in jongerencen trum 'JCT' in Terneuzen voor een optreden. De vijfmansformatie maakt deel uit van de bemanning van de zelitjalk 'De Morgenster' Het schip is bezig aan een tiendaagse mlnltour door Neder land. In allerlei havenplaatsen geeft 'Vraat en de Jopies' een optreden, zo ook in Terneuzen De groep bestaat uit Ad Katthijs (zang). Jos Huijgens (bas), de gitaris ten Stan Janssens en Harry Matthijs, en drummer Frank Michielsen De groep omschrijft haar muziek als 'dubbelzinnig-luguber-vrolijk' en "recht voor z'n raap', gestoeld op stevige hedendaagse rock Het optre den ln het Temcuzense Jongerencen trum begint om 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33